جمع بندی یه سوال در مورد حجاب (عقلانی و مذهبی)

تب‌های اولیه

42 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یه سوال در مورد حجاب (عقلانی و مذهبی)

با سلام و عرض خسته نباشید ...
میدونم در درون دین اسلام رعایت حجاب یکی از قواعدی هست که خانوما باید رعایتش کنن ... سوال من اینه که آیا از لحاظ عقلانی هم این تایید میشه ...

یه سوال : خدا مورچه رو طوری خلق کرده که وقتی دونه و تخم گیاهان رو میبینه یا اونا رو دو قسمت میکنه یا با بزاقش مانع رشد کردن دونه میشه ... دونه شیوید این خصوصیت رو داره که اگر شما اونو دو قسمتش بکنید بازم خاصیت رشد کردن داره ... حالا اگر شما یه دونه شیوید رو به مورچه بدید ... مورچه این دونه رو چهار قسمت میکنه ... چرا ؟؟؟ چون خدا تو سرش پر کرده که باید دونه شیوید رو 4 قسمتش کنی ...

سوال1 : الان خانومای ایرانی و عربستانی 4 برابر آقایون پوکی استخوان میگیرن ... چرا ؟؟؟ چون نور مستقیم خورشید به آنها نمیرسه ... و ایران و عربستان بالاترین آمار پوکی استخوان خانوم ها رو در دنیا دارن ... من شاغل هستم و دایم سر کارم و نور مستقیم خورشید بهم نمیرسه ... میخواستم ببینم این حقه منه بیام دینمو اجرا کنم بعدش تو 50 سالگی پوکی استخوان بگیرم ... چرا خدا ماها رو طوری خلق نکرده که اگر حجابمون رو رعایت کنیم بدنمون ویتامین d تولید کنه ...

سوال 2: من حجابم رو رعایت میکنم ... اینی که من الان روسری سرم میکنم و میرم سر کار ... آیا بابتش تو اون دنیا برام اجری در نظر میگیرن یا میگن تو مجبور بودی و کسی که مجبور به انجام کاری باشه برای اون نه حسنه ای در نظر میکیرن نه گناهی ... ؟؟؟

FTMH_Mohammadi;193249 نوشت:
یه سوال : خدا مورچه رو طوری خلق کرده که وقتی دونه و تخم گیاهان رو میبینه یا اونا رو دو قسمت میکنه یا با بزاقش مانع رشد کردن دونه میشه ... دونه شیوید این خصوصیت رو داره که اگر شما اونو دو قسمتش بکنید بازم خاصیت رشد کردن داره ... حالا اگر شما یه دونه شیوید رو به مورچه بدید ... مورچه این دونه رو چهار قسمت میکنه ... چرا ؟؟؟ چون خدا تو سرش پر کرده که باید دونه شیوید رو 4 قسمتش کنی ...

سلام

این یکم گنگ است

سوال1 : الان خانومای ایرانی و عربستانی 4 برابر آقایون پوکی استخوان میگیرن ... چرا ؟؟؟ چون نور مستقیم خورشید به آنها نمیرسه ... و ایران و عربستان بالاترین آمار پوکی استخوان خانوم ها رو در دنیا دارن ... من شاغل هستم و دایم سر کارم ... میخواستم ببینم این حقه منه بیام دینمو اجرا کنم بعدش تو 50 سالگی پوکی استخوان بگیرم ...

مگه تنها علت پوکی استخوان نور افتاب است؟!!!

دوست عزیز شیر و وجود کلسیم است

این طور نیست؟

سوال 2: من حجابم رو رعایت میکنم ... اینی که من الان روسری سرم میکنم و میرم سر کار ... آیا بابتش تو اون دنیا برام اجری در نظر میگیرن یا میگن تو مجبور بودی و کسی که مجبور به انجام کاری باشه برای اون نه حسنه ای در نظر میکیرن نه گناهی ... ؟؟؟

وقتی خدای منان امری را واجب می کند

بی شک خود اجری نیز برایش در نظر گرفته است

به شرط اینکه برای رضای او باشد

و اگر حتی ضربه ایی بخوریم برای ما مفید است

اگر بخواهیم استدلال شما را بپزیریم

این طوری همه باید لخت و عریان باشیم!!!!:hamdel:

ftmh_mohammadi;193249 نوشت:
سوال1 : الان خانومای ایرانی و عربستانی 4 برابر آقایون پوکی استخوان میگیرن ... چرا ؟؟؟ چون نور مستقیم خورشید به آنها نمیرسه ... و ایران و عربستان بالاترین آمار پوکی استخوان خانوم ها رو در دنیا دارن ... من شاغل هستم و دایم سر کارم و نور مستقیم خورشید بهم نمیرسه ... میخواستم ببینم این حقه منه بیام دینمو اجرا کنم بعدش تو 50 سالگی پوکی استخوان بگیرم ... چرا خدا ماها رو طوری خلق نکرده که اگر حجابمون رو رعایت کنیم بدنمون ویتامین d تولید کنه ... سوال 2: من حجابم رو رعایت میکنم ... اینی که من الان روسری سرم میکنم و میرم سر کار ... آیا بابتش تو اون دنیا برام اجری در نظر میگیرن یا میگن تو مجبور بودی و کسی که مجبور به انجام کاری باشه برای اون نه حسنه ای در نظر میکیرن نه گناهی ... ؟؟؟

سر کار رفتن خانوما اونم هر روز وبا شرایط سخت از جمله اختلاط با مردان کاری مورد تایید اسلام نیست.هر چند که حرام نیست.اما اسلام برای زن وظایف راحتتری در نظر گرفته.
در گذشته خانه ها بر طبق ضوابط اسلامی ساخته می شد طوری که هم دید نا محرم نداشت هم نور آفتاب به حیاط واتاقها می رسید.
جواب سوال دومتان هم مثبت است.خداوند حتی برای انجام وظیفه هم پاداش می دهد.هر چه وظیفه سختتر پاداش آن بیشتر.

1- همه خانواده ها که نمیتونن شیر و غذا های کلسیم دار بخورند درضمن کلسیم به تنهایی جذب بدن نمیشود حتما باید ویتامین d3 نیز در بدن وجود داشته باشد ... که ویتامین d3 فقط از طریق جذب نور خورشید و یا غذاهای خاص ( غیر قابل دسترس برای همه افراد در تمامی نقاط جقرافیایی) در بدن ساخته میشود .

2-منظورم رو نفهمیدید ... الان حجاب در کشور ما اجباری هست ... اگر حجاب سرم نگنم نمیتونم بیرون برم ... حالا اگر من روسری سرم کنم صوابش رو میبرم !!!! این چیزی که شما میگید در مورد نماز و ... درست هست ... با اینکه این ها واجب هستند من اختیار انجام دادن یا ندادنش رو دارم ... ولی در مورد حجاب من اختیار سر نکردنش رو ندارم ... چیزی هم که در موردش اختیار نداشته باشی توش پاداش یا عقاب وجود نداره ... میگی نه بپرس

3- آقای جوادی ... بابا بشینیم خونه شوهر داری کنیم ... وای وای بی خیال ...

اسلام می گوید «المراه ريحانه»، زن گل است. خوب گل برای سرویس دهی و آراستن فضا است و بوییدن. وقتی پژمرده شد می اندازی سطل اشغال می روی یکی دیگر می گیری. و زن هم برای سرویس دهی مرد است و بزرگ کردن بچه های مرد. اگر من اشتباه می کنم بگویید.
در قران هم داریم که
زنان آفریده شده اند تا مردان آرامش بگیرند.
زنان کشتزاران شما هستند

نقل قول:
من اختیار انجام دادن یا ندادنش رو دارم ... ولی در مورد حجاب من اختیار سر نکردنش رو ندارم ... چیزی هم که در موردش اختیار نداشته باشی توش پاداش یا عقاب وجود نداره ... میگی نه بپرس

سلام
به نکته خیلی خوبی اشاره کردید
معلوم میشه نتیجه گیری تون بابت تامل و فکر بوده نه تقلید و یا صرف غرض ورزی که گاها با آن مواجه می شیم
نگاهی به قوانین جزایی و هدف و فلسفه مجازات چه در دول اسلامی چه در غیر ان تا حدودی مساله رو باز و حل می کنه
شما حتی در قانون مجازات اسلامی هم ماده و یا چیزی که نماز نخوندن, روزه نگرفتن, چشم چرانی(بدون مزاحمت) ترک امر به معروف و نهی از منکر, ندادن خمس و زکات و... رو جرم ندونسته و بالتبع مجازاتی رو براش تعریف نشده است.
حتی تا این اواخر هم در خصوص بد حجابی قانون صریحی وضع نشده بود...
مقدمه دوم
هر جامعه ایی بنا به نوع فرهنگ و ارزش های حاکم بر جامعه قانون وضع می کنه!
به بیان دیگه یکی از عناصر مهم در وضع قوانین باورها و ارزش هایی است که در جامعه حاکم است.
در جامعه اسلامی حفظ حجاب و داشتن پوشش مناسب برای خانم ها یک ارزش شمرده شده است.و نقض ضمنی یا صریح آن با مقابله شدید جامعه مواجه خواهد شد.
همانطور که بنا به اخبار حجاب بعضی از مسلمانها در دانشگاه دول خارجی و ... موجب واکنش شدید واقع شده
این جواب این سوالتون که چرا دولت و جامعه با ترک نماز من برخورد نمی کنه! اما با بد حجابی بر خورد میکنه!
چون نماز رابطه بین شما و خداست! در حالی که حجاب شما یه طرفش جامعه است.

سلام
اما در خصوص این سوالتون که ایا این عمل من با این مشقت و مضررات ثوابی هم در بر داره یا خیر
ببینید, اگر شما برای تهیه غذا هر یک از اعضاء یک کاری رو انجام بده(بنا به علاقه و توانایی) آخر سفره گفته بشه مثلا
من دو ساعت پای اجاق داشتم زحمت می کشیدم
یا من کلی راه رفتم تا تونستم گوشت و نون گیر بیارم
یا ... من پدرم در اومد تا سبزی و گوشت رو خورد کنم یا...
در آخر به نظر شما میشه گفت کدوم بیشتر زحمت کشیده
من متاهلم می دونم گرمی زیر چادر و یا مشکلات دیگه یعنی چی؟
ولی این حرف که این تبعیض جنسیت از سوی خداست, و داره به ما ظلم میشه و...
چندان معقول نیست! چون یه مرد هم با توجه به توانایی هاش سختی هایی خاص خودش رو داره
که اگه شاید یک مرد مسئولیت پذیری می بود خانم ها مجبور نبودند برند سرکار...

باشه ... ما برای اینکه آقایون به گناه نیوفتن روسری سرمون میکنیم ... پاداشش هم ماله شما که این قوانین رو وضع کردین ... ما که اختیار سر نکردنش رو نداریم ...

ftmh_mohammadi;193328 نوشت:
3- آقای جوادی ... بابا بشینیم خونه شوهر داری کنیم ... وای وای بی خیال ...

مطمئنی من مرد هستم ؟مطمئنی زنم وتو خونه نشستم؟!!!
اگر حجابت ازروی میل نیست خیر ثوابی هم ندارد.

1- همه خانواده ها که نمیتونن شیر و غذا های کلسیم دار بخورند درضمن کلسیم به تنهایی جذب بدن نمیشود حتما باید ویتامین d3 نیز در بدن وجود داشته باشد ... که ویتامین d3 فقط از طریق جذب نور خورشید و یا غذاهای خاص ( غیر قابل دسترس برای همه افراد در تمامی نقاط جقرافیایی) در بدن ساخته میشود .

سلام

کلسیم با فسفر جذب جذب نمی شه؟

تازه صورت که هست؟!(تو ایران)

2-منظورم رو نفهمیدید ... الان حجاب در کشور ما اجباری هست ... اگر حجاب سرم نگنم نمیتونم بیرون برم ... حالا اگر من روسری سرم کنم صوابش رو میبرم !!!! این چیزی که شما میگید در مورد نماز و ... درست هست ... با اینکه این ها واجب هستند من اختیار انجام دادن یا ندادنش رو دارم ... ولی در مورد حجاب من اختیار سر نکردنش رو ندارم ... چیزی هم که در موردش اختیار نداشته باشی توش پاداش یا عقاب وجود نداره ... میگی نه بپرس

این موضوع را یک جا دیگه دنبال کنیم بهتره یا لینک موضو را قرار دهید تا کارشناسان هم بیایند

افلاطون;193753 نوشت:
اقای mkk شما جواب ندارید چرا بندگان خدارا منحرف مینمایید ؟!!!!! خانم راست میگوید دیگه

سلام

اینکه زنان ایران و مسلمان به خاطر پوشیدن حجاب و عدم عرضه خودشون پوکی استخوان می گیرند!!!!

می شه بگویید با عقل جور در می اید؟

این طوری همه مردم باید پوکی استخوان بگیرند

چون ما مرد ها هم لباس تنمون می کنیم!!!

تا زه مو هم داریم جلو گیری می کنه از در یافت نور واقعا یکم بیاندیشید این دلیل منطقی است؟
آیا صورت که باز هست نور به اندازه کافی دریافت نمی کنه؟

من کجا منحرف کرده ام لطفا بگویید تا متنبه شوم و الا رفع اشکال می کنیم:Gol:

کسی که حجاب نداره خودش رو عرضه نمیکنه ... مملکت رو طوری ساختین که اینجوری به نظر میاد ... میفهمم فرهنگه اسلامیه ... ثانیا آمار رسمی داریم که میزان پوکی خانوما نسبت به آقایون تو ایران 4 برابر و نسبتش نسبت به خانومهای ایالات متحده 6 برابره !!! لازم نیست به عقل جور در بیاد یا نیاد آمار و ارقام داره میگه ... ثالثا تو فرم بیرون رفتن یه خانوم ایرانی یا عربستانی رو با یه زن آمریکایی مقایسه کن !!! ا

سلام دوست عزیز.
هیچ چیزی را که خدا برای انسان حلال کرده زیان نمی رساند.
من در این مورد تحقیق کردم،در ایران خانم ها بیشتر با مانتو هستند تا با چادر.حال اینکه مانتو هایشان کمی هم تنگ باشد جریان خون کمتر شده و خون کمتری به بافت های استخوانی میرسد و رفته رفته تاثیر میگذارد.دوما اینکه من از زنان ایرانی را ندیده ام که حتی در خانه و دور از نامحرم بخواهند ژنج دقیقه جلوی خورشید باشند.چون آخه پوستشون میسوزه.سوم به دلیل اینکه چون جمعیت ایران بالاست بنابراین به مواد خوراکی چه در موقع کاشت و برداشت یا در کارخانه وبعد به دست ما میرسد،مواد ضدعفونی سم حشره میزنند که خوده این عامل پوکی استخوانی می اورد.
بنابراین چادر هیچ وقت پوکی نمی اورد.

با سلام و عرض خسته نباشید ...
میدونم در درون دین اسلام رعایت حجاب یکی از قواعدی هست که خانوما باید رعایتش کنن ... سوال من اینه که آیا از لحاظ عقلانی هم این تایید میشه ...

سوال1 : الان خانومای ایرانی و عربستانی 4 برابر آقایون پوکی استخوان میگیرن ... چرا ؟؟؟ چون نور مستقیم خورشید به آنها نمیرسه ... و ایران و عربستان بالاترین آمار پوکی استخوان خانوم ها رو در دنیا دارن ... من شاغل هستم و دایم سر کارم و نور مستقیم خورشید بهم نمیرسه ... میخواستم ببینم این حقه منه بیام دینمو اجرا کنم بعدش تو 50 سالگی پوکی استخوان بگیرم ... چرا خدا ماها رو طوری خلق نکرده که اگر حجابمون رو رعایت کنیم بدنمون ویتامین d تولید کنه ...

با سلام

شما یا 100 درصد معتقد به اسلامید، یا 100 درصد غیر معتقدید یا اینکه دچار تردید هستید
اگر 100 درصد معتقدید:
اصولا در هیچ کجای اسلام گفته نشده که اگر احکام اسلامی را رعایت کنید باعث می شود تا پوکی استخوان نگیرید. اصولا اگر تنها به قرآن بنگرید حتی اسلام مدعی این نشده که روشی را ارائه داده که شما در زندگی دنیا الزاما موفق تر خواهید بود. پس نباید اعتراضی کنید. شما به اسلام معتقدید و باید تبعات اون رو هر چه هست بپذیرید. بسیاری از افراد جونشون رو سر ایمانشون میدن

اگر 100 درصد غیر معتقد باشید که موضوع کاملا حل است. این هم یکی دیگر از نشانه های نادرستی اسلام

ولی اگر شک دارید به شما عرض کنم. اصولا هر دینی دارای معرفی نامه ایست که به شما میگه قصد داره چی به شما ارائه بده و در عوضش چی از شما میخواد. شما بهتر است ابتدا تحقیق کنید که اسلام از شما چه میخواهد و در عوض چه به شما میدهد. بعد درصورتیکه مشاهده کردید آنچه اسلام به شما میدهد در عوض آنچه از شما میخواهد معقول و مقرون به صرفه هست این دین را بررسی کنید. در صورتیکه راهکارهای ارائه شده در آن را قابل قبول و معقول میدانید بدون تحقیق در حقانیتش بپذیریتش ولی اگر شک داشتید تحقیق خود را متوجه حقانیتش کنید
یک مثال برای توضیح بهتر:
فرض کنید در معرفی نامه اسلام آمده که در عوض محدود کردن آزادی پوشش زن به اون در دنیا ارزش و در آخرت بهشت را میده
اگر دیدید این یه معامله خوبه در مرحله بعد تحقیق کیند که روش اسلام برای اینکار چیه
اگر دیدید روش معقوله ( که غالبا معقول نیس زیرا صولا در چهارچوب خارج دین هرگز نمیشه ربطی بین تعالیم دینی و سعادت اخروی پیدا کرد ) که بدون تحقیق حقانیت اسلام بپذیریتش ولی اگر دیدید که نمیتونید به معقولیتش مطمئن شید سعی کنید در باب حقانیتش تحقیق کنید
اونوقت به یکی از دو حالت اول بر میگردید و مشکلتون حل میشه
موفق باشید

FTMH_Mohammadi;193770 نوشت:
کسی که حجاب نداره خودش رو عرضه نمیکنه ... مملکت رو طوری ساختین که اینجوری به نظر میاد ... میفهمم فرهنگه اسلامیه ... ثانیا آمار رسمی داریم که میزان پوکی خانوما نسبت به آقایون تو ایران 4 برابر و نسبتش نسبت به خانومهای ایالات متحده 6 برابره !!! لازم نیست به عقل جور در بیاد یا نیاد آمار و ارقام داره میگه ... ثالثا تو فرم بیرون رفتن یه خانوم ایرانی یا عربستانی رو با یه زن آمریکایی مقایسه کن !!! ا

سلام

گویا شما عرضه را تنها به عرضه جنسی قلمداد نموده اید

و عرضه ظاهری را که مقدمه عرضه جنسی است را فراموش کرده اید!!!

خود دانید

لابد امار گفته که به خاطرنحوه پوشش است!!!

می شود منبع سخنتان را بگویید در ایران مشکل تغذیه ایی وجود دارد!!

شما تغذیه ایرانیان را با کشور های پیشرفته قیاس کنید

ان شاء الله که رستگار شوید:Gol:

با سلام

بنظر بنده نقد مساله حجاب رو نباید اینقد کوچیکش کرد که با مسائلی همچون پوکی استخوان سنجیده بشه
بحث حجاب اینقد جای نقد و اشکال داره که پوکی استخوان گرفتن توش هیچه
متاسفانه مساله حجاب بدلیل اینکه با تعصبات مردها سازگاره خیلی دچار شاخ و برگ شده وگرنه اصولا نه از نظر عقلی و نه از نظر اسلامی به این گونه که اکنون مطرح است قابل توجیه نیست
در هیچ کجای تاریخ اسلام از پیامبر تا شروع عصر غیبت مساله حجاب مشکل ساز نبوده و هرگز مورد اعتراض و اشکال نبوده است

اما نباید از حق گذشت که اصولا حجاب را اگر فقط و فقط از این پنجره که راهی برای کنترل غرائض مردها می باشد بررسی کنیم ممکن است تا حدودی معقول بنظر بیاد
ولی از حیث حق انتخاب نوع پوشش برای زنان مسلما دارای اشکالات زیادیست

با او
سلام و ادب

دلیل و هدف از حجاب بانوان چیست؟ آیا عدم تحریک آقایان است؟!!!!!!

حیطه ی واجبات و محرّمات دین از جمله پوشش بانوان در حدّ شرعی که چرا باید باشه؟ و آیا معقول است که به خانم ها که تقریبا نیمی از بشریت هستن، بگیم وسط گرمای تابستون چادر سر کن تا نیم دیگری از بشریت که آقایون هستن، تحریک نشوند و اخلاقشون سالم بمونه تا بتونن رشد اجتماعی و معنوی کنن؟!

در این مورد هم، حق با شماست. اگر دلیل وجوب حجاب در اسلام برای خانم ها، این باشه که مردها و پسرها تحریک نشوند، هیچ معقول و منطقی نیست. اما آیا دلیل اصلی حجاب همینه؟!!!

خواهش می کنم به این نکته ای که میگم دوستان و خصوصا روحانیون عزیز، کارشناسان و... توجّه کنند که خیلی مهمه. یک نکته ای در تحلیل مسائل دینی هست که عمدتاً مغفول مونده و توجه نمی شه و متاسفانه چند وقت پیش در تلویزیون برنامه ای در مورد حجاب دیدم که چند روحانی آورده بودن، وانا هم هیچ توجهی نداشتن به این نکته و همین مسائل از جمله تحریک نشدن پسرها رو دلیل حجاب خانم ها معرفی می کردند.

نکته ی مهمی رو که می خوام بگم، اهمیت زیادی در توضیح و دلیل احکام دین از جمله پوشش بانوان و روزه و... داره، که این نکته را با سوال و جوابی از علامه طباطبایی در باب پوشش و حجاب توضیح میدم. متاسفانه عدم دقت و کم سوادی ما در توضیح مسائل دین، باعث انحراف و شبهه در ذهن دوستان نسبت به احکام دین می شه. ولی فرد خبیری مثل علامه طباطبایی به این نکات دقت می کنه و دفع دخل مقدّر می کنه و حرفی نمی زنه که خودش موجب شبهه بشه. به این سوال جواب دفت کنید:

«سوال 708: آیا پوشیدن چادر برای حجاب اسلامی موضوعیّت دارد؟

پاسخ علامه طباطبایی: مقصود از حجاب آن است که زن، جمال خلقت خود را نشان ندهد و به هر نحو که باشد آن را بپوشاند، و خصوص چادر موضوعیّت ندارد، بلکه ستر و ساتر معتبر است.

سوال 709: آیا از این که فرمودید: چادر موضوعیت ندارد، می توان استفاده کرد که ستر طریقیّت دارد و راهی است برای حفظ تحریک شهوت در مرد؟ لذا بر زنان پیر که موجب تحریک نمی شوند، حجاب نباید واجب باشد؟

پاسخ علامه طباطبایی: برای آنان(زنان پیر) حجاب واجب نیست، البته تحریک شهوت، حکمت است، نه علّت حکم.»

منبع: در محضر علامه طباطبایی-727 پرسش و پاسخ-توسط محمرحسین رخشاد-ص417

توضیح؛

نکته ی علامه این است که هر عمل ما، و هر دستور دینی دو جنبه دارد:

1-علّت

2-حکمت

تمام نکته در این مسئله است که باید میان «علّت» یک کار، با «حکمت» آن کار تمایز قائل شد. علّت، عامل اصلی است که کار برای آن انجام می شود، حکمت، منافع و نتایج مثبتی است که در ضمن این کار، حاصل می شود، بدون اینکه این حکمت خودش مقصود انجام دهنده ی کار باشد.

به این مثال توجّه کنید:

فرض کنید شما مقدار زیادی طلا را در زمین بی استفاده ی شخصی بدون اطلاع خود او، برده و در ده جای مختلف آن زمین، دفت کرده اید. یکدفعه به شما خبر میدهند که صاحب زمین، تصمیم گرفته در زمینش کشاورزی راه بیندازد و می خواهد برود سر زمین، تا زمین را شخم زده و آماده ی کِشت کند.
شما بلافاصله برای اینکه طلاهایتان بدست صاحب زمین نیفته، با چند نفر سریع می رید سراغ زمین، شروع به کندن جاهای مختلف زمین می کنید تا طلاها را از ده جای مختلف زمین، بیرون بکشید.
پس علّت اینکه شما رفتید سر زمین و زمین را دارید می کَنید، پیدا کردن طلاهای خودتان است، ولی در ضمن این کار، خود به خود، زمین شخم هم زده می شه و این به نفع صاحب زمین هست. اینجا شخم خورده شدن زمین که به نفع صاحب زمین هم هست، حکمت به معنی فواید تبعی کَندن زمین هست، و الّا علت کَندن زمین همان پیدا کردن طلاهاست.

در مسئله ی پوشش بانوان هم، پوشش یا به تعبیر نامطلوب حجاب(به گفته ی شهید مطهری)، خانم وقتی خود را می پوشاند، این کار او یک علّتی دارد و یک حکمتی. علّت پوشش خانم، تبعیّت از یک قانون هستی است که هر شیء ارزشمندتر باید دیریاب تر و پوشیده تر باشد، و کمال آن چیز ارزشمند در همین دیریاب بودن است. این قانون الهی در تمام هستی است، و هر شیء به میزانی که ارزشمند تر باشد، دیریاب تر و پوشیده تر است. برای همین سنگ های بی ارزش همه جا ریخته است، ولی یک قیرات الماس اصل، صدها متر، در دل معدن نهفته است. و اساسا ارزش یک چیز ارزشمند، در دیریاب بودن آن است.

پس علّت اصلی پوشش خانم ها، کمال درونی و معنوی خود آنهاست که تازه این نتیجه هم حواله نمی شود به قیامت و بعد از مرگ و...، نتیجه ای است که همان الان در صیرورت کمالی یک بانو موثّر است، اما این کار خواه نا خواه یک تاثیرات و نتایجی هم بر اجتماع خواهد گذاشت، از جمله اینکه پسرها و آقایون تحریک نمی شن. گرچه یک نکته ی ظریفی هم هست که اینجا مجال توضیحش نیست، که اساساً اثر مخرّب نبود پوشش خانم ها در جامعه برای آقایون، تحریک شدن نیست، چنان که در بسیاری از کشورهای غربی، حجاب نیست و مردها هم زندگی می کنن و تحریک نمی شن و عادت می کنن، بلکه اثر مخرّب در خود عادت کردن به بی حجابی است که دامنه ی تمایل مردها به خانم ها رو کم و گاهی نابود می کنه، آقایون نسبت به خانم ها و ازدواج بی میل می شن و انگیزه ی ازدواج و تشکیل خانواده شدیدا کم می شه.

اما در مجموع نکته در این است که باید بین علّت دستور دین با حکمتش، فرق بزاریم. همین مسئله در توضیح روزه گرفتن هم هست، طرف پا می شه میاد تلویزیون میگه علّت روزه گرفتن اینه که یاد فقرا باشیم، اونوقت کسی هم در جوابش می گه خب اگر علّت اینه من از طریق دیگری یاد فقرا می افتم و روزه نمیگیرم.

نخیر، اون که وارد شده در مورد روزه که یاد فقرا می افتیم، علّت روزه گرفتن نیست، بلکه حکمت روزه گرفتن است. یعنی علت اصلی روزه، تقویت نفس و فعلیت قوای نفس و کمال نفس آدمی است که با روزه، قوای مختلف نفس به تعادل و کفّ می رسند. حالا در کنار این، خواه نا خواه، فرد موقع گرسنگی، یاد افرادی که دائما گرسنه هستند هم می افتد.

پس نتیجه این است که خیر، پوشش شما بانوان، برای تحریک نشدن آقایون و پسرها نیست، بلکه برای کمال معنوی و حقیقی خود شماست، منتها این پوشش شما، خواه ناخواه آثاری هم بر جامعه می زاره، از جمله حفظ انگیزه ی آقایون به ازدواج و... . و لی این فواید فرعی، حکمت پوشش است، نه علّت آن.

نقل قول:
در مسئله ی پوشش بانوان هم، پوشش یا به تعبیر نامطلوب حجاب(به گفته ی شهید مطهری)، خانم وقتی خود را می پوشاند، این کار او یک علّتی دارد و یک حکمتی. علّت پوشش خانم، تبعیّت از یک قانون هستی است که هر شیء ارزشمندتر باید دیریاب تر و پوشیده تر باشد، و کمال آن چیز ارزشمند در همین دیریاب بودن است. این قانون الهی در تمام هستی است، و هر شیء به میزانی که ارزشمند تر باشد، دیریاب تر و پوشیده تر است. برای همین سنگ های بی ارزش همه جا ریخته است، ولی یک قیرات الماس اصل، صدها متر، در دل معدن نهفته است. و اساسا ارزش یک چیز ارزشمند، در دیریاب بودن آن است

جناب با عرض سلام وخسته نباشید ...
از استدلالهای شما به راحتی میتوان ثابت نمود که در محفل های زنانه ( همه خانومن ) خانوما باید برای همدیگر حجابشون رو رعایت کنن !!!

با او
سلام و ادب

چرا امری مانند پوشش و حجاب برای بانوان، منجر به نتیجه ی نامطلوبی مانند پوکی استخوان می شود؟!!! چاره چیست؟

خب در این مورد که من البته متخصص نیستم و تحقیقات اماری و میدانی هم نکردم، امّا همین که این دوست عزیز نقل کردند، از آنجا که بنا بر صدق است، ما نقل و سخن ایشان را معتبر می دانیم و طبق همین به تحلیل مسأله می پردازیم.

ببینید دوست عزیز، بطول کلّی این دنیایی که در آن زندگی می کنیم، به نام عالم ماده یا ناسوت، طبق تحلیل فلسفی ویژگی اش این است که دائما کمالات و قوای مختلف ما، با هم در تزاحم هستند. یعنی ممکن نیست که شما به چیز خوبی، کمالی و... برسی، مگر اینکه از ده ها کمال و چیز خوب دیگر محروم بشوی. اگر در ذهنتون بررسی کنید، می بینید که واقعا همینطوره، یعنی هیچ وقت هیچ لذّت و کسب چیز خوبی نیست، مگر با محرومیّت از ده ها لذّت و چیز خوب دیگر.

حالا اگر شما این مبنا را بپذیرید که هدف نهایی از خلقت انسان، این هست که حقیقت هر انسانی که این بدن مادی نیست، بلکه نفس و روح مجرّد اوست، هدف نهایی از خلقت هر انسان، این هست که این روح مجرّد او استعدادهایش شکوفا بشه و قوه هایش به فعلیت برسه و شدّت وجودی پیدا کنه و.... و اساساً به زندگی و هدف اون، یک نگاه عرفانی داشته باشید، و این رو هم بپذیرید که پوشش و حجاب برای هر انسانی چه مرد و چه زن، شرط لازم برای رسیدن به این عدف و غایت و کمال است، البته دقّت کنید که پوشش شرط لازم هست ولی اصلا شرط کافی نیست و ده ها شرط دیگر هم لازمه، اونوقت برای رسیدن به کمال معنوی و روحی، مجبوریم از یک سری کمالات دیگه محروم بشیم، از جمله ویتامین دی.

دقّت کنید این برای هر کسی در هر زمان و مکانی در این دنیا جاری است که انتخاب هر لذّت و کمالی، مساوی است با محرومیّت از ده ها بلکه هزاران لذت و کمال دیگر. و همیشه ما باید انتخاب کنیم، بین کمالات و لذت ها. یا کمال معنوی روح، یا ویتامین دی. یا سرایل تلویزیونی دیدن در ساعت ده شب امشب، یا در پارک قدم زدن یا در اتاق کتاب خواندن. همش هم خوبه، همش هم لازمه، ولی نمی شه که در یک زمان همش رو داشت. وقتی یکی رو انتخاب کنید، بقیه از دست می ره.

اما راه حل چیست؟!

البته تنها راه که آزاد بودن حجاب نیست. البته این را هم بگم که همه ی علمای اسلامی، قائل به اجبار حجاب و حجاب اجباری برای همه ی افراد جامعه حتّی اقلیّت های مذهبی که اصلا حجاب به سبک اسلامی در دینشان واجب نیست، نبوده اند و بسیاری از علما هم نظرشان آزاد بودن حجاب اسلامی بوده و البته بعضی قیدی هم زده اند و گفته اند که صرفا یک حدود حدّاقلی از حجاب که نبودش بنیان جامعه را از بین می برد، باشد.
اما این را برای چه گفتم، نه اینکه لزوماً نظر بنده این است یا اینکه این درست است، این را گفتم که بدانید همیشه آنچه که در جوامع اتفاق می افتد، فهم افراد و علما از دین است، نه خود دین. و همین اختلاف نظر علما در باب اجباری بودن یا نبودن حجاب اسلامی با تمام ضوابط شرعی آن، نشان از آن دارد که دو نوع فهم و تقریر از منابع دینی در این زمینه وجود دارد.

اما اصل پاسخ من این است که....

بسیاری از مشکلات ما ناشی از عدم استفاده از تکنولوژی و مدیریت درست و پرداختن به حقوق بانوان است، لازم نیست برای حلّ این مشکلی که گفتید، لزوماً حجاب آزاد باشد، اصلا حجاب هم که آزاد باشد، وقتی خانمی معتقد به حجاب و پوشش است، و این را شرط لازم برای کمال روحی خود می داند، او چگونه این کمبود ویتامین دی را جبران کند؟!!!

راه حلّش این است که مسئولین کشور به فکر باشند، محیط های اختصاصی خیلی خوب و پیشرفته و امن، در فضاهای باز و آزاد را درست کنند، مثل پارک های اختصاصی و محیط های اختصاصی که اونجاها، خانم ها با راحتی تمام و بدون پوشش، بگردند و زیر نور آفتاب هم باشند و... که مدّتی پیش در تهران این کار شروع شد، بنظرم دو پارک اختصاصی هم درست شد که یکیش کنار پل سیدخندان است، ولی پیگیری نشد، وسعت پیدا نکرد، امکانات کافی انجام نشد. راه حلّش این است.

پیوسته متعادل و متعالی
یاحق

طارق;194093 نوشت:
خب در این مورد که من البته متخصص نیستم و تحقیقات اماری و میدانی هم نکردم، امّا همین که این دوست عزیز نقل کردند، از آنجا که بنا بر صدق است، ما نقل و سخن ایشان را معتبر می دانیم و طبق همین به تحلیل مسأله می پردازیم.

سلام

دوست عزیز در مباحث این چنینی مستند سخن گفتن بنا بر صدق می شود!!

چناب خسته نباشید :
حکم کسی مه یه تفنگ میگیره بالا سر یه آدم و میگه نماز بخون چیه ( نماز واجب است ) !!!
حکم کسی که یه تفنگ میگیره بالا سر یه آدم و میگه حجاب بزار چیه ( حجاب واجب است ) !!!

با او
سلام و ادب؛

در مورد سوال یا نقدتان؛

در موردی که فرمودید، بله همینطور است، پوشش برای محیط های اختصاصی و کاملا زنانه هم هست، منتها محدودیت ها و حدودش کم تر از حضور در جامعه است، دلیلش هم اینه که از جمله حکمت های پوشش در جامعه، عدم تعرّض به بانو و... است که این سنخ تزاحمات اجتماعی، موجب افزایش حدود پوشش در جماعه نسبت به حدود پوشش در محافل زنانه است. و الّا اصل پوشش، فارغ از حدود آن، در هر زمان و مکان و شرایطی ولو تنها در خانه، هنگام خواندن نماز هم لازم است.

امّا حدود پوشش در جامعه به دلایل تبعی اجتماعی و تزاجمات اجتماعی کمی بیشتر تر است برای عدم موانع و مزاحمت هایی که اونها خودش مانع از آرامش و رشد یک بانو، خواهد بود.

البته من واقعاً ادّعا ندارم که حتماً سخن بنده عین حق است یا شما هرطور شده باید بپذیرید، اساساً پذیرش یک سخن و تواضع عقل آدمی در مقابل یک گزاره، به محتوای ان گزاره و نجوه پردازش عقل ما بستگی داره. و چیزی نیست که بشه به کسی داد یا فردی را مجبور به پذیرش گزاره ای کرد. غرض بنده صرفا بیان یک سری گزاره هایی بود که بیانش، منظومه ی اطّلاعات شما را در این زمینه کامل تر می کند و به تحلیلی درست تر و رسیدن به نتیجه ای منطقی تر و متعادل تر، کمک می کند. و الّا حوصله ام هم به بحث و جدل نمی کشد.

تحت الطاف رحمانی و انوار سبحانی، پیوسته متعالی
پیوسته متعادل و متعالی
یاحق

ممنون که وقت گذاشتید ...

دوست عزیز، جناب mkk1369 ؛

در مورد سند که فرمودید، درسته، بنده خودم هم مقیّدم که حرف بی سندی رو نزنم، و اگر خیلی مساله مهم و جدّی باشه، حتماً منابع این تحقیق آماری رو با ذکر محقق و مرکزی که این پژوهش رو انجام داده خواهم پرسید.
منتها این یک سوالی است که با فرض صحّت این گزاره هم می شه، تحلیلش کرد و پاسخ گفت. و اساساً بصورت گزاره ی شرطیّه، که اگر الف آنگاه ب، اگر این نتیجه ی آماری هم درست باشد آنگاه باز هم حجاب نفی نمی شود می توان به تحلیل آن پرداخت که شرحش در پاسخ دوستمون گذشت.

یاحق

با او

دوست عزیز در مورد این سوال: حکم کسی که یه تفنگ میگیره بالا سر یه آدم و میگه حجاب بزار چیه ( حجاب واجب است ) !!!

چنان که عرض کردم، نظر همه این نبوده که حجاب با حدود اسلامی برای همه ی آحاد جامعه، اجباری باشد. بلکه بعضی از علما قائل به آزادی حجاب اسلامی (نه مطلق حجاب، چون یک حدّاقل هایی برای اساسا بنیان اجتماع لازم است.) بوده اند.

امّا نظر من در این مورد، به چه درد شما می خورد! Smile مثل اینکه می خواهید سر ما را به باد بدهید ها، من که نه مسئول کشورم، نه مرجع تقلید و نه....، نظر بنده هم برای خودم معتبر است. امّا با همین نکاتی که در چند پیام عرض کردم، می تونید این مسئله را از نظر دسته ی خاصی اط علما که عمدتا ناشناخته تر هم هستند، دنبال کنید.

چون اساساً ما باید با منطق و دلیل، همه ی جامعه را متثاعد کنیم که پوشش و حجاب خوب است تا خودشان به این نتیجه رسیده و با اختیار خود، پوشش داشته باشند و با ابزار منطق و دلیل و محبّت، همه ی جامعه را محجّبه کنیم. چون اساساً هر گزاره ی منطقی و درستی، مطابق فطرت بشری است و اگر ما سایر مسائل جامعه را درست کردیم، فرهنگ ساختیم، آزادی های مشروع و معقول را در حیطه های دیگر از بین نبردیم، عدالت اقتصادی و... را در جامعه برقرار کردیم، آنوقت اگر آمدیم و ادلّه ی لزوم پوشش در جماعه را گفتیم، بانوان عزیز قبول خواهند کرد. چنان که یکی از عرفای مجتهد معاصر یک جمله ای گفت که من خودم با گوش هایم از او شنیدم که گفت: شما عدالت را در جامعه برقرار کنید، من یک شبه کاری می کنم که یک خانم تار مویش بیرون نباشد. پس یعنی مسائل اجتماعی به هم گره خورده اند و نسبت علت و معلولی با هم دارند.

و اساساً هیچ کار چکّشی و... به نتیجه نرسیده، از جمله همین گشت اجبار موسوم به گشت ارشاد که مکرّر بنده با مبانی تحلیل نفس انسانی طبق رساله ی منامات و نبوات علامه تحلیل کرده ام که این کار غلطی است، در عمل هم می بینیم که بعد از این طرح، وضع حجاب اگر بدتر نشده باشد، قطعا بهتر هم نشده است.
تحلیل سیر تاثیر و تاثّر نفس انسان اینطور است:
توجه نفس » علم و ادراک » اراده » عمل

و ما تا توجّه نفس و علم بانوان را در امر پوشش درست نکنیم، با هزاران کار چکّشی و نظامی و... مثل گشت ارشاد، قادر به تغییر اراده و عمل افراد نخواهیم شد. چون اراده و عمل، میوه های درخت نفس انسان هستند که اوّل ریشه های این درخت که همانا علم و توجّه است، باید تغییر کند.

پیوسته متعادل و متعالی
یاحق

ببخشید ... نمیدونستم سنتون از من بالاتره ... عذر میخوام

با تشکر از جناب طارق که حداقل یک سری اصول منطقی را در سخن گفتن و استدلال کردن رعایت میکنن

بنظر بنده ماوقتی به یک دین نگاه میکنیم نباید فقط به یک جزئش نگاه کنیم بلکه باید اونو بصورت مجموع در نظر بگیریم

زنی که معتقد به اسلام باشه بنظر شخص من موظفه که حجاب رو رعایت کنه حتی اگر بمیره
ولی زنی که در حال تحقیق در مورد اسلامه یا نسبت به اسلام دچار تردیده بهتره از اصول دین شروع کنه نه حجاب
زنی هم که اصولا هیچ اعتقادی نداره بهتره تلاش کنه حاکمان رو قانع کنه که حجاب ضروری نیست یا یده یا هر چی که دوس داره
بفرض اینجا همه حرفاشم درست باشه خیلی شانس بیاره کافر و مزدور لقب بگیره و موفقیت بیشتری بدست نمیاره

اما توصیه من به همه افرادیکه در باب حجاب تحقیق میکنن اینه که ابتدا خداشناسیشون رو درست کنن. اگر مساله خدا برای آدم حل بشه همه این مشکلات حله

شما رو برای بحث در مورد خدا به اینجا دعوت میکنم
http://www.askdin.com/thread17216.html#post194097

mkk1369;194081 نوشت:
سلام

فکر کنم منم هین را گفتم ملاک حق خود حق است که اونم خدا است!!

شما این طور فکر نمی کنید؟

خب دانشمند معاصر اگر همون خدا که میگی معیار حقه کیفیتش مشخص بود که جای بحث باقی نمیموند
قبول که خدا همون حق و حق همون خداست اما با این ادعا که نمیشه فهمید حالا حق چیه

ما دو تا دعوا میکنیم و یکی میاد بینمون قاضی میشه
حالا حق با کیه؟ با خداست؟

تو رو همون خدا دیگه از دین و خدا دفاع نکن که بدترین ضربه ها رو داری بش میزنی

ali_tehran;194145 نوشت:
خب دانشمند معاصر اگر همون خدا که میگی معیار حقه کیفیتش مشخص بود که جای بحث باقی نمیموند قبول که خدا همون حق و حق همون خداست اما با این ادعا که نمیشه فهمید حالا حق چیه

سلام

بله از نحوه پاسخ کاملا مشخص است

ali_tehran;194145 نوشت:
ما دو تا دعوا میکنیم و یکی میاد بینمون قاضی میشه حالا حق با کیه؟ با خداست؟

بله حق با خدا است

و در این بین کسی که حرف خدا را می زند و رفتارش و عملش معیار اش خدا باشد حق با اوست!!!

نه مخالف خدا

یکی می اید ادمی را بی جرم می کشد
و دیگری می اید ادمی را به خاطر گناه قتل می کشد

هر دو ادم کشته اند

اما چون ان فرد که قاتل را کشته به خاطر قاتل بودن ان فرد این عمل را انجام داده
و این قصاص است(دقت کنید منظور قصاص و حد ان است و محل بحث شرایط ان نیست)

پس معیار حق بودن ان حکم قصاص قاتل است با شرایط ان که از جانب خدا وضع شده است!!!!

حق این است

و البته برای نا خدایان

حق عقل سلیم و تفکر و راه رسیدنبه ان انصاف و تحقیق است!!!

نام خداوند متعال حق است!!!!
:Gol:

mkk1369;194151 نوشت:

سلام

بله از نحوه پاسخ کاملا مشخص است

بله حق با خدا است

و در این بین کسی که حرف خدا را می زند و رفتارش و عملش معیار اش خدا باشد حق با اوست!!!

نه مخالف خدا

یکی می اید ادمی را بی جرم می کشد
و دیگری می اید ادمی را به خاطر گناه قتل می کشد

هر دو ادم کشته اند

اما چون ان فرد که قاتل را کشته به خاطر قاتل بودن ان فرد این عمل را انجام داده
و این قصاص است(دقت کنید منظور قصاص و حد ان است و محل بحث شرایط ان نیست)

پس معیار حق بودن ان حکم قصاص قاتل است با شرایط ان که از جانب خدا وضع شده است!!!!

حق این است

و البته برای نا خدایان

حق عقل سلیم و تفکر و راه رسیدنبه ان انصاف و تحقیق است!!!

نام خداوند متعال حق است!!!!
:gol:

احسنت دوست من
یک حرف در چهارچوب درست و منطقی زدی و آدم رو تحریک کردی جواب بده

ببینم دوست خوبم همیشه و همیشه بحث جایی وجود داره که یا حق مشخص نباشه یا یکی نخواد حق را بپذیره ( با وجود علم )
خب حال فرض کنیم بین دو نفر بر سر موضوعی اختلاف اساسی است. هر چند ممکن است هر دوی آنها بر باطل باشند ولی مسلما نمیشه که هر دوشون حق را بگن.
خب حالا ملاک داوری چیه؟
ما دو نوع ملاک داریم
ملاک های با پیشفرض های غیر بدیهی
ملاک های بدون پیش فرض های غیر بدیهی

تو هر بحثی اول باید توافق صحیحی در مورد ملاک ها و پیشفرض ها بوجود بیاد.
بنظرم شما بخاطر بساطت طبعتون اگر مثلا در یک مناظره با ریچارد داوکینز شرکت کنید برای اون از حلیه المتقین یا کشکول طبرسی و شبهای پیشاور نقل قول بیاورید

خب با این حساب نمیشه کوتره ای و بدون هیچ بررسی ای و با بیان اینکه "ملاک ما حقه و حق هم همون خداست و خدا هم همون اللهه و الله هم همونه که شیعه میگه و شیعه هم همونه که الان تو ایران هست" با هیچکسی بحث کرد

مضاف بر همه اینها هر حقی منتسب به خداست ولی هیچ خدایی منتسب به حق نیست.
توجه کن حتی خود خدا هم برای خدا بودن محتاج حق بودن است ولی حق برای حق بودن نیازی به خدا نداره. از این جهت حق بالاتر و مهمتر از خداست ( اگر شنیده باشی میگن فلسفه به نحوی اعم از علم و به نحوی دیگر اخص از آن است. اینجام همین رو دارم میگم )

اگر بازم کلامت ( هر چه باشه حتی فحش ) در چهارچوب منطق بیان بشه جوابت رو مستدل خواهم داد و گرنه بازم مجبورم بگم تو رو خدا دفاع نکن

سلام به همه دوستان
درسته که تازه عضو شدم ولی واقعا تلاش کردم تا بتونم چند نفر آدم بدردبخور برای مباحثه پیدا کنم
هر چند که تعدادی هم هستن ولی متاسفانه قاطبه و شاکله نویسندگان افرادی ... هستن
لطفا اینجا را ببینید
http://www.askdin.com/thread13586-22.html#post194287
با تشکر از توجهتون
برای همیشه بای

ftmh_mohammadi;194121 نوشت:
ببخشید ... نمیدونستم سنتون از من بالاتره ... عذر میخوام
از من عذر خواهی نکن.این یک بحث شخصی نبود.از اینکه به دستورات دینت وبه همه زنان خصوصا زنان خانه دار توهین کردی ناراحت شدم.

هم حقش بود که تنبیه شوی وهم جایش.

با خودت هم رو راست باش.شبهه دینی داشتن جرم نیست.اما حکم خدا ورضای پیامبر را خوار وخفیف کردن بدون دانش واطلاعات کافی به صرف قضاوتهای احساسی وتعمیم دادنهای محدود و ناقص جرم است.

نمی دانم جاش اینجا هست یا نه؟ اما دختران وبانوان محترم(مسلمان وغیر مسلمان) خطابم با شماست.
می دانید (عزت نفس جنسی) چیست؟
یعنی انسان از جنسیت خودش وبه تبع آن از وظایفی که طبیعت بر عهده اش گذاشته راضی وحتی خوشحال باشد.البته در اسلام خانه داری وبچه داری وظیفه قانونی زن نیست.اما زن به طور طبیعی از این کارها لذت می برد.از مادر بودن از معشوق ومحبوب همسر بودن از کارهای هنری وزینت و رسیدگی به منزل و.....
از آن طرف علاقه به علم ودانش و مفید بودن برای اجتماع وکارهای اجتماعی هم دارد.مثل هر انسانی.
زنی که از زن بودنش راضی است وعزت نفس جنسیتی دارد از خانه داری وتمایلات طبیعی خودش ننگ وعار ندارد. انجام کارهای مردانه را دلیل شرافت وعزت وارزشمندی نمی داند.بلکه عزت وبزرگی را در طاعت خدا می داند.پس حسرت کارهای مردان را نمی خورد.اگر اسلام توصیه کرده(ونه حکم) که بهتر است زن بیشتر در خانه بماند واز کارهای مردانه خودداری کند بخاطر تحقیر زن نیست(اینگونه که تبلیغات غرب می گوید) بلکه برای این است که زن را وطبیعت او را می شناسد و کشیدن بار وظایف سخت وسنگین مردانه را به نفع زن نمی داند.به قول علی ع :زن ریحانه است نه قهرمانه!هر کسی را بهر کاری ساخته اند.کشیدن بارهای سخت از زن برمی آید اما به چه قیمتی؟این را کسی به شما می گوید که خودش یک زن است.زنی که در کار بیرون از خانه هم بسیار موفق است ودر سطح بالای اجتماعی قرار دارد.کار بیرون تنها راه احساس مفید بودن و رشد فکری وعلمی نیست.برای کسب دانش و ارضای حس ونیاز مفید بودن زن هم دولتهای اسلامی باید تدابیری بیندیشند که اختلاط زن ومزد الزامی نباشد.خانمهای محترم باور کنید این بیشتر به نفع زن است.وگرنه فکر نمی کنم این اختلاط مردان را ناراحت کند!!!
چارلی چاپلین به دخترش می نویسد: بدنت را در اختیار کسی بگذار که روحت را بفهمد.
بدن زن ارزش دارد وباید تنها در اختیار کسی قرار گیرد که اورا دوست دارد ودر خدمت اوست.آیا رواست که این زیباییها به رایگان صبح تا شب در اختیار چشم مردان گوناگون باشد؟
به هر حال انتخاب باشماست.

FTMH_Mohammadi;194884 نوشت:
. این دختر چه جوری در سن 33 سالگی دنبال کار بره ... چه جوذی یه شریک جدید برای زندگیش پیدا کنه ...

سلام

هیچ می دانید که بهترین شریک کیست؟

بهترین شریک زندگی کسی است که از روی هوس تو رو انتخاب نکنه بلکه به خاطر رفتار و کردارت تو رو انتخاب کنه

مردی که قرار باشه با دیدن موی یک زن و دیدن اون با پوششش تنگ اونو انتخاب کنه

ایا به نظر شما می تواند به ان زن وفا دار باشد و به طور کامل از او حراست کند؟
و به او آرامش لازم را بدهد؟

الان نگاه کن توی جامعه در مورد صیغه که حلال خدا است و با زنا قابل مقایسه نیست(خیلی بالاتر است)
و یا با ازدواج دوم زنان مخالفند؟!
و جوک محافل شده بر خورد می شه

چه طوری یک زن می تواند به همچین مردی اعتماد کند؟(منظور همه نیست)
آیا یک عامل مسموم نیست؟

الان رسانه های غرب را نگاه کنید

همش دارند برای تبلیغات از زن استفاده می کنند و اونم به طرق مختلف

این با کالا شمردن زن چه فرقی دارد؟
این با زنده به گور کردن چه فرقی دارد؟
جز اینکه مدرن شده و به اسم ازادی زن زن را بازیچه کرده اند؟
دوست من خواهر من گول نخورید

یک میوه هنگامی سالم است که در پوشش خدادادیش باشد

هنگامی یک جواهر در امنیت کامل است که در کوه است !!!

ولی وقتی از کوه خارج می شود هرچند زیبا و راحت باشد و دست دزد به او نیافتد اما پیوسته در خطر است!!

خواهرم حجابی که خدای تو به تو بخشیده را دست کم نگیر

که مبادا به دست مردان هوس باز بیافتی؟

میدونید گناه تهمت زدن چیه ... میدونید گناه تهمت زدن به جمعیت بزرگی که شما اونا رو عرضه کننده معرفی میکنید چی هست ... میدونید دارید روی این تهمتتون پافشاری میکنید ...

شما عرضه را تنها به شریک ندانید

عرضه به نگاه هم هست

وقتی شما چیزی را که خداوند برای شما پوشانده است در مقابل بیگانگان نمایان کنید

این اسمش عرضه کردن خود نیست؟!!!

عرضه تنها به معنای در جنسی که نیست!!!

( تهمت زدن ممنوع شد از کی از زمان موسی ... و جزو ده فرمان عیسی مسیح نیز هست ... ) !!! یه سوال از خودت بپرس ... این تهمتی که داری میزنی گناهش بیشتره یا بی حجابی ....

تاریخ دقیقشو نمی دانم اما ده فرمان برای موسی(ع) است:Gol:

لا حول و لا قوة الا بالله

ftmh_mohammadi;193770 نوشت:

خواهر بزرگوار حجاب محدودیت نیست مصونیته (خواهش میکنم نگید که شعار هست کاملاً اتفاقی به ذهنم رسید ، حکمتی داشته) همین آماری که عرض کردید میگه بیشتر از 65% بچه هایی که در همین آمریکا به دنیا میان از عمل نا مشروع هستن ، فکرش رو بکنید 65% جامعه زنا زاده هستن !!!!!! این فاجعه نیست ؟ در این جامعه چه طور میشه راجب بنیان خانواده نظر داد ؟ خانواده ای که زن در اون بی هیچ ابایی میگه این بچه از شوهرمه ولی این یکی حالا از یکی هست دیگه !!!!!
حالا شما دوست دارید چه جور جامعه ای داشته باشید؟ البته قبول دارم که متاسفانه جامعه خودمون هم داره به همون سمت حرکت میکنه ولی این بدلیل حجاب کنونی هست نه حجابی که مثلاً 20 سال پیش بود
نمیشه گفت تنها دلیل پوکی استخوان در ایران کمبود نور خورشید هست چه بسا بعضی از بیماریها در بعضی از نقاط شیوع بیشتری داشته باشن حالا به هر دلیلی .
در ثانی حجاب در تمام ادیان بزرگ الهی بوده و محدود به دین اسلام نیست ، شما هیچ کدوم از مادران روحانی مسیحیان رو بدون حجاب نمیبینید و چیزی که الآن در جوامع غربی میبینیم تحریف حجاب به بهانه آزادی هست ، آزادی که در اصل اسارت تن رو به ارمغان آورده .

نقل قول:
خواهر بزرگوار حجاب محدودیت نیست مصونیته (خواهش میکنم نگید که شعار هست کاملاً اتفاقی به ذهنم رسید ، حکمتی داشته) همین آماری که عرض کردید میگه بیشتر از 65% بچه هایی که در همین آمریکا به دنیا میان از عمل نا مشروع هستن ، فکرش رو بکنید 65% جامعه زنا زاده هستن !!!!!! این فاجعه نیست ؟ در این جامعه چه طور میشه راجب بنیان خانواده نظر داد ؟ خانواده ای که زن در اون بی هیچ ابایی میگه این بچه از شوهرمه ولی این یکی حالا از یکی هست دیگه !!!!!
حالا شما دوست دارید چه جور جامعه ای داشته باشید؟ البته قبول دارم که متاسفانه جامعه خودمون هم داره به همون سمت حرکت میکنه ولی این بدلیل حجاب کنونی هست نه حجابی که مثلاً 20 سال پیش بود
نمیشه گفت تنها دلیل پوکی استخوان در ایران کمبود نور خورشید هست چه بسا بعضی از بیماریها در بعضی از نقاط شیوع بیشتری داشته باشن حالا به هر دلیلی .
در ثانی حجاب در تمام ادیان بزرگ الهی بوده و محدود به دین اسلام نیست ، شما هیچ کدوم از مادران روحانی مسیحیان رو بدون حجاب نمیبینید و چیزی که الآن در جوامع غربی میبینیم تحریف حجاب به بهانه آزادی هست ، آزادی که در اصل اسارت تن رو به ارمغان آورده .

فکر نمیکنم 65 % آمریکایی ها حروم زاده باشند ... البته یک چیز هم خدمتتون بگم ... اگر شما ترجمه دقیقی از عباراتی که موجب حلال شدن یک زن و مرد به یکدیگر در درون اسلام وجود دارد را مطالعه کنی معادلش این میشود ( پسره از دختره میپرسه شما قبول داری اون میگه قبلته و دختره از پسره میپرسه شما قبول داری اونم میگه قبلته و این دو نفر به هم محرم میشن ... البته اگر خانومه . دختر باشه اذن پدر هم لازم هست ) ... (در درون دین مسیحیت البته باید ببینیم حکم دین مسیحیت در این مورد چیست )خیلی از خانوم ها و آقایون آمریکایی تصمیم به زندگی میگیرن بعدش یه مدت زیر یه سقف زندگی میکنند ... بعد از 3 سال یا 4 سال تصمیم به بچه دار شدن میکنن ... بعدش میرن کلیسا و عقد میکنن ... نمیدونم ... نمیدونم بچه هایی که از این رابطه بوجود میان حکمشون چی هست ( باید از یه کارشناس پرسید چون اینا به نظر من قبلته رو گفتن ) اگر بچه هایی که از این رابطه بوجود میان از نظر کارشناس حروم زاده باشن احتمال اینو میدم که حرفتون درست باشه

سلام دوست عزیز.میگن اخر الزمان بیماری زیاد میشه.پوکی استخوانی نیز نوعی بیماری است.
بله حجاب جلوی این همه بی بندوباری را میگیرد.البته به غیر از حجاب نگاه مردان به زنان است که این نگاه دله زنان رابه سجوه می اورد
بنابراین مردوزن تکلیفشان مثل هم است نه برای زن سخت یا راحت است نه برای مردان.
حال اینکه حجاب باعث پوکی میشه.گفتم که اگه حجاب برای بدن ضرر داشت خدا بر ما واجب نمیکرد

الان خانومای ایرانی و عربستانی 4 برابر آقایون پوکی استخوان میگیرن ... چرا ؟؟؟ چون نور مستقیم خورشید به آنها نمیرسه ... و ایران و عربستان بالاترین آمار پوکی استخوان خانوم ها رو در دنیا دارن ... من شاغل هستم و دایم سر کارم و نور مستقیم خورشید بهم نمیرسه ...

سلام
دلایل بروز پوکی استخوان(دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)
پوکی استخوان به علل مختلفی پدیدار می گردد که مهمترین علل آن كمبود طولانی‌ مدت‌ كلسیم‌ و پروتئین‌ در رژیم‌ غذایی‌، سطح‌ پایین‌ استروژن‌ پس‌ از یائسگی‌، كمبود ویتامین‌ها (بویژه‌ ویتامین ث)، مصرف داروهای ضد انعقاد (مانند هپارین)، داروهای ضد تشنج (مانند فنی توئین و باربیتورات ها) و برخی داروهای ادرار آور (مانند فورزماید) و نیز اختلالات هورمونی مانند کم کاری یا پركاری‌ تیرویید، بیماری کوشینگ و دیابت می باشند.
از دیگر علل پیدایش این بیماری سرطان‌، زمینه‌ ژنتیكی‌ مساعد، كاهش‌ فعالیت‌ با افزایش‌ سن‌، استعمال‌ دخانیات و‌ بیماری‌های‌ مزمن‌ از جمله‌ اعتیاد به‌ الكل‌ می باشند.

[=&quot]چه کسانی در معرض پوکی استخوان قرار دارند؟(مقاله علمی مندرج در سایت تبیان)
به طور تقریبی و با احتمال زیاد همه ما در معرض پدیده ناخوشایند پوکی استخوان قرار داریم.
·افراد مسن در معرض ابتلای بیشتری قرار دارند.
·عارضه پوکی استخوان در نزد خانم ها بعد از سن یائسگی بسیار شایع و زنان ، بیش از مردان به پوکی استخوان مبتلا می شوند ، به ویژه اگر یائسگی زودرس در خانم ها ایجاد شده باشد.
·تحرک بدنی و ورزش ، باعث استحکام استخوان ها در هر سنی می شود. عدم تحرک و استراحت زیاد باعث تحلیل و پوکی سریع استخوان ها می شود و شکستگی استخوانی را بیشتر می کند.
·گاه پوکی استخوان در برخی ازخانواده ها بیشتر دیده می شود. همچنین در بعضی از نژادها مثل بعضی از نژادهای آسیایی این پوکی بیشتر است.

علاوه بر نور خورشید کلسیم در شیر غنی شده، زرده تخم مرغ، ماهی های آب شور و جگر نیز وجود دارد.

با توجه به مسائل بالا و تحقیقی که بنده در این خصوص انجام دادم نمی توان منکر نقش نور خورشید در ایجاد ویتامین دی در بدن که باعث ایجاد تراکم استخوانی بیشتر میگردد شد اما یقینا عوامل موثر دیگری در این خصوص وجود دارد وتنها نمی توان به این عامل اکتفا کرد.
ضمن اینکه نمی توان اثبات کرد پوشیدن چادر مانع از جذب ویتامین دی در بدن می شود.به این مطلب توجه کنید:(برگرفته از سایت مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما)
خانم‏هاي مسلمان در تمام ساعت‏هاي عمر خويش، پوشش مشكي ندارند تا به دليل جذب نور خورشيد، ويتامين dبدنشان را كاهش داده، آنها را به بيماري‏هايي همچون آرتروز، نرمي استخوان و... يا حتي بيماري‏هاي پوستي دچار سازد.
به نظر متخصصان، براي رسيدن ويتامين d به بدن، لازم نيست حتماً تمام اعضا در معرض نور مستقيم خورشيد قرار گيرد. دبير اجرايي پنجمين همايش بين‏المللي بيماري‏هاي پوست در اين‏باره تصريح مي‏كند: «بحثي مطرح شده بود كه چادر و مقنعه مي‏تواند باعث آرتروز و نرمي استخوان شود، ولي اگر پوست به اندازه يك كف دست، آفتاب بخورد، ويتامين dتأمين مي‏شود»

ضمن احترام به همه زنانی که بخاطر خرج منزل مجبورند کار کنندوبا کمال تاسف اینکه زنی به دلیل مشکلات اجتماعی مجبور شده بره سر کار مقصرش دستگاههای اجرایی جامعه است .شاید هم اگر اسلام کار خانومها را منع نکرده به همین دلایل است.
اما اگر عصبانی شدم هم گفتم که خودت مقصری.من زود وشدید عصبانی میشم نمی گم عصبانیت کار درستیه ها.اما غیرت اعتقادی هم هم واقعیت است(یعنی برآشفته شذن در اثر توهین به معتقدات یک شخص)شمام سعی کن با هیچکس اینکارو نکنی.
درضمن من اگر می خواستم چیزی را به تو قالب کنم اینهمه استدلال نمی کردم وآخرش هم نمی گفتم انتخاب با خودشماست.
از خودم به عنوان فقط یک نمونه حرف زدم.وگرنه زنانی مثل من زیادند ومن رورانه با تعداد زیادی از اونها سروکار دارم.خوبه که تو هم باهاشون آشنا بشی
تا هرگز یک جانبه قضاوت نکنی.
از اینکه زنا ن محیط کار اختصاصی ندارند واز اینکه خانه ها اینقدر کوچک و فاقد استانداردهای زیستی درست است(از جمله نور آفتاب) وبدون رعایت استانداردهای اسلامی وبدون توجه به نیاز خانمها هم واقعا متاسفم واین گونه بی توجهی ها را هم در اثر کمبود امکانات جامعه وهم در اثر کم کاری مسئولین می دانم.هیچ عذری مسئولین یک جامعه اسلامی را از این وظیفه مبرا نمی کند.هر چند یکی دو تا پارک بانوان ساخته شده اما به هیچ وجه کافی نیست.فکر کنم در این مورد هم مثل خیلی موارد دیگر باید منتظر ظهور آقا باشیم که یک فکری به حال ما بکنند!

لا حول و لا قوة الا بالله

ftmh_mohammadi;195120 نوشت:
اگر شما ترجمه دقیقی از عباراتی که موجب حلال شدن یک زن و مرد به یکدیگر در درون اسلام وجود دارد را مطالعه کنی معادلش این میشود ( پسره از دختره میپرسه شما قبول داری اون میگه قبلته و دختره از پسره میپرسه شما قبول داری اونم میگه قبلته و این دو نفر به هم محرم میشن ... البته اگر خانومه . دختر باشه اذن پدر هم لازم هست ) ... (در درون دین مسیحیت البته باید ببینیم حکم دین مسیحیت در این مورد چیست )خیلی از خانوم ها و آقایون آمریکایی تصمیم به زندگی میگیرن بعدش یه مدت زیر یه سقف زندگی میکنند ... بعد از 3 سال یا 4 سال تصمیم به بچه دار شدن میکنن ... بعدش میرن کلیسا و عقد میکنن ... نمیدونم ... نمیدونم بچه هایی که از این رابطه بوجود میان حکمشون چی هست ( باید از یه کارشناس پرسید چون اینا به نظر من قبلته رو گفتن ) اگر بچه هایی که از این رابطه بوجود میان از نظر کارشناس حروم زاده باشن احتمال اینو میدم که حرفتون درست باشه

فكر نميكنم به اين راحتي كه شما گفتيد باشه ، ازدواج صرف رضايت طرفين و گفتن واژه قبلته نيست . اگر اينجوري بود كه طرف نميرفت ... هزار تومن پول عاقد رو بده . چه صيغه محرميت و چه عقد اذكار خاصي داره كه تا جايي كه بنده اطلاع دارم در صورت تلفظ اشتباه اون عقد داراي اشكال ميشه.

به نام خدا
بحث زیبایی بود:
چون بحث عقلی هست
دیدگاه های غربی ها در مورد حجاب:
http://www.askdin.com/thread3453-30.html#post197127
پست 292
و 293

پرسش:
خانم های ایرانی و عربستانی 4 برابر آقایان دچار پوکی استخوان می شوند چون نور مستقیم خورشید به آنها نمیرسد. اگر قرار بر وجوب حجاب بود، چرا خداوند ما رو طوری خلق نکرده که بی نیاز از خورشید باشیم؟
من الان فقط به خاطر اجبار روسری سرم میکنم و میرم سر کار، آیا بابت این روسری سر کردن در آخرت اجری دارم یا خیر؟ به من پاداش خواهند داد یا میگویند تو مجبور بودی؟

پاسخ:

برای پاسخ به این سوال باید به چند نکته توجه کنید:

نکته اول:

راه های جذب ویتامین دی منحصر در نور خورشید نیست و از طریق تغذیه مناسب نیزقابل تأمین است. علاوه بر اینکه در بالا رفتن آمار پوکی استخوان نقش عوامل دیگر را هم نباید نادیده گرفت. این واضح است که در جامعه ی گذشته ی ما هم حجاب پررنگ تر بود و هم آمار پوکی استخوان به خاطر تحرک و تغذیه سالم پایین تر، اما امروز علی رغم اینکه حجاب از سوی برخی خانم ها با حدودی که اسلام گفته رعایت نمیشود اما دردی از پوکی و نرمی استخوان ها دوا نکرده است.

بنابراین به نظر میرسد اشکال را باید در جای دیگر جست، و این هجمه ای که از این جهت متوجه چادر شده است یک هجمه ضد دینی است که به بهانه سلامت، حجاب را نشانه رفته است، در حالی که شدت یافتن این مسئله ی پوکی استخوان امروزه بیشتر به خاطر تغییر سبک زندگی، آپارتمان نشینی، بی تحرّکی و تغذیه های ناسالم و آمار پایین استفاده از لبنیات است.

نکته دوم:

آنچه که در اسلام حرمت دارد عدم پوشش در مقابل نامحرم است نه عدم پوشش در برابر خورشید، لذا خانم ها می توانند در مکانی که خلوت بوده و نامحرمی نیست پوشش خود را باز کرده و از آفتاب بهره بگیرند. آنچه که حکم اسلام را ناسازگار با شرایط جلوه میدهد این توقع است که بخواهیم خانم ها در مسیر خانه تا محل کار یا در کوچه و خیابان ویتامین دی جذب کند!

وگرنه راهکارهای متعددی را می توان یافت که خانم ها هم از نور خورشید بهره ببرند، مثلا خانم های آپارتمان نشین می توانند پشت بام ساختمان را برای ساعاتی از روز در اختیار بگیرند و در صورتی که در جوار آن ساختمان بلندتری نیست، یا دور پشت بام مانعی برای دید وجود دارد، در آن ساعات از نور خورشید بهره ببرند و رفت و آمد به پشت بام در آن ساعات را هم خودشان کاملا مدیریت کنند. خصوصا اینکه لازم هم نیست خیلی حجاب را کنار بگذارند، همین که آفتاب روی پاها تا زانو بتابد برای جذب ویتامین دی کافیست.
اگر فکر بشود می توان راه های متعددی یافت، لازم نیست جذب ویتامین دی را در خیابان دنبال کنیم.

نکته سوم:

به نظر میرسد آنچه به عنوان حجاب بر آن خرده می گیرید فقط روسری است، وگرنه خود خانم های مخالف حجاب هم نمی خواهند با بدن برهنه به جامعه بیایند، خب مگر یک روسری چقدر مانع جذب ویتامین دی است؟ پوشاندن گردی صورت و دست ها که اصلا واجب نیست، از ان طرف پوشاندن موها با روسری هم که در جذب ویتامین دی تأثیری ندارد چون بالاخره پوست سر با موها پوشیده است، پس عملا بین زنان با حجاب و بی حجاب در پوشش متعادل تفاوت چندانی نیست.
مگر اینکه کسی بخواهد بخشی از بدن خود را هم برهنه کند و به خیابان بیاید که چنین انسان هایی خیلی نادر خواهند بود.

نکته چهارم:

نکته پایانی اینکه وقتی دو منفعت، و دو مسئله با یکدیگر در تعارض است باید اهم و مهم کرد، باید دید حضور مجبانه بانوان در اجتماع مهم تر است یا کنار گذاشتن آن به بهانه جذب ویتامین؟
در جای خود از ضرورت های حجاب و نقش آن در عدم تحریک جامعه و امنیت زن، و همچینن حفظ جایگاه زنان سخن بسیار گفته شده است، کنار گذاشتن حجاب قطعا مفسده های بیشتری را متوجه خانم ها خواهد کرد، نسبت به عدم جذب ویتامین دی که از راه های دیگر قابل جبران است.

آمار تجاوز به زنان در کشورهای منطقه اسکاندیناوی چون سوئد که از بالاترین سطح رفاهیات اجتماعی برخوردار هستند نشان میدهد کشف حجاب به بهانه آزادی و برابری زنان جز بالارفتن تجاوز وخشونت علیه آنان ثمره ای نداشته است.

نکته پنجم:
و اما در مورد این که آیا حجاب اجباری که فقط از سر جبر باشد پاداش دارد یا خیر باید عرض کنم که پاداش داشتن یا نداشتن رفتارها در گرو نیت انسان است، همان طور که در روایات هم داریم که « إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّيَّات‏»؛ اعمال انسان در گرو نیت اوست(1)
بنابراین اگر یک رفتار خوب در یک جامعه ای اجباری است اما شخص به خاطر خدا یا خوبی خود آن رفتار آن را انجام میدهد مأجور است، اما اگر خیر، او هیچ علاقه ای به آن رفتار ندارد و دارد به زور آن را انجام میدهد، به گونه ای که به محض اینکه آن اجبار و الزام از سرش برداشته شود آن را ترک میکند طبیعتا پاداشی نخواهد داشت، چون او نیت و دغدغه اش ترک حجاب است، معنا ندارد به خاطر حجابش به او پاداش دهند!

پی نوشت ها:
1. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، دار إحياء التراث العربي‏، بیروت، چاپ دوم، 1403ق، ج67، ص210.

موضوع قفل شده است