صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: یک سوال مهم از آیه تحدی

علاقه
    تحقیق و مطالعه و گشت و گذار اینترنتی و بازیهای کامپیوت
    نوشته
    302
    حضور
    3 روز 9 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    308

مطلب یک سوال مهم از آیه تحدی

فرض کنیم تنوانستیم آیه ای مثل قرآن بیاریم و برامون اثبات شد که قرآن غیر بشری است

حالا چه طوری بفهمیم قرآن الهیه؟؟؟؟؟؟؟ شاید کار اجنه و ملائک و... باشه

(از غیر بشری بودن مستقیما نمی توان الهی بودن را نتیجه گرفت)
    کفر چو منی گزافه آسان نبود
    محکم تر از ایمان من ایمان نبود
    در دهر چومن یکی و آنهم کافر
    پس در همه دهر یک مسلمان نبود

2. صلوات ها 2

3.  

نوشته
    421
    حضور
    2 روز 8 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    914

من خیال شما را از این بابت راحت می کنم. "انه لقول رسول کریم ذی قوه عند ذی العرش مکین مطاع ثم امین". قرآن کلام روح القدس است که گاهی اوقات تنها از جانب خدا (مانند این آیه:"نبی عبادی انی انا الغفور الرحیم") و بعضی وقتها از طرف خدا و خودش و سایر فرشتگان و ارواح مردگان (مواردی که از طرف "ما" سخن می گوید) کلمات را بیان می کند.
    مگر به شما در قرآن چه گفته شده؟ جز این است که گفته اند خدا یکی است؛ به پدر و مادر خود نیکی کنید؛ زنا نکنید؛ کسی را بی مورد نکشید؛ دروغ نگویید؛ هم را مسخره نکنید؛ کم فروشی نکنید؛ نماز بخوانید و ... . اینها توصیه هایی است برای صاحبان خرد. اگر این موارد را قبول ندارید می توانید هر طور می خواهید زندگی کنید ولی ما اخطار می دهیم که نتیجه اش را می بینید. هر وقت حداقل برای خودتان ثابت شد که می توانید وضع فعلی تان را ثابت نگه دارید (نمیرید یا اگر نمردید کسی بر شما تسلط پیدا نکرد) از نظر عقلی می توان به دلخواه عمل کرد که البته باز هم ممکن است عده ای جور دیگر فکر کنند و نگذارند شما هر کاری دلتان می خواهد بکنید.
    مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ

5. صلوات ها 2

علاقه
    تاريخ ومباحث اعتقادي
    نوشته
    35
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    104

مطلب

نقل قول نوشته اصلی توسط lili2020 نمایش پست ها
    فرض کنیم تنوانستیم آیه ای مثل قرآن بیاریم و برامون اثبات شد که قرآن غیر بشری است

حالا چه طوری بفهمیم قرآن الهیه؟؟؟؟؟؟؟ شاید کار اجنه و ملائک و... باشه

(از غیر بشری بودن مستقیما نمی توان الهی بودن را نتیجه گرفت)
    سلام
    اولا:چون تحدي ومبارز طلبي قرآن فقط از انسانها نيست وهيچ كس غير خدا نمي تواند مثل قرآن بياورد در آيه23سره بقره خداوند متعال مي فرمايد:اگر درآنچه مابر بنده خود نازل كرده ايم شك داريدپس سوره اي مثل يكي از سوره هاي قرآن بياوريد وتمام وگواهان خود غير از خدا را براين كار دعوت كنيداگر راست مي گوييد.
    وثانيا:معني نداردقرآن ازطرف فرشته يا جني باشد ولي آن را به خدا نسبت دهدوهمه سخنان آن به نقل ازخداوند باشد.
    يا دراول سوره جن خداوند مي فرمايد :بگو به من وحي شده است كه جمعي از جن به سخنانم گوش فرا داده اند سپس گفته اند ما قرآن عجيبي شنيده ايم .
    معني ندارد جن ها ازسخنان قرآني كه خود نقل كرده اند تعجب كنند پس نتيجه مي گيريم قرآن از طرف خداوند است.
    ثالثا:هيچ يك از كساني كه قرآن را قبول نداشتند ومقابل خدلاوند ايستادند نگفتند قرآن از طرف فرشتگان ويا جن هاست.

7. صلوات ها 5

علاقه
    قرآن و عترت علیهم السلام
    نوشته
    845
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3654

قرآن در چند سوره دعوت به مقابله به مثل نموده است از جمله:

1- در سوره اسراء آيه 88- اين سوره در مكه نازل شده است- مى‏خوانيم:
    قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَ الْجِنُّ عَلى‏ أَنْ يَأْتُوا بِمِثْلِ هذَا الْقُرْآنِ لا يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَ لَوْ كانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيراً:" بگو اگر تمام جن و انس اجتماع كنند تا كتابى همانند قرآن بياورند، نمى‏توانند، اگر چه نهايت همفكرى و همكارى را به خرج دهند".

2- در سوره هود- اين سوره نيز در مكه نازل شده است- در آيات 13 و 14 مى‏خوانيم:
    أَمْ يَقُولُونَ افْتَراهُ قُلْ فَأْتُوا بِعَشْرِ سُوَرٍ مِثْلِهِ مُفْتَرَياتٍ وَ ادْعُوا مَنِ اسْتَطَعْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ صادِقِينَ فَإِلَّمْ يَسْتَجِيبُوا لَكُمْ فَاعْلَمُوا أَنَّما أُنْزِلَ بِعِلْمِ اللَّهِ ...
    " مى‏گويند اين آيات را به خدا افترا بسته (و ساختگى است) بگو اگر راست مى‏گوئيد شما هم ده سوره ساختگى همانند آن بياوريد، و غير از خدا هر كسى را مى‏توانيد به كمك خود دعوت كنيد، و اگر اين دعوت را اجابت نكردند بدانيد اين آيات از طرف خدا است ...

3- در سوره يونس- كه نيز در مكه نازل شده- در آيه 38 چنين آمده است:
    أَمْ يَقُولُونَ افْتَراهُ قُلْ فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِثْلِهِ وَ ادْعُوا مَنِ اسْتَطَعْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ صادِقِينَ:
    " مى‏گويند بر خدا افترا بسته، بگو سوره‏اى همانند آن بياوريد و هر كس غير از خدا را مى‏توانيد به يارى طلبيد، اگر راست مى‏گوئيد".

4- آيه وَ إِنْ كُنْتُمْ فِي رَيْبٍ مِمَّا نَزَّلْنا عَلى‏ عَبْدِنا فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِنْ مِثْلِهِ وَ ادْعُوا شُهَداءَكُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ صادِقِينَ (23/بقره)كه در مدينه نازل شده است.
    همانطور كه ملاحظه مى‏شود قرآن با صراحت و قاطعيت بى‏نظيرى دعوت به مبارزه كرده، صراحت و قاطعيتى كه نشانه زنده حقانيت است.
    قرآن با بيان بسيار قاطع و صريح تمام جهانيان و كليه كسانى را كه در پيوند آن با مبدء جهان آفرينش ترديد داشتند دعوت به مقابله به مثل كرده است، نه تنها دعوت كرده بلكه آنها را تشويق و تحريك به مبارزه نيز نموده است و كلماتى در اين آيات به كار برده كه به اصطلاح" به غيرت آنها برخورد نمايد" اين كلمات عبارتند از:

إِنْ كُنْتُمْ صادِقِينَ:" اگر راست مى‏گوئيد".
    فَأْتُوا بِعَشْرِ سُوَرٍ مِثْلِهِ مُفْتَرَياتٍ:" ده سوره ساختگى مثل آن بياوريد".
    قُلْ فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِثْلِهِ ... إِنْ كُنْتُمْ صادِقِينَ:" اگر راست مى‏گوئيد يك سوره ساختگى بياوريد".
    وَ ادْعُوا مَنِ اسْتَطَعْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ:" غير از خدا از هر كس مى‏خواهيد دعوت كنيد".
    قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَ الْجِنُّ:" اگر همه جهانيان دست به دست هم بدهند ...".
    لا يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ:" نمى‏توانند مثل آن را بياورند ..."
    فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِي وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ:" از آتشى بترسند كه هيزم آن بدنهاى مردم (گنهكار) و سنگها است.
    فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا وَ لَنْ تَفْعَلُوا:" اگر مثل آن را نياورديد، و هرگز نخواهيد توانست ...".(تفسير نمونه، ج‏1، ص: 132)

9. صلوات ها 3

علاقه
    علمی/خانوادگی/روانشناسی ومشاوره/اعتقادات/اهل بیت/انقل
    نوشته
    367
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1232

پاسخهای دوستمان مناف به نظر من منطقی تر است.البته بجز همین جمله آخر.
    از سوال کننده محترم خواهش می کنم یک بار دیگر آن را بخوانید واگر ایرادی به نظرتان رسید بفرمایید.
    در ضمن از لحن پاسخگویی شما ناراحت شدم.هر چند که خطاب به شخص من نبوده اما بوی تمسخر می دهد.درنتیجه دوستان را از ادامه صحبت ممکن است منصرف کند.در هر حال انتخاب نحوه صحبت با شماست.
    ویرایش توسط جوادی : ۱۳۹۰/۱۲/۰۸ در ساعت ۱۱:۵۲

نوشته
    164
    حضور
    2 روز 2 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    629

سلام
    من در این زمینه تخصص ندارم ، اما دلم نیومد چیزهایی که به ذهنم می رسه رو نگم.
    ببینید
    1- در آیه ی تحدی عبارت " من دون الله " می تونه شاهدی باشد بر نزول قرآن از طرف خدا.
    2- آها ، یه مطلب باید روشن بشه واینکه اصلا ما درون دینی بحث می کنیم یا برون دینی.
    مشکلی که شما به پاسخ سایر دوستان گرفته بودی ، به صورت واضح بحث رو برون دینی جلوه می دهد. و خوب یه قدری کار مشکل می شه.
    3- ذر این زمینه من یه چیزهایی به نظرم میاد. فلاسفه ی شیعه ی دوازده امامی ، بعد از بحث های عقلی درباره ی وجود خدا و اثبات یگانگی او ( از نظر عقلی و بدون مراجعه به قرآن ) و موارد دیگری که من به یاد ندارم و بیش تر اون ها رو شنیدم و نمی تونم منبعی معرفی کنم ، این رو اثبات می کنند(عقلی) که :
    " بر خدا واجب است که انسان ها را با فرستادن پیامبر هدایت کند "
    خیلی ها هم ایراد می گیرند که چه جور شما یه کار رو واسه خدا واجب می دونید. اون ها هم می گن این وجوب به این معنی هست که خدا حتما این کار رو می کنه.
    4- خدا هم در یکی از آیات به این نکته به شکل ظریفی اشاره می کند و می فرماید " آیا برای آن ها عجیبه که پیامبری براشون بیاد و آیات خدا رو برشون بخونه " ( مضمون آیه این گونه است)
    5- غیر از خدا کسی هم ادعا نکرده که قرآن مال منه.
    6- علاوه بر این نشانه ای هم مبنی بر این که قرآن از غیر خدا باشه در دسترس نیست. یعنی اگر شما کل قرآن رو دقیق بگردی و خیلی دقیق بگردی و به کامپیوتر هم بدی بگرده ، هیچ چیزی توش پیدا نمی شه که نشون بده مثلا روح القدس اون رو نوشته یا یه موجود دیگه.
    7- این ها رو روی هم بریزیم و معجزات قرآن رو از جمله اعجاز های عددی اون رو در نظر بگیریم، شاید بتونیم بگیم ، قرآن از طرف خدا نازل شده.

علاقه
    نوشته
    302
    حضور
    3 روز 9 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    308

خدمت دوست عزیزتر که به من منت گذاشت
    کاربر babak
    بحث اصلا" برون دینی نیست .گزاره های استدلال باید درست باشه
    کسی که بخواد استدلال کنه باید از پیش فرض های اثبات شده استفاده کنه هیچ وقت نمی تواند قرآن یا حرف کس دیگه رو پیش فرض سخنان خودش قرار بده .مگر این که در وحله قبلی صحت اونها را ثابت کرده باشه . این رو می توانید از بزرگان دینی هم بپرسید.اونها هنگام اثبات مسائل دینی این مسائل را رعایت می کنند
    آیا بزرگی از عالمان دینی در این سایت هست که متوجه بشه از غیر بشری بودن نمی شه مستقیم الهی بودن رو نتیجه گرفت و این خودش یک گزینه مستقلیه که نیاز به اثبات داره
    دوستان این که میگم نباید از قرآن دلیل بیارید منظورم اینه که نباید بگید این آیه رو خدا گفته چون سوال منم همینه میگم از کجا باید بفهمیم خدا گفته؟؟؟ شاید القاهای شیاطین و اجنه و بعضی ملائک باشه
    کارشناسان و دوستان عزیزی که سوال بچه ها را جواب می دادند و خیلی هم زیبا جواب می دادند.من همچنان منتظر جواب های زیبای شما با پیش فرض های درست و منطقی هستم
    ویرایش توسط lili2020 : ۱۳۹۰/۱۲/۰۸ در ساعت ۱۶:۵۷

علاقه
    نوشته
    367
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1232

منظور جناب مناف این است که محتوای قرآن دال بر یکسری مطالب است که نمی تواند از طرف اجنه باشد.نه اینکه بر مبنای الهی بودن آن استدلال کرده باشند.مثلا می گوییم : در قرآن
    (حالا از طرف هرکس) اینچنین آمده.پس این نشان می دهدکه....
    درست مثل اینکه می گویید:محتوای فلان کتاب نشان می دهد که نویسنده آن فلانی است.
    حالا استدلالهای ایشان:
    1-تحدی قرآن ازهمه موجودات است.معنی ندارد ازطرف اجنه باشد بعد بگوید:
    اگراجنه می توانند مثل این بیاورند.آدم خودش که به خودش تحدی نمی کند!
    2-معنی ندارد از طرف اجنه باشد بعد آن را به کس دیگر(خدا) نسبت دهند.مگر اجنه می ترسند حقیقت را بگویند؟! اگر می ترسند چرا نازل کرده اند؟
    3-معنی ندارد اجنه خودشان از حرفهای خودشان تعجب کنند واین را هم در کتابشان بیاورند وآبروی خودشان را ببرند!
    دقت بفرمایید این جوابها با توجه به محتوای مطالب کتاب است.نه الهی بودن یا نبودن آن
    ویرایش توسط جوادی : ۱۳۹۰/۱۲/۰۸ در ساعت ۲۰:۲۸

علاقه
    نوشته
    302
    حضور
    3 روز 9 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    308

دوستانی که معجزه عددی و... قرآن را مثالی بر الهی بودن قرآن می دانند توجه کنند که از کجا مطمئن هستند که شیاطین و اجنیان و بعضی از فرشتگان نمی توانند معجزه کنند؟؟؟؟؟ اگر می گویید امکان ندارد که آنها بتوانند؛ باید برای محال بودن این امر دلیل بیاورید............
    دوست عزیز جوادی
    از این که راجع به سوال من فکر کردی ممنون

منظور شما را از استدلال آخری نفهمیدم اگر توانستی برایم شفاف توضیح بده
    رد استدلال شماره 1
    اجنه ای داریم بسیارقوی دارای نیروی مافوق عالم و بسیار زیرک که بنا بر اهدافی که در سر دارد و بنا به دلایل

خاصی تصمیم می گیرد ادعای خدایی کند چرا نباید تحدی کند ؟؟؟؟؟؟؟ وقتی قدرتش حتی از هم نوعان خود بیشتر

است چه دلیلی دارد که این کار را نکند؟؟؟؟؟؟؟ وقتی میداند برنده مسابقه خود اوست قدرت لازم را فقط خود

او دارد چرا تحدی نکند وحرفش را به کرسی ننشاند؟؟؟؟؟؟؟ شاید هم به دروغ مجبور است از اجنه ها هم تحدی

کند تا ما فکر نکنیم اجنه ها هم می توانند مثل قرآن بیاورند. ببین دوست عزیز این موارد ممکن است حقیقت داشته

باشد ولی اگه شما می گی محاله باید محال بودن را اثبات کنی
    رد استدلال شماره 2
    پنهان کردن حقیقت همیشه دلیل بر ترس نیست ,شاید اجنه خارق العاده ما به خاطررسیدن به اهداف مهمی که دارد

نباید حقیقت را بگوید ؛درضمن اگه حقیقت را بگوید دیگر ما از قرآن پیروی نخواهیم کرد. یه دلیل دیگر هم برای

پنهان کردن حقیقت می تواند این باشد که او با پیامبر یا پیامبر با او یا خودش با هم نوعانش تبانی کرده باشند که

حقیقت را کتمان کنند. شاید در قرآن مسئله ای است که پیروی از آن برای اجنه و یا پیامبر مهم بوده وشاید هم فقط

برای پیامبر مهم بوده به همین خاطر ما را مجبور به اطاعت از قرآن می کنند.

دوستان عزیز اینها همگی احتمال دارد حقیقت داشته باشد و صد در صد می دانید که اگر کسی بگوید خیر باید....
    محال بودن آن را اثبات کند

علاقه
    نوشته
    367
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1232

دوست گل من من یکی نمی گویم محال است.می گویم عقلانی نیست.
    مثلا اجنه خاصی خودش را معرفی نکند یا دروغ بگوید یا حقیقت را مخفی کند و.....این کارها با بقیه محتوای این کتاب هماهنگی عقلانی ندارد.باید ثابت کرد که هدف اجنه از اینکه این کارهای عجیب چیست؟ چرا این کلمات وجملات قشنگ وهماهنگ وکاملا عقلانی را برای اهداف مسخره وغیر عقلانی بکار می برند؟ بالاخره اجانین می دانند که با انسان عاقل سروکار دارند وباید کاری کنند که انسان با هوش در نهایت دستشان را نخواند!
    حالا بیایند خودشان را وضعفهایشان را یکجا لو بدهند وجای دیگر دروغ بگویند یا کتاب را به کسی که با او دشمنند مثلا خدا نسبت بدهند.این کارها عقلایی نیست.در حالیکه محتوای کتاب نشان می دهد از یک عقل واحد ومنطقی صادر شده با اهدافی که به نظر منطقی می رسد وهماهنگ.
    شما که می فرمایید شاید این شاید آن...اینها را دقیقا با استدلال عقلانی اثبات کنید که ما هم بفهمیم هدف این قدرتهای مافوق چه بوده وچرا تناقض گویی کرده اند در حالیکه می دانسته اند با انسان باهوش طرفند؟!
    در ضمن اگر این موجود مافوق بشری که اینقدر منطقی است(از روی مطالب کتاب میگیم منطقی)و چنین قدرتی دارد که با همه موجودات تحدی پیروز بکند و واجد همه صفاتی است که ادعا می کند(تناسبهای جالبی در کتابش پیدا می شود!) واز همه برتر است و اهدافش هم از روی کتابش معلوم می شود که بسیار جالب است ..... پس او خداست!
    اسمش هم دیگر مهم نیست!
    ویرایش توسط جوادی : ۱۳۹۰/۱۲/۰۹ در ساعت ۲۰:۰۱

16. صلوات

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۲۰, ۰۰:۲۳ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری