گوش دادن به اهنگ

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گوش دادن به اهنگ

با سلام و عرض خسته نباشید

میخواستم بدونم گوش دادن به اهنگ های غیر ایرانی : ان ور ابی : مثل رپ و......(ساسی منکن و..........) حرام است؟؟؟ همچنین گوش دادن به صدای خواننده زن چی؟؟؟؟

لطفا راهنمایی کنید؟؟؟

سپاس

j.shapoor;192918 نوشت:
با سلام و عرض خسته نباشید میخواستم بدونم گوش دادن به اهنگ های غیر ایرانی : ان ور ابی : مثل رپ و......(ساسی منکن و..........) حرام است؟؟؟ همچنین گوش دادن به صدای خواننده زن چی؟؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید؟؟؟ سپاس

با عرض سلام و احترام و تشکر از سئوال شما

از نظر صدای زن اگر به صورت غنا باشد (غنا، عبارت از صدایی است که با ترجیع و طرب همراه و مناسب با مجالس لهو و لعب باشد، یعنی صدا دارای چهچهه باشد که در اثر گرداندن آن در گلو به وجود می آید و شنونده را از حالت عادی خارج می کند) یا گوش دادن به صدای او به قصد لذت و ریبه باشد و یا مفسده ای (گناهی ) بر آن مترتب گردد، اشکال دارد. در صورتی که صدای زن غنا باشد. حتی برای زن هم گوش دادن به آن جایز نیست. چه تحریک جنسی بکند و چه تحریک نکند. (1)

از نظر موسیقی و آهنگ نیز باید بگوییم که موسيقي بر دو قسم است:

1 ـ موسيقى که به نظر عرف مردم، مطرب، و متناسب با مجالس لهو و لعب و عياشي و عیش و نوش باشد. این قسم موسیقی حرام است .فرقی نمی کند که موسیقی کلاسیک باشد یا سنتی ،ارامش دهنده باشد یا نباشد ، ایرانی باشد یا خارجی ،
2 ـ موسيقى غير مطرب و معمولى كه انسان را به هيجان شهوى وادار نمي‌ كند . این قسم موسیقی حرام نیست. نیز اگر موسیقی مشکوک باشد که آیا از قسم حرام است یا از قسم حلال؛ گوش دادن به این موسیقی مشکوک هم اشکال ندارد ، گرچه خوب است که انسان احتیاط کند. (2)

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای، رساله اجوبه الاستفتائات، س 1132 و 1145.
2. آیت الله خامنه ای، استفتاآت ، سوال1127و1139.

متشکر از شما

راستی میخواستم بدونم ایا ایت الله خامنه ای رساله دارد؟؟؟؟
تا انجایی که من میدم ایشان کتاب پرسش و پاسخی دارد!!! ایا این کتاب کار رساله را انجام میده؟؟؟
و میخواستم بدونم فرق کتاب احکام و رساله مراجع تقلید در چی هست؟؟؟

سپاس

j.shapoor;192971 نوشت:
متشکر از شما راستی میخواستم بدونم ایا ایت الله خامنه ای رساله دارد؟؟؟؟ تا انجایی که من میدم ایشان کتاب پرسش و پاسخی دارد!!! ایا این کتاب کار رساله را انجام میده؟؟؟ و میخواستم بدونم فرق کتاب احکام و رساله مراجع تقلید در چی هست؟؟؟ سپاس

خواهش می کنم

حضرت آیت الله خامنه ای رساله ندارند و کتاب احکام ایشان همان پرسش و پاسخ یا اجوبه الاستفتائات است و مسائل زیادی در آن آمده است .
ضمنا در سایت ایشان هم استفتائات زیادی علاوه بر این کتاب آمده که می تواند مورد استفاده باشد .

تفاوت بین کتب مختلف احکام و رساله ها ، در شیوه بیان و چینش مسائل شرعی است.

عاقبت به خیر باشید

تشکر از شما
بهترین کتاب احکام برای چی هست؟؟؟

سپاس

سلام:Gol:

j.shapoor;193003 نوشت:
بهترین کتاب احکام برای چی هست؟؟؟

دوست بزرگوار لطف بفرمایید هر سوالی رو در تاپیک مخصوص به خودش بپرسید تا در اصل مبحث گسستگی ایجاد نشه

پیشاپیش ممنونم از همکاریتون:ok:

شاد و پیروز باشید

التماس دعا دارم

:Gol:

سلام
اصولا چه اشکالی داره انسان از آهنگی که گوش میده لذت ببره .اصلا اگر لذت نبره که دیگه اون آهنگو گوش نمیده.بعدش من خیلی از افراد رو میشناسم هم آهنگ گوش میدهند و هم قران و مداحی. موسیقی چه اشکالی دارد.منظورم از موسیقی ،شجریان و... نیست .منظورم آهنگیه که آدم لذت ببره چه خوانندش مرد باشه چه زن و این با عقلم جور در نمیاد دینی که به این کاملی است چطور برای تفریح جوانان نظری نداده . هر شوخی یا تفریحی که بین جوانان هست نگیم همش اکثرشو گفته غلطه.اصلا مگر دین برنامه ی زندگی نیست.چطور یک برنامه ی زندگی این مورد رو در نظر نگرفته اگر هم گفته بگید ما مطلع بشیم.

خب ، خودتان در رابطه با این قضاوت کنید : موسیقی ای که به شهوت ما را دچار نکند !
مگر موسیقی شهوت هم میاره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به خدا ما همه نوع موسیقی گوش دادیم و حتی یک حس حرام هم بهمون دست نداد و فقط در شاد هاش بشکن می زنیم و در غمگیناش که اصولا گوش نمیدم ، آرام می شینم !

بعد یک چیزی موسیقی کلاسیک که اون همه آدم میان تلاش می کنن و پیانو و ویولن و ... ، بعد این نوع موسیقی اصلا برای مجالس لهو و لعب میشه استفاده کرد که گناه باشه ؟!!!! به نظر من اگر کسی این کارو بکنه ف موسیقیش حرام نیست بلکه شخصیت فرد موسیقی دان رو زیر پاهاش له می کنه !

سلام . خوب من متخصص موسیقی نیستم اما فکر می کنم از آنجاییکه خداوند حضرت داوود (ع) را خواننده بهشت قرار داده و همچنین ریتم و آهنگ خود کلام خداوند در قران هم بسیار هماهنگ است و گفته شده درخت طوبی با برگهای که خاصیت نغمه خوانی دارند در بهشت می باشد پس آهنگ نمی تواند به تنهایی بد باشد . اما اگر کمی هنگام گوش دادن به آهنگ دقت کنید متوجه می شوید که به نوعی سلولهای بدنتان با آن اهنگ هم آوایی می کنند . لذا گمانم به همین دلیل است که آهنگ در انسان اثر می گذارد . من با شما کاملاً موافقم . اما همین قدر می دانم . موفق باشید.

موضوع قفل شده است