یک سوال درباره ی غیبت امام زمان

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک سوال درباره ی غیبت امام زمان

سلام
یک فرد سنی مذهب مطالبی رو ضد شیعه نوشته بود جایی که جواب منطقی به چندتاش دادم اما درباره ی یه مطلب علمشو ندارم که جوابشو منطقی بدم.
سنی ها معتقدن امام زمان هنوز به دنیا نیومدن! و در رد سخنان شیعه ها که گفته بودن امام مهدی فرزند امام حسن عسکری هستن گفته که:

[="seagreen"]
هرگز امام حسن عسکري فرزندي بنام مهدي نداشته است، و اگر هم مي داشت هيچکس نمي تواند غيب شود و لازمه ي غيب شدن فردي اينست که با وحي در ارتباط باشد که در آنصورت خاتميت پيامبر صلي الله عليه وسلم زير سوال خواهد رفت![/]

چطور با منطق جواب این حرفش رو بدم...؟

سلام !!! تو صحبتهای حاج اقا قهرمان که سوال یکی دیگر از دوستان بود حاج اقا قهرمان چنتا از کتابهای علمای بزرگ سنی را معرفی کرده بود که اعتقاد به امام زمان داشتن !!! و قبول هم دارن که زنده است !!! و در موردش کتاب نوشته بودن که شما میتونید متن سخنرانی را از ال فور دانلود کنید !!! بازم اگر مایل بودید میتونید امشب ساعت 10 شب سوال را دوباره از حاج اقا بپرسید تا کامل برایتان روشن کند !!! البته من زیاد تو این قسمت دقت نکرده بودم برای همین چیزی یادم نمیاد

از کارشناسان محترم عذر خواهی میکنم

ساعت 10 شب !!! ال فور ای !!! اتاق لثارات

« نرگس »;188961 نوشت:
سلام
یک فرد سنی مذهب مطالبی رو ضد شیعه نوشته بود جایی که جواب منطقی به چندتاش دادم اما درباره ی یه مطلب علمشو ندارم که جوابشو منطقی بدم.
سنی ها معتقدن امام زمان هنوز به دنیا نیومدن! و در رد سخنان شیعه ها که گفته بودن امام مهدی فرزند امام حسن عسکری هستن گفته که:

هرگز امام حسن عسکري فرزندي بنام مهدي نداشته است، و اگر هم مي داشت هيچکس نمي تواند غيب شود و لازمه ي غيب شدن فردي اينست که با وحي در ارتباط باشد که در آنصورت خاتميت پيامبر صلي الله عليه وسلم زير سوال خواهد رفت!

با سلام

در ابتدا بگویم که بحث با معاندین سنی فایده ای ندارد و با منصفینشان هم که هدایت بدست خدای سبحان است اما من باب تذکر وابلاغ حقایق میتوانید با دو دلیل عقلی ونقلی وی را مجاب کنید اول اینکه خدای خالق حکیم هیچگاه انسان را بدون رهبر رها نکرده و طبق آیات وروایات وجود امامی که رافع اختلافات باشد کنار قران تا قیامت الزامیست .

دلیل دیگر که نقلی است و قابل خدشه نیست اخبارصحیح و متواتری است که فریقین در باره حضرت مهدی ارواحنا فداه نوشته اند فقط بعضی از اهل سنت قائل به عدم تولد ایشان هستند که قولی بدون دلیل است زیرا در اخبار صحبتی از عدم تولد ایشان نشده بلکه صحبت از خروج ایشان در آخر الزمان شده که عرف اخبار بر تولد ایشان ظاهر است بعلاوه شواهدی که خبر از تولد ایشان دارند .

اما برهان خلفی که باید جواب دهد ؛ چطور خاتمیت پیامبر (ص) با معمرینی مثل حضرت عیسی (ع) وخضر(ع) و .... که طبق آیات وروایات هنوز زنده اند زیر سوال نمیرود ؟

ضمنا ما رابطه غیب شدن و وحی وعمر دراز وخاتمیت را نفهمیدیم ؟؟!!!

http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=notepad&id=103

« نرگس »;188961 نوشت:
اگر هم مي داشت هيچکس نمي تواند غيب شود و لازمه ي غيب شدن فردي اينست که با وحي در ارتباط باشد

سلام

باید از فردی که این صحبت را مطرح می کند پرسید که "شما در چه درجه ای از علم هستید که این شرایط را برای توانایی غیب شدن مطرح می کنید؟ اگر می توانید اثبات کنید". در واقع این حرف بدون سند علمی قابل قبول نیست.
ضمنا لازمه غیبت "غیب شدن" نیست و امام می تواند به صورت ناشناخته در بین ما زندگی کند. هر چند که می تواند غیب هم بشود.

« نرگس »;188961 نوشت:
هرگز امام حسن عسکري فرزندي بنام مهدي نداشته است، و اگر هم مي داشت هيچکس نمي تواند غيب شود و لازمه ي غيب شدن فردي اينست که با وحي در ارتباط باشد که در آنصورت خاتميت پيامبر صلي الله عليه وسلم زير سوال خواهد رفت!

سلام

لازمه غیب شدن مرتبط بودن با وحی؟!

چرا این گونه می گویند؟

برفرض این باشد

مگر وحی تمام شده است؟

از او سوال کنید ایا می دانید وحی اقسام متفاوتی دارد؟:Gol:

ممنونم :Gol:

سلام دوست عزیز.
همه ی این سوالات شماها در هر عنوانی وهر تاپیک نشان میدهد ازپایه ضعیف هستید.
من دوسال تمام،به تحقیق ادیان رفتم.دوسال،تو این دوسال من یک سال تو درسام تجدید اوردم اما خوندم قبول شدم.
بگذریم.باید بهتون بگم فقط یک دین وجود داره اونم شیعه واسلام است،ادیان دیگر تحریف شده است.
همه ی صحبتهایشان پوچ است.
امام علی میفرماید به هر سوالی رسیدی بر ان رهگذر باش ومگذار بر دینت شک کنی.
این سوالات رو حداقل روش یک سال فکر کردن تا برای هر جوابی یک اثباتی بیارن.چون علم بالایی نداریم فکر میکنیم راست میگن.جواباتون توی قران است خدا برای هر سوال جوابتان را داده.پس چرا شک میکنید؟

« نرگس »;188961 نوشت:
سلام

با سلام

اعتقاد به مهدويت و ظهور از مسائل اتفاقي مسلمانان مي باشد،وحتی برخی از فقهای اهل سنّت به وجوب قتل منكر آن فتوا داده ‏اند.بعنوان مثال فقیه شافعی ابن حجر تصریح كرده كه انكار مهدی اگر موجب انكار سنت از اصل واساس گردد، سبب كفر می‏شود، وهر كس چنین كند قتلش واجب است. واگر انكار، تنها به جهت عناد ودشمنی با ائمه اسلام است نه سنت، لازم است كه او را تعزیر آشكار واهانت نمود تا دست از این كار بردارد..."{ البرهان، ص 178. }
اما اختلاف مهمی كه بین شیعه و اهل سنت وجود دارد،در مورد تولد مهدی موعود و مصلح كل است.شیعیان به اتفاق عقیده دارند كه مهدی موعود كه همان امام دوازدهم شیعیان است،متولد شده است و بنابر مصالحی در حال غیبت به سر می برد،ولی برخی از اهل سنت منكر ولادت ایشان هستند و می گویند مهدی موعود در آينده متولد خواهد شد. با این حال جمع بسیاری از علمای اهل سنت نیز معتقد به ولادت امام زمان در نیمه شعبان سال 254 ه.ق هستند و معتقدند ایشان فرزند امام حسن عسكری هستند كه نام 70 تن از علمای اهل سنت كه به این مطلب تصریح كرده ‏اند جمع‏ آوری شده است.{ر.ك:منتخب‏ الاثر، آیت ‏الله ‏صافی، فصل سوم، باب اول}.

همچنين اينكه حضرت مهدي(عج) از نسل پيامبر(ص) و از دودمان امام علي(ع) و حضرت زهرا(س) است،ترديدي نيست.اهل سنت نيز در كتابهاي خود معترفند كه مهدي موعود از اهل بيت و از فرزندان فاطمه(س) است.روايت رسول خدا(ص) را كه فرمود:« المهدي من وُلد فاطمة» و يا فرمود:«لا تقوم الساعة حتي يليَ رجل من اهل بيتي يواطيءُ اسمُه اسمي» را معمولاً در كتابهايشان آورده اند.{مسند احمد حنبل،ج1ص376؛ سنن ابي داود،ج4ص106؛ صحيح ترمذي،ج4ص505؛ سنن ابن ماجه،ج2ص519 و ...}.

بنابراين بر خلاف ادعاي اين شخص كه مدعي شده است امام حسن عسكري(ع) فرزند پسري نداشته است،بسياري از علماي اهل سنت به تولد چنين فرزندي معترفند.

در مورد اينكه ايشان منكر غيبت شده اند،لازم است به ايشان يادآوري شود كه اتفاقاً بسياري از روايات مربوط به غيبت از زبان پيامبر اسلام(ص) بيان شده است كه بسياري از علماي اهل سنت هم آن روايات را در منابع خود نقل كرده اند و ادعاي تواتر هم كرده اند.بنابراين منكر غيبت شدن سخني بدون دليل و مدرك است.

« نرگس »;188961 نوشت:
سلام

باسلام اولا باید این رو قطعی بدانیم که امام عسکری ع قطعا فرزندی داشته اند چرا ؟
در تاریخ آمده که امام

عسکری ع فرزندشان را به افرادی نشان داده اند جالب است که از اهل سنت هم می باشند ودر کتب تاریخی سنی ها نقل شده مثل تاریخ طبری
طبق روایات اهل سنت زمین از حجت خالی نمی ماند ودر روایات ماهم امده هر کس بمیرد وامام زمان خودش را نشناسد به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است

پس باید امامی در زمین باشدوان فرزند امام عسکری ع است
اما این که هیچ کس نمی تواند غیب شود با قران سازگاری ندارد چون درمورد حضرت عیسی ع این را داریم وهمینطور حضرت خضر ع
پس فردی به اذن خداوند می تواند غیب شود
ولی تنافی داشتن غیب شدن با وحی ومنافات داشتن با خاتمیت این دیگه خنده دار است چون تنافی با هم ندارند

سلام
به نظر من وحی فقط مخصوص پیامبران نیس

1- فکر میکنم خداوند در قران برای مادر حضرت موسی از وحی استفاده می کنه

2- همچنین برای مورچه نیز از وحی استفاده می کنه

نمیدونم نمونه های دیگه هم هس یا نه ولی با یک بررسی در این زمینه شاید یکم موضوع روشن تر بشه

با عدم اختصاص وحی به پیامبران، خاتمیت پیامبر هم زیر سوال نمی رود.

سوال: چرا غیب شدن ارتباط با وحی می خواهد ؟!!!!!!!!!
فک کنم نمونه های دیگه ای هم از غیب شدن افراد وجود داشته باشه که پیامبر نبودن البته مطمئن نیستم !!!!!!!!

« نرگس »;188961 نوشت:
سلام

خانوم نرگس اول یه مطلبی کلی میگم بعد سعی میکنم بعدا وقت شد سند بیارم ولی الان توضیح میدم .

اول اینکه اسم امام زمان مهدی نیست و اسم دیگری دارد ولی در دوران غیبت اسم ایشان را نمیگویند ایشون هم نام پیامبر هست.

پس این نکته فراموش نشه. دوم در حدیث ها وجود دارد خود امام زمان نماز امام حسن عسگری رو خوندن . سند هاش بعدا میارم.

سوالی بعدی اینکه غیبت یه بحث کارشناسی دارد بعضی ها تصور میکنن مثل دوستان اهل سنت امام غیب شده که تو فیلم ها میبینم و تخیل است.

غیبت ایجوری معنی میشه که امام از پیش مردم میره و بدون شناخته شدن زندگی میکنه شاید حضرت همین الان در شهر شما باشد ولی شما ایشان را نمیشناسید به این کار میگویند غیبت .

و دلیل قرآنی هم وجود دارد زمانی که حضرت موسی با مرد قبطی حرف زد و کشته شد به دست حضرت موسی

حضرت شب هنگام رفتن و دور شدن از مردم و رفتن پیش حضرت شعیب و کسی نمیشناخت و زندگی میکرد اینها آیه قرآن است و بعدا با دعای مردم ظهور کردن و وارد مصر شدند .

این دلیل قرانی غیبت است .اگر غیبت را اینطوری بیان کنیم فکر کنم قابل فهم باشد .و دلیل قرآنی هم اوردیم کسی منکرش نیست .

برای دیدن سند های نام پدر حضرت و از چه خاندانی هست و دیگر مطالب با سند اهل سنت ارجاع میدم به ایجا

http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=20

سوال دیگری که مطرح می شود این است که چرا امام زمان غایب است؟
روایت اول: وبهذا الاسناد ، عن محمد بن مسعود قال : حدثني عبد الله بن محمد بن خالد قال : حدثني أحمد بن هلال ، عن عثمان بن عيسى الرواسي ، عن خالد بن نجيح الجواز ( 2 ) ، عن زرارة قال : قال أبو عبد الله عليه السلام ، يا زرارة لا بد للقائم من غيبة ؟ قلت : ولم ، قال : يخاف علي نفسه ـ وأومأ بيده إلى بطنه

زراره می گوید از ابوعبدالله شنیدم که گفت ای زراره برای قائم باید غیبتی باشد !گفتم چرا؟؟فرمود چون برجانش می ترسد وسپس به بدن خود اشاره کردند
صفحه481 كتاب كمال الدين وتمام النعمة
روایت دوم از همان کتاب
وبهذا الاسناد ، عن محمد بن مسعود قال : حدثني محمد بن إبراهيم الوراق قال : حدثنا حمدان بن أحمد القلانسي ، عن أيوب بن نوح ، عن صفوان بن يحيى ، عن ابن بكير ، عن زرارة قال : سمعت أبا جعفر عليه السلام يقول : إن للقائم غيبة قبل أن يقوم ، قال : قلت : ولم ؟ قال : يخاف ـ وأومأ بيده إلى بطنه ـ .

زراره می گوید از امام باقر شنیدم که میگفت قائم قبل از قیام غیبت می کند گفتم چرا؟؟فرمود می ترسد !
روایت سوم همان آدرس
حدثني عبد الواحد بن محمد بن عبدوس العطار رضي الله عنه قال : حدثنا علي ابن محمد بن قتيبة ، عن حمدان بن سليمان ، عن محمد بن الحسين ، عن ابن محبوب ، عن علي بن رئاب ، عن زرارة قال : سمعت أبا جعفر عليه السلام يقول : إن للقائم غيبة قبل ظهوره ، قلت : ولم ؟ قال : يخاف ـ وأومأ بيده إلى بطنه . ـ قال زرارة : يعني القتل .
زراره می گوید از امام باقر شنیدم که فرمود قائم قبل از قیام غیبت می کند پرسیدم چرا؟؟ فرمود می ترسد و زراره می گوید یعنی از قتل می ترسد
روایت چهارم همان آدرس
حدثنا محمد بن علي ماجيلويه رضي الله عنه قال : حدثني عمي محمد بن أبي القاسم ، عن أحمد بن أبي عبد الله البرقي ، عن أيوب بن نوح ، عن صفوان بن يحيى عن ابن بكير ، عن زرارة ، عن أبي عبد الله عليه السلام قال : للقائم غيبة قبل قيامه ، قلت : ( 3 ) ولم ؟ قال : يخاف على نفسه الذبح
زراره می گوید از ابو عبدالله صادق شنیدم که فرمود قائم قبل از ظهور غیبت می کند پرسیدم چرا؟؟فرمود می ترسد برجان خودش که ذبح شود.
همین روایات در بحارالانوار مجلسی مجلد 52 ص91 ذکر شده است
نتیجه اینکه ایا امام زمان شخصا خودش را مخفی کرده است زیرا می ترسد که کشته شود ونه اینکه دستور خدا باشد که غیب شود؟!

موضوع قفل شده است