گلچین احادیث معصومین ---> "فضائل اخلاقی"

تب‌های اولیه

3482 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گلچین احادیث معصومین ---> "فضائل اخلاقی"

سلام
خيلي از مواقع وقتي داريم يه كتاب مطالعه مي كنيم يا تو محيط نت كار ميكنيم چشممون به يه سري احاديث از ائمه بزرگوار مي افته كه به نظر خيلي زيبا ويا تكان دهنده هستند از اين دست احاديث اگه سراغ داريد اين تاپيك منتظر شماست.

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:
خیارکم الینکم مناکبة و اکرمهم لنسائهم
بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.

(دلال الامامه و کنزالعمال ، ج‌ 7، ص225)

امام رضا علیه السلام فرمودند:
مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل
هر كـس به رزق و روزى كم از خدا راضى باشد، خداوند از عمل كم او راضى خواهد بود

(بحـارالانـوار،ج 78،ص 357)

امام حسین علیه السلام فرمودند:
أَعْجَزالنّاسٍ مَنْ عَجَزَ عَنِ الدُّعاء
عاجزترین مردم كسی است كه نتواند دعا كند

(بحارالانوارج/ 93 ص/ 294)

شروع تاپيك با حديثي از حضرت زهرا سلام الله عليها رو به فال نيك ميگيرم انشاءالله كه دوستان هم شركت كنن

[="darkorchid"]امام علی علیه السلام فرمودند:

اَلمُؤمِنُ بَشرُهُ فی وَجِهِهِ وَحُزنُهُ فی قَلبِهِ
شادی مومن در رخسار او و اندوهش در دل است.

(نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره325)[/]

مولا علی (ع) : آداب و رسوم زمان خودتان را با زور و فشار به فرزندانتان تحمیل نکنید زیرا آنان برای زمانی غیر از زمان شما آفریده شده اند .
الحدیث جلد 3 صفحه 110

حضرت محمد(ص) :
مَن أدّى الى اُمَّتى حَديثاً يُقامُ بِه سُنّةٌ أو يُثْلَمُ بهِ بِدْعَةٌ فَلهُ الجَنّةُ.
هركس به امّت من حديثى رساند كه به سبب آن سنّتى بر پاى شود يا در بدعتى رخنه افتد بهشت‏ ازآنِ‏اوباشد.

1028/3؛ بحار: 152/2

پیامبرگرامی فرمودند:بیماران خودراعیادت کنید واز انان بخواهید برای شمادعا کنند،زیرادعای آنان با دعای فرشتگان برابراست.حکمت های درخشان،ص569 .

الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام :
البَنونَ نَعيمٌ والبَناتُ حَسَناتٌ، واللّه‏ُ يَسألُ عَنِ النَّعيمِ ويُثيبُ علَى الحَسَناتِ .

امام صادق عليه‏السلام :
پسران نعمتند و دختران حسنه ، و خداوند از نعمت‏ها بازخواست مى‏كند و براى حسنات پاداش مى‏ دهد .

الكافي : 6 / 7 / 12

امام حسین (علیه السلام) :
نیازهای مردم به سوی شما نعمت های پروردگارند.

امام محمد باقر علیه السلام فرمودند:
انما یداق الله العباد فی الحساب یوم القیامة علی قدر ما اتاهم من العقول فی الدنیا
خدا در روز قیامت نسبت به حساب بندگانش به اندازه عقلی که در دنیا به آنها داده است باریک بینی می کند

(اصول کافی ج 1 /ص 12)

نبی اکرم (ص) : اگر بندگان گناه نمی کردند ٬ خداوند عزوجل خلقی می آفرید که گناه کنند تا بیامرزدشان که او آمرزگار و رحیم است.:Kaf:

هر کجا که خاطر خدا در میان است ، تن به مخاطره بسپار.

مولایمان علی (علیه السلام)

امیرالمومنین علی علیه السلام: چون روایتی را شنیدید، آن را بفهمید و عمل کنید، نه بشوید و نقل کنید، زیرا راویان علم فراوان، و عمل کنندگان آن اندکند. (حکمت 98 نهج البلاغه)

امام محمدباقر علیه السلام فرمودند:
لا یسلم احد من الذنوب حتی یخزن لسانه
هیچ کس از گناهان سالم نمی ماند ، مگر اینکه زبانش را نگه دارد.

(بحارالانوار،ج75،ص178)

پيامبراکرم صلى الله عليه وآله می فرمایند : اگر بر درِ خانه يكى از شما جويى بود و هر روز پنج بار خود را در آن مى‏شست، آيا در بدن وى چركى باقى مى‏ماند؟ گفتيم: نه. فرمودند: پس براستى نماز، مانند همان جوى روان است كه هرگاه به جا آورده شود، گناهان ميان دو نماز را پاك مى‏كند.

تهذيب الأحكام، ج 2، ص 237، ح 938.

قالَ الاْمامُ الباقر علیه السلام

مَنْ عَلَّمَ بابَ هُدی فَلَهُ مِثْلُ أجْرِ مَنْ عَمِلَ بِهِ، وَلایَنْقُصُ اُولئِكَ مِنْ أجُورِهِمْ.

امام محمد باقر - علیه السلام - فرمود: هركس راه هدایت و سعادتی را بگشاید و یا به دیگران تعلیم دهد، اجر و پاداش او همانند كسی است كه به آن كار خیر عمل كرده باشد بدون آن كه از پاداش عمل كنندگان كسر شود.

«وسائل الشّیعه، ج 1، ص 436»

پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) می فرمایند :
لیس لک من صلاتک الا ما احضرت فیه قلبک؛ نیست برای تو از نماز، مگر قلب تو در حال نماز باشد.

( بحار الانوار، ج ,84 ص 259 )

امام محمد باقر علیه السلام:

ایاک و الکسل و الضجر فانهما مفتاح کل شر من کسل لم یود حقا حفا و من ضجر لم یصبر علی حق

بپرهیز از کسالت و ملالت در امور ، زیرا این دو کلید هر بدی ست، کسی که به کسالت و واماندگی رود هیچ حقی ادا نکند و کسی که ملالت و بی قراری گیرد بر هیچ حقی صابر و شکیبا نتواند بود.

منتهی الامال ج 2 ص 145

امام محمد باقر علیه السلام :

لا تَنالُ وِلایَتُنا إلاّ بِالْعَمَلِ وَ الْوَرَعِ.

ولایت و شفاعت ما شامل نمی شود مگر افرادی را كه دارای عمل ـ صالح ـ و نیز پرهیز از گناه داشته باشند.

«وسائل الشّیعه، ج 11، ص 196»

پيامبراكرم صلى الله عليه وآله:

مَن أتى‏ غَنِيّاً فَتَضَعضَعَ لَهُ ذَهَبَ ثُلُثا دينِهِ؛

كسى كه نزد توانگرى رود و پيش او زبونى كند ، دو سومِ دينش بر باد رفته‏است.

تحف‏العقول، ص8

بلند مرتبه ترین امیران ؛ امیری است که هوای نفس بر وی فرمان نراند و امارت نکند.
غررالحکم امیرالمومنین

حضرت علی علیه السلام(قسمتی از وصایای ایشان یه امام حسن مجتبی علیه السلام):با دو سد استوار راه هجوم غم و اندوه را بر دلت ببند:
یک:صبر و مدارا
دو:اعتماد کامل و زیبا نسبت به خدا.

قالَ الاْمامُ الباقر - علیه السلام - :
مَنْ قَضی مُسْلِماً حاجَتَهُ، قالَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ: ثَوابُكَ عَلَی وَلا اَرْضی لَكَ ثَواباً دُونَ الْجَنَّهِ.

امام محمد باقر - علیه السلام - فرمود: هركس حاجتی را برای مسلمانی برآورده كند و گره از مشكلش بگشاید، خداوند متعال به او خطاب كند: ثواب و پاداش تو بر عهده من خواهد بود و غیر از بهشت چیز دیگری لایق تو نخواهد بود.

«مستدرك الوسائل، ج 12، ص 402، ح 6»

عن امیر المومنین علیه السلام:یا کمیل لا تآخذ عنا تکن منا.
امیر المومنین علی علیه السلام خطاب به کمیل که یکی از اصحاب خاص حضرت است می فرمایند:ای کمیل علوم و معارف را به جز از ما اخذ نکن تا از ما باشی.
وسایل الشیعه،27/30
تحف العقول،ص171.

قال مولانا امیرالمومنین و مولی الموحدین علی ابن ابیطالب علیه السلام:

عَنْ عَبَّادِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ قَالَ عَلِیٌّ أَنَا عَبْدُ اللَّهِ وَأَخُو رَسُولِهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وَأَنَا الصِّدِّیقُ الْأَكْبَرُ لَا یَقُولُهَا بَعْدِی إِلَّا كَذَّابٌ صَلَّیْتُ قَبْلَ النَّاسِ بِسَبْعِ سِنِینَ .

عباد بن عبد الله گوید : علی علیه السلام فرمود : من بنده خدا ، برادر رسول خدا و صدیق اكبر هستم ، پس از من جز دروغگو كسی دیگر خود را «صدیق» نخواهد خواند ، من هفت سال قبل از دیگران نماز می‌خواندم

سند:سنن ابن ماجة ، ج1 ، ص 44 ، و البدایة والنهایة ، ج3 ، ص 26 و المستدرك ، حاكم نیشابوری ، ج3 ، ص 112 وتلخیص آن ، تألیف ذهبی در حاشیه همان صفحه ، و تاریخ طبری ، ج2 ، ص 56 ، والكامل ، ابن الاثیر ، ج2 ، ص 57 و فرائد السمطین ، حموینی ، ج 1 ص 248 و الخصائص ، نسائی ، ص 46 با سندی كه تمام روات آن ثقه هستند ، و تذكرة الخواص ، ابن جوزی ، ص 108 و...

امام علی (ع)
ای مردم خوشا به حال کسی که عیب شناسی نفس ، او را از عیب جویی دیگران باز دارد (نهج البلاغه خ 176)

قالَ الاْمامُ الباقر علیه السلام :

إنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَوْحی إلی شُعَیْب النَّبی - صلی الله علیه وآله وسلم - : إنّی مُعَذِّبٌ مِنْ قَوْمِكَ مِائَهَ ألْف، أرْبَعینَ ألْفاً مِنْ شِرارِهِمْ وَ سِتّینَ ألْفاً من خِیارِهِمْ.
فقال: یارَبِّ هؤُلاءِ الاْشْرار فَما بالُ الاْخْیار؟ فَأوحی اللهُ إلَیْهِ: إنَّهُمْ داهَنُوا أهْلَ الْمَعاصی وَ لَمْ یَغْضِبُوا لِغَضَبی.
امام محمد باقرعلیه السلام فرمود:
همانا خداوند متعال، برای حضرت شعیب - علیه السلام - وحی فرستاد: من از قوم تو یكصد هزار نفر را عذاب و هلاك می نمایم كه شصت هزار نفر ایشان، اشرار و چهل هزار نفر دیگرشان از خوبان و عبادت كنندگان خواهند بود.
حضرت شعیب - علیه السلام - سؤال نمود: اشرار كه مستحقّ عذاب هستند ولی خوبان را چرا عذاب می نمائی؟ خداوند وحی نمود: به جهت آن كه این افراد، نسبت به گناهكاران بی تفاوت بوده و با ایشان سازش می كردند و غضب نكردند براي آنچه موجب غضب من است.

«بحارالأنوار، ج 12، ص 386، ح 12»

[="blue"]رسول اللّه‏ صلى ‏الله‏ عليه ‏و ‏آله :
إنَّ ذِكرَ اللّه‏ِ شِفاءٌ
[="red"]ذكر خدا ، شفاء است[/]
.حكمت‏نامه پيامبر اعظم : ج 1 ص 368 ح 422[/]

امير المومنين علي عليه السلام :
بعضي از گنجينه هاي بهشت عبارت است از
1- نيكي كردن
2-عمل پنهاني (و بدون خودنمايي )
3-شكيبايي در برابر سختيها
4- پنهان و مخفي نگه داشتن مشكلات و سختيها
منبع : التمحيص ، ابو علي محمد اسكافي ص 148

پيامبر صلى الله عليه و آله :

وَالّذى نَفسى بِيَدِهِ لاتَدخُلُوا الجَنَّةَ حَتّى تُؤمِنوا وَ لا تُؤمِنوا حَتّى تَحابّوا أولا أدُلُّـكُم عَلى شَئىٍ اِذا فَعَلتُموهُ تَحابَبتُم؟ اَفشُوا السَّلامَ بَينَـكُم؛

به خدايى كه جانم در اختيار اوست، وارد بهشت نمى شويد مگر مؤمن شويد و مؤمن نمى شويد، مگر اين كه يكديگر را دوست بداريد. آيا مى خواهيد شما را به چيزى راهنمايى كنم كه با انجام آن، يكديگر را دوست بداريد؟ سلام كردن بين يكديگر را رواج دهيد.

مشكاة الانوار، ص 157

ان المسلمین یلتقیان ، فافضلهما أشدهما حبا لصاحبه .
امام جعفر صادق (ع) : از دو مسلمان که به هم برخورد می کند آن که دیگری را بیشتر دوست دارد بهتر است .

اصول کافی ، ج 3 ، ص 193

حضرت علي عليه السلام مي فرمايند :

زشت ترين عيبها كم كذشتي از لغزش مردم و بزرگترين گناهان شتاب كردن در انتقام است .

غرالحكم ص 537

امام علی «صلوات الله و سلامه علیه » فرمودند:

ای مردم !در طریق هدایت از کمی پویندگانش وحشت نکنید ، زیرا مردم گرد سفره ای اجتماع کرده اند که سیری آن کوتاه و گرسنگی آن بس طولانی است .

« اشاره به این که اگر رهروان جاده هدایت کم هستند به جهت جاذبه های دنیاست امام(ع) در این کلام پر معنا دنیا را به سفره رنگینی تشبیه می کند که مواد کم ارزش یا بی ارزشی از نظر تغذیه در آن گذاشته شده ؛ ولی آنها را با رزق و برق آراسته اند
منبع [=times new roman]:شرح نهج البلاغه ، آیت الله مکارم ،خطبه [=times new roman]201

خف الله کأنک تراه و إن کنت لا تراه فإنه یراک .
امام جعفر صادق (ع) : چنان از خدا بترس که گویا او را می بینی و اگر تو او را نمی بینی او تو را می بیند .

اصول کافی ، ج 3 ، ص 110

امام صادق علیه السلام می‏فرمایند:

«... فمن عرف فاطمة حق معرفتها فقد ادرک لیلة القدر; هر کس به شناخت‏حقیقی فاطمه علیها السلام دست‏ یابد، بی‏گمان شب قدر را درک کرده است .»

بحارالانوار، ج‏۴۳، ص‏

مشکلات شیعه بودن!!
هر کس ما اهل بیت پیامبر (ص) را دوست بدارد پس باید فقر را چونان لباس رویین بپذیرد.
(یعنی آماده انواع محرومییت ها باشد )
حکمت 112 نهج البلاغه

قالَ الاْمامُ الْحُسَيْن - عليه السلام - : إنَّ شيعَتَنا مَنْ سَلِمَتْ قُلُوبُهُمْ مِنْ كُلِّ غِشٍّ وَ غِلّ وَ دَغَل ؛

امام حسين - عليه السلام - فرمودند: شيعيان و پيروان ما ـ اهل بيت عصمت و طهارت (عليهم السلام) ـ آن كساني هستند كه أفكار و درون آن ها از هر گونه حيله و نيرنگ و عوام فريبي سلامت و تهي باشد.

«تفسيرالإمام العسكري - عليه السلام -، ص 309، ح 154»

امام جعفر صادق (ع) :
لو یعلم المؤمن ما له من الأجر فی المصائب لتمنی أنه قرض بالمقاریض .
اگر مؤمن پاداشی را که برای مصیبتها دارد بداند ، آرزو می کند که او را با قیچی تکه تکه کنند .

اصول کافی ، ج 3 ، ص 354

قالَ الاْمامُ علي - عليه السلام - :

فِي الْمَرَضِ يُصيبُ الصَبيَّ، كَفّارَةٌ لِوالِدَيْهِ ؛ ا

مام علي - عليه السلام - فرمودند: مريضي كودك، كفّاره گناهان پدر و مادرش مي باشد.

«بحار الأنوار، ج 5، ص 317، ح 16»

امام سجاد (ع) فرمودند:
رَأیتُ الْخَیرَ كُلَّهُ قَدْ اجْتَمَعَ فی قَطْعِ الطَّمَعِ عَمّا فی أیدی ‌النّاسِ.
همۀ خوبیها را در بریدن طمع از آنچه در دست مردم است دیدم.

(بحارالأنوار، ج52، ص2)

قالَ رسوالله صلي الله عليه وآله : مَنْ كانَ أكثَر‍ هَمِهِ نَيْلَ الشَهواتِ نُزِع مِن قلبِه حلاوةُ

الايمان :

حضرت فرمود : هركه بيشترين فكرو تلاشش رسيدن به خواهش هاي نفساني باشد

شيريني ايمان از قلبش گرفته شود .:Gol:

تنبيه الخواطر ج2 ص116:Sham:

با تشكر و امتنان از دوستان و كارشناسان مركز پاسخگويي به سئوالات ديني اين روايت زيبا را تقديمشان مي كنم :

قَالَ رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم :
مَا أَهْدَى الْمُسْلِمُ لِأَخِيهِ هَدِيَّةً أَفْضَلَ مِنْ كَلِمَةِ حِكْمَةٍ تَزِيدُهُ هُدًى أَوْ تَرُدُّهُ عَنْ رَدًى‏
كلام عالمانه و حكمت آميزي كه هدايت كند يا از گمراهي نجات بخشد ، بهترين هديه اي است كه يك مسلمان مي تواند به برادر ديني خود بدهد.

ارشاد القلوب الي الصواب ج 1 ص 13

پيامبر گرامي اسلام«ص»:
الايمان في عشرهْْ: المعرفهْْ، والطاعهْْ ، والعلم، والعمل، والورع و الإجتهاد، والصبر، و اليقين ، والرّضا، والتسليم، فأيّها فقد صاحبه بطل نظامه؛
ايمان در ده چيز مي‌‌‌‌ باشد:
1ـ معرفت و شناخت خدا؛
2ـ اطاعت كردن؛
3ـ علم؛
4ـ عمل؛
5ـ وَرَع و پرهيزگاري؛
6ـ كوشش و اجتهاد؛
7ـ صبر؛
8ـ يقين؛
9ـ رضا؛
10ـ تسليم.
پس هر كدام از اين ها را صاحب ايمان از دست داد، نظام ايمانش را باطل ساخته است.

بحارالانوار، ج 66، باب درجات ايمان و حقائقه، ص 175

پیامبر صلى ‏الله‏ علیه ‏و ‏آله :
خداوند جویندگان دانش را دوست دارد.
كافى، ج1، ص 30، ح1

رسول اکرم (ص) :ان احب عباد الله الی الله أنصحهم لعباده.
محبوبترین بندگان خدا بنزد وی كسی است كه با بندگان او دلسوزتر و مهربانتر باشد.

(نهج الفصاحه ، ص 115)

[="magenta"]معیار ایمان[/]
[="blue"]پيامبر خدا (صلّى الله عليه و آله):[/]
[="purple"]لَوْلاكَ یا عَلِيُّ، ما عُرِفَ المُؤمِنُونَ مِنْ بَعْدِي.[/]
[="darkgreen"]اى على، اگر تو نبودى، پس از من مؤمنان شناخته نمى‌شدند.[/]
[="red"]کنز العمّال، ح 36477[/]

وسیله ارتباط خلق و خالق

ابوبکر با این سند: محمد بن زکریا، جعفر بن محمد بن عماره‏ کندى، پدرش، حسین بن صالح، از حضرت ‏زینب علیهاالسلام دختر على علیه‌السلام روایت کرد که زینب علیهاالسلام فرمود: «قالت فاطمه علیها السلام: … و نحن وسیلته فى ‏خلقه و نحن خاصته و محل ‏قدسه و نحن حجته فى غیبه و نحن ورثه انبیائه…»
یعنی: «ما وسیله ‏ارتباط خدا با مخلوق‏هاى او هستیم. ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پاکى‏ها، ما راهنماهاى روشن خداییم و وارث پیامبران اوهستیم‏». ۱
بهشت جایگاه شیعیان

ابى‏حجاف (از محمد بن عمر بن حسن)، از زینب، به نقل از فاطمه علیهاالسلام و اشجع، بلید بن سلیمان (از ابى ‏حجاج، محمد بن عمرو هاشمى) از زینب دختر على علیه‌السلام نقل کرد که فاطمه علیهاالسلام فرمود: «قالت فاطمه علیهاالسلام : ان رسول الله قال لعلى اما انک یابن ‏ابى‏طالب و شیعتک فى ‏الجنه‏» «و سیجى‏ء اقوام ینتحلون حبک ثم‏ یمرقون من الاسلام کما یمرق السهم من الرمیه.»
یعنی: رسول خدا به‏ على علیه ‌السلام فرمود: «اى پسر ابوطالب! همانا تو و رهروان تو در بهشت‏اند و به زودى قومى مى‏آیند که از دوستى تو سخن مى‏گویند. آنگاه از اسلام فرار مى‏کنند. مانند پرت شدن تیر از کمان.» ۲

دوستى آل محمد صلى الله علیه و آله و سلم
روایتى مشهور به «فاطمیات‏» در باب دوست داشتن آل محمد که با این اسناد نقل شده است: «… عن فاطمه بنت السجاد على بن الحسین زین العابدین علیه‌ السلام عن‏ فاطمه بنت ابى عبد الله الحسین علیه ‌السلام عن زینب بنت امیر المؤمنین علیه‌السلام عن فاطمه بنت رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله قالت: الا من مات على حب آل محمد مات شهیدا»

یعنی:«آگاه باشید هر کسى که ‏بر دوستى آل محمد بمیرد، شهید است.»۳

مشارق انوار الیقین، ص ۵۱

مناقب الخارزمی، ص ۲۵۷
اثبات الهداة، ج۲

امام حسین علیه السلام:

ادب آنست که هنگامی که از منزل خود بیرون رفتی هر کس را که دیدی او را از خود برتر بدانی.

بخشنده ترین مردم کسی است که به انسانی کمک کند که به او امیدی ندارد.

به عذر خواهی ناچار نگشتن بهتر از صداقت در عذرخواهی است.

هرکس لباسی بپوشد که که او را مشهور و انگشت نما سازد ، خداوند در روز قیامت از او روی برمی گرداند.

عاقل نزد کسی که او می داند او را تکذیب خواهد کرد سخنی نمی گوید و از کسی که خواسته ی او را برآورده نخواهد ساخت درخواستی نمی کند و به کسی که اطمینان نداشته امیدوار نمی گردد.

عن النبی صلی الله علیه واله :

افضل جهاد امتی انتظار الفرج؛1

عن محمدبن علی الجواد علیه السلام:

افضل اعمال شیعتنا انتظار الفرج؛2

1.بحار الانوار،ج77،ص143.
2.بحار الانوار ،ج51،ص156.