کمک کنید-دچار وسواس فکری شده ام

تب‌های اولیه

72 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام خدمت دوستان من یه جوان 16 ساله هستم و مدتی است که دچار وسواس شده ام
و خیلی وقته دارم اذیت میشم و چند تا دکتر هم رفتم
می خواستم ببینم اه رهایی از وسواس چیست ؟

با سلام و احترام

به چه نوع وسواسی دچار شدین؟

کسی تو خانواده یا فامیل، سابقه این نوع وسواسی رو داره؟

من حدود 10 ما هه که دچار وسواس فکری و عملی شدم
بهد از چند بار رفتن به مشاور و روانپزشک کمی بهتر شدم
ولی همین جور فکر های وسواسی میاد تو سرم :Nishkhand:
تو فامیل هم نداشتیم به این شدت
و افت درسی شدید پیدا کردم نت که معدلم از 19 کمتر نمی شد حالا شده 12:please:

arash1;194041 نوشت:
من حدود 10 ما هه که دچار وسواس فکری و عملی شدم
ولی همین جور فکر های وسواسی میاد تو سرم :nishkhand:

با سلام و احترام

میشه به طور واضح و روشنتر چند نمونه از وسواسی های فکری و ذهنی تون رو بفرمایید.

با تشکر

آذر بانو;194043 نوشت:
با سلام و احترام

میشه به طور واضح و روشنتر چند نمونه از وسواسی های فکری و ذهنی تون رو بفرمایید.

با تشکر

مثلا یه فکر میاد تو مغزم
اگه اون کارا انجام ندم فکر مکنم یه اتفاقی می افته
و دچار استرس میشم

با سلام و احترام

فعلا مطالب تاپیک زیر رو مطالعه کنید،ان شاءالله بعدا روی فرصت راهکارهای دیگه ای رو هم خدمت تون عرض می کنم:

http://www.askdin.com/thread114.html

موفق باشید.

با سلام؛
من هم مانند اين دوست عزيز دچار اين مشكل هستم. من يك و نيم سال پيش يك سري تصاوير جنسي ديدم و متأسفانه منجر به اين شد كه خودارضائي كنم. بعد از يك سال مشكل كم حافظگي ام بر طرف شد... از طرفي هم نه ماه پيش مكه بودم و اين مطلب به برطرف شدن كم حافظگي ام بيش تر كمك كرد... حال من الحمدلله حافظه ام برگشته ولي متأسفانه 3 ماه است كه يك سري تصاوير جنسي كه تا به حال نديده بودم يا يك سري عبارات جنسي توهين آميزي كه قبلاً نشنيده بودم به ذهنم خطور مي كند و متأسفانه درباره اهل بيت (ع) است. حال اين افكار در ذهنم ريشه دوانده و هر وقت نام اهل بيت(ع) را مي شنوم سعي مي كنم ذهنم طرف اين مسائل نرود ولي آن عبارات كثيف مي آيد يا آن تصاوير مي آيد. شما بفرمائيد چگونه اين افكار را ريشه كن كنم؟
با تشكر

سلام

خودارضایی(استمنا) خیلی خطرناکه

از عواقب آن:
1-ضعیف شدن حافظه
2-لاغر شدن بدن
3-نوعی سکوتی خاص
4-مشکلات فیزیولوژیک در بدن
4-بیماری های روحی
6-زرد شدن صورت
7-گوشه گیری
8-شعیف شدن چشم و بینایی
9-ضعف ایمان
1-کم خونی

توبه کردن،درمان این بیماری است.

"ومن یعمل السو او یظلم نفسه ثم یستغفر الله یجد الله غفورا رحیما"
نسا-110

دست شما درد نكند ولي دوست عزيز! من مشكل كم حافظگي ام حل شده... مشكل تصاوير مزاحمي است كه مي آيند...

به نظر من بیخیالی بهترین چیز هست برای بیماری بد وسواس (حالا فکری یا ...) فقط بی خیالی !
اوه الآن یه فکر به سرم می زنه ....وای تا چند دقیقه دیگه یه چیزی میشه ...باید برم این جا ...ای بابا غلط انجام دادمش ....! حالا بعدش چی میشه ! ...همینجوری این فکر تو مغز شما اینقدر می پیچه که شامل خستگی روحی میشه و نمی تونی به درس و تکالیفت برسی !

بی خیال باش ...هر وقت این مسائل به سرت زد از اون مکانی که هستی دور بشو ..یه موزیک گوش کن یا یکم تلویزیون نگاه کن .... مجبور بشو یکم نرمش کنی ....یا با خودت با خشونت رفتار کن ! یک مشت بزن تو دیوار تا دستت درد بگیره تا فکرت منحرف بشه !

سعی کن یکم تفریحاتت رو بیشتر کنی ...بیرون بیشتر بری .....زید با خودت فکر نکنی و جاهایی برو که ادم زیاد باشه .... سعی کن اجتماعی تر بشی ....دوست های جدید تر .... سعی کن با افرادی که خوشت نمیاد از اونا دوست بشی (البته نه منحرف بلکه با عقاید متفاوت!) .... سعی کن چیزای جدید انجام بدی ...

و سعی کن که کار های دینی (واجبات) که در حد سن خودت هست رو انجام بدی ! ...

و شما حامد خوش اخلاق .... اون تصاویر با مرور زمان از ذهنت بیرون میره ....خیلی سخته (نه دارویی هست نه جادویی و نه ... ) فقط باید صبور باشی و باهاشون مبارزه کنی در روح و روانت

وقتی فکر شهوت آلود یا تصویر زشت به چشم ات خورد به آسمان نگاه کن

یه کتاب هست "درمان خودارضایی" فکر کنم تو اینترنت هم پیدا می شه دانلود کن خوبه مفیده
التماس دعای خیر

با سلام خدمت دوستان
برای رفع این مشکل از خودم چیزی نمیگم نقل از امام صادق ع
بعد از نماز صبح و مغرب بدون اینکه حرفی بر زبان جاری کنید
بگوید بسم الله الرحمن الرحیم
سپس 7 مرتبه لاحول ولا قوه الا بالله
انشا الله نتیجه میگیرید البته یه چند روزی باید مداومت کنید بعد از بهبود هم سعی کنید ترک نکنید
یه چیز دیگه هم اینکه روزی 30مرتبه این ذکر را بگویید
بسم الله الرحمن الرحیم ،
الحمد الله رب العالمین ، تبارک الله احسن الخالقین ، لاحول ولا قوه الا بالله العلی العظیم
ببخشید اگه یموقع غلط املایی داشت لطفا خودت اصلاح کنید
التماس دنیا

اگر دوست دارید اذکار بیشتری در موارد دیگر بدانید این جا رو ببینید

سلام
از توی یک کتابی براتون یه دعا در آوردم منقول از حضرت امام صادق علیه السلام
انشاالله که مفید باشد
البته اسکن کردم از روی کتاب

آقا دمتون گرم...! تا الآن كه اجرا كردم تأثير زيادي داشت... مخصوصاً دعاي مرقوم در حاشيه منهاج سمناني(ره)... لطفاً راه هاي بيشتري اگر سراغ داريد بگوييد كه به نابودي اين افعي دروني كمك مي كند.

arash1;194051 نوشت:
مثلا یه فکر میاد تو مغزم
اگه اون کارا انجام ندم فکر مکنم یه اتفاقی می افته
و دچار استرس میشم

خیلی سخته
مثلا تو خود عبادت هم وارد میشه
مثلا نماز رو خوندی و داری سجاده رو جمع میکنی
یهو یه نیرویی(شیطان)) به آدم میگه که یه سجده شکر برو
یه آیت الکرسی بخون
بلند شد در مقابل عظمت خدا رکوع کن
و..
خیلی اوقات شرایطش نیست
و مثلا تو یه جمع شلوغی که نمیشه ((به دلایل مختلفی چون ریا نشدن و غیر عادی بودن حرکت و انگشت نما شدن و..))
ولی هی اون نیرو میگه تو بخاطر خدا نمیخوای غرور خودتو خورد کنی؟
مردم از خدا برات مهمتر شدن و..

یا مثلا داری از مسیری میری که میخوری به یه بلوار که میگی از سمت راست برم یا چپ
تو ذهنت میگی راست مورد تایید دین هست
ولی مثلا چپ مسیرش بهتره و..
خلاصه اخر میزنه به سرت از وسط بلوار میری...:khaneh:

خیلی بده
کاملا افکار شیطانیه ولی خب اختیار آدمو بدست میگیره متاسفانه
این تو عبادتش بود

حالا مسائل دنیایی بماند...

behrooz_313;204336 نوشت:
خیلی سخته
مثلا تو خود عبادت هم وارد میشه
مثلا نماز رو خوندی و داری سجاده رو جمع میکنی
یهو یه نیرویی(شیطان)) به آدم میگه که یه سجده شکر برو
یه آیت الکرسی بخون
بلند شد در مقابل عظمت خدا رکوع کن
و..
خیلی اوقات شرایطش نیست
و مثلا تو یه جمع شلوغی که نمیشه ((به دلایل مختلفی چون ریا نشدن و غیر عادی بودن حرکت و انگشت نما شدن و..))
ولی هی اون نیرو میگه تو بخاطر خدا نمیخوای غرور خودتو خورد کنی؟
مردم از خدا برات مهمتر شدن و..
.

واقعا این افکار شیطانی هستند و باید نسبت به اونها بی توجه بود؟؟چون من هم از این دست افکار دارم ، یا اینکه وقتی کتاب و مجله و روزنامه رو زمین هست نمی شینم چون فکر می کنم بسم الله یا اسم خدا در اون هست و کتاب باید بالاتر باشه رو میز تلفن نمی شینم چون سطحی که دفترچه ها در اون قرار دارن پایین تر از صندلی هست و..... و اگه انجامشون ندم این فکر به ذهنم می رسه که دارم به خدا و اهل بیت بی احترامی میکنم آیا این افکار هم نادرست هستند؟

یا گاهی آیه های سجده مدام در ذهنم تکرار میشن یا یکی از صفت های حضرت مهدی که باید به احترام اون بایستیم در ذهنم تکرار میشه و اذیت می شم و....

عشق طوفان;231112 نوشت:
قعا این افکار شیطانی هستند و باید نسبت به اونها بی توجه بود؟؟چون من هم از این دست افکار دارم ، یا اینکه وقتی کتاب و مجله و روزنامه رو زمین هست نمی شینم چون فکر می کنم بسم الله یا اسم خدا در اون هست و کتاب باید بالاتر باشه رو میز تلفن نمی شینم چون سطحی که دفترچه ها در اون قرار دارن پایین تر از صندلی هست و..... و اگه انجامشون ندم این فکر به ذهنم می رسه که دارم به خدا و اهل بیت بی احترامی میکنم آیا این افکار هم نادرست هستند؟ یا گاهی آیه های سجده مدام در ذهنم تکرار میشن یا یکی از صفت های حضرت مهدی که باید به احترام اون بایستیم در ذهنم تکرار میشه و اذیت می شم و....

آره
بهشون اهمیت نده
منم با بی اهمیتی حالم خیلی بهتر شد

عشق طوفان;231112 نوشت:
واقعا این افکار شیطانی هستند و باید نسبت به اونها بی توجه بود؟؟چون من هم از این دست افکار دارم ، یا اینکه وقتی کتاب و مجله و روزنامه رو زمین هست نمی شینم چون فکر می کنم بسم الله یا اسم خدا در اون هست و کتاب باید بالاتر باشه رو میز تلفن نمی شینم چون سطحی که دفترچه ها در اون قرار دارن پایین تر از صندلی هست و..... و اگه انجامشون ندم این فکر به ذهنم می رسه که دارم به خدا و اهل بیت بی احترامی میکنم آیا این افکار هم نادرست هستند؟

یا گاهی آیه های سجده مدام در ذهنم تکرار میشن یا یکی از صفت های حضرت مهدی که باید به احترام اون بایستیم در ذهنم تکرار میشه و اذیت می شم و....

سلام
ذهن انسان هم مثل هر چیز دیگری یه ظرفیت داره نمی تونه رو هر چیزی مانور بده
تنها راهش بیخیالیه
و یکی از راههای اینکه از شر افکار مزاحم خلاص بشید بی توجهی بهش و عدم ترس بهش هست
چون شما هی می ترسید نکنه این فکر بیاد این فکر بیاد این خودش یه تمرکز درست می کنه و باعث می شه که این فکر بیاد
در صورتی که بهش بی توجه باش یه مدتی از بین می ره
راستی بیکاری هم چیز بدیه سعی کن بیکار نباشی و به کارای که علاقه داری رو بیار

با سلام وسواس شما به خاطر اینه که واستون مهمه کاره یا ارزش داره. باید به خودتون بگی ارزش نداره و بیخیال واقعی نتیجش بشی. این میتونه برای کوتاه مدت جواب بده ولی باید درمان روانشناسی رو پیگیر باشی

سلام
تو رو خدا منو کمک کنید نمی دونم دیوانه شدم یا چیز دیگری بهم شده.همش فکر میکنم خودم نجسم و همه جا رو نجس میکنم.همون اتفاق که چانه ام خون امده بود و وضو گرفتم قبل از اینکه از شما بپرسم فکر میکردم فقط سر وپاهام نجس شده یا نه که از شما پرسیدم گفتید نه بعد از اینکه خیالم راحت شد و اون روز که این اتفاق افتاد بعد از اینکه دیدم چانم داره خون میاد بعد از قطع شدن خون گردنم و لباس تنمو عوض کردم ولی یاد موی جلو سرم نبودم تا امروز این فکر به سرم زد که چون جلوی موهام کوتاهه و میاد تو صورتم بعضی وقتها هم می زنم پشت گوشم پس اون روز که وضو گرفتم مو های جلومم نجس شده چون دوباره دستمو از بالا به پایین کشیدم این موضوع تا قبل از اینکه از شما سوال بپرسم اصلا فکر موهامو نکردم و این اتفاق 5شنبه افتاد و من شنبه از شما پرسیدم و طی این دو روز صورتمو با حوله خشک کردم وضو گرفتم پس ابی که از صورتم چکیده نجس بوده و همه جا رو نجس کرده پس میگم اونا هم نجسه .خوب بعد پیش خودم گفتم چون صورتمو این چند روز صورتم شستم پس ابی هم که از صورتم چکیده نجس بوده چون اب خورده به موهای جلو صورتم اونم خورده به صورتم و امده پایین .نمیدونم وقتی از این فکر ها میکنم دیوانه میشم واقعا دین اسلام این قدر سخت گیره دیگه خستم تازه پوست صورتم چربه و من برای پاک کردن چربی صورتم دستمم رو زدم به صورتم. لابد نجس شده و دیروز لباسی شستم بعد از شستن زیر ناخنم یه دانه ریز مشکی بود و چون دستمو به غیر از صورتم جایی نزدم گفتم خوب اون دانه مشکی هم نجسه و دستمو نجس کرده .لباس و جایی که اونو انداختمم هم نجسه.باور کنید من این طوری نبودم تازه اینطوری شدم دیگه خستم چی کنم باید چیکار کنم؟وقتی یه چیزی رو می شورم میگم نکنه تمیز شده یا نه.کمکم کنید الان باید چی کنم ؟نگید اهمیت ندید چون این کارو خیلی وقتا انجام دادم.ولی نشده.

salam12;296554 نوشت:
سلام
تو رو خدا منو کمک کنید نمی دونم دیوانه شدم یا چیز دیگری بهم شده.همش فکر میکنم خودم نجسم و همه جا رو نجس میکنم.همون اتفاق که چانه ام خون امده بود و وضو گرفتم قبل از اینکه از شما بپرسم فکر میکردم فقط سر وپاهام نجس شده یا نه که از شما پرسیدم گفتید نه بعد از اینکه خیالم راحت شد و اون روز که این اتفاق افتاد بعد از اینکه دیدم چانم داره خون میاد بعد از قطع شدن خون گردنم و لباس تنمو عوض کردم ولی یاد موی جلو سرم نبودم تا امروز این فکر به سرم زد که چون جلوی موهام کوتاهه و میاد تو صورتم بعضی وقتها هم می زنم پشت گوشم پس اون روز که وضو گرفتم مو های جلومم نجس شده چون دوباره دستمو از بالا به پایین کشیدم این موضوع تا قبل از اینکه از شما سوال بپرسم اصلا فکر موهامو نکردم و این اتفاق 5شنبه افتاد و من شنبه از شما پرسیدم و طی این دو روز صورتمو با حوله خشک کردم وضو گرفتم پس ابی که از صورتم چکیده نجس بوده و همه جا رو نجس کرده پس میگم اونا هم نجسه .خوب بعد پیش خودم گفتم چون صورتمو این چند روز صورتم شستم پس ابی هم که از صورتم چکیده نجس بوده چون اب خورده به موهای جلو صورتم اونم خورده به صورتم و امده پایین .نمیدونم وقتی از این فکر ها میکنم دیوانه میشم واقعا دین اسلام این قدر سخت گیره دیگه خستم تازه پوست صورتم چربه و من برای پاک کردن چربی صورتم دستمم رو زدم به صورتم. لابد نجس شده و دیروز لباسی شستم بعد از شستن زیر ناخنم یه دانه ریز مشکی بود و چون دستمو به غیر از صورتم جایی نزدم گفتم خوب اون دانه مشکی هم نجسه و دستمو نجس کرده .لباس و جایی که اونو انداختمم هم نجسه.باور کنید من این طوری نبودم تازه اینطوری شدم دیگه خستم چی کنم باید چیکار کنم؟وقتی یه چیزی رو می شورم میگم نکنه تمیز شده یا نه.کمکم کنید الان باید چی کنم ؟نگید اهمیت ندید چون این کارو خیلی وقتا انجام دادم.ولی نشده.

با سلام و عرض ادب

اگر دوست داشتید این سخنرانی استاد فاطمی نیا را دریافت یا گوش بفرمایید.

شاید دوستان در تاپیک همین سخنرانی را قرار داده اند.:Gig:

امیدوارم برایتان مفید واقع شود.

التماس دعا
با تشکر

سلام دوست گرامی
دوست خوبم به خدا توکل کن و ازش بخواه که کمک کنه تا از شر این وسوسه ها رهایی یابی
بزرگوار اولش باید اهمیت ندی بعدشم بعد از اینکه وضو گرفتی یا نماز خوندی تموم کردی یا هر کاری کردی فقها میگن که شک بعد از انجام عمل اعتبار ندارد بنابراین بهش اعتنا نباید بکنی... گرامی تو آیا می تونی یقینا بگی که موهات نجس شده مسلما نمیتونی بگی که حتما حتما نجس شده چون فعلان شده و بهمان کار رو کردم نه، تا عمقش نرو ته و توشو درنیار اگه این کار رو ادامه بدی عزیز مثل خوره می فته تو مغزت،سعی کن گذرا بهش نگا کنی.... در اون مواقع اصلا با قاطعیت بگو نه نجس نیست و نجس نیستم... عزیزم سعی کن وقتی دچار وسواس شدی براساس کتاب مفاتیح میگم که ذکر لاحول ولا قوه الا بالله العلی العظیم بگی و این ذکر رو مکرر بگو در طول روز.... بازم توکل کن بر خدا ان شاالله مشکلت حل میشه.... اگه نتونستم کمکی کنم بابت وقتگیری طلب حلالیت می کنم گرامی شرمنده .....از گزند شیطان ملعون در پناه الله

salam12;296554 نوشت:
سلام

سلام دوست عزيز

به جملاتتون توجه كنيد:
.همش فکر میکنم خودم نجسم و همه جا رو نجس میکنم
فکر میکردم فقط سر وپاهام نجس شده یا نه
این فکر به سرم زد که ....
بعد پیش خودم گفتم چون .....
وقتی از این فکر ها میکنم دیوانه میشم ...
لابد نجس شده
بعد از شستن زیر ناخنم یه دانه ریز مشکی بود و چون دستمو به غیر از صورتم جایی نزدم گفتم خوب.....
وقتی یه چیزی رو می شورم میگم نکنه تمیز شده یا نه...

مشكل اصلي تصورات شما و در واقع تلقينات شيطان است
در طهارت ونجاست مساله اصلي يقين(100درصد) به نجس شدن است
در غير اينصورت همه چيز پاك است حتي اگر احتمال قوي به نجس شدن بدهيد.
اگر يقين 100درصد به نجس شدن نداريد به افكار و تصوراتتان ميدان ندهيد هرچقدر كه قوي باشند
شروع مبارزه با وسواس فكري سخت است اما هرچقدر در برابر اين تلقينات مقاومت كنيد با گذشت زمان موفق به درمان مي شويد (به ياري خدا)

[="Tahoma"]به نام علی اعلی

سلام

salam12;296554 نوشت:
سلام

می تونید این تاپیکها رو مطالعه کنید، اگر باز هم سوالی بود همینجا مطرح کنید تا کارشناسان سایت پاسخگو باشند:

درمان وسواس*سوالی جدید
بی خیال شک و وسواس( زندگي آسون در كنار اصول...
وسوسه روحي و وسواس رواني(دانلود)
دانلود:نگاهي دوباره به كتاب راهكار هاي عملي...
پیشگیری از وسواس
کمک----چند وقتی است دچار بیماری وسواس ...
راه کارهای عملی برای درمان و ترک وسواس

پیروز و موفق باشید
التماس دعا
یا علی

بابا اگه ندونی نجس شده یا نه پاکه

به خصوص برای شما که وسواس داری این قضیه خیلی مهمه

همش بگو انشاالله درسته .....حتی اگه خیلی برات سخت باشه
عزیزم منم همینطور وسواسمو خوب کردم......

شیطان داره سختش میکنه که تو از اسلام اینجوری بگی یهو از همه چی دست برداری

اگه خدا آب کشیدنو حکم داده
خودشم گفته اگه شک کردی بدون پاکه
رو خودت کار کن....

من نزدیک به یک ساله که وسواس پیدا کردم
همیشه نگرانم که این چیز نجسه یا پاک
به روانشناسم مراجعه کردم ولی هنوز کاملا خوب نشدم
با این کارام هم خودمو اذیت میکنم هم اطرافیانمو
هر موقع میرم دستشویی همش نگرانم که نکنه پاهام نجس بشن
خیلی هم زیاد دستامو پاهامو میشورم
قبلا هم درسام خیلی خوب بود ولی الان کل زندگی منو وسواسم پر کرده
خواهش میکنم کمکم کنید دیگه واقعا خسته شدم
دیگه تحمل این وضع ندارم

یاد خدا راه حل هر مشکلیه قرآن زیاد بخونید با خدا حرف بزنیدمدام زیارت عاشورا بخونید انشاءالله که حل میشه التماس دعا
چهار قل علی الخصوص سوره ناس فراموش نشه!

من مشکلم اینه که مثلا وقی میرم دستشویی نمیدونم پاهام نجس میشن یا نه یعنی نمیتونم تشخیص بدم این واقعی بوده یا نه
همه بهم میگن اگه مطمئن نیستی اهمیت نده ولی شاید باورتون نشه من حتی نمیدونم الان مطمئنم که نجس شده یا نه
نمیدونم اینا شکه یا یقین
میترسم نشورمو بگم شکه ولی واقعی باشه:please:

h.a;309599 نوشت:
من مشکلم اینه که مثلا وقی میرم دستشویی نمیدونم پاهام نجس میشن یا نه یعنی نمیتونم تشخیص بدم این واقعی بوده یا نه
همه بهم میگن اگه مطمئن نیستی اهمیت نده ولی شاید باورتون نشه [="Red"]من حتی نمیدونم الان مطمئنم که نجس شده یا نه[/]
نمیدونم اینا شکه یا یقین
میترسم نشورمو بگم شکه ولی واقعی باشه:please:

سلام به شما

قسمت قرمز رو توجه کنید.

مطمئن یعنی اینکه من از شما بپرسم پاتون الان نجس هست یا نیست ؟
شما در جواب بدون معطلی و هیچ شکی بگید بله قطعا نجس هست.
این یعنی پاتون نجس هست و باید طاهر بشه و یقین دارید.
_______
اما وقتی بپرسم پاتون نجس هست یا نه ؟
در جواب بگید نمیدونم مطمئن نیستم شاید باشه شاید نه.
یعنی به یقین نرسیدید
پس نجس نیست ولو اینکه شاید نجس باشه.
به همین سادگی.

:Gol:

1- استمداد از خداوند همیشه.
2- مراجع گفته اند اگر دچار وسواس شدید ولو اینکه مثلا نجس باشید اهمیت ندهید.
3-به اون شکتون با صراحت بگیید میخام نجس باشم و با همون حالت خارج بشید.
تذکر: اگه تو همین حالت موندید بدتر و بدتر میشید و به سختی رها میشید پس قبل بیخ پیدا کردن با استمداد از خدا همین کاری رو که گفتم بدون تردید انجام بدید.
منبع:احکام دینی،روانشناسی، تجربه شخصی

1- استمداد از خداوند همیشه.
2-فرصت فکر کردن به خودت نده یعنی بیکارنمون .
3- حتما حتما یه ورزش که بهترینش شنا، یوگا، و ورزش های دویدنی هستند برو البته نه رزمی.
4-هر وقت فکر به سراغت اومد با یک کلمه ارامش بخش مثل: بس، یا مهدی ، یا خدا .... و هر چه خودت انتخاب میکنی با صدای بلند به خودت بگو و جاتو تغییر بده وبه جایی که ارامش بخشه یا سرگرمت میکنه برو.
5-ببین دلیل فکرت چیه دلایل احتمالی رو بنویس، بعد سعی کن دلیلش رو بر طرف کنی.
6-عاملهایی که کمک میکنن بیشتر دچار اون فکر ها بشی مثلا یک تصویر یا... رو ازش جلوگیری کنی.
به امید راحت شدنت ان شاءلله

حامد خوش اخلاق;196455 نوشت:
دست شما درد نكند ولي دوست عزيز! من مشكل كم حافظگي ام حل شده... مشكل تصاوير مزاحمي است كه مي آيند...

سلام
دوستان من الان 26 سالمه یک بار زمان نوجوانی وسواسم عود کرد.و بدون اقدام خیلی جدی فرو کش کرد .ولی یکبار حدود سه سال پیش بود که دوباره و خیلی شدید عود کرد .ولی متاسفانه علی رغم راهنمایی هایی که از کارشناسان گرفتم به طور کامل رفع نشد اگرچه که بهبودی زیادی پیدا کرد.در نتیجه به روانپزشک مراجعه کردم .و خدارا شکر الان خیلی خوبم.من سایتهای مختلف.فیلمهای مختلف و کلا خیلی زیاد در این زمینه مطالعه داشتم .چیزی که فهمیدم و تو پستهای قبلی بود و خواستم کمکی کرده باشم اینه که.متاسفانه هرچه از زمان ابتلای به وسواس بگذره این بیماری مزمن تر میشه و درمانش سخت تر و با بیماریهای همراه و اختلالات بیشتر .در واقع یکی از دلایل این که من به روانپزشک مراجعه کردم همین بود.چون دیگه داشتم از دست این بیماری کلافه میشدم و چون معمولا یک جورایی اضطراب بنزین وسواس هست و خیلی تو این بیماری پر رنگه.اضطراب طولانی مدت افسردگی میاره چون انرژی زیادی از ادم میگیره.و وقتی افسرده شد .دیگه توانی برای جنگیدن نداره و خدای نکرده ممکنه اتفاقات بدی هم بیفته .لذا توصیه من اینه که هرچه زودتر برای درمان اقدام کنید.درمان جدی .دوستان راهکارهایی که روانشناسان توصیه میکنن خیلی مفیده ولی باید بدونید طیف بیماران خیلی گسترده اند.و بعضی ها حتما باید دارو مصرف کنن.ضمنا موثرترین روش درمان ترکیب دارو درمانی و روان درمانی هست.ضمن اینکه این سایت خیلی مطالب مفیدی داره ولی اینقدری که من مطالعه کردم کامل و ریشه ای نیست .اگه دوست داشتید و پرسیدم و امکانش بود میتونم ادرس یک سایت را بگذارم تا خیلی کامل و ریشه ای در این زمینه مطالعه کنید.یا اگه لازم دیدید میتونم تجربیات خودم درمورد این بیماری را هم در اختیار شما بگذارم.
ممنون

سلام
خیلی خوب را هنمایی کرده بودید.بخصوص در مورد ورزش.ولی میخواستم بگم وسواس بعضی وقتها اونقدر شدیده که اگه خودت را هم مشغول کنی اون فکر باز هم میاد.و صد بار دیگه هم تکرار میشه.این درسته که طبق مضمون روایات ما مومن هیچگاه بیکار نمیماند.یا بیکاری جولانگاه شیطانه.یا پیغمبر اگه میدیدند جوانی بیکاره خیلی ناراحت میشدند.ولی گاهی اوقات اینقدر وسواس پیشرفت میکنه که اگه هر چقدر خودت را هم مشغول نگه داری باز گیرت میندازه .بعضی وقتها این بیماری زمینه ژنتیکی خیلی قوی داره و حتما نیاز به دارو داره.ضمنا اگه تو این بیماری سعی کردی از عامل جلوگیری کنی بدتر به سراغت میاد .به ذکر ممکنه پناه ببری اما حین اون ذکر یک فکر با محتوای خیلی بد توهین به مقدسات به سراغت میاد .در واقع این بیماری خیلی مزمنه.حتما نیازمند درمان جدی داره .راهنمایی ها مفیده .ولی ممکنه اگه همه دستورات را هم بکار ببری جواب ندن لذا به نظر من جدی ترین کار برای این بیماری مراجعه به یک متخصص این کاره.
ممنون

سلام
نکات مهم برای بیماری وسواس قسمت اول:
نکته1:وسواس فقط در زمینه های دینی نیست .و فقط برای افراد مذهبی نیست .تحقیقات زیادی شده و مشخص شده تو جوامع مختلف این بیماری روی مسائل مختلف و به شکلها و انواع مختلف که حتی ممکنه بعضی از انواع اون اینجا عنوان نشده باشه و جود داره.و اینکه بگیم که این حرف که تو چون خیلی مقیدی وسواس میگیری یا مدهبی ها وسواس میگیرن کاملا اشتباهه.
نکته دوم :خانم دکتر شهلا اکوچکیان عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و الان اطلاع ندارم ولی زمانی مدیر گروه بخش روانپزشکی دانشگاه اصفهان دو تا کتاب برای درمان وسواس دارن 1-وسواس و درمان ان -که این کتاب را با همکارانشون که بینشون کارشناس مذهبی و روانپزشکهای دیگه هم هست و در واقع یک تیم هستند کتاب خوبی در این زمینه نوشتند.ضمنا خود ایشون هم یک کتابی با عنوان چشم اندازی در درمان مذهبی بیماری وسواس دارند.که برای بیماری وسواس و وسواسهای مذهبی خیلی مفیده.ضمنا ایشون تو استان اصفهان خیلی روی زمینه وسواس کار کرده اند.
نکته 3:من تو منابع مختلف خوندم که بهترین روش درمان وسواس ترکیب دارو درمانی و روان درمانی هست.
نکته4:وسواس با گذشت زمان بدتر میشه و ممکنه با اختلالات بیشتری همراه بشه.که در نتیجه درمان سخت تر و طولانی تر میشه.گاهی ممکنه عواقب سخت وبدی درصورت طولانی شدن و وجود سایر اختلالات همراه وجود داشته باشه.اگرچه که بندرت اتفاق بیفته.
نکته5:به طور کلی وسواس به خودی خود خوب نمیشه .اگر چه که ممکنه استثنائاتی هم پیش بیاد .
ادامه دارد.....

برای وسواس ،خواندن سوره ناس سفارش شده...
ضمنا بسیاری از عزیزانی که دچار وسواس هستند اگر با رساله های عملیه مانوس شوند میبینند که چقدر اسلام برای ما آسان گرفته و این ما هستیم که اسلام را برای خود سخت کرده ایم...
یکی از دوستان بنده دچار وسواس بود و باشرکت در کلاس احکام به طور قابل ملاحظه ای وسواسش برطرف شد؛زیرا نظر اسلام را درباره ی بسیاری از احکام روزمره نمیدانست و با مانوس شدن با رساله و آکاه شدن از حکم مسائل وسواسش برطرف شد...
موفق باشید

باسلام شما همرو کمک کردید من هم کمک کنید
من حدود 2سال دچار وسواس شدم وسواس من هم اینه که توی خیابان میرم احساس میکنم مردم دارن من نگاه میکنند و میخنندند تو فکرم میاد که نکنه به موهام دارن میخندند یا دماغم یا لباسم یا .... دیگه نمیتونم تو جمع مردم باشم و وسواس پیدا کردم که قبل از خارج شدن از خانه 2 ساعت موهامو درست کنم 2 ساعت دنبال لباس بگردم [="red"]به خدا دیوانه شدم حتی برای رفتن به سر کوچمون هم اینکار هارو انجام میدم. خجالت کشیدم اینهارو گفتم ولی خواهش میکنم کمکم کنید [/]

حسین کریمی;330640 نوشت:
باسلام شما همرو کمک کردید من هم کمک کنید
من حدود 2سال دچار وسواس شدم وسواس من هم اینه که توی خیابان میرم احساس میکنم مردم دارن من نگاه میکنند و میخنندند تو فکرم میاد که نکنه به موهام دارن میخندند یا دماغم یا لباسم یا .... دیگه نمیتونم تو جمع مردم باشم و وسواس پیدا کردم که قبل از خارج شدن از خانه 2 ساعت موهامو درست کنم 2 ساعت دنبال لباس بگردم به خدا دیوانه شدم حتی برای رفتن به سر کوچمون هم اینکار هارو انجام میدم. خجالت کشیدم اینهارو گفتم ولی خواهش میکنم کمکم کنید

به نظرم شما دچار وسواس نیستید!!!بلکه دچار ضعف اعتماد به نفس هستید؛البته این نظر بنده است و شاید اشتباه کنم اما با توضیحاتی که دادید اینگونه برداشت میتوان کرد

باغ بهشت;330646 نوشت:

راهکاری دارید

سلام
نکات مهم برای بیماری وسواس قسمت دوم:
نکته6:روش مواجهه و جلوگیری از پاسخ یا به طور کلی رفتار در مانی شناختی یکی از روشهای موثر در کار روان درمانی هست.و خیلی روی این بیماری اثر داره.
نکته7:طیف بیماران وسواسی متنوعند و با روشهای مختلف قابل درمان .ممکنه بعضی ها حتما به دارو نیاز داشته باشند که باید برررسی بشه.
نکته8:ورزش برای این بیماری خیلی خیلی مفیده بخصوص ورزش هوازی مثلا پیاده روی یا ارام دویدن .
نکته9:وسواسی ها غذاهای محرک مثل مواد حاوی کافئین -سرکه -چای -قهوه و انواع مواد محرک را نخورند.
نکته10:مصرف امگا 3برای این بیماری خیلی مفیده البته بصوت طبیعی ولی دکتر برای من مکمل هم تجویز کرد.یعنی استفاده از مکمل با تجویز پزشک.
ادامه دارد.....

سلام
نکات مهم برای بیماری وسواس قسمت سوم:
نکته11:وسواس قابل درمان هست .
نکته12:احساس گناه -احساس بیماری خاص یا گرفتاری در دام یک بیماری خیلی خاص از نشانه های بیماری وسواس هست.گاهی اوقات وسواس نشانه یک اختلال دیگه ای هست .در مواردی وسواس با یک بیماری دیگه همراهه.بعضی از بیماری های روانی شبیه به هم هستند .یا نشانه های نزدیک به همدیگه ای دارند.
نکته13:روانپزشکان همه نظرشون اینه که درسته که داروها بطور کلی عوارض دارند اما عوارض داروهای روانپزشکی بیشتر از سایر داروها نیست.و این نکته که گفته میشه داروهای روانپزشکی خیلی عوارض دارند کاملا اشتباهه (نمونه عینیش خود من).جایی خوندم عوارض غیر قابل برگشتی هم ندارند.وقتی دارو را طبق دستور قطع کردی عوارض هم از بین میره .ضمنا تو سالهای اخیر خیلی دارو های خوب و کم عوارضی به بازار اومده.داروها معتاد کننده نیستند.مثلا من الان داروم را قطع کردم .شکر خدا حالم هم خیلی خوبه .ضمنا من روز اول از دکترم پرسیدم گفتم این داروها دیونه نمیکنند.ایشون گفتن نه .الان من مطمئنم که حرف ایشون درسته.
نکته14:دارو طبق دستور باید ارام ارام زیاد بشه و ارام ارام کم بشه .ممکنه اثر دارو بعد از چند هفته ظاهر بشه پس باید صبر کرد.دارو نباید ناگهانی قطع بشه.چون سبب برگشت و عود شدید بیماری میشه.در مصرف دارو باید کاملا دستور پزشک را رعایت کرد.نه کم و زیاد کرد .نه این که قطع کرد.
نکته 15:خیلی از بزرگان به بیماری وسواس مبتلا بوده اند.میتونید در این زمینه تحقیق و جستجو کنید.
ادامه دارد......

وسواس یک بیماری پزشکی است و برای درمان نیاز به روانپزشک داره.

حسین کریمی;330701 نوشت:
راهکاری دارید

یه تاپیک جدا باید ایجاد شود با این عنوان "راههای تقویت اعتماد به نفس"

وایسلی گوجا;330722 نوشت:
وسواس یک بیماری پزشکی است و برای درمان نیاز به روانپزشک داره.

سلام
طیف بیماران متنوعند ممکنه بعضی ها که زمینه ژنیتیکی ندارند.یعنی بستگان درجه یکشون این بیماری را ندارند.و در مورد وسواس های خفیف امکان درمان با روان درمانی هم وجود داشته باشه.یعنی روانشناس بالینی تنها.ولی چون ممکنه وسواس علایم بیماری دیگه ای باشه یا شدید شده باشه .یا بیمار افسرده باشه و امکان مشارکت بصورت روان درمانی با اون وجود نداشته باشه.و... .ممکنه حضور همزمان روانپزشک و روانشناس بالینی لازم باشه.
ممنون

سلام به همه اعضا سلامتی همه شما رو از خداوند منان خواستارم...

طبق چیزهایکه میدونم میگم..
ژن های وسواس در روی تالاموس قرار گرفته اند وباعث میشن که مثلا همش از الف بری به ب ودوباره بیای الف وهمینجور تکرار میشه...روانپزشکان معتقدند که در درجه اول فرد دارو باید بخوره ودرکنارش رواندرمانی بشه...اما اعتماد بنفس فرد هم مهم هستش..تا خود فرد نخواهد درمان بشه روند درمان خوب پیش نمیره..نمازخوندن خیلی میتونه تو درمان وسواس کمک کنه همچنین ذکر لا اله الا الله وسوره ناس..درمان سخت هست اما شما میتونید با ایمان بخداوند درمان رو پیش بگیرید وبهبود پیدا کنیدمن خیلی ها رو میشناسم که وسواس شون خوب شده والان زندگی خوبی دارن.....یا علی..

سلام
نکات مهم برای بیماری وسواس قسمت چهارم:
نکته16:این که در روایت منشا وسواس را شیطان گذاشته اند به نظر من به این معنی نیست که فرد وسواسی شیطان زده شده و یا اون یک فرد شیطانی هست.در واقع شیطان اسم جنس هست و برای هر موجود که جنس کارش تمرد-سرکشی-طغیان-خرابکاری و ... باشه در حقیقت شیطانه.در حقیقت شاید به این دلیل باشه که کار وسواس خرابکاری و تمرد هست و ماهیت خزنده و پیش رونده ای داره.
نکته17:بعضی از افراد وسواسی سعی میکنند از دارو استفاده نکنند و فقط با ذکر و یا توکل و توسل مشکل را حل کنند که من نظرشون را به داستان حضرت موسی(ع)وقتی بیمار شد جلب میکنم .و از خدا خواست که خدا اون را شفا بده که تو اون داستان خدا قسم خورد که تا تو پیش طبیب نری و از راه اسباب طبیعی استفاده نکنی من تو را شفا نمیدم .برای وسواس ما باید بریم پیش روانپزشک متخصص و مومن و بنا به تشخیص دارو و یا سایر کارها مثل روان درمانی را استفاده کنیم و وقتی اسباب عادی محقق شد .شفا را با توکل و توسل از خدا بخواهیم.باید بدونیم که اگر بیماری منشا پزشکی و یا ژنتیکی داشته باشه و با دعا بخواهیم که درست بشه مثل داستان عنوان شده کار اشتباهی هست.
نکته18:تحقیقات نشون داده تا وقتی که بیماران وسواسی به پزشک مراجعه کنند حدود 10 سال از بیماری میگذره .که البته این زمان داره با اگاهی ها کمتر میشه.
نکته 19:برای روش مواجهه و جلوگیری از پاسخ1)تدیجی بودن مواجهه -به این معنی که ابتدا مواجهه از مواردی شروع شود که شما ترس کمتری برای روبرو شدن با انرا دارید وسپس به ارامی با موارد مشکل تر روبرو شوید.2)به طور مکرر-یک موقعیت را تکرار کنیدو بارها و بارها انرا تمرین کنید تا احساس ارامش پیدا کنید.3)به مدت طولانی-در موقعیت اضطراب ماندن تا اضطراب فروکش نماید4)متوقف-به این معنی که شما ایین های خود را متوقف کنید.4قاعده طلایی هستند.
نکته20:یک طرز تفکر غلط و اشتباه افراد وسواسی این است که سعی میکنند افکار وسواسی را از ذهن خود بیرون کنند.هرچقدر شما سعی کنید به چیزی فکر نکنید و یا فکری را از سر خود بیرون کنید .یا از هجوم یک فکر ترس و واهمه داشته باشید.ان فکربیشتر به شما هجوم خواهد اورد.در واقع شما میبایست وسواس های عملی و ایین ها را متوقف کنید و به اجبار تن ندهید.نه به افکار وسواسی.
ادامه دارد.....

سلام دوستان ، من یه راهنمائی می خوام چند وقتیه هر موقع سوار ماشین هستم هر از چندگاهی ماشینایی رو می بینم که لاستیکشون تاب داره(به صورت واقعی ) همش فکر می کنم باید بهشون اطلاع بدم که یه موقع لاستیکه در نره و موجب خطر بشه ایا این وسواسه ؟ تکلیف ما چیه اگه تشخیص بدیم که این اتفاق نمی افته و دور از ذهن کافیه که نگیم .؟؟

*بسم ألله...*
سلام خدا به اهل قرآن و درود بر شهیدان
[="darkgreen"]با کسب اجازه از محضر اساتید محترم[/]
دوستان به نظر حقیر،برای [="darkorange"]درمان بیماری وسواس
[/]مخصوصا در زمینه بهداشت فردی که گاهی زندگی فرد رو مختل میکنه
مدت هشتاد روز نسخه [="blue"]استاد بزرگوار دکتر خیراندیش[/] رو رعایت بفرمایید؛
[="red"] الف)[/] دو قاشق غذاخوری رب انار ملس (ترش و شیرین) را داخل یک لیوان آب ریخته شبها یک ساعت بعد از شام میل کنید.
[="red"]ب)[/] روزی یک استکان آب زرشک طبیعی یکساعت بعد از ناهارمیل کنید.
[="red"]ج)[/] دو قاشق غذاخوری خاکشیر+یک قاشق مرباخوری ترنجبین را داخل
یک لیوان آب ولرم ریخته صبح ناشتا میل شود.
[="red"]د)[/] کاهش جدی غذاهای سودازا و صفرا زا
[="red"]ه)[/] روزی یک بوته کاهو را با گلاب و عسل میل کنید
[="darkgreen"][spoiler]و اوست شفا دهنده روح،روان و جان[/spoiler][/]

سلام روانشناس برین

موضوع قفل شده است