صفحه 1 از 17 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: من اختیار دارم؟؟؟؟؟؟؟

علاقه
    ورزش،مباحثه
    نوشته
    393
    حضور
    1 روز 7 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1433

من اختیار دارم؟؟؟؟؟؟؟

سلام خدمت همگی.
    یه سوال دارم.
    قرآن می گه به انسان اختیار دارید.درسته.
    آیا این به این معنیه که انسان هر کاری که می خواد می تونه انجام بده و می تونه مسیر خودشو انتخاب کنه؟؟؟؟؟یا معنی دیگه ای داره.
    و اگر به این معنی ایه که گفتم پس علم خدا چی می شه؟ خود قرآن می گه خدا بر همه چیز داناست. پس اگه به همه چیز داناست پس می دونه آینده من چی می شه.
    آیا این با اختیار من در تضاد نیست؟؟؟؟؟؟؟
    لطفا جواب بدین. نیاز دارم. خیلی ها اینو می پرسن و نم هم یا یه جوری سرشو هم آوردم و یا به صراحت گفتم نمی دونم. کمکم کنین تا بتونم پاسخ بدم.
    اگر آنقدر خطا کرده باشید که خطاهایتان به آسمان رسد و سپس توبه کنید، خداوند توبه شما را می پذیرد؛ از درگاه او ناامید نباشید.

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    222 روز 3 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7886

به نام خدا.

سلام.

آیا شما میدونید که خدا چی میدونه؟ مسلما نه. شما نمیدونید که علم خدا از آینده شما چیه. شما نیمدونید که در علم خدا ، شما در آینده فلان کار رو میکنید یا نه. این شما هستید که با اختیار کردن بین انجام یک عمل یا انجام ندادنش ، مشخص میکنید که علم خدا چی بوده. پس شما در این قسمت اختیار دارید.

با آرزوی موفقیت ، ستایشگر
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

5. صلوات ها 13

علاقه
    مقدسات , مطالعه , شکلات و بستنی و لواشک
    نوشته
    1,034
    حضور
    2 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    3
    گالری
    51
    صلوات
    9068
    ویرایش توسط po0neh : ۱۳۹۰/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۳:۴۰

7. صلوات ها 10

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    1,261
    حضور
    31 روز 4 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    85
    صلوات
    3149

سلام و عرض ادب خدمت ستایشگر گرامی
    دوست عزیز
    سؤال ایشان این بود که اگر خداوند از سرنوشت من از ازل آگاه است آیا قائل بودن به اختیار مجاز هست
    یا نه؟

متشکرم
    ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی
    تا راهرو نباشی کی صاحب خبر شوی

9. صلوات ها 8

علاقه
    ورزش،مباحثه
    نوشته
    393
    حضور
    1 روز 7 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1433

نقل قول نوشته اصلی توسط ستايشگر نمایش پست ها
    به نام خدا.

سلام. :gol:

آیا شما میدونید که خدا چی میدونه؟ مسلما نه. شما نمیدونید که علم خدا از آینده شما چیه. شما نیمدونید که در علم خدا ، شما در آینده فلان کار رو میکنید یا نه. این شما هستید که با اختیار کردن بین انجام یک عمل یا انجام ندادنش ، مشخص میکنید که علم خدا چی بوده. پس شما در این قسمت اختیار دارید.

با آرزوی موفقیت ، ستایشگر :gol:
    سلام برادر بزرگوار
    ممنونم که مشارکت داشتین.
    اما سوال من اینه که اگه من اختیار دارم. پس چرا خدا از آینده من خبر داره؟؟؟؟؟
    این دو در تضاد با هم هستن. پس یا من اختیار ندارم یا خدا عالم نیست که هر دوی اینها از نظر اسلام غلطه.
    پس اسلام برای توجیه این امر چه ارتباطی برقرار می کنه؟
    سوال من اینجاست.
    اگر آنقدر خطا کرده باشید که خطاهایتان به آسمان رسد و سپس توبه کنید، خداوند توبه شما را می پذیرد؛ از درگاه او ناامید نباشید.

11. صلوات ها 4

نوشته
    373
    حضور
    1 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    345
    صلوات
    3715

سلام به همه دوستان

این دو در تضاد با هم هستن. پس یا من اختیار ندارم یا خدا عالم نیست که هر دوی اینها از نظر اسلام غلطه.
    سركار پونه لينك هاي بساري مفيدي معرفي كردن كه كامل مساله جبر و اختيار توضيح داده شده بخونيد حتما جواب سوالتونو ميگيرد .

دوست عزيز بين اين دو مساله هيچ تضادي وجود نداره اينكه خداوند به خاطر علمش از اونچه كه در آينده اتفاق ميفته خبر داشته باشه به اين معني نيست كه فرد در انجام عمل اختيار نداشته بلكه خدا به آنچه فرد در اينده اختيارا انجام ميده علم داره .

در سطح پايين و علم دنيايي مثلا يه معلم قبل از امتحان گرفتن اطلاع داره كه فلان دانش آموز كه درسي نخونده و وضعيت تحصيليش مشخصه , قبول ميشه يا رد ولي آيا اين بدين معنيه كه دانش آموز اختياري نداشته ؟!

اين نمونه يه آگاهي از اينده و علم ناقص انسانه از اينده كه البته ممكنه دقيق نباشه و خطايي توش رخ بده ولي علم و آگاهي خدا از اينده علميه كه امكان خطا توش وجود نداره در مورد اينكه تا چه حد اختيار وجود داره و ايا جبري هم وجود داره يا نه در لينك ها توضيحات كاملي داده شده

موفق باشيد

ویرایش توسط بي نام : ۱۳۹۰/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۵:۴۶

13. صلوات ها 10

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    1,261
    حضور
    31 روز 4 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    85
    صلوات
    3149

سلام و عرض ادب خدمت شما بي نام گرامی
    لطفاً اگر برای شما دقیقاً این مسئله حلاجی شده یا آدرس مناسب بدهید و یا این مسئله را به طور ساده و روان شرح دهید
    چرا که در آدرسهای فوق تحیری از من رفع نشد
    دانایی مطلق خدا مساوی توانایی مطلق خدا یا بلعکس فرق نمیکند
    اگر معادله مذکور صادق باشد بنده به هیچ وجه نمی توانم رأی به اختیار دهم

متشکرم
    ویرایش توسط متحیر : ۱۳۹۰/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۶:۴۴
    ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی
    تا راهرو نباشی کی صاحب خبر شوی

15. صلوات ها 5

نوشته
    373
    حضور
    1 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    345
    صلوات
    3715

سلام بر شما دوست گرامي

لطفاً اگر برای شما دقیقاً این مسئله حلاجی شده یا آدرس مناسب بدهید و یا این مسئله را به طور ساده و روان شرح دهید
    اگه پست منو بخونيد جوابم در رابطه با اين سوال :

كاملا ساده و روشنه علم به اينكه در اينده چه اتفاقي رخ ميده و يا اينكه انسان چه راهيو انتخاب ميكنه به هيچ وجه در تضاد با اختيار انسان نيست مثال هم زدم

در مورد اين سوال كه آيا انسان اختيار مطلق دارد يا جبر است و ...مطالب زيادي در تاپيك هاي معرفي شده وجود داره اگه كامل بخونيد به جوابتون ميرسيد اگه اون توضيحات كه كارشناسان دادن قانعتون نميكنه فكر نميكنم در مورد ميزان و جبر اختيار من بتونم توضيح كاملتري از كارشناسان بدم !!

موفق باشيد
    ویرایش توسط بي نام : ۱۳۹۰/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۷:۳۵

17. صلوات ها 8

علاقه
    ورزش،مباحثه
    نوشته
    393
    حضور
    1 روز 7 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1433

یکی نمی تونه یه خلاصه ای بده؟؟؟؟

19. صلوات

نوشته
    1,160
    حضور
    5 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2443

نقل قول نوشته اصلی توسط hush dragon نمایش پست ها
    بسمه تعالی

سلام بر شما.

ببینید دوست عزیز این جهان با همه نظام ومسببات ان مرتبه ای از علم حق است،به عبارتی این جهان همه اش هم علم وهم معلوم حق است،این طور نیست که حساب جهان را از علم حق جدا کنیم انوقت بیاییم بگوییم حالا اگر این معلوم مطابق با علم است پس صحیح است و چون نیست غلط است،این ط.ور مقایسه نمودن از ان علم انسان است که معلوم که همان جسم خارجی است از علم او که علمی ذهنی است جداست وبرای صحت وسقم ان از طریق مطابقت با واقع عمل نماییم که حالا اگر بود پس درست است واگر نه خلاف ان است.........

تمام مسببات و علل جاری در جهان چیزی جز علم حق نیست به عبارتی در این مرتبه که خارج از ذات حق است ،معلوم حق عین علمش در مرتبه فعلش می باشد،نتیجتا معلوم حق هیچ وقت از علمش جدا نیست ،نتیجتا جهان هستی با تمام مسببات و عللش از ازل در علم حق موجود بوده است ،منتها در مرتبه ای دیگر نه در مرتبه ایجادش والبته بعد از ایجاد نیز علم حق که تغییر نمی کند که حالا کم شود یا زیاد.........

پس علل جاری در هستی بر اساس علم حق جریان دارد،مثلا اثر یک امر جبری که از موجودی غیر مختار حاصل می گردد،در علم حق نیز اینطور بوده که باید باشد،یعنی در علم حق اینطور نبوده که از موجود غیر مختار فعلی احتیاری سر بزند،وهمین موضوع برای موجود مختار نیز صادق است ،یعنی در علم حق این امر قطعی است که فعل اختیاری باید از علتی حاصل گردد که در ان صفت اختیار باشد، واگر غیر از ان باشد در علم حق جهل ایجاد می گردد اینها از ضروریات بین علت ومعلول می باشد،این سنخیت که می گویند همین است،یعنی امکان ندارد از موجود که مختار است و صفت اختیار دارد ،فعلش از مدخل جبر جاری گردد .....

پس اینکه خدا از اینده خبر داشته باشد دال بر جبر نیست،بلکه دال بر ضرورت چنین ویژگی میباشد،به عبارتی معلوم حق همان علمش میباشد،وعلم حق نیز علمی انفعالی نیست بلکه ایجابی و یا فعلی می باشد،یعنی علم خدا مانند علم انسان نیست که از معلوم سرچشمه بگیرد ،بلکه معلومات حق از علم حق سرچشمه گرفته اند نتیجتا انفعالی در ان نیست ولی در علم انسان دگرگونی می باشد چون علم انسان تابع معلوم است......

خلاصه جهان هستی و نظام ان جدای ازعلم حق نیست پس ابتدا وانتهای ان برای حق معلوم است به عبارتی دیگر انچه تغییر در جهان ماده است مربوط به ذاتش می باشد،یعنی ذاتا اینطوری خلق شده و این نقصی است از خود مرتبه ماده ،واین نقص در علت ومرتبه بالاتر موجود نیست ،بلکه نقص تابع مرتبه وجودی شئ و حدود ان است که انرا نشان می دهد نه اینکه این نقص را هم علت ایجادی ان باید داشته باشد ،پس اینده برای ما که در این مرتبه نقص مادی هستیم نامعلوم است ولی برای مرتبه بالاتر که این نقص را ندارد چنین چیزی معنا ندارد....علهذا علم خداوند به فعل ما علت فعل ما نیست مطلقا، بلکه فعل ما که از اراده واختیار ما ناشی می شود ضروروتی است که از نحوه خلقت وجودی و مختار بودن ما حاصل گشته است و این رابطه بین علت ومعلول در علم حق از ازل بوده است و چنین رابطه ای به حکم ضرورت رقم می خورد...

موفق

هر
    کسی را نتوان گفت که صاحب نظر است -----عشقبازی دگر و نفس پرستی دگر
    است

نه هر
    آن چشم که بیند که سیاه است و سپید ---یا سپیدی ز سیاهی بشناسد بصر است

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 17 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)