آیه ای که به فراموشی سپرده شده..(كارشناس:رسا)

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیه ای که به فراموشی سپرده شده..(كارشناس:رسا)

سلام به همه دوستان

وَ أَنْكِحُوا الْأَیامى مِنْكُمْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ إِنْ یَكُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ؛

مردان و زنان بى همسر خود را همسر دهید و همچنین غلامان و كنیزان صالح را، اگر فقیر و تنگدست باشند. خداوند از فضل خود آنان را بى ‏نیاز مى ‏سازد خداوند گشایش دهنده و آگاه است».[نور/32]

خدای متعال در آیه بالا امر میکنه انکحوا..به ازدواج در آورید،فعل امر هست و تعارف هم نیست یعنی امر کرده خدای متعال که باید دختر و پسرهای بی همسر را به ازدواج هم در اورد و در ادامه میفرماید نگران چیزی نباشید که خدا پشت شماست..

و ما چه کردیم.....

و ما چه کردیم....

وقتی پای صحبت بزرگت تر ها میشینیم تعریف میکنن همین که پسر از سربازی بر میگشت همه فامیل میدونستن که دیگه وقت زن گرفتن این آقاست،همه خودشون رو مسول میدونستند که یه طوری این جوان رو زن بدهند و از ثوابش بهرمنده بشن...
وای به حال جوانی که 25 سالش میشد و ازدواج نمیکرد،اون وقت تمام فامیل سرزنشش میکردن و انقدر غر میزدن بهش تا ازدواج کنه...
از اون طرف هم همه در نظر داشتن که فلان دختر مجرده و هر پسری رو میدیدن که شرایط ازدواج داره رو به اون خانواده معرفی میکردن و خلاصه همه دست به دست هم میدادن که جوانی مجرد نمونه ...

و اما الان....
پسر 28 ساله شده و حتی پدر و مادرش زیاد سخت نمیگرن که ازدواج کنه چه برسه اعضای فامیل و بزرگتر ها....در نهایت وقتی جوان میبینه کسی توجهی بهش نداره تن به دوستی های خیابانی میده یا توی محیط مجازی دنبال همسر میگرده و آخرشم با احساسات و از روی میل و فشار ج ن س ی یه نفر رو انتخاب میکنه و بعد از عادی شدن برای هم سر از دادگاه در میارن...

از اون طرف دختر خانم سن ازدواجش بالا میره،میل ج ن س ی از طرفی و نگرانی و آشفتگی روحی که نکنه تا آخر عمر مجرد بمونم از سوی دیگه بهش فشار میاره ،خواستگاری هم که نمیتونه بره..
این نگرانی بعضی ها رو حتی بعضی از مذهبی ها رو تا حدی پیش میبره که وقتی توی خیابون یه پسر بهش پیشنهاد ازدواج داد به ناچار قبول میکنه و هر چی پسر گفت چشم میگه تا از دستش نده و اون پسر هم بعد از انواع سو استفاده به این نتیجه میره که این خانم وصله من نیست،میدونی خانم تو خیلی خوبی ها اما ما به درد هم نمیخوریم...
و اگر خیلی هم خانم ایمانش قوی باشه باید خون دل بخوره...

یا انقدر امار خواستگارش میاد پایین که حق انتخاب نداره،برای جلو گیری از سرکوفت ها هم که شده ناچاره قبول کنه خواستگاری رو که شاید خیلی هم مناسب نباشه..

همین آقا و خانم مجرد میشن عامل فساد جامعه....
اینطوری میشه آقا که وقتی با همسرت بیرون میری صد چشم نگاهتون میکنن..
اینطوری میشه که آقا بزرگ نوه خودت طعمه میشه..
دختر خودت طعمه همین جوان مجرد میشه..
پسر خودت گرگ اجتماع میشه که حتی با رنگ جوراب خانم تحریک بشه....
و بدونید بیشتر دعواهای خیابانی و دزدی و جنایت مربوط به افراد مجرد هست ..
همه این ها به خاطر اینه که بزرگتر ها شما به کلام خدا گوش نکردید و این تکلیف رو انجام ندادید..
جوانی که زن داشته باشه خیلی کم پیش میاد دنبال ناموس شما بیفته،خیلی کم پیش میاد بشه انگل جامعه...
همه اینا مال اینه که حکم خدا اجرا نشد..

بزرگتر ها خوابشون گرفته...اصلا حواسشون نیست...صدا و سیما که باید تکلیف رسانه بودن ،یعنی رساننده بودن رو انجام بده هیچ فعالیتی برای بازگرداندن این سنت به خانواده ها نمیکنه..اما تا دلتون بخواد سریال هایی میسازن که زن و مرد توی روی هم وایسن..حجاب غلط ترویج بدن،مسخره کنن همدیگرو..

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:
کسی که ازدواج کند، نصف دینش را حفظ کرده است.
مستدرک الوسائل، ج 14، ص 154.

امام صادق علیه السلام فرمود:
هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند می فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی نیازشان می کند.
من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 251

درهای رحمت آسمانی در چهار وقت گشوده می شود:
1- موقع بارش باران.
2- زمانی که فرزند به چهره پدر و مادرش می نگرد.
3- هنگام گشوده شدن در کعبه.
4- هنگام برپایی مراسم عقد و عروسی.
بحار الانوار، ج 103، ص

بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسر هستند.

کسی که مجردی را تزویج کند و امکان ازدواج او را فراهم نماید از کسانی است که در قیامت خداوند به آنان نظر لطف می کند.
وسائل الشیعه، ج 20، ص

قال موسی بن جعفر علیه السلام:
ثلاثة یستظلون یظل عرش الله یوم القیامة، یوم لا ظل الا ظله: رجل زوج اخاه المسلم او اخدمه او کتم له سرا.
امام کاظم علیه السلام فرمود:
سه دسته در روز قیامت، روزی که سایه و پناهی جزء سایه خداوند نیست، در سایه و پناه خدا هستند:
1-مردی که زمینه ازدواج برادر مسلمانش را آماده نماید.
2- مردی که (به برادر مسلمانش خدمت کند.)
3-کسی که سر برادر مسلمانش را بپوشاند.
وسائل الشیعه، ج 20، ص

چهار کس در قیامت مورد نظر پروردگارند:
1-آنکه چون طرف معامله پشیمان شود، معامله را برگرداند.
2- کسی که غم از دلی برگیرد.
3- کسی که برده ای را آزاد کند.
4- کسی که بی همسران را به ازدواج درآورد.
وسائل الشیعه، ج 20، ص

حضرت علی علیه السلام فرمود:
از بهترین شفاعتها، شفاعت بین دو نفر در امر ازدواج است تا اینکه خداوند آنان را مجذوب یکدیگر گرداند.
تهذیب، ج 7، ص 405، وسائل الشیعه، ج 20، ص 45

احمد آقا: من ميخوام يه چک بکشم تا سرماه داري بهم بدي تا سر ماه نقدش کنم؟
علي آقا:آره داداش خيالت راحت بده من بهت ميدم پاسش کني
احمد آقا روي حرف علي آقا حساب ميکنه و چک ميکشه..

اي خدا غلط کردم ،نميفهميم.....
روی حرف هم دیگه چقدر حساب میکنیم؟
روی قول هم چقدر حساب میکنیم؟
انقدر که روی حرف علی آقا حساب میکنیم آقا روی حرف خدا حساب میکنیم؟
خدا داره با ما حرف میزنه،خدا داره بهمون تضمین میده:

إِمائِكُمْ إِنْ یَكُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ

اگر فقیر و تنگدست باشند. خداوند از فضل خود آنان را بى ‏نیاز مى ‏سازد خداوند گشایش دهنده و آگاه است».

خدا داره تضمین میکنه ازدواج رو میفرماید شما برو جلو من هستم ،و اون وقت خیلی هامون به خدا اعتماد نداریم،نه تنها به نکاح در نمی اوریم بلکه یه جوان هم که میره خواستگاری صد تا سنگ و شرط میذاریم که خونه و ماشینت کو..
دوستم که خانواده اش مذهبی هم هستن به پدرش گفت زن میخوام پدرش گفت اخه تو چی داری پسر بشین سر جات...
حالا اگر یکی بیاد بگه برو ازدواج کن خیالت راحت من پشتتم اعتماد میکنه اما به خدا ...
این شرک نیست؟

هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند می فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی نیازشان می کند.
من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 251

با او

وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِي الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا وَيَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا كُلٌّ فِي كِتَابٍ مُّبِينٍ ﴿۶﴾

و هيچ جنبنده‏اى در زمين نيست مگر [اينكه] روزيش بر عهده خداست و [او] قرارگاه و محل مردنش را مى‏داند همه [اينها] در كتابى روشن [ثبت] است (سوره ی هود-آیه ی 6)

وَكَأَيِّن مِن دَابَّةٍ لَا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ يَرْزُقُهَا وَإِيَّاكُمْ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ ﴿۶۰﴾

و چه بسيار جاندارانى كه نمى‏توانند متحمل روزى خود شوند خداست كه آنها و شما را روزى مى‏دهد و اوست‏شنواى دانا (سوره ی عنکبوت-آیه ی 60)

همانطور که در آیه ای که دوست عزیز، جناب تنهاترین سردار اشاره کردند، خداوند می فرماید که برای ازدواج اقدام کنید، ولو اگر فقیر هستید، خدا از فضلش می بخشد. امّا همانطور که آیاتی که نقل کردم نشان میده، نه تنها در امر ازدواج که در هر لحظه ی زندگی، برای ازدواج، بعد از ازدواج و... همه و همه، خداوند روزی فرد را خواهد رساند و نه تنها آدم ها که همه ی موجودات عالَم هم روزیشان پیوسته می رسد. در بعضی روایات، اشاره شده که خانم، موقع ازدواج، روزی را با خود به منزل همسرش می آورد.

لذا مسائل مالی خیلی اهمیّتی ندارد در امر ازدواج، آنقدر که مهم است این است که بزرگان علما فرمودند مسئله ی مالی اینقدر لازم است که پسر، یک شغلی داشته باشد، ولو رفتگری، ولو شغل ضعیف، ولی یک شغلی باید داشته باشد، بی کار نباشد. امّا دیگه اینکه این شغل چطوریه، چقدره و... خیلی نباید حسّاسیّت نشان داد. آنچه که مهم است، هم کُفو بودن دو نفر است، یعنی هم سطح بودن، باز اون هم نه در مسائل مالی، بلکه هم سطح بودن به معنایی که باز بزرگان علما فرمودن که هم سطح بودن در سطح فکر و اندیشه. سطح فکری دو نفر به هم بخورد که حرف هم را بفهمند. دقّت کنید که اکثر مسائل زندگی از نوع فکر و اندیشه ی آدم ها سرچشمه میگیره، اگر فکر آدم ها در سطح هم باشه، بسیاری از محصولات فکرشون هم هم سطح و هماهنگ خواهد بود.

و نکته ی قابل توجّه این است که اگر مُدارا و گذشت و قناعت باشد، با درآمد کم هم می توان در نهایت آرامش زندگی کرد. ولی اگر مُدارا و گذشت و قناعت نباشد، اگر همسران میلیادر هم باشند، در عدم آرامش روحی به سر خواهند برد. لذا اساساً آنچه موجب آرامش است، تمتّعات مالی نیست، بلکه برخورد ما با اقتضائات و تمتّعات است. که باید ضمن اینکه تلاش می شود که درآمد و امکانات زندگی تا حدّ لازم و متعارف و خوبی افزایش پیدا کند، و زندگی خوب و راحتی داشته باشند، ولی از آن طرف هم حرص نداشته ها را نخورند و مسائل مالی، عنصر خیلی پر رنگی در زندگی شان نباشد.

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسّکین بولایة امیرالمومنین
پیوسته متعادل و متعالی
زیاده عرضی نیست.
یاحق

با سلام

مشکل امروز ما این هست که عرف جانشین دین شده
با اینکه اکثرا هم میدونیم اشتباهه، ولی باز میگیم مردم چی میگن:
مثلا خانم به کم راضی میشه، حاضره با جوونی ازدواج کنه که سرمایه چندانی نداره به قول معروف همچین برو بیایی نداره، اینقد دورو بری ها حتی خواهر و برادر خودشون میگن تا خانم شک میکنه به انتخابش و زندگی سرد میشه.
یا برعکس، پسر به جهیزیه خانم اهمیت نمیده که حالا چه مارکی باشه و چی بیاره..
تا وارد زندگی میشن ایرادا با اولین مهمونی شاید هم همون روز اول شروع میشه....
خوب معلومه وقتی دوتا اتفاق اینجوری دورو برمون میبینیم میگیم بهتره فعلا ازدواج نکنیم تا شرایط فراهم بشه وحتی پدر مادرا هم میترسن که برا جوون پا پیش بذارن .ما هم فردا مث فلانی....
باید بر خدا توکل کرد و جوونا اونقد خودشون رو بسازن و ایمان خود رو محکم کنن که با حرف این و اون از موضع دینیشون پایین نیان و به اصطلاح کم نیارن.
و دو نفر پشت هم باشن. کاش میشد روزی برسه که به جای حرف مردم کلام خدا رو میشنیدیم و بهش عمل میکردیم.
اگه بر اساس آموزه های دینی حرکت میشد هیچ کدام از این گرفتاری های امروز نبود
"از خدا بخواهیم در ظهور مولایمان تعجیل عنایت فرماید "

تنهاترین سردار;194863 نوشت:
از اون طرف دختر خانم سن ازدواجش بالا میره،میل ج ن س ی از طرفی و نگرانی و آشفتگی روحی که نکنه تا آخر عمر مجرد بمونم از سوی دیگه بهش فشار میاره ،خواستگاری هم که نمیتونه بره..
این نگرانی بعضی ها رو حتی بعضی از مذهبی ها رو تا حدی پیش میبره که وقتی توی خیابون یه پسر بهش پیشنهاد ازدواج داد به ناچار قبول میکنه و هر چی پسر گفت چشم میگه تا از دستش نده و اون پسر هم بعد از انواع سو استفاده به این نتیجه میره که این خانم وصله من نیست،میدونی خانم تو خیلی خوبی ها اما ما به درد هم نمیخوریم...
و اگر خیلی هم خانم ایمانش قوی باشه باید خون دل بخوره...

یا انقدر امار خواستگارش میاد پایین که حق انتخاب نداره،برای جلو گیری از سرکوفت ها هم که شده ناچاره قبول کنه خواستگاری رو که شاید خیلی هم مناسب نباشه..

چقدر درد آور
تا حالا به این جنبه فکر نکرده بودم

واقعاً ما داریم چیکار میکنیم؟ جامعه‌ی ما داره به کجا میره؟

کسی راه حلی داره؟
واقعاً ذهنم رو مشغول کرده، خواهشاً اگه کسی راه‌حلی یا هر فکری (هرچند ساده و پیش پا افتاده) داره بگه

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

من و همسرم چندی بسیار نیست که با هم ازدواج کردیم شاید خیلی دیر بود(نزدیک به شش سال لا اقل باید زودتر ازدواج میکردم) اما در ناداری ما تاثیر چندانی نداشت!

ما در طول این مدت که ازدواج کرده ایم موجب تعجب تمام فامیل و آشنایان شده ایم!! چطوری با این ناداری مالی زندگی میکنید؟

اما تجربه به بنده ثابت کرده که هر چقدر هم اگر ما بیشتر داشته باشیم مسائلی که ما درش اختلاف داریم شاید قوت بگیره اما کمتر نمیشه!

از جهت خانواده همسرم خانوادشون از وضع خانواده پدرم بدتر هست یعنی تقریبا کمک خاصی از جانب ایشون بهمون نمیشه خانواده ما هم همینطور آنچنان کمک خاصی نمیکنن.گویا بنده بیشتر به ایشون قرض میدم! آخرین باری که قرض گرفتم(تقریبا 4 یا 5 ماه پیش بود) از پدر و مادرم 10 هزار تومن فرداش پس دادم.

خلاصه با دقتی که من کردم عمده مشکل من و خانومم توی معنویات هست نه مادیات. اگر هم مشکلی در مادیات به ندرت پیش بیاد به دلیل عدم توجه به معنویات هست. خدایا ما را به راه راست هدایت فرما.

oveis-hasanpoor;194916 نوشت:
کسی راه حلی داره؟

راه حل: 1. خانواده شما مذهبی است یا شعور بسیار بالایی داره: شما آیات و روایات رو بهشون نشون میدید و عرض میکنید که بنده نیاز به ازدواج دارم. فعلا عقد و هر موقع توانایی مادی حد عادی پیدا کردم عروسی. مادرتون هم میگرده یه مورد مناسب پیدا میکنه و بعد شما با هم حرفاتون رو توی 3 یا 4 جلسه با فاصله(برای این که هر دو موقعیت فکر کردن و مشورت داشته باشید و هیجانی تصمیم نگیرید) میزنید و 3 ماه ازدواج موقت میکنید تا همدیگر رو خوب بشناسید (که اون مشکلات معنوی که گفتم براتون پیش نیاد).بعد اگر دیدید توی مسائل اصلی و مهم (مثل ایمان و مبنای زندگی اعتقادیتون و ارزش قرآن در زندگی و مسکن حتی مکان مسکن هم میتونه خیلی مهم باشه و .... هرچی که براتون مهم هست) با هم توافق دارید عقد میکنید

بعد هم هر موقع تونستید حداقلی های زندگی رو تهیه کنید بسم الله برید سر خونه و زندگی تون.

2. خانواده شما هیچ کدام از موارد فوق نیستند: دو راه دارید : 1. جنگ و دعوا راه بندازید تا به مقصد خودتون برسید (وای بر شما اگه چنین بکنید و فضای خونه و خانواده رو به آشوب بکشید و به کسانی که نباید اف گفت بی احترامی بکنید) 2. صبر و تحمل کنید و در صورت توان ازدواج موقت کنید.و الا استعفاف بکنید

التماس دعا

با او
سلام و ادب؛

با تشکر از مطالب و تجربیّات خوب آقای مهدی عبّاس زاده، بنظرم یک راهکار رو فراموش کردند که بگویند.

و اون اینکه چه خانواده مذهبی هستند و چه غیرمذهبی، می تونن با صحبت و بیان ادلّه ی عقلی که هر انسانی، چه مدهبی و چه غیرمذهبی می پذیره بااشون صحبت کنند و متقاعدشون کنند. استدلال منطقی، یکی از قوی ترین ابزاری هست که انبیاء باهاش بندگان خدا را متقاعد و متوجّه به وجود خدا و دین داری می کردند، ابزاری که قدرت داره افراد را از کفر به دین داری بیاره، حتما توان متفاعد کردن والدین بر اقدام به ازدواج برای فرزند با لوازم حدّاقلی(داشتن یک شغل، ولو ضعیف) رو هم داره.

و همچنین، دخیل کردن افراد مورد قبول خانواده، اعمّ از بزرگان فامیل مثل پدربزرگ و مادربزرگ یا بزرگان دینی مثل روحانیون مورد قبول خانواده و یا مشاوران و روان شناسان و کارشناسان خانواده که می تونن خانواده را متقاعد و راهنمایی کنن در این موارد، که فرزند با والدینش به اونها رجوع کنند و مشورت کنند. البته کارشناس و مشاوری که سرش به تنش بی ارزد، نه اینکه مشکل را بدتر و بیشتر کند.

پیوسته متعادل و متعالی
یاحق

تنهاترین سردار;194861 نوشت:
وقتی پای صحبت بزرگت تر ها میشینیم تعریف میکنن همین که پسر از سربازی بر میگشت همه فامیل میدونستن که دیگه وقت زن گرفتن این آقاست،همه خودشون رو مسول میدونستند که یه طوری این جوان رو زن بدهند و از ثوابش بهرمنده بشن... وای به حال جوانی که 25 سالش میشد و ازدواج نمیکرد،اون وقت تمام فامیل سرزنشش میکردن و انقدر غر میزدن بهش تا ازدواج کنه...

با سلام خدمت دوست عزیز
عزیز من این چیز هایی که شما نوشتید برای زمان قدیم بود. لطفا دوستان رو هوایی نکنید. بزار زندگیشون رو بکنند.
هر دوره ای یه سری مقتضیات داره. اسلام هم دین کاملیه و خودش رو با همه شرایط میتونه وفق بده. اگر الان کسی نمیتونه ازدواج کنه خوب باید صبر کنه. مگر حضرت یحیی . حضرت عیسی علیه السلام مجرد نبودند؟ تازه پیامبر هم بودند. مگر ابن سینا مجرد نبود؟ با این که مجرد بود شد مشهورترین شخصیت علمی. مگه هر کسی که مجرده باید سر از کلانتری دربیاره.
به نظر من ما باید به جوون هامون یاد بدیم مقاوم باشند تا ایشالله فرجی حاصل بشه.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

muhammad-aga;195046 نوشت:
عزیز من این چیز هایی که شما نوشتید برای زمان قدیم بود. لطفا دوستان رو هوایی نکنید. بزار زندگیشون رو بکنند. هر دوره ای یه سری مقتضیات داره. اسلام هم دین کاملیه و خودش رو با همه شرایط میتونه وفق بده. اگر الان کسی نمیتونه ازدواج کنه خوب باید صبر کنه. مگر حضرت یحیی . حضرت عیسی علیه السلام مجرد نبودند؟ تازه پیامبر هم بودند. مگر ابن سینا مجرد نبود؟ با این که مجرد بود شد مشهورترین شخصیت علمی. مگه هر کسی که مجرده باید سر از کلانتری دربیاره.

دوست عزیز همین که شما دارید این نوادر رو میشمرید نشان از صحت حدیث
بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسر هستند.

داره .

بحث هوایی کردن نیست بحث بحث این هست که ما چرا به آیات قرآنی عمل نمیکنیم در ضمن چه چیزی در زمان ما تغییر کرده؟ مرد مرد است و زن زن است و شهوت هم شهوت است اگر نگوییم شهوت تر است!!!

خلاصه اگر هیچ راهی نداشت قرآن برای ایشان راه حل قرار داده است نگران نباشید:
النور : 33 وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ . بله اگر دیگران همکاری نکردن و شما در فقر محض بودید و کسی همسر شما نشد باید به این آیه عمل کنید

التماس دعا

سلام
یه استادی می فرمود به این راحتی نمیشه با چیزی که سنت شده مبارزه کرد!اگه هم بخوای مبارزه کنی بیشتر خودت آسیب میبینی
ازطرف دیگه والدین آنقدر فیتیله احتیاط و جبهه گرفتن در مقابل خانواده مقابل رو زیاد میکنند!که اگه زوجین نسوزن دودش میره تو چشاشون
چیزی که هست بی اعتمادی و ترس از اعتماده

مهدی عباس زاده;195060 نوشت:
دوست عزیز همین که شما دارید این نوادر رو میشمرید نشان از صحت حدیث پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسر هستند. داره . بحث هوایی کردن نیست بحث بحث این هست که ما چرا به آیات قرآنی عمل نمیکنیم در ضمن چه چیزی در زمان ما تغییر کرده؟ مرد مرد است و زن زن است و شهوت هم شهوت است اگر نگوییم شهوت تر است!!!

با سلام خدمت شما دوست عزیز
این موارد نادری رو که من اشاره کردم نشون میده انسان میتونه مجرد باشه و خوشبخت باشه هم در دنیا و هم در آخرت. البته به قول شما چون این موارد نادر است انسان نباید ریسک کنه و باید ازدواج کنه.
اما من میخواستم بگم مجرد بودن آخر راه نیست، بلکه انسان مجرد هم میتونه به بالاترین مقام برسه.

ثانیا: شما گفتید در زمان ما چیزی تغییر نکرده؟ بله زن و مرد و نیازهاشون تغییر نکرده اما جامعه تغییر کرده. پسر تا 27 یا 28 سالگی مشغول خوندن درسه و توانایی اداره خانواده رو نداره. اگر چه به بلوغ جسمی رسیده اما به بلوغ اجتماعی نرسیده. در زمان های قدیم پسر در سن 15 سالگی به بلوغ جسمی میرسید و در همون سن صاحب یک شغل بود.
خوب وقتی شرایط اینطوریه. منم نگفتم ازدواج نکنند، اما اینکه بیاییم خاطرات قدیم رو برای جوونا تعریف کنیم دردی رو دوا نمیکنه. چون اون خاطرات برای همون زمان بود.
پس بهتره ما در این زمونه بیاییم و روش ازدواج رو تغییر بدیم نه اینکه روش های ازدواج قدیمی رو الان اجرا کنیم

عزیز من این چیز هایی که شما نوشتید برای زمان قدیم بود. لطفا دوستان رو هوایی نکنید. بزار زندگیشون رو بکنند.
الهم اغفر لی الذنوب التی تهتک العصم:Rose:سلام برادر این حرفی که شما زدید از زمون تا اسمون با جمله بعدی منافات داره:
اسلام هم دین کاملیه و خودش رو با همه شرایط میتونه وفق بده.
من متوجه این همه تناقض نشدم...معذرت میخوام ولی خدا هیچگاه خلف وعده نمیکنه ...وقتی چیزی برای ما میخواد مسلما خیر مارو بهتر میدونه ووعده هاش زمان ومکان خاصی نداره ...اگه عمری بود فردا بیشتر صحبت میکنیم...

تنهاترین سردار;194871 نوشت:
إِمائِكُمْ إِنْ یَكُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ اگر فقیر و تنگدست باشند. خداوند از فضل خود آنان را بى ‏نیاز مى ‏سازد خداوند گشایش دهنده و آگاه است». خدا داره تضمین میکنه ازدواج رو میفرماید شما برو جلو من هستم ،و اون وقت خیلی هامون به خدا اعتماد نداریم،نه تنها به نکاح در نمی اوریم بلکه یه جوان هم که میره خواستگاری صد تا سنگ و شرط میذاریم که خونه و ماشینت کو.. دوستم که خانواده اش مذهبی هم هستن به پدرش گفت زن میخوام پدرش گفت اخه تو چی داری پسر بشین سر جات... حالا اگر یکی بیاد بگه برو ازدواج کن خیالت راحت من پشتتم اعتماد میکنه اما به خدا ... این شرک نیست؟ امام صادق علیه السلام فرمود:هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند می فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی نیازشان می کند. من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 251

مطلب بسیار جالبی بود.

چرا وعده های خدا را باور نداریم؟

کسی را میشناسم که هنگام ازدواج حتی یک سوال از خواستگارش نکرد که حقوق شما چقدره؟چقدر سرمایه داری؟ یا خونه و ماشین داری؟ چون ایمان داشت به وعده خدا در این آیه.

و بعد از ازدواج، شوهرش اعتراف می کنه که خدا برکت زیادی به او داده که هم الان خانه دارد و هم ماشین و هم زندگی در حد متوسط که هردو راضی اند.

هم توقعات را باید پایین آورد و هم ایمان به وعده خدا داشت و با این ایمان باید جلو رفت.

ال یس;195119 نوشت:
من متوجه این همه تناقض نشدم...معذرت میخوام ولی خدا هیچگاه خلف وعده نمیکنه ...وقتی چیزی برای ما میخواد مسلما خیر مارو بهتر میدونه ووعده هاش زمان ومکان خاصی نداره ...اگه عمری بود فردا بیشتر صحبت میکنیم...

سلام خدمت شما دوست عزیز
لطفا انشا لله سر فرصت، تناقض حرف های من رو بیشتر آشکار کنید. در مورد وعده هایی که خدا داده بیشتر توضیح بدهید.
بگذارید من یک بار دیگه منظورم رو واضح تر بیان کنم. اشکال من این است که گفتن خاطرات گذشته و تعریف کردن از ازدواج آسان در گذشته دردی را دوا نمیکند. ما باید شرایط ازدواج را در کشورمان اصلاح کنیم. تا وقتی شرایط اصلاح نشود اصرار بر ازدواج بی معنی است.
خداوند هر موقع به چیزی وعده داده است، شرایط اون رو هم بیان کرده است. ان الله لا یغیر ما بقوم...
خداوند چیزی را تغییر نمیدهد مگر اینکه در ما تغییری ببیند. چرا الان ازدواج های ما دیگر ازدواج اسلامی نیست چون ما خودمان تغییر کرده ایم.
وقتی شرایط ازدواج اسلامی نیست، نمیتوانیم انتظار داشته باشیم خود ازدواج اسلامی باشد. وقتی ازدواج اسلامی نباشد دیگر وعده خداوند هم تحقق پیدا نمیکند.

Oveis-HasanPoor;194916 نوشت:

کسی راه حلی داره؟
واقعاً ذهنم رو مشغول کرده، خواهشاً اگه کسی راه‌حلی یا هر فکری (هرچند ساده و پیش پا افتاده) داره بگه

سلام
راه برای خودمون نمیدونم
ولی کشورهای دیگه بیشتر ه مقوله ازدواج توجه میکنن
همین ترکیه که از خیلی جهات داری فقر هستش
چندین شبکه داره مخصوص آشنا کردن جوون ها و ازدواج اونها و حتی بسیاری از هزینه ی ازدواج اونها رو به عهده میگیره
یکیش برنامه ی su gibi که در فارسی به معنی"مثل آب"هستش
واقعا جا تاسف داره که ما ,یه کشور کاملا اسلامی,باشرایط خوبی که در کشورمون داریم,و جوونای واقعا باهوش,بیایم تو فیلمهامون فقط از طلاق و دوستی ها و شکستها ووو.. حرف بزنیم
خب جوون بیچاره اینارو میبینه باخودش تحلیل میکنه,میگه شاید آینده ی من هم مثل همین شد
برای همون دست میکشه
اصلا اینا به کنار
جوونای ما الان فقط فکر میکنن که ازدواج=رفع نیازهای ج ن س ی
این یعنی چی؟
یعنی کسی باید مارو بیدار کنه
چیزی از ازدواج ما نمیدونیم
چون بغیر مشکلاتش و رفع نیازها چیزی بهمون نگفتن

جوونای ما ازازدواج گریزان نیستن!
شرایط اونا روناچار به کناره گیری کرده شرایطی که شاید پنجاه درصدش به جوون هم برنگرده!
طرف30 -28 سالشه هنوز مصرف کننده است،مثلا دانشجوست. کی قراره سر کار بره کی قراره خونه و ماشین و...
فک کنم زمانی میشه که دیگه به ازدواج فکر نمیکنه!
بزرگترا (منظورم فقط پدر و مادر نیست، دانشگاه، ...جامعه ...همه مسئولند)که تربیت کننده اند و تصمیم گیری و حمایت و راهنمایی....برنامه ریزی...و خیلی کارای دیگه دستشونه!
دست روی دست گذاشتن!!!
همون طور که تنهاترین سردار نوشتن.
امروز مث گذشته انگار اطرافیان جوون احساس مسئولیت نمیکنن!
یا انگار خودشون یه روزی جوون نبودن!!!
درس دیروز بزرگتراشون رو فراموش کردن و امروز ....

و امروز باید شاهد خیلی اتفاقاتی باشیم که راه حل بسیاریش ازدواج و سروسامون گرفتن جوونه.

با سلام مجدد
یک نکته ای که دونستنش میتونه مفید باشه، این هست که متاسفانه ما همیشه عادت داریم وضعیت ازدواج و اشتغال و ... هر مشکلی پیش میاد سریعا از دولت و مسئولین انتقاد کنیم. اما باید توجه داشت که آدم همیشه باید در انتقاد کردن رعایت انصاف رو بکنه.
یکی از علل ازدیاد طلاق گسترش رسانه های جمعی است. درست است که در گذشته در ظاهر آمار طلاق پایین بود، اما خیلی از زن و شوهر بهشون تلقین کرده بودند که هر اتفاقی که بیافته باید به زندگی ادامه بدهند. یعنی زن حتی تصور این رو هم نمیکرد که از شوهرش جدا بشه، حتی اگر کتک میخورد.
اما این دوره زمونه زن ها با حقوق خودشون آشنا شدند و بدتر از اون، با پیشرفت رسانه های جمعی، از زندگی مردم دیگر در کشور های دیگر با خبر هستند و دوست دارند مثل اونها زندگی کنند و همین مسئله سبب بالا رفتن توقعات میشه.
مثلا تا صد سال قبل، مردم دو شهر نزدیک به هم از طرز لباس پوشیدن هم خبر نداشتند اما الان مدل لباس روز کشور های غربی به تن جوون های ماست. و همین سبب میشه تحمل انسان پایین بیاد، چون دوست داره مثل مردم اون کشور لذت ببره.
ازدواج آسان و ساده خوبه اما به شرطی که عروس داماد بدونند به چه راهی میروند و مطمئن باشند که توقعات زیاد سراغشان نمی آید.
معمولا خیلی از جوون ها اولش از اسم ازدواج آسان خوششون میاد اما بعدا میبینند فقط اولش آسون بوده.

اما وظیفه دولت در این زمینه چیست؟
به نظر من دولت باید به جوان های بین 20 تا 30 سال حقوق ثابت بدهد،(مثل حقوق بازنشستگی) تا بتوانند در این دوره درس بخوانند یا کار کنند یا هر کاری که دوست دارند، تا مانعی برای ازدواجشان نباشد. و این جوان موظف است تا سی سالگی برای خود شغلی پیدا کند. و الا دیگر دولت مسئولیتی در قبال وی ندارد.

muhammad-aga;195284 نوشت:

اما وظیفه دولت در این زمینه چیست؟
به نظر من دولت باید به جوان های بین 20 تا 30 سال حقوق ثابت بدهد،(مثل حقوق بازنشستگی) تا بتوانند در این دوره درس بخوانند یا کار کنند یا هر کاری که دوست دارند، تا مانعی برای ازدواجشان نباشد. و این جوان موظف است تا سی سالگی برای خود شغلی پیدا کند. و الا دیگر دولت مسئولیتی در قبال وی ندارد.

در نگاه اول به نظر راه جالبی میاد
اما فکر نمی‌کنم کسی به حرفای ما کاری داشته باشه...:Ghamgin:
ای کاش این راه حل‌ها رو یه جوری به گوش دولت برسونیم. دولتی که یارانه می‌ده... این هم مثل یارانه‌س دیگه.

اگر هم از دوستان کسی مشکلی در این راه حل میبینه بگه.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

من به این روش انتقاد دارم و اون اینه که به نظرم دولت به جای این کار ها بیاد به غیر از کارهای عمرانی تمام یارانه ها رو در اختیار مردم بگذاره

الآن چرا باید پول ما در فوتبال و یا کشتی و ... صرف بشه و مردم ما این مشکلات رو داشته باشن این به نظرم احمقانه است احمقانه صرف.

پول مردم رو بدن به خودشون و جاشون تصمیم نگیرن.(حتی اگه دست من بود میگفتم پول کارهای عمرانی رو هم بدن دست مردم و فقط برای کارهای نظامی از پولها استفاده کنند)

نهایتش اگه میخوان کاری رو انجام بدن بیان توی تلویزیون تبلیغ بکنن که آی مردم ما میخوایم فلان کار رو بکنیم(مثلا میخوایم استادیوم بزنیم یا تیم کشتی درست کنیم مثلا میخوایم فلان سد رو بسازیم یا ....) هر کسی پایه هستش بیاد کمک کنه یا اصلا توی کارهای عمرانی بیان سهام بفروشن و .....

پس این شیوه ای که شما میفرمایید کلا ناعادلانه است باید به همه داده بشه خواه جوون خواه پیر.

حالا این دوست داره میره سواد کسب کنه میره از پولش استفاده میکنه و علم یاد میگیره مثل باقی علوم!

التماس دعا

مهدی عباس زاده;195508 نوشت:
من به این روش انتقاد دارم و اون اینه که به نظرم دولت به جای این کار ها بیاد به غیر از کارهای عمرانی تمام یارانه ها رو در اختیار مردم بگذاره

اگر منظورتون همین کاری است که الان دولت محترم مشغول به آن است، با شما مخالفم. چون وضعیت جامعه ثابت کرد که این روش جواب نمیده.
پس این شیوه ای که شما میفرمایید کلا ناعادلانه است باید به همه داده بشه خواه جوون خواه پیر.

من نگفتم به پیرها پول ندن. هم به جوون های 20 تا 30 سال باید حقوق ثابت بدهند هم به پیرهای بالای 60 سال
اما یبن 30 تا 60 خودش باید زندگیش رو بگردونه.
نهایتش اگه میخوان کاری رو انجام بدن بیان توی تلویزیون تبلیغ بکنن که آی مردم ما میخوایم فلان کار رو بکنیم(مثلا میخوایم استادیوم بزنیم یا تیم کشتی درست کنیم مثلا میخوایم فلان سد رو بسازیم یا ....) هر کسی پایه هستش بیاد کمک کنه یا اصلا توی کارهای عمرانی بیان سهام بفروشن و .....

این روش هم گمون نکنم جواب بده. چون دولت تنبل میشه. هر موقع کاری رو انجام نده میندازه گردن مردم. میگه مردم همکاری نمیکنن. حالا اومدیم و مردم توی برخی کارهای مهم همکاری نکردند و گفتن ما انرژ ی هسته ای نمیخواهیم. اون موقع دولت چیکار کنه.
به نظر من این وظیفه دولته که نیاز رو بشناسه و بعد همون کار رو انجام بده. نه اینکه منتظر باشه مردم دنبال نیازهاشون برن و پیدا کنند و بعد هم خودشون اون کار رو انجام بدن.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

muhammad-aga;195516 نوشت:
اگر منظورتون همین کاری است که الان دولت محترم مشغول به آن است، با شما مخالفم. چون وضعیت جامعه ثابت کرد که این روش جواب نمیده

نه یه چیزی برتر و بالاتر از این.(همونی که گفتم)

من نگفتم به پیرها پول ندن. هم به جوون های 20 تا 30 سال باید حقوق ثابت بدهند هم به پیرهای بالای 60 سال اما یبن 30 تا 60 خودش باید زندگیش رو بگردونه

گیریم که طرف نتونست کاری پیدا کنه؟ اونوقت باید از حق خودش در بیت المال محروم بشه!!

این روش هم گمون نکنم جواب بده. چون دولت تنبل میشه. هر موقع کاری رو انجام نده میندازه گردن مردم. میگه مردم همکاری نمیکنن. حالا اومدیم و مردم توی برخی کارهای مهم همکاری نکردند و گفتن ما انرژ ی هسته ای نمیخواهیم. اون موقع دولت چیکار کنه.

آقا نمیخوان زوره؟؟ ما باید بخوایم شاید به نظر ما مهم نباشه انرژی هسته ای چرا باید هزینه های ما صرف انرژی هسته ای بشه؟

به نظر من این وظیفه دولته که نیاز رو بشناسه و بعد همون کار رو انجام بده. نه اینکه منتظر باشه مردم دنبال نیازهاشون برن و پیدا کنند و بعد هم خودشون اون کار رو انجام بدن.

به نظرم این بهترین راهکاره الآن برای استفاده از امکانات دولتی مسابقه هست و ....(مثل کنکور)

التماس دعا

الهم اغفر لی الذنوب التی تهتک العصم:Rose:

muhammad-aga;195131 نوشت:
خداوند چیزی را تغییر نمیدهد مگر اینکه در ما تغییری ببیند. چرا الان ازدواج های ما دیگر ازدواج اسلامی نیست چون ما خودمان تغییر کرده ایم. وقتی شرایط ازدواج اسلامی نیست، نمیتوانیم انتظار داشته باشیم خود ازدواج اسلامی باشد. وقتی ازدواج اسلامی نباشد دیگر وعده خداوند هم تحقق پیدا نمیکند. __________________ یک چند در این مدرسه ها گردیدم....از اهل کمال نکته ها پرسیدم
سلام برادر..من قصد توهین نداشتم ولی خب باید نظرات مطرح بشه.درسته که شرایط الان تغییر کرده ولی دلیل اصلیه اون خود ما هستیم که اعتقاداتمون رو کردیم بیدی که با هر بادی میلرزه ومدام سعی در دلیل تراشی ومتهم کردن دیگران داریم ..خیلی ها مقصر هستن ولی خب هیچکس به اندازه خودمون مقصر نیست. من کسی رو میشناختم که باور کنید تا وقتی که نشناختمش حاضر بودم پشت سرش نماز بخونم.یعنی از بس ظاهر اسلامیه فریبنده ای داشت که همیشه اونو الگو قرار میدادم ولی رفت با کسی ازدواج کرد که باباش سر شناس ترین مستر شهرشون بود وبه این امید که دست خودش هم جایی بند بشه ولی پدر خانومش که مرد تازه فهمیدن که قبل مرگش تمام زندگیشو با سند رسمی وقف کرده..ایشون هم چند روز بعد دخترشو با خواری تمام گذاشت پشت در خونه پدریش وداد میزنه دخترشو یادش رفته وقف کنه بیاد ببردش من دیگه نمیخوامش...خب این یعنی چی؟؟وقتی ما خودمون اینجوری به امید خلق الله میریم خواستگاری مگه اسلام مظلوم میتونه رخ نشون بده..نتیجه این میشه که بی پرده میگیم زمونه عوض شده...نه این ماییم که داریم مثل افتاب پرست رنگ عوض میکنیم وهمه چیزو نادیده میگیریم. توی این مثال همون حدیث که میگه هرکی بخاطر زیبایی یا ثروت زن ازدواج کنه به همون زیبایی ثروت واگذار میشه رو بخوبی میشه دید.جالب اینجاست که بعداز این اتفاقات میشینیم میگیم نمیدونیم چه هیزم تری بخدا فروختیم که همیشه بد میاریم...خدا از رگ گردن هم بما ندیک تره وگفته شده که حتی نمک غذا رو هم از ایشون بخواییم.ولی لجاجت وکمبود نور ایمانه که تمام درها رو بروی ما بسته وهیچی رو باورنداریم.

[=arial]سلام
تاپیک حسابی به انحراف رفت و هیچ مدیری نظارتی نکرد...
اینطوری جدا بحث کردن فایده نداره..
بخونید عنوان تاپیک رو.....بحثای دو نفره ....بحثای بی محتوا...
ای کاش مدیریت میشد تاپیک ها ،واقعا هرج و مرج شده و تاپیک ها دارن منحرف میشن
یک نفر میاد یه نظر اشتباه میده و همه میخوان بهش جواب بدن،حالا چند صفحه این بحث یک تنه طول بکشه خدا داند
من خواهش میکنم از مدیران رسیدگی کنند:Gol:
باور کنید گفتگو توی چنین فضایی بی فایده میشه...

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

زیاد هم بی ربط نبود بحث بحث راه حلها بود که از فرد شروع کردیم و به دولت کشیده شد فکر نمیکنم مطرح کردن یک مشکل بدون دادن راه حل سود آنچنانی داشته باشه

التماس دعا

ال یس;195650 نوشت:
سلام برادر..من قصد توهین نداشتم ولی خب باید نظرات مطرح بشه.درسته که شرایط الان تغییر کرده ولی دلیل اصلیه اون خود ما هستیم که اعتقاداتمون رو کردیم بیدی که با هر بادی میلرزه

من هم اصلا فکر نکردم که شما توهین کردید.
اتفاقا من از اینکه دیگران گفتار من رو نقد کنند لذت میبرم. چون تنها در سایه تبادل نظر است که انسان به حقیقت نزدیک میشود.
تنهاترین سردار;195839 نوشت:
یک نفر میاد یه نظر اشتباه میده و همه میخوان بهش جواب بدن،حالا چند صفحه این بحث یک تنه طول بکشه خدا داند من خواهش میکنم از مدیران رسیدگی کنند باور کنید گفتگو توی چنین فضایی بی فایده میشه

اگر اشتباهی در نظرات میبینید لطفا تذکر بدهید.
شما گفتید که این آیه فراموش شده است، خوب حالا چیکار کنیم؟ بشینیم گریه کنیم؟ یا به مردم بگیم هر روز این آیه رو هزار بار بخونن تا فراموش نشه؟
خوب باید راهکارهاش رو بررسی کنیم. زمانه عوض شده و مردم هم عوض شده اند و برای اینکه به این آیه دوباره بتونیم عمل کنیم هم مردم یک وظیفه ای دارند هم دولت.
ما هنوز هم میتوانیم مثل گذشته به این آیه عمل کنیم اما نه با راهکارهای قدیمی. بلکه باید اول ببینیم کدام جنبه های سیاسی اجتماعی فرهنگی تغییر کرده است؟ بعد متناسب با اونها راه حل پیشنهاد کنیم

الهم اغفر لی الذنوب التی تهتک العصم

تنهاترین سردار;195839 نوشت:
بخونید عنوان تاپیک رو.....بحثای دو نفره ....بحثای بی محتوا... ای کاش مدیریت میشد تاپیک ها ،واقعا هرج و مرج شده و تاپیک ها دارن منحرف میشن یک نفر میاد یه نظر اشتباه میده و همه میخوان بهش جواب بدن،حالا چند صفحه این بحث یک تنه طول بکشه خدا داند
سلام .من از جانب خودم اگه از نظر شما باعث انحراف تاپیک شدم عذر میخوام ولی از نظر خودم پستی که گذاشتم بی ربط با تاپیک نبود. لذا عرصه رو در این تاپیک برای دیگر دوستان باز میذارم. [ البته قبول دارم که یه جاهایی بحث واقعا از هدف اصلیش دور شده ودولت مثل نخود اش همه جا جای خودشو باز میکنه...IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/ADMINI%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-4.jpg[/IMG]

تنهاترین سردار;194864 نوشت:
بزرگتر ها خوابشون گرفته...اصلا حواسشون نیست...صدا و سیما که باید تکلیف رسانه بودن ،یعنی رساننده بودن رو انجام بده هیچ فعالیتی برای بازگرداندن این سنت به خانواده ها نمیکنه..اما تا دلتون بخواد سریال هایی میسازن که زن و مرد توی روی هم وایسن..حجاب غلط ترویج بدن،مسخره کنن همدیگرو..

تنهاترین سردار;194871 نوشت:
خدا داره تضمین میکنه ازدواج رو میفرماید شما برو جلو من هستم ،و اون وقت خیلی هامون به خدا اعتماد نداریم،نه تنها به نکاح در نمی اوریم بلکه یه جوان هم که میره خواستگاری صد تا سنگ و شرط میذاریم که خونه و ماشینت کو.. دوستم که خانواده اش مذهبی هم هستن به پدرش گفت زن میخوام پدرش گفت اخه تو چی داری پسر بشین سر جات... حالا اگر یکی بیاد بگه برو ازدواج کن خیالت راحت من پشتتم اعتماد میکنه اما به خدا ... این شرک نیست؟

با سلام و عرض ادب
از مطالب خوب و مفید تنهاترین سردار تشکر می کنم.
با توجه به مطالب فوق،دوستان لطفا مطالبشان را درباره چهار حوزه:
1- وظیفه فرد
2- وظایف خانواده
3- وظایف اجتماع و مردم
4-وظایف دولت و رسانه ها

به اختصار بیان کنند تا جمعبندی نهایی صورت بگیرد و از پراکندگی پرهیز شود.با تشکر

سلام و با تشکر از حضور استاد رسای گرامی

رسا;195983 نوشت:
1- وظیفه فرد

به نظر حقیر از چند جنبه میشه وظیفه فرد رو مورد برسی قرار داد
- داشتن آمادگی جسمی و روحی برای ازدواج
-تلاش برای محیا کردن شرایط
-پیدا کردن یک کار ولو کاری باشه که خیلی هم خوب نباشه
-عنوان کردن این مساله توی خانواده که من زن میخوام
-پیگیری (یعنی اگر دید خانواده توجهی نمیکنند از طریق دوستان و آشنایان دیگر)

رسا;195983 نوشت:
2- وظایف خانواده

خانواده باید بدونن یک پسر معمولا از 18 تا 26 سالگی در اوج شهوت هست و ارضا نشدن این نیاز میتونه باعث آسیب های جبران ناپذیر روحی و جسمی بشه،همچنین میتونه باعث انحراف و دوستی های خیابانی بشه..
خانواده با دونستن این موضوع باید در نظر داشته باشند که شاید جوان کم رو هست و نمیتونه بگه زن میخوام،پس باید خودشون آستین ها رو بالا بزنن و یاعلی بگن ...
رسا;195983 نوشت:
3- وظایف اجتماع و مردم

مردم هم همگی وظیفه دارند مساله ازدواج رو جدی بگیرند،و هر کسی از خانواده خودش شروع کنه و اگر خواستگاری برای دخترشون اومد خیلی سنگ اندازی نکنند.
و نکته دیگه اینکه اجازه بدهند مشاغل دست آقایون باشه باور کنید خیلی ها نمیتونن ازدواج کنند بخاطر شغل مناسب و این در حالی هست که هر شغل سخت مثل رفتگری و باغبانی و ..مال آقایون و الان اداره ها که بری بیشتر خانم هستن تا آقا...چرا که مدیر اون شرکت با خانم ها بیشتر کار میکنه...

رسا;195983 نوشت:
4-وظایف دولت و رسانه ها

دولت اگر بخواد جلوی فساد رو بگیره باید ازدواج رو ترویج بده،به جای این که مدیران فلان وزارت خونه چند ملیون پول شامشون بشه از همین صرفه جوبی ها بزنه و به جوان ها وام های بلند مدت بده،امتیاز بده و پشت سر جوان ها باشه تا بتونن ازدواج کنن...
باور کنید اینهمه که هزینه مبارزه با خلاف میکنه اگر هزینه ازدواج جوان ها بشه آمار فساد خیلی پایین تر میاد..
رسانه هم به جای ساختن سریال ناتاشا...بیاد سریال هایی بسازه که توش فرهنگ ازدواج رو ترویج بده خیلی میتونه موثر باشه

سلام و عرض ادب...
مطلب دوستمون که گفته بود اگه دولت ریخته پاش های دوروبرشو جمع و جور کنه جدی جدی خیلی مشکلات حل میشه...
ممنون

موضوع قفل شده است