جمع بندی سئوال در مورد نماز

تب‌های اولیه

89 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سئوال در مورد نماز

با سلام و عرض خسته نباشید

میخواستم بدونم بعد از هر نماز یومیه(ظهر و عصر و...) چه مستحباتی یا دعاهایی را میشه انجام داد که ثوابش خیلی باشه؟؟؟ یک نمونه میگن تسبیحات فاطمه زهرا خیلی خوبه!!!! به همین سبک باشه؟؟؟
لطفا راهنمایی کنید؟؟

سپاس

سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما جناب j.shapoor؛:Gol:

خواندن آیةالکرسي بعد از نماز های یومیه،توصیه شده است؛

یا علی مدد:Gol:

التماس دعا

تشکر از شما دوست عزیز
راستی یک سئوال دیگه هم داشتم
فرق اینکه نماز را اول وقت بخوانیم یا اخر وقت بخوانیم چی هست؟؟؟؟ ایا گناه دارد؟؟؟
لطفا دوستان عزیز دیگر من راهنمایی کنند؟؟؟
سپاس

سلام علیکم؛
لطفا این لینک رو ببینید
http://www.askdin.com/thread17158.html
یا علی:Gol:

با سلام و تشکر از دوستان
میخواستم بدونم که ایا مستحبیات مثل خواندن تسبیحات فاطمه زهرا(ع) و دعای فرج و ایه الکرسی را همیشه باید در هر نماز خواند یا مثلا ما در نماز ظهر وعصر این مستحبات انجام دادیم ایا باید در نماز مغرب هم دوباره بخوانیم یا فقط خواندش یکبار در طول نماز های یومیه کفایت میکند؟؟؟؟

سپاس

سلام بر شما؛
مستحبات را به هر مقدار که انسان توانايي آن را دارد انجام بدهد خوب است{هر چه بیشتر خوانده بشن،ثوابش بیشتره} اگر بتواند بعد از هر نماز بخواند خيلي خوب است و اگر نتوانست بعد از هر نماز که مقدورش بود بخواند؛

التماس دعا

j.shapoor;192796 نوشت:
با سلام و عرض خسته نباشید میخواستم بدونم بعد از هر نماز یومیه(ظهر و عصر و...) چه مستحباتی یا دعاهایی را میشه انجام داد که ثوابش خیلی باشه؟؟؟ یک نمونه میگن تسبیحات فاطمه زهرا خیلی خوبه!!!! به همین سبک باشه؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید؟؟

j.shapoor;192975 نوشت:
با سلام و تشکر از دوستان میخواستم بدونم که ایا مستحبیات مثل خواندن تسبیحات فاطمه زهرا(ع) و دعای فرج و ایه الکرسی را همیشه باید در هر نماز خواند یا مثلا ما در نماز ظهر وعصر این مستحبات انجام دادیم ایا باید در نماز مغرب هم دوباره بخوانیم یا فقط خواندش یکبار در طول نماز های یومیه کفایت میکند؟؟؟؟

باسلام خدمت شما کاربر محترم
درمورد تعقیبات کتاب مفاتیح الجنان مرحوم قمی و عروة الوثقی می توانید کمک بگیرید ولی دراینجا به بعضی از اهم انها از کتاب عروة الوثقی مرحوم سید یزدی ،بعد از هرنماز مستحب است اشاره می کنم :
1
-تسبیح حضرت زهراء سلام الله علیها
2-دعای اللهم اهدنی من عندک وافض علیّ من فضلک وانشر علیّ من رحمتک وانزل علی من برکاتک
3-سبحان الله والحمدلله ولااله الا الله والله اکبر به تعداد100یا40یا30 مرتبه گفته شود
4- مستحب است سجده شکر بعد از هر نماز چه واجب یا مستحب باشد.
5-دعای فرج
..
تعقیبات بعد از هرنماز(ظهر ویا عصر و..) رامی توانید به مفاتیح رجوع کنید
العروة الوثقی /ج=1/فصل فی التعقیبات

j.shapoor;192903 نوشت:
تشکر از شما دوست عزیز راستی یک سئوال دیگه هم داشتم فرق اینکه نماز را اول وقت بخوانیم یا اخر وقت بخوانیم چی هست؟؟؟؟ ایا گناه دارد؟؟؟ لطفا دوستان عزیز دیگر من راهنمایی کنند؟؟؟ سپاس

با تشکر از سئوال شما جناب j.shapoor بزرگوار

نماز را در آخر وقت خواندن ، اشکال شرعی ندارد (1) اما مقدار ثواب آن نسبت به اول وقت ، کمتر است.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 713 به بعد

با سلام

اگر در وسط اذان ظهر ، خودم اذان و اقامه رو بگم و به نماز بایستم حکم نماز ظهر و عصر بنده به چه صورت می باشد ؟

با سپاس

الهادی المهدی;203010 نوشت:
اگر در وسط اذان ظهر ، خودم اذان و اقامه رو بگم و به نماز بایستم حکم نماز ظهر و عصر بنده به چه صورت می باشد ؟

با سلام و احترام

اگر برای مکلف اطمينان حاصل شود که اذان از هنگام داخل شدن وقت شروع شده، صبر کردن تا پايان اذان لازم نيست و می تواند اذان و اقامه بگوید و مشغول نماز شود.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س360

در مورد ثواب بین نماز یومیه روز جمعه ما بین نماز ظهر و عصر فرستادن صد صلوات تاکید شده و ثواب خیلی زیادی داره

و بعد از نماز های یویه دعای اللهم ان مغرفتک ارجی من عملی اولش این هست که از حصرت رسول نقل شده . حتما مراجعه کنید به مفاتیح تعقیبات مشترکه نوشته شده ثواب خیلی زیادی داره

التماس دعا حتما ما رو از دعای خیرتون بی نصیب نزارید

با احترام

فرض کنید من باید به اندازه 5 سال نماز قضاهای خود را ادا کنم

با نماز صبح شروع میکنم و به لطف خداوند میتوانم همه آنها را ادا کنم

حالا نوبت نماز ظهر و عصر میشود و چون برایم سخت هست که هر دو نماز ظهر و عصر را کنار هم بجا بیاورم تصمیم میگیرم که امروز مثلا ظهر را ادا کنم و فردا عصر و پس فردا ظهر و الی آخر

حالا سئوال من این هست : اگر امروز نماز ظهر قضا شده را ادا کردم و فردا فراموش کردم نماز عصر بجا بیاورم و باز نماز ظهر قضا شده را ادا کردم و پس فردا باز فراموش کردم باز نماز ظهر قضا شده ادا کردم و بعد از چند بار ، نمار عصر قضا شده ادا کردم . آیا چون ترتیب بهم خورده نمازهای بدون ترتیب باطل است ؟

با سپاس فراوان

:Gol:

الهادی المهدی;203286 نوشت:
اگر امروز نماز ظهر قضا شده را ادا کردم و فردا فراموش کردم نماز عصر بجا بیاورم و باز نماز ظهر قضا شده را ادا کردم و پس فردا باز فراموش کردم باز نماز ظهر قضا شده ادا کردم و بعد از چند بار ، نمار عصر قضا شده ادا کردم . آیا چون ترتیب بهم خورده نمازهای بدون ترتیب باطل است ؟ با سپاس فراوان

با تشکر از سئوال شما کاربر محترم الهادی المهدی بزرگوار

در فرض سئوال اشکالی در نماز ها ایجاد نمی شود و صحیح است فقط باید به تعداد نماز ظهر هایی که نماز عصر آنها را نخوانده اید ، نماز عصر بخوانید . (1)

موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سلام

مگر ترتیب در نماز قضا خواندن واجب است؟!:Gig:

mkk1369;203337 نوشت:
مگر ترتیب در نماز قضا خواندن واجب است؟!

با سلام و عرض ادب

در نماز قضا مراعات ترتيب ـ غير از ظهر و عصر و مغرب و عشاء از يک روز ـ واجب نيست.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س533

نور;203433 نوشت:
در نماز قضا مراعات ترتيب ـ غير از ظهر و عصر و مغرب و عشاء از يک روز ـ واجب نيست.

سلام

منظورتان این است که قصد کنیم یک روز بخوانیم
یعنی اگر نیت کنیم که امروز می خواهیم نماز قضا یک روز را بخوانیم باید ترتیب رعایت شود
اما اگر نیتمان خواندن نماز های عشا قضا است
نیت عشا کافیه و نیازی به خواندن نماز مغرب نیست؟

مدت روز چه طور؟

اگر نماز صبح ها . عشا ها را بخواهیم چه طور؟

سوالی دارم که برای من به کرات در نماز پیش می آید و حکم و درستی آنرا نمیدانم.

موقع نماز خواندن و بخصوص موقع صلوات در تشهد یا سجده در ذهنم به یاد امامان معصوم و به خصوص حضرت زهرا می افتم....نمیدانم خطور یاد ونام آنها ضمن نماز با اشکال همراه هست یا برعکس نکته خوبی است ....ممنون میشوم راهنمایی کنید.

mkk1369;203760 نوشت:
منظورتان این است که قصد کنیم یک روز بخوانیم

باسلام خدمت شما
بله همانطوریکه شما فرمودید صحیح هست یعنی برای یک روز بخواهد بخواند باید نماز همان روز به ترتیب خوانده شودتایک روز به حساب اید
mkk1369;203760 نوشت:
اما اگر نیتمان خواندن نماز های عشا قضا است نیت عشا کافیه و نیازی به خواندن نماز مغرب نیست؟

mkk1369;203760 نوشت:
اگر نماز صبح ها . عشا ها را بخواهیم چه طور؟

اگر منظورت این است که نماز مغرب راخوانده بودید وعشا قضا شده ویا در فرض سوال بعدی ظهر وعصر ومغرب را خوانده بودید بله لازم نیست دوباره انهایی که خواندید رادوباره بخوانید بلکه فقط اونیکه قضا شده را بخوانید

mkk1369;203760 نوشت:
مدت روز چه طور؟

اگر منظورت ترتیب درروز است ، ترتیب در روز لازم نیست یعنی لازم نیست اول نماز روز هایی که زودتر قضا شده را بخوانید
رساله مراجع /ج=1/نماز قضا/وآیه الله خامنه ای،اجوبه رهبری،س533

علیرضا داور;204467 نوشت:
سوالی دارم که برای من به کرات در نماز پیش می آید و حکم و درستی آنرا نمیدانم. موقع نماز خواندن و بخصوص موقع صلوات در تشهد یا سجده در ذهنم به یاد امامان معصوم و به خصوص حضرت زهرا می افتم....نمیدانم خطور یاد ونام آنها ضمن نماز با اشکال همراه هست یا برعکس نکته خوبی است ....ممنون میشوم راهنمایی کنید.

مجرد به یاداهل بیت بودن مخلّ به نماز نیست یعنی یاد اهل بیت در صورتیکه ضرری
(مثلا به یاد اهل بیت گریه کند به جوری که از حالت نماز خارج شود) به نماز نزنداشکال ندارد
استفتاء از دفتر رهبری /0251/7743232

با احترام

اگر امروز نماز ظهر قضای مثلا چهار شنبه را خواندم و یک ماه دیگر نماز قضای عصر همان چهار شنبه را به جا بیاورم . آیا ترتیب را رعایت کرده ام ؟

2 : برای اینکه خیلی اذیت نشه کسی که مثلا 5 سال نماز قضا رو باید ادا کنه چه پیشنهادی میدید ؟

میتونم یه روز نماز ظهر قضا بخونم ، فردا عصر قضا ، پس فردا مغرب قضا ، و چهار روز دیگه عشاء قضا و ......

با احترام

:Gol: اجر شما با امام حسین ( ع ) :Gol:

الهادی المهدی;204652 نوشت:
با احترام
اگر امروز نماز ظهر قضای مثلا چهار شنبه را خواندم و یک ماه دیگر نماز قضای عصر همان چهار شنبه را به جا بیاورم . آیا ترتیب را رعایت کرده ام ؟
2 : برای اینکه خیلی اذیت نشه کسی که مثلا 5 سال نماز قضا رو باید ادا کنه چه پیشنهادی میدید ؟
میتونم یه روز نماز ظهر قضا بخونم ، فردا عصر قضا ، پس فردا مغرب قضا ، و چهار روز دیگه عشاء قضا و ......
با احترام
:Gol: اجر شما با امام حسین ( ع ) :Gol:

با سلام خدمت شما بزرگوار و اي كاش نام مرجع تقليدتان را ذكر ميفرموديد :Gol:

با اجازه از اساتيد بزرگوار انجمن احكام

در اتيان به نمازهاي واجب فوت شده ترتيب قضا لازم نيست هر چند كه بفرمايش حضرت امام رضوان الله تعالي عليه احتياط مستحب آن است كه به ترتيب قضا كند و آنچه اول قضا شده اول بخواند (1)

مسئله 1375 قضاي نمازهاي يوميه لازم نيست به ترتيب خوانده شود مثلا كسي كه يك روز نماز عصر و روز بعد نماز ظهر را نخوانده لازم نيست اول نماز عصر و بعد از آن نماز ظهر را قضا نمايد(2)

س 531 : شخصي مدت زيادي نماز قضا بر عهده دارد آيا ميتواند آنها را به ترتيب زير بجا آورد ؟ 1- مثلا بيست بار نماز صبح بخواند 2- هر يك از نماز ظهر و عصر را بيست بار بخواند 3- هر يك از نمازهاي مغرب و عشا را بيست بار بخواند و تا يك سال به همين صورت ادامه دهد .

جواب: قضاي نمازها به ترتيب مذكور اشكال ندارد (3)

پيشنهاد مراجع معظم تقليد در مورد بجا آوردن قضاي نمازهاي عدم وجوب فوريت مي باشد

مساله 1372 كسي كه نماز قضا دارد بايد در خواندن آن كوتاهي نكند ولي واجب نيست فورا آن را بجا آورد(4)

(4)رساله سيزده مرجع ص 749 حضرت امام رحمه الله عليه

الهادی المهدی;204652 نوشت:
با احترام اگر امروز نماز ظهر قضای مثلا چهار شنبه را خواندم و یک ماه دیگر نماز قضای عصر همان چهار شنبه را به جا بیاورم . آیا ترتیب را رعایت کرده ام ؟ 2 : برای اینکه خیلی اذیت نشه کسی که مثلا 5 سال نماز قضا رو باید ادا کنه چه پیشنهادی میدید ؟ میتونم یه روز نماز ظهر قضا بخونم ، فردا عصر قضا ، پس فردا مغرب قضا ، و چهار روز دیگه عشاء قضا و ...... با احترام اجر شما با امام حسین ( ع )

با عرض سلام و احترام خدمت کاربر بزرگوار الهادی المهدی

ترتیب یاد شده در سئوال اول و دوم برای قضا کردن نماز های گذشته ، اشکال شرعی ندارد. (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 531

سلام دوستان
ی چند وقته این سوال برا چند تامون تو مسجد پیش اومده خواسم جوابشو کلی بگید اخه مرجع تقلیداشونو نمیدونم
اگه مثلا ی کتاب دعا که تو مسجد زیاده از اون مدل یدونشو برداریم و بذاریم تو جانمازمون و جانمازمون هم تو مسجد میمونه اشکال شرعی داره
ی حاجاقایی گفت داره
یا مثلا ی مهره کربلا ی مسجد که تمییز براخودمون تو جانمازمون بذاریم و جانمازمونم تو مسجد باشه ینی خارج از مسجد نمیبریمش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یا هرچیره دیگه که متعلق به مسجد باشه ؟؟؟؟؟؟
ممنون
ترجیحا طبق فتاوای
رهبری وایت ... سیستانی بدهید تونستید فتاوای همه رو بذارید که چه بهتر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چون میخام به مسجدیا بگم

ممنوننننننننننم

سلام علیکم

فکر نکنم اشکال داشته باشه و لی نباید از مسجد خارج بشه

ممنون
ولي بهم گفتند اشكال داره چون تو اون لحظه داري منفعت احتماليشو از يه نفر ديگه سلب ميكني
باز ممنون ميشم اگه مستندش كنند بزرگواران برام

شایسته;230223 نوشت:
سلام دوستان ی چند وقته این سوال برا چند تامون تو مسجد پیش اومده خواسم جوابشو کلی بگید اخه مرجع تقلیداشونو نمیدونم اگه مثلا ی کتاب دعا که تو مسجد زیاده از اون مدل یدونشو برداریم و بذاریم تو جانمازمون و جانمازمون هم تو مسجد میمونه اشکال شرعی داره ی حاجاقایی گفت داره یا مثلا ی مهره کربلا ی مسجد که تمییز براخودمون تو جانمازمون بذاریم و جانمازمونم تو مسجد باشه ینی خارج از مسجد نمیبریمش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یا هرچیره دیگه که متعلق به مسجد باشه ؟؟؟؟؟؟ ممنون ترجیحا طبق فتاوای رهبری وایت ... سیستانی بدهید تونستید فتاوای همه رو بذارید که چه بهتر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چون میخام به مسجدیا بگم ممنوننننننننننم

باسلام خدمت شماکاربرمحترم
دفتررهبری:
درصورتیکه ازوسایلی است که مشابه اش درمسجد وجوددارد(با همان مشخصات وتمیزی و..)ومحدود نیست ودیگران رغبت به استفاده ازان مهر یا تسبیح و..را ندارند (چون مشابه اش وجود ندارد)مانعی ندارد ولی اگرازمواردی است که محدود است ودیگران رغبت به ان دارند جایز نیست
دفتر سیستانی :
چون برای منفعت عمومی است وبا قراردادن در سجاده خود سلب منفعت می شود جایز نیست
دفتر مقام معظم رهبری: 0251/7743232
دفتر اقای سیستای:0251/7836464

دفتر اقای وحید خراسانی :
گذاشتن وسایل مسجدداخل سجاده شخصی جایز نیست
0251/7740611

دفتر اقای صافی واقای نوری:
اگرسجاده اش باز باشد ودیگران بتواننداز کتاب دعا ومهراستفاده کنندمانعی نداردولی اگر به گونه ای قرار دهد که دیگران نتوانند استفاده کنند(واستفاده شخصی محسوب شود) جایز نیست

دفتر صافی :0251/7479
دفتر اقای نوری:0251/7741850

علیرضا داور;204467 نوشت:
سوالی دارم که برای من به کرات در نماز پیش می آید و حکم و درستی آنرا نمیدانم.

موقع نماز خواندن و بخصوص موقع صلوات در تشهد یا سجده در ذهنم به یاد امامان معصوم و به خصوص حضرت زهرا می افتم....نمیدانم خطور یاد ونام آنها ضمن نماز با اشکال همراه هست یا برعکس نکته خوبی است ....ممنون میشوم راهنمایی کنید.

از قول آیة الله بهجت (قدس سره):گریه کردن برای مصیبت سید الشهدا (حتی با صدا) از افضل اعمال بوده و حتی از گریه برای خوف خدا هم اجر بالاتری دارد. (اما طوری نباشد، که عرف بگوید او از حالت نماز خارج شده و دارد گریه میکند)

با سلام
دوستان اینجا هم مسایل جالبی ارائه میشه
مسایلی که در رساله ها عموماً نیست،اما به اون ها مبتلا میشویم.
البته در مورد نماز

احکام جانبی نماز (عبادت و خودسازی) (کلیک کنید)
سربزنید،مفیده:Gol::Gol:

[="Tahoma"]

به نام خدا

عرض سلام و احترام

در هنگام خواندن قنوت،آیا حتما باید دو دست بهم بچسبند؟یا اینکه میشه دست ها فاصله دار باشند؟

مقلد دو بزرگوار :آیت الله بهجت و آیت الله وحید میباشم

ممنون

[="Tahoma"][="Black"]

«سید رضوی»;248638 نوشت:
به نام خدا

عرض سلام و احترام

در هنگام خواندن قنوت،آیا حتما باید دو دست بهم بچسبند؟یا اینکه میشه دست ها فاصله دار باشند؟

ممنون
یا علی:gol:

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

در رساله توضیح المسائل مراجع آمده است:(1)

اگر نمازگزار بخواهد قنوت بخواند، به احتیاط واجب (2) باید دست ها را بلند كند. مستحب است دست ها را تا مقابل صورت بلند نماید. كف دست ها را رو به آسمان قرار دهد. به قصد رجا، انگشتان دست ها را به جز ابهام(انگشت شصت) به هم بچسباند. هر دو كف دست ها را پهلوى هم متّصل به هم قرار دهد. نگاهش هنگام قنوت به كف دست هایش باشد.

لذا با توجه به این مساله، به هم چسباندن دست ها مستحب است و ترک آن اشکالی به قنوت و نماز وارد نمی کند. (این استحباب، مورد اتفاق مراجع تقلید می باشد.)

---------------------------------
پی نوشت:

1- توضیح المسائل ، ج‏1، ص: 604 ، م 1118 و ذیل آن
2- البته بلند کردن دست ها به فتوای برخی از مراجع مثل آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله مکارم شیرازی، مستحب است.[/]

«به نام خدا»

سلام علیکم

برادر من،از اعمال دینی و کلا از دین دوره و نماز نمیخونه و الآن در پی پیدا کردن زن هست،آیا نماز خوندن را شروع کنه،فرقی هم داره در پیدا شدن همسر؟آیا سر نماز در قنوت طبق گفته ی آیت الله بهجت بگه خدایا همسر شایسته ی به من عطا فرما،فرقی هم داره؟

ممنون

«سید رضوی»;252137 نوشت:
برادر من،از اعمال دینی و کلا از دین دوره و نماز نمیخونه و الآن در پی پیدا کردن زن هست،آیا نماز خوندن را شروع کنه،فرقی هم داره در پیدا شدن همسر؟آیا سر نماز در قنوت طبق گفته ی آیت الله بهجت بگه خدایا همسر شایسته ی به من عطا فرما،فرقی هم داره؟

با سلام و احترام

نماز از واجبات دین است و حکم شرعی اقتضا می کند نماز را بخواند و نمازهای قبلی را در صورت ترک،قضا نماید قطعا همانطور که اقامه نماز آثار و خیرات بسیاری در زندگی خواهد داشت،ترک آن نیز آثار سوء دنیوی و اخروی خواهد گذاشت. دعا کردن هم چه در هنگام قنوت و چه غیر آن،ان شاالله در پیداکردن همسر مناسب برایشان تاثیر دارد.

موفق و موید باشید.

به نام خدا

سلام علیکم

آیا هنگام سجده ( اولی که میخوام برم سجده)اگر سرم کمی بخوره به مهر و برگرده و جدا بشه و بلافاصله بعدش سجده برم و ذکر را بگم،سجده درست هست؟

ممنون
یا علی

«سید رضوی»;252694 نوشت:
به نام خدا سلام علیکم آیا هنگام سجده ، اولی که میخوام برم سجده،اگر سرم کمی بخوره به مهر و برگرده و جدا بشه و بلا فاصله بعدش سجده برم و ذکر را بگم،سجده درست هست؟ مقلد دو بزرگوار :آیت الله بهجت و آیت الله وحید میباشم ممنون یا علی

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

طبق نظر آیت الله بهجت ره :

اگر پيشانى بى‌اختيار از جاى سجده بلند شود، چنانچه در موقع سجده استقرار پيدا كرده بود و حالا مى‌تواند خود را نگه دارد و به سجده برنگردد، بايد نگذارد دوباره به جاى سجده برسد، و اين يك سجده حساب مى‌شود، چه ذكر سجده را گفته باشد يا نه، و اگر نتواند سر را نگه دارد و بى‌اختيار دوباره به جاى سجده برسد، روى هم يك سجده حساب مى‌شود و اگر ذكر نگفته باشد بايد بگويد. و اگر استقرار پيدا نكرده بود حتى اگر مى‌تواند خود را نگه دارد، بايد به سجده برگردد و روى هم يك سجده حساب مى‌شود و بايد ذكر را بگويد، و اگر سجده اول است يك سجده ديگر بجا آورد.(1)

و طبق نظر آیت الله وحید خراسانی :

اگر پيشانى بى‌اختيار از جاى سجده بلند شود، چنانچه ممكن باشد بايد نگذارد دوباره به جاى سجده برسد، و اين يك سجده حساب مى‌شود، چه ذكر سجده را گفته باشد يا نه، و اگر نتواند سر را نگه دارد و بى‌اختيار دوباره به جاى سجده برسد، روى هم يك سجده حساب شدن محلّ اشكال است، اگر چه يك سجده يقينا آورده شده، پس اگر ذكر نگفته باشد، بنابر احتياط واجب به قصد آنچه به او امر دارد- اعم از واجب و مستحب- ذكر بگويد. (2)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:

1. آیت الله بهجت ره ، توضیح المسائل ص 170 م 160

2. آیت الله وحید خراسانی ، توضیح المسائل م 1080

به نام خدا

سلام علیکم

برای من مقدور نیست نماز ظهر و عصر را جوری بخونم که خودم متوجه شوم و به قولی در حد پچ پچ باشه،(به دلیل آواسازی هنجره؛گفتار درمان مربوطه گفتند که پچ پچ اصلا نشه!)آیا میتونم نماز ظهر و عصر را با دهان بسته بخونم؟

«سید رضوی»;253092 نوشت:
به نام خدا سلام علیکم برای من مقدور نیست نماز ظهر و عصر را جوری بخونم که خودم متوجه شوم و به قولی در حد پچ پچ باشه،(به دلیل آواسازی هنجره؛گفتار درمان مربوطه گفتند که پچ پچ اصلا نشه!)آیا میتونم نماز ظهر و عصر را با دهان بسته بخونم؟ مقلد دو بزرگوار :آیت الله بهجت و آیت الله وحید میباشم تشکر یا علی

اگر برای شما مقدور نیست یا ضرورت دارد که نماز های اخفاتی مانند ظهر و عصر را به صورت اخفاتی (یا همان پچ پچی که فرمودید) نخوانید تا جایی که می توانید باید نماز ها را به جماعت بخوانید (به جماعت خواندن احتیاط مستحب است).
و گرنه به هر صورت که می توانید بخوانید اما نباید با دهان بسته باشد که خواندن صدق نکند .(1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ، استفتائات ج 2 ص 130 س 1926 ؛ آیت الله وحید خراسانی ، توضیح المسائل م 1006 و استفتاء از دفتر آیت الله وحید خراسانی در قم

سجاد;253121 نوشت:

اگر برای شما مقدور نیست یا ضرورت دارد که نماز های اخفاتی مانند ظهر و عصر را به صورت اخفاتی (یا همان پچ پچی که فرمودید) نخوانید تا جایی که می توانید باید نماز ها را به جماعت بخوانید (به جماعت خواندن احتیاط مستحب است).
و گرنه به هر صورت که می توانید بخوانید اما نباید با دهان بسته باشد که خواندن صدق نکند .(1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ، استفتائات ج 2 ص 130 س 1926 ؛ آیت الله وحید خراسانی ، توضیح المسائل م 1006 و استفتاء از دفتر آیت الله وحید خراسانی در قم

یعنی استاد همه ی نمازایی که در این مدت(7یا6 هفته) خوندم را باید از نو بخونم؟
(چون با دهان بسته بود:Ghamgin:)

[="Tahoma"][="Black"]

«سید رضوی»;253129 نوشت:
یعنی استاد همه ی نمازایی که در این مدت(7یا6 هفته) خوندم را باید از نو بخونم؟ (چون با دهان بسته بود)

بله باید دوباره بخوانید و همه آنها را قضا کنید (1)

[spoiler]شما که به سایت تشریف می آوردید چرا نپرسیدید ؟ [/spoiler]

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله وحید خراسانی در قم[/]

سجاد;253137 نوشت:

بله باید دوباره بخوانید و همه آنها را قضا کنید (1)

شما که به سایت تشریف می آوردید چرا نپرسیدید ؟

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله وحید خراسانی در قم

خیلی سخته که استاد!
:crying:
خب استاد،اون اولی که رفته بودم برا آواسازی هنجره،یک مدتی که به مشکل برخوردم تا حتی گلوم زخم شد و 3 روز اصلا نباید حرف میزدم،اون 3 روز که نبایستی اصلا حرف و پچ پچ و لب خونی میکردم،بعد از اون هم که هر موقع با لبخونی میخواستم نماز بخونم گلوم درد میومد،برای همین (چون تو ذهنم بود اگر شرایط جوری بود که هر جور تونستم نمازم را بخونم) دیگه ....:crying:

[="Tahoma"][="Black"]

«سید رضوی»;253147 نوشت:
خیلی سخته که استاد!

نه ! سخت نیست !

شما می توانید به تدریج بخوانید نیازی نیست فوری همه نماز ها را قضا کنید . (1)

عاقبت به خیر باشید

پی نوشت:
1. آیت الله وحید خراسانی ، توضیح المسائل م 1380[/]

به نام خدا

عرض سلام و احترام

اگر در شرایطی باشم که به فرض، پدرم میخواد کاری انجام بده و اگر کسی کمک حالش باشه،بهتره و از اونطرف هم نماز شده و باید نماز اول وقت بخونم،حالا کدوم در اولویت هست،نماز اول وقت یا کمک به پدر؟

«سید رضوی»;253644 نوشت:
اگر در شرایطی باشم که به فرض، پدرم میخواد کاریانجام بده و اگر کسی کمک حالش باشه،بهتره و از اونطرف هم نماز شده و باید نماز اول وقت بخونم،حالا کدوم در اولویت هست،نماز اول وقت یا کمک به پدر؟

درصورتیکه کمک نکردن به پدر، موجب اذیت پدر شود کمک به پدردراولویت است ولی درصورتی دردقایق دیگر سراغ کمک به پدررفته باشیم وکمک به پدررادرک کرده ایم یعنی پدرراضی شودکه دیرترخدمتش برسیم (موجب اذیت پدرنمی شود ) خواندن نماز اول وقت اولویت دارد
حضرات ایات عظام وحید خراسانی و مرحوم بهجت شما ره 0251/7740611و7743273

[="Tahoma"]

به نام خدا

سلام علیکم

اسراء;253844 نوشت:

درصورتیکه کمک نکردن به پدر، موجب اذیت پدر شود کمک به پدردراولویت است ولی درصورتی که کمک به پدردرقایق دیگر به سراغ پدررفته باشیم کمک به پدررادرک کرده ایم وموجب اذیت پدرنمی شود خواندن نماز اول وقت اولویت دارد

ممنون از پاسخ شما؛فقط قسمتی را که قرمز رنگ کردم را متوجه نشدم ،میشه بیشتر توضیح بفرمایید

ممنونم
یا علی

«سید رضوی»;253863 نوشت:
ممنون از پاسخ شما؛فقط قسمتی را که قرمز رنگ کردم را متوجه نشدم ،میشه بیشتر توضیح بفرمایید

عرض سلام خدمت شما کاربر محترم
باعرض پوزش عبارتهایی حذف شده که اصلاحش کردیم
به عبارت دیگر اگر دیرتر به پدرکمک کنیم (اول نماز خوانده شود)واین دیر کمک کردن موجب اذیت پدرنمی شود(یعنی همان درک کردن امر پدر)دراین فرض خواندن نماز دراول وقت اولویت دارد

[="Tahoma"]

به نام خدا

سلام علیکم

«سید رضوی»;253644 نوشت:
به نام خدا

عرض سلام و احترام

اگر در شرایطی باشم که به فرض، پدرم میخواد کاریانجام بده و اگر کسی کمک حالش باشه،بهتره و از اونطرف هم نماز شده و باید نماز اول وقت بخونم،حالا کدوم در اولویت هست،نماز اول وقت یا کمک به پدر؟

یا علی

اسراء;253844 نوشت:

درصورتیکه کمک نکردن به پدر، موجب اذیت پدر شود کمک به پدردراولویت است ولی درصورتی دردقایق دیگر سراغ کمک به پدررفته باشیم وکمک به پدررادرک کرده ایم یعنی پدرراضی شودکه دیرترخدمتش برسیم (موجب اذیت پدرنمی شود ) خواندن نماز اول وقت اولویت دارد

اگر کسی دیگر به جای پدر بود مثلا خواهر،برادر یا یکی ار اقوام و یا یک شخص غریبه بود چی؟نماز در اولویت میشه؟

«سید رضوی»;255216 نوشت:
اگر کسی دیگر به جای پدر بود مثلا خواهر،برادر یا یکی ار اقوام و یا یک شخص غریبه بود چی؟نماز در اولویت میشه؟ تشکر یا علی مدد

حکمی که جناب استاد اسرای بزرگوار فرمودند اختصاص به پدر و مادر دارد و برای دیگر افراد چنین حکمی نیست.

همیشه سالم و موفق باشید

به نام خدا

عرض سلام و احترام

یکی از بجه های اقوامم،یک بچه مرغابی داره که اونو در حالت نماز خواندن میذاره،یعنی مهر نماز میاره و سجاده نماز و سر مرغابی رو میذاره روی مهر،سوالم این بود که آیا این کار این بچه،کوچک شمردن نماز به حساب نمیاد و گناهی نداره؟

مقلد دو بزرگوار آیت الله بهجت و وحید میباشم

ممنون

[="Tahoma"][="Indigo"]روی مهر؟ یعنی کجا سجده میکنه؟ روی سر مرغابی؟
[/]

a_rezahu;256160 نوشت:

روی مهر؟ یعنی کجا سجده میکنه؟ روی سر مرغابی؟

بله یعنی سر مرغابی رو میگیره تو دستش، و میذارش روی مهر(برای سجده)

[="Tahoma"][="Black"]

«سید رضوی»;256063 نوشت:
به نام خدا عرض سلام و احترام یکی از بجه های اقوامم،یک بچه مرغابی داره که اونو در حالت نماز خواندن میذاره،یعنی مهر نماز میاره و سجاده نماز و سر مرغابی رو میذاره روی مهر،سوالم این بود که آیا این کار این بچه،کوچک شمردن نماز به حساب نمیاد و گناهی نداره؟ مقلد دو بزرگوار آیت الله بهجت و وحید میباشم

در فرض سئوال این کار که توسط یک بچه انجام شده ، سبک شمردن نماز محسوب نمی شود .

موفق و سلامت باشید[/]

[="Tahoma"]

به نام خدا

عرض سلام و احترام

آیا مهر نماز حتما باید به اندازه ی بند انگشت شست باشد؟
چون بند انگشت شست همه مثل هم نیست،آیا هر کسی باید شست خودش را ملاک بذاره؟
اگر یک خورده ای کمتر از بند انگشت باشد چی ؟نماز قبول نیست؟

مقلد دو بزرگوار آیت الله بهجت و وحید میباشم

ممنون
یا علی مدد

موضوع قفل شده است