میوه ممنوعه ! سیب یا گندم یا ...

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میوه ممنوعه ! سیب یا گندم یا ...

بسم الله الرحمن الرحیم
دوستان تاکنون به این موضوع اندیشیده اید که چرا میوه ممنوعه را سیب یا گندم معرفی کرده اند ؟! در کتاب مقدس مسیحیان آن درخت را درخت معرفت نامیده اند!! و می بینید چگونه شیطان با ما در مدت بازی کرده است ؟!
در قرآن کریم خداوند متعال چند بار ما را به تفکر و تعقل و کسب معرفت دعوت کرده است ؟ و چگونه همان خدا انسان را از دانستن محروم نموده ؟ و تکان دهنده تر این است که ای انسان از زمانی که تو خلق شده ای از میوه ای تناول می کنی هر روز ، که خداوند مصرفش را برای تو حرام نموده و تو را از بهشت دور کرده است پس تو جایی به بهشت نخواهی یافت ، پس بهشتت را در این دنیا ترسیم کن و این منتهای آرزوی شیطان است ...
من در این مورد زیاد اندیشیده ام و احساس می کنم میوه ای که خداوند انسان را از آن منع کرد بایستی برای همیشه ممنوع باشد چرا که عیب انسان را آشکار می کند و احساس می کنم این میوه خشخاش یا شاهدانه بود چرا که انسان را برهنه کرد در حالی که این قضیه در کتاب مقدس مسیحیان به این گونه عنوان شده که انسان برهنه بود و نمی دانست که برهنه است و پس از خوردن این میوه متوجه عیبش شد و خود را با برگهای درختان پوشاند! آیا شما احساس می کنید اینچنین بود؟ آیا اندیشیده اید چرا در مورد خشخاش یک چنین موضوعی عنوان نشده ؟ چون ممنوعه نیست بیا مصرفش کن تا وارد دنیای جدیدی شوی همانگونه که آدم و حوا پس از مصرف وارد دنیای جدیدی شدند و از بهشت دور گشتند ... بهتر است در این موضوع دقیقتر بیندیشیم ، دستان شیطان را به وضوح خواهیم دید ... یا علی

گمنام;190017 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
دوستان تاکنون به این موضوع اندیشیده اید که چرا میوه ممنوعه را سیب یا گندم معرفی کرده اند ؟! در کتاب مقدس مسیحیان آن درخت را درخت معرفت نامیده اند!! و می بینید چگونه شیطان با ما در مدت بازی کرده است ؟!
در قرآن کریم خداوند متعال چند بار ما را به تفکر و تعقل و کسب معرفت دعوت کرده است ؟ و چگونه همان خدا انسان را از دانستن محروم نموده ؟ و تکان دهنده تر این است که ای انسان از زمانی که تو خلق شده ای از میوه ای تناول می کنی هر روز ، که خداوند مصرفش را برای تو حرام نموده و تو را از بهشت دور کرده است پس تو جایی به بهشت نخواهی یافت ، پس بهشتت را در این دنیا ترسیم کن و این منتهای آرزوی شیطان است ...
من در این مورد زیاد اندیشیده ام و احساس می کنم میوه ای که خداوند انسان را از آن منع کرد بایستی برای همیشه ممنوع باشد چرا که عیب انسان را آشکار می کند و احساس می کنم این میوه خشخاش یا شاهدانه بود چرا که انسان را برهنه کرد در حالی که این قضیه در کتاب مقدس مسیحیان به این گونه عنوان شده که انسان برهنه بود و نمی دانست که برهنه است و پس از خوردن این میوه متوجه عیبش شد و خود را با برگهای درختان پوشاند! آیا شما احساس می کنید اینچنین بود؟ آیا اندیشیده اید چرا در مورد خشخاش یک چنین موضوعی عنوان نشده ؟ چون ممنوعه نیست بیا مصرفش کن تا وارد دنیای جدیدی شوی همانگونه که آدم و حوا پس از مصرف وارد دنیای جدیدی شدند و از بهشت دور گشتند ... بهتر است در این موضوع دقیقتر بیندیشیم ، دستان شیطان را به وضوح خواهیم دید ... یا علی

پاسخ : در ابتد اباید اشاره شود در باره این گونه مسایل نه جای جولان عقل است ونه جای تصوراتی نظیر آنچه در پرسش آمده . بلکه در این مسله باید هر احتمالی مستند به آموزه های دینی باشد که اما
در این که درختی که حضرت آدم علیه السلام از آن خورد، چه بود، بین مفسران اختلاف است، مواردی مانند، درخت گندم، انگور(1)، حنظل، کافور، خرما، انجیر(2)، خلد(3)، علم(4) و درخت حسد(5)، از جمله اقوال می­باشد.
برخی برای این که بگویند همه اقوال صحیح است، به روایتی از امام رضا (ع) که خواهد آمد، تمسک کرده اند که فرمود: درخت چند گونه میوه می داد و مانند درختان دنیا نبود که تنها یک میوه بدهد(6).
پی نوشت ها :
1 . أنوار العرفان فی تفسیر القرآن ج‏1 432.
2. نسفى ابوحفص نجم‏الدین محمد، تفسیر نسفى، ج‏1 14، انتشارات سروش - تهران، چاپ سوم، 1367ش.
3. سور آبادى ابوبکر عتیق بن محمد، تفسیر سور آبادى، ج‏1 ص59، فرهنگ نشر نو - تهران، چاپ اول، 1380 ش.
4. اسفراینى ابوالمظفر شاهفور بن طاهر، تاج التراجم فى تفسیر القرآن للاعاجم، ج‏1، ص 87، انتشارات علمى و فرهنگى - تهران، چاپ اول، 1375 ش.
5. . تفسیر آسان، ج‏1، ص: 90.
6. همان؛ شریف لاهیجى محمد بن على، تفسیر شریف لاهیجى، ج‏1، ص 36، دفتر نشر داد - تهران، چاپ اول، 1373 ش؛ تفسیر روان جاوید، ج‏1، ص: 60-61

موضوع قفل شده است