جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زندگینامه عارف و هنرمند معاصر، استاد یعقوب قمری شریف آبادی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  10
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  28

  زندگینامه عارف و هنرمند معاصر، استاد یعقوب قمری شریف آبادی
  زندگینامه عارف و هنرمند معاصر، استاد یعقوب قمری شریف آبادی
  زندگینامه عارف و هنرمند معاصر، استاد یعقوب قمری شریف آبادی
  استاد یعقوب قمری شریف آبادی در اول خرداد ماه سال 1318 هجری شمسی، در روستای شریف‌آباد شهرری متولد شد. ماجرای دلنشین تولد ایشان
  در پی عنایت و پیشگویی ولیی از اولیای زمان،‌ بیانگر تأثیر شگرف توجه قلبی و عشق و دلدادگی به پاک‌سیرتان اهل معرفت می‌باشد. در پی این رویداد معنوی، آن ولیّ الهی یکی از شب‌های سرد زمستان در خانه محقر والدین استاد مهمان شده و از میزبانی سرشار از مهر و محبت آنان به‌‌ویژه مادر بزرگوار استاد برخوردار گردید؛ چه اینکه مادر ایشان به موجب کراماتی که از آن پیر روشن‌ضمیر دیده بود، با اعتقاد به اینکه امام زمان(ع) قدم در خانه او نهاده، نهایت شوق و ارادت صادقانه و عشق و مودت خالصانه خویش را نثار وی نمود؛ عشق مقدسی که پیوسته همگام و هم‌نفس لحظات زندگی استاد بوده و آن را مملو از ثمرات روح‌بخش خود ساخته است.(1)
  به برکت این رخداد معنوی، آثار نورانیت و روحانیت از همان اوان کودکی در رفتار و حالات جناب استاد هویدا بوده و به موجب آن عشق آسمانی از رهگذر فقر و تنگدستی طاقت‌فرسا و امتحانات و بلایای دشوار روزگار، در سایه‌سار توجهات خاصه پروردگار خویش به مدد صبری جمیل در تمامی مراحل زندگی، مسیر نیل به قله رفیع معنویت را می‌پیمود.
  به طور کلی، صفحات کتاب زندگانی‌ این هنرمند صاحبدل از سه مرحله: «فعالیت در ورزش کشتی»، «هنر نقاشی» و «ورود به عرصه عرفان اسلامی» تشکیل می شود که جملگی پیام‌آور عشق و پاکی، صبر و بردباری، بصیرت و آگاهی، و کمال و جمال رحمانی است:
  1. ورزش کشتی
  مرحله نخست زندگی استاد و آغاز سیر صعودی ایشان در مسیر کمالی، از سن 16 سالگی رقم خورد که با وجود فقر و محرومیت، به ورزش پهلوان‌پرور کشتی سوق داده شد. به اعتقاد خود ایشان، حکمت اشتغال و سرگرمی به ورزش کشتی طی آن مقطع سنی این بوده که باعث می‌شده از سقوط در ورطه مفاسد و انحرافات اخلاقی، و آلوده شدن به مواد مخدر و مشروبات الکلی که در آن زمان بسیار رواج داشت، در امان بماند و بیشتر وقت خود را در باشگاه و همراهی و رفاقت با کشتی‌گیران و مربیان این ورزش پهلوان‌پرور بگذراند و‌ در نتیجه، به زیور مروت و جوانمردی آراسته گردیده و نیرو و توان جسمانی خود را در مسیر خدمت به مردم و دفاع از مظلومان و محرومان و ایستادگی در مقابل ظالمان و زورگویانی که در آن عصر فراوان بودند، به کار گیرد.
  جناب استاد قریب به 21 سال با سعی و تلاش فراوان در این رشته ورزشی مجدّانه و با عشق و شور و هیجان بسیار فعالیت نموده و تحت تعلیم مربیان حاذقی چون آقایان: حاج عبدالحسین فعلی، رحمت الله غفوری، عبدالله زارع و ناصر محمدی به مقاماتی چند در کشور دست یافت.
  2. هنر نقاشی
  اما ماجرای ورود استاد به عرصه هنر در ضمن ادامه فعالیت در ورزش کشتی، از آنجا شروع شد که ایشان در سن 27 سالگی در حالی که در کارخانه نساجی شهر ری مشغول به کار بود، ‌یکی از روزها ناگهان دچار تحول شدید روحی شده و به ایشان الهام می‌گردد که «تو هنرمند می‌شوی!»
  به دنبال این الهام روحانی،‌ نسیم شوق و امید در تار و پود وجود استاد دمیده شد و با ذوقی سرشار از عشق، به هنر نقاشی روی آورد و به مطالعه زندگی نقاشان و هنرمندان بزرگ جهان همچون: رافائل، لئوناردو داوینچی، روبنس و گویا پرداخت. در این بین،‌ زندگی و سبک «رامبراند» نابغه و نقاش چیره‌دست هلندی توجه ایشان را به خود جلب کرد. با استفاده از کتب راهنما، سبک کلاسیک او را که همیشه زمینه تابلوهایش تیره بوده و از یک کانون،‌ نور و روشنایی ساطع می‌گردد، برگزید و با همت و تلاش پی‌گیر،‌ راه پر فراز و نشیب هنر را بدون درک محضر استاد و تنها با استفاده از کتب راهنما طی نمود. از این رو، در منزل استیجاری خود که شامل یک اطاق کوچک بود، با وجود داشتن چند فرزند خردسال، در گوشه ای از اطاق به تمرین و یادگیری این هنر متعالی اقدام نمود و سختی‌ها و مشکلات بسیاری را در این راه متحمل شد. اگر چه نتیجه آن همه زحمات و کوشش‌های طاقت‌فرسا،‌ در آینده ای نه چندان دور ترسیم تابلوهایی نفیس و زیبا در موضوعات گوناگون بوده، اما در آن ماه های نخست، آثار هنری ایشان ارزش مالی نداشته و تهیه لوازم این کار، مخارجی را بر هزینه های زندگی ایشان می‌افزوده است.
  پس از چندی با انصراف از کار در کارخانه نساجی، در سال 1348 مغازه ای را در محله پل سیمان شهر ری اجاره کرده و به ادامه کار نقاشی در آنجا می پردازد.
  3. سلوک عرفانی
  زندگی هنری برخاسته از روح لطیف و احساس پرشور استاد قمری شریف آبادی همراه با روحیه فتوت و جوانمردی حاصل از دوران ورزش، زمینه ساز ورود ایشان به دریای بی کران عرفان اسلامی و آغازگر سومین مرحله زندگی در پرتو جهانبینی عمیق عرفانی گشت؛ مرحله‌ای که حقیقت فتوت رحمانی و سیرت زیبای رحیمی را در ضمیر حق‌جوی استاد به سر حدّ کمال رساند و جهانی از نور و سُرور را به روی زندگانی‌شان گشود.
  در طلیعه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، جناب استاد به دلیل فقر و تنگدستی و عدم استطاعت در تهیه مسکن استیجاری، علی رغم میل باطنی مجبور به مهاجرت به شهرستان ورامین شد و دست تقدیر ایشان را به منطقه خیرآباد ورامین سوق داد و مقدمات ورود به عرصه عرفان را فراهم نمود.
  در سال های نخست پس از پیروزی انقلاب، به عنایت ربوبی در شهر ورامین ایشان با شخص عارفی که در حرفه نقاشی ساختمان اشتغال داشته، آشنا می گردد و به واسطه گفتگوهای معنوی و بحث های عرفانی بسیار با وی، سخت به عرفان و کتب عرفای بزرگی همچون: مولوی، حافظ، عطار نیشابوری و به ویژه امام خمینی(س(علاقه مند می شوند و بدین ترتیب، دروازه ای به سوی جهانی سرسبز و بی انتها از عرفان و حماسه به روی ایشان گشوده می شود. در پرتو همین عرفان متعهدانه و حماسی است که ایشان در سال 1362 ﻫ .ش. به دعوت سپاه پاسداران شهرستان ورامین به مدت 4 ماه به مناطق جنگی سوریه و لبنان اعزام شد تا در کنار ترسیم تابلو به تعلیم هنر نقّاشی به جوانانِ با ذوق و سرشار از شوق لبنانی بپردازد و این مهم را در شرایط دشوار جنگی و زیر بمباران شدید هوایی و حمله‌های موشکی رژیم اشغالگر قدس و هم‌پیمانان او به انجام رساند.
  استاد علاوه بر ترسیم تابلوهای متعدد در مناظر عمومی شهر بعلبک، به تعلیم نقاشی هنرجویان جوان لبنان از جمله بعضی از فرزندان شخصیت‌های مبارز آن دیار مانند هشام فرزند سید حسین موسوی (ابوهشام، رهبر حزب امل اسلامی لبنان) اهتمام داشت. همچنین ترسیم طرح یادبود شهدای حزب‌الله لبنان در قالب شجره‌ طیبه، با مشورت و نظرخواهی سید حسن نصرالله (رهبر فعلی حزب‌الله لبنان) از جمله خدمات ارزنده ایشان است. در همان ایام در جریان حمله هوایی به پادگان امام علی(ع) واقع در بعلبک لبنان، استاد مجروح شده و قریب به دو هفته در بیمارستان بعلبک بستری شد.
  آثار علمی و معنوی
  ثمرات بی شمار زندگی عارفانه ایشان در قالب آثار متعدد نوشتاری، گفتاری و هنری با موضوعات عرفانی و انقلابی به جامعه اسلامی عرضه شده که از آن جمله، می توان به کتاب های: «انسان کامل مرآت خفیه»، «زن طائر فردوس یا ساحر دوزخ» و «پرتوی از جمال روح الله» اشاره کرد. همچنین کتاب «شکوه خاطره» دربردارنده گوشه ای از خاطرات تصویری زندگی پر فراز و نشیب استاد در عرصه ورزش، هنر نقاشی و عرفان اسلامی است که به تازگی انتشار یافته است.
  گفتنی است از جمله مهم‌ترین آثار معنوی ایشان، کتاب «مراتب هفتگانه فرشته عشق» با شیوه‌ای نوین در تبیین مراتب هفتگانه سلوک انسان و نیز کتاب «لطایف عارفانه» در موضوعات متنوع عرفانی از قبیل: انسان کامل، رسالت و ولایت، عقل و عشق، محکمات و متشابهات، وحدت و کثرت، کمال و جمال، نفس و روح، و نور و ظلمت، به زودی به زیور طبع آراسته خواهد شد.(2)
  افزون بر این، نتایج زحمات طاقت فرسا و تلاش های بی وقفه جناب استاد در تشکیل جلسه علمی، هنری و معنوی «فروغ محفل روح الله» جلوه یافته که به انتشار آثار قلمی شامل ده ها کتاب علمی و عرفانی انجامیده است. از بارزترین این کتب، کتاب وزین «سیمای خورشید در آیینه مقالات» به قلم چهل تن از شاگردان استاد قمری شریف آبادی در توصیف عظمت امام، انقلاب و رهبری است. همچنین می توان به چاپ هزاران مقاله پرمحتوای فرهنگی، اجتماعی، علمی، ادبی، هنری و عرفانی در نشریات محلی و کشوری، خاصه ماهنامه سراسری «تجلی»(3) که متعلق به اعضای فروغ محفل روح‌الله می‌باشد، اشاره نمود.
  پی نوشت ها:
  1. شرح این رویداد معنوی، تحت عنوان «حدیث وصلت عشق» در کتاب «زن طائر فردوس یا ساحر دوزخ» اثر استاد یعقوب قمری شریف‌آبادی آمده است.
  2. گفتنی است که کتاب های جناب استاد، در پایگاه اینترنتی ایشان به نام «فروغ مهتاب» قابل (www.foroughemahtab.com) دسترسی است.
  3. نشانی اینترنتی ماهنامه سراسری تجلی: http://tajalli-month.org
  منبع: راسخون

  ویرایش توسط مهرمهتاب : ۱۳۹۰/۱۱/۲۶ در ساعت ۱۳:۱۶ دلیل: قرار دادن عکس

 2. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۴, ۰۵:۵۵ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود