یک عروسی و اینقدر گناه؟ ازدواج سنت الهی یا شیطانی؟ (بوق بوق....رقص شیطان!)

تب‌های اولیه

118 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک عروسی و اینقدر گناه؟ ازدواج سنت الهی یا شیطانی؟ (بوق بوق....رقص شیطان!)

سلام به همه دوستان
توی این تاپیک قصد دارم در مورد عروسی هایی صحبت کنیم که به جای این سنت الهی پیامبر (ص) باشند دنبال رو سنت های شیطانی هستند ...
النکاح سنتي و من رغب عن سنتي فليس مني
ازداوج سنت من و هر کسي از اين سنت پيروي نکند، از من نيست ...پیامبر اکرم (ص)

و ثمره و کادوی این ازدواجی که سنت پیامبر است رو خدای بزرگ به ما میدهد که:

و جعل بینکم مودة و رحمة
بین شما دوستی و رحمت قرار میدهیم......(روم:21)

حالا ما میایم با سنتی غیر از اونچه پیامبر قرار داده ازدواج میکنیم و توقع کادوی قرار دادن عشق داریم؟
مثل این که شما یه جنسی رو از بازار بخرید که جایزه داره،از این طرف خیابان جنس رو بخرید و از طرف دیگه و از یک مغازه دیگه جایزه شو بخوایم؟
شمایی که با سنت غیر الهی یا شیطانی ازدواج میکنید باید هدیه رو از خود شیطانی بخواهید که:
إِنَّ الشَّيْطَانَ لِلإِنسَانِ عَدُوٌّ مُّبِينٌ
شيطان براى آدمى دشمنى آشكار است....(یوسف:5)

خواستگاری

الان از جلسه خواستگار ملاک ها تغییر کرده و ...
یه جوان وقتی توی این وضع سخت جامعه وقتی تصمیم میگیره برای کامل شدن دین ازدواج کنه به جای این که دستش رو بگیرن هزارتا سنگ بزرگ جلوی پاش میندازن..
که آقا باید خونه داشته باشه و ماشین داشته باشه و ...یا به قولی یه نفر میخوان با تمام امکانات..در حالی که ما در دین داریم اگر جوانی خواستگاری دختری رفت و از دین و ایمانش خوششون اومد دخترشون رو بهش بدن...
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:
از نشانه های برکت زن آن است که خواستگاریش بی تکلف و آسان انجام گیرد.

امام رضا علیه السلام فرمود:
هنگامی که مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید به ازدواج با او رضایت دهید. و مبادا فقر او ترا از این رضایت باز دارد و...

اما الان انقدر ایراد های الکی در میارن که جوان بیچاره قید ازدواج رو میزنه،همین چند روز پیش یکی از دوستان با شرایط خوب رفته بود خواستگاری یه خانمی اما حتی نذاشتن با دختر حرف بزنه فقط به این دلیل که ما فقط با فامیل وصلت میکنیم..و همینطوری میشه که ازدواج سخت میشه و روابط غلط آغاز میشه ....و اینجاست که شیطان رو وارد صحنه کردیم..

و یا بعضی آقایون فکر میکنن زنی که میرن خواستگاریش باید همه چیزش تک باشه،خانواده پولدار و قیافه دختر خیلی زیبا باشه و خلاصه همه چی تمام باشه.....

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:
هر که با زنی به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وی واگذار می کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبائی اش ازدواج نماید، در او چیزی را که خوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وی به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامی این مزایا را برای او جمع می کند.

مهریه...

حالا اگر این از قول خواستگاری تونست رد بشیم میرسیم به بحث شیرین مهریه!!
چندتا سکه؟؟؟هر چی بیشتر بهتر،هر چندتا زورت رسید بگو،اولم از زیاد شروع کن،مثلا یه دفعه بگو 2000تا سکه که تا چونه بزنن بشه 1000 تا یا 500تا....کجا داریم میریم؟؟اینه سنت پیامبر؟یا این؟:
امام صادق عليه‏السلام :
شومى و ناخجستگى زن ، زياد بودن مهريه او و نافرمانى از شوهرش مى‏باشد .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
بهترين مهريه ، سبكترين آن است .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
بهترين زنان امّت من ، خوبروترين و كم مهريه‏ترين آنان هستند .

آخه دختر خاله 1000 تا سکه گرفته ،چطور من بزنم 100تا ،نمیگن مفت دادن رفت دختر رو؟میخواید مضحکه فامیل بشیم؟

و همین حرفاست که ریشه و پایه کج بنا میشه و تا ثریا میرود کج...
و
حضرت علی علیه السلام فرمود:
مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.

و عاقبتشم که دیدم این همه زندانی بدهکار مهریه و...
من ندیدم که زندگی ای با مهریه قشنگ بشه یا مستحکم بشه
..
و در جواب بعضی ها که اینطوری توجیح میکنند که ای بابا مهریه رو کی داده و کی گرفته...
امام صادق علیه السلام فرمود:
کسی که مهریه ای (برای زن قرار دهد) و قصدش این باشد که به او ندهد او همانند دزد است.

مراسم های پر هزینه

خب غول مهریه رو هم رد کریدم ،حالا نوبت به مراسم هست...
دو راه داریم ،یا بذاریم ساده و با توکل به خدا زندگی آغاز بشه که در اون صورت فامیل چی میگن!!!!یا هم مراسمات رو انجام بدیم..بله برون و حنا بندان و عقد و عروسی و پاتختی و...
آخرش نگاه میکنن که ای دل غافل چند ملیون پول بی زبون رفت فقط برای این که فامیل و آشنایان حرفی نزنن و آخرش این صحبتا میشه که خاله داماد دلخوره از این موضوع،عمه داماد دلخوره از اون موضوع.. فلانی گفته اه غذاشون اصلا خوب نبود و گدا بازی کردن...و حرف و حرف و حرررررررف که هیچ وقت تمامی نخواهد داشت....
چرا درحدش بد نیست یه مراسم ساده ،یه مهمونی که دو فامیل با هم بیشتر آشنا بشن..

میدونید چقدر اسراف میشه توی بعضی از این مراسما..اگر طرف داره دست یه فقیر رو بگیره خیلی بهتره و این مراسماتی که شاید یکی از اعضای اون فامیل نداشته باشه اینطوری خرج کنه و بشه براش یه ضعف... میشه رفت توی حرم امام رضا (ع) رو به اون حرم قشنگ عقد رو خوند و زندگی رو آغاز کرد و همون جا عهد و پیمان ببندن و یه آغاز الهی داشته باشن،واقعا چی بهتر از این...

موسیقی حرام

آغاز یک زندگی که باید سراسر دعا و توکل باشه تا خدا خودش کمک کنه و این همه مشکلات حل بشه اما بعضی ها روز اول زندگیشون رو با نواها و موسیقی شیطانی آغاز میکنن...
دست دست...همه دست بزنید و موسیقی شیطان هم بخونه ..اتفاقا شیطان هم داره با شما میرقصه...پس حسابی صداشو بلند که همسایه ها هم نتونن بخوابن...
ترجیحا موسیقی زنده باشه،اگر عروسی مختلط هم بود که چه بهتر ،شیطان خوشحالتره...
یه شب این حرفا رو نداره که...خوش باشید...
اما فردا دست به دامن خدا نشید که خدایا خودت گفتی مودت و رحمت ..
یه مولودی زیبا،عروس و دامادم قرآن بخونن و موسیقی الهی و دعا باشه،هیچ منافاتی با شادی هم نداره...یادمون باشه ازدواج سنت الهی است نه یه پارتی...

آرایش...

بعضی ها میگن عروسی یه شبه و نباید زیاد سخت گرفت...
بعضی عروس خانما روز عروسیشون همه چیز براشون آزاد میشه،من نمیتونم چرا یه مرد مومن باید قبول کنه که یه ماشین رو گل بزنه و همسرشو آرایش کرده بنشونه جلو و توی خیابون بوق بزنه که صدتا چشم نگاه کنن..
غيرت‌ و مردانگي‌تون كجا رفته؟!
جالب اینجاست همون آقای داماد شاید فرداش اجازه نده خانمش توی خیابون آرایش کنه اما عروسی یه شبه و نباید سخت گرفت..
و اما دعوت شده گان...
همه آرایش ها رو چند قلم انجام دادن و رهسپار عروسی میشن،حالا توی راه چندتا نامحرم ببینین،توی عروسی زمان سلام و خداحافظی چندتا نامحرم ببینن ،یا این که خانم بره دنبال شوهرش یا غذا رد و بدل کنن و ...با اون لباس باز و آرایش چندتا جوان و مرد تحریک بشن و به گناه بیفتن...بازم یه شبه نه؟
خانم شما که نماز شب میخونی....شما که چادری هستی و روز عادی آرایش رو بد میدونی..شما چرا ؟؟؟یه شبه؟؟حرمت خدا رو نمیشه توی یک شب شکست؟؟دل امام زمان رو نمیشه یک شبه شکست؟؟این همه حرام؟؟
پس همگی دست بزنید...شیطان هم داره میرقصه....

رقص..

شاید خیلی ها بدشون بیاد،اما به این جمله اعتقاد دارم:
رقص مرگ شخصیت انسانی است

بیاید از بالا یه نگاه به رقص بندازیم...انجام حرکات موزون در اثر شادی بیش از حد..اصلا کار با حرام با حلالش نداریم،به قول جناب صمدی آملی جفتک زدن حرام نیست،اما کسی اینکارو نمیکنه..
این که یک نفربر اثر شادی چنین حرکاتی از خودش انجام بده..آیا با شخصیت یک انسان منافات نداره؟؟؟آیا رقص همون جوگیر شدن و خارج شدن از حالت طبیعی نیست؟..یا این که یه مرد با نیم کیلو سیبیل بره وسط و برقصه.....
آیا این ها سنت الهی ازدواج هستند؟؟؟
بعضی ها که همین رقص رو به صورت مختلط و مست و با صدای جیغ و ..انجام میدن ......

پایان مراسم و مردم آزاری...

خب مراسم تمام شد،حالا همه زن و مرد باهمون وضعیت آرایش و این که همه میدونیم خیلی آقایون مست میکنن توی عروسی سوار ماشین ها میشن و راه میفتن و بوق بوق بوبوق بوق...
حالا این که مردم خوابن و شاید یکی مریض داشته باشه و ...مهم نیست،مهم اینه همه خوش باشن و یه شب به یاد موندنی بشه...
خب مراسم تمام شد....گناهی بود که انجام نشده باشه؟؟؟
حالا شما موندی و یک دنیا بار گناه ...شما موندی و شکستن دل امام زمان و مراسم روز اول زندگی شما باعث این همه گناه و حرام شد...
نکنه الان از خدا کادو میخواید؟؟؟
بیدار بشیم و دین و ایمانمون رو فدای یک شب نکنیم،بذارید همه بگن طرف خشکه،بذارید بگن افراطی،بذارید همه ناراحت باشن و هر چی دوست دارن بگن اما رضایت خدا رو با هیچ چیز عوض نکنید....محکم پای عقایدتون وایسید و شک نداشته باشید که خدا میدونه و میبینه شما رو و این کار شما گم نخواهد شد....
ازدواج سنت پسندیده الهی است..پس خدا رو فراموش نکنیم و انشالله خدا هم هدیه آسمانی مودت و رحمت رو در زندگی ما قرار خواهد داد...:Gol:

با او
سلام و ادب؛

با تشکر از موضوع مهم و مطالب خوب آیدی محترم تنهاترین سردار، بنظرم رسید حالا که این موضوع مطرح شده است چند نکته را تذکّر دهم؛

اشاره ای داشتند دوستمون به فاکتور های مورد توجّه در خواستگاری، واقعا این مسئله ی مهم است که امروزه در خواستگاری ها، یه چیزهایی که نباید توجّه شود، توجّه می شود و به مسائلی که باید توجّه شود، هیچ توجّه نمی شود.

مثلا به جزئیات مسائل مالی نباید توجّه شود و همین که یک حدّاقلی از درآمد و محل زندگی و... بود کافی است. ولی به سنخیّت شخصیت و فرهنگ دو فرد، توجّه بشه که به هم می خورن یا نه؟! ساختار روانی و شخصیتی دو نفر ببینند به هم می خوره یا نه؟! مثلا اینطور نشه که یکی درون گرا باشه و همیشه از تنهایی و سکوت و خلوت خوشش بیاد و یکی برون گرا باشه و دائما شلوغی و رفت و آمد و مهمانی رو دوست داشته باشه و بعد به مشکل بر بخورند! یا بررسی کنند که این دختر خانم، برای روزهای سخت آماده هست یا با کوچکترین مشکلی زندگی را رها خواهد کرد و خواهد رفت؟! یا این آقا پسر درست اجتماعی شده که بتواند از حقوق خانواده و همسرش دفاع کند یا یک آدم بدون اعتماد به نفس و ضعیفی است که چند نفر لازم است خود او را مدیریت و مراقبت کنند؟!
و دو نفر کُفو هم باشند، البته استاد امجد می فرمودند این منظور کُفو مالی نیست که از نظر مالی هم سطح هم باشند، بلکه کُفو فکری مطرح است، یعنی از نظر سطح فکری، هم سطح باشند.

باید به مسائل مهم پرداخت.

نکات و توصیه هایی از عارف ربّانی، آیت الله امجد در این باب؛

«ما به اسم مسلمان هستیم، ولی در عمل ماتریالیست هستیم. به جهت اینکه نه ازدواج و عروسیمان اسلامی است و نه مراسم ختم و کفن و دفن.
در ازدواج هر دو طرف دختر و پسر، اعمال غیر اسلامی دارند، از طرفی مهریه های سنگین می بندند که درست نیست، بعد هم می گویند کی داده و کی گرفته، که این جمله ی درستی نیست، حتّی اگر با توجّه به معنای این جمله و با اعتقاد این رو بگن که کی داده و کی گرفته، ممکنه عقدشان مشکل هم پیدا کند. بعد هم که مهریه ی زیاد را بستند، فردا خانم می گذارد اجرا و پسر بیچاره را می اندازند زندان.

از آن طرف هم از سمت پسر توقع جهیزیه های آن چنانی دارند و پسر هم نامردی می کند، روز اول می گوید چه دختر خوبی، دو روز بد رفتار لوسی انجام می دهد می گوید دلم زده شد و نامردی می کند و سبک سری و... .

در زندگی هم، البته من منکر نیستم که مسائل اقتصادی مهم است و در زندگی اثر دارد، ولی اگر اخلاق باشد، مشکلات اقتصادی قابل تحمل و رفع است. اما اگر اخلاق نباشد، دنیایی هم ثروت و خانه و املاک باشد، زندگی زهرمار می شود. اولین و مهم ترین و موثرترین لازمه ی زندگی مشترک، اخلاق و گذشت است.»
منبع: تقریرات خودم از بیان استاد (احتمال تفاوت در کلمات استاد هست.ولی محتوا یکلامشان دقیقا همین بود.)

مراسم شاد و در عین حال شرعی ممکن است؟!

نکته ی دیگر اینکه البته در دین ما توصیه شده که مراسم عروسی با شادی و سرور برگزار شود. که بر اهل فقه، نظرات شیخ و دیگر بزرگان در این باب پوشیده نیست، چنان که اگر درست خاطرم مانده باشد، خود شیخ بود که زدن دف و نقّاره را دارای مشکل یا محل احتیاط می دانست غیر از مراسم عروسی که توصیه هم به آن شده. از دوستان مسئول امور فقهی، اگر دسترسی به منبع دارند و خاطرشان هست عین عبارت ممنون میشم در اینجا قرار دهند.

امّا گاهی در جامعه ی ما فکر می شه که اگر عروسی همراه با حرام نباشه و توش حدود الهی رعایت نشه، نمی شه که شاد باشه و با خوشحالی و سرور برگزار بشه و گویی دینی و خدایی و شرعی شدن مراسم، یعنی غیرشاد شدن مراسم. در حالی که اصلا چنین چیزی درست نیست. اگر محل برگزاری مراسم خانم ها و آقایون جدا باشه، موسیقی حلال پخش بشه، مراسم شعر خوانی، فرد لطیفه گو و... همه موجب شادی و البته حلال هم هست.

پس فکر نکنیم که اگر مراسم ما شرعی و الهی شد، باید شاد نباشه، بگو و بخند نباشه، هیچ گونه موسیقی نباشه، لطیفه گویی و طنز و... نباشه. نه می تونه همه ی اینها باشه، و البته همش در حیطه ی شرع.

البته در این موارد بهتره خانواده ها به وسعشون نگاه کنند، کسانی که اونقدر پول دارند که برگزاری چنین مراسمی که حلال هم باشه و شاد هم باشه، براشون پول خورد محسوب می شه و ضمن این مراسم، به ده ها فقیر هم می رسند، خب برگزار کنند. ولی وقتی جوانی اول زندگی حتّی خانه ای که تهیه کرده هم با وام و قرض است و خانواده اش هم وسع مالی زیادی ندارند، روا نیست که چندین میلیون پول را که اول زندگی به چند درد زندگی می توانند بزنند، بدهند به یک شب شاد بودن دیگران و خودشان و می تونند با یک شام در منزلشون به فامیل های درجه اول و دوم، مراسم را تمام کنند و یک سفر زیارتی یا سیاحتی بروند و بیایند و زندگی شان را شروع کنند.

در مورد رقص هم، چند نکته عرض می کنم؛

اولا همانطور که جناب تنهاترین سردار هم گفتند، جدای از بحث حلال و حرام این مسئله، اگر کسی عزّت برای خودش قائل باشد، این کار را در شأن انسانی خود نمی داند و انجام نمی دهد.
خصوصا رقصی که امروزه میان مردم شهری، رایج است که کاملا همراه با کارهای جلف، و اعمال سبک انجام میشه. چون مثلا رقص های محلّی که به صورت دسته جمعی در ایلات و عشایر یا بعضی اقوام و قومیّت ها انجام می شه، مثل رقص با چوب و... که نمادین بوده و نمادی از شجاعت و... است، و اصلا هم جلف نیست، موسیقی اش هم خیلی ساده و یا طبل و... انجام می شود، که گاهی تلویزیون هم پخش می کند، این فرق درد، با این عمل جلفی که در عروسی های شهرنشینان رایج است.

چرا گفتم جدای از بحث حلال و حرام، در شأن انسانی هم نیست، چون بعضی از فقها که بعضیشون الان هم زنده هستند، و مرجع تقلید هم بوده و دارای رساله و دفتر و... می باشند، نظرشون این هست که رقص مرد در مجالس صرفا مردانه و رقص زن در مجالس صرفا زنانه، اشکال ندارد. برای مقلّدین این مراجع غرض کردم که جدای از بُعد شرعی، این کار، کار خیلی جالبی نیست.

الهی لاتکلنی إلی نفسی طرفه عین ابدا!

پیوسته متعادل و متعالی
یاحق

سلام دوست عزیز.من خودم تقریبا چهار الی پنج سالی است که دیگر به عروس نمیروم.موقع عروسی با پدرومادرم سر نرفتن به عروسی بحث داشتیم داریم.
حدود یک یا دوهفته ای هم هست که دیگر آهنگ چه ایرانی,چه موزیک بی کلام و.. رانیز گوش نمیدهم.چون تازه فهمیدم بیشتر آهنگ ها شیطانی است.اگرم هم به این چیزا اعتقاد ندارید باید بگم وقت گیر است.آهنگ ها چه شاد چه غمگین فقط غمگین شدن رابیشتر میکند,طوری که متوجه اش نمیشوی.
حال که دیگر موسیقی گوش نمیدهم میخواهم بگویم احساس میکنم اعتماد به نفسم بیشتر شده.انگار که احساس گناه نمیکنم.
باشد تاظهور اقایمان پاک بمانیم.باشد که برای سربلندی ما نزد ایشان دعای فرج و عهد را بخوانیم

بنام خدا.
سلام.
خیلی زیبا بود.
ادامه بدید لطفاً.
از پست دوم خیلی خوشم اومد:Kaf:.
التماس دعا.

عــــلی;187171 نوشت:
از پست دوم خیلی خوشم اومد.

سلام

دستاتونو مشت کنید

بزنید روی سینتون

بگویید الهی الهی:Nishkhand:

و بعد دست تاتونو بالا بگیرید بگویید

خدایا تمامی جوانانی را که طالب ازدواج هستند تا دینشون را کامل کنند را کامروا بفرما

:hamdel:

و در اخر دستاتونو به سمت چپ بگیرید و به شکل موازی

تند به سمت راست ببرید

و 3 مرتبه تکرار کنید

و هر دفعه بگویید یه پست جدید ببینید :khandeh!:

خدایا دلم سرد است تو گرمش کن
دلم درگیر این درد است تو خوبش کن

چراغ خانه ام کور است
تو نورش کن:Hedye:

تنهاترین سردار;187055 نوشت:
[=arial]
دست دست...همه دست بزنید و موسیقی شیطان هم بخونه ..اتفاقا شیطان هم داره با شما میرقصه...پس حسابی صداشو بلند که همسایه ها هم نتونن بخوابن...
ترجیحا موسیقی زنده باشه،اگر عروسی مختلط هم بود که چه بهتر ،مثل گاو و گوسفند...مثل خوک...
یه شب این حرفا رو نداره که...خوش باشید...
اما فردا دست به دامن خدا نشید که خدایا خودت گفتی مودت و رحمت ..

سلام:Gol:

توی شهر ما کمتر عروسی پیدا میشه که ارگ نداشته باشه.از هر 100 عروسی فقط 1مورد پیدا میشه.حتی مذهبی ترین ها هم بخاطر حرف مردم اینکار رو میکنن.برای هر شب بالای 1تومن هزینه می گیرن.معمولا خواننده ها نوع رقص عروس خانم و آقا داماد رو هم تعیین می کنند

حدود 4سال پیش شب شهادت حضرت زهرا(س) عروسی یکی از دوستان خانوادگیمون بود.با اینکه خیلی ها بهشون تذکر دادن که مراسم رو برای 1شب دیگه تدارک ببینن اما توجهی نکردن.وسط عزاداری های مردم صدای ارگشون تا اون سر شهر شنیده می شد.کمتر از 2ماه از عروسیشون گذشته بود که داماد به طرز عجیبی فلج شد و درمانی برای بیماریش پیدا نشد و فوت کرد.عروس هم بعد از مرگ داماد در 1حادثه رانندگی کشته شد
و به این میگن خوشبختی.....

مطالب اونقدر خوب و کامل هست که جایی برای بحث نیست:Kaf::Kaf::Kaf:

با سلام و احترام

واقعا به راحتي ميشه مجالس عروسي رو بدون گناه و خيلي خوب و شاد برگزار كرد .

شب جمعهٔ گذشته كه مقارن بود با ولادت با سعادت خاتم الانبياء صلي الله عليه و آله و سلم و امام جعفر صادق عليه السلام جشن عروسي برادرم بود.

با اينكه توي تالار بود اما نه موسيقي داشتيم، نه رقص داشتيم، نه ماشين عروس درست كرديم، داماد هم وارد مجلس خانم‌ها نشد:Labkhand:، (با اينكه مادر عروس اصرار داشت داماد بياد مهمونامون دامادمون رو ببينند ولي برادرم قبول نكرد)، نه بعدش عروس رو تو خيابونا كشونديم! :Nishkhand: و....

فاميل‌هاي طرف عروس كمي اهل بزن و برقص بودند و اولش ما كمي نگران كنترل مجلس بوديم، ولي به لطف و عنايت امام زمان ارواحنا له الفداه اونقدر مجلس‌مون پرشور و جذاب بود كه هيچ اتفاقي نيفتاد و در آخر همه‌ي ميهمانان حتي طرف عروس بسيار خوشحال و متشكر بودند و تعريف مي‌كردند.
و از همه مهم‌تر خانوادهٔ عروس و خود عروس خانم بسيار راضي بودند و مدام تشكر ميكردند.

واقعا فكر نمي كردم مجلس‌مون به اين خوبي برگزار بشه.الحمدالله.
بايد از خود خدا و اهلبيت عليهم السلام خواست، و به خودشون توسل داشت كه خودشون نظارت داشته باشند و كمك‌مون كنند.
خواستن توانستن است.

به فرموده‌ خود خدا:
والذين جاهدوا فينا لنهدينهم سبلنا ان الله لمعع المحسنين.

آذر بانو;187208 نوشت:
واقعا فكر نمي كردم مجلس‌مون به اين خوبي برگزار بشه.الحمدالله. بايد از خود خدا و اهلبيت عليهم السلام خواست، و به خودشون توسل داشت كه خودشون نظارت داشته باشند و كمك‌مون كنند. خواستن توانستن است.

سلام

من الان رو هوام!!!!

دعا کنید بتونم تا موقع عروسی ام ایمانم رو قوی کنم

و عروسی شایسته نصیبم بشه:hamdel:

آذر بانو;187208 نوشت:
شب جمعه? گذشته كه مقارن بود با ولادت با سعادت خاتم الانبياء صلي الله عليه و آله و سلم و امام جعفر صادق عليه السلام جشن عروسي برادرم بود. با اينكه توي تالار بود اما نه موسيقي داشتيم، نه رقص داشتيم، نه ماشين عروس درست كرديم، داماد هم وارد مجلس خانم‌ها نشد، (با اينكه مادر عروس اصرار داشت داماد بياد مهمونامون دامادمون رو ببينند ولي برادرم قبول نكرد)، نه بعدش عروس رو تو خيابونا كشونديم!

با تشکر از مطالب خوب شما و دوستان
انشالله که مبارک باشه و خوشبخت بشن...و احسنت بر برادر شما..
اينم يادم رفته بود که توي چنين عروسي هايي به طرز عجيبي داماد با همه خانم ها محرم ميشه...!!!!انگار ديگه ارايش و نشون دادن زينت ها توي اون يه شب ايراد نداره..
با همون وضع آرايش کرده و لباس باز که در بهترين حالت يه چادر ناقص ميندازن روش عروس تصميم ميگيره اعضاي فاميل و دوستاشو به داماد معرفي کنه....
اين ديگه مربوط به بي دين ها نيستا...خودم ديدم که ميگم توي خانواده هايي که خيلي ادعاي مذهبي بودنشون ميشه اين اتفاقات داره ميفته...

سلام
انصافا بحث خوبیه... البته یکم برای ما جوون های طالب ازدواج دردناکه چون جنگیدن با یک سری چیزا آسون نیست... چند بار پیش خودم نشستم یه سیستم واسه شب عروسی بچینم که گناهی توش نباشه... آخرش به یه چیز رسیدم... عروسی تو ماه رمضون
آره تو ماه رمضون... یکی از شبای آخر ماه رمضون... قبل از افطار ملت رو دعوت کنین و افطاری دور هم باشیم... یادشون بیارم که یک شب هزار شب نمیشه دروغه... چون خدا چند روز پیشش گفت یه شب گاهی از 1000 ماه هم بالاتره... یعنی پاش بی افته یه شب 1000 شب که سهله... سی هزار شب میشه... تازه بالاتر
مراسم هم مختلط باشه... روی کارت بنویسن بدون مراسم مختلط هست و خبری از موسیقی و رقص نیست... هر کسی هم بدحجاب و آرایش کرده بیاد فقط ما رو ناراحت میکنه... (حالا بستگی به جو فرهنگی شاید این مورد رو نشه کاریش کرد و همون بهتر که جدا باشه چون بعضی افراد حرمت ماه رمضون رو هم نگه نمیدارن...)
عروسی با تلاوت قشنگ و دلنواز و گوش نواز قرآن شروع بشه... آخ که چی میشه سوره ی یس یا الرحمن باشه... تلاوت هایی که نفس آدم رو بند بیاره... یادش بخیر یه بار یه بنده خدایی توی مسجد دانشگاه قبل از اذان داشت قرآن میخوند... آدم روحش پر میکشید... رسما شده بود آیت الله... نشانه ی خدا... همه حض میکردن
بعد از عروسی که به نظر بنده عروس داماد باید ملت رو سر یه چهار راهی چراغ قرمزی چیزی بپیجونن و برن یه گوشه تا صبح با هم حرف بزنن و قول و قرار بذارن... اگرم نه قشنگ دم در وایسن یکی یکی مهموناشون رو بدرقه کنن و خودشون آخر سر برن
راستی نماز جماعت یادم رفت... نمازی که صف آقایون داماد باشه و صف اول خانوما عروس... اینو هم باید تو کارت دعوت قید کرد تا ملت حسابی حساب کرد بیاد دستشون که مجلس سطحش بالاست... آسمونی برگذار میشه نه زمینی... ضعیفاش نیان که اذیت میشن
خداییش یه تیر و چند نشون؟... هم ولیمه ی عروسی... هم افطاری دادن... هم صله رحم تو ماه رمضون... هم تلاوت قرآن... هم نماز جماعت... هم ترویج فرهنگ ازدواج های بدون گناه... تازه بحث اطعام نیازمندا و این چیزاش هم که جای خودش
فقط یه شیر مرد میخواد مثل حاج آقا نقویان (عزیز دلم) که هم پایه باشه نماز جماعت رو بخونه... هم پایه باشه جک و لطیفه بگه... آخه خودش یه بار گفت این کارو کرده و توی مراسم عروسی رفته واسه ملت جک گفته و مجلسی که داشت از هم میپاشید رو جمع کرده... به علاوه اینکه حضور چنین شخصیتی باعث میشه باز یک سری بیشتر حرمت نگه دارن
ولی اول و آخرش بر میگرده به خود عروس و داماد که چقدر حاضرن روی اعتقاداتشون وایسن... آره یک سری بعدا پشت سرشون حرف میزنن که نون و پنیر و خرما و این چیزا هم شد شام عروسی... خلاصه هر کسی یه چیزی میگه ولی مهم ترین چیز ثوابی هست که جمع شده... به نظر من این مراسم توی اون زمان و اون همه حال و کیفی که داره به خودی خودش خیلی از حاشیه ها کم میکنه ولی بازم به بزرگی دل عروس داماد و حمایت چهار تا بزرگتر از تصمیمشون بستگی داره
احیای سنت ها سخت نیست... یکم سنت شکنی میخواد

ادامه دارد ...

این همه حرف زدم چهار ختم راجب مهریه بگم... برادرا... چیزی که ندارین قبول نکنین... حالا باز یکی میگه الان ندارم ولی دو سه سال دیگه که جور میشه... اما اونی که به قول سردار 1000 تا و 2000 تا رو قبول میکنه و خداییش نه داره و نه میخواد که بده اون طرف باهاش بد حساب میکننآ...
خواهری که مهریه ی بالا میگی... طرف اگه نخواد بده و بگه باشه که ارزشی نداره... یه دروغ بزرگه... کی دوست داره زندگیش رو با یه دروغ بزرگ شروع کنه... + اینکه طرف شرعا مدیون محسوب میشه... اگه نمیخوای بگیری که پس چرا قبول میکنین... اگرم میخوایین بگیرین که خوب بابا یکم منطقی تر... هر چند مردی که نخواد بده و نیتش ندادن باشه اون طرف خدا عین کسی که رابطه نامشروع داشته بهش نگاه میکنه... لابد یک سری الان سند و آدرس حدیث میخوان... اون سر جاش... ولی خداییش منطقی هم نگاه کنیم درسته دیگه... شما از یکی میخوای بله بگیری... که عقد کنین... عقد هم یعنی جلو خدا قول دادن و از خدا اجازه گرفتن... یعنی من پایبندم به این که توی چهار چوب قوانین خدا زندگی کنم... شرط عقد هم مهریه است... خوب وقتی کسی پیش شرط رو دور میزنه و همین جوری یه چیزی رو قبول میکنه تا کارش این جا راه بی افته... خوب اون طرف کارش گیره دیگه... مگه عقد برای اثبات صبر و ایمان به خدا نیست؟... که من میتونستم همین جوری هم برم دنبال یکی ولی خواستم از کانالی که خدا برام مشخص کرده برم؟... مگه اینا نیست... خوب نصفه نمیشه که... به هر حال کسی که نخواد مهریه رو بده به گفته ی پیامبر (ص) اولا در نزد خدا مثل کسی هست که رابطه ی نامشروع داشته... + اینکه موقع حساب کتاب خدا از ثواباش میگیره و حق زنش رو میده... من یکی که نه اهل ظلمم نه طاقت اخم خدا رو دارم... ترجیح میدم خودم همسرم رو با نیت قلبی و گشاده رویی توی تمام اعمال ثوابم شریک کنم... نه اینکه اون طرف هم اعمالم بره هم ظالم باشم و اهل دوزخ... ازدواج میکنیم که رشد کنیم... نه اینکه بجای بالا رفتن از طبقات بهشت یکی یکی طبقات جهنم رو بریم پایین

گاهی یادمون میره چرا ازدواج میکنیم.. هدف گم میشه... ازدواج میکنیم برای خالی نبودن عریضه... (املاش درسته؟) خداییش چند نفر طوری همسر انتخاب میکنن و طوری برنامه ریزی میکنن که هدفشون داشتن فرزندان صالح باشه

خدایا خودت راهنمایی مون کن و مسیرمون رو هموار کن که جز تو داد رسی نیست... درد دینمون رو باید بریزیم تو خودمون و صدامون در نیاد که نکنه بقیه ناراحت بشن... این روزا بخوای خدا رو راضی کنی باید نارضایتی خیلی ها رو به جون بخری... از پدر مادر گرفته تا فامیل و رفیق و آشنا
ولی بازم میگم خدا خداست... برای بنده اش کافیه... وقتی به این فکر میکنم که خدا قراره تو به نتیجه رسیدن تلاش هام کمکم کنه و اگه من همه ی تلاشمو بکنم اون کمبوداش رو جبران میکنه آروم میشم... چون خدا خداست... یه دونه است... دوست داشتنی ترین وجودی که با خیال راحت میشه بهش تکیه کرد

خداوندا به امید تو... راضی هستم به رضای تو

با سلام و احترام

به نظر من حتي الامكان سعي كنيد مجلس‌تون رو بي‌گناه برگزار كنيد.
البته در اين مسير اول بايد همسران هم‌دل و متحد باشند و اين خيلي خيلي مهمه.
يكي از دوستان من به شوهرش گفته بود اگر خانوادتون تو مجلس دست و رقص راه بندازن، اولين نفري كه به نشانهٔ اعتراض بلند بشه و از مجلس بيرون بره خودم (عروس) هستم.

و بعد بايد خانواده‌ها ياور، همدل و هماهنگ با عروس و داماد باشند، و مجلس رو مديريت كنند.

اگر به هيچ عنوان شرايط مجلس بدون گناه فراهم نميشه، عروس و داماد برن يك سفر زيارتي و برگردند و مجلس وليمه مكه و عروسي رو با هم بگيرند.

ولي نبايد مجلس رو طوري برگزار كنيم كه موجب مسخره كردن ديگران واقع بشه.

سلام دوست عزیز.زندگی وسرنوشت دست انسان خودش است.دردنیای مدرنی زندگی میکنیم.هرکاری میخواهیم انجام بدهسیم میگوییم مردم پشت سرمان حرف میزنند.گور باباشون.ماباید کاری کنیم خدا راضی باشه,بندشم که ناراضیه بخاطر اینکه شیطان بهش دستور میده واین نوعی غیبت میشه.اگه عمری باشه و بخام زن بگیرم به همم گفتم که میخوام برم کربلا.گفتم یبار مجردی رفتم حالام میخوام واسه دومین بار باهمسرم برم.گور بابای کسی که ناراضیه.به من چه.
امیدوارم حرفامو فوش ندونین.آخه عقده شده که هر کاری میخوای انجام بدی میگن حرف در میارن.
باشد که به کمک اماممان حضرت مهدی شیطان رانابود کنیم.

سلام
با بیشتر حرف های دوستان و جناب تنهاترین سردار موافقم ولی یه مطلبی رو هم خواستم اضافه کنم اونم اینکه نگید گوربابای حرف مردم! چون همین مردم جزئی از خانواده خودمون هستن
راستش ساده برگزار کردن و بدون گناه بودن مجلس از جمله آرزو های منم هست ولی هرکس یه موقعیتی داره هر کس یه جایگاه اجتماعی داره که باید متناسب با شانش مجلس برگزار کنه
همین قضیه در مورد انتخاب همسر هم صدق میکنه یادمه تو یه تاپیک موارد هم کفو بودن و استاد سینا بررسی کردن قطعا همکفو بودن فقط شامل دین و ایمان نمیشه ولو اینکه این از همه مهمتره اما ایمان طرف باعث نمیشه که بقیه موارد و نادیده بگیریم یه جا یادمه انگار تو همین تاپیک بود که سرکار آذربانو خیلی قشنگ این نکته رو توضیح دادن
در مورد اینکه خانم ها سخت نگیرن و رویایی فکر نکنن و منتظر شاهزاده با اسب سفید نباشن فرمایشات درست ولی دختر شاه هم که نمیتونه زن گدا بشه میتونه؟ پس دو خانواده باید تقریبا از نظر مالی تویه سطح باشن
دو سه روز پیش توی رادیو معارف بحث راجب ازدواج آسان بود و کارشناس شدیدا داشت دخترا رو به اینکه سخت نگیرن تشویق میکرد که دختر خانمی تماس گرفت و گفت:
من دختری تحصیل کرده هستم که کارمند هستم و دستم توی جیب خودمه خانواده معتقدی هم دارم اساسا خودم و خانوادم به دنبال مادیات در ازدواج نیستیم خواستگاری برای من اومد صحبت های اولیه و کردیم و توافق های اولیه بدست اومد بعد که صحبت به خرج و مهریه و جشن رسید من نظرمو اعلام کردم که مهریه 14 تا و جشن عروسی هم نمیخوام و خلاصه اینو نمیخوام و اونو نمیخوام بعد میدونین خانواده داماد و در راس اونا داماد چی گفتن؟ برگشت گفتن شما حتما یه عیبی داری که این قدر راحت گرفتی و هیچی نمیخوای!!!
اینم عوض تشکر!!!
کارشناس جا خورد! بعد از چند لحظه سکوت گفت خانم اون آقا قطعا لیاقت شما رو نداشت
خوب این درست ولی ضربه به اون دختر و کی میخواد جواب بده؟
بعدش کارشناس گفت ما نه مهریه 14 تا رو قبول داریم نه 2000 تا یعنی نه زیاد نه کم اعتدال

با سلام و احترام

Reza-V;187259 نوشت:

روی کارت بنویسن بدون مراسم مختلط هست و خبری از موسیقی و رقص نیست... هر کسی هم بدحجاب و آرایش کرده بیاد فقط ما رو ناراحت میکنه... (حالا بستگی به جو فرهنگی شاید این مورد رو نشه کاریش کرد و همون بهتر که جدا باشه چون بعضی افراد حرمت ماه رمضون رو هم نگه نمیدارن...)

براي مجلس برادرم به خانواده عروس خيلي تاكيد كرديم كه به فاميلاشون مستقيم و غيرمستقيم تذكر بدن كه ما تو مجلس موسيقي و رقص نداريم.
پايين كارت هم نوشتيم: «از اينكه شئونات اسلامي را مراعات مي‌فرماييد، پيشاپيش كمال تشكر را داريم.»

منتهي يك‌سري از مهموناشون به خاطر اينكه موسيقي و رقص نداشتيم و چنين جمله‌اي رو پايين كارت نوشته بوديم نيومدند :khandeh!:
خانواده‌ عروس كه ميگفتند: بهتر كه نيومدند! وگرنه مجلس‌مون رو به هم مي‌ريختند!

Reza-V;187259 نوشت:

راستی نماز جماعت یادم رفت... نمازی که صف آقایون داماد باشه و صف اول خانوما عروس... اینو هم باید تو کارت دعوت قید کرد تا ملت حسابی حساب کرد بیاد دستشون که مجلس سطحش بالاست... آسمونی برگذار میشه نه زمینی... ضعیفاش نیان که اذیت میشن
خداییش یه تیر و چند نشون؟

معمولا تو تالارها جاي وسيعي وجود نداره كه همه نماز رو به جماعت بخونند ولي به نظرم خود عروس و داماد به عنوان اولين افراد وقت اذان بايد بلندشن و برن نمازشون رو بخونند.

Reza-V;187259 نوشت:

تازه بحث اطعام نیازمندا و این چیزاش هم که جای خودش

ديروز يك روايتي رو ديدم خيلي جالب و تامل برانگيز بود برام:

پپامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند:
چه بدطعامي است طعام عروسي‌يي كه در آن، ثروتمندان پذيرايي و مسكينان منع شوند!

واقعا چه اشكالي داره مراسم رو متعادل برگزار كرد و چند نفر ضعيفتر رو هم در مجلس دعوت كرد.

Reza-V;187259 نوشت:

فقط یه شیر مرد میخواد مثل حاج آقا نقویان (عزیز دلم) که هم پایه باشه نماز جماعت رو بخونه...

اين موضوع هم خيلي مهمه
اگر ميخواين مجلس‌تون خوب برگزار بشه و مردم هم الگو بگيرند و خوش‌شون بياد ، دو‌سه‌تا آدم فهميده و شوخ‌طبع و باتجربه دعوت كنيد كه حسابي مجلس رو گرم كنند...

سعي كنيم مردم رو به سمت گرفتن مجالس بدون گناه دعوت كنيم نه اينكه كاري كنيم كه از اول تا آخر مسخره كنند و نيشخند بزنند.

Reza-V;187259 نوشت:

ولی اول و آخرش بر میگرده به خود عروس و داماد که چقدر حاضرن روی اعتقاداتشون وایسن...
و حمایت چهار تا بزرگتر از تصمیمشون بستگی داره

بله نهايتاً لب كلام برميگرده به اتحاد و همدلي خود عروس و داماد.

آذر بانو;187275 نوشت:
و بعد بايد خانواده‌ها ياور، همدل و هماهنگ با عروس و داماد باشند، و مجلس رو مديريت كنند.

سلام

این خیلی خوبه!!

من چند بار دارم به مادرم می گم که من نمی خواهم موسیقی و رقص توی عروسی ام باشه

مادرم مخالفت نمی کنه

اما من نگرانم

حتی پدرم وقتی ولیمه مکه مو می دادم اولش مداحی و مولودی برادرم پخش کرد ولی صاحب رستوران
یه سی دی موسیقی اورد گفت الان اینا رو می زارند اما پدرم جانبداریمو کرد و گفت من اهلش نیستم

یکی از از اقوام نسبتا نزدیک من هم اهل موسیقی نیست توی عروسی شون هم موسیقی نبود (توی شهری دیگه)

اما خبرش به من رسید که فامیلم اونجا بزن و بکوب راه انداختند نکنه برای منم این طوری بشه!!! (البته با سطل)

برادرم هم می گه توی مراسم منم موسیقی نیست

اما باید دید در عمل چی می شه!!!

خدا ختم به خیر کنه عاقبت هممونو!!!

برنامه به سمت خدا رو امروز دیدید؟ در مورد موسیقی چی می گفت؟ :hamdel:

من البته لولم در حد اینه که خودم گوش نمی دم اما اگر پخش بشه هم مخالف نیستم

مگر صدای زن باشه که شدید مخالف ام

البته الان دیگه فهمیدم امر به معروف با احتمال اثر همراه است سکوت می کنم!!!

:Gig:

سلام،ضمن تشکرازجناب تنهاترین سرداروهم چنین استادطارق بابت مطالب مفیدشون
واقعاً آدم غصه میده همچین عروسی هایی متأسفانه خیلی وقتا میبینیم جشنهایی هم که به مناسبت اعیاد اسلامی گرفته میشه آغشته به این گناهان میگردد.چندمورد رو هم دیدم که خانواده ها به خاطرمسائل مالی مانع رسیدن دوجوون به هم میشن.نمونه اش دوستم خودمه هم خودش هم آقاپسرطلبه هستندکاملاًهمدیگر رو پسندیدندوحتی آزمایش هم دادندولی چون وضع مالی آقا پسر خوب نبود خونواده ها به توافق نرسیدن البته بیشترین مخالفت ازجانب پدردامادشد اونم نه به خاطرمهریهتاهمین الآن دختره سراغ پسررو ازمنمیگیره آقاپسرهم سرااغ دختررو از داداشم.
بعضی خونواده ها هم با اجبار به انجام یه وصلت مسبب بدبختی جوونا میشن.
ببخشید پرگویی کردم.جاش نبود فکرکنم ولی واقعاًبعضی خونواده ها حرصم رو درآوردن

ببخشید حواسم نبود فقط صفحه ی اول رو خوندم نظر دادم.

ای بابا . نفستون از جای گرم بلند میشه
همه چی هم دست عروس دوماد نیست . حتی دست خونواده هاشون هم گاهی نیست
گاهی فقط عروس داماد هستند که جلسه برگزار شه. وگرنه نه نظراتشون اعمال میشه نه کسی به خاطر اونا کوتاه میاد

دوستم و همسرش دو گنگشک هستند که دانشجویی ازدواج کردند. و آرزوی یک ازدواج ساده رو دارند. اما خانواده های جفتشون که تریپ مایه دار هستند اصلا این دو رو نمیبینند. اونقدری که به فکر سرویس وتلار و ... هستند , خوشحالی این دو تا اهمیت نداره.
این دو تا هم مقداری مخالفت کردند. ولی می بینند که پدر مادرها از دستشون ناراحت میشن, به خاطر احترام بزرگتر ها کوتاه می آیند:Gol:

تو عروسی یکی از نزدیکان هر دو خانوده اهل بزن و بکوب نبودند , مهمونها با خودشون دستگاه و سی دی و.... آورده بودند و اصلا به خانواده دو طرف حق دخالت نمی دادند. هر چند که عروس نماز اول وقت با همون لباس عروسیش خوند.ولی باز هم عروسیشون اون طور نبود که می خواستند:Moteajeb!:

البته باید تا جایی که توانیی هست , سعی خود رو کرد ولی وقتی نمیشه....؟؟؟؟
چه طور برخورد کنیم که والدین و دیگر بزرگترها ناراحت هم نشن و هم جلسه بی گناه برکزار بشه:ok::Gig:

حرام حرام است....

نگذاشت تالار بگیریم ،ما هم تمام مراسمات را توی خانه گرفتیم.
خانم ها دور تا دور نشسته بودند و و طبق رسم ،داماد باید می آمد کنار عروس مینشست تا هدایای خانواده ها تقدیمشان گردد.
گفتم:مادر جان!پاتختی است همه منتظرند،چرا نمیایی؟اگر نیایی فکر می کنند عیب و ایرادی داری!!
گفت:نه هر فکری میخواهند بکنند،از نظر اسلام درست نیست جایی بروم که ای همه خانم آنجاست.کنترل نگاه در این شرایط سخت است مادر.سخت!!

شهید حسن آقاسی زاده

شنیده بودیم نماز جماعت برایش اهمیت دارد،ولی فکر نمیکردیم انقدر مصمم باشد!!!
صدای اذان بلند شد،همه را بلند کرد،انگار نه انگار عروسی است..آن هم عروسی خودش!!!
یکی را فرستاد جلو ،بقیه هم پشت سرش ،نماز جماعتی شد به یاد ماندنی.

شهید محمد علی رهنمون

من و حمید به کمترین چیزها راضی بودیم به همین خاطر بود که خریدمان از یک دست آینه شمعدان و حلقه ازدواج فراتر نرفت!!
برای مراسم پیشنهاد کردم غذا طبق رسم معمول تهیه شود که به شدت مخالفت کرد!
گفت:چه کسی را گول میزنیم،خودمان یا دیگران را؟اگر قرار است مجلسمان را اینطور بگیرم ،پس چرا خریدمان را آنقدر ساده گرفتیم؟؟!مطمین باش این جور بریز و بپاش ها اسراف است و خدا راضی نیست.تو هم از من نخواه که بر خلاف خواست خدا رفتار کنم..
با اینکه برای مراسم استاندار،حاکم شرع و جمعی از مسولین کرمان آمده بودند ،نظرش تغییر نکرد و همان شام ساده ای که تهیه شده بود را بهشان داد!!
حمید میگفت:شجاعت فقط تو جنگیدن و این چیزها نیست!شجاعت یعنی همین که بتونی کار درستی را که خلاف رسم و رسوم به غلط جا افتاده است را انجام بدهی..

شهید حمید ایرانمنش

لا حول و لا قوة الا بالله
نميدونم چرا بعضي ها در يك شب گناهاني رو انجام ميدن كه براي پاك كردنش بايد يك عمر تلاش كنن چند وقت پيش تو محلمون يه عروسي بود كه حداقل فقط من تا صبح و چند روز بعدش نفرينشون ميكردم بقيه هيچي ، محرم پارسال بچه ها دنبال جا براي هيئت ميگشتن رفته بودن تو يه تالاري گفته بودن ما تا شب 6 محرم اينجا عروسي داريم!!!!!!!!
بنده كه فعلاً قيد عروسي رفتن رو زدم،يه بار دعوت شديم رفتم مشهد يه بار رفتم هيئت بالاخره راه در رو پيدا ميشد ولي آخريه هر كاري كردم نشد شانسم كه نداريم از وقتي پدرمون به رحمت خدا رفت كارتا رو به اسم من ميزنن
يه ساعت قبل از اينكه مراسم شروع بشه رفتم كلي خوش و بش با پدر داماد و اقوام و بعدش اذان گفت يه ساعتي هم نماز و بگو بخند با بچه هاي مسجد تا برگشتم ديدم به به مراسم شرب مي كه ما هم همون جا پيچيديم به بازي ، حالا داماد خاك بر سر خودش سپاهيه و پدر خانومش هم سرهنگه مثلاً
مادرم زنگ زد گفت كجايي گفتم خونه ، وقتي برگشت كلي داد و بيداد كه چرا اومدي ولي تا قضيه رو گفتم گفت كار خوبي كردي

اینم از علائم و عوارض و عاقبت فراموش کردن امر به معروف و نهی از منکره .
یادم میاد قدیما تا یکی صدای ضبطش بلند میشد ، همه تذکر میدادن که هر کاری میکنی تو خونه خودت واسه خودت بکن.

الان دیگه تا خود صبح نباید بخوابی که چی ؟
طرف یه شب عروسیشو خراب نکنیم . گناه دارن . بذار خوش باشن .
اگر هم بری به طرف تذکر بدی یا چپ چپ نگاهت میکنن یا باهات دعوا میفتن .

بابا فرهنگتون کجا رفته ؟ هر ادمی حداقل تو خونش که باید آرامش داشته باشه .

ای کاش عروسیها فقط به همینجا ختم بشه.دیشب جایی عروسی دعوت بودیم همه گناههایی که دوستان فرمودند اونجا انجام شد ولی بدتر از اون زمانی بود که عروس وداماد بین اون همه دختر مجرد مدام حرکتهایی رو انجام میدادن که همه از شدت تحریک واسشون سوت میزدن. عروسی مختلط نبود اما همون حرکات شاید دل خیلی از اون جوونای دم بخت رو خون کرد.نمیدونم این همه لوس بازی وبی ابرویی واسه چی بود ولی از نظر اونا فرهنگ محسوب میشد.شام عروسیشون هم ارزونیه خودشون. من که نخوردم اخه پدر عروس خانوم واسش مهم نیست از کجاپول در بیاره.ولی بجاش کلی غصه ی این ندونم کاری ها رو خوردم و سیر شدم.روزی یکی از معلم های قران چهارم دبستان سر کلاس بحث رقص و پایکوبی و درست وغلط بودنش رو انداخت والنهایه فرمودند رقاص ها عین دلقک هستن..واسشون اهنگ میذارن وبا نوای اهنگ حرکات دلقک گونه انجام میدن..این اویز گوش من شد تا الان ولی خوب عده ای میگن عقب موندگیه کسی از این کارا نکنه و... ودر این مورد انگشت نمای فامیل شدیم.به هرحال وقتی اختیار ادم دست پدر ومادر باشه باید مطیع امر باش . دوستان پای اعتقاداتتون وایسید وخودتون قانون بذارید برای اینجور مراسمات. این هم یه نوع رکورد شکنیه.نرفتن به این جور مراسمات کاری فراتر از عالیه.ولی به هرحال تاجایی که اختیار انسان با والدینه باید مقاومت کرد. نشکستن دل اونا ارجح تره.

لا حول و لا قوه الا بالله

ال یس;187808 نوشت:
نشکستن دل اونا ارجح تره.

نشكستن دل اونها به چه قيمتي ؟ به قيمت شكستن حرمت خدا ؟ به قيمت شكستن دل حضرت صاحب ؟ پدر و مادر ما فداي حضرت صاحب
البته ميشه بدون شكستن دل اونها هم اين كار رو انجام داد ديگه جامعه انقدر هم بد نشده كه خانواده ها بخاطر اينكه فرزندشون نميخواد گناه بكنه باهاش دعوا كنن از خداشون هم باشه داشتن همچين فرزندي

سلام
خوب ما خوشبختانه از این مدل عروسی های خفن نداریم! ته ته مجالس اقوام ما همون بزن و برقصه البته خانم ها نه در حضور داماد
من با نرفتن مخالفم میشه رفت و جوری برخورد کرد که اتفاقا الگو یک مسلمان باشه
میشه رفت و اول وقت بلند شد و رفت به نماز ایستاد
میشه حتی بهترین لباس و بهترین آرایش و کرد ولی هنگام خروج چادر سر کرد و آرایش صورت و کامل شست
میشه رفت و گناه نکرد
البته من چون مجالس خودمونو دیدم میگم میشه ها وگرنه مجالسی که مشروب سرو بشه و .... نه دیگه نباید رفت!

سلام دوست عزیز.با توجه به حدیث پیامبر در آخرالزمان شیعه واژگون میشود وعده ی کمی هستند به دین شیعه پابرجامیمانند.
به نظرتان این روز فرا نرسیده؟
در مقابل این همه گناه چکار کنیم؟ به نظر من خونه نشستن بهتر از رفن به این مجالس است.
حدود چهار الی پنج ساله که دیگه عروسی نمیرم.
حتی اگه زن ومرد نیز جدا باشند.چون من موسیقی نیز گوش نمیدهم.تاثیر بد میذاره. و دوست ندارم از نماز شبم غاقل بمونم

كبوتر حرم;187862 نوشت:
نشكستن دل اونها به چه قيمتي ؟
اینو واسه دل خودم وکسانی که مشکل منو دارن گفتم.اونایی که تک فرزند خونه ان حرف منو بهتر درک میکنن. پدر مادر ازشون زیاد انتظار دارن .

گل مینا;187863 نوشت:
من با نرفتن مخالفم میشه رفت و جوری برخورد کرد که اتفاقا الگو یک مسلمان باشه میشه رفت و اول وقت بلند شد و رفت به نماز ایستاد میشه حتی بهترین لباس و بهترین آرایش و کرد ولی هنگام خروج چادر سر کرد و آرایش صورت و کامل شست میشه رفت و گناه نکرد
من هم تمام این کارا رو انجام میدم وباور بفرمایید همیشه اینجور جاها مهر تو کیفم میذارم وتاحالا هم یکبار حتی یکبار ....الان چیزی بگم میگن شاید دارم تمجید بیجا میکنم..

abolfazl_atoo;187904 نوشت:
چون من موسیقی نیز گوش نمیدهم.تاثیر بد میذاره. و دوست ندارم از نماز شبم غاقل بمونم
احسنتم. کار خوبی میکنید.برادرخوبم توی نماز شب حتما منو هم جزء اون چهل نفر نماز وتر جابدید.معامله متقابل.:Gol:

عالی بود ... :ok:

سلام
یه بار یه دختر خانومی به حاج آقا نقویان گفت عروسی خواهرمه و میدونم مجلس گناهه و از الان گفتم من نمیرم... پدر مادرمم گفتن دیگه دختر ما نیستی... چی کار کنم؟
عزیز دلم حاج آقا نقویان گفت اینکه نری اشتباهه... آدم دل پدر مادر و خواهرشو نمیشکنه که... آما... تو مجلس گناهشون شکرت نکن... مثلا دیر تر برو
خیلی ها رو دیدم که دیر میآن... تقریبا نزدیک شام... وقتی بساط رقص و گناه دیگه تموم شده... بعد از شامم زود میرن... کادویی هم آورده باشن میبرن میدن تبریک میگن و آرزوی خوشبختی میکنن
پس در مجموع بهتره اگه فامیل نزدیک هستن بریم که بعدا خیلی حرف و حدیث پشت سرمون نباشه... ولی وقتی رسیدیم و گفتن چرا حالا بگیم که بخاطر یک سری مساول حاشیه ای و عدم مراعات حرام و حلالی که خدا گذاشته دیر اومدیم... ولی به احترام شما اومدیم که بگیم خوشبختی خودتون برای ما مهمه و از اینکه دارین زندگی تون رو شروع میکنین خوشحالیم

بد میگم؟

گل مینا;187863 نوشت:

خوب ما خوشبختانه از این مدل عروسی های خفن نداریم!

با سلام و احترام

به قول سركار گل مينا بحمدالله ما هم تو فاميل‌مون از اين نوع عروسي‌هاي خفن نداريم! و نهايتش دست و رقص و كمي موسيقي مجاز! هست، اونم آقايون و خانم ها جدا هستند نه مختلط .
كه بحمدالله والدين بنده با اينجور مجالس هم مخالفند و نميريم.

ان‌شاءالله براي اينجور مشكلاتي كه دوستان مواجه هستند (سرگرداني بين رضايت خدا و رضايت والدين!) كارشناسان گرامي از ديدگاه شرعي و اخلاقي و روانشناسي پاسخگو هستند.

موفق باشيد.

پس خیلی التماس دعاازدوستی که لذت نمازشو به لذت گناه ترجیح میده

اولش سخته تاجابیفته برافامیل که توبراچی به مجلسشون نمیری
اگه ماوقتی موسیقی وبزن وبکوب تموم میشه بریم وتبریکم بگیم وهدیه ای ببریم همین حضورمایه تبلیغه واینکه مامخالف اینجورمراسم هاهستیم
درضمن مامیتونم بازینت وآرایش توی مراسمای بی گناه حضورداشته باشیم

reza-v;187984 نوشت:
بد میگم؟ ________
عالی بود.از صحبت های حاچ اقا نقویان همیشه گوهر ودر میریزه.

تنهاترین سردار;187496 نوشت:

[=arial]شجاعت فقط تو جنگیدن و این چیزها نیست!شجاعت یعنی همین که بتونی کار درستی را که خلاف رسم و رسوم به غلط جا افتاده است را انجام بدهی..

سلام خدمت همه ی دوستان عزیز.از جناب تنهاترین سردار بابت این موضوع مبتلا به بسیاری از جوانان ما کمال تشکر را دارم به شخصه .
قو علی خدمتک جوارحی و اشدد علی عزیمت جوانحی .
به نظرم این قضیه به یک اراده ی جمعی نیاز داره اولش به قول دوستان کمی سخته ولی مثل این رسم ورسومات غلط می شه جا انداخت .نکته این جاست که فکرنکنیم اگه تو عروسی خودمون کاری کردیم که شاید دیگران خوششون نیومد پس نتیجه نگرفتیم به این بیاندیشیم که داریم کاری برای دینمون انجام می دیم حتی اگه به ظاهر نتیجه ای نگرفته باشیم .
باید ثبات و صبر داشت در این راه.
اللهم ثبت قلبی علی دینک
:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

ال یس;187923 نوشت:
اینو واسه دل خودم وکسانی که مشکل منو دارن گفتم.اونایی که تک فرزند خونه ان حرف منو بهتر درک میکنن. پدر مادر ازشون زیاد انتظار دارن .

دو تا از فرزندانش شهید شده بودند..
فرزند سومش که اخرین فرزندش بود از مادر اجازه خواست تا راهی جبهه بشه..
مادر در جواب پسرش گفت:مادر من فقط تو رو دارم،اگه تو هم شهید بشی دیگه هیچکی رو ندارم..
پسر کمی فکر کرد و به مادر گفت:مادر شما چند سال دیگه توی این دنیا هستی؟
مادر جواب داد نمیدونم خب در نهایت شاید 20 سال دیگه زنده باشم
پسر جواب داد:دوست داری 20 سال به دردت بخورم یا توی دنیای بعدی که همیشگی هستیم اونجا شفاعتت رو بکنم و اونجا به دردت بخورم؟
مادر که دید پسر حرف حق میزنه به پسرش اجازه داد که جبهه بره و سومین فرزندش رو هم تقدیم اسلام کرد....
---------------------------------------------------------
دوستان مطالب خیلی خوبی نوشتند و از همه تشکر میکنم...
برای این کار باید مقدمه چینی کرد،یعنی از چندسال زودتر این بستر رو فراهم کرد که قبول کنن که شما عقایدتون این هست....
اما تحت هیچ شرایطی به نظرم تن ندهید...زیر بار نرید و محکم بایستید..حتی اگر دل پدر و مادرمون هم بشکنه یه روزی از ما تشکر خواهند کرد...
در مورد نرفتن هم به نظرم اگر مختلطه قطعا نباید رفت،اما اگر جداست میشه رفت و زیاد نموند و خب با یک ساعت گوش دادن به موسیقی اتفاقی نمیفته..:Sham:

سلام

تنهاترین سردار;188040 نوشت:
خب با یک ساعت گوش دادن به موسیقی اتفاقی نمیفته

یک ساعت هم مختلط باشه اتفاقی نمی افته ؟!

madanchi11;188070 نوشت:
یک ساعت هم مختلط باشه اتفاقی نمی افته ؟!

تنهاترین سردار;188040 نوشت:
به نظرم اگر مختلطه قطعا نباید رفت

سلام داداشی:Mohabbat:

سلام دادا

پست ها همیشه قشنگه و زیباست

نمیدونم واقعاً این دوستانی تایید کردن خودشون این کارها رو انجام میدن ؟

موضوع قفل شده است