جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زیر سوال رفتن غرانیق

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  تحقیق و مطالعه و گشت و گذار اینترنتی و بازیهای کامپیوت
  نوشته
  303
  حضور
  3 روز 10 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  309

  مطلب زیر سوال رفتن غرانیق
  با سلام

  آیه 99 سوره نحل :

  که البته شیطان را هرگز برکسانی که به خدا ایمان آورده و بر پروردگارشان توکل و اعتماد می

  کنند تسلطی نخواهد بود.(توجه کنید که میگه هرگز یعنی تحت هیچ شرایطی امکان نداره)

  حال سوال:
  پس چرا شیطان به پیامبر تسلط پیدا کرد و آیه های شیطانی را بر دهان پیامبر انداخت؟؟؟

  که خداوند متعال مجبور بشه اونا رو محو کنه

  حج 52:
  و ما پیش از تو هیچ رسول و پیغمبری نفرستادیم جز آنکه چون آیاتی تلاوت کرد شیطان در آن

  آیات الهی القا دسیسه کرد آنگاه خدا آنچه شیطان القا میکند محو و نابود می سازد سپس

  آیات خود را استوار و محکم می گرداند و خدا دانا و درستکار است

  کدومو قبول کنیم؟؟؟ تسلطی بالاتر از القا کردن کلام شیطانی به جای کلام الهی که اون

  لحظه خود پیامبر هم نفهمه چی داره میگه؛ مگه وجود داره؟؟؟
  کفر چو منی گزافه آسان نبود
  محکم تر از ایمان من ایمان نبود
  در دهر چومن یکی و آنهم کافر
  پس در همه دهر یک مسلمان نبود

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,645
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11114  نقد و بررسی صحت افسانه غرانيق
  غرانیق جمع غرنوق است به معنای مرغان آبی ٬ لک لک ٬ بوتیمار (مرغ غم)
  مشرکین اعتقاد داشتند که در بتهایشان ارواح ملائکه قرار دارند و این ملائکه دختران خدا هستند و از آنجا که این ملائکه به سمت بالا پرواز می کردند و نزد خدا شفاعت می کردند به آ نهاغرانیق می گفتند .
  از بین مورخین طبری این داستان را با شاخ و برگ فراوان نقل کرده است. وی در دو جا به این داستان پرداخته است : ۱) در تفسیر خود ٬ ۲) در تاریخ خود
  وی این داستان را در تفسیر خود از
  ۱۰ طریق و در تاریخ خود از دو طریق بیان کرده است.
  راوی این مطلب محمد بن کعب قرظی است که در سال ۴۰ هجری بدنیا آمده و از یهودیان بنی قریظه بوده که بعدا مسلمان شده است و خودش اولین نفر است که این داستان را با قاطعیت بیان می کند .
  متن داستان :
  « می گویند پیامبر (ص) در سال ۵ بعثت در جمعی از مجامع قریش بود که سوره نجم بر ایشان نازل شد ٬ در آیات اول این سوره خداوند بیان کرده که پیامبر به غیر از چیز هایی که جبرئیل برای او بیان می کند حرفی نمی زند و بعد از آن تا آیه ۱۸ به ماجرای معراج پیامبر اشاره شده است.
  لَقَدْ رَأى‏ مِنْ آياتِ رَبِّهِ الْكُبْرى‏ (۱۸) أَ فَرَأَيْتُمُ اللاَّتَ وَ الْعُزَّى (۱۹) وَ مَناةَ الثَّالِثَةَ الْأُخْرى‏ (۲۰)
  در آیه ۱۸خداوند می فرماید : پیامبر به معراج رفت تا آیات پر عظمت خدا را در عوالم دیگر هم ببیند . در آیات ۱۹و۲۰ خداوند خطاب به مشرکین می گوید: شما از بتهای خود (لات ٬ عزّی و منات) چه دیدید؟
  در اینجا طبری بیان می کند که شیطان بر زبان پیامبر این جمله را جاری کرد:
  تِلکَ الغَرانیقُ العُلی وَ اِنّ شَفاعَتَهُنّ لَتُرتَجی (اینها مرغان بلند پروازی هستند که امید است شفاعت آنها مورد قبول واقع شود).
  در آیه ۲۱ خداوند می فر ماید : أَ لَكُمُ الذَّكَرُ وَ لَهُ الْأُنْثى‏ (آیا فرزند پسر برای شما و فرزند دختر برای خداست-در اینجا خداوند می خواهد به نوعی این طرز فکر اعراب را که پسر از دختر بلند مرتبه تر است ٬ مورد تمسخر قرار دهد-).
  در آیه ۲۲ آمده است : تِلْكَ إِذاً قِسْمَةٌ ضِيزى‏ (اگر چنین باشد این تقسیم ناعادلانه است-اشاره دارد به این اعتقاد که ارواح بتها دختران خدا هستند-).
  در آیه ۲۳ آمده است : إِنْ هِيَ إِلاَّ أَسْماءٌ سَمَّيْتُمُوها أَنْتُمْ وَ آباؤُكُمْ ما أَنْزَلَ اللَّهُ بِها مِنْ سُلْطانٍ إِنْ يَتَّبِعُونَ إِلاَّ الظَّنَّ وَ ما تَهْوَى الْأَنْفُسُ وَ لَقَدْ جاءَهُمْ مِنْ رَبِّهِمُ الْهُدى‏ (نیستند آنها مگر یک سری اسم که شما و پدرانتان نامیده اید٬ خدا در رابطه با آنها هیچ دلیلی را نازل نکرده است و شما فقط یک گمان بیشتر ندارید).
  این آیات ادامه پیدا می کند تا در آیه ۲۶ خداوند می فرماید : وَ كَمْ مِنْ مَلَكٍ فِي السَّماواتِ لا تُغْنِي شَفاعَتُهُمْ شَيْئاً إِلاَّ مِنْ بَعْدِ أَنْ يَأْذَنَ اللَّهُ لِمَنْ يَشاءُ وَ يَرْضى‏ (چه بسیار ملائکه که در آسمان هستند و شفاعتشان مورد قبول واقع نمی شود مگر خداوند اذن بدهد نسبت به کسانی که بخواهد و راضی باشد).
  طبری بیان می کند که این آیات به آیه سجده رسید و پیامبر به همراه مسلمانان به سجده رفتند . در اینجا مشرکین هم به خاطر آیه ای که شیطان به پیامبر القا کرده بود سجده کردند ٬ حتی یک نفر از مشرکین به نام ولید که فردی پیر بود و نمی توانست سجده کند مشتی خاک برداشت و بر پیشانیش گذاشت.
  این حادثه گذشت و بعد از ظهر جبرئیل در منزل پیامبر (ص) نازل شد . پیامبر (ص) آیات قبل را بر او خواند و وقتی به جمله ی (تِلکَ الغَرانیقُ العُلی وَ اِنّ شَفاعَتَهُنّ لَتُرتَجی) رسید ٬ جبرئیل گفت من چنین چیزی به تو نگفتم و این القای شیطان بوده است . پیامبر (ص) از اینکه نتوانسته بود آیات الهی را بدرستی به مردم برساند ٬ به شدت ناراحت شد.
  در اینجا بود که آیه ی ۵۲ سوره حج برای قوت قلب پیامبر نازل شد : وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ مِنْ رَسُولٍ وَ لا نَبِيٍّ إِلاَّ إِذا تَمَنَّى أَلْقَى الشَّيْطانُ فِي أُمْنِيَّتِهِ فَيَنْسَخُ اللَّهُ ما يُلْقِي الشَّيْطانُ ثُمَّ يُحْكِمُ اللَّهُ آياتِهِ وَ اللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ (ای رسول ما پیش از تو هیچ پیامبری نفرستادیم مگر آنکه وقتی آیاتی برای هدایت خلق تلاوت کرد ٬ شیطان در آن ایات الهی القاء دسیسه کرد خدا هر چه شیطان القا کرده محو و نابود می سازد و آیات خود را تحکیم و استوار می گرداند و خدا دانا به حقایق امور و درستکار در نظام عالم است).
  بعد از نزول این آیه پیامبر (ص) به مردم فرمودند که جمله ی تِلکَ الغَرانیقُ العُلی وَ اِنّ شَفاعَتَهُنّ لَتُرتَجی جزو آیات قرآن نبوده و القای شیطان بوده است ».

  دلایل جعلی بودن داستان :
  ۱) اولین و بزرگترین مشکل این داستان این است که همه میدانیم پیامبر (ص) معصوم بوده اند ٬ چطور امکان دارد چنین اشتباهی از ایشان سر زده باشد و شیطان در حین تلاوت آیات جمله ای بر زبان ایشان جاری ساخته باشد؟!
  ۲) یکی از بزرگترین اشتباهات راوی این داستان این بوده است که فراموش کرده سورۀ حج مدنی است (درست است که در مورد مدنی بودن آیه ۵۲ و چند آیه دیگر از این سوره ابهام وجود دارد ولی این ابهام در این است که آیا این آیه در مدینه نازل شده یا در راه مدینه . پس مکی بودن آیه به کل منتفی است) پس چطور امکان دارد که آیه ۵۲ سوره حج در بعد از ظهر آن روز در مکه نازل شده باشد. در ضمن سوره نجم هم در سال ۲ بعثت نازل شده است نه در سال ۵ بعثت !!
  ۳) از دیگر ایرادات این داستان آن است که مسلمانان در زمان مکه در اجتماع مشرکین قریش شرکت نمی کردند . همچنین در روایات مختلف این داستان آمده است که پیامبر در هنگام نزول این آیات در خواب بوده اند یا در نماز و یا در حال طواف به دور کعبه . خود این تناقض ها باعث می شود که اصل داستان مورد تردید واقع شود٬ در ضمن چطور امکان دارد که پیامبر در خواب بوده باشند و در هنگام نزول این آیات مسلمانان و مشرکین گرد ایشان جمع شده باشند ؟!
  ۴) مهمترین راوی این داستان محمد بن کعب قرظی است که خود او اولین نفری است که این داستان را نقل می کند و آن را به هیچ کس هم نسبت نمی دهد حال آنکه سال تولد وی ۴۰ هجری است !! در ضمن وی از یهودیان بنی قریظه بوده که تنها طایفه ی یهودیان است که پیامبر با آنهاجنگیده اند و احتمال می رود که آنها این کینه خود را با سر هم کردن چنین داستان هایی مرتفع کرده باشند. حتی ابن عباس هم که با تردید به این داستان اشاره کرده است سال ۱۰ بعثت به دنیا آمده است ولی این حادثه به گفته طبری در سال ۵ بعثت رخ داده است .
  ۵) مسلم و بخاری علمای بزرگ اهل سنت هم که هم عصر طبری بوده اند هیچ اشاره ای به وجود چنین داستانی نکرده اند و طبری هم به خاطر اینکه ابن اسحاق این روایت را نقل کرده آن را در کتب خود آورده است . جالب اینجاست که ابن هشام شاگرد بزرگ شاگرد محمد بن اسحاق هم این مطلب را در کتاب خود (السیره النبویه) که از روی کتاب محمد بن اسحاق جمع آوری کرده ٬ نیاورده است. در ضمن بزرگترین مشکل این است که علی (ع) که همواره یار و یاور پیامبر (ص) بوده است چرا در هیچ جا هیچ اشاره ای به این مطلب نکرده است ؟!
  اینها فقط دلایل عقلی و تاریخی است که نشان می دهد این داستان از اصل جعلی بوده است .
  این همان داستانی است که سلمان رشدی ملعون بر پایه آن کتاب آیات شیطانی خود را نوشت . وی در پایان کتاب خود از مولانا محمد علی ( که یک کتاب تفسیر قرآن دارد و در آن به این داستان اشاره کرده است ) تشکر می کند حال آن که خود مولانا محمد در کتاب خود این داستان را جعلی عنوان کرده است.
  سلمان رشدی در کتاب خود به این موضوع پرداخته که این تنها باری نبوده که پیامبر در خواندن آیات برای مردم اشتباه کرده بلکه هر بار که اطرافیان پیامبر با وی صحبتی می کردند ایشان نعوذ بالله نمی توانستند تشخیص دهند که این صحبت ها از طرف آنهاست یا خدا و این صحبت ها را به عنوان آیات قرآن برای مردم بیان می کردند .
  ان شاء الله هر جا که هست خدا هلاکتش را نزدیک بگرداند.
  التماس دعا


  خداوندا. من بنده حقیری هستم که در مقابل عظمت و مهربانی تو سر به سجده می اورم چرا که تنها تو هستی که من را وجود بخشیدی و من تورا همیشه در همه حال می بویم و میستایم.

 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,645
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11114  قرآن كريم در آية 52 و 53 سورة مباركه حج ميفرمايد: شيطان در آيات الهي، دسيسه كرد آنگاه خداوند آنچه القا كرده بود، محو و نابود ساخت. سؤال اين است كه آيا شيطان ميتواند در وحي نيز دخالت كند، تا خداوند جلوي آن را بگيرد؟ نيز آيه شريفه ياد شده، چگونه مسئلة صحت انبيا در گرفتن وحي توجيه پذير است؟ آيا خداوند نميتوانست، جلوي القائات شيطان را بگيرد يا اساساً كاري كند كه او دخالتي در وحي و كلام الهي ننمايد كه خداوند پس از آن، دخالت او را خنثي سازد؟

  پاسخ:آية شريفه، به القاي شيطان، به گونهاي كه در سؤال مطرح شده، ارتباطي ندارد گرچه سخن از القاي شيطان است، اما نه آنچنان القايي كه مداخله در ارسال وحي و ايجاد اختلال در گرفتن آن، به وسيلة پيامبر باشد، بلكه مربوط است به موانعي كه شيطان به شكلي ديگر، در راه دعوت انبيا و پيامبر بزرگوار اسلاماز راه عوامل خود ايجاد ميكرد موانعي كه با حمايتهاي الهي و تدابير پيامبر6 در هم ميشكست و به نتيجه نميرسيد. توضيح آن كه: درباره امنية مطرح شده در آية شريفه دو احتمال ميرود كه بنابر هر دو احتمال، ادعاي فوق اثبات و آن چه در متن سؤال مطرح گرديده رد ميشود. احتمال اول كه احتمالي معقولتر و قويتر است آن كه امنية و تمنّي، به مفهوم فرض كردن و در نظر گرفتن صورتهاي خيالي از چيزهاي مطلوب و لذت بخش، مربوط به آينده است. بازگشت اين مفهوم به ريشه اصلي تمينّي است كه از مادة مني گرفته شده و در اصل به معناي تقدير و فرض است. علت نامگذاري نطفه انسان و حيوانات به مني نيز بدان جهت است كه صورت بندي از آن انجام ميگيرد نيز اگر به مرگ، منية گفته ميشود بدان جهت است كه اجل مقدّر انسان در آن فرا ميرسد و بالأخره آرزو را نيز از اين رو تمني ميگويند كه انسان، تقدير و تصوير آن را در ذهن خود ميگيرد. نتيجه اين كه ريشة اصلي اين كلمه همه جا به تقدير و فرض و تصوير باز ميگردد بنابراين احتمال، مفهوم آيه چنين ميشود كه تصورات و آرزوهايي از قبيل پيروزي دين، رويآوري و ايمان مردم به آن و... در ذهن پيامبر6 بود و شيطان از راه وسوسه كردن مردم، برانگيختن ظالمين، فريب مفسدين و راهكارهايي مانند اينها تحقق آن آرزوها را با مانع رو به رو ميساخت و از اين راهها در سعي و تلاش او اخلال ايجاد مينمود.
  البته خداوند در اين آيه، به پيامبر خود هشدار ميدهد كه اين توطئههاي مخالفان، برنامه تازهاي نيست، بلكه همواره در برابر انبيا، اين گونه القائات شيطاني بوده است. مفهوم نسخ در آية شريفة هم بدين معنا است كه خداوند پيامبر خود را در برابر هجوم اين القائات شيطاني تنها نميگذارد، البته اين توطئههاي شيطانيِ مخالفان،ميدان آزمايشي براي آگاهان و مؤمنان و كافران تشكيل ميداد و هدف آن بود كه عالمان و آگاهان، حق را از باطل تشخيص دهند و برنامههاي الهي را از القائات شيطاني جدا سازند. مضامين آيات قبل كه سخن از تلاش و كوشش مشركان و كافران، براي محو آيين الهي و استهزا و مسخره آنها،نسبت به آن است، مؤيد اين احتمال است.
  احتمال دوم آن كه امنيه به معناي قرائت و تلاوت باشد البته در قرآن، هيچ كجا به اين معنا نيامده است. با توجه به اين احتمال، مفهوم آيه چنين ميشود كه تمام پيامبران پيشين و انبيا، هنگامي كه كلمات خدا را بر مردم ميخواندند، شياطين، به خصوص شياطين از نوع بشر، در لابهلايسخنان آنها القائاتي ميكردند و مطالبي را براي انحراف افكار عمومي ميگفتند، تا اثرات هدايت بخش آن را خنثي نمايند اما خداوند اين القائات شيطاني را محو و نابود ميكرد و آيات خود در را استحكام ميبخشيد. و اما احتمال سوم كه مورد قبول اين نوشتار نيست، آن است كه امنيه، اشاره به پارهاي از خطورات و وسوسههاي شيطاني است كه گاه در يك لحظة زودگذر، در ميان افكار پاك و نوراني انبيا افكنده ميشود، اما چون آنها داراي مقام عصمت بودند و با نيروي غيبي و امداد الهي تقويت ميشوند خداوند اين خطورات زودگذر و القائات شيطاني را از صحنة افكارشان محو ميكرد و آنها را در همان صراط مستقيم پيش ميبرد. دليل عدم پذيرش اين احتمال آن است كه در آيات بعد، اين القائات شيطاني را وسيلة آزمايش كافران و آگاهي مؤمنان ميشمرد، حال آن كه خطورات قلبي پيامبران كه به زودي محوميشود، نميتواند چنين اثري داشته باشد.
  پس تفسير اول (احتمال اول) از همه مناسبتر است كه در حقيقت به فعاليتهاي شياطين و وسوسههاي آنها در برابر برنامههاي سازنده انبيا اشاره دارد، چرا كه آنها هميشه ميخواستند با القائات خود، اين برنامهها و تقديرها را بر هم زنند، اما خداوند مانع ميشد.
  افسانة غرانيق كه در بعضي از كتب اهل سنت آمده، ساخته و پرداختة دشمنان ناشي و مخالفان بيخبر است كه براي تضعيف موقعيت قرآن و پيامبر6، اين مطلب بر پايه و اساس را جعل كرده اند. اين مسئله نيز با اشكالاتي مواجه است كه در كتب تفسير بيان شده است.(الميزان، علامه طباطبايي، ج 13، ص 391 تفسير نمونه، آيت الله مكارم شيرازي و ديگران، ج 13، ص 140.)


  خداوندا. من بنده حقیری هستم که در مقابل عظمت و مهربانی تو سر به سجده می اورم چرا که تنها تو هستی که من را وجود بخشیدی و من تورا همیشه در همه حال می بویم و میستایم.

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  نوشته
  420
  حضور
  2 روز 8 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  914  نقل قول نوشته اصلی توسط lili2020 نمایش پست ها
  با سلام آیه 99 سوره نحل : که البته شیطان را هرگز برکسانی که به خدا ایمان آورده و بر پروردگارشان توکل و اعتماد می کنند تسلطی نخواهد بود.(توجه کنید که میگه هرگز یعنی تحت هیچ شرایطی امکان نداره) حال سوال: پس چرا شیطان به پیامبر تسلط پیدا کرد و آیه های شیطانی را بر دهان پیامبر انداخت؟؟؟ که خداوند متعال مجبور بشه اونا رو محو کنه حج 52: و ما پیش از تو هیچ رسول و پیغمبری نفرستادیم جز آنکه چون آیاتی تلاوت کرد شیطان در آن آیات الهی القا دسیسه کرد آنگاه خدا آنچه شیطان القا میکند محو و نابود می سازد سپس آیات خود را استوار و محکم می گرداند و خدا دانا و درستکار است کدومو قبول کنیم؟؟؟ تسلطی بالاتر از القا کردن کلام شیطانی به جای کلام الهی که اون لحظه خود پیامبر هم نفهمه چی داره میگه؛ مگه وجود داره؟؟؟
  سلام

  نمونه القای شیطان در آیات الهی آن هنگام است که خوارج می گفتند:"إنِ الحُکمُ إلاّ لِلهِ "؛ یا زمانی که عده ای قرآن را جزء جزء نگاه کنند و با آن به دنبال پیروی از هوای نفس خود باشند (مثلا بروند و امام حسین را با اتکای به آیات قرآن شهید کنند).
  ویرایش توسط aminj : ۱۳۹۰/۱۲/۰۱ در ساعت ۱۷:۱۵
  مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  5,284
  حضور
  68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  253
  آپلود
  48
  گالری
  41
  صلوات
  21901  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام علیکم

  حدیث غرانیق در منابع اهل سنت آمده و نه در روایات شیعیان.

  آنهم مشخصا از فتنه های کفار و یهود است.


  پیامبر اکرم لاینطق عن الهوی است.
  در سوره نجم خداوند رحمان میفرماید :

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَى(النجم/1)
  سوگند به ستاره هنگامي که افول مي‌کند،
  مَا ضَلَّ صَاحِبُكُمْ وَمَا غَوَى(النجم/2)
  که هرگز دوست شما [= محمد «ص»] منحرف نشده و مقصد را گم نکرده است،

  وَمَا ينْطِقُ عَنِ الْهَوَى(النجم/3)
  و هرگز از روي هواي نفس سخن نمي‌گويد!

  إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْي يوحَى(النجم/4)
  آنچه مي‌گويد چيزي جز وحي که بر او نازل شده نيست!


  در هنگام نزول آیات سوره نجم چنین آمد:

  أَفَرَأَيتُمُ اللَّاتَ وَالْعُزَّى(النجم/19)
  به من خبر دهيد آيا بتهاي «لات» و «عزي»...
  وَمَنَاةَ الثَّالِثَةَ الْأُخْرَى(النجم/20)
  و «منات» که سومين آنهاست (دختران خدا هستند)؟!


  و برای مدتی کوتاه آیه ای نازل نشد.

  کفار شروع به شادی کردند و بعض از مسلمین ساده اندیش.

  ولی هرگز نبی اکرم پذیرفتن بتها را نه قبول کرد و نه به زبان آورد آن شعارهائی را که کفار در شادیهایشان تکرار میکردند.
  تا اینکه آیات بعدی نازل شد


  أَلَكُمُ الذَّكَرُ وَلَهُ الْأُنْثَى(النجم/21)
  آيا سهم شما پسر است و سهم او دختر؟! (در حالي که بزعم شما دختران کم ارزش‌ترند!)
  تِلْكَ إِذًا قِسْمَةٌ ضِيزَى(النجم/22)
  در اين صورت اين تقسيمي ناعادلانه است!
  إِنْ هِي إِلَّا أَسْمَاءٌ سَمَّيتُمُوهَا أَنْتُمْ وَآبَاؤُكُمْ مَا أَنْزَلَ اللَّهُ بِهَا مِنْ سُلْطَانٍ إِنْ يتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَمَا تَهْوَى الْأَنْفُسُ وَلَقَدْ جَاءَهُمْ مِنْ رَبِّهِمُ الْهُدَى(النجم/23)
  اينها فقط نامهايي است که شما و پدرانتان بر آنها گذاشته‌ايد (نامهايي بي‌محتوا و اسمهايي بي مسما)، و هرگز خداوند دليل و حجتي بر آن نازل نکرده؛ آنان فقط از گمانهاي بي‌اساس و هواي نفس پيروي مي‌کنند در حالي که هدايت از سوي پروردگارشان براي آنها آمده است!

  ....
  والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
  یاحق
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۰/۱۲/۰۱ در ساعت ۱۸:۳۹
  علی علیه السلام :
  خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

 10. صلوات ها 6


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  تحقیق و مطالعه و گشت و گذار اینترنتی و بازیهای کامپیوت
  نوشته
  303
  حضور
  3 روز 10 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  309  سلام دوست عزیز گمنام
  توضیحات شما خوب بود ولی قرآن می گه شیطان در آیات الهی دسیسه کرد فکر کنم خیلی واضح گفته.به نظرم شما دارید معنای واضح قرآن را ...
  حالا آمدیم منظور خدا همان آیات قرآن بود اونوقت چه طوری باید در آیه ذکر می کرد ؟؟؟
  کفر چو منی گزافه آسان نبود
  محکم تر از ایمان من ایمان نبود
  در دهر چومن یکی و آنهم کافر
  پس در همه دهر یک مسلمان نبود

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3654  نقل قول نوشته اصلی توسط lili2020 نمایش پست ها
  قرآن می گه شیطان در آیات الهی دسیسه کرد

  با سلام
  قرآن کریم می فرماید: وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ مِنْ رَسُولٍ وَ لا نَبِيٍّ إِلَّا إِذا تَمَنَّى أَلْقَى الشَّيْطانُ فِي أُمْنِيَّتِهِ فَيَنْسَخُ اللَّهُ ما يُلْقِي الشَّيْطانُ ثُمَّ يُحْكِمُ اللَّهُ آياتِهِ وَ اللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيم‏

  ترجمه:" ما هيچ رسول و پيامبرى را پيش از تو نفرستاديم مگر اينكه هر گاه آرزو مى‏كرد و طرحى براى پيشبرد اهداف الهى خود مى‏كشيد شيطان، القائاتى در آن طرح مى‏كرد خداوند القائات شيطان را از ميان مى‏برد، سپس آيات خود را استحكام مى‏بخشيد و خداوند عليم و حكيم مى‏باشد"


  كلمه" تمنى" به معناى اين است كه آدمى آنچه را آرزو دارد و دوستش مى‏دارد موجود و محقق فرض كند، حال چه اينكه ممكن هم باشد يا نباشد، مثل اينكه يك مرد فقير آرزو مى‏كند توانگر شود، يا كسى كه بى‏اولاد است آرزو مى‏كند صاحب فرزند باشد، يا هر انسانى آرزو مى‏كند فنا ناپذير و جاويد باشد يا دو بال داشته باشد و با آنها پرواز كند آن صورت خيالى كه تصورش را مى‏كند و از تصور آن لذت مى‏برد، آن را" امنية- آرزو" مى‏گويند.

  و اصل در معناى اين كلمه" منى"- به فتح ميم و سكون نون- است كه به معناى فرض و تقدير است. بعضى از اهل فن گفته‏اند: اين كلمه گاهى به معناى قرائت و تلاوت مى‏آيد، مثلا وقتى گفته مى‏شود" تمنيت الكتاب" معنايش اين است كه كتاب را خواندم. و معناى" القاء در امنية" اين است كه در آرزوى او دخل و تصرف كند، تا آن را از سادگى و صرافت در آورده، فاسدش كند.

  و معناى آيه بنا بر معناى اول كه تمنى آرزوى قلبى باشد اين مى‏شود: ما هيچ پيغمبر و رسولى را قبل از تو نفرستاديم مگر اينكه هر وقت آرزويى كرد، و رسيدن به محبوبى را كه يا پيشرفت دينش بود، و يا جور شدن اسباب پيشرفت آن بود، و يا ايمان آوردن مردم به آن بود، فرض مى‏نمود، شيطان در امنيه او القاء مى‏كرد و در آرزويش دست مى‏انداخت، به اينطور كه مردم را نسبت به دين او وسوسه مى‏كرد و ستمكاران را عليه او و دين او تحريك مى‏نمود و مفسدين را اغواء مى‏كرد و بدين وسيله آرزوى او را فاسد و سعى او را بى‏نتيجه مى‏ساخت، ولى سرانجام خداوند آن دخل و تصرفات شيطانى را نسخ و زايل نموده آيات خودش را حاكم مى‏نمود و كوشش پيغمبر و يا رسولش را به نتيجه مى‏رساند و حق را اظهار مى‏نمود و خدا دانا و فرزانه است.

  و بنا بر معناى دوم آن (يعنى قرائت و تلاوت)، معناى آيه چنين مى‏شود: ما قبل از تو هيچ پيغمبر و رسولى نفرستاديم مگر آنكه وقتى چيزى از آيات خدا را مى‏خوانده شيطان شبهه‏هايى گمراه كننده به دلهاى مردم مى‏افكند و ايشان را وسوسه مى‏كرد تا با آن آيات مجادله نموده ايمان مؤمنين را فاسد سازد ولى خداوند آنچه از شبهات كه شيطان به كار مى‏برد باطل مى‏كرد و پيغمبرش را موفق به رد آنها مى‏فرمود و يا آيه‏اى نازل مى‏كرد تا آن را رد كند.(ترجمه الميزان، ج‏14، ص: 553)
  ویرایش توسط رسا : ۱۳۹۰/۱۲/۰۸ در ساعت ۰۰:۴۰

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410  با سلام

  تقريبا همه اخبار مربوط به افسانه غرانیق را جناب سیوطی در درالمنثورش جمع کرده ابتدا نقد اهم واصح این اخبار وسپس بقیه اخبار :

  1-أخرج ابن جرير وابن المنذر وابن أبي حاتم بسند صحيح عن أبي العالية قال : قال المشركون لرسول الله - صلى الله عليه و سلم - : لو ذكرت آلهتنا في قولك قعدنا معك فانه ليس معك إلا أراذل الناس وضعفاؤهم فكانوا اذا رأونا عندك تحدث الناس بذلك فأتوك
  فقام يصلي فقرأ والنجم حتى بلغ أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى تلك الغرانيق العلى وشفاعتهن ترتجى ومثلهن لا ينسى فلما فرغ من ختم السورة سجد وسجد المسلمون والمشركون
  فبلغ الحبشة : ان الناس قد أسلموا فشق ذلك على النبي - صلى الله عليه و سلم - فأنزل الله وما أرسلنا من قبلك إلى قوله عذاب يوم عقيم


  ابوالعالیه الریاحی: رفيع بن مهران ، أبو العالية الرياحى البصرى ، مولى امرأة من بنى رياح بن يربوع ( حى من بنى تميم ، أعتقته سائبة )

  الطبقة : 2 : من كبار التابعين
  الوفاة : 90 هـ و قيل 93 هـ و قيل بعدها
  ، غلام یکی از زنان بنی ریاح بوده و دو سال پس از رحلت پیامبر(ص) به دنیا آمده و در سال 92 هجری از دنیا رفته است.  2-وأخرج البزار والطبراني وابن مردويه والضياء في المختارة بسند رجاله ثقات من طريق سعيد بن جبير عن ابن عباس قال : ان رسول الله صلى الله عليه و سلم قرأ أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى تلك الغرانيق العلى وان شفاعتهن لترتجى ففرح المشركون بذلك وقالوا : قد ذكر آلهتنا فجاءه جبريل فقال : اقرأ علي ما جئتك به فقرأ أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى تلك الغرانيق العلى وان شفاعتهن لترتجى
  فقال : ما أتيتك بهذا ! هذا من الشيطان
  فأنزل الله وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي إلا اذا تمنى إلى آخر الآية

  سعید‌بن‌جبیر:
  الاسم :سعيد بن جبير بن هشام الأسدى الوالبى مولاهم الكوفى ، أبو محمد ، و يقال أبو عبد الله ( و والبة هو ابن الحارث بن ثعلبة )
  الطبقة : 3 : من الوسطى من التابعين
  الوفاة : 95 هـ

  در سال 46هجری قمري متولد شده و در سال 95 هجری بدست حجاج کشته شده، پس نمیتواند مستقیم از پیامبر(ص) نقل کند.


  3-وأخرج ابن جرير وابن المنذر وابن أبي حاتم وابن مردويه بسند صحيح عن سعيد بن جبير قال : قرأ رسول الله صلى الله عليه و سلم بمكة النجم فلما بلغ هذا الموضع أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى ألقى الشيطان على لسانه تلك الغرانيق العلى وإن شفاعتهن لترتجى
  قالوا : ما ذكر آلهتنا بخير قبل اليوم فسجد وسجدوا


  ثم جاءه جبريل بعد ذلك قال : اعرض علي ما جئتك به
  فلما بلغ : تلك الغرانيق العلى وان شفاعتهن لترتجى
  قال له جبريل : لم آتك بهذا ; هذا من الشيطان فأنزل الله وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي

  4-وأخرج عبد بن حميد وابن جرير من طريق يونس عن ابن شهاب حدثني أبو بكر بن عبد الرحمن بن الحارث : ان رسول الله صلى الله عليه و سلم وهو بمكة قرأ سورة النجم فلما بلغ أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى قال : ان شفاعتهن ترتجى وسها رسول الله صلى الله عليه و سلم - ففرح المشركون بذلك فقال : " إلا إنما كان ذلك من الشيطان " فأنزل الله وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي إلا اذا تمنى ألقى الشيطان في أمنيته حتى بلغ عذاب يوم عقيم مرسل صحيح الإسناد

  ابن‌شهاب زهری:

  الاسم : محمد بن مسلم بن عبيد الله بن عبد الله بن شهاب بن عبد الله بن الحارث بن زهرة القرشى الزهرى ، أبو بكر المدنى
  الطبقة : 4 : طبقة تلى الوسطى من التابعين
  الوفاة : 125 هـ و قيل قبلها بـ شغب

  ،نامش محمد بن مسلم بن عبدالله بن عبیدالله بن شهاب بوده که در سال 124 در سن هفتاد و دو سالگی از دنیا رفته، یعنی در سال 52 هجری به دنیا آمده و نمی‌تواند از پیامبر مستقیم چیزی روایت کند.

  ابوبکر بن ‌عبدالرحمن بن حارث بن هشام: وی از تابعین بوده

  الاسم :أبو بكر بن عبد الرحمن بن الحارث بن هشام القرشى المخزومى المدنى ، قيل اسمه كنيته و قيل محمد و قيل المغيرة و قيل غير ذلك
  المولد : فى خلافة عمر
  الطبقة : 3 : من الوسطى من التابعين.

  اين از اهم اخبار واينك اخبار ضعيفتر :

  وأخرج ابن جرير وابن مردويه من طريق العوفي عن ابن عباس : أن النبي - صلى الله عليه و سلم - بينما هو يصلي اذ نزلت عليه قصة آلهة العرب فجعل يتلوها فسمعه المشركون فقالوا : إنا نسمعه يذكر آلهتنا بخير فدنوا منه فبينما هو يتلوها وهو يقول : أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى القى الشيطان : ان تلك الغرانيق العلى منها الشفاعة ترتجى
  فعلق يتلوها فنزل جبريل فنسخها ثم قال : وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي إلى قوله حكيم  وأخرج ابن أبي حاتم عن محمد بن كعب القرظي رضي الله عنه قال : أنزل الله والنجم إذا هوى النجم آية 1 فقرأ عليهم رسول الله صلى الله عليه و سلم هذه الآية أفرأيتم اللات والعزى النجم آية 19 فألقى عليه الشيطان كلمتين تلك الغرانيق العلى وإن شفاعتهن لترتجى
  فقرأ النبي صلى الله عليه و سلم ما بقي من السورة وسجد فأنزل الله وإن كادوا ليفتنونك عن الذي أوحينا إليك
  الآية
  فما زال مغموما مهموما حتى أنزل الله تعالى وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي
  الحج آية 52 الآية
  وأخرج ابن جرير وابن مردويه عن ابن عباس رضي الله عنهما أن ثقيفا قالوا للنبي صلى الله عليه و سلم : أجلنا سنة حتى نهدي لآلهتنا فإذا قبضنا الذي يهدى للآلهة أحرزناه ثم أسلمنا وكسرنا الآلهة
  فهم أن يؤجلهم فنزلت وإن كادوا ليفتنونك
  الآية

  وأخرج عبد بن حميد من طريق السدي عن أبي صالح قال : قام رسول الله صلى الله عليه و سلم - فقال المشركون : ان ذكر آلهتنا بخير ذكرنا آلهته بخير ف ألقى الشيطان في أمنيته أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى النجم آية 19 إنهن لفي الغرانيق العلى وان شفاعتهن لترتجى
  قال : فأنزل الله وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي إلا اذا تمنى ألقى الشيطان في أمنيته
  فقال ابن عباس : ان أمنيته أن يسلم قومه
  وأخرج ابن مردويه من طريق الكلبي عن أبي صالح عن ابن عباس ومن طريق أبي بكر الهذلي وأيوب عن عكرمة عن ابن عباس رضي الله عنه ومن طريق سليمان التيمي عمن حدثه عن ابن عباس أن رسول الله صلى الله عليه و سلم قرأ سورة النجم وهو بمكة فأتى على هذه الآية أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى فألقى الشيطان على لسانه : إنهن الغرانيق العلى
  فأنزل الله وما أرسلنا من قبلك

  وأخرج ابن أبي حاتم من طريق موسى بن عقبة عن ابن شهاب قال : لما أنزلت سورة النجم وكان المشركون يقولون : لو كان هذا الرجل يذكر آلهتنا بخير أقرنناه وأصحابه ولكن لا يذكر من خالف دينه من اليهود والنصارى بمثل الذي يذكر آلهتنا من الشتم والشر
  وكان رسول الله صلى الله عليه و سلم قد اشتد عليه ما ناله وأصحابه من أذاهم وتكذيبهم وأحزنته ضلالتهم فكان يتمنى كف أذاهم فلما أنزل الله سورة النجم قال : أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى القى الشيطان


  عندها كلمات حين ذكر الطواغيت فقال : وانهن لهن الغرانيق العلى وان شفاعتهن لهي التي ترتجى
  فكان ذلك من سجع الشيطان وفتنه فوقعت هاتان الكلمتان في قلب مشرك بمكة وذلقت بها ألسنتهم وتباشروا بها وقالوا : ان محمد قد رجع إلى دينه الأول ودين قومه
  فلما بلغ رسول الله - صلى الله عليه و سلم - آخر النجم سجد وسجد كل من حضر من مسلم ومشرك ففشت تلك الكلمة في الناس وأظهرها الشيطان حتى بلغت أرض الحبشة
  فأنزل الله وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي
  فلما بين الله قضاءه وبرأه من سجع الشيطان انقلب المشركون بضلالتهم وعداوتهم للمسلمين واشتدوا عليه
  وأخرجه البيهقي في الدلائل عن موسى بن عقبة ولم يذكر ابن شهاب
  وأخرج الطبراني عن عروة مثله سواء
  وأخرج سعيد بن منصور وابن جرير عن محمد بن كعب القرظي ومحمد بن قيس قالا : جلس رسول الله - صلى الله عليه و سلم - في ناد من أندية قريش كثير أهله فتمنى يومئذ أن لا يأتيه من الله شيء ; فيتفرقون عنه
  فأنزل الله عليه والنجم اذا هوى النجم آية 1 فقرأها رسول الله - صلى الله عليه و سلم - حتى بلغ أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى النجم آية 19
  ألقى الشيطان كلمتين : تلك الغرانيق العلى وان شفاعتهن لترتجى
  فتكلم بها ثم مضى فقرأ السورة كلها ثم سجد في آخر السورة وسجد القوم جميعا معه ورضوا بما تكلم به فلما أمسى أتاه جبريل فعرض عليه السورة فلما بلغ الكلمتين اللتين ألقى الشيطان عليه قال : ما جئتك بهاتين الكلمتين
  فقال رسول الله : - صلى الله عليه و سلم - افتريت على الله وقلت ما لم يقل
  فأوحى الله إليه وان كادوا ليفتنونك إلى قوله نصيرا الإسراء آية 73 - 75 فما زال مغموما مهموما من شأن الكلمتين حتى نزلت وما أرسلنا من قبلك
  فسري عنه وطابت نفسه
  وأخرج ابن جرير عن الضحاك : ان النبي - صلى الله عليه و سلم - وهو بمكة أنزل عليه في آلهة العرب فجعل يتلو اللات والعزى ويكثر ترديدها فسمعه أهل مكة وهو يذكر آلهتهم ففرحوا بذلك ودنوا يسمعون فألقى الشيطان في تلاوته : تلك الغرانيق


  العلى منها الشفاعة ترتجى فقرأها النبي - صلى الله عليه و سلم - كذلك فأنزل الله وما أرسلنا من قبلك إلى قوله حكيم

  وأخرج ابن جرير وابن المنذر وابن أبي حاتم عن أبي العالية قال : نزلت سورة النجم بمكة فقالت قريش : يا محمد إنه يجالسك الفقراء والمساكين ويأتيك الناس من أقطار الأرض فان ذكرت آلهتنا بخير جالسناك فقرأ رسول الله - صلى الله عليه و سلم - سورة النجم فلما أتى على هذه الآية أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى النجم آية 19 ألقى الشيطان على لسانه : وهي الغرانيق العلى شفاعتهن ترتجى
  فلما فرغ من السورة سجد وسجد المسلمون والمشركون إلا أبا احيحة ؟ سعيد بن العاص ; فانه أخذ كفا من تراب فسجد عليها وقال : قد آن لابن أبي كبشة أن يذكر آلهتنا بخير فبلغ ذلك المسلمين الذين كانوا بالحبشة : ان قريشا قد أسلمت فأرادوا أن يقبلوا واشتد على رسول الله - صلى الله عليه و سلم - وعلى أصحابه ما ألقى الشيطان على لسانه فأنزل الله وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي
  وأخرج ابن أبي حاتم عن قتادة قال : بينما رسول الله - صلى الله عليه و سلم - يصلي عند المقام اذ نعس فألقى الشيطان على لسانه كلمة فتكلم بها وتعلق بها المشركون عليه فقال أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى فألقى الشيطان على لسانه ونعس وان شفاعتهم لترتجى وإنها لمع الغرانيق العلى فحفظها المشركون وأخبرهم الشيطان : ان نبي الله - صلى الله عليه و سلم - قد قرأها فذلت بها ألسنتهم فأنزل الله وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي
  فدحر الله الشيطان ولقن نبيه حجته


  وأخرج عبد بن حميد عن مجاهد : ان رسول الله - صلى الله عليه و سلم قرأ النجم فألقى الشيطان على فيه أحكم آياته
  وأخرج عبد بن حميد عن عكرمة قال : قرأ رسول الله - صلى الله عليه و سلم - ذات يوم أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى ألكم الذكر وله الأنثى تلك اذا قسمة ضيزى النجم آية 19 - 23 فألقى الشيطان على لسان رسول الله - صلى الله عليه و سلم - تلك إذن في الغرانيق العلى تلك إذن شفاعة ترتجى ففزع رسول الله - صلى الله عليه و سلم - وجزع ! فأوحى الله إليه وكم من ملك في السموات لا تغني شفاعتهم شيئا النجم آية 26 ثم أوحى اليه ففرج عنه وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي ألا اذا تمنى ألقى الشيطان في أمنيته إلى قوله حكيم
  وأخرج ابن أبي حاتم عن السدي قال : خرج النبي - صلى الله عليه و سلم - إلى المسجد ليصلي فبينما هو يقرأ اذ قال : أفرأيتم اللات والعزى ومناة الثالثة الأخرى فألقى الشيطان على لسانه فقال : تلك الغرانقة العلى وان شفاعتهن ترتجى حتى اذا بلغ آخر السورة سجد وسجد أصحابه وسجد المشركون لذكره آلهتهم فلما رفع رأسه حملوه فاشتدوا به بين قطري مكة يقولون : نبي بني عبد مناف حتى اذا جاءه جبريل عرض عليه فقرأ ذينك الحرفين فقال جبريل معاذ الله أن أكون أقرأتك هذا ! فاشتد عليه فأنزل الله يطيب نفسه وما أرسلنا من قبلك
  وأخرج ابن جرير وابن المنذر وابن أبي حاتم عن ابن عباس اذا تمنى ألقى الشيطان في أمنيته يقول : اذا حدث ألقى الشيطان في حديثه
  وأخرج ابن أبي حاتم عن الضحاك في قوله اذا تمنى يعني بالتمني التلاوة والقراءة ألقى الشيطان في أمنيته في تلاوة النبي فينسخ الله ينسخ جبريل بأمر الله ما ألقى الشيطان على لسان النبي - صلى الله عليه و سلم -
  وأخرج عبد بن حميد وابن أبي حاتم عن مجاهد اذا اتمنى قال : تكلم في أمنيته قال : كلامه
  وأخرج ابن المنذر عن ابن جريج ليجعل مايلقي الشيطان فتنة للذين في قلوبهم مرض قال : المنافقون والقاسية قلوبهم يعني المشركين وليعلم الذين أوتوا العلم أنه الحق قال : القرآن ولا يزال الذين كفروا في مرية منه قال : من القرآن عذاب يوم عقيم قال : ليس معه ليلة


  أخرج ابن المنذر عن ابن جريج في قوله وكم من ملك في السموات لا تغنى شفاعتهم شيئا قال : لقولهم : إن الغرانقة ليشفعون

  ضمنا ابن حجر در فتح الباری هم اظهاراتی دارد که با عقل سازگار نیست.

  البته در کتب شیعه هم آمده :

  ودر کتب شیعه در تفسیر قمی از قول عامه وخاصه آورده :

  فان العامة رووا ان رسول الله صلى الله عليه وآله كان في الصلاة فقرأ سورة النجم في مسجد الحرام وقريش يستمعون لقراء ته فلما انتهى إلى هذه الآية " أفرأيتم اللات والعزى ومنات الثالثة الاخرى " اجرى إبليس على لسانه " فانها للغرانيق الاولى وان شفاعتهن لترتجى " ففرحت قريش وسجدوا وكان في القوم الوليد بن المغيرة المخزومي وهو شيخ كبير فأخذ كفا من حصى فسجد عليه وهو قاعد، وقالت قريش قد أقر محمد بشفاعة اللات والعزى، قال فنزل جبرئيل فقال له جبرئيل قد قرأت ما لم انزل عليك وانزل عليه " وما ارسلنا من قبلك من رسول ولا نبي إلا إذا تمنى ألقى الشيطان في امنيته فينسخ الله ما يلقى الشيطان ".
  واما الخاصة فانه روي عن ابي عبدالله عليه السلام ان رسول الله صلى الله عليه وآله اصابه خصاصة فجاء إلى رجل من الانصار فقال له: هل عندك من طعام؟ فقال: نعم يا رسول الله وذبح له عناقا وشواه فلما أدناه منه تمنى رسول الله صلى الله عليه وآله ان
  [86]
  يكون معه علي وفاطمة والحسن والحسين عليهم السلام فجاء منافقان ثم جاء علي بعدهما فأنزل الله في ذلك " وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي ولا محدث إلا إذا تمنى ألقى الشيطان في امنيته - يعنى فلانا وفلافا - فينسخ الله ما يلقى الشيطان " يعني لما جاء علي عليه السلام بعدهما (ثم يحكم الله آياته) يعني ينصر امير المؤمنين عليه السلام ثم قال: (ليجعل ما يلقى الشيطان فتنة) يعني فلانا وفلانا (للذين في قلوبهم مرض - إلى قوله - إلى صراط مستقيم) يعني إلى الامام المستقيم ثم قال: (ولا يزال الذين كفروا في مرية منه) اي في شك من امير المؤمنين عليه السلام (حتى تأتيهم الساعة بغتة او يأتيهم عذاب يوم عقيم) قال العقيم الذي لا مثل له في الايام ثم قال: (الملك يومئذ لله يحكم بينهم فالذين آمنوا وعملوا الصالحات في جنات النعيم والذين كفروا وكذبوا بآياتنا) قال: ولم يؤمنوا بولاية امير المؤمنين والائمة عليهم السلام (فاولئك لهم عذاب مهين).
  ثم ذكر امير المؤمنين والمهاجرين من أصحاب النبي صلى الله عليه وآله فقال: (والذين هاجروا في سبيل الله ثم قتلوا او ماتوا ليرزقنهم الله - إلى قوله - لعليم حليم) وأما قوله: (ومن عاقب بمثل ما عوقب به ثم بغي عليه لينصرنه الله) فهو رسول الله صلى الله عليه وآله لما أخرجته قريش من مكة وهرب منهم إلى الغار وطلبوه ليقتلوه فعاقبهم الله يوم بدر فقتل عتبة وشيبة والوليد وابوجهل وحنظلة بن ابي سفيان وغيرهم فلما قبض رسول الله صلى الله عليه وآله طلب بدمائهم فقتل الحسين وآل محمد بغيا وعدوانا وهو قول يزيد حين تمثل بهذا الشعر:
  ليت أشياخي ببدر شهدوا *** جزع الخزرج من وقع الاسل
  لاهلوا واستهلوا فرحا *** ثم قالوا يا يزيد لا تشل
  لست من خندف إن لم أنتقم *** من بني احمد ما كان فعل
  قد قتلنا القرم من ساداتهم *** وعدلناه ببدر فاعتدل
  [87]
  وقال الشاعر في مثل ذلك:
  وكذاك الشيخ أوصاني به *** فاتبعت الشيخ فيما قد سأل
  وكان يزيد ايضا يقول والرأس مطروح يقلبه:
  يا ليت أشياخنا الماضين بالحضر * حتى يقيسوا قياسا لا يقاس به أيام بدر لكان الوزن بالقدر
  فقال الله تبارك وتعالى: " ومن عاقب " يعني رسول الله صلى الله عليه وآله " بمثل ما عوقب به " يعني حسينا أرادوا ان يقتلوه " ثم بغي عليه لينصره الله " يعني بالقائم من ولده وقوله: (لكل امة جعلنا منسكا هم ناسكوه) اي مذهبا يذهبون فيه ثم احتج عزوجل على قريش والملحدين الذين يعبدون غير الله فقال: (يا ايها الناس ضرب مثل فاستمعوا له ان الذين تدعون من دون الله) يعني الاصنام (لن يخلقوا ذبابا ولو اجتمعوا له وان يسلبهم الذباب شيئا لا يستنقذوه منه ضعف الطالب والمطلوب) يعني الذباب وقوله: " (الله يصطفي من الملائكة رسلا) اي يختار وهو جبرئيل وميكائيل وإسرافيل وملك الموت ومن الناس الانبياء والاوصياء فمن الانبياء نوح وابراهيم وموسى وعيسى ومحمد صلى الله عليه وآله ومن هؤلاء الخمسة رسول الله صلى الله عليه وآله ومن الاوصياء امير المؤمنين والائمة عليهم السلام وفيه تأويل غير هذا.


  که البته بصورت مرسل وفاقد اعتبار لازم است.


 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410  نقل قول نوشته اصلی توسط lili2020 نمایش پست ها
  سلام دوست عزیز گمنام توضیحات شما خوب بود ولی قرآن می گه شیطان در آیات الهی دسیسه کرد فکر کنم خیلی واضح گفته.به نظرم شما دارید معنای واضح قرآن را ... حالا آمدیم منظور خدا همان آیات قرآن بود اونوقت چه طوری باید در آیه ذکر می کرد ؟؟؟


  با سلام

  ضمیر : ه: در امنیته آیه شریفه که هم به تخفیف و هم به تشدید :ی: خوانده شده به شیطان برمیگردد و در هر صورت دلیلی بر ادعای فوق نیست إِذا تَمَنَّى أَلْقَى الشَّيْطانُ فِي أُمْنِيَّتِهِ ...

  اللهم اهدنا من عندک
  ویرایش توسط خیر البریه : ۱۳۹۰/۱۲/۰۸ در ساعت ۱۳:۰۹

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  تحقیق و مطالعه و گشت و گذار اینترنتی و بازیهای کامپیوت
  نوشته
  303
  حضور
  3 روز 10 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  309  سلام دوستان

  از زحمات شما ممنونم و به جواب سوالم رسیدم
  کفر چو منی گزافه آسان نبود
  محکم تر از ایمان من ایمان نبود
  در دهر چومن یکی و آنهم کافر
  پس در همه دهر یک مسلمان نبود

 20. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود