صفحه 1 از 65 1231121314151 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گلچین احادیث معصومین ---> "رذائل اخلاقی"

علاقه
    ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
    نوشته
    1,954
    صلوات
    10600
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75

گلچین احادیث معصومین ---> "رذائل اخلاقی"

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر حضرت ولی عصر (عج) و منتظرانش

در این تاپیک انشاء الله گلچین احادیث معصومین علیهم السلام در مورد رذائل اخلاقی را قرار خواهیم داد.

قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب

صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
    ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

2.  

علاقه
    نوشته
    1,954
    صلوات
    10600
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75

جهل

1. قال الامام علي - عليه السلام - : الْجَهْلُ مَوْتٌ.
    «غرر الحکم، ح 1162»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني مرگ است.

2. قال الامام علي - عليه السلام - : الجاهِلُ مَيِّتٌ وَ إِنْ كَانَ حَيّاً.
    «غرر الحكم، ح 1125»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: نادان مرده است، هر چند به ظاهر زنده باشد.

3. قال الامام علي - عليه السلام - : الْعَالِمُ مَنْ عَرَفَ قَدْرَهُ، الجَاهِلُ مَنْ جَهِلَ أمْرَهُ.
    «غرر الحكم، ح 247 و 1087»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: عالم كسي است كه قدر و اندازه خويش را بشناسد و نادان كسي است كه شأن و منزلت خود را نشناسد.

4. قال الامام علي - عليه السلام - : الجَهْلُ أَدْوَأُ الدَّاءِ.
    «غرر الحكم، ح 820»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: - ناداني، بدترين درد است.

5. قال الامام علي - عليه السلام - : الجَهْلُ في الإِنْسَانِ أَضَرُّ مِن الآكِلَةِ في الْبَدَنِ.
    «غرر الحكم، ح 1830»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني براي انسان، زيانبارتر است از خوره براي بدن.

6. قال الامام علي - عليه السلام - : الجَهْلُ دَاءٌ وَ عَيَاءٌ.
    «غرر الحكم، ح 689»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني، درد و ناتواني است.

7. قال الامام علي - عليه السلام - : الجهْلُ مَطِيَةٌ شَمُوسٌ، مَنْ رَكِبَهَا زَلَّ.
    «غرر الحكم، ح 1969»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني مركبي چموش است كه هر كه سوارش شود به زمينش مي زند.

8. قال الامام علي - عليه السلام - : الجهلُ يُزِلّ ُ الْقَدَمَ.
    «غرر الحكم، ح 485»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني، گام را مي لغزاند.

9. قال الامام علي - عليه السلام - : الجهلُ مُمِيتُ الأَحْيَاءِ و مُخَلِّدُ الشَقَاءِ.
    «غرر الحكم، ح 1464»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني مايه مرگ زندگان و جاوداني بدبختي است.

10. قال الامام علي - عليه السلام - : الجهْلُ يُفْسِدُ المَعَادَ.
    «غرر الحكم، ح 848»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني، آخرت را تباه مي‏كند.
    ویرایش توسط حرم امن الهی : 1390/11/25 در ساعت 14:11

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

علاقه
    نوشته
    1,954
    صلوات
    10600
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75

جهل

10. قال الامام علي - عليه السلام - : الجهْلُ يُفْسِدُ المَعَادَ.
    «غرر الحكم، ح 848»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني، آخرت را تباه مي‏كند.

11. قال الامام الكاظم - عليه السلام - : تَعَجُّبُ الجاهِلِ مِنَ الْعَاقِلِ أَكْثَرُ مِنْ تَعَجُّبِ الْعَاقِلِ مِنَ الجاهِلِ.
    «بحار الانوار، ج 78، ص 326»
    امام كاظم - عليه السلام - فرمود: شگفتي نادان از خردمند، بيشتر از شگفتي خردمند از نادان است.

12. قال الامام علي - عليه السلام - : الجهلُ فَسَادُ كُلِّ اَمْرٍ.
    «غرر الحكم، ح 930»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني، مايه تباهي همه چيز است.

13. قال الامام علي - عليه السلام - : الجهْلُ أَصْلُ كُلِّ شَرٍّ.
    «غرر الحكم، ح 819»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني، ريشه همه بديهاست.

14. قال الامام علي - عليه السلام - : الجهْلُ مَعْدِنُ الشَّرِ.
    «غرر الحكم، ح 658»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ناداني، معدن و جايگاه بدي است.

15. قال الامام علي - عليه السلام - : عَمَلُ الجاهِلِ وَبَالٌ وَ عِلْمُهُ ضَلالٌ.
    «غرر الحكم، ح 6327»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: كار نادان ورز و وبال است و دانش او مايه گمراهي.

16. قال الامام العسكري - عليه السلام - : الجهْلُ خَصْمٌ.
    «الدرة الباهرة، ص 44»
    امام حسن عسكري - عليه السلام - فرمود: ناداني دشمن (انسان) است.

17. قال الامام علي - عليه السلام - : الحِرْصُ وَ الشَّرَهُ و البُخْلُ نَتِيجَةُ الجَهْل ِ.
    «غرر الحكم، ح 1694»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: آزمندي و سيري ناپذيري و بخل، نتيجه ناداني است.

18. قال الامام علي - عليه السلام - : غِنَي الجاهِلِ بِمَالِهِ.
    «غرر الحكم، ح 6382»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: توانگري نادان، به مال و دارايي اوست.

19. قال الامام علي - عليه السلام - : إِنَّ الزُّهْدَ في الجَهْلِ بِقَدر ِالرَّغْبَةِ في العَقْلِ.
    «غرر الحكم، ح 3444»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: همانا بي رغبتي به ناداني، به اندازه رغبت به دانايي است.

20. قال الامام علي - عليه السلام - : لا يَرْدِعُ الجَهُولَ إِلا حَدُّ الحِسَامِ.
    «غرر الحكم، ح 10816»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: نادان را جز تيزي شمشير (از كار خلاف) باز نمي‏دارد.

علاقه
    نوشته
    1,954
    صلوات
    10600
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75

21. قال الامام علي - عليه السلام - : لَوْ أَنَّ الْعِبَادَ حِينَ جَهِلُوا وَقَفُوا، لم يَكْفُرُوا و لم يَضِلُّوا.
    «غرر الحكم، ح 7582»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: اگر بندگان وقتي چيزي را نمي‏دانستند، (از اظهار نظر يا انجام آن چيز) باز مي‏ايستادند، كافر و گمراه نمي‏شدند.

22. قال الامام الباقر - عليه السلام - : لَوْ أَنَّ العِبَادَ إِذَا جَهِلُوا وَقَفُوا، لم يَجْحَدُوا و لم يَكْفرُوا.
    «المحاسن، ج 1، ص 340، ح 700»
    امام باقر - عليه السلام - فرمود: اگر بندگان آن گاه كه نمي‏دانستند، توقف مي‏كردند، گرفتار انكار و كفر نمي‏شدند.

23. قال الامام علي - عليه السلام - : الجاهِلُ لا يَعْرِفُ تَقْصِيرَهُ و لا يَقْبَلُ مَنِ النَّصِيح لَهُ.
    «غرر الحكم، ح 1809»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: نادان به عيب و تقصير خود آگاه نيست و نصيحت خير خواه خود را (هم) نمي‏پذيرد.

24. قال الامام علي - عليه السلام - : الجاهِلُ لا يَرْتَدِعُ و بِالمَوْعِظَةِ لا يَنْتَفِعُ.
    «غرر الحكم، ح 1729»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: آدم نادان، نصيحت بردار نيست و پند و اندرز در او كارگر نمي‏افتد.

25. قال الامام علي - عليه السلام - : الجاهِلُ كَزَلَّةِ الْعَالِمِ صَوَابُهُ.
    «غرر الحكم، ح 1162»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: كار درست آدم نادان، مانند لغزش عالم است.

26. قال الامام علي - عليه السلام - : الجاهِلُ صَخْرَةٌ لا يَنْفَجِرُ مَاؤُهَا و شَجَرَةٌ لا يَخْضَرُ عَوْدُهَا، وَ أَرْضٌ لا يَظْهَرُ عُشْبُهَا.
    «غرر الحكم، ح 2081»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: نادان صخره‏اي است كه چشمه‏اي از آن نمي‏جوشد، درختي است كه شاخه‏اش سبز نمي‏شود و زميني است كه سبزه‏اش نمي‏رويد.

27. قال الامام علي - عليه السلام - : الجاهِلُ يَسْتَوْحِشُ مِمَّا يَأنِسُ بِهِ الحَكِيمُ.
    «غرر الحكم، ح 1772»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: آدم نادان از آنچه آدم دانا و حكيم با آن انس مي‏گيرد، مي‏گريزد.

28. قال الامام علي - عليه السلام - : العَاقِلُ مَنْ أَحْرَزَ أمْرَهُ، الجَاهِلُ مَنْ جَهِلَ قَدْرَهُ.
    «غرر الحكم، ح 2807 و 1086»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: عاقل كسي است كه شأن و منزلت خويش را بشناسد و نادان كسي است كه قدر و اندازه خود را نشناسد.

29. قال الامام علي - عليه السلام - : العَاقِلُ يَعْتَمِدُ عَلَي عَمَلِهِ، الجاهِلُ يَعْتَمِدُ عَلَي أَمَلِهِ.
    «غرر الحكم، ح 1240»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: خردمند به عمل خود تكيه مي‏كند و نادان به آرزوي خود.

30. قال الامام علي - عليه السلام - : العَالِمُ يَنْظُرُ بِقَلْبِهِ وَ خَاطِرِهِ، الجاهِلُ يَنْظُرُ بِعَيْنِهِ وَ نَاظِرِِهُ.
    «غرر الحكم، ح 1241»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: عالم با دل و انديشه خود مي‏نگرد و نادان با چشم و ديده خود.

علاقه
    نوشته
    1,954
    صلوات
    10600
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75

31. قال الامام علي - عليه السلام - : الجاهِلُ مَنْ اِنْخَدَعَ لِهَوَاهُ وَ غُرُورِهِ.
    «غرر الحكم، ح 1285»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: نادان كسي است كه فريب هوي و هوس و غرور خود را بخورد.

32. قال الامام علي - عليه السلام - : الجاهِلُ يَمِيْلُ إِلي شِكْلِهِ.
    «غرر الحكم، ح 327»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: نادان، به همتاي خود گرايش دارد.

33. قال الامام علي - عليه السلام - : ثَرْوَةُ الجاهِلِ في مَالِهِ وَ أمَلِهِ.
    «غرر الحكم، ح 4709»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: ثروت نادان به دارايي و آرزوي اوست.

34. قال الامام علي - عليه السلام - : لا تَرَي الجاهِلَ إِلا مُفْرِطاً أَوْ مُفَرَّطاً.
    «نهج البلاغة، حكمت 70»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: هرگز ناداني را نمي‏يابي جز آن كه در كارهايش يا افراط مي‏كند يا تفريط.

35. قال الامام علي - عليه السلام - : إِنَّمَا الجاهِلُ مَنْ اِسْتَعْبَدَتْهُ المَطَالِبُ.
    «غرر الحكم، ح 3864»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: براستي نادان كسي است كه خواهش ها او را برده خود كرده باشند.

36. قال الامام علي - عليه السلام - : الجاهِلُ مَنْ خَدَعَتْهُ المَطَالِبُ.
    «غرر الحكم، ح 1190»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: نادان، فريفته خواسته هاي نفساني خود است.

37. قال الامام الهادي - عليه السلام - : الجاهِلُ أسِيرُ لِسَانِهِ.
    «غرر الحكم، ح 41»
    امام هادي - عليه السلام - فرمود: نادان، اسير زبان خود است.

38. قال الامام علي - عليه السلام - : طَاعَةُ الجَهُولِ تَدُلُّ عَلَي الجَهْلِ.
    «غرر الحكم، ح 5988»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: فرمان بردن از نادان، نشانگر ناداني است.

39. قال الامام علي - عليه السلام - : مَنْ جَهِلَ قَدْرَهُ تَعَدَّي طَوْرَهُ.
    «غرر الحكم، ح 7964»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: هر كه اندازه خود را نشناسد، پا از اندازه خويش فراتر نهد.

40. قال الامام علي - عليه السلام - : لِلْجَاهِلِ في كُلِّ حَالَةٍ خُسْرَانٌ.
    «غرر الحكم، ح 7329»
    امام علي - عليه السلام - فرمود: نادان در همه حال بازنده و زيانكار است.

علاقه
    نوشته
    1,954
    صلوات
    10600
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75

حب دنیا

حبّ دنیا

مقدمه: مراد از دوستي در اين روايات دوست داشتن دنيا براي غير خدا و دلبستگي به آن مي باشد، به نحوي که دنيا و ماديات آن هدف انسان قرار گيرد.

1. قال رسول الله - صلّي الله عليه و آله - : إن أولَ ما عُصِيَ الله عزوجل به ستٌّ: حبُّ الدنيا و حبَّ الرئاسة و حبُ الطعامِ و حبُّ النَومِ و حبُّ الراحةِ و حبُّ النساءِ.
    «الكافي، ج 2، ص 289»
    رسول خدا - صلّي الله عليه و آله - فرمود: سرآغاز نافرماني خدا - عزوجل - شش چيز است: 1. دوستي دنيا. 2. دوستي رياست. 3. دوستي خوراك. 4. دوستي خواب 5. دوستي راحتي 6. دوستي زنان.

2. قال رسول الله - صلّي الله عليه و آله - : إنه ما سَكَنَ حبُّ الدنيا قَلْبَ عَبدٍ إلا التاطَ فيها بثلاث: شُغلٍِ لا ينفَدُ عناءهُ، و فقرٍ لا يُدرك غِناه، و أملٍ لا ينالُ مُنْتهاه.
    «بحارالانوار، ج 74، ص 188»
    رسول خدا - صلّي الله عليه و آله - فرمود: دوستي دنيا در دل بنده اي جاي نگرفت جز اينكه سه خصلت در آن پيوسته وجود دارد: 1. مشغوليتي كه رنجش پايان نپذيرد. 2. فقري كه توانگريش درك نشود. 3. آرزوئي كه به پايانش نرسد.

3. قال الإمام الصّادق - عليه السّلام - : . . . الحُبُّ أَفضَلُ مِنَ الخَوفِ ثُمَّ قالَ وَ الله ما أَحبَّ اللهَ مَن أَحبَّ الدُّنيا وَ والَي غَيرَنا وَ مَن عَرَفَ حَقَّنا و أحبَّنا فَقَد أَحبَّ اللهَ تَباركَ و تَعالَي.
    «الكافي، ج 8، ص 128»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: دوستي از ترس برتر است سپس فرمود: سوگند به خدا كسي كه دنيا را دوست داشته باشد خدا را دوست نداشته است و غير ما را دوست داشته و كسي كه حق ما را شناخته و ما را دوست داشته باشد البته خداي تبارک و تعالي را دوست داشته است.

4. قال الإمام الصّادق - عليه السّلام - : كانَ فيما وَعَظَ اللهُ تبارك و تعالي به عيسي بن مريم - عليه السّلام - : . . . وِ اَعلَم أنَّ رأسَ كُلَّ خطيئةٍ و ذنبٍ حُبُّ الدنيا، فلا تُحِبَّها فَإنّي لا أُحِبُّها.
    «الكافي، ج 8، ص 140»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: از جمله موعظه هاي خداوند به حضرت عيسي - عليه السّلام - اين بود كه: . . . و بدان كه ريشه هر خطا و گناه، دوستي دنياست پس آن را دوست نداشته باش و البته من آن را دوست ندارم.

5. قال الامام الباقر - عليه السّلام - : مَثَلُ الحَريصِ عَلَي الدنيا مَثَل دُودَةِ القَزّ، كُلَّما اِزادادَت مِنَ القَزِّ علي نَفسِها لَفّاً كان أَبعَدَ لها من الخروج حتي تَموتَ.
    «الكافي، ج 2، ص 316»
    امام باقر - عليه السّلام - فرمود: شخص حريص بر دنيا مانند كرم ابريشم است كه هر چه بيشتر ابريشم بر خود مي پيچيد راه خروجش دورتر و بسته تر مي گردد تا اينكه بميرد.

6. قال الامام علي - عليه السّلام - : إنّك لن تُلقيَ اللهَ سبحانَه بعَمَلٍ أَضَّرَ عَليك من حبِّ الدنيا.
    «غرر الحكم، ص 2998»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: التبه خدا را ملاقات نخواهي كرد با عملي كه از دوستي دنيا داراي ضرر بيشتر باشد.

7. قال الامام علي - عليه السّلام - : حبُّ الدنيا رأسُ الفِتَنِ و أَصلُ المِحَنِ.
    «غرر الحكم، ص 139»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: دوستي دنيا ريشه فتنه ها و اساس گرفتاريها است.

8. قال الامام علي - عليه السّلام - : شَرُّ المِحَنِ حبُّ الدنيا.
    «غرر الحكم، ص 139»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: بدترين گرفتاريها دوستي دنيا است.

9. قال الامام علي - عليه السّلام - : اَعظم الخَطايا حبُّ الدنيا.
    «غرر الحكم، ص 140»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: بزرگ ترين خطاها و گناهان دوستي دنيا است.

10. قال الامام علي - عليه السّلام - : سَبَبُ الشِقاءِ حبُّ الدنيا.
    «غرر الحكم، ص 140»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: سبب بدبختي و شقاوت دوستي دنيا است.
    ویرایش توسط حرم امن الهی : 1390/11/29 در ساعت 09:54

علاقه
    نوشته
    1,954
    صلوات
    10600
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75

11. قال الإمام الصّادق - عليه السّلام - : رَأسُ كلِّ خطيئةٍ حبُّ الدنيا.
    «الكافي، ج 2، ص 315»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: سرآغاز هر گناه، دوستي دنيا است.

12. قال الامام علي - عليه السّلام - : إيّاكَ و حبّ الدنيا فإنها أصلُ كل خطيئةٍ و مَعدِنُ كلِّ بَلَيَّةٍ.
    «غرر الحكم، ص 142»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: از دوستي دنيا بپرهيز زيرا آن سرآغاز و ريشه هر گناه و جايگاه هر بلايي است.

13. قال الامام علي - عليه السّلام - : قُرنَتِ المِحنَةُ بِحبِّ الدنيا.
    «غرر الحكم، ص 139»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: گرفتاري قرين و همراه با دوستي دنيا است.

14. قال الامام علي - عليه السّلام - : رَأسُ الآفاتِ الوَلَهُ بالدنيا.
    «غرر الحكم، ص 140»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: سرآغاز فتنه ها عشق به دنياست.

15. قال الإمام علي - عليه السّلام - : إنكم إن رَغِبتُم في الدنيا أفْنَيْتُمْ أَعمارَكُم فيما لا تبقُونَ له و لا يَبقي لكم.
    «غرر الحكم، ص 142»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: براستي اگر شما به دنيا رغبت كنيد، عمرتان را در چيزي كه براي آن باقي نمي مانيد و آن نيز براي شما باقي نمي ماند، فنا كرده ايد.

16. قال الإمام الصّادق - عليه السّلام - : ما فَتَحَ اللهُ علي عبدٍ باباً من امرِ الدنيا إلا فَتَحَ اللهُ عليه من الحرصِ مِثلَه.
    «الكافي، ج 2، ص 319»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: خداوند دري از امور دنيا را بر بنده نگشايد جز اينكه مانند آن دري از حرص بر او بگشايد.

17. قال الإمام الصّادق - عليه السّلام - : يَا مُوسَى إِنَّ عِبَادِيَ الصَّالِحِينَ زَهِدُوا فِي الدُّنْيَا بِقَدْرِ عِلْمِهِمْ وَ سَائِرَ الْخَلْقِ رَغِبُوا فِيهَا بِقَدْرِ جَهْلِهِمْ.
    «الكافي، ج 2، ص 317»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: در مناجات موسي - عليه السّلام - آمده است كه: اي موسي بندگان شايسته من به اندازه دانششان در دنيا زهد ورزيدند و ديگران به اندازه نادانيشان بدان رغبت كرده اند . . . .

18. قال الإمام الصّادق - عليه السلام - : من أصبَحَ و أمْسي و الدنيا أَكبَرُ همِّه جَعَلَ اللهُ تعالي الفَقرَ بين عَيْنَيْه و شَتَّتَ أَمرَه و لم يَنِلْ من الدنيا إلاّ ما قَسَّمَ اللهُ له و مَن أصبَح و أمسي و الآخرةُ أكبرُ همِّه جَعَلَ اللهُ الغني في قلبه و جَمَعَ له أمره.
    «الكافي، ج 2، ص 319»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: هر كس بامداد كند و روز را به شب رساند و بزرگ ترين هم و غمش دنيا باشد خداوند متعال فقر را جلوي چشمش قرار داده و كارش را پريشان مي سازد و بجز آنچه خداوند روزي او كرده به دنيا دست پيدا نمي كند و هر كس بامداد کند و روز را به شب رساند و بزرگترين هم و غمش آخرت باشد خداوند بي نيازي را در دل او قرار داده و كارش را منظم مي سازد.

19. قال الإمام الصّادق - عليه السّلام - : بينا عيسي بن مريم - عليه السّلام - في سياحتهِ إذ مَرَّ بقرية فَوَجَدَ أهلُها مَوتي في الطريق و الدور. . . .
    «علل الشرائع، ج 2، ص 466»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: حضرت عيسي بن مريم - عليه السّلام - در سياحتش به روستائي گذشت كه اهل آن در خانه ها و راهها مرده بودند و به ايشان گفته شد: اي روح خدا آنها را صدا بزن ايشان فرمود: اي اهل روستا، يك نفر از اهل آن جواب داد: بله اي روح خدا. ايشان فرمود: حال و داستان شما چگونه است؟ وي گفت: ما شبي را به خوشي بسر برديم و بامدادان در هاويه افتاديم. ايشان فرمود: هاويه چيست؟ وي گفت: درياهايي از آتش كه در آنها كوههائي از آتش است. ايشان فرمود: چه چيزي شما را به اين عاقبت دچار كرد؟ گفت: دوستي دنيا و پرستش طاغوت. ايشان گفت: دوستي دنيا در چه حدي بود؟ گفت: مانند دوستي كودك به مادرش كه هر گاه مادرش به او رو مي آورد كودك خوشحال مي شد و هنگامي كه رو مي گرداند غمناك مي شد.

20. قال الامام علي - عليه السّلام - : كيفَ يَدّعي حبَّ الله مَنْ سَكَن قلبه حُبُّ الدنيا؟!
    «غرر الحكم، ص 141»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: چگونه ادعاي دوستي خدا مي كند كسي كه در دلش دوستي دنيا جاي گرفته است.

علاقه
    نوشته
    1,954
    صلوات
    10600
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75

حب الدنيا

21. قال الامام علي - عليه السّلام - : ما أن الشمس و الليل لا يجتمعان كذالك حب الله و حب الدنيا لا يجتمعان.
    «غرر الحكم، ص 141»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: همان گونه كه خورشيد و ماه (در يک جا) جمع نمي شوند دوستي خدا و دوستي دنيا نيز جمع نمي شوند.

22. قال الإمام الصّادق - عليه السّلام - : فيما ناجي الله عزّوجل به موسي - عليه السّلام - : يا موسي لو وَكَلتُكَ إلي نفسك لتّنظر لها إذا لَغلب عليك حب الدنيا و زهرتها. . . . . و اعلم أن كل فتنة بدؤها حب الدنيا.
    «الکافي، ج 2، ص 135»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: از مناجاتهاي خداي عزوجل با موسي - عليه السّلام - اين بود كه اي موسي اگر تو را به خودت واگذارم كه به آن بنگري دوستي و رونق دنيا بر تو چيره شود. . . . و بدان آغاز هر فتنه اي دوستي دنيا است.

23. قال الإمام الصّادق - عليه السّلام - : . . . ما أعطِيَ أحدٌ منها شيئا إلا نَقَصَ حَظُّه في الاخرة. . . .
    «بحارالانوار، ج 70، ص 127 - 128»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: به كسي از دنيا داده نشد جز آنكه از بهره اش در آخرت كم شد. مردي به ايشان عرض كرد: سوگند به خدا ما دنيا را طلب مي كنيم. ايشان فرمودند: با آن چكار مي كني؟ عرض كرد: با آن به خود و خانواده ام سود مي رسانم و از آن صدقه داده و صله رحم انجام مي دهم و به حج مي روم. امام صادق - عليه السّلام - فرمود: اين طلب دنيا نيست بلکه اين طلب آخرت است.

24. قال الامام علي - عليه السّلام - : إنَّ الدنيا و الآخرةَ عدَّوانِ متفاوتانِ و سبيلانِ مُختلفان، فمَن أحَبَّ الدنيا وَ توَّلاها أَبغَضَ الآخرةَ و عاداها و هما بمنزلةِ المشرِقِ و المغربِ و ماشَ بينهما، كلما قرُبَ من واحدٍ بَعُدَ من الاخر، و هما بعد ضَرّتان.
    «نهج البلاغة، حکمت 103»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: دنيا و آخرت دو دشمن متفاوت و دو راه جداي از يكديگرند پس كسي كه دنيا را دوست داشته و بدان عشق ورزد به آخرت كينه ورزد و با آن دشمني کند و آن دو همانند شرق و غرب از هم دورند و رونده به سوي آن دو هر گاه به يكي نزديك شود از ديگري دور گردد و آن دو همواره به يكديگر ضرر رسانند.

25. كَتَبَ أمير المؤمنين - عليه السّلام - إلي بعض أصحابه يَعظِهُ. . . . فارفَضِ الدنيا فإن حبَّ الدنيا يُعمي و يُصِمُّ و يُبكِمُ و يُذِلُّ الرِقابَ.
    «الكافي، ج 2، ص 136»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: دنيا را رها كن كه دوستي دنيا كور و كر و لال و خوار كند.

26. قال الامام الكاظم - عليه السّلام - : . . . يا هشام مَن أَحبَّ الدُّنيا ذَهَبَ خوفُ الآخرةِ مِن قَبله و ما اُوتيَ عبدٌ علماً فَازدادَ للدنيا حباًً إلا من الله بُعداً و ازدادُ الله عليه غَضَباً.
    «تحف العقول، ص 399»
    امام كاظم - عليه السّلام - فرمود: اي هشام كسي كه دنيا را دوست داشته باشد ترس آخرت از دلش برود و اگر به بنده اي دانش داده شود و سپس بر دوستي دنيايش زياد شود، بر خشم و غضب خدا بر او افزوده گردد.

27. قال رسول الله - صلّي الله عليه و آله - : من تَعلّم القرآن فلم يَعمل به وآثَرَ عليه حبُّ الدنيا و زينتَها اِستوجَبَ سَخَطَ الله و كانَ في الدرجةِ مع اليهود و النصاري الذين يَنْبِذُون كتاب الله وراءَ ظَهُورِهم.
    «وسائل الشيعة، ج 6، ص 183»
    رسول خدا - صلّي الله عليه و آله - فرمود: كسي كه قرآن را ياد بگيرد و بدان عمل نكند و دوستي دنيا و زينت آن را بر قرآن برگزيند مستحق خشم خداست و با يهوديان و مسيحيان، كه كتاب خدا را پشت سر مي اندازند، در يک درجه خواهد بود.

28. قال الامام علي - عليه السّلام - : حبُّ الدنيا يُفسِد العقلَ، و يُهِمُّ القّلبَ عن سماعِ الحكمةِ، و يُوجب اليمَ العقاب.
    «مستدرک الوسائل، ج 12، ص 42»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: دوستي دنيا عقل را فاسد و دل را از شنيدن حكمت اندوهگين مي سازد و موجب عذاب دردناك مي شود.

29. قال الإمام الصّادق - عليه السّلام - : من تعلَّقَ قلبُه بالدُّنيا تَعَلَّقَ قَلْبُه بثلاثٍ خصال: هَمٌّ لا يَفني، و أَمَل لا يُدرَكُ، و رجاءٌ لا يُنالُ.
    «الكافي، ج 2، ص 230»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: هر كس به دنيا دل بندد به سه خصلت دل بسته مي شود: 1. اندوهي كه پايان ندارد. 2. آرزوئي كه درك نشود. 3. اميدي كه بدان نرسد.

30. قال الإمام الصّادق - عليه السّلام - : من كَثُر اِشْتِباكُه بالدنيا كان أشَدُّ لِحَسْرَتَهِ عند فراقِها.
    «الكافي، ج 2، ص 230»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: هر كه به دنيا بيشتر آلوده باشد شدت افسوسش هنگام جدائي از آن بيشتر است.

علاقه
    نوشته
    1,954
    صلوات
    10600
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75

31. قال الامام علي - عليه السّلام - : لَحُبُّ الدنيا صَمَّت الأسماعَ عن سماعِ الحكمةِ و عَمِّيَت القلُوب عن نورِ البصيرةِ.
    «غرر الحكم، ص 65»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: البته دوستي دنيا گوشها را از شنيدن حكمت كر مي كند و دلها را از ديدن نور بصيرت كور مي كند.

32. قال الإمام الصّادق - عليه السلام - : إن في كتاب علي - صلوات الله عليه - : إنما مَثلُ الدنيا كمَثل الحَيّةِ ما ألين مَسُّها و في جوفها السمُّ الناقعُ، يَحذُرها الرجلُ العاقلُ، و يَهوي إليها الصَبّيُ الجاهلُ.
    «الكافي، ج 2، ص 136»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: در كتاب علي - صلوات الله عليه - است كه به درستي مثل دنيا مثل مار است كه پوستش نرم است و زهر كشنده در درون دارد، مرد عاقل از آن بپرهيزد و كودك نادان به او گرايش يابد.

33. قال الإمام علي - عليه السّلام - : حبُّ الدنيا يوجِبَ الطمع.
    «غرر الحكم، ص 142»
    امام علي - عليه السّلام - فرمود: دوستي دنيا سبب طمع مي شود.

34. قال الامام الصّادق - عليه السّلام - : مَن زَهدَ في الدنيا أَثَبتَ اللهُ الحكمةَ في قلبه و أَنْطقَ بها لسانَه و بَصَّره عيوبَ الدنيا داءَها و دواءَها و أَخرَجَه من الدنيا سالماً إلي دار السلام.
    «الكافي، ج 2، ص 128»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: كسي كه به دنيا بي رغبت باشد خداوند حكمت را در قلبش ثابت كند و زبانش را به آن گويا سازد و او را به عيبهاي دنيا و درد و درمانش بينا گرداند و او را از دنيا سالم بيرون برد و وارد بهشت دارالسلام كند.

35. قال الامام الصّادق - عليه السّلام - : جُعِل الخيرُ كلُّه في بيتٍ و جُعِلُ مفتاحُه الزهدُ في الدنيا.
    «الكافي، ج 2، ص 128»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: همه خيرها در خانه اي قرار داده شده و كليد آن بي رغبتي به دنيا قرار داده شده است.

36. قال رسول الله - صلّي الله عليه و آله - : مالي و لِلدنيا إنما مَثَلي و مثلُها كمثل الراكبِ رُفِعَت له شجرةٌ في يوم صائفٍ فقال تَحتَها ثم راحَ و تَرَكَها.
    «الكافي، ج 2، ص 134»
    رسول خدا - صلّي الله عليه و آله - فرمود: مرا با دنيا چكار؟ مثل من و دنيا مثل سواري است كه در روز گرمي درختي برايش بپا شده و او زير درخت خواب كوتاهي نموده سپس كوچ كرده و درخت را وا گذاشته است.

37. قال الإمام الصّادق - عليه السلام - : ما أَعجَبَ رسول الله - صلّي الله عليه و آله - شئٌ من الدنيا إلا أن يكون فيها جائعاً خائفاً.
    «الكافي، ج 2، ص 129»
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: چيزي از دنيا جز گرسنگي و ترس (از خدا)، رسول الله - صلّي الله عليه و آله - را خوشحال نمي ساخت.

38. قال الامام الباقر - عليه السّلام - : أَكثِر ذِكرَ الموتِ، فإنه لم يُكثِر إنسانٌ ذكرَ الموت إلا زَهِدَ في الدنيا.
    «الکافي، ج 2، ص 131»
    امام باقر - عليه السّلام - فرمود: مرگ را بسيار ياد كن، زيرا انسان مرگ را زياد ياد نمي كند جز آنكه به دنيا بي رغبت شود.

علاقه
    نوشته
    1,954
    صلوات
    10600
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75

شرک

1. قال الامام علي - عليه السلام - : آفَةُ الإِيمَانِ الشِّرک.

«غرر الحکم، ح 3915»

امام علي - عليه السلام - فرمود: آفت ايمان، شرک است.

2. قالت فاطمة الزهراء - سلام الله عليها - : فَرَضَ (اللهُ) اَلإِيمَانَ تَطهِيراً مِنَ الشِّرک.

«بحار الأنوار، ج 6، ص 108»

حضرت زهرا - سلام الله عليها - فرمود: خداوند ايمان را براي پاک شدن از شرک، واجب نمود.

3. قال رسول الله - صلي الله عليه و آله - : إنَّ أخوَفَ مَا أخَافُ عَلَيکم اَلشِّرک الأصغَرُ، قَالُوا: وَمَا الشِّرک الأصغَرُ يَا رَسُولَاللهِ؟ قَالَ: هُوَ الرِّيَاءُ.
    «بحار الأنوار، ج 72، ص 303»

پيامبر اکرم - صلي الله عليه و آله - فرمود: آنچه بيش از هر چيز ديگري بر شما مي ترسم شرک اصغر است، گفتند: اي پيغمبر خدا شرک اصغر چيست؟ حضرت فرمود: ريا.

4. قال الامام الصادق - عليه السلام - : مَن اِبتَدَعَ رَأياً فَأَحَبَّ عَلَيهِ أَو أَبغَضَ عَلَيهِ.

«الکافي، ج 2، ص 415»

امام صادق - عليه السلام - فرمود : درباره (کمترين حد شرک) فرمود: کسي که رأي و عقيده اي را بدعت گذارد و به آن حبّ و بغض ورزد.

5. قال الامام علي - عليه السلام - : اَلنِّفَاقُ أخُو الشِّرک.
    «غرر الحکم، ح 483»

امام علي - عليه السلام - فرمود: نفاق، برادر شرک است.

6. قال الامام زين العابدين - عليه السلام - : اِعلَمُوا عِبَادَ اللهِ اِنَّ أَهلَ الشِّرک لا تُنصَبُ لَهُمُ المَوَازِينُ، وَ لا تُنشَرُ لَهُمُ الدَّوَاوِينُ، وَإنَّما يُحشَرُونَ إلي جَهَنَّمَ زُمَراً، وَإنَّمَا نَصبُ المَوَازِينِ وَ نَشرُ الدَّوَاوِينِ لأهلِ الإسلامِ.

«نور الثقلين، ج 4، ص 507»

امام سجّاد - عليه السلام - فرمود: اي بندگان خدا آگاه باشيد براي اهل شرک ترازوهاي اعمال قرار نخواهد گرفت و دفترهاي حساب و کتاب گسترده نمي شوند بلکه دسته جمعي به سوي جهنم فرستاده مي شوند و قرار دادن آن ترازوها و گستردن آن ديوان و دفترها براي اهل اسلام است.

7. قال الامام الصادق - عليه السلام - : يَقُولُ إبلِيسُ لِجُنُودِهِ: ألقُوا بَينَهُم الحَسَدَ وَالبَغيَ فَاِنَّهُمَا يَعدِلانِ عِندَ اللهِ الشِّرک.

«الکافي، ج 2، ص 327»

امام صادق - عليه السلام - فرمود: ابليس به سربازان خود مي گويد: حسادت و ظلم را در ميان انسانها منتشر کنيد که اينها در نزد خدا با شرک برابرند.

8. قال الامام علي - عليه السلام - : اعلَمُوا أَنَّ يَسِيرَ الرِّيَاءِ شِرک.

«تحف العقول، ص 151»

امام علي - عليه السلام - فرمود: بدانيد که کمترينِ ريا، شرک به حساب مي آيد.

9. قال الامام الصادق - عليه السلام - : إنَّ الرَّجعَةَ لَيسَ بِعَامَّةٍ، وَهِيَ خَاصَّةٌ لا يَرجِعُ إلا مَن مَحَّضَ الإيمَانَ مَحضاً أو مَحَّضَ الشِّرک مَحضاً.

«بحار الأنوار، ج 53، ص 39»

امام صادق - عليه السلام - فرمود: رجعت براي همه نيست بلکه اختصاص به عده خاصي دارد. رجعت نمي کند مگر کسي که ايمان خالص داشته باشد يا شرک خالص.

10. قال الامام علي - عليه السلام - : سَبَبُ الهَلاک اَلشِّرک.

«غرر الحکم، ح 5541»

امام علي - عليه السلام - فرمود: شرک، موجب هلاکت است.

ویرایش توسط حرم امن الهی : 1390/12/03 در ساعت 11:32

صفحه 1 از 65 1231121314151 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 61

کلمات کلیدی این موضوع