صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: متمدن باشم یا متدین !!! راههای بشری !!! یا راههای الهی !!!

علاقه
    Programming
    نوشته
    522
    حضور
    5 روز 17 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1291

متمدن باشم یا متدین !!! راههای بشری !!! یا راههای الهی !!!

سلام با عرض ببخشید ...
    من تصمیم گرفتم این پست رو حذف کنم ...
    ویرایش توسط FTMH_Mohammadi : ۱۳۹۰/۱۲/۱۲ در ساعت ۲۳:۴۲

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    نویسندگی، مطالعه و تحقیق
    نوشته
    1,375
    حضور
    1 روز 7 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    28
    گالری
    423
    صلوات
    11370

سلام!

نقل قول نوشته اصلی توسط FTMH_Mohammadi نمایش پست ها
    نمیخوام تندی بهم جواب بدین " آدم هم میتونه متمدن باشه هم متدین " یکم بیاین در موردش حرف بزنیم !!! بزارین بگم منظورم چیه ...
    به نظر من این سوالات و اشکالات از اینجا ناشی میشه که ما بین دین و مدنیت فرق قائل بشیم.

به عبارت دیگر تدین را با تمدن مخالف بدانیم.

این طرز فکر به نظر من درست نیست.

اگر بگوییم چون من دیندارم پس نمی توانم متمدن باشم؛ صحیخ نمی باشد.

یعنی یک انسان دیندار حق ندارد و نمی تواند از زندگی خوبی بهره مند باشد؟

آیا برای اینکه از یک زندگی خوب برخوردار باشیم باید بی دین باشیم؟

به نظر من بهتر است قبل از اینکه به سوالات شما برسیم لازم است تا شما این دو کلمه را تعریف کنید تا ببینیم منظور شما از دین و تمدن چیست؟

پس لطفا دین و تمدن را خودتان از دید خودتان توضیح دهید و تعریف نمایید.تا بعد به پاسخ سوالات شما برسیم

می خـواسـتــم ز آدمیــان دلـبـری کنـم

گفتـم که «یـا عـلـی» دل پروردگار رفت

5. صلوات ها 6

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

نقل قول نوشته اصلی توسط FTMH_Mohammadi نمایش پست ها
    با سلام و عرض خسته نباشید ...
    نمیخوام تندی بهم جواب بدین " آدم هم میتونه متمدن باشه هم متدین " یکم بیاین در موردش حرف بزنیم !!! بزارین بگم منظورم چیه ...

با سلام
    دوست گرامی موضوع تاپیک شما با محتوای آمده در پستها همخوانی ندارد! این یه قضیه !
    اما قبلا از این که سخنی بگویم !!
    از شما سوالی میکنم منظور شما از تمدن چیست!!
    چرا که امروزه خیلیها تجدد را با تمدن اشتباه میگیرند !!

این را که جواب دهید بد میرویم سر دینداری !!

حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

7. صلوات ها 7

علاقه
    نقاشی و نویسندگی
    نوشته
    696
    حضور
    62 روز 3 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1608

خب من پیشنهاد می کنم به شما برای درک بهتر تمدن جلد اول کتاب تاریخ جهان اثر ویل دورانت رو مطالعه کنید . در آنجا معنای واقعی تمدن را توضیح داده .

به نظر من تمدن و دین داری ، دو چیز مخالف نیستند ! ولی دو چیز مختلف هستند !

نگاه کنید تمدن در زمانی صورت می گیرد که یک جمع بزرگی از افراد دست به ساخت خانه هایی بزرگ بزنند ، شغل های زیادی بوجود بیاد ، وسایل شکار و کار کردن زیاد بشه ، قانون برای آن عده ی زیاد تصویب بشه و آن قوم کوچک یا بزرگ پراکنده در کنار هم یک مجموعه روستایی یا شهری را درست کنند و اینجاست که این افراد متمدن هستند ! دارای خانه هایی از فکر خود هستند ، به یک نوع لباس می پوشند ، یک رئیس بزرگ دارند (شاه) ... وسایل زیادی برای انجام کار های مختلفی دارند از نوع جنگی ، شکاری یا برای زندگی و ... ! و این تمدن هی کامل تر میشه !

تمدن از بین نمیره بلکه همچنان کامل تر میشه ، مثلا در اول چیزی به نام زبان مشخص نبود ، بعد مدتی بوجود میاد ! سکه نبود بعد از مدتی بوجود میاد ! خط نبود بعد از مدتی میاد ! سبک های مشخص معماری برای خود نداشتند و بعد مدتی مشخص می شود ... و همچنان به همین شکل کامل تر میشود .

به این می گویند تمدن و متمدن بودن . و اما دین داری (یک موضوعی که فرق دارد ولی مخالف نیست !)

همان افرادی که متمدن هستند به یک چیز اعتقاد دارن ، یک کار هایی در پسندشان بد است ، یک قانون هایی دارند و ... تا اینکه دین های بزرگ الهی می آیند مثلا مسیحیت یا همان اسلام !

مگر زمانی که اسلام آمد ، مردمان عرب متمدن نبودند و بیابان گرد بودند ؟ خیر آن ها معماری خاص خود و لباس های خاص خود و .... خودشان را داشتند و اعتقاد به خداشون فقط اعتقاد به بت ها بوده ! اما باز حس انسان دوستانه و کمک به همکار و انسان های دیگر را در وجود خودشان داشتند !

وقتی که دین می آید ، قانون ها فقط تغییر می کنند و عقاید تغییر میابد ! می توان گفت که تمدن و دین داری مکمل همدیگر هستند !

به طور مثال ایران الآن ما ، تمدن دارد و مردمشان متمدن هستند و همچنین دین دار اما هم در صد متمدن بودنسان بسیار پایین هست و هم دین داریشان پایین ! یعنی اینکه باید کامل شود و چون از اول تمدن مهم تر است ، باید فرهنگ سازی شود و این فرهنگ سازی باید با قوانین خاص به دین خودمان ساخته شود ! تا تمدن ایران ما که 1400 سال است از اسلامی شدنش می گذرد کامل تر شود . به نظر من مهم ترین چیزی که ما الآن از آن ضعف داریم در تمدنمون و پایه اصلی تمدن هست ، فرهنگ بسیار ضعیف ماست .

به طوری که سر چراغ قرمز برای مردم دور از جان ، خیلی ها سرشان را مثل حیوان به پایین می اندازند و از خیابون می گذرند و مسیر رفتن ماشین ها را می بندند !
    ویرایش توسط Kamran : ۱۳۹۰/۱۲/۱۱ در ساعت ۱۳:۰۰

9. صلوات ها 2

علاقه
    Programming
    نوشته
    522
    حضور
    5 روز 17 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1291

سلام دوستان : از من تعریف یک شخص متدین و یک شخص متمدن را خواستید ... متن فوق را ویرایش کردم ... با تشکر از توجهتان

11. صلوات

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

خب متمدن و متدین.

اینها چه ارتباطی میتوانند با هم داشته باشند ؟

پاسخ : ارتباط اینها در این صورت است که

چون حرف انتخاب یا در بین دو کلمه متمدن و متدین آمده دال بر این است که متدین متمدن نیست و متمدن متدین نیست.

حال اینکه این توهین است سوال نیست و در صورتی که سوال باشد

سوال کننده نمیداند که تمدن این انسان متمدن از دیانت ریشه گرفته همچون آنچه که کوروش در استوانه اش درج کرد تا انسانهای زیادی حداقل بتوانند بر اساس آن متمدن زندگی کنند واگر دیانت نبود آن استوانه گلی هم نبود تا بدادشان برسد.

اما در مورد حضرت لوط که البته مثال جالبی هم بود.

ایشان هم این اقوام نا متمدن را دعوت کردند تا متمدن باشند و همجنس بازی نکنند.

چون در شان انسان نیست. و حتی حیوانات نیز کمتر چنین کاری میکنند.

لذا اگر اینها تمدن را می پذیرفتند و به خواستگاری دختران حضرت می آمدند آنگاه در مورد رضای دختران دم بخت ایشان میتوانستند صحبت کنند.

یاحق
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۰/۱۲/۱۲ در ساعت ۰۱:۰۶
    علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

13. صلوات ها 5

علاقه
    مباحث خداشناسی، کامپیوتر، استقلال
    نوشته
    40
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    51

با سلام
    متن جالب و آموزنده ای بود
    اصولا یکی از تلاش های غالب دینداران خصوصا مسیحی ها اینه که یه جوری بحث کهنگی رو از تعالیمشون پاک کنن و اونها رو بروز نگه دارن
    مثالهایی که از زندگی پیامبران زدید بدلیل کهنه بودن و مربوط به قرنها پیش بودن اصولا فقط با ابزار های مذهبی و باورهای سست ایمانی قابل پذیرشند وگرنه اگر چنین رفتاری را یک انسان معمولی انجام میداد قطعا حتی دیندارها هم اونو مسخره و تقیبح میکردن
    پیشنهاد من به شما این است که سعی کنید به بهترین نحو ممکن زندگی کنید. توجه کنید گفتم به بهترین نحو ممکن نه اینکه بگم بیشترین لذت را ببرید یا بیشترین ثروت را جمع کنید یا به بالاترین مقام برسید یا حتی مقرب ترین بنده خدا باشید
    شما هرگز دخترتون رو همانند حضرت لوط به دیگران پیشنهاد نکنید. هرگز اقدام به ساخت کشتی نکنید هرگز جماعت همراهتان را بسمت بن بست سوق ندهید و ...
    شما همیشه بهترین کار ها و روش ها را انتخاب کنید. نتیجه را هم هرگز به خدا واگذار نکنید. اصولا چه اهمیتی دارد که شما آگاهانه نتیجه را به خدا واگذار کنید یا که خیر؟ خداوند اگر موجود باشد کار خودش را بلد است و نیازی به واگذاری ما ندارد.
    هرگز هم کاری را فقط و فقط بخاطر اینکه خدا خاسته انجام ندهید. شما فقط و فقط کارهای درست را انجام بدهید.
    اگر نماز خوندن رو کار درستی میدونید انجامش بدید و اگر نمیدونید انجام ندید ولی فراموش نکنید که قضاوت های شما در مورد خوب بودن یا نبودن کاری خاص قطعا در شکل گیری اینده شما موثر خواهند بود. پس کمال دقت را بخرج بدهید
    موفق باشید

15. صلوات ها 2

نوشته
    187
    حضور
    3 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1169

سلام
    من موارد دیگه رو چون مطالعه دربارش نداشتم نمیتونم نظری بدم ولی این دو موردی که اوردم رو دربارش مطالعه کردم

نقل قول نوشته اصلی توسط ftmh_mohammadi نمایش پست ها
    2- خمس و زکات : این روزا دیگه همه میدونن که یه کشور رو نمیشه با خمس و زکات نگه داشت و راهکارهایی مثله مالیات بهتر جواب میده
    اون کسی میدونه که در این زمینه تحصیل کرده پس اونه که باید اظهار نظر کنه، البته قابلیت هایی که خمس و زکات دارن (کلا مالیات های اسلامی) به گونه ای هست که میشه نظام مالیاتی یک کشور رو بر این مبنا پایه ریزی کرد.

نقل قول نوشته اصلی توسط ftmh_mohammadi نمایش پست ها
    4-برده داری ... دین جلوی برده داری رو نگرفت و حتی جاهایی از قرآن تشویق میکرد که این عمل انجام بشه (سوره نسا آیه 25) و حقوق بشر ( آمریکای جهانخوار و ... ) ممنوعیت برده داری رو تصویب کرد و چندین کشور اسلامی از جمله عربستان با آن مخالفت کردند ( تا فردا منبعش رو هم میزارم!!! )
    1. اسلام اگر با برده داری موافق بود، بعضی کفارات رو آزاد کردن برده قرار نمیداد.
    2. کشوهای اسلامی ممکنه مخالفت کرده باشن ولی آیا اسلام، همانی است که در کشورهای اسلامی میبینیم؟!

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها

چرا که امروزه خیلیها تجدد را با تمدن اشتباه میگیرند !!

خیلی بجاست، که تفاوت تمدن و تجدد رو بدونیم و بعد بخوایم انتخاب کنیم که تمدن یا تدین. این راهیه که انتهاش از قبل مشخصه. تمدن بدون دین یعنی انحطاط. این دو جانشین هم نیستن که بخوایم یکی رو انتخاب کنیم و دیگری رو کنار بذاریم. لازم و ملزومن.
    مادر چـــــه مادری بود
    می گفت پشت آن در
    صد فاطمـــــــــه فدای
    یـک تار موی حـــــــیدر

17. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

نقل قول نوشته اصلی توسط bina88 نمایش پست ها
    لذا اگر اینها تمدن را می پذیرفتند و به خواستگاری دختران حضرت می آمدند آنگاه در مورد رضای دختران دم بخت ایشان میتوانستند صحبت کنند.
    سلام

ولی اینجا یه سوال دارم

هرچند خارج است اما اگر جواب بدید ممنون می شم

تاجایی که من می دانم این پیشنهاد حضرت پیشنهاد مرسومی نبود؟!!
    و حلا شدن یک گناه بود یا نه؟

چی بود؟
    اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

19. صلوات ها 2

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

بسم الله الرحمن الرحیم و هو العلی العظیم

نقل قول نوشته اصلی توسط mkk1369 نمایش پست ها
    سلام

ولی اینجا یه سوال دارم

هرچند خارج است اما اگر جواب بدید ممنون می شم

تاجایی که من می دانم این پیشنهاد حضرت پیشنهاد مرسومی نبود؟!!
    و حلا شدن یک گناه بود یا نه؟

چی بود؟
    سلام علیکم جمیعا و رحمه الله

با سپاس از حسن توجه

آن شب که حضرت لوط علیه السلام میهمان داشتند همسر ایشان به قوم لوط خبر حضور این مردان غریبه را میدهد و آنها به خانه حضرت یورش میبرند.

بله قصد آن کاری بود که همواره با رهگذران مسافر میکردند .

آنها مسافرین را مجبور به این کار میکردند تا جائیکه کسی وارد چهار شهر قوم لوط نمیشد.

ولی وقتی حضرت دخترانشان را پیشنهاد میدهند 2 اتفاق در صورت پذیرش ممکن بود بیفتد :

1- به دختران پیامبر تعدی کنند که احتمال اینکه این قوم میل این کار را داشته باشند در حد صفر بود .که اگر احتمالی غیر از این بود که هرگز عذاب نازل نمیشد و ملکه عذابی در میان نبود.

2- به خواستگاری می آمدند . در این صورت دیگر عذاب نازل نمی شد.
    چون در پاسخ سوال حضرت ابراهیم در رابطه با قوم لوط ملک عذاب می فرمایند که اگر تنها یک نفر آدم سالم در میان این قوم باشد عذاب نازل نمی شود.

یاحق

ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۰/۱۲/۱۴ در ساعت ۰۴:۲۸
    علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۹, ۱۳:۰۰ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری