صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیه ای که به فراموشی سپرده شده..(كارشناس:رسا)

نوشته
    1,108
    حضور
    19 روز 9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19
    صلوات
    11413

آیه ای که به فراموشی سپرده شده..(كارشناس:رسا)

سلام به همه دوستان

وَ أَنْكِحُوا الْأَیامى مِنْكُمْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ إِنْ یَكُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ؛

مردان و زنان بى همسر خود را همسر دهید و همچنین غلامان و كنیزان صالح را، اگر فقیر و تنگدست باشند. خداوند از فضل خود آنان را بى ‏نیاز مى ‏سازد خداوند گشایش دهنده و آگاه است».[نور/32]

خدای متعال در آیه بالا امر میکنه انکحوا..به ازدواج در آورید،فعل امر هست و تعارف هم نیست یعنی امر کرده خدای متعال که باید دختر و پسرهای بی همسر را به ازدواج هم در اورد و در ادامه میفرماید نگران چیزی نباشید که خدا پشت شماست..

و ما چه کردیم.....

"و روی انها ما زالت بعد ابیها معصبه الراس ، ناحله الجسم ، منهده الرکن ، باکیه العین ، محترقه القلب .."

ناحلة الجسم یعنی.... ---------------------
    باکیة العین یعنی ...
    نحیف و دلشکسته میری-------------- بارون غصه ها می باره
    جوونی اما مادر پیری---------------- چشای مادر ما تاره
    بهونه ی سفر می گیری--------------- دیگه علی شده بیچاره

2. صلوات ها 41

3.  

نوشته
    1,108
    حضور
    19 روز 9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19
    صلوات
    11413

و ما چه کردیم....

وقتی پای صحبت بزرگت تر ها میشینیم تعریف میکنن همین که پسر از سربازی بر میگشت همه فامیل میدونستن که دیگه وقت زن گرفتن این آقاست،همه خودشون رو مسول میدونستند که یه طوری این جوان رو زن بدهند و از ثوابش بهرمنده بشن...
    وای به حال جوانی که 25 سالش میشد و ازدواج نمیکرد،اون وقت تمام فامیل سرزنشش میکردن و انقدر غر میزدن بهش تا ازدواج کنه...
    از اون طرف هم همه در نظر داشتن که فلان دختر مجرده و هر پسری رو میدیدن که شرایط ازدواج داره رو به اون خانواده معرفی میکردن و خلاصه همه دست به دست هم میدادن که جوانی مجرد نمونه ...

و اما الان....
    پسر 28 ساله شده و حتی پدر و مادرش زیاد سخت نمیگرن که ازدواج کنه چه برسه اعضای فامیل و بزرگتر ها....در نهایت وقتی جوان میبینه کسی توجهی بهش نداره تن به دوستی های خیابانی میده یا توی محیط مجازی دنبال همسر میگرده و آخرشم با احساسات و از روی میل و فشار ج ن س ی یه نفر رو انتخاب میکنه و بعد از عادی شدن برای هم سر از دادگاه در میارن...

"و روی انها ما زالت بعد ابیها معصبه الراس ، ناحله الجسم ، منهده الرکن ، باکیه العین ، محترقه القلب .."

باکیة العین یعنی ...

5. صلوات ها 35

نوشته
    1,108
    حضور
    19 روز 9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19
    صلوات
    11413

از اون طرف دختر خانم سن ازدواجش بالا میره،میل ج ن س ی از طرفی و نگرانی و آشفتگی روحی که نکنه تا آخر عمر مجرد بمونم از سوی دیگه بهش فشار میاره ،خواستگاری هم که نمیتونه بره..
    این نگرانی بعضی ها رو حتی بعضی از مذهبی ها رو تا حدی پیش میبره که وقتی توی خیابون یه پسر بهش پیشنهاد ازدواج داد به ناچار قبول میکنه و هر چی پسر گفت چشم میگه تا از دستش نده و اون پسر هم بعد از انواع سو استفاده به این نتیجه میره که این خانم وصله من نیست،میدونی خانم تو خیلی خوبی ها اما ما به درد هم نمیخوریم...
    و اگر خیلی هم خانم ایمانش قوی باشه باید خون دل بخوره...

یا انقدر امار خواستگارش میاد پایین که حق انتخاب نداره،برای جلو گیری از سرکوفت ها هم که شده ناچاره قبول کنه خواستگاری رو که شاید خیلی هم مناسب نباشه..

باکیة العین یعنی ...

7. صلوات ها 31

نوشته
    1,108
    حضور
    19 روز 9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19
    صلوات
    11413

بازگشت این شر به سمت خود شماست

همین آقا و خانم مجرد میشن عامل فساد جامعه....
    اینطوری میشه آقا که وقتی با همسرت بیرون میری صد چشم نگاهتون میکنن..
    اینطوری میشه که آقا بزرگ نوه خودت طعمه میشه..
    دختر خودت طعمه همین جوان مجرد میشه..
    پسر خودت گرگ اجتماع میشه که حتی با رنگ جوراب خانم تحریک بشه....
    و بدونید بیشتر دعواهای خیابانی و دزدی و جنایت مربوط به افراد مجرد هست ..
    همه این ها به خاطر اینه که بزرگتر ها شما به کلام خدا گوش نکردید و این تکلیف رو انجام ندادید..
    جوانی که زن داشته باشه خیلی کم پیش میاد دنبال ناموس شما بیفته،خیلی کم پیش میاد بشه انگل جامعه...
    همه اینا مال اینه که حکم خدا اجرا نشد..

بزرگتر ها خوابشون گرفته...اصلا حواسشون نیست...صدا و سیما که باید تکلیف رسانه بودن ،یعنی رساننده بودن رو انجام بده هیچ فعالیتی برای بازگرداندن این سنت به خانواده ها نمیکنه..اما تا دلتون بخواد سریال هایی میسازن که زن و مرد توی روی هم وایسن..حجاب غلط ترویج بدن،مسخره کنن همدیگرو..

باکیة العین یعنی ...

9. صلوات ها 28

نوشته
    1,108
    حضور
    19 روز 9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19
    صلوات
    11413

این همه سفارش!!!!

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:
    کسی که ازدواج کند، نصف دینش را حفظ کرده است.
    مستدرک الوسائل، ج 14، ص 154.

امام صادق علیه السلام فرمود:
    هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند می فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی نیازشان می کند.
    من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 251

درهای رحمت آسمانی در چهار وقت گشوده می شود:
    1- موقع بارش باران.
    2- زمانی که فرزند به چهره پدر و مادرش می نگرد.
    3- هنگام گشوده شدن در کعبه.
    4- هنگام برپایی مراسم عقد و عروسی.
    بحار الانوار، ج 103، ص

بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسر هستند.

کسی که مجردی را تزویج کند و امکان ازدواج او را فراهم نماید از کسانی است که در قیامت خداوند به آنان نظر لطف می کند.
    وسائل الشیعه، ج 20، ص

قال موسی بن جعفر علیه السلام:
    ثلاثة یستظلون یظل عرش الله یوم القیامة، یوم لا ظل الا ظله: رجل زوج اخاه المسلم او اخدمه او کتم له سرا.
    امام کاظم علیه السلام فرمود:
    سه دسته در روز قیامت، روزی که سایه و پناهی جزء سایه خداوند نیست، در سایه و پناه خدا هستند:
    1-مردی که زمینه ازدواج برادر مسلمانش را آماده نماید.
    2- مردی که (به برادر مسلمانش خدمت کند.)
    3-کسی که سر برادر مسلمانش را بپوشاند.
    وسائل الشیعه، ج 20، ص

چهار کس در قیامت مورد نظر پروردگارند:
    1-آنکه چون طرف معامله پشیمان شود، معامله را برگرداند.
    2- کسی که غم از دلی برگیرد.
    3- کسی که برده ای را آزاد کند.
    4- کسی که بی همسران را به ازدواج درآورد.
    وسائل الشیعه، ج 20، ص

حضرت علی علیه السلام فرمود:
    از بهترین شفاعتها، شفاعت بین دو نفر در امر ازدواج است تا اینکه خداوند آنان را مجذوب یکدیگر گرداند.
    تهذیب، ج 7، ص 405، وسائل الشیعه، ج 20، ص 45

باکیة العین یعنی ...

11. صلوات ها 27

نوشته
    1,108
    حضور
    19 روز 9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19
    صلوات
    11413

خدایا غلط کردم!!!

احمد آقا: من ميخوام يه چک بکشم تا سرماه داري بهم بدي تا سر ماه نقدش کنم؟
    علي آقا:آره داداش خيالت راحت بده من بهت ميدم پاسش کني
    احمد آقا روي حرف علي آقا حساب ميکنه و چک ميکشه..

اي خدا غلط کردم ،نميفهميم.....
    روی حرف هم دیگه چقدر حساب میکنیم؟
    روی قول هم چقدر حساب میکنیم؟
    انقدر که روی حرف علی آقا حساب میکنیم آقا روی حرف خدا حساب میکنیم؟
    خدا داره با ما حرف میزنه،خدا داره بهمون تضمین میده:

إِمائِكُمْ إِنْ یَكُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ

اگر فقیر و تنگدست باشند. خداوند از فضل خود آنان را بى ‏نیاز مى ‏سازد خداوند گشایش دهنده و آگاه است».

خدا داره تضمین میکنه ازدواج رو میفرماید شما برو جلو من هستم ،و اون وقت خیلی هامون به خدا اعتماد نداریم،نه تنها به نکاح در نمی اوریم بلکه یه جوان هم که میره خواستگاری صد تا سنگ و شرط میذاریم که خونه و ماشینت کو..
    دوستم که خانواده اش مذهبی هم هستن به پدرش گفت زن میخوام پدرش گفت اخه تو چی داری پسر بشین سر جات...
    حالا اگر یکی بیاد بگه برو ازدواج کن خیالت راحت من پشتتم اعتماد میکنه اما به خدا ...
    این شرک نیست؟

هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند می فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی نیازشان می کند.
    من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 251

باکیة العین یعنی ...

13. صلوات ها 31

علاقه
    حضرت علامه طباطبایی
    نوشته
    240
    حضور
    1 روز 36 دقیقه
    دریافت
    31
    آپلود
    6
    گالری
    17
    صلوات
    1854

با او

وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِي الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا وَيَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا كُلٌّ فِي كِتَابٍ مُّبِينٍ ﴿۶﴾

و هيچ جنبنده‏اى در زمين نيست مگر [اينكه] روزيش بر عهده خداست و [او] قرارگاه و محل مردنش را مى‏داند همه [اينها] در كتابى روشن [ثبت] است (سوره ی هود-آیه ی 6)

وَكَأَيِّن مِن دَابَّةٍ لَا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ يَرْزُقُهَا وَإِيَّاكُمْ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ ﴿۶۰﴾

و چه بسيار جاندارانى كه نمى‏توانند متحمل روزى خود شوند خداست كه آنها و شما را روزى مى‏دهد و اوست‏شنواى دانا (سوره ی عنکبوت-آیه ی 60)

همانطور که در آیه ای که دوست عزیز، جناب تنهاترین سردار اشاره کردند، خداوند می فرماید که برای ازدواج اقدام کنید، ولو اگر فقیر هستید، خدا از فضلش می بخشد. امّا همانطور که آیاتی که نقل کردم نشان میده، نه تنها در امر ازدواج که در هر لحظه ی زندگی، برای ازدواج، بعد از ازدواج و... همه و همه، خداوند روزی فرد را خواهد رساند و نه تنها آدم ها که همه ی موجودات عالَم هم روزیشان پیوسته می رسد. در بعضی روایات، اشاره شده که خانم، موقع ازدواج، روزی را با خود به منزل همسرش می آورد.

لذا مسائل مالی خیلی اهمیّتی ندارد در امر ازدواج، آنقدر که مهم است این است که بزرگان علما فرمودند مسئله ی مالی اینقدر لازم است که پسر، یک شغلی داشته باشد، ولو رفتگری، ولو شغل ضعیف، ولی یک شغلی باید داشته باشد، بی کار نباشد. امّا دیگه اینکه این شغل چطوریه، چقدره و... خیلی نباید حسّاسیّت نشان داد. آنچه که مهم است، هم کُفو بودن دو نفر است، یعنی هم سطح بودن، باز اون هم نه در مسائل مالی، بلکه هم سطح بودن به معنایی که باز بزرگان علما فرمودن که هم سطح بودن در سطح فکر و اندیشه. سطح فکری دو نفر به هم بخورد که حرف هم را بفهمند. دقّت کنید که اکثر مسائل زندگی از نوع فکر و اندیشه ی آدم ها سرچشمه میگیره، اگر فکر آدم ها در سطح هم باشه، بسیاری از محصولات فکرشون هم هم سطح و هماهنگ خواهد بود.

و نکته ی قابل توجّه این است که اگر مُدارا و گذشت و قناعت باشد، با درآمد کم هم می توان در نهایت آرامش زندگی کرد. ولی اگر مُدارا و گذشت و قناعت نباشد، اگر همسران میلیادر هم باشند، در عدم آرامش روحی به سر خواهند برد. لذا اساساً آنچه موجب آرامش است، تمتّعات مالی نیست، بلکه برخورد ما با اقتضائات و تمتّعات است. که باید ضمن اینکه تلاش می شود که درآمد و امکانات زندگی تا حدّ لازم و متعارف و خوبی افزایش پیدا کند، و زندگی خوب و راحتی داشته باشند، ولی از آن طرف هم حرص نداشته ها را نخورند و مسائل مالی، عنصر خیلی پر رنگی در زندگی شان نباشد.

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسّکین بولایة امیرالمومنین
    پیوسته متعادل و متعالی
    زیاده عرضی نیست.
    یاحق

ویرایش توسط طارق : ۱۳۹۰/۱۲/۱۴ در ساعت ۱۸:۴۹
    اي حيوان ناطق بدان:

برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
    هرگز نتوان ديد جمال احدي را

15. صلوات ها 28

علاقه
    دوست،شعرودرس
    نوشته
    292
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2299

با سلام

مشکل امروز ما این هست که عرف جانشین دین شده
    با اینکه اکثرا هم میدونیم اشتباهه، ولی باز میگیم مردم چی میگن:
    مثلا خانم به کم راضی میشه، حاضره با جوونی ازدواج کنه که سرمایه چندانی نداره به قول معروف همچین برو بیایی نداره، اینقد دورو بری ها حتی خواهر و برادر خودشون میگن تا خانم شک میکنه به انتخابش و زندگی سرد میشه.
    یا برعکس، پسر به جهیزیه خانم اهمیت نمیده که حالا چه مارکی باشه و چی بیاره..
    تا وارد زندگی میشن ایرادا با اولین مهمونی شاید هم همون روز اول شروع میشه....
    خوب معلومه وقتی دوتا اتفاق اینجوری دورو برمون میبینیم میگیم بهتره فعلا ازدواج نکنیم تا شرایط فراهم بشه وحتی پدر مادرا هم میترسن که برا جوون پا پیش بذارن .ما هم فردا مث فلانی....
    باید بر خدا توکل کرد و جوونا اونقد خودشون رو بسازن و ایمان خود رو محکم کنن که با حرف این و اون از موضع دینیشون پایین نیان و به اصطلاح کم نیارن.
    و دو نفر پشت هم باشن. کاش میشد روزی برسه که به جای حرف مردم کلام خدا رو میشنیدیم و بهش عمل میکردیم.
    اگه بر اساس آموزه های دینی حرکت میشد هیچ کدام از این گرفتاری های امروز نبود
    "از خدا بخواهیم در ظهور مولایمان تعجیل عنایت فرماید "
    «أَوْ لَعَلَّکَ بِقِلَّةِ حَیَائِی مِنْکَ جَازَیْتَنِی؛ یا شاید بخاطر کمی حیای من از تو [و حال آنکه از مردم حیا کردم؛ ولی تو را بر خود حاضر ندانستم] مرا مجازات کردی [و حال نماز و دعا را از من گرفتی].»

17. صلوات ها 16

نوشته
    38
    حضور
    4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    318

نقل قول نوشته اصلی توسط تنهاترین سردار نمایش پست ها
    از اون طرف دختر خانم سن ازدواجش بالا میره،میل ج ن س ی از طرفی و نگرانی و آشفتگی روحی که نکنه تا آخر عمر مجرد بمونم از سوی دیگه بهش فشار میاره ،خواستگاری هم که نمیتونه بره..
    این نگرانی بعضی ها رو حتی بعضی از مذهبی ها رو تا حدی پیش میبره که وقتی توی خیابون یه پسر بهش پیشنهاد ازدواج داد به ناچار قبول میکنه و هر چی پسر گفت چشم میگه تا از دستش نده و اون پسر هم بعد از انواع سو استفاده به این نتیجه میره که این خانم وصله من نیست،میدونی خانم تو خیلی خوبی ها اما ما به درد هم نمیخوریم...
    و اگر خیلی هم خانم ایمانش قوی باشه باید خون دل بخوره...

یا انقدر امار خواستگارش میاد پایین که حق انتخاب نداره،برای جلو گیری از سرکوفت ها هم که شده ناچاره قبول کنه خواستگاری رو که شاید خیلی هم مناسب نباشه..
    چقدر درد آور
    تا حالا به این جنبه فکر نکرده بودم

واقعاً ما داریم چیکار میکنیم؟ جامعه‌ی ما داره به کجا میره؟

کسی راه حلی داره؟
    واقعاً ذهنم رو مشغول کرده، خواهشاً اگه کسی راه‌حلی یا هر فکری (هرچند ساده و پیش پا افتاده) داره بگه
    گفت: پادشاهان هنگامی که وارد منطقه‌ی آبادی شوند آن را به فساد و تباهی می‌کشند، و عزیزان آنجا را ذلیل می‌کنند؛ [آری] کار آنان همین‌گونه است

19. صلوات ها 20

علاقه
    قرآن
    نوشته
    952
    حضور
    22 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    2918

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

من و همسرم چندی بسیار نیست که با هم ازدواج کردیم شاید خیلی دیر بود(نزدیک به شش سال لا اقل باید زودتر ازدواج میکردم) اما در ناداری ما تاثیر چندانی نداشت!

ما در طول این مدت که ازدواج کرده ایم موجب تعجب تمام فامیل و آشنایان شده ایم!! چطوری با این ناداری مالی زندگی میکنید؟

اما تجربه به بنده ثابت کرده که هر چقدر هم اگر ما بیشتر داشته باشیم مسائلی که ما درش اختلاف داریم شاید قوت بگیره اما کمتر نمیشه!

از جهت خانواده همسرم خانوادشون از وضع خانواده پدرم بدتر هست یعنی تقریبا کمک خاصی از جانب ایشون بهمون نمیشه خانواده ما هم همینطور آنچنان کمک خاصی نمیکنن.گویا بنده بیشتر به ایشون قرض میدم! آخرین باری که قرض گرفتم(تقریبا 4 یا 5 ماه پیش بود) از پدر و مادرم 10 هزار تومن فرداش پس دادم.

خلاصه با دقتی که من کردم عمده مشکل من و خانومم توی معنویات هست نه مادیات. اگر هم مشکلی در مادیات به ندرت پیش بیاد به دلیل عدم توجه به معنویات هست. خدایا ما را به راه راست هدایت فرما.

نقل قول نوشته اصلی توسط oveis-hasanpoor نمایش پست ها
    کسی راه حلی داره؟
    راه حل: 1. خانواده شما مذهبی است یا شعور بسیار بالایی داره: شما آیات و روایات رو بهشون نشون میدید و عرض میکنید که بنده نیاز به ازدواج دارم. فعلا عقد و هر موقع توانایی مادی حد عادی پیدا کردم عروسی. مادرتون هم میگرده یه مورد مناسب پیدا میکنه و بعد شما با هم حرفاتون رو توی 3 یا 4 جلسه با فاصله(برای این که هر دو موقعیت فکر کردن و مشورت داشته باشید و هیجانی تصمیم نگیرید) میزنید و 3 ماه ازدواج موقت میکنید تا همدیگر رو خوب بشناسید (که اون مشکلات معنوی که گفتم براتون پیش نیاد).بعد اگر دیدید توی مسائل اصلی و مهم (مثل ایمان و مبنای زندگی اعتقادیتون و ارزش قرآن در زندگی و مسکن حتی مکان مسکن هم میتونه خیلی مهم باشه و .... هرچی که براتون مهم هست) با هم توافق دارید عقد میکنید

بعد هم هر موقع تونستید حداقلی های زندگی رو تهیه کنید بسم الله برید سر خونه و زندگی تون.

2. خانواده شما هیچ کدام از موارد فوق نیستند: دو راه دارید : 1. جنگ و دعوا راه بندازید تا به مقصد خودتون برسید (وای بر شما اگه چنین بکنید و فضای خونه و خانواده رو به آشوب بکشید و به کسانی که نباید اف گفت بی احترامی بکنید) 2. صبر و تحمل کنید و در صورت توان ازدواج موقت کنید.و الا استعفاف بکنید

التماس دعا
    ویرایش توسط مهدی عباس زاده : ۱۳۹۰/۱۲/۱۴ در ساعت ۱۶:۱۶
    الفرقان : 30 وَ قالَ الرَّسُولُ يا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً
    و پيامبر(روز قیامت خواهد) گفت: «ای پروردگارم! قوم من بى گمان اين قرآن را بس دور و مهجور گرفتند.»
    ترجمان فرقان نوشته آیة الله صادقی تهرانی

21. صلوات ها 15

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری