جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نقاب زدن زنان در دوره رسول الله

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472

  نقاب زدن زنان در دوره رسول الله
  یکی از پرسشهای رایج شاید این باشد که می پرسند آیا نقاب زدن درست است؟ در عصر رسول الله بوده یانه؟
  در منابع تاریخی می خوانیم که حتی زنان عرب جاهلی هم نقاب می زدند. البته همه گیر نبود ولی نقاب هم متداول بود. مثلا به این سند توجه بفرمایید:
  ز عبد الله بن زبير نقل مى ‏كرد كه: روز فتح مكه، هند دختر عتبه، و ام حكيم دختر حارث بن هشام همسر عكرمة بن ابى جهل، و بغوم دختر معذّل كه از قبيله كنانه و همسر صفوان بن اميّه بود، و فاطمه دختر وليد بن مغيره، و هند دختر منبّه بن حجّاج كه مادر عبد الله بن عمرو بن عاص است همراه ده نفر از زنان قريش مسلمان شدند. آنها در ابطح پيش رسول خدا (ص) آمدند و به حضور آن حضرت رسيدند و بيعت كردند. فاطمه (ع) دختر پيامبر، همسر رسول خدا (ص) و گروهى از زنان خاندان عبد المطلب هم آنجا بودند. هند دختر عتبه در حالى كه روبند (نقاب) داشت صحبت كرد.

  (‏عن عبد الله بن الزّبير، قال: لمّا كان يوم الفتح، أسلمت هند بنت عتبة، و أسلمت أم حكيم بنت الحارث بن هشام امرأة عكرمة بن أبى جهل، و أسلمت امرأة صفوان بن أميّة، البغوم بنت المعذّل، من كنانة، و أسلمت فاطمة بنت الوليد بن المغيرة، و أسلمت هند بنت منبّه بن الحجّاج، و هي أمّ عبد الله بن عمرو بن العاص، فى عشر نسوة من قريش، فأتين رسول الله صلّى الله عليه و سلّم بالأبطح، فبايعنه فدخلن عليه، و عنده زوجته و ابنته فاطمة، و نساء من نساء بنى عبد المطّلب، فتكلّمت هند بنت عتبة فقالت: يا رسول الله، الحمد للّه الذي أظهر الدين [الذي‏] اختاره لنفسه، لتمسّنى رحمتك يا محمّد، إنى امرأة مؤمنة باللّه مصدّقة. ثم كشفت عن نقابها فقالت: هند بنت عتبة. )
  كتاب المغازى، محمد بن عمر الواقدي (م 207)، تحقيق مارسدن جونس، بيروت، مؤسسه أعلمى، چاپ سوم، 1409/1989، ج‏ 2، ص850.

  حتی همسران رسول الله نیز برخی نقاب می زدند: عايشه بريره را پيش امّ سلمه فرستاد تا از طرف عايشه به او سلام برساند، و چون امّ سلمه در سفر خيبر همراه پيامبر (ص) بود گفت: از او بپرس كه آيا صفيه زيباست يا نه؟ امّ سلمه گفت: چه كسى تو را فرستاده است؟ عايشه؟ بريره سكوت كرد. امّ سلمه گفت: به جان خودم سوگند كه زيبا و خوشگل است، و رسول خدا (ص) هم او را دوست دارد. بريره پيش عايشه آمد و اين خبر را برايش آورد. عايشه خود به طور ناشناس بيرون آمد و در حالى كه نقاب بر چهره داشت به خانه صفيّه آمد
  أرسلت عائشة بريرة إلى أمّ سلمة تسلّم عليها- و كانت أمّ سلمة زوج النبىّ صلّى الله عليه و سلّم مع النبي صلّى الله عليه و سلّم فى غزوة خيبر- و تسألها عن صفيّة أ ظريفة هي؟ فقالت أمّ سلمة: من أرسلك، عائشة؟فسكتت فعرفت أمّ سلمة أنها أرسلتها، فقالت أمّ سلمة: لعمري إنها لظريفة، و إنّ رسول الله صلّى الله عليه و سلّم لها لمحبّ. فجاءت بريرة فأخبرت عائشة خبرها، فخرجت عائشة متنكّرة حتى دخلت على صفيّة و عندها نسوة من الأنصار، فنظرت إليها و هي منتقبة(
  المغازى، ج‏ 2، ص 709)
  محمد بن عبد الله اسدى، از سفيان، از ابن جريح از حسن بن مسلم، از صفيه ما را خبر داد كه مى‏گفته است عايشه را ديدم كه با نقاب و روبند طواف مى‏كرد.حدّثنا محمد بن عبد الله الأسدي، حدّثنا سفيان عن ابن جريج عن الحسن بن مسلم عن صفيّة قالت: رأيت عائشة طافت بالبيت و هي منتقبة.( الطبقات الكبرى، محمد بن سعد بن منيع الهاشمي البصري (م 230)، تحقيق محمد عبد القادر عطا، بيروت، دار الكتب العلمية، چاپ اول، 1410/1990، ج‏ 8، ص56.


  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410  با سلام

  حتی قبل از اسلام هم میزدند در تورات آمده :

  روبند یا پوشیه سابقه ای طولانی دارد در عهد عتیق سفر پیدایش 24-66 میخوانیم :

  در ماجراي ازدواج اسحاق (پسر ابراهيم (ع) يا رفقه یا ربكا) گفته: «رفقه چشمان خود را بلند كرد و اسحاق را ديد و از شتر فرود آمد، زيرا كه از خادم پرسيد، اين مرد كيست كه در صحرا به استقبال ما مي‌آيد و خادم گفت آقاي من است، پس برقع خود را گرفته خود را پوشانيد»


 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  علاقه
  سیاست .مذهب .شغلم .هنر
  نوشته
  1,737
  حضور
  19 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11107  با تشکر .
  آیا این روبنده زدن ها دلیلش حجاب بوده یا اینکه میخواستند شناخته نشند؟

  چون انگار در موارد خاص روبنده زده میشده . درسته؟
  بگذار آدمها تا میتوانند سنگ باشند. من و تو از تبار چشمه ایم

 6. صلوات ها 5


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  با سلام
  به نظر می رسد این نوعی حجاب بوده که گاهی به فراخور حال به صورت پوشیه نیز از آن بهره می بردند
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410  نقل قول نوشته اصلی توسط nakisa نمایش پست ها
  با تشکر . آیا این روبنده زدن ها دلیلش حجاب بوده یا اینکه میخواستند شناخته نشند؟ چون انگار در موارد خاص روبنده زده میشده . درسته؟


  با سلام

  تعمق در أيات تورات وانجيل نشانگر حجاب وعفاف زن از ابتدای خلقت بوده است به مقتضای وجودیش :

  در «تورات» آمده: «و خداوند می گوید از این جهت که دختران صهیون متکبرند و با گردنافراشته و غمزات چشم، راه می روند و به ناز می خراماند و به پاهای خویش، خلخالها رابه صدا می آورند. بنابراین، خداوند فرق سر دختران صهیون را کل خواهد ساخت و خداوند،عورت ایشان را برهنه خواهد نمود. و در آن روز، خداوند زینت خلخال ها و پیشانی بندهاو هلال ها را دور خواهد کرد. و گوشوارها و دستبندها و روبندها و انگشترها و حلقههای بینی را و رداها و شال ها و کیسه ها را. و آینه ها و کتان های نازک و عمامه هاو برقع ها را. و واقع می شود که: به عوض عطریات، عفونت خواهد شد و به عوض کمربند،ریسمان و عوض موهای بافته، کلی و به عوض سینه بند، زنار پلاس و به عوض زیبایی،سوختگی خواهد بود. مردانت به شمشیر و شجاعانت در جنگ خواهند افتاد. و دروازه های ویناله و ماتم خواهند کرد و او خراب شده، بر زمین خواهد نشست. (تورات، کتاب اشعیاءنبی، باب سوم، فقره 10-8).

  زن صالحه را کیست که پیدا تواند کرد قیمت او از لعل گران تر است دل شوهر به او ایمان دارد... برایش تمامی روزهای عمر خود خوبی خواهد کرد نه بدی... تو( ای زن صالحه) بر جمع ایشان برتری داری. جمال فریبنده و زیبایی باطل است. اما زنی که از خداوند می ترسد، ممدوح خواهد شد.(عهدعتیق، امثال سلیمان 31/13-10و30-29)  ویل دورانت می نویسد در مورد لزوم پوشاندن سر از نامحرمان در آیین یهود: اگر زنی به نقض قانون یهود می پرداخت، چنانکه مثلا بی آن که چیزی برسرداشت به میان مردم می رفت، و یا در شارع عام نخ می رشت، یا بر هر سنخی از مردان، درد دل می کرد، یا صدایش آن قدر بلند بود که چون در خانه اش تکلم می نمود، همسایگانش می توانستند سخنان او را بشنوند، در آن صورت، مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه ای او را طلاق دهد. او همچنین می نویسد: ...و به استعمال سرخاب و سرمه، نکوهیده می شمردند. موافق بودند که مرد، باید برای پوشاک زن خویش سخاوتمندانه خرج کند، لکن غرض آن بود که زن، خود را برای شوهر خویش بیاراید نه برای سایر مردها. در کتاب «حکمة الحجاب و ادلة وجوب النقاب»، برای تایید این که منشا حجاب زنان یهودی، وجوب حجاب در شریعت موسی علیه السلام بوده، به داستان حضرت موسی و دختران شعیب اشاره شده است که در آن، حضرت موسی به آنان امر کرد تا پشت سر او حرکت کرده و از پشت سر، او را به منزل پدرشان هدایت کنند (حکمه الحجاب واداله وجوب النقاب ، ص 252).

  http://www.tahoorkotob.com/page.php?pid=6627

  http://hejabdaradyan.blogfa.com/


 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410
  با سلام

  البته در استفتائی از انجمن کلیمیان :


  وضعیت حجاب زن در دین یهود را توضیح دهید.

  سن وجوب حجاب از سن تکلیف (12 سال کامل) می باشد پو شاندن موی سر برای دختر مجرد بجز در هنگام نماز و خواندن تورات واجب نمی باشد.

  دست ها تا زیر آرنج و پا ها تا حدود 10 سانت زیر زانو باید پوشیده باشد برای خانم متاهل پوشاندن مو در مقابل نامحرم و پوشاندن دست ها تا زیر آرنج و ارجح تا مچ دست و پا ها تا مچ پا واجب است.


  http://www.iranjewish.com/faq/FAQ.htm


  رعایت حجاب، عفت و پاكدامنی از دستورات اكید دین یهود است و از جمله مواردی است كه از قدیم الایام به دقت رعایت میشده است.
  رواج حجاب از میان یهود به گونه ی مشهود و مورد تائید مورخین است كه بسیاری از مورخین و اندیشمندان رعایت حجاب در اقوام دیگر مثل عرب و ایران ... را در اثر ارتباط آنها با ملت یهود میدانند و نه تنها از مرسوم بودن حجاب در بین زنان یهود سخن گفته اند، بلكه به سخت گیری هی زیاد آنان در این باب گفته اند:
  «گرچه پوشش در بین اعراب مرسوم نبوده و اسلام آنرا بوجود آورد ولی در ملل غیر عرب به شدیدترین شكل رواج داشت. در ایران و در بین یهود و ملتی كه از فكر یهود پیروی میكردند، حجاب به مراتب شدیدتر از آنچه در اسلام میخواست وجود داشت». (اشتهاردی، ابوالقاسم، حجاب در اسلام ص 50)
  رعایت حجاب از دیدگاه تورات بدیهی بوده است و به اشكال مختلف به آن اشاره شده و ارزش حجاب را تا حدی دانسته كه در موردی برای تنبیه زنان خطاكار، دستور به بازكردن موقتی حجاب آنها داده است. (تورات، سفر اعداد باب 18:5)
  در بسیاری از موارد دیگر نیز به رعایت حجاب در كتاب مقدس اشاره گردیده است.
  در تورات، سفر تثنیه باب 5:22 خداوند در مورد اهمیت پوشش خاص زنان و مردان چنین فرموده است:
  «زن، لوازم و لباس مرد را به كار نبرد و مرد لباس زن را نپوشد. زیرا هركس این كارها را میكند، در نظر خدی خالقت مكروه و ناپسند است».
  چگونگی حجاب :
  براساس اصول یهود حداقل حجاب برای دختران مجرد: پوشش موی سر هنگام برگزاری نماز و خواندن دعا، پوشاندن دست ها تا زیر آرنج و پاها تا حدود 10 سانتی متر زیر زانو میباشد.
  حجاب برای زنان متاهل: زن یهودی ملزم به رعیت پوشش موی سر در مقابل افراد نامحرم، پوشاندن دست ها حداقل تا زیر آرنج و پاها تا حد مچ پا میباشد. كل پوشش بصورت استفاده از روسری یا كلاه بسته به كشورها و فرهنگ هی مختلف، متفاوت میباشد.

  http://www.iranjewish.com/Essay/hejab.htm

 12. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود