جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اخلاق اجتماعی وگریه بر امام حسین علیه السلام

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,895
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13019

  اخلاق اجتماعی وگریه بر امام حسین علیه السلام
  لطفا تاثیرات گریه بر امام حسین علیه السلام را بر اخلاق اجتماعی بیان نمایید.
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  در طول تاريخ هميشه خاطره قيام امام حسين الهام بخش جهاد در راه خدا ودين او و ستيز با ظلم و ظالم بوده است و واعظان و مبلغان شيعي وظيفه خود مي دانسته اند که با بر انگيختن احساسات پاک دوستداران اهل بيت آنان را متوجه سيره و اهداف معصومين کنند .

  مراسم عزاداري در حقيقت فرصتي است تا شيعيان محبت اباعبدالله را در درون خود شعله ور کرده و با ياد آوري مصايب آنحضرت کينه قاتلان و دشمنان ايشان را در وجود خود تازه نگه دارند تا در صحنه اجتماع در دفاع از حق و مبارزه با طاغوت با تمام وجود آماده جان فشاني باشند .

  در مکتب اهلبيت، محبت خدا و پيامبر در کنار برائت و بيزاري از دشمنان خدا و پيامبر معني مي يابدکه دستوري قراني است و محبت ذوي القربي هم با کينه قاتلان و دشمنان آنها کامل مي شود.

  اگر چه کساني که دستشان به خون حسين ابن علي آلوده شد اکنون به درک واصل شده اند. اما هنوز کساني که به کار ايشان راضي هستند وجود دارند و شيعيان تا زماني که تفکر يزيدي در جامعه حضور داشته باشد ياد قيام حسيني را زنده نگه خواهند داشت و اين تقابل حق و باطل را براي الگو دهي به انسانهاي حق جو و حق پرست حفظ خواهند کرد .

  اقامه عزا بر حسين و فرزندان وياران مظلومش وسيله ايست براي زنده نگه داشتن هدف حسين ابن علي که همان حفظ اساس اسلام بود چرا که اگر حاکميت جامعه اسلامي به دست کسي باشد که با احکام دين سر جنگ دارد چندي نمي گذرد که حتي نامي از دين هم نمي ماند پس حسين براي زنده شدن و حفظ دين جدش بايد قيام کرده و با کمک کساني که به او وعده ياري داده اند به جريان غصب خلافت پيامبر پايان دهد ولي افسوس که فرزندان مردمي که پدرش را بعد از پيامبر ياري نکردند اينبار نه تنها او را ياري نکردند بلکه با شمشير به استقبال او رفتند .

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  کتاب،موسیقی و شعر
  نوشته
  81
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  436  فضیلت گریه برای امام حسین(ع)

  گفتارى از آیتالله جو ادى آملى
  روز اول محرم، وجود مبارکامام هشتم بسیار غمگین بود. ابن شبیب به خدمت حضرت مشرف شد، دید حضرت بسیار غمگیناست. عرض کرد: چرا غمگین هستید؟ فرمود: امروز اول محرم است. تو اگر بخواهی گریهکنی، اگر می خواهی برای چیزی گریه کنی، بر ابی عبدالله گریه کن! برای اینکه او کهرفت، نگذاشتند جامعه ما طعم عدالت را بچشد، طعم عقل را بچشد... سالار شهیدان رامظلومانه شهید کردند..
  ایام متعلق به این خاندان و عرض ادب کردن به اینها برایخود ما فضیلت است. چون گریه کردن ما را مسلح می کند. شما در دعای کمیل می خوانید کهگریه سلاح مومن است، اسلحه مومن است. اگر کسی اهل جهاد بود، خواست مبارزه کند، بادست خالی که نمی تواند بجنگد. اگر خواست با دشمن بجنگد، سلاح او تفنگ است، گلولهاست و... اگر هم خواست با غرور و منیت و خودخواهی و نفس اماره بجنگد، این در دعایکمیل آمده است:و سلاحه البکاء
  .
  این گریه خالصانه به درگاه خدای سبحان، آدم رامسلح می کند. یعنی آدم را از غرور، از تعدی، از ظلم و از خودبینی نجات می دهد، ازاحسن اثاثاً و رءیا نجات می دهد، ازطمع نجات می دهد. حالا گریه خاضعانه در عبادت وغیرعبادت یک اثر دارد، گریه برای سالار شهیدان یک اثر دارد. این گریه ما را بهولایت نزدیک می کند، به امامت نزدیک می کند، به علاقه به آنها نزدیک می کند... انسان اهل گریه، رقیق القلب است؛ قسی القلب نیست. این که گفتند به مجالس حسین بنعلی شرکت کنید؛ برای اینکه جامعه، بهترین راه زندگی اش همین است. آنهائی که با اینمعارف رابطه ای ندارند، بالاخره همیشه در زحمت اند. درباره خود سیدالشهداء، حسین بنعلی بن ابیطالب(ع) گفتند: انبیای الهی گریه کردند، وجود مبارک پیغمبر (صلی اللهعلیه و سلم) گریه کرد. فاطمه زهرا و علی بن ابیطالب (علیهما آلاف التحیه و الثناء) گریه کردند... گر
  یه بر امام حسین
  ،اثار فردی و اجتماعی سیاسی فراوانی دارد از نظر فردي، گريه‌هاي عزاداران، از يك سو، آنان را تخليه هيجاني مي كند، به آرامش روحي ـ رواني مي رساند و باعث صفاي باطني مي شود كه در اين باره، پيش تر نيز سخن به ميان آمد. از سوي ديگر حضور عزاداران در مراسم عزاي حسيني، عواطف و شناخت آنان را تقويت مي كند، و نيز سبب مي شود تا آنان بكوشند در رفتار خود، شبيه به آنان باشند كه برايِشان مي گريند; هنگامي كه عزاداران به يادِ وفاداري ابوالفضل العباس(عليه السلام)، يا آزادگي حرّبن يزيد رياحي اشك مي ريزند، ناخود آگاه، خواهند كوشيد تا در حد توان، آزاد مرد و وفادار باشند، و از نامردمي به دور.
  گريه بر امام حسين(عليه السلام)، از نظر سياسي و اجتماعي نيز آثار و كاركردهاي بسيار مهمي دارد; زيرا اين گريه‌ها در جايگاه يك رفتار كاملا احساسي و هيجاني، و در عين حال كاملا آگاهانه، به يادِ بزرگمردي است كه براي احياي دين و اجراي عدالت، خود را در سخت ترين شرايط قرار داد و هر گونه مصيبت و مظلوميت را به تن خريد; بدين سان، اين گريه، شخصيت فرد عزادار را به شخصيت عظيم چنان انسان وارسته اي پيوند مي زند، و اهداف و آرمان‌هاي او را در عمق جان وي پايدار مي كند.
  فرد عزادار با سوگمندي و گريه براي امام حسين(عليه السلام) آشكارا اعلام مي كند كه او وفادار به امام حسين(عليه السلام)، نهضت او، و آرمان‌هاي او است، و در ميدان عمل نيز وفاداري خود را به اثبات مي رساند; به ياد داريم كه در همين روزگار، در صحنه‌هاي مختلف انقلاب و دفاع مقدس، مردان حسيني در ميدان عمل چه خوش درخشيدند!
  گريه و عزاداري براي حسين(عليه السلام)، در واقع، انقلاب و مكتب او را زنده نگاه داشته و پيام امام حسين(عليه السلام)را به همه انسان‌ها انتقال داده است. بر اين اساس، گريه در فرهنگ عاشورا، سلاح هميشه برّاني است كه فريادِ اعتراض بر ستمگران است و پاسدارِ خون شهيدان.در اين باره، اين سخنان از حضرت امام خميني(قدس سره)بسيار گوياست: «هر مكتبي، تا پايش سينه زن نباشد، تا پايش گريه كُن نباشد،... حفظ نمي شود»; «گريه كردن بر عزاي امام حسين(عليه السلام)، زنده نگه داشتن نهضت، و زنده نگه داشتن همين معنا است كه يك جمعيت كمي در مقابل يك امپراتور بزرگ ايستاد... آن‌ها از همين گريه‌ها مي ترسند، براي اينكه اين گريه اي است كه گريه بر مظلوم است، فرياد مقابل ظالم است.»

  (برگرفته از نوشته خامد منتظری)

  نذر کردم گر از این غم به در آیم روزی
  تا در میکده شادان و غزل خوان بروم


 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25066  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  لطفا تاثیرات گریه بر امام حسین علیه السلام را بر اخلاق اجتماعی بیان نمایید


  با سلام


  انسان طوری خلق شده است که هم به استدلال و برهان نیاز دارد و هم به عاطفه و احساسات


  درست است که انسان خیلی از کارهایش را در دنیا با دو دوتّای عقل انجام می دهد


  ولی وقتی احساسات انسان تحریک می شود اعمالی انجام می دهد و تصمیماتی می گیرد که شاید با حساب و کتاب مدتها طول می کشید


  مثلا فردی کناهکار و قتی به کناه-چه گناهان اجتماعی و چه شخصی- خود فکر می کند شاید سخت باشد برایش ترک چنین عملی  مثلا رشوه گرفتن ، دروغ گفتن، غیبت کردن، نزول دادن ، که به سختی شاید بتوان ترک کرد

  زیرا عواقبی مثل لو رفتن فرد در صورت عدم همکاری با دیگر دوستانش یا گیر کردن در رودر وایستی و خجالت و....


  ولی و قتی در مراسم عزاداری این مطلب بیان شود که امام حسین(ع) قیام کرد که چنین خلافهایی از جامعه برچیده شود و احکام الهی جایگذین شود


  واز طرفی وقتی فرد واقعا محبت نسبت به امام خویش دارد به یکباره تصمیم می گیرد و عهدی با امام خویش می بندد و واقعا هم بر سر عهد وپیمان خود می ایستد


  و همه ما این چنین افرادی را به وفور در جامعه به عیان دیده ایم


  البته این چنین مسایلی کلیت دارد ولی عمومیت ندارد

  و نمی شود کفت تنها فایده عزاداری این است و بس و این شاید ذره ای از فواید تاثیر بر اخلاق اجتماعی همه ماست.

 8. صلوات


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  49
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  225  به نظرم مجالس عزاداري گاهي ممكنه كينه و كدورت نسبت به هم نوعان خود پيش بياره
  مثلا وقتي اونقدر از اهل تسنن و بقيه مسلمانها بد گويي ميشه كه تخم كينه و كدورت نسبت با ساير انسانها در دلها كاشته ميشه و اين خوب نيست و يك ناهنجاريه آيات قرآن جامعه مسلمانان را به صفا و حدت و هم دلي دعوت ميكنه اون وقت ما ميام كدورت و كينه ميكاريم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
  ما نبايد مثل بز اخفش باشيم دانايي و سوال حق انساني ماست

 10. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,895
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13019  نقل قول نوشته اصلی توسط شاهده نمایش پست ها
  به نظرم مجالس عزاداري گاهي ممكنه كينه و كدورت نسبت به هم نوعان خود پيش بياره
  مثلا وقتي اونقدر از اهل تسنن و بقيه مسلمانها بد گويي ميشه كه تخم كينه و كدورت نسبت با ساير انسانها در دلها كاشته ميشه و اين خوب نيست و يك ناهنجاريه آيات قرآن جامعه مسلمانان را به صفا و حدت و هم دلي دعوت ميكنه اون وقت ما ميام كدورت و كينه ميكاريم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
  مجلس عزای امام حسین چه ربطی به بدگویی از اهل تسنن داره .ما که میریم روضه میخونیم سینه میزنیم کاری هم به سنی ها نداریم تازه خود سنی ها هم مجلس عزاداری دارن
  راستی جریان این بز اخفش چیه ؟

  ویرایش توسط محمد : ۱۳۸۸/۰۹/۲۸ در ساعت ۱۸:۳۸
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 11. صلوات ها 2


 12. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25066  نقل قول نوشته اصلی توسط شاهده نمایش پست ها
  به نظرم مجالس عزاداري گاهي ممكنه كينه و كدورت نسبت به هم نوعان خود پيش بياره مثلا وقتي اونقدر از اهل تسنن و بقيه مسلمانها بد گويي ميشه كه تخم كينه و كدورت نسبت با ساير انسانها در دلها كاشته ميشه و اين خوب نيست و يك ناهنجاريه آيات قرآن جامعه مسلمانان را به صفا و حدت و هم دلي دعوت ميكنه اون وقت ما ميام كدورت و كينه ميكاريم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!  با سلام


  اون کاها عزاداری که موجب کینه و کدورت است اشتباه است و اصلا عزاداری برای امام حسین (ع) نیست و مورد تایید دین هم نیست


  این همه خوبی دارد چرا فقط بدی ها را می بینی ؟؟؟؟؟


  ما فقط به عزاداری در 12 ماه مشغول نیستیم که این چنین سخن گفته اید ؟؟؟


  این کدورت ها فقط در مجالس عزاداری است یا شما دنبال چنین حرفایی در بین این همه مجالس هستید؟؟؟


  بهتر است به کسانی که با هرعنوانی ودر هر مجلسی علیه شیعه سخن می گویند هم این تذکرات را بدهید

  همین قران تعظیم شعایر را هم کفته است.نگفته؟؟؟


  همین قران مبارزه علیه ظلم را هم گفته است؟ نگفته؟؟؟


  چطور به همین چند روز عزاداری که مصداق بارز تعظیم شعایر و زنده نکهداشتن مبارزه علیه ظلم و ستم است اشکال واردمی کنید؟؟؟؟؟


  چرا در مورد قران یومنون به بعض و یکفرون به بعض هستید؟؟؟؟؟  اگر دلتان به حال اتحادمی سوزد بروید به کسانی بگویید که در دنیا علنا علیه شیعه سخن می گویند و جنگ راه می اندازند

 13. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود