یا ابن الشبیب

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یا ابن الشبیب

سلام علیکم

متنی از حضرت رضا(علیه السلام) به ابن الشبیب درباره حادثه ی عاشورا گفته شده. لطف کنید با سند متن رو بفرمایید .ممنون

[="arial"][="arial black"][="tahoma"][="teal"]به نام خدا[/]

[="purple"]أمالي الصدوق 129 المجلس السابع و العشرون[="darkred"]

حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ مَاجِيلَوَيْهِ رَحِمَهُ اللَّهُ قَالَ حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ‏ عَنِ الرَّيَّانِ بْنِ شَبِيبٍ قَالَ‏ دَخَلْتُ عَلَى الرِّضَا ع فِي أَوَّلِ يَوْمٍ مِنَ الْمُحَرَّمِ- فَقَالَ لِي يَا ابْنَ شَبِيبٍ أَ صَائِمٌ أَنْتَ فَقُلْتُ لَا فَقَالَ إِنَّ هَذَا الْيَوْمَ هُوَ الْيَوْمُ الَّذِي دَعَا فِيهِ زَكَرِيَّا ع رَبَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فَقَالَ‏ رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعاءِ فَاسْتَجَابَ اللَّهُ لَهُ وَ أَمَرَ الْمَلَائِكَةَ فَنَادَتْ زَكَرِيَّا وَ هُوَ قائِمٌ يُصَلِّي فِي الْمِحْرابِ أَنَّ اللَّهَ يُبَشِّرُكَ بِيَحْيى‏ فَمَنْ صَامَ هَذَا الْيَوْمَ ثُمَّ دَعَا اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ اسْتَجَابَ اللَّهُ لَهُ كَمَا اسْتَجَابَ لِزَكَرِيَّا ع ثُمَّ قَالَ يَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنَّ الْمُحَرَّمَ هُوَ الشَّهْرُ الَّذِي كَانَ أَهْلُ الْجَاهِلِيَّةِ فِيمَا مَضَى يُحَرِّمُونَ فِيهِ الظُّلْمَ وَ الْقِتَالَ لِحُرْمَتِهِ فَمَا عَرَفَتْ هَذِهِ الْأُمَّةُ حُرْمَةَ شَهْرِهَا وَ لَا حُرْمَةَ نَبِيِّهَا ص لَقَدْ قَتَلُوا فِي هَذَا الشَّهْرِ ذُرِّيَّتَهُ وَ سَبَوْا نِسَاءَهُ وَ انْتَهَبُوا ثَقَلَهُ فَلَا غَفَرَ اللَّهُ لَهُمْ ذَلِكَ أَبَداً يَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ كُنْتَ بَاكِياً لِشَيْ‏ءٍ فَابْكِ لِلْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع فَإِنَّهُ ذُبِحَ كَمَا يُذْبَحُ الْكَبْشُ وَ قُتِلَ مَعَهُ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ ثَمَانِيَةَ عَشَرَ رَجُلًا مَا لَهُمْ فِي الْأَرْضِ شَبِيهُونَ وَ لَقَدْ بَكَتِ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَ الْأَرَضُونَ لِقَتْلِهِ وَ لَقَدْ نَزَلَ إِلَى الْأَرْضِ مِنَ الْمَلَائِكَةِ أَرْبَعَةُ آلَافٍ لِنَصْرِهِ فَوَجَدُوهُ قَدْ قُتِلَ فَهُمْ عِنْدَ قَبْرِهِ شُعْثٌ غُبْرٌ إِلَى أَنْ يَقُومَ الْقَائِمُ فَيَكُونُونَ مِنْ أَنْصَارِهِ وَ شِعَارُهُمْ يَا لَثَارَاتِ الْحُسَيْنِ يَا ابْنَ شَبِيبٍ لَقَدْ حَدَّثَنِي أَبِي عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ ع أَنَّهُ لَمَّا قُتِلَ الْحُسَيْنُ جَدِّي ص مَطَرَتِ السَّمَاءُ دَماً وَ تُرَاباً أَحْمَرَ يَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ بَكَيْتَ عَلَى الْحُسَيْنِ ع حَتَّى تَصِيرَ دُمُوعُكَ عَلَى خَدَّيْكَ غَفَرَ اللَّهُ لَكَ كُلَّ ذَنْبٍ أَذْنَبْتَهُ صَغِيراً كَانَ أَوْ كَبِيراً قَلِيلًا كَانَ أَوْ كَثِيراً يَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ سَرَّكَ أَنْ تَلْقَى اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لَا ذَنْبَ عَلَيْكَ فَزُرِ الْحُسَيْنَ ع يَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ سَرَّكَ أَنْ تَسْكُنَ الْغُرَفَ الْمَبْنِيَّةَ فِي الْجَنَّةِ مَعَ النَّبِيِّ وَ آلِهِ ص فَالْعَنْ قَتَلَةَ الْحُسَيْنِ يَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ سَرَّكَ أَنْ تَكُونَ لَكَ مِنَ الثَّوَابِ مِثْلَ مَا لِمَنِ اسْتُشْهِدَ مَعَ الْحُسَيْنِ ع فَقُلْ مَتَى مَا ذَكَرْتَهُ‏ يا لَيْتَنِي كُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظِيماً يَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ سَرَّكَ أَنْ تَكُونَ مَعَنَا فِي الدَّرَجَاتِ الْعُلَى مِنَ الْجِنَانِ فَاحْزَنْ لِحُزْنِنَا وَ افْرَحْ لِفَرَحِنَا وَ عَلَيْكَ بِوَلَايَتِنَا فَلَوْ أَنَّ رَجُلًا تَوَلَّى حَجَراً لَحَشَرَهُ اللَّهُ مَعَهُ يَوْمَ الْقِيَامَة
[/]

ريان بن شبيب گويد روز اول ماه محرم خدمت حضرت رضا رسيدم بمن فرمود اى پسر شبيب روزه‏اى؟ گفتم نه فرمود اين روزيست كه زكريا بدرگاه پروردگارش دعا كرد و گفت پروردگارا بمن ببخش از پيش خود نژاد پاكى زيرا تو شنواى دعائى خدا برايش اجابت كرد و بفرشتگان دستور داد ندا كردند زكريا را كه در محراب ايستاده بود كه خدا تو را بيحيى بشارت ميدهد هر كه اين روز را روزه بدارد و سپس دعا بدرگاه خدا كند خدا مستجاب كند چنان كه براى زكريا مستجاب كرد سپس گفت اى پسر شبيب به راستى محرم همان ماهى است كه اهل جاهليت در زمان گذشته ظلم و قتال را بخاطر احترامش در آن حرام مى‏دانستند و اين امت حرمت اين ماه را نگه نداشتند و نه حرمت پيغمبرش را در اين ماه ذريه او را كشتند و زنانش را اسير كردند و بنه‏اش را غارت كردند خدا هرگز اين گناه آنها را نيامرزد اى پسر شبيب اگر براى چيزى گريه خواهى كرد براى حسين (ع) گريه كن كه چون گوسفند سرش را بريدند و هجده كس از خاندانش با او كشته شد كه روى زمين مانندى نداشتند و آسمانهاى هفت‏گانه و زمين براى كشتن او گريستند و چهار هزار فرشته براى ياريش بزمين آمدند و ديدند كشته شده و بر سر قبرش ژوليده و خاك آلود باشند تا قائم (ع) ظهور كند و ياريش كند و شعار آنها يا لثارات الحسين است اى پسر شبيب پدرم از پدرش از جدش برايم باز گفت كه چون جدم حسين (ع) كشته شد آسمان خون و خاك سرخ باريد اى پسر شبيب اگر بر حسين گريه كنى تا اشگت بر گونه‏هايت روان شود خدا هر گناهى كردى از خرد و درشت و كم و بيش بيامرزد. اى پسر شبيب اگر خواهى خدا را بر خورى و گناهى نداشته باشى حسين را زيارت كن اى پسر شبيب اگر خواهى در غرفه‏هاى ساخته بهشت با پيغمبر ساكن شوى بر قاتلان حسين لعن كن اى پسر شبيب اگر خواهى ثواب شهيدان با حسين را دريابى هر وقت بيادش افتادى بگو كاش با آنها بودم و بفوز عظيمى مى‏رسيدم اى پسر شبيب اگر خواهى با ما در درجات بلند بهشت باشى براى حزن ما محزون باش و و براى شادى ما شاد باش و ملازم ولايت ما باش و اگر مردى سنگى را دوست دارد با آن‏خدا روز قيامت محشورش كند.[/][/][/][/]

دیگر منابعی که این روایت رانقل کرده اند:
الأمالي( للصدوق) / النص / 129 / المجلس السابع و العشرون
الأمالي( للصدوق) / النص / 130 / المجلس السابع و العشرون
عيون أخبار الرضا عليه السلام / ج‏1 / 299 / 28 باب فيما جاء عن الإمام علي بن موسى ع من الأخبار المتفرقة ..... ص : 272
عيون أخبار الرضا عليه السلام / ج‏1 / 300 / 28 باب فيما جاء عن الإمام علي بن موسى ع من الأخبار المتفرقة ..... ص : 272
إقبال الأعمال (ط - القديمة) / ج‏2 / 544 / فصل فيما نذكره من عمل أول ليلة المحرم ..... ص : 544
إقبال الأعمال (ط - القديمة) / ج‏2 / 545 / فصل فيما نذكره من عمل أول ليلة المحرم ..... ص : 544
تسلية المجالس و زينة المجالس (مقتل الحسين عليه السلام) / ج‏2 / 445 / [حديث يوم عاشوراء] ..... ص : 443
تسلية المجالس و زينة المجالس (مقتل الحسين عليه السلام) / ج‏2 / 446 / [حديث يوم عاشوراء] ..... ص : 443

تسلية المجالس و زينة المجالس (مقتل الحسين عليه السلام) / ج‏2 / 446 / [حديث يوم عاشوراء] ..... ص : 443
لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه / ج‏6 / 269 / روزه اول محرم ..... ص : 267
لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه / ج‏6 / 269 / روزه اول محرم ..... ص : 267
لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه / ج‏6 / 270 / روزه اول محرم ..... ص : 267
وسائل الشيعة / ج‏10 / 469 / 25 باب استحباب صوم أول يوم من المحرم و صوم الخميس و الجمعة و السبت في كل شهر حرام و صوم المحرم أو بعضه و المواضع التي يستحب فيها الإمساك و إن لم يكن صوما ..... ص : 468
وسائل الشيعة / ج‏14 / 417 / 37 باب تأكد استحباب زيارة الحسين بن علي ع و وجوبها كفاية ..... ص : 409
وسائل الشيعة / ج‏14 / 502 / 66 باب استحباب البكاء لقتل الحسين و ما أصاب أهل البيت ع و خصوصا يوم عاشوراء و اتخاذه يوم مصيبة و تحريم التبرك به ..... ص : 500
وسائل الشيعة / ج‏14 / 503 / 66 باب استحباب البكاء لقتل الحسين و ما أصاب أهل البيت ع و خصوصا يوم عاشوراء و اتخاذه يوم مصيبة و تحريم التبرك به ..... ص : 500
بحار الأنوار (ط - بيروت) / ج‏14 / 164 / باب 15 قصص زكريا و يحيى ع ..... ص : 163
بحار الأنوار (ط - بيروت) / ج‏44 / 285 / باب 34 ثواب البكاء على مصيبته و مصائب سائر الأئمة ع و فيه أدب المأتم يوم عاشوراء ..... ص : 278
بحار الأنوار (ط - بيروت) / ج‏44 / 286 / باب 34 ثواب البكاء على مصيبته و مصائب سائر الأئمة ع و فيه أدب المأتم يوم عاشوراء ..... ص : 278
بحار الأنوار (ط - بيروت) / ج‏44 / 299 / باب 36 كفر قتلته ع و ثواب اللعن عليهم و شدة عذابهم و ما ينبغي أن يقال عند ذكره صلوات الله عليه ..... ص : 299
بحار الأنوار (ط - بيروت) / ج‏98 / 102 / باب 14 فضل زيارته صلوات الله عليه في يوم عاشوراء و أعمال ذلك اليوم و فضل زيارة الأربعين ..... ص : 102
بحار الأنوار (ط - بيروت) / ج‏98 / 103 / باب 14 فضل زيارته صلوات الله عليه في يوم عاشوراء و أعمال ذلك اليوم و فضل زيارة الأربعين ..... ص : 102
النور المبين في قصص الأنبياء و المرسلين (للجزائري) / / 394 / باب فيه قصص زكريا و يحيى ع
عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآيات و الأخبار و الأقوال (مستدرك سيدة النساء إلى الإمام الجواد / ج‏17-الحسين‏ع / 538 / الأخبار: الأئمة: الرضا عليهم السلام ..... ص : 538

سلام علیکم

بسیار بسیار متشکر از متنی که سرکار طهور زحمتش رو کشیدند و استادپیام که این میزان سند رو ذکر فرمودند.

اجرکم عندالله:Gol:

این درس را امام به ابن شبیب داد، محبوب بود و راه نشان حبیب داد
ببخشید می شه در مورد شخصیت ابن شبیب هم بنویسید، من چند تا مطلب در مورد این شخصیت شنیدم دلم می خواد بیشتر بدونم ،اصلن بخاطر همین موضوع به این تاپیک اومدم. متشکرم

[="red"]به نام خدا[/]

[="purple"]سلام

من تنها چیزی که درباره ایشون پیدا کردم اینه که ایشون از اصحاب امام رضا(علیه السلام ) و دایی معتصم عباسی بودن و توی کتب رجالی توثیق شدن ، اهل قم بودن و راویان قمی از ایشون روایت میکردن !
نجاشی توی کتاب رجالشون درباره ایشون اینطور میگن:
[/]
[="seagreen"]ريان بن شبيب
خال المعتصم ثقة سكن قم و روى عنه أهلها و جمع مسائل الصباح بن نصر الهندي للرضا عليه السلام. أخبرنا أبو العباس بن نوح قال: حدثنا محمد بن أحمد الصفواني قال: حدثنا أبو جعفر أحمد بن محمد قال: حدثنا يحيى بن زكريا اللؤلؤي قال الريان بن شبيب.
رجال‏النجاشي ج1 ص : 165[/]

[=Arial Black]با سلام وعرض ادب و صلوات بر محمد وآل محمد
[=Arial Black]با مراجعه به معجم رجال الحدیث آیةالله خویی این مطالب مطرح شده است :
[=Arial Black]ريان بن شبيب:
[=Arial Black]قال النجاشي: ريان بن شبيب خال المعتصم ثقة سكن قم و روى عنه أهلها و جمع مسائل الصباح بن نصر الهندي للرضا ع أخبرنا أبو العباس بن نوح قال: حدثنا محمد بن أحمد الصفواني قال: حدثنا أبو جعفر أحمد بن محمد قال: حدثنا يحيى بن زكريا اللؤلؤي قال قال: الريان بن شبيب قيل إنه خال المأمون كما في إثبات الوصية للمسعودي في قصة تزويج المأمون بنته من الجواد ع.
[=Arial Black]و تقدم دعاء الإمام الجواد ع له في ترجمة خيران الخادم.
[=Arial Black]روى عن الرضا ع و روى عنه إبراهيم بن هاشم، الكافي: الجزء 7، كتاب الوصية 1، باب آخر منه (إنفاذ الوصية على جهتها) 12، الحديث 2، و التهذيب
[=Arial Black]الجزء 9، باب الوصية لأهل الضلال، الحديث 806 و الإستبصار: الجزء 4، باب الوصية لأهل الضلال، الحديث 486 و العيون: الباب 7، في جمل من أخبار موسى بن جعفر ع، الحديث 12 و المجالس: المجلس 27، الحديث 5.
[=Arial Black]و روى عن يونس و روى عنه بكر بن صالح.
[=Arial Black]الكافي: الجزء 1، كتاب الحجة 4، باب معرفة الإمام و الرد إليه 7، الحديث 1.
[=Arial Black]معجم رجال الحدیث ،ج7،ص209،شماره 4638
[=Arial Black]:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

ممنونم از زحمات کارشناس عزیز و جناب طهور، فکر می کنم چیزی که جناب ابن شبیب رو مهم کرده بود همون روایات نقل شده از امام رضا علیه السلام بود ، خوندن متن کاملش لذت زیادی داشت، قطعا امام رضا علیه السلام فکر ما ر و هم کردند و راه رو به ما نشون دادند.
يا لَيْتَنِي كُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظِيماً

maryam;186946 نوشت:
حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ مَاجِيلَوَيْهِ رَحِمَهُ اللَّهُ قَالَ حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ‏ عَنِ الرَّيَّانِ بْنِ شَبِيبٍ قَالَ‏

سلام علیکم جمیعا

منظورتان بررسی سلسله روات این حدیث است یا بر رسی وضعیت ابن شبیب ؟

در این مورد اساتید نظری بدهند که در بعضی روایات فاصله بین پدر محمد ابن ابراهیم تا امام رضا 2 راوی است .

آیا ابن شبیب اینقدر طول عمر داشته

قال حدثنا محمد بن علي ماجيلويه، عن علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن علي بن معبد، عن الحسين بن خالد الصيرفي. قال كنا عند الرضا عليه السلام

و آیا در علم رجال به این فاصله ها طبقه میگویند ؟

یاحق

اما در مورد این سلسله
در معجم رجال الحدیث این سلسله روات رو جناب صدوق بهش استناد کرده بود در روایت دیگری تضعیف کرده بواسطه ماجیلویه

وطريق الصدوق إليه ،
محمد بن علي ماجيلويه - رضى الله عنه - عن علي
ابن إبراهيم بن هاشم
، عن أبيه ، عن الحسين بن محمد القمي ، عن الرضا عليه
السلام ،

والطريق ضعيف بمحمد بن علي ماجيلويه .

یاحق

[=Arial Black]با سلام وعرض ادب وبا صلوات بر محمد وآل محمد
[=Times New Roman]ریان بن شبیب در محضر امام رضا (ع)

[=Arial Black]السلام علیک یا اباعبد الله وعلی الارواح التی حلت بفنائک علیک منی سلام الله ابدا ما بقیت وبقی اللیل والنهار .....

[=Arial Black]ریان بن شبیب به محضرحضرت علی بن موسی الرضا «صلوات الله علیه» رسید حضرت به ابن شبیب خطاب فرمودند :
[=Arial Black]عن الریان بن شبیب قال : دخلت علی الرضا علیه السلام فی اول یوم من المحرم ، فقال : یا ابن شبیب اصائم انت ؟ فقلت : لا، فقال : ان هذا الیوم هو الیوم الذی دعا فیه زکریا علیه السلام ربه عزوجل فقال: «رب هب لی من لدنک ذریه طیبه انک سمیع الدعاء» فاستجاب الله له وامر الملائکه، فنادت زکریا« وهو قائم یصلی فی المحراب ان الله یبشرک بیحیی » فمن صام هذا الیوم ثم دعا الله عزوجل استجاب الله له کما استجاب الله لزکریا ،ثم قال : یا ابن شبیب ان المحرم هوالشهر الذی کان اهل الجاهلیه یحرمون فیه الظلم والقتال لحرمته ، فما عرفت هذه الامه حرمه شهرها ، ولا حرمه نبیها صلی الله علیه وآله ، لقد قتلوا فی هذا الشهر ذریته وسبوا نساءه ، وانتهبوا ثقله ، فلا غفرالله لهم ذلک ابدا ، یا ابن شبیب ان کنت باکیا لشی ء فا بک للحسین بن علی بن ابی طالب علیهما السلام ، فا نه ذبح کما یذبح الکبش ، وقتل معه من اهل بیته ثمانیه عشر رجلا ما لهم فی الارض شبیهون ، ولقد بکت السموات السبع والارضون لقتله ، ولقد نزل الی الارض من الملائکه اربعه آلاف لنصره ، فلم یؤذن لهم ، فهم عند قبره شعث غبر الی ان یقوم القائم علیه السلام ، فیکونون من انصاره وشعارهم : یا لثارات الحسین .یا ابن شبیب ، لقد حدثنی ابی ، عن ابیه ، عن جده علیهم السلام : انه لما قتل جدی الحسین صلوات الله علیه أمطرت السماء دما و ترابا أحمر، یا ابن شبیب ، ان بکیت علی الحسین حتی تصیر دموعک علی خدیک غفرالله لک کل ذنب اذنبته صغیرا کان او کبیرا ، قلیلا کان او کثیرا ، یا ابن شبیب ان سرک ان تلقی الله عزوجل ولا ذنب علیک فزر الحسین علیه السلام ، یا ابن شبیب ان سرک ان تسکن الغرف المبنیه فی الجنه مع النبی صلی الله علیه وآله و سلم ، فالعن قتله الحسین ، یا ابن شبیب ان سرک ان یکون لک من الثواب مثل ما لمن استشهد مع الحسین بن علی علیهما السلام فقل متی ذکرته : یا لیتنی کنت معهم فأفوز فوزا عظیما ، یا ابن شبیب ان سرک ان تکون معنا فی الدرجات العلی من الجنان فاحزن لحزننا وافرح لفرحنا، وعلیک بولا یتنا ، فلوان رجلا احب حجرا لحشره الله عزوجل معه یوم القیامه. 1

[=Arial Black]ریان ابن شبیب روایت کرده که من روز اول محرم خدمت حضرت علی بن موسی الرضاعلیه السلام رسیدم حضرت فرمودند : ای پسر شبیب آیا امروز را روزه گرفته ای؟ عرض کردم نه یابن رسول الله ! فرمودند : امروز روزی است که زکریا پروردگارش را خواند وگفت : پروردگارا فرزندی پاک به من مرحمت بفرما ، همانا تو دعای بندگان را می شنوی .حق تعالی دعای او را مستجاب فرمود ، درحالی که حضرت زکریا درمحراب بود به ملایکه فرمود : او را ندا کردند گفتند خدا بشارت می دهد تو را به یحیی، پس هرکه امروز را روزه بدارد و سپس دعا کند دعای او مستجاب می گردد چنان که دعای زکریا (علیه السلام) مستجاب گردید.

[=Arial Black]سپس حضرت فرمودند:
[=Arial Black]ای پسرشبیب! محرم ماهی بود که اهل جاهلیت درزمان گذشته ظلم وقتال را در این ماه حرام می دانستند برای احترام این ماه ، (نام این ماه محرم الحرام است. ) پس این امت حرمت این ماه را نشناختند،حرمت پیامبرخدا را ندانستند ، در این ماه با ذریه ی پیامبر قتال کردند و زنان ایشان را اسیر نمودند واموالشان را به غارت بردند پس خدا این ها را هرگز نیا مرزاد. بعد فرمودند:

[=Arial Black]ای پسرشبیب اگرگریه می کنی برای حسین بن علی بن ابی طالب (علیه السلام)گریه کن که اورا مانند گوسفندی ذبح کردند واورا با هجده نفرازاهل بیت اوشهید نمودند که هیچ یک ازآن ها درروی زمین شبیه ومانندی نداشتند .
[=Arial Black]این بود روایت ابن شبیب از علی بن موسی الرضا(علیه السلام )،امّا تیمناً تبرکاً نکات دیگری در باب گریه ی بر پیامبر واهل بیت (ع)خدمتتان عرض کنیم .
[=Arial Black]شما دردعای ندبه هم می خوانید که می فرماید:
[=Arial Black]«فعلی الاطائب من اهل بیت محمد وعلی صلی الله علیهما وآلهما، فلیبک الباکون وایاهم فلیندب النادبون،ولمثلهم فلتذرف الدموع ولیصرخ الصارخون ویضج الضاجون؛[=Arial Black]گریه کنندگان باید برپاکان پیغمبر وعلی (علیه السلام) گریه کنند.....»
[=Arial Black]یعنی قدر اشک چشمت را بدان خواهر عزیزم ، برادرم این اشک را برای هرچیزی جاری مکن . اگر مصیبتی به تو رسید ، اگر غم واندوهی داری ،اگر گرفتاری برای تو پیش آمد یاد کن از گرفتاری ها ومصا یب سالار شهیدان . بدان که همه ی مصیبت ها در برابر آن مصیبتی که ما در زیارت عاشورا می خوانیم ومی گوییم : «مصیبه ما اعظمها واعظم رزیتها فی الاسلام وفی جمیع السموات والارض ... » هیچ است.

[=Arial Black]رزیه یعنی مصیبت . این مصیبت این قدر بزرگ است که اهل آسمان وزمین را عزادار کرده . پس بر این مصیبت گریه کن واشک بریز ، بدان اشکی که برا ی این مصیبت ریخته شود ارزش دارد .

[=Arial Black]عزیزان ! اگر شما یک قطره آب را به آزمایشگاه ببرید وبخواهید آزمایش کنید ترکیبی است از هیدروژن واکسیژن ،آیا غیر از این است ؟.اما همین قطره آب اگر اشک چشم باشد آن هم اشکی که در عزای ابی عبد الله (علیه السلام) ریخته شود اگر در آزمایشگاه دین ببرید ، این قطره اشک ترکیبی است از : شجاعت، شهامت، فداکاری، ایثار، از خود گذ شتگی، ایمان، ولایت، توحید، نبوت ، و... توجه کنید این قطره اشک چیست وچقدر ارزش دارد! این که در روایت پیامبرگرامی اسلام می فرماید :
[=Arial Black]« من بکی او ابکی او تباکی وجبت له الجنه ؛2[=Arial Black]کسی که گریه کند یا بگریاند یا تباکی کند بهشت براو واجب می شود .»

[=Arial Black]ما تا حالا چند قطره اشک برای امام حسین (علیه السلام) ریخته ایم، آیا صبح روز اول ماه محرم مانند علی بن موسی الرضا (علیه السلام) که به ابن شبیب فرمودند : امروز روز اول ماه است روز عزای ماست . ما هم به یاد امام حسین (علیه السلام) افتادیم ؟ آیا زیارت عاشورا خواندیم ؟

[=Arial Black]پس عزیزان ! قدر گریه هایتان را بدانید . قدر عزاداری برای امام حسین (علیه السلام) را بدانید.

[=Arial Black]برای روشن شدن قلوبتان این روایت را بگویم .

[=Arial Black]در روایت داریم که زراره از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند:
[=Arial Black]روز قیامت وقتی که مردم مشغول حساب پس دادن هستند ، درآن غوغای قیامت ، آن سروصدا وگرفتاری هایی که مردم را مشغول کرده گروهی اطراف امام حسین (علیه السلام) هستند ، شاد ،با نشاط، اطراف حضرت مشغول سخن گفتن با امام علیه السلام هستند. ملایکه می آیند و می گویند : بفرمایید به بهشت . می گویند : شما بروید بعد می آییم . بی اعتنا ! حاضرنیستند دست از ملاقات و زیارت بردارند و به بهشت بروند . دوباره ملایکه می آیند می گویند همسران شما در بهشت منتظر شما هستند، بفرمایید. می گویند حالا بروید بعد می آییم . برای مرتبه سوم ملایکه می آیند ، اسب های بهشتی می آورند ، این ها را با سلام وصلوات سوار اسب می کنند وبا احترام به طرف بهشت می برند. 3

[=Arial Black]روایت دیگری قریب به این مضمون :
[=Arial Black]راوی از امام صادق( علیه السلام) سؤال می کند ، یابن رسول الله اگر الان قبر جد شما حسین بن علی را بشکافند و باز کنند ، آیا بدن حضرت درقبر است ؟ حضرت میفرمایند: عجب سؤالی کردی ! جدم درکنار عرش پروردگار است اما از همان جا به دو دسته نظر می کنند:
[=Arial Black]1- یک دسته زائرین هستند .
[=Arial Black]2-دسته ی دیگر گریه کنندگان در عزای حضرتند. 4

[=Arial Black]پس آگاه باشیم روزها عمرمان را رایگان از دست ندهیم ، به این پایبندی هایی که مردم دارند سرگرم نباشیم ، ما دنبا له رو دیگران نباشیم . فرصت را غنیمت بشماریم . خدا نعمت عاشورا را نصیب ما کرده است.

[=Arial Black]روز قیامت برای این که مقام امام حسین (علیه السلام) شناخته شود افرادی را خدمت پیامبر می آورند، می گویند : این را می شناسید، شفاعت می کنید ؟ می فرمایند : نه! نزد حضرت علی (علیه السلام) می برند می گویند : نه نمی شناسم، خدمت حضرت زهرا «سلام الله علیها » می برند می گویند: نمی شناسیم . خدمت امام حسن (علیه السلام) می برند می گویند : نمی شناسم . خدمت امام حسین (علیه السلام) می برند ، می فرمایند: صدای گریه ی اورا می شناسم . این برای من ودرعزای من گریه کرده است من صدای گریه ی اورا شنیده ام.

[=Arial Black]این گونه حضرت به طرق مختلف شفاعت می کنند .

[=Arial Black]ادامه ی روایت ابن شبیب :
[=Arial Black]سپس حضرت فرمودند: به تحقیق گریستند برای شهادت حسین(علیه السلام) آسمان های هفتگانه وزمین ها . به تحقیق چهار هزار ملک برای نصرت ویاری امام حسین (علیه السلام) اجازه خواستند به زمین بیایند ، آمدند وقتی رسیدند امر شهادت تمام شده بود . این چهار هزار ملک مأموریت پیدا کردند در کنار قبر آن حضرت باشند، شب وروز پیوسته با موی ژولیده ، گرد آلود وغبار گرفته مشغول عزاداری هستند تا ظهور حضرت مهدی «عجل الله » وتا وقتی که حضرت ظهور کنند . پس این چهار هزار ملک از یاوران حضرت مهدی (علیه السلام) هستند ودر وقتی که مشغول جنگ هستند شعارشان « یا لثارات الحسین(علیه السلام) » است ، یعنی ما خون خواهی ابی عبدالله را می کنیم.

[=Arial Black]بعد حضرت رضا (علیه السلام) فرمودند :
[=Arial Black]ای پسر شبیب ! خبر داد مرا پدرم ازپدرش ، از جدش که چون جدم حسین (علیه السلام) را شهید کردند از آسمان خون وخاک سرخ بارید.

[=Arial Black]ای پسر شبیب ! اگر گریه می کنی بر حسین (علیه السلام) گریه کن که تا آب دیده بر روی صورت تو جاری شود خدای متعال تمام گناهان صغیره وکبیره ی تورا می آمرزد . خواه اندک باشد یا بسیار.

[=Arial Black]ای پسر شبیب ! اگر می خواهی خدا را ملاقات کنی در حالی که هیچ گناهی برای تو نباشد پس امام حسین (علیه السلام) را زیارت کن.
[=Arial Black]ای پسر شبیب ! اگر می خواهی در غرفه ی عالیه ی بهشت ساکن شوی ، با رسول خدا وائمه ی طاهرین (علیه السلام) باشی ، پس قاتلان حسین (علیه السلام) را لعنت کن .
[=Arial Black]ای پسر شبیب ! اگر می خواهی مثل ثواب شهدای کربلا را داشته باشی ، هر گاه که مصیبت آن حضرت را یاد می کنی بگو.
[=Arial Black]« یا لیتنی کنت معکم فافوز فوزا عظیما ؛ [=Arial Black]یعنی ای کاش من با شما می بودم وبه فوز عظیم نایل می شدم.»

[=Arial Black]امروز گفتید ای کاش من با شما بودم ، ای کاش من در کاروانی که الان در بیابان ها گرد وغبار می خورند و عطش دار حرکت می کنند به سوی کربلا ، ای کاش با خواهران شما می بودم . کاش آن بچه های معصوم را در آغوش می گرفتم . کاش دست نوازش بر سرآن ها می کشیدم . کاش من آن ها را دلداری وتسلی می دادم .
[=Arial Black]حضرت رضا (علیه السلام) می فرمایند :
[=Arial Black]ای پسر شبیب ! اگر می خواهی با ما باشی در درجات عالیه ی بهشت، برای اندوه ما اندوهناک وبرای شادی ما شاد باش .
[=Arial Black]«وعلیک بولایتنا ؛[=Arial Black]برتو باد برولایت ومحبت ما»
[=Arial Black]اگر شخص سنگی را دوست داشته باشد خدای تعالی او را درقیامت با همان سنگ محشور می کند. ودر روایت آمده است که «هل الدین الا الحب والبغض »
[=Arial Black]در دعای ندبه می فرماید:
[=Arial Black]«ویضج الضاجون ؛ [=Arial Black]باید فریادزنان فریاد بزنند وضجه کنند »

[=Arial Black]ضجه زدن وفریاد زدن درهر مصیبتی مذموم است اما در مصیبت امام حسین (علیه السلام) ممدوح است . چرا که این ضجه ها وفریاد ها دفاع شما را از حق نشان می دهد . مردم را وادار می کند که دشمن را از دوست بشناسند .

[=Arial Black]عزیزان !بر ماست که در مجالس عزاداری شرکت کنیدم. وعزاداری ها را رونق بدهیدم. حال برای این که ما هم طبق فرمایش حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) عزاداری وهمراهی خودمان را با اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه وآله و سلم) اعلام کنیم وبه اربابمان حضرت مهدی (عج الله تعالی فرجه الشریف) بگوییم یابن رسول الله شما تنها عزادار نیستی ، ما هم با شما هستیم ، قلب ودلهایمان با شماست. همانطور که خود شما می فرمایی : ای جد بزرگوار زمانه مرا به تأخیر انداخت نبودم کربلا جان خود را فدای تو کنم.5 ما هم عرض می کنیم یابن رسول الله ما کربلا نبودیم جانمان را فدای جد بزرگوار شما واولاد طاهرینش کنیم اما شب وروز به یاد این بزگوار ومصایبشان اشک می ریزیم.

[=Arial Black]◄ پروردگارا به آبروی حسین بن علی (علیه السلام) قسمت می دهیم معرفت وشناخت نسبت به مقام مقدسش به ما عنایت بفرما .
[=Arial Black]◄ بین ما وامام حسین (علیه السلام) در دنیا وآخرت جدایی مینداز.
[=Arial Black]◄ خدایا زیارت خودش واجداد طاهرینش واولاد گرامی اورا نصیب ما بفرما .
[=Arial Black]اللهم الرزقنی شفاعه الحسین (علیه السلام) یوم الورود وثبت لی قدم صدق عندک مع الحسین واصحاب الحسین الذین بذلوا مهجهم دون الحسین علیه السلام.

[=Arial Black]بردیده ی ما اشک روانی از اوست
[=Arial Black]درسینه ی ما سوز نهانی از اوست
[=Arial Black]از مال جهان هیچ نداریم اما
[=Arial Black]داریم حسینی که جهانی از اوست

[=Arial Black]وصلی الله علی محمد وال محمد:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:
[=Arial Black].................................................................
[=Arial Black]پی نوشتها:

[=Arial Black]1- کتاب عیون اخبار الرضا (علیه السلام) ج 1- باب 28 – ص604- حدیث 53
[=Arial Black]2- الخصائص الحسینیه (سید جعفر شوشتری) ص 14سطر3
[=Arial Black]3- رک : بحار الانوار ، ج 45، باب 40، ص 207، حدیث 13 ، و مستدرک الوسایل ،ج 10، باب 26 ، ص 228 ، حدیث 1
[=Arial Black]4- منتهی الامال ، باب 5، فصل 3، ص 356
[=Arial Black]5- ولئن اخرتنی الدهور...... فرازی از زیارت ناحیه ی مقدسه . بحار الانوار، ج 101، باب 35، ص 238

موضوع قفل شده است