صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حجاب اسلامی، ازدواج غیر اسلامی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  387
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1267

  حجاب اسلامی، ازدواج غیر اسلامی
  با سلام خدمت همه دوستان عزیز
  میخوام چند تا موضوع مهم مطرح کنم، امیدوارم با نظرات خوبتون من رو راهنمایی کنید.
  1- احکام و قوانین اسلامی مثل یک پازل است که وقتی همه آنها با هم جمع شود میتوان آن را دین نامید اما اگر ما به برخی قوانین با دقت عمل کنیم اما به قوانین دیگر عمل نکنیم نه تنها اجرای قوانین سودمند نیست بلکه حتی ضررش بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال، اگر ما قوانین مبارزه با قاچاق را به وجه احسن در کشور اجرا کنیم اما بیت المال را به طور اسلامی تقسیم نکنیم، نه تنها قوانین مبارزه با قاچاق سودی ندارد بلکه باعث رشد آمار دزدی، قتل و ... میشود.
  اما در مورد ازدواج، همانطور که میدانید قوانین اسلام در ارتباط مرد و زن بسیار سختگیرانه و محدود کننده است. این قوانین چون از طرف خدای متعال وضع شده اند به سود مردم است، اما به شرط آنکه در کنار رعایت حجاب در جامعه و مجبور کردن اجتماع به داشتن حجاب، باید قوانین ازدواج سالم و آسان رعایت گردد. البته مقصود من از حجاب پوشاندن مو و صورت نیست. بلکه فاصله ای است که بین زن و مرد وجود دارد.
  یک سوال که در ذهن من همیشه وجود داشته است این بوده که آیا در زمان پیامبر هم، ایشان زنان را مجبور به داشتن حجاب میکرده اند یا خیر؟ مسیحیان و یهودیان چطور، آیا آنها هم مجبور به رعایت حجاب بوده اند؟ البته این را همه قبول دارند که حجاب واجب بوده است اما آیا مردم مجبور به این کار بوده اند یا خیر؟
  آیا در زمان پیامبر هم فاصله بین زن و مرد مانند وضعیت جامعه متدین ما بوده است؟ شاید شنیده باشید در برخی خانواده های به ظاهر متدین دز زمان ما، دختر عمو و پسر عمو حتی به هم سلام نمیکنند و اگر یک روز یکدیگر را در خیابان ببینند نمیشناسند.

  2- سوال دیگر من درباره فلسفه حجاب است. همانطور که میدانید ما وقتی میخواهیم دلیلی برای احکام شرعی مانند حجاب پیدا کنیم میگوییم که ما علت و حکمت این احکام را نمیدانیم و باید چشم و گوش بسته قبول کنیم. در برخی موارد هم سعی میکنیم تا با پیدا کردن خوبی ها و فواید حجاب آن را تبلیغ کنیم. مثلا میگوییم حجاب مصونیت است نه محدودیت.
  به نظر من اگر ما این دلایل را برای تایید حجاب نیاوریم بهتر است، چون ممکن است با اشکالات متعددی مواجه شویم و در آخر مجبور میشویم بگوییم که چون خدا گفته حجاب خوب است پس خوب است. پس بهتر است حرف آخر را اول بزنیم.
  مثلا اگر شما به کشور دیگری سفر کنید و ببینید با اینکه بی حجابند اما آمار تجاوز (فردی و گله ای) و یا خیانت و یا قتل های ناموسی، بسیار کمتر از کشورهای باحجاب است. خوب ممکن است کسی به شما بگوید حجاب نه تنها مصونیت نیست بلکه باعث جلب توجه دیگران میگردد و زن بیشتر به خطر می افتد.

  3- مسئله بعدی این است که در یک جامعه با حجاب ما چگونه میتوانیم کاری کنیم که جوانان نسبت به مسائل جنسی حساسیت کمتری داشته باشند و با دیدن نامحرم کنترل خود را از دست ندهند و سبب آبرو ریزی در حد لالیگا نشوند؟

  با تشکر از نظرات شما
  ویرایش توسط muhammad-aga : ۱۳۹۰/۱۱/۲۵ در ساعت ۲۰:۱۹

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  387
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1267  با سلام مجدد
  مطلب بعدی در مورد مشکلات ازدواج جوانان در فرهنگ غنی ایرانی ما، این است که همانطور که گفتم ما حجاب خود را مطابق قوانین اسلام قرار میدهیم اما ازدواج ما به سبک غربی است.
  به عنوان مثال، سن ازدواج، در این دوره زمانه دیر ازدواج کردن فقط به خاطر مسائل مالی نیست بلکه کم کم به صورت فرهنگ در آمده است. الان اگر یک جوان در سن 18 یا 19 سالگی ازدواج کند معمولا مردم با تعجب به او نگاه میکنند، یا میگویند هنوز دهنش بوی شیر میده.
  در کشور ما قوانین حجاب اسلامی رعایت میشود، اما قوانین چند همسری اسلامی اجرا نمیشود. بیوه بودن یک زن، عیب و نقص برای او به حساب میآید. اما در بسیاری از کشورهای اسلامی این مسائل طبیعی است و اگر کسی همسرش فوت کند اصلا نگران زندگی بعد از او نیست چون سریعا برای او شوهر پیدا میشود. اما در کشور ما باید بسوزد و بسازد، چون جوان مجرد که با زن بیوه ازدواج نمیکند. و مرد متاهل هم که از ترس زنش نمیتواند زن دوم بگیرد. به نظر شما همین مسئله سبب رشد فحشا در جامعه نمیگردد.
  ویرایش توسط muhammad-aga : ۱۳۹۰/۱۱/۲۳ در ساعت ۲۳:۴۹

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  387
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1267  با سلام مجدد
  یکی از مباحث مهم در فلسفه و مخصوصا فلسفه سیاسی، بحث مدینه فاضله است. البته مدینه فاضله ای که فلاسفه میگویند ربطی به آخرالزمان و یا ظهور منجی ندارد. بلکه مقصود از مدینه فاضله شهری است که مردم همگی با شادی در آن زندگی کنند. فلاسفه متعددی در این زمینه بحث کرده اند و سعی کرده اند تا شهری را که بتوان در آن همه را خوشبخت کرد طراحی کنند.
  یکی از مسائل مهم در مدینه فاضله مسئله ازدواج و ارتباط زن و مرد است. به عنوان مثال افلاطون در کتاب جمهور، ترجمه فواد روحانی، ص 152، میگوید: در شهری که ما تاسیس میکنیم مقرر میشود که عاشق به شرط رضایت معشوق، میتواند با وی نشست و برخاست کند، او را ببوسد و در آغوش بگیرد ولی فقط آنطور که پدر با پسر خود چنین میکند!!! (البته این جمله برای من روشن نیست، یعنی چی مثل پسرش در آغوش بگیرد)

  این جمله از افلاطون حاوی این نکته است که نحوه ازدواج و ارتباط بین زن و مرد از همان ابتدا مورد سوال بوده است و اقوام مختلف طبق عقاید مختلف بدان عمل میکردند. و فلاسفه هم سعی کردند با نظریات خود رسوم باطل را اصلاح کنند. اما عده ای از آنان به بی بند و باری کشیده شدند مانند دیوژن که از مهمترین فلاسفه کلبیون بود و اعتقاد به آزادی روابط زن و مرد حتی در انظار مردم داشت.
  اما عده ای دیگر از فلاسفه در این مورد به صورت عقلانی و منطقی اظهار نظر کردند و سعی در هدایت جامعه داشتند.
  حالا سوال من این است که در جامعه ای که میخواهد طبق قوانین اسلام اداره شود بهترین حالت برای ازدواج و ارتباط زن و مرد چیست؟ (البته در چارچوب احکام اسلامی) چطور میتوان قوانین برای ازدواج تنظیم کرد تا بتوان درعین اینکه ازدواج اسلامی است، ازدواج موفق هم باشد؟
  مدینه فاضله اسلامی را درباره ازدواج ترسیم کنید.
  اگر در یک جامعه اسلامی صاحب اختیار بودید چه تدابیری برای ازدواج موفق می اندیشیدید؟ مشکل کار ما الان در کجاست؟

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  387
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1267  با سلام مجدد
  سوال دیگری که الان در جامعه ما خیلی مهم است، مسئله مهریه است. قانونی که دین اسلام آن را فقط به عنوان کمک خرج یک زن تعیین کرده بود الان به یکی از موانع ازدواج تبدیل شده است.
  چرا دولت محترم حد خاصی برای مهریه تعیین نمیکند، مثلا 110 سکه. البته میدانید دولت محترم هم چاره ای ندارد چون اگر اینکار را بکند، مردم زبان دراز کشور ما، سریع میگویند در زمان حضرت علی علیه السلام مهریه آزاد بود شما چرا مردم رو محدود میکنید؟
  اما این هم یک راه دارد دولت میتواند تعیین مهریه را به عهده خانواده عروس بگذارد، اما فقط داماد را مجبور به پرداخت 110 سکه کند. اما گرفتن مابقی سکه ها را به عهده خانواده عروس بگذارد. و یا برای زندانی کردن داماد، هزینه هنگفتی از خانواده عروس بگیرد.

  ببین تو رو خدا، تو فرهنگ غنی ما، وقتی بحث از ازدواج میشه آدم یاد زندان و دادگاه میافته
  اف بر این فرهنگ

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  قران و نماز
  نوشته
  145
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  472  سلام دوست عزیز.فرهنگ ما ایرانیارو در زمان قدیم ببین دختر با مرگش شوهرشو ترک میکرد.
  از این ور مشگلات زیاد شده,بیشتر این ازدواجها هم بر اثر دوستی چندین سالشون بوده که وعده هاییی به هم میدادند که در زندگی مشترک نتونستند بهش عمل کنن.
  شما ببینید از موقعی که فارسی وان یا پی ام سی خانواده وارد ایران شده مردم فرهنگشون تغیی رکرده.
  شاید بگی نه . ولی برو تاریخ ورد ماهواره رو با تاریخ بیشتر شدن طلاق ها مقایسه کن.البته این مسئل به کنار,اگه یادتون باشه در زمان سلیمان جن ها رو اظهار میکردن و زنای مسلمونارو با دعو.. از شوهرشون جدا میکرد.
  الانم که دلت بخواد جن پره,بخاطر همینه که میگن هر روز میگم از خواب بیدار میشی و هر کاری را میخواهی انجام بدی بگویید بسم الله الر حمن الر حیم.فلسفه ی این بسم الله ...بخاطر این روزها بوده که خدابرامون برنامه ریزی کرده.ولیباز کسی درک نمیکند.
  من هیچ وقت قسم نمیخورم اما دیشب در حال خواب بودم که کسی گفت که ظهور نزدیک است.اگر دروغ گفتم خدا مرا نفرین کند.
  امیدوارم متوجه شده باشید
  ویرایش توسط abolfazl_atoo : ۱۳۹۰/۱۱/۲۵ در ساعت ۲۱:۱۴ دلیل: اشتباهی به جای ظهور نوشتم ظهر

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  387
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1267  نقل قول نوشته اصلی توسط abolfazl_atoo نمایش پست ها
  سلام دوست عزیز.فرهنگ ما ایرانیارو در زمان قدیم ببین دختر با مرگش شوهرشو ترک میکرد. از این ور مشگلات زیاد شده,بیشتر این ازدواجها هم بر اثر دوستی چندین سالشون بوده که وعده هاییی به هم میدادند که در زندگی مشترک نتونستند بهش عمل کنن.
  سلام دوست عزیز
  ممنون از پیام شما- بله در زمان قدیم زن و شوهر به زندگیشون علاقه داشتن و عشق آنها به همدیگر به خاطر قلب پاکشان بود. تازه الان معنای جمله افلاطون رو فهمیدم وقتی میگه عاشق باید معشوق خودش رو همانگونه در آغوش بگیرد که پدرش را یا فرزندش را در آغوش میگیرد، یعنی: عشق نباید به خاطر ثروت و جمال باشد. مثلا اگر شما تلفنی عاشق یک دختر شوید و ببینید دختر با کمالاتیست، اما بعد از ملاقات متوجه شوید یک دست ندارد یا فلج است، آیا باز هم حاضرید با او زندگی کنید؟ اگر حاضر نیستید پس عشق شما به خاطر شخص او نبوده است بلکه به خاطر هیکل و قد و قواره او بوده. اما اگر خدای نکرده فرزند شما فلج باشد آیا حاضرید او را ترک کنید؟ نه. پس معشوق برای عاشق باید مانند فرزند باشد که هیچگاه انسان او را فراموش نکند. البته رسیدن به این مقام خیلی سخته، واقعا باید از اولیای الهی باشه. من اعتراف میکنم این چنین نیستم. شما چطور؟
  راستی، اگر در پیام قبلی به فرهنگ غنی مردم فهیم ایران جسارت کردم عذر میخواهم

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  387
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1267  با سلام مجدد
  خوب برگردیم سر بحث اصلیمون: همه احکام اسلام باید با هم و یکپارچه در جامعه اجرا شود و الا نه تنها سودی برای اجتماع نخواهد داشت بلکه مضر هم خواهد بود.
  یادم هست که روایتی نقل شده که یک روز امام رضا علیه السلام کنار مامون نشسته بودند که ناگهان ماموران حکومتی یک نفر سارق را به حضور مامون آوردند تا حکم او را معین کند. مامون گفت ببرید و دستش را قطع کنید. در این هنگام دزد به مامون گفت: اگر تو بیت المال را به عدالت در میان مردم تقسیم کرده بودی من دزدی نمیکردم! در این لحظه مامون از امام رضا علیه السلام پرسید تکلیف من چیست؟ امام رضا علیه السلام فرمودند اگر جواب قانع کننده ای برای اعتراض او نداری نمیتوانی حکم سرقت را اجرا کنی و نمیتوانی انگشتان او را قطع کنی.
  (کارشناس محترم برنامه اگر آدرس این روایت رو میدونند راهنمایی کنند)
  خوب حالا بیایید در مورد وضعیت فعلی جامعه ما، اگر جوانی زنا کرد آیا شما میتوانید به همین راحتی حد زنا بر او جاری کنید؟ باید ببینید آیا این فرد شرایط مناسب برای ازدواج را دارد یا نه؟ اگر نتوانید شرایط مناسب ازدواج را برای او فراهم کنید نمیتوانید او را به خاطر گناهی که انجام داده مجازات کنید. به خاطر همین است که میگویند فقیه باید عالم به زمان خود باشد.
  یا مثلا اگر یک زن شوهر دار زنا کند اما علت این کار این است که او را به زور و علیرغم میل باطنیش به مرد دیگری داده اند آیا میتوان او را مجازات کرد؟
  ویرایش توسط muhammad-aga : ۱۳۹۰/۱۱/۲۶ در ساعت ۲۳:۰۸

 14. صلوات


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  387
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1267  با سلام خدمت دوستان
  من چند وقت قبل این مطالب رو نوشتم. خدا رو شکر دوستان خیلی استقبال کردند.
  غیر از یک نفر هیچ کس نظر نذاشت. به نظرم یه خورده به بحثی که آقای ذهن زمستانی در تاپیک حجاب اجباری مطرح کرده، ارتباط داشته باشه.
  البته به نظر من حجاب باید اجباری باشه، اما فقط در متاطق مسلمان نشین کشور. و البته به شرطی که ازدواج هم به صورت اسلامی باشه. اگر چه حتی اگر ازدواج اسلامی هم نباشه ما حق آزاد گذاشتن مردم رو نداریم. اما همانطور که قبلا گفتم، این اجبار عملا فایده ای نداره.
  یک چند در این مدرسه ها گردیدم....از اهل کمال نکته ها پرسیدم

  یک مسئله ای که بوی عشق آید از آن .... درعمر خود از مدرّسی نشنیدم

 16. #9

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  468
  حضور
  1 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1620  متاسفانه در این مملکت حجاب اسلامی را به تدریج به موزه میرود وازدواج اسلامی را به صورت تشریفاتی ونمایشی در خواهد آمد
  خدایا,سحر خیز مدینه را برسان

 17. صلوات ها 2


 18. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  عکاسی.شنا.سفر.آدمها ی جدید.دنیای بچه ها.نقاشی برای بچه ه
  نوشته
  2
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10  نقل قول نوشته اصلی توسط یاس من نمایش پست ها
  متاسفانه در این مملکت حجاب اسلامی را به تدریج به موزه میرود وازدواج اسلامی را به صورت تشریفاتی ونمایشی در خواهد آمد
  من از این یادداشت لذت بردم.زیرا که تماما حس می کنم که چنین اتفاقی نه تنها افتاده بلکه از اصلی ترین برنامه ها هم به نظر می یاد

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۸/۱۸, ۰۹:۰۱
 2. آیا رابطه با نامحرم به صورت دورادور و مجازی، مشکلی داره؟
  توسط فرهاد در انجمن روابط دختر و پسر
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۴/۱۰, ۱۹:۴۳
 3. برهان سینوی، اثباتی کاملاً عقلی در وجود خدا
  توسط علی.ا در انجمن براهین اثبات خدا
  پاسخ: 156
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۱/۱۷, ۲۰:۱۱
 4. شخصیت امام خمینی، سرفصلهای عمده خط امام
  توسط دايي حسن در انجمن امام خمینی رحمة الله علیه
  پاسخ: 23
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۷/۱۲, ۱۷:۵۲
 5. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۵/۳۰, ۲۲:۲۷

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود