صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا این ها افتخار ایران هخامنشی بوده؟؟ما نمیدانستیم !!

نوشته
    10,906
    حضور
    84 روز 15 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40521

تعجب آیا این ها افتخار ایران هخامنشی بوده؟؟ما نمیدانستیم !!

با سلام

دیودوروس می نویسد : « این زنان هر شب پیرامون بستر شاه مى گشتند تا شاه سرانجام زنى راکه بایست با او همبستر شود، برگزیند »
    ( کتاب ۱۷، فصل ۷۷، بند ۷) .
    این متن به طور ضمنى مى رساند که شاه هر شب همبستر جدیدى براى خود بر مى گزیده است.

توضیح دیودوروس را مى توان با آنچه درکتاب استر آمده است، مقایسه کرد
    پس از آنکه استر به دربار اخشورش وارد شد، هیجاز خواجه سرا اسباب طهارت و تحفه هایش را با هفت کنیزکه « از خانه پادشاه برگزیده شده » بودند به وى داد ( باب دوم، بند ۹).
    براى استر کارهایى انجام مى شود که « براى زنان مرسوم است که در مدت دوازده ماه کرده شود »، یعنى شش ماه به روغن مر و شش ماه به عطریات و « اسباب تطهیر زنان » او را براى همبستر شدن با شاه آماده مى کنند.
    وقتى شاه او را فرا مى خواند، شب مى رود و روز برمى گردد، ولى هنوز در « خانه دوم زنان » زیردست شعشغاز « خواجه سراى پادشاه و مستحفظ متعه ها » ى شاه است.
    معمولاً دیگر به نزد شاه باز نمى گردد تا آنکه باز احضار شود: البته این امر به دلیل ضرورت داستان روی می دهد ، چون استر بر دیگران مرحج می شود !

در هر حال ایام تطهیر تحمیلی به دختران جوان احتمالاً ناشی از ضرورت داستانی نیست و واقعیت دارد .
    در کتاب یهودیه نیز قهرمان داستان خود را برای رفتن به نزد هولوفرنز چنین مهیا می کند :

حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

2. صلوات ها 11

3.  

نوشته
    10,906
    حضور
    84 روز 15 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40521

جامه های عزا را از تن به در آورد ، در آب شستشو کرد ، با مر ناب بدن را تدهین نمود .
    گیسوانش را بافت ، سر را با دستار بست ، جامه های بزم پوشید … سندلها را به پا کرد و سر تا پای خود را با انگشتری ، النگو ، گوشواره و حلقه های جواهر نشان و انواع زیورآلات آراست
    ( باب دهم ، آیه ۳ – ۴ ) .

شمار فراوان الزاماتی از این دست ، که به زنانی که بایست با شاه همبستر شوند ، تحمیل می شد ، نباید موجب حیرت شود .
    به نوشته هراکلیدس جوانان مسئول خدمت بر سر سفره شاه نیز بایست از پیش شستشو کنند و جامه سپید بپوشند .

پس بین سخنان نگارنده کتاب استر و سخنان دیودوروس سیسیلی هماهنگی نسبی وجود دارد ، هر چند در کتاب استر به چرخ زدن شبانه زنان گرد بستر شاه ، که دیودوروس سیسیلی آن را شرح داده است ، اشاره ای نشده است .
    اما آیا وجود این تشابه ناگزیر باید مورخ را متقاعد کند ؟
    برای اینکه به این پرسش پاسخ دهیم ، بهتر است به طرف هراکلیدس برگردیم که در پرسیکای خود چنین می نویسد :

سیصد زن ( gynaikes ) به شاه بزرگ می رسند ( phyllatousin ) ؛ این زنان تمام روز را می خوابند تا بتوانند شب بیدار بمانند ؛ آنان ، در پرتو چراغهای روشن ، آواز می خوانند و چنگ می نوازند ؛ و شاه از طریق حیاط سیبداران با آنان ( pallakides? ) مرتبط است (athenee XII,514b ) .

در نظر اول شباهت متن دیودوروس و هراکلیدس کاملاً مشخص است . اما باید خاطر نشان کنیم که متن اخیر بعضاً بازسازی شده است و واژه pallakides در آن قابل اطمینان ؛ در دستنوشته های دیگر اغلب ، pallakis آمده است ؛ تنها واژه مسلم gynaikes است ؛ اصلاحاتی که معمولاً پیشنهاد می شود
    ( از جمله ۳۶۰ به جای ۳۰۰ )

بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

5. صلوات ها 10

نوشته
    10,906
    حضور
    84 روز 15 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40521

به دلیل شبیه سازی با دیودوروس سیسیلی است ، که البته موجب ایجاد تردید های جدی درباره ارزش اثباتی مقایسه دو نویسنده می شود .
    دیودوروس به توضیحات هراکلیدس ( زنان شب زنده داری که آواز می خوانند و چنگ می نوازند ) اشاره ای نکرده است .
    این تفاوتها به خصوص بدان روی قابل توجه است که هراکلیدس رسوم دربار هخامنشی را خوب می شناخته است .

تفسیری که از همه درست تر می نماید این است که هراکلیدس به ۳۶۰ همبستر شاه اشاره نمى کند، بلکه منظور او پالاکایهاى آوازه خوان و نوازنده اند که بعضى از آنان، به طورى که از طریق هراکلیدس ( athenee IV,145c ) و نویسندگان دیگر مى دانیم، به شام سلطنتى با نواها و نغمه هایشان لطف و زیبایى خاصى مى بخشیدند.
    پارمنیون ۳۲۹ تن از این پالایهاى رامشگر ( pallakai basilikai mousourgoi ) را در خزانه داریوش سوم در دمشق تصاحب کرد ( XIII,608a ) .

اگر این تفسیر بى اساس نباشد به طرف این فرض کشیده مى شویم که دیودوروس ( یا منبع او) توضیح غریب خود را به خاطر خوانندگانش افزوده است یا آنکه ( آگاهانه یا نا آگاهانه ) با ذکر بعضى اطلاعات، چنانکه در نوشته هراکلیدس ارائه شده است، ابهام ایجاد کرده است.
    دیودوروس سیسیلى مطلب را طوری نگاشته است که با یکى از تصاویر مورد پسندی که نویسندگان یونانى ارائه داده اند، کاملا هماهنگى دارد.
    مثلاً پولوارخوس از میان دلایل اثبات جلال و شکوه بى بدیل شاهان بزرگ علاقه آنان را به روابط جنسى قید کرده است ( athenee XII,545f ) .
    الیانوس آنان را با یک ماهى دریایى « که همسران متعدد دارد » مقایسه کرده و نوشته است که بربران مادى و پارسی« تجمل ( tryphe ) شان را در لذاید بستر ظاهر مى کنند » طبیعت جانوران، کتاب ا، بند۱۴ ) .

تمایز آنچه به اطلاعات مربوط مى شود از آنچه به تفسیر یونانیان از مسائل برمى گردد، دشوار است
    دیودوروس از شمار همبستران شاه ( که « برابر با روزهاى سال » است ) نتیجه گرفته است که هر شب یکى از آنان برای سرگرم کردن شاه بزرگ به نزد او مى آمده است.
    اما متونى که در اختیار داریم پذیرش تمام و کمال تفسیر دیودوروس را به ما تحمیل نمى کند.
    به خصوص وسوسه مى شویم بیندیشیم که دیودوروس رقمى را « عقلانى کرده » است که نزد هخامنشیان ارزش نمادین داشته است.
    شاید بینش دیودوروس سیسیلى حداقل بعضاً از توضیح هرودوت درباره روابط شاه بزرگ و زنانش ناشى شده بإشد: « زنان ( gynaikes ) در پارس با شوهران خود به نوبت مراوده دارند »
    ( کتاب ۳، بند ۶۹ )
    ، روى هم رفته، اگر همان طور که در استر مورد تأیید قرار گرفته است، دختران جوان گردآوری شده بایست باکره بوده باشند، حتى به اینجا مى رسیم که از خود بپرسیم که آیا بسیارى از آنان- احتمالاً پیش از آنکه در پرستشگاه آناهیتا باقى زندگی خود را در طهارت بگذرانند- با کره نمى ماندند
    ( پلوتارک،اردشیر، کتاب ۲۷، بند ۳ – ۴ ) .

منبع : امپراطوری هخامنشیان اثر پی یر بریان

ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۰/۱۲/۱۰ در ساعت ۱۹:۵۳
    ( صفات الشيعه ص 8 )

7. صلوات ها 10

علاقه
    قرآن - اسلام - موسیقی و ...
    نوشته
    236
    حضور
    3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    78
    صلوات
    1380

هی من می خوام هیچی نگم نمیشه! اعصاب آدم رو خورد می کنید با بعضی از پستاتون ! به هر کی گیر دادین چیزی نگفتیم حالا بیکار شدین چسبیدین به گیر دادن به هخامنشیان !

دوست عزیز هخامنشیان و تاریخچه باشکوه اون ها با این حرفهای مفت از بین نمیره! هخامنشیان کوروش و داریوش کبیری داشتند که انسانیت و احکامی که الان ما در اسلام اجرا میکنیم مثل برادری و برابری و عدالت رو 2500 سال پیش برقرار کردند! انسانیتی که خیلی از افرادی که الان شما ازشون طرفداری می کنید حتی اسمش رو هم نشنیدند! اگه میخوای بی احترامی کنی بی احترامی میشنوی! این حرف های شما درست ولی برادر من اون زمان که اسلامی نبود - پیامبر اکرم نبود که مردم رو راهنمایی کنه ! چرا اینقدر حرف بیخود! چرا اینقدر بی انصافی! الان هم اسلام اجرا نمیشه شما گیر دادین به 2500 سال پیش!

اللهم عجل لولیک الفرج

9. صلوات ها 10

نوشته
    10,906
    حضور
    84 روز 15 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40521

نقل قول نوشته اصلی توسط خادم مهدی نمایش پست ها
    هی من می خوام هیچی نگم نمیشه! اعصاب آدم رو خورد می کنید با بعضی از پستاتون ! به هر کی گیر دادین چیزی نگفتیم حالا بیکار شدین چسبیدین به گیر دادن به هخامنشیان !

دوست عزیز هخامنشیان و تاریخچه باشکوه اون ها با این حرفهای مفت از بین نمیره! هخامنشیان کوروش و داریوش کبیری داشتند که انسانیت و احکامی که الان ما در اسلام اجرا میکنیم مثل برادری و برابری و عدالت رو 2500 سال پیش برقرار کردند! انسانیتی که خیلی از افرادی که الان شما ازشون طرفداری می کنید حتی اسمش رو هم نشنیدند! اگه میخوای بی احترامی کنی بی احترامی میشنوی! این حرف های شما درست ولی برادر من اون زمان که اسلامی نبود - پیامبر اکرم نبود که مردم رو راهنمایی کنه ! چرا اینقدر حرف بیخود! چرا اینقدر بی انصافی! الان هم اسلام اجرا نمیشه شما گیر دادین به 2500 سال پیش!

با سلام
    لطفا از کلمات پریشان و جملات بهم ریخته استفاده نکنید!!
    با منبع صحبت کنید تا افتخاراتتان را به چالش بکشیم و ببینم همین سواد نوشتن را مدیون چه کسی هستید!!
    البته بعد از یک نسب شناسی از شما که ببینیم در کدام از طبقات هخامنشی قرار میگیرد و ببینیم هخامنشیان به کسانی چون شما اجازه یاد گرفتن نوشتن میدادند و یا ان را مدیون اسلام هستید !!
    در ضمن در مطالب تاریخی بدون تحقیق سخن نگوید که رسوایی در بر دارد!!!
    ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۰/۱۲/۱۰ در ساعت ۲۰:۴۱
    ( صفات الشيعه ص 8 )

11. صلوات ها 8

علاقه
    نوشته
    236
    حضور
    3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    78
    صلوات
    1380

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها

با سلام
    لطفا از کلمات پریشان و جملات بهم ریخته استفاده نکنید!!
    با منبع صحبت کنید تا افتخاراتتان را به چالش بکشیم و ببینم همین سواد نوشتن را مدیون چه کسی هستید!!
    البته بعد از یک نسب شناسی از شما که ببینیم در کدام از طبقات هخامنشی قرار میگیرد و ببینیم هخامنشیان به کسانی چون شما اجازه یاد گرفتن نوشتن میدادند و یا ان را مدیون اسلام هستید !!
    در ضمن در مطالب تاریخی بدون تحقیق سخن نگوید که رسوایی در بر دارد!!!

کجای جملات من پریشان بود! شاید شما حالت پریشانه که جملات رو بد میبینی! ببین عزیز من با اسلام مشکلی ندارم. نمیخواد به من درس دین و این چیزا بدی. من خودم فهم و شعور دارم تاریخ رو بهتر از شما ندونم کمتر هم نمیدونم. حالا منو مسخره میکنی! نمیخواد واسه من از تاریخ بگی ! حتما شما هم کتاب های تاریخ دبیرستان و راهنمایی رو خوندی دیگه ! یکی از معلمای دوره دبیرستان ما خودش جزو افرادی بود که کتاب های تاریخ دبیرستان رو مینوشت. برامون قسم میخورد خیلی از این ها رو به اجبار مینویسیم و گاهی برعکس واقعیت! حالا شما هم احتمالا از اون تاریخدان ها هستی!

من بدون تحقیق حرف میزنم! اون موقع که من تاریخ میخوندم مطمئنا شما الفبا هم بلد نبودی! میدونی واقعا شرمنده ام که نمیتونم مثل بقیه ازت تعریف و تمجید کنم. من با شخص شما مشکلی ندارم ولی با این پست هایی که میدین به خیلی از افراد توهین می کنین! مخصوصا با اون عنوان تاپیک!

من که میدونم الان دوباره بعد دوتا پست که جواب شما رو بدم میان تاپیک رو قفل می کنن مثل تاپیک قبلی که داشتم جواب میدادم و آخرش هم اخطار و اخراج !

اونم جالبه که تایپیک قفل میشه ولی آقا رضا میتونن توش پست بزارن و فقط برای بقیه قفله!

ویرایش توسط خادم مهدی : ۱۳۹۰/۱۲/۱۰ در ساعت ۲۱:۰۹
    اللهم عجل لولیک الفرج

13. صلوات ها 8

نوشته
    10,906
    حضور
    84 روز 15 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40521

نقل قول نوشته اصلی توسط خادم مهدی نمایش پست ها

کجای جملات من پریشان بود! شاید شما حالت پریشانه که جملات رو بد میبینی! ببین عزیز من با اسلام مشکلی ندارم. نمیخواد به من درس دین و این چیزا بدی. من خودم فهم و شعور دارم تاریخ رو بهتر از شما ندونم کمتر هم نمیدونم. حالا منو مسخره میکنی! نمیخواد واسه من از تاریخ بگی ! حتما شما هم کتاب های تاریخ دبیرستان و راهنمایی رو خوندی دیگه یکی از معلمای دوره دبیرستان ما خودش جزو افرادی بود که کتاب های تاریخ دبیرستان رو مینوشت. برامون قسم میخورد خیلی از این ها رو به اجبار مینویسیم و گاهی برعکس واقعیت! حالا شما هم احتمالا از اون تاریخدان ها هستی!

من بدون تحقیق حرف میزنم! اون موقع که من تاریخ میخوندم مطمئنا شما الفبا هم بلد نبودی! میدونی واقعا شرمنده ام که نمیتونم مثل بقیه ازت تعریف و تمجید کنم. من با شخص شما مشکلی ندارم ولی با این پست هایی که میدین به خیلی از افراد توهین می کنین! مخصوصا با اون عنوان تاپیک!

من که میدونم الان دوباره بعد دوتا پست که جواب شما رو بدم میان تاپیک رو قفل می کنن مثل تاپیک قبلی که داشتم جواب میدادم و آخرش هم اخطار و اخراج !

اونم جالبه که تایپیک قفل میشه ولی آقا رضا میتونن توش پست بزارن و فقط برای بقیه قفله!
    با سلام
    شما ثابت نکردید از کدام طبقه هستید و چه کسی به شما اجازه خواندن و نوشتن داده!!؟
    از نسب شناسی شروع کنیم ببینیم به هخامنشیان میرسید !!
    اول این را ثابت کنید تا برسیم به پادشاهنتان!!
    در عهد هخامنشیان مردم ایران به پنج طبقه اجتماعی قسمت میشدند. ازین قرار بزرگان، مغان ، برزگران، بازرگانان،وپیشه وران. علاوه بر طبقات اجتماعی باید به هرم طبقاتی اقتصادی در این عهد اشاره نمود.
    1-داندامایوف – تاریخ سیاسی و اقتصادی هخامنشیان – ص 25

تمامی بنای عظیم هخامنشی بر احساس واحدی متکی بود یعنی وفاداری رعایا به خاندان شاهی
    شما متاسفانه تاریخ را از همان معلمی که معلوم نیست چه احوالی داشته شنیدید و آگاهانه تحقیق نکردید !!
    ما آماده ایم تا با منابع تاریخی به شما و
    امثال شما ثابت کنیم که چه ظلمهایی در ان دوران به مردم میشد!!
    الان هم لطفا از جملات به هم ریخته که نیاز به جوابهای کوچه بازاری دارد بپرهیزید!!
    تا مطالب علمی پیش رود !

ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۰/۱۲/۱۰ در ساعت ۲۱:۱۷
    ( صفات الشيعه ص 8 )

15. صلوات ها 9

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    222 روز 7 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7886

به نام خدا.

حالا که دانستی چه فرقی با دیروزت که نمیدانستی کردی؟ آیا امروز میگی منشور حقوق بشر کشکه؟ آیا امروز میگی ایرانیا تمدن نداشتن اون موقعی که خیلی جاهای دنیا بین درختان زندگی میکردند؟ آیا دیروز فکر میکردی همه آدم ها یا سیاهن یا سفیدو هخامنشی ها ، سفید بوده اند و امروز معتقدی که از دم سیاه هستند؟

با تشکر ، ستایشگر
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

علاقه
    نوشته
    236
    حضور
    3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    78
    صلوات
    1380

معذرت میخوام ولی به نطرم شما در اون حدی نیستی که افتخارات برای شما گفته بشه!
    اللهم عجل لولیک الفرج

18. صلوات ها 3

نوشته
    10,906
    حضور
    84 روز 15 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40521

با سلام
    منبع یعنی اینطوری

متن زير از كتاب «تاريخ تمدن» نوشته ويل دورانت راجع به شاهان ايران نقل شده است.
    زندگي ايران به سياست و جنگ بيشتر از مسائل اقتصادي بستگي داشت، و ثروت آن سرزمين بر پايه‌ي قدرت بود، نه بر پايه‌ي صناعت؛ به همين جهت پايه‌هاي دستگاه دولتي متزلزل بود، و به جزيره‌ي كوچكي مي‌نمود كه در وسط درياي وسيعي باشد و بر آن دريا حكومت كند، و اين حكومت وتسلط، بنا و بنياد طبيعي نداشته باشد.
    سازمان شاهنشاهي،‌كه بر اين مجموعه تسلط داشت، از نيرومندترين سازمانها و تقريباً منحصر به فرد بود.
    بر رأس اين سازمان شخص شاه قرار داشت، و چون شاهاني در زير فرمان او بودند، به نام «شاه شاهان» يا «شاهنشاه» خوانده مي‌شد و جهان قديم به اين لقب اعتراضي نداشت، تنها يونانيان شاهنشاه ايران را «باسيلئوس»، يعني «شاه» مي‌خواندند.
    قدرت مطلقه در دست شاه بود و كلمه‌اي كه از دهان وي بيرون مي‌آمد كافي بود كه هر كس را، بدون محاكمه و توضيح، به كشتن دهد ـ‌ گاهي نيز به مادر يا زن سوگلي خويش اين حق فرمان قتل صادر كردن را تفويض مي‌كرد.
    كمتر، از ميان مردم و حتي اعيان مملكت، كسي را جرئت آن بود كه از شاه خرده‌گيري يا وي را سرزنش كند؛ افكار عمومي، در نتيجه‌ي ترس و تقيه، هيچ گونه تأثيري در رفتار شاه نداشت.
    هرگاه شاه فرزند كسي را در برابر چشم وي، با تير مي‌زد، پدر ناچار در برابر شاه سرفرود مي‌آورد و مهارت او را در تيراندازي ستايش مي‌كرد؛ كساني كه به امر شاه تنشان در زير ضربه‌هاي تازيانه سياه مي‌شد، ‌از مرحمت شاهنشاه سپاسگزاري مي‌كردند كه از ياد آنان غافل نمانده است.

منبع:تاريخ تمدن ـ ويل دورانت، چاپ 1381، ج 1، صص 416 ـ 417

ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۰/۱۲/۱۰ در ساعت ۲۱:۴۰
    ( صفات الشيعه ص 8 )

20. صلوات ها 7

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)