دو نفر در آب غرق میشوند، کدام یک را نجات دهم؟

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دو نفر در آب غرق میشوند، کدام یک را نجات دهم؟

با سلام خدمت کارشناسان محترم
اگر ببینم دو نفر در آب غرق میشوند و فقط برای نجات یکی وقت دارم، کدام را باید نجات دهم؟
اگر یکی از آنها دکتر است و دیگری بیسواد؟
اگر یکی از آنها مومن مستجاب الدعوه است و دیگری فرزند خودم؟

muhammad-aga;194763 نوشت:
اگر ببینم دو نفر در آب غرق میشوند و فقط برای نجات یکی وقت دارم، کدام را باید نجات دهم؟

سلام

به نظر من (چون داییم غواص و غریق نجاته بهم یاد داده )

1. معمولا آدمها کسی رو که بهش علاقه دارن رو نجات میدن . حالا خواه متدین باشه خواه دکتر . خواه بیسواد و خواه بی دین . ولی اگه محبتی وجود نداشته باشه :

2. کسی که به ساحل نزدیک تر باشه . یعنی فرصت اینکه بتونی با اون تا ساحل شنا کنی و کم نیاری باشه . چون اگه کم بیاری جون هر دوتون به خطر میفته.

3. کسی که وزنش کمتر باشه. یعنی مطمئن باشی زورت بهش میرسه .

چون در اون لحظه غریق فقط سعی میکنه بهت چنگ بزنه و خودشو بالا نگه داره و ممکنه تو ور هم با خودش غرق کنه .
برای همین باید طوری به سمتش شنا کنی که تورو نبینه و از پشت بتونی بگیریش.

توی اون شرایط فرصت فکر کردن به این موضوعات که کیو نجات بدم و ندم نیست . فقط باید بزنی به آب.

nakisa;194771 نوشت:

2. کسی که به ساحل نزدیک تر باشه .

3. کسی که وزنش کمتر باشه. .
برای همین باید طوری به سمتش شنا کنی که تورو نبینه و از پشت بتونی بگیریش.

منظور دوستمون اینه که یکی از این دو رو حتما می تونی نجات بدی و فرض بر اینست که هر دو در شرایطی هستن که احتمال نجات دادنشون یکی هست حالا شرع این جا چه دستوری میده کدوم رو نجات بدیم؟ عالم رو یا بیسواد رو؟ مومن رو یا غیر مومن رو؟ پیر رو یا جوون رو؟

یکی از سخت ترین تصمیم هایی که باید در زندگی گرفت در همین نوع شرایط است که من خودم از این شرایط متنفرم ، چون بسیار سخت است ! اگر یکی رو نجات بدی ، حتما دیگری غرق میشه ! حال اینی که گناهکار و فامیلت هست رو نجات دادی و بی گناه که فامیلت نیست رو نجات ندادی ! اینجا عذاب وجدان می گیری اگر ضعیف باشی و دقیقا بر عکس !

فکر کردن به این نوع قضایا واقع اعصاب خورد کن است ! مثه این می مونه که بهت بگن از بین پدر و مادرت کدوم یکی رو بیشتر دوست داری یا می خوای برای همیشه پیش اون زندگی کنی ؟ (در حالی که هردوشون برات عزیزن ) !

به نظر من در این مواقع هر چی عقل گفت باید انجام بدی ! فقط عقل ، چون احساس در اینجا گمراه کننده است . ولی باید آنقدر قوی و محکم و اراده قوی داشته باشی که بعدا خودت رو سرزنش نکنی ! مثلا اگر یک پیرزن در سمت راست باشه و یک پسر جوان در سمت چپ ، در حالی که حتی اون پیرزن اشنا شما باشه ، اینجاست که باید احساسات رو کنار بگذاری و فرد جوان رو نجات بدی چون عمر بیشتری باید بکنه و آن پیرزن معلوم نیست که چقدر دیگه می تونه زنده بمونه !

با سلام
من هم با همه شما موافقم و از نطرات خوبتون تشکر میکنم
اما با اجازتون سوال رو تغییر میدم. فرض کنید دو نفر هستند که هیچ کدام با شما نسبت خویشاوندی ندارن. یکیشون دکتره یا فرض کنید یکیشون مسلمونه اما دیگری بیسواده و کافر.
اگر دکتر رو نجات بدید ممکنه بعدا بیشتر به درد اجتماع بخوره. یا مسلمون لا اقل به خدا ایمان داره.
پس سوال من دو جنبه داره 1- مسئله ایمان(مثل مسلمون بودن) 2- مسئله فضیلت(مثل دکتر بودن)

سلام

وقتی دونفر درحال غرق شدن هستند شما وقت فکر کردن نداری اگر شنا بلد هستی و میتوانی کسی را نجات بدهی هرکاری که از دستت برمیاید باید به فوریت انجام دهی .

بهلول;194865 نوشت:
سلام وقتی دونفر درحال غرق شدن هستند شما وقت فکر کردن نداری اگر شنا بلد هستی و میتوانی کسی را نجات بدهی هرکاری که از دستت برمیاید باید به فوریت انجام دهی .

با سلام و تشکر
دوستان من هم میدونم که در اون مواقع آدم فرصت فکر کردن نداره، اما منظورم بحث علمی است. فرض کنید کنار آب هستید و فرصت فکر کردن هم دارید، دو نفر هم در آب هستند ، شما مطمئنید که میتونید یکیشون رو نجات بدهید. حالا کدامیک را انتخاب میکنید؟

muhammad-aga;194874 نوشت:
با سلام و تشکر
دوستان من هم میدونم که در اون مواقع آدم فرصت فکر کردن نداره، اما منظورم بحث علمی است. فرض کنید کنار آب هستید و فرصت فکر کردن هم دارید، دو نفر هم در آب هستند ، شما مطمئنید که میتونید یکیشون رو نجات بدهید. حالا کدامیک را انتخاب میکنید؟

سلام

مسلمان بی سواد با فضیلت تر است از دانشمند کافر قبول ندارید تشریف ببرید کنار بیمارستانها تا نتیجه عمل اطباء طماع را ببینید !

بهلول;194876 نوشت:
سلام مسلمان بی سواد با فضیلت تر است از دانشمند کافر قبول ندارید تشریف ببرید کنار بیمارستانها تا نتیجه عمل اطباء طماع را ببینید !

با سلام متوجه منظورتون نشدم. یعنی دکتر ها مسلمون ها رو خوب میکنند اما به کافر ها اهمیت نمیدن؟

muhammad-aga;194886 نوشت:
با سلام متوجه منظورتون نشدم. یعنی دکتر ها مسلمون ها رو خوب میکنند اما به کافر ها اهمیت نمیدن؟

سلام

خیر برادر منظور اینست که دکتری که فقط پول را میشناسد به چه درد این اجتماع میخورد مگر کم میشناسید انسانهائی را که به واسطه بی پولی هلاک میشوند !

بهلول;194895 نوشت:
سلام خیر برادر منظور اینست که دکتری که فقط پول را میشناسد به چه درد این اجتماع میخورد مگر کم میشناسید انسانهائی را که به واسطه بی پولی هلاک میشوند !

با سلام
دوست عزیز من اصلا به خوب یا بد بودن دکتر ها کاری ندارم.
حالا فرض کنید دو نفر دارن غرق میشن یکی یه دکتر خوبه با ایمان وظیفه شناس هست که هیچ پولی برای درمان نمیگیره
یه نفرم هست که بیکاره. شما کدومشون رو از آب نجات میدی؟

لطفا کارشناس ها هم نظرشون رو بفرمایند. نظر دین یا فلسفه اخلاق در این زمینه چیست؟

muhammad-aga;194900 نوشت:
با سلام
دوست عزیز من اصلا به خوب یا بد بودن دکتر ها کاری ندارم.
حالا فرض کنید دو نفر دارن غرق میشن یکی یه دکتر خوبه با ایمان وظیفه شناس هست که هیچ پولی برای درمان نمیگیره
یه نفرم هست که بیکاره. شما کدومشون رو از آب نجات میدی؟

لطفا کارشناس ها هم نظرشون رو بفرمایند. نظر دین یا فلسفه اخلاق در این زمینه چیست؟

سلام

انکه با ایمان تر است که البته دانشمند با ایمان افضل است .

اینجا میزان ایمان است که شرط انتخاب است چون نوح پیامبر افراد با ایمان را از غرق شدن نجات داد نه دانشمندان بی ایمان را !

muhammad-aga;194862 نوشت:
اما با اجازتون سوال رو تغییر میدم. فرض کنید دو نفر هستند که هیچ کدام با شما نسبت خویشاوندی ندارن. یکیشون دکتره یا فرض کنید یکیشون مسلمونه اما دیگری بیسواده و کافر.

سلام

در کمک کردن هیچ کدام ملاک نیست!!!

چون اگر مسلمان را نجات ندی ممکنه گناه باشه

و اگر کافر رو نجات ندی ممکنه فرصت ایمان در کمک تو قرار داده شده باشه

بنا بر این شما باید تا می توانی هر دو را کمک کنی اگر نه اونی که نزدیک تره و راحت تر می تونی نجات بدی!!

اگرم شرایط یکسان بود با توکل به خدا یکی را نجات می دی و دیگری رو به ساحل نزدیک می کنی

البته نظر خودمه
نظر نهایی با کارشناسان

یه سوال فرض یکم غلطه چه طوری می توانی تشخیص بدی کافره؟
یا مسلمان؟
اونم بدون شناخت!!!

یا دکتر است؟

البته ممکن هم هست که اگر دو تا را کمک کنید و نتونید ضامن بشید(البته حکم صحیح را از اساتید بگیرید(فقه))

همچنان منتظر نظر کارشناسان محترم هستیم...

بهلول;194909 نوشت:
سلام انکه با ایمان تر است که البته دانشمند با ایمان افضل است . اینجا میزان ایمان است که شرط انتخاب است چون نوح پیامبر افراد با ایمان را از غرق شدن نجات داد نه دانشمندان بی ایمان را !

با سلام به شما دوست عزیز
احسنت، استدلال خیلی خوبی بود. منم اعتقادم اینه که باید آدم مومن رو نجات داد حتی اگر بیسواده.
حالا اگر هر دو شون مومن و با اخلاق و متواضعند بودند اما یکی با سواده و دیگری بیسواد؟
یا مثلا یکیشون استاد دانشگاهه و میتونه به هزاران نفر علم بیاموزد اما دیگری بیسواده و مثلا بیکاره؟
mkk1369;194925 نوشت:
سلام در کمک کردن هیچ کدام ملاک نیست!!! چون اگر مسلمان را نجات ندی ممکنه گناه باشه

با سلام به شما دوست عزیز
آخه کمک کردن بدون ملاک نمیتونه باشه. مثلا میگن اگر میخوای صدقه بدی، مومن فقیر اولویت داره بر کافر فقیر. حالا فرض کنید کنار آب نشسته و از قبل میدونسته کدوم کافره یا مسلمون.

muhammad-aga;195027 نوشت:
با سلام به شما دوست عزیز آخه کمک کردن بدون ملاک نمیتونه باشه. مثلا میگن اگر میخوای صدقه بدی، مومن فقیر اولویت داره بر کافر فقیر. حالا فرض کنید کنار آب نشسته و از قبل میدونسته کدوم کافره یا مسلمون.

سلام

بله شرایط فرق دارد

از کارشناسان محترم کسی نبود جواب نهایی رو بده...؟!!؟!!

قبلا تصمیم گیری مشابهی داشتم و شاهد تصمیم گیری دیگران هم بودم.
کم پیش میاد شرایط اینجوری سیاه و سفید باشه.

اونهایی که حرفه ای هستند برای خودشون دستورالعمل های مشخص دارن معمولا که چه کسی با چه شرایطی در اولویت هست و در اون شرایط وقتشون رو صرف تصمیم گیری نمیکنند.

برای اونهایی هم که حرفه ای نیستند. منطقی ترین کار پرهیز از منفعت گرایی هست. بجز خدا نه کسی از درون آدم ها آگاه هست نه از سرنوشتشون. چه بسا آدم بدی که گیر کردن در همون شرایط زندگیش رو عوض کنه. (من یه بار یکیو احیا کردم بعدا فهمیدم رئیس قاچاقچیان منطقه بوده! :khandeh!: ولی فرصتی ایجاد کرد برای اینکه بشه باهاش حرف زد)

اونی که شانس زنده موندن داره مثلا جوانتر هست سالم تر هست و نزدیک تر هست و .... اولویت داره.

سلام

یه نکته هم هست

به نظر من باید اونی رو کمک کرد که دست کمک به سویت دراز کرده

یعنی اگر رفتی پیششون دیدی در یک نقطه اند و یکیشون دستتو گرفت اوونو سریع نجات بده برو بعدی

اگرم هردو خوب باید تمام تلاشتو بکنی!

کارشناسان جواب دهید لطفا:Gol:

با سلام خدمت دوستان عزیز آقایان منجم باشی و mkk
خیلی ممنون که دوباره به این تاپیک سر زدید. در کتاب فلسفه اخلاق پالمر بسیاری از این مشکلات و مثال های جالب بیان شده است که واقعا برخی مواقع انسان نمیداند جواب درست چیست؟
این مثالی که من زدم تنها یک نمونه بود. البته مثال غرق شدن دو نفر در آب در علم اصول فقه هم مطرح شده است.
اگر مایل باشید میتوانم مثال های دیگری هم ذکر کنم.
به عنوان مثال اگر یک پادشاه ظالم به شما بگوید این شخص بیگناه را بکش، اگر نکشی خودم او را به همراه ده بیگناه دیگر خواهم کشت.
حالا شما با خودت فکر میکنی اگر یک نفر بیگناه را بکشی لا اقل جان ده بیگناه را نجات داده ای. آیا حاضری یک بیگناه را بکشی؟
تا جایی که به نظر من میاد از نظر شرعی ما حق کشتن بیگناه رو نداریم حتی اگر یک نفر باشه.

حالا فرض کنید در مقابل دشمن میجنگید و اونها یک نفر از شما رو گروگان گرفتند و در مقابل شما قرار دادند تا با سپر قرار دادن او بتونند شما رو شکست بدهند، حالا چکار میکنید؟ آیا آن یک نفر را می کشید تا دشمن پیروز نشود؟
واقعا برخی مواقع آدم گیج میشه که وظیفه عقلی و شرعی چیست؟

mkk1369;198780 نوشت:
سلام یه نکته هم هست به نظر من باید اونی رو کمک کرد که دست کمک به سویت دراز کرده یعنی اگر رفتی پیششون دیدی در یک نقطه اند و یکیشون دستتو گرفت اوونو سریع نجات بده برو بعدی اگرم هردو خوب باید تمام تلاشتو بکنی! کارشناسان جواب دهید لطفا

با سلام
خوب فرض ما این بود که از این جهات با هم مساوی اند. مثلا هر دو دستشون رو دراز کردند و هر دو هم مثلا با شما پنجاه متر فاصله دارند.
اما مثلا یکیشون جوونه و دیگری پیره، آیا از نظر اخلاقی میشه گفت جان جوان با جان پیر فرق داره؟ در حالی که ارزش جان انسان به سن اون بستگی نداره، مثلا شما اگر یک فیلسوف رو بکشی یا یک جنین 7 ماهه رو سقط بکنی دیه اش یکسانه.

یا مثلا یکیشون آدم فعالی در اجتماع است ولی دیگری بیکار است، آیا جان یک انسان زحمتکش با یک نفر که بیکاره فرق داره؟ آیا جان یک مسلمون با یک کافر ذمی فرق داره؟ آیا جان یک مجتهد جامع الشرایط با یک مومن ساده فرق داره؟
شما اگر بخواهید نجات بدهید کدام را نجات می دهید؟ آیا برای این ترجیح دلیل هم دارید؟

هر کدام برای جامعه مفیدتر است باید نجات داده شود

سلام
پس یه کافر و یه مومن توی اب دارن غرق میشن من کافر رو نجات میدم.
چه کافره دکتر یا بیسواد باشه چه مومنه دکتر یا بیسواد باشه. فقط کافرو در میارم

اون ادم مومنه بمیره میره بهشت ولی به کافر باید فرصت داد.

روح سبز;198948 نوشت:
سلام پس یه کافر و یه مومن توی اب دارن غرق میشن من کافر رو نجات میدم. چه کافره دکتر یا بیسواد باشه چه مومنه دکتر یا بیسواد باشه. فقط کافرو در میارم اون ادم مومنه بمیره میره بهشت ولی به کافر باید فرصت داد.

با سلام خدمت شما دوست عزیز
چقدر شما با حالی، خوب شد تو جنگ تحمیلی نبودی، و الا سربازای خودی رو میکشتی زودتر برن بهشت.
دوست عزیز، ملاک حال فعلی افراده، مهم اینه که این الان مومنه و اون کافره، ما در مورد آینده دیگران تضمینی نداریم.

ma_214;198903 نوشت:
هر کدام برای جامعه مفیدتر است باید نجات داده شود

با سلام خدمت شما دوست عزیز
این نظر شما مبتنی بر نتیجه گرایی و یا حتی منفعت گرایی است. البته در بسیاری موارد ما ناخودآگاه چنین تصمیمی می گیریم. مثلا فرض کنید دو نفری که غرق میشوند، یکی صاحب کارخانه است و اگر بمیرد 50 نفر کارگر بیکار می شوند ولی دیگری یک کارگر ساده است. خیلی ها در نگاه اول، مثل شما نظر میدهند و یا ناخودآگاه شخص مفید تر را نجات می دهند.
اما علت این کار چیست؟ اگر به خاطر این باشد که آن شخص برای جامعه مفید تر است، در این صورت نشان می دهد ما فقط به دنبال منفعت و سود جامعه هستیم.
اگر چه ما از فقدان یک فرد مفید بیشتر افسوس میخوریم، اما این دلیل بر این نیست که جان او ارزشمند تر از دیگری است. حیات حق همه انسان هاست و ما نمیتوانیم بگوییم چون این شخص مفید تر است پس حق حیات او بیشتر است.
البته من به طور کلی با نظر شما موافقم. اما لوازمش رو نمیتونم برای خودم هضم کنم. خلاصه اینکه سوال سختیه.
میدونید من اگر در چنین وضعیتی باشم چیکار میکنم. ده بیست سی چهل میکنم. شانسی میرم یکیشون رو نجات میدم. چون دلیل قانع کننده ای برای ترجیح یکی بر دیگری ندارم.
موضوع قفل شده است