صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بدهی مجهول المالک

علاقه
    علمی/خانوادگی/روانشناسی ومشاوره/اعتقادات/اهل بیت/انقل
    نوشته
    367
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1232

بدهی مجهول المالک

مرجع تقلید:آیت الله بهجت/وجوهات شرعی ایت الله مکارم
    مالی به کسی بدهکارهستیم اما شخص مورد نظر از محل رفته وپیدا نمی کنیم.مبلغ دقیق را هم نمی دانیم.فقط حدودش را می دانیم.تکلیف چیست؟

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    2,644
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11247

نقل قول نوشته اصلی توسط جوادی نمایش پست ها
    مرجع تقلید:آیت الله بهجت/وجوهات شرعی ایت الله مکارم
    مالی به کسی بدهکارهستیم اما شخص مورد نظر از محل رفته وپیدا نمی کنیم.مبلغ دقیق را هم نمی دانیم.فقط حدودش را می دانیم.تکلیف چیست؟
    سلام اگر تمام نلاش خود را کردید و مالک مال را پیدا نکردید وراث و دوستان و اشنایان و هیچ یک از افراد صاحب مال را دسترسی ندارید و مقدار مال را هم دقیق نمیدادنید به ازای همان حدودی که میدانید رد مظالم بدهید

خداوندا. من بنده حقیری هستم که در مقابل عظمت و مهربانی تو سر به سجده می اورم چرا که تنها تو هستی که من را وجود بخشیدی و من تورا همیشه در همه حال می بویم و میستایم.

5. صلوات

نوشته
    2,644
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11247

اینجا را مطالعه کنید تا تمام موارد روشن شود
    http://persian.makarem.ir/estefta/?mit=859

خداوندا. من بنده حقیری هستم که در مقابل عظمت و مهربانی تو سر به سجده می اورم چرا که تنها تو هستی که من را وجود بخشیدی و من تورا همیشه در همه حال می بویم و میستایم.

7. صلوات

علاقه
    نوشته
    367
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1232

با تشکر .فرق ومعنای مثلی وغیر مثلی را نفهمیدم.من باید خسارت تعدادی کالای خراب شده را می دادم.البته عرف بر مبلغ آن است وقرار ما هم همین بود.
    حالا باید قیمت آن روز را بدهم یا قیمت امروز را؟

9. صلوات ها 3

نوشته
    2,644
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11247

با تشکر .فرق ومعنای مثلی وغیر مثلی را نفهمیدم.من باید خسارت تعدادی کالای خراب شده را می دادم.البته عرف بر مبلغ آن است وقرار ما هم همین بود.
    حالا باید قیمت آن روز را بدهم یا قیمت امروز را؟
    شما باید قیمت را به قیمت روز بدهید
    مثلی یعنی مثلا یه کیسه گندم معادلش میشه یه کیسه گندم غیر مثلی مثلا یه کیسه گندم معادلش میشه فلان قدر پول

11. صلوات

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

مرجع تقلید:آیت الله بهجت/وجوهات شرعی ایت الله مکارم مالی به کسی بدهکارهستیم اما شخص مورد نظر از محل رفته وپیدا نمی کنیم.مبلغ دقیق را هم نمی دانیم.فقط حدودش را می دانیم.تکلیف چیست؟
    با تشکر .فرق ومعنای مثلی وغیر مثلی را نفهمیدم.من باید خسارت تعدادی کالای خراب شده را می دادم.البته عرف بر مبلغ آن است وقرار ما هم همین بود. حالا باید قیمت آن روز را بدهم یا قیمت امروز را؟

با عرض سلام و احترام خدمت کاربر محترم جوادی گرانقدر و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال طبق نظر آیت الله بهجت و آیت الله مکارم شیرازی ، به هر مقدار که یقین دارید باید (یا بنابر احتیاط واجب) با اجازه حاکم شرع و به قیمت روز از طرف صاحب حق به فقیر صدقه دهید . (1)

اما مثلی که مطرح شده در مقابل قیمی است و در اصطلاح فقه، مثلی و قیمی به جنس اطلاق می‏ شود نه پول. هر جنسی که ضمان آن به مثل تعلق گیرد آن را مثلی، و هر جنسی که ضمان آن به قیمت تعلق گیرد آن را قیمی گویند.
    همانطور که بیان شده مثلی مانند یک کیسه گندم و قیمی مانند حیوان که ضامن در اولی باید یک کیلو گندم بدهد و در دومی باید قیمت حیوان را برای خسارت بپردازد مگر اینکه با توافق تغییر کند .

پی نوشت:
    1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات سایت معظم له به آدرس:
    http://persian.makarem.ir/estefta/?it=859&mit=859
    آیت الله بهجت، استفتائات جدید، ج 4، ص 316، س 5667.

13. صلوات ها 3

نوشته
    23
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    143

حکم برداشتن اشتباهی خودکار دیگران(فقهی)

من از وقتی مدرسه می رفتم و بعد هم دانشگاه بیشتر مواقع که از کسی خودکار یا...میگرفتم یادم میرفت بهش پس بدم اون طرفم یا روش نمی شد چیزی بهم بگه یا خودشم یادش میرفت حتی گاهی اشتباهی خودکار بانک را برمیداشتم (البته مال چند سال پیشه دست دزدایی مثل من رو شده خودکارها رو چسبوندن به میز) اما من که کوتاه نیومدم جدیدا چند بار مراجعین بانک خودکار گرفتم و پس ندادم
    خوب با توجه به اینکه من بارها و بارها این عمل را انجام دادم و محاسبه هم ناممکن هست باید چه کار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ رد مظالم بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مقدارشو چطور معین کنم اصلا اصلا قابل تخمین نیست.
    لطفا راهنمایی بفرمایید

15. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    367
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1232

با تشکرازکارشناس محترم.
    مسئله روشن شد.بجز (اجازه حاکم شرع).می شه بیشتر توضیح بدید.چون خیلی موارد این اصطلاح به کار می رود.
    در ضمن می شود این مبلغ را به موسسات خیریه که تعداد زیادی مددجودارندبدهیم یا باید دنبال فقیر بگردیم؟(که یقین به فقیربودن اشخاص کار سختی است)
    ویرایش توسط جوادی : ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ در ساعت ۱۹:۴۵

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,117
    حضور
    52 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11214

مسئله روشن شد.بجز (اجازه حاکم شرع).می شه بیشتر توضیح بدید.چون خیلی موارد این اصطلاح به کار می رود.
    *منظور از حاکم شرع مجتهد جامع الشرایط یا همان مرجع تقلیدتان می باشد

البته حضرت ایت لله مکارم در برنامه سمت خدا اجازه رد مظالم در ماه ربیع الاول را اعلام فرمودند بنابراین اگر در همین ماه ربیع الاول بخواهید رد مظالم دهید نیازی به تماس با دفتر مرجعتان نیست اجازه کلی تا سقف صد هزار تومان داده شده
    است

در ضمن می شود این مبلغ را به موسسات خیریه که تعداد زیادی مددجودارندبدهیم یا باید دنبال فقیر بگردیم؟(که یقین به فقیربودن اشخاص کار سختی است)
    رد مظالم را باید به فقیر دهید در صورتیکه اطمینان دارید این موسسات پول را به دست فقیر می رسانند ؛ می توانید به انها بدهید

*تحرير،ج2،القول في صفات قاضي
    بدهی مجهول المالک

بدهی مجهول المالک

18. صلوات ها 3

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,117
    حضور
    52 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11214

باسلام

نقل قول نوشته اصلی توسط ارمغان نمایش پست ها
    من از وقتی مدرسه می رفتم و بعد هم دانشگاه بیشتر مواقع که از کسی خودکار یا...میگرفتم یادم میرفت بهش پس بدم اون طرفم یا روش نمی شد چیزی بهم بگه یا خودشم یادش میرفت حتی گاهی اشتباهی خودکار بانک را برمیداشتم (البته مال چند سال پیشه دست دزدایی مثل من رو شده خودکارها رو چسبوندن به میز) اما من که کوتاه نیومدم جدیدا چند بار مراجعین بانک خودکار گرفتم و پس ندادم خوب با توجه به اینکه من بارها و بارها این عمل را انجام دادم و محاسبه هم ناممکن هست باید چه کار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ رد مظالم بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مقدارشو چطور معین کنم اصلا اصلا قابل تخمین نیست. لطفا راهنمایی بفرمایید
    پاسخ این سوال را در این تاپیک ملاحظه بفرمایید
    http://www.askdin.com/thread16716.html#post185797
    ویرایش توسط سوال : ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ در ساعت ۲۱:۳۴ دلیل: با اجازه استاد بزرگوار ، اضافه کردن نقل قول
    بدهی مجهول المالک

بدهی مجهول المالک

20. صلوات ها 3

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری