جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مضرات تراشيدن ريش از ديدگاه علمي

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  ALLAH
  نوشته
  2,406
  حضور
  20 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10965

  مضرات تراشيدن ريش از ديدگاه علمي
  در این مقاله ما سعی بر این کرده ایم تا مضرات ریش تراشی را از نظر دینی و علمی ثابت کنیم.
  تراشیدن ریش از نظر دین اسلام جایز نمیباشد و مقدار مجاز تا حدی میباشد که وقتی عرف مردم به صورت نگاه میکنند بگویند فلان شخص ریش دارد و در تراشیدن ریش فرقی بین تراشیدن ریش با ماشین یا تیغ نیست.
  دکتر ((فینکور جرج)) میگوید : برای ریش منافع بسیاری است مانند نگه داری دهان، مانع شدن از رطوبت اضافی دهان، سلامتی دندان و غده های لعابی.
  نویسنده کتاب تراش ریش از نظر بهداشت مینویسد : تغییر قیافه و رنگ، پیدایش بعضی از امراض دهان و گلو، چایشهای صورت و گلو، جوشهای مخصوصی که در اطراف گلو پیدا میشود، گاهی درد دندانهای بسیار سخت و ناگوار و بعضی از زکام ها، طبق کشفیات علم روز بسیاری از اوقات در اثر تزاشیدن ریش پیدا میشود.
  .

  امام حسین علیه السلام

  زنهار زنهار بپرهیز از ظلم به کسی که در مقابل تو یاوری جز خدا ندارد

 2. صلوات ها 10


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  ALLAH
  نوشته
  2,406
  حضور
  20 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10965  نویسنده کتاب تاریخ آمریکا ((سجعان ماریونی)) در کتابش راجع به منافع موی ریش و زیان تراش آن نوشته است که بعضی از مردم ریش داشتن را نمی پسندند و غافلند که داشتن ریش نافعتر است مخصوصا پزشک حاذق مشهور ویکتور ژورژ عقیده اش این است که ریش فوائد بسیاری دارد و مسلم است که ریش داشتن دهان را از دردهای چندی که متوجه دهان و اطراف آن است محافظت می نماید و هم از رطوبات زائدی که متوجه به جوانب دهان است جلوگیری میکند و پزشکان دیگر هم نقل کرده اند وقتی در فصل زمستان ریش تمام کارکنان راه آهن را تراشیدند پس از تراشیدن، اغلب آنها مبتلا به درد و آماس و ورمهای سختی شدند مخصوصا در غده هایی که چشمه های لعابی گلو و دهان است این دردها پدید می آید و نیز گفته اند که پزشک دیگری کسانی را که مبتلا به درد زکام شده بودند با امر کردن به گذاشتن ریش بیماری آنها را درمان کرد و لذا همه از شر این بیماری خلاص شدند.
  یکی دیگر از منافع ریش که پزشکان به آن اعتراف کرده اند این است که در طولانی مدت پوست کسانی که ریش خود را نمیتراشند شاداب تر و سالم تر میماند چرا که امروزه ثابت شده است که موها دارای روزنه بسیار ریزی میباشند که هوا از آنها رد و بدل میشود و اکسیژن را به زیر پوست میرسانند و به همین جهت پوست کسانی که ریش میگذارند شاداب تر میماند و در طولانی مدت شاداب تر میماند.
  تشکیل انجمنهایی در دنیا در جهت منافع ریش
  منافع ریش و زیانهای ریش تراشی برای بسیاری از اطبا پوشیده نیست به گونه ای که هر سال از گوشه و کنار دنیا مقالاتی در این رابطه منتشر میشود از جمله در سال 1911 میلادی به علت شیوع ریش تراشی در کشورهای خارجی و کل دنیا و به دلیل کشف مضرات ریش تراشی عده ای از اطبا و دانشمندان اروپا انجمنی برای مبارزه ریش تراشی در انگلستان تشکیل داده و برای حفظ بهداشت عمومی و جلوگیری از این عمل نشریاتی منتشر نمودند

  امام حسین علیه السلام

  زنهار زنهار بپرهیز از ظلم به کسی که در مقابل تو یاوری جز خدا ندارد

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  تدریس؛ تحقیق
  نوشته
  1,315
  حضور
  25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  109
  آپلود
  2
  گالری
  74
  صلوات
  3814  از جمله مسائل و احکام الهی که متأسفانه امروزه در اثر ناآگاهی مسلمین اهتمام کمتری بدان می شود «حفظ محاسن و جلوگیری از ریش تراشی» در مردان است. بسیار دیده می شود که مسلمانان بدون توجه به این حکم شرعی که «تراشیدن ریش حرام می باشد.» اقدام به این عمل می نمایند و به صورت علنی این مظهر شرعی را زیر سؤال می برند. تا آنجا که این موضوع حتی در میان کارگزاران صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز گاهی به وضوح دیده می شود!! در این نوشتار به بررسی احکام شرعی درباره این موضوع می پردازیم.

  ریش شما محاسن شماست!


  به ریش، محاسن هم گفته می شود و آن به معنای نیکویی ها و جمع حُسن است. علت این مسأله و وجه تسمیه محاسن نامیدن ریش به خاطر آن است که ریش عضوی زیبا از اعضای بدن انسان است که بر جمال و زیبایی او می افزاید همان طوری که لباس برای انسان و مو و پشم در حیوانات و پر در پرندگان باعث زیبایی آنهاست. خداوند متعال در آیه 26 از سوره مبارکه اعراف می فرمایند: یا بنی ادمَ قَد انزلنا علیکُم لباساً یُّواری سَواتِکُم و ریشاً؛ ای فرزندان آدم ما لباسی که ستر عورت شما کند و جامه های زیبا و نرم که با آن تن را بیارائید برای شما فرستادیم.» همچنین در آیه 5 از سوره مبارکه نحل می فرمایند: و الأنعامَ خلقَها لکم فیها دفءٌ و منافع؛ و چهارپایان را برای انتفاع شما نوع بشر خلق کرد تا به موی و پشم آنها دفع سردی کنید و...  علاوه بر این بر اساس روایات اسلامی فواید بسیار دیگری برای موی سر و ریش در مردان شمرده است که برخی از آنها را ذکر می نماییم.


  نعمت و لباس خداوند


  رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «الشَّعرُ الحَسَنُ مِن کِسوةِ الله فأذکرُوه؛ مو و ریش زیبا لباسی است که خداوند داده است. بنابراین آن را گرامی بدارید.» بر این اساس کسی که ریش خود را می تراشد و اثری از آن باقی نمی گذارد و با دست خودش، خود را از لباس خدا محروم کرده است و ترجیح داده است عریان و بدون لباس، آن هم لباسی که منسوب به خداوند است، باشد!!
  با این همه فواید مادی و معنوی که ریش داشتن و شانه زدن آن دارد واقعاً حیف است که مردان مسلمان، خود را از آن محروم کنند. بعلاوه در برخی از روایات از رسول اکرم (ص) توصیه های جدی در داشتن ریش شده است تا جایی که کسی که این عمل را ترک کند از خود ندانسته اند!


  سبب برآورده شدن حاجت
  امام صادق(علیه السلام) در تفسیر آیه 31 سوره اعراف که می فرماید: زینت خودتان را در هنگام مسجد رفتن همراه داشته باشید؛ یا بنی ادم خُذوا زینتکم عند کلّ مسجدٍ، فرمودند: المَشطُ فإنَّ المَشطَ یُحَسِّنَ الشَّعرَ یُنجِزَ الحاجَة؛ شانه کردن، مو و ریش را زیبا می نماید و باعث برآورده شدن حاجت می گردد.

  بنابراین باید مو و ریش را تاحدی نگه داشت که بتوان آنها را شانه زد و تراشیدن ریش به گونه ای که چیزی از آن باقی نماند محروم کردن خود از برآورده شدن حاجت است!!  مانع وبا و دورکننده غم
  همچنین امام صادق(علیه السلام) در ادامه همان روایت فرمودند: فإنّه یذهَبُ بالهَمِّ و الوَبا؛ شانه کردن موی سر و ریش غم و غصه و وبا را از بین می برد. بیماری مهلکی چون وبا و نیز غم و اندوه و افسردگی که از جمله بیماری های روحی است با شانه زدن موی سر و ریش می تواند دور شود. باورتان می شود شانه زدن ریش این همه فایده داشته باشد؟! دورکننده بیماری های جسمی و روحی!


  جلوگیری از درد دندان
  امام صادق(علیه السلام) در روایتی دیگر فرمودند: مُشطُ اللَّحیةِ یَشُدُّ الأخراسِ؛ شانه کردن ریش، دندان ها را محکم می سازد. قابل توجه کلیه آقایان محترمی که تمایل دارند تا سنین بالا دندان هایشان سِفت سفت بچسبد به لثه هایشان و فارغ از هزینه های دندانپزشکی! دندان های خودشان را داشته باشند! ریش هایتان را شانه بزنید! البته اگر نتراشیده ایدشان!!  دورکننده فقر و درد
  امام صادق(علیه السلام) همچنین فرموده اند: المَشطُ یَنفی الفقرَ و یَذهَبُ بالدّاء؛ شانه کردن موی سر و ریش سبب از بین رفتن فقر و درد می گردد. شاید براساس این روایت شریف بتوان گفت در روزگار ما سبب زیاد شدن فقر و درد یکی هم همین باشد که مردان این عصر ریش ندارند که بخواهند آن را شانه بزنند و از فقر و درد دور بمانند!! والله اعلم!
  علت این مسأله و وجه تسمیه محاسن نامیدن ریش به خاطر آن است که ریش عضوی زیبا از اعضای بدن انسان است که بر جمال و زیبایی او می افزاید همان طوری که لباس برای انسان و مو و پشم در حیوانات و پر در پرندگان باعث زیبایی آنهاست  منشأ برکت
  رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) از دیگر فواید ریش داشتن و شانه زدن آن را افزایش رزق و روزی و برکت در زندگی دانسته اند و فرمودند: ... و انَّه یَزیدُ فی الرّزق؛ شانه زدن ریش ها و رزق و روزی را زیاد می گرداند.

  با این همه فواید مادی و معنوی که ریش داشتن و شانه زدن آن دارد واقعاً حیف است که مردان مسلمان خود را از آن محروم کنند. به علاوه در برخی از روایات از رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) توصیه های جدی در داشتن ریش شده است تا جایی که کسی که این عمل را ترک کند از خود ندانسته اند!  بی ریش ها از پیامبر (صلی الله علیه و آله) نیستند!

  از رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) نقل است که فرمودند: حَفّوا الشَوارِبَ و اعفُوا اللُحی و لاتَشَبَّهوا بالیهود؛ سبیل هایتان را کوتاه نمایید و محاسن و ریش های خود را بلند کنید و خود را شبیه یهودیان نکنید!

  همچنین آن حضرت فرمودند: إنّ المَجوسَ جَزّوا لُحاهُم و وَفّرُوا شَوارِبَهُم و إنّا نحنُ بَخِرُّ الشَّوارِبَ و نَعفی اللُحی و هی الفطرةُ؛ مجوسیان ریش های خود را می تراشند و سبیل ها را بلند نگه می دارند ولی ما مسلمین عکس آنها سبیل های خود را کوتاه و محاسن را بلند نگه می داریم و ریش داشتن و کوتاه کردن سبیل مطابق فطرت انسانی است.

  و نیز از آن حضرت نقل است که فرمودند: لیس مِنّا مَن تَشَبَّه بِغَیرِنا؛ کسی که خود را شبیه غیرمسلمانان درآورد از ما نیست. همچنین در جای دیگری فرمودند: لیس مِنّا مَن عَمِلَ بِسُنَّةِ غیرِنا؛ مسلمان واقعی نیست کسی که به دستور و آداب و رسوم بیگانه عمل نماید.

  از کنار هم قراردادن این روایات معلوم می شود که تراشیدن ریش از جمله کارهایی است که یهودیان و مجوسیان انجام می داده اند و این کار با سنت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) منافات دارد و پیامبر(صلی الله علیه و آله) کسانی را که خود را مثل بیگانگان از یهود و مجوس در می آورند از خود نمی داند و نمی توان گفت آنها مسلمان واقعی هستند!!  بی ریش ها دشمن خدایند!


  امام صادق(علیه السلام) فرمودند: اِنّه اَوحی الله إلی نبیٍّ مِن أنبیائه قل للمؤمنین: لاتلبِسوا لباسَ اَعدائی و لاتطعِموا مَطاعِمَ أعدایی و لاتَسلُکوا مَسالِکَ اَعدائی فتکونوا أعدائی کما هم أعدائی؛ خداوند به یکی از پیامبران وحی کرد که به مؤمنان بگو در لباس، خوراک و آداب و رسوم دشمنان خدا را سرمشق قرار ندهید که اگر چنین کنید شما هم مثل آنان دشمنان خدا محسوب می گردید! تراشیدن ریش از جمله مصادیقی است که سبب تشبّه انسان به غیرمسلمانان و دشمنان خدا می شود!
  وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
  دعام کنید
  للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
  از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
  المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

 6. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  عرفان، طبیعت، تفکر، جستجو
  نوشته
  184
  حضور
  10 روز 18 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  667  اگر مقالاتی از سال 2000 میلادی به بعد در اختیار دارید خوشحال می شم در اینجا قرار دهید
  فقط مقاله و یا پایان نامه علمی ممنون
  آدم ها اندازه خودشون هستند نه اندازه تصورات ما

 7. صلوات ها 2


 8. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  تدریس؛ تحقیق
  نوشته
  1,315
  حضور
  25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  109
  آپلود
  2
  گالری
  74
  صلوات
  3814  نقل قول نوشته اصلی توسط vahid.q نمایش پست ها
  اگر مقالاتی از سال 2000 میلادی به بعد در اختیار دارید خوشحال می شم در اینجا قرار دهید
  فقط مقاله و یا پایان نامه علمی ممنون
  سلام دکتر

  یه سرچ کوچیک توی sciencedirect زدم چیزی ندیدم

  فردا سر فرصت یه امتحان دیگه میکنم


  **************************************

  آثار تراشيدن ريش از نظر جسمي در علم امروزي چيست؟
  پاسخ شما را با ذكر چند نكته توضيح مي دهيم.
  1. احكام الهي بر اساس مصالحي تدوين شده اند كه فهم بشر از تشخيص آنها بسيار قاصر است. به عنوان نمونه قرآن فلسفه اصلي وجوب روزه را تقوا معرفي مي كند نه اينكه از بيماري ها جسمي انسان كاسته شود. هر چند با گرفتن روزه احتمال سلامت جسمي انسان وجود دارد. (كتب عليكم الصيام ... لعلكم تتقون) معناي اين جمله قرآن اين است كه روزه گرفتن براي كسي كه از سلامتي جسمي صد درصد برخوردار است واجب است و اين نشان دهنده آن است كه علت وجوب روزه از بين رفتن بيماري هاي انسان نيست. و بالعكس اگر كسي از بالاترين مراتب تقوا نيز برخوردار باشد مانند پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) باز هم وجوب روزه براي او وجود دارد. چون باعث رشد بيشتر و رسيدن به مراتب بالاتر تقواست.
  2. تا كنون از نظر علمي هيچ تحقيقي در مورد تراشيدن ريش و ضررهاي آن ارائه نشده است (نه اينكه وجود نداشته باشد) و علت اصلي آن نيز اين است كه در كشور هاي اسلامي نسبت به تراشيدن ريش حساسيت و حرمت وجود دارد ولي در كشورهاي غربي كه عمده تحقيقات علمي در آنها صورت مي گيرد هيچ گونه حساسيتي نسبت به اين مسئله وجود ندارد؛ بنابراين از نظر علمي نيز پيگيري نمي كنند. اميدواريم روزگاري در كشورما تحقيقات مناسب در اين زمينه صورت گيرد و برخي از دلائل علمي اين مطلب روشن شود.
  3. اگر روزي با تحقيقات علمي نيز ثابت شود كه تراشيدن ريش هيچ ضرر جسمي براي انسان ندارد؛ باز هم تراشيدن ريش حرام است. زيرا همانطور كه در نكته اول گفتيم احتمال دارد مصالحي،‌ وراي مصالح مادي در ميان باشد كه شارع مقدس به آن نظر داشته است. همچنان كه در مورد صدقه دادن از نظر علمي هيچ گونه ارتباطي بين انفاق و جلوگيري از بلاها وجود ندارد. يعني شما با هيچ فرمول علمي قرن اتم نمي توانيد ثابت كنيد انفاق به يك نفر باعث سلامتي جسمي شود. يا گفتن ذكر شريف لا حول و لا قوه الا بالله باعث دوري انسان از هفتاد بلا گردد،‌كه برخي از آنها بيماري هايي مانند لك و پيس، ديوانگي (اسكيزوفرنيا) و غيره هستند. يا خواندن قرآن و نگاه كردن به آيات الهي باعث افزايش قدرت بينايي چشم مي شود. اگر شما توانستيد فرمولي پزشكي و علمي پيدا كنيد كه نگاه كردن به قرآن چگونه و از طريق كدام فرمول شيميايي باعث افزايش قدرت ديد مي شود؟ در هر حال مسائلي در اينجا وجود دارد كه ذكر آن به طول مي انجامد.
  4. آنچه به تجربه ثابت شده است اين است كه پوست صورت افرادي كه دائما ريش خود را مي تراشند خيلي سريعتر از افراد هم سن چروكيده شده و حالت طراوت خود را از دست مي دهد. همچنين به علت اينكه پوست صورت در معرض تابش آفتاب و اشعه هاي مضر آن است، ‌در اين گونه افراد سرطان هاي پوست صورت شايع تر است. چون پوشش طبيعي خود (ريش ها) را از دست داده است.
  5. نكته آخر اينكه بر ما انسان ها به تجربه ثابت شده است از عالم و عاقل و تجربه آزموده پيروي كنيم. و آنچه مسلم است اين است كه علم و عقل و تجربه ما در مقابل علم و عقل و تجربه انبياء الهي قطره اي است در مقابل دريا. انسان حكيم تسليم جاهل نمي شود. بنابراين بهتر است در مقابل احكام الهي هر چند مصالح مادي آنها را ندانيم سر تسليم فرود آوريم و در اصطلاح بنده فرمانبر الهي بدون هر گونه چون و چرا شويم تا خداوند ما را از محرمان درگاه خويش قرار دهد و علوم الهي خود را بر ما افاضه فرمايد. كه قرآن مجيد مي فرمايد: اتقوا الله و يعلمكم الله . تقواي الهي پيشه كنيد تا خداوند آموزگار شما باشد و از علوم خويش شما را بهره مند سازد. علومي كه بركاتش قابل مقايسه با هيچ كدام از علوم مادي قرن اتم نيست. من آنچه شرط بلاغ است با تو گفتم ...


  http://www.porseman.org/q/show.aspx?id=115424
  ویرایش توسط Anoushiravan : ۱۳۹۱/۰۶/۲۵ در ساعت ۰۳:۴۵
  وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
  دعام کنید
  للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
  از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
  المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

 9. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  352
  حضور
  3 روز 46 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2519  باسلام.
  الان که ریشتراشی خیلی رایج شده. نگاه کنید حتی مذهبی هاهم خیلی کوتاه میکنند. مثل بدحجابی که برای زنها عیب حساب میشه برای ریش تراشی هم باید کار فرهنگی بشه.
  شاید یکی از مصادیق اینکه یکی از علایم ظهور اینه که مرداشبیه زنها میشن همین باشه.

 10. صلوات ها 2


 11. #7

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  (بحث دینی)
  نوشته
  1,293
  حضور
  18 روز 1 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4067  عجب تاپیک خوبی!! واقعا خدا قوت!!!!
  حتما با اجازه ی شما این مطالب رو در تاپیک خودم کپی میکنم! (البته هنوز نوبت این قسمت نرسیده)
  http://www.askdin.com/thread22250.html#post268212

  هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟


 12. #8

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,756
  حضور
  11 روز 18 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497  رسول خدا (صلی­الله­علیه­وآله­وسلم) نامه هایی برای پادشاهان کشورها از جمله ((خسرو پرویز )) شاه ایرانبرای پذیرش اسلام فرستاد. شاه مغرور و فاسد نامه پیامبر را پاره کرد و دستوردستگیری آن حضرت را صادر کرد . ماموارن شاه ایران در حالی به محضر مبارک آن حضرت مشرف شدند که ریش خود را تراشیده و از سبیل های بلند برخوردار بودند.
  رسول گرامی اسلام تا نگاه به آنها نمود ناراحت شدند و فرمودند: «وای بر شما !چه کسی به شما گفته ریش خود را بتراشید و سبیل خود را بلند نگه دارید.» آنها گفتند:
  «پادشاه ایران دستور داده است» رسول خدا فرمود:
  «وَ لکن رَبّی اَ مَرَنی باعفاء لـِحیَتی وَ قَصِّ شارِبی. اما پروردگار من دستور به گذاشتن ریش و کوتاه کردن سبیل ها داده است!» (بحار الانوار ، ج20 ،ص 389 )
  مفضل یکی از یاران امام صادق (علیه­السلام) درباره علت ریش سوال کرد.آن حضرت در جواب فرمود:
  «هنگامی که انسان مو و ریش در صورتش می روید، این کار علامت و نشان مرد بودن و عظمت و ابهت او را می رساند و او را از حد و مرز بچه ها و شبیه زنان بودن خارج میسازد. اگر فرزندی که متولد می شود ، مونث و دختر باشد، صورت او به خاطر نروئیدن ریش صاف و پاکیزه می ماند تا این پاکیزگی و شادابی و طراوت در صورت زن سبب تحریک و جلب مردان و زمینه را برای ازدواج با یکدیگر فراهم سازد که ازدواج هم برای باقی ماندن نسل بشر می باشد (بحار. ج 3 ، ص 62 و 75)
  از امام رضا (علیه­السلام) سوال شد: چه امتیاز و ارزشی در ریش است که مردان دارند ولای زنان ندارند؟امام فرمودند: «خداوند مردان را به وسیله محاسن زینت داده است و فضیلتی برای مردان است و به وسیله ریش مردان از زنان شناخته می شوند.» (سفینة البحار ، ج 2 ، ص 508)
  رسول خدا (صلی­الله­علیه­وآله­وسلم) فرمودند:
  محاسن (ریش) را از ته زدن یک نوع مثله ( شکنجه و آزار جسم و روح ) است و کسی که خود را از شکنجه و اذیت کند لعنت خداوند بر او باد.
  (مستدرک الوسائل: ج 1 ص 406)
  قوم لوط مردمی آلوده و ناپاک بودند که خداوند سبحان در اثر عمل شنیع لواط ، انها را نابود ساخت و یکی از اعمالی که سبب نازل شدن عذاب بر آنها شد ، تراشیدن ریش بود. رسول گرامی فرمود:
  «ده عمل زشت و گناه ، باعث نابودی قوم لوط شد. یکی عمل لواط ...» حضرت بقیه اعمال آنها را شمرد و تا اینکه فرمود: «و تراشیدن ریش و بلند کردن سبیل دو عمل و گناهی بودکه سبب از بین رفتن قوم لوط شد» (مستدرک الوسائل ، ج 1 ، ص 407)
  حبابه والبیه می گوید: حضرت علی را در جلوی سربازانش دیدم در حالی که با تازیانه بر سر فروشندگان ماهی بی فلس (غیر پولک دار) را که فروش آن حرام بود می زد، و میفرمود: «ای فروشندگان ماهی هایی که مسخ شده بنی اسرائیل اند و ای لشگر بنی مروان!» فرات بن احنیف سوال کرد: «لشکر بنی مروان چه کسانی هستند؟» حضرت علی (علیه­السلام) فرمود:
  «آنها گروهی بودند که ریش های خود را می تراشیدند و سبیلهایشان را تاب می دادند ، و در اثر این دو گناه مسخ شدند و به شکل حیوانات در آمدند»
  (اصول کافی ج2، ص 252)

 13. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود