زدن موهای زائد بدن اشکال داره ؟

تب‌های اولیه

45 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زدن موهای زائد بدن اشکال داره ؟

يه سوال ، شايد با بحث جور نباشه ولي

تراشيدن موهاي بدن براي مرد و زن چه حكمي دارد؟

ماني;185355 نوشت:
يه سوال ، شايد با بحث جور نباشه ولي تراشيدن موهاي بدن براي مرد و زن چه حكمي دارد؟

عرض سلام خدمت شما کاربر محترم
زدن موهای زائد اشکال ندارد
سوال از دفتر اقای خامنه ای
/0251/7746666

خب من كه اين رو ميدونم ، منظورم كل موهاي بدن مي باشد
---------------------------------------------------
در ضمن من گفتم براي زن و مرد ، اگر زدن موهاي بدن براي زن و مرد اشكال دارد ، پس بايد زن ها هم ريش و سبيل داشتند

جواب تفصیلی

تنها تراشیدن موهای صورت (ریش) با تیغ یا با ماشین ها ی ته زن، به گونه ای که دیگران بگویند که در صورت او ریش نیست، بنابر احتیاط واجب جایز نیست.
البته تراشیدن قسمتی از ریش هم در حکم تراشیدن همه ی ریش است[1].[2]
لذا تراشیدن موهای گونه و گلو و پشت گردن که به آن ریش گفته نمی شود و همچنین موهای زیر بغل و ...، با وسایل یاد شده، اشکال ندارد.
لازم به تذکر است که اسلام به پاکیزگی توجه ویژه ای کرده است و به تراشیدن موهای زاید بدن، تاکید ورزیده است.
در ذیل توجه شما را به این توصیه های بهداشتی جلب می کنیم:
1- تراشیدن موی سر و یا نگه داری آن، همراه با شست و شو و شانه، مستحب است.[3]
2- تراشیدن موی شارب یا بالای لب[4] ، موی بینی[5] و موی زیر بغل[6]، مستحب است.
3- تراشیدن موی میان دو پا و پشت زهار، نشانه ایمان به ذات حق تعالی و قیامت است و از سنت رسول اسلام (ص) است.[7]
4- تراشیدن موهای قسمت های دیگر بدن، باعث پاکی و دیگر خاصیت های جسمانی و روانی است و نگه داشتن آن ها باعث ضررهای جسمانی و روانی است.[8]

[1] استفتآت حضرت امام خمینی، ج2، ص 30، س 79، ص 31، س 81، ص 32، س 84؛ مجموعه استفتآت جدید، حضرت آیت الله مکارم، ص 156؛ جامع الاحکام حضرت آیت الله صافی گلپایگانی، ج 2، ص 182.
[2]روییدن ریش در صورت مرد، پس از دعای آدم (ع) بود که عرض کرد: پروردگارا حسن و جمال مرا زیاد کن! که ذات حق تعالی خطاب کرد ک ریش را زینت تو و فرزندانت تو، تا قیامت قرار دادم. در روایتی از رسول اسلام (ص) آمده است که ریش ها را بلند بگذارید تا شبیه یهودیان و گبران مباشید. نک: حلیة المتقین، باب پنجم، فصل چهارم و پنجم.

[3]حلیة المتقین، باب پنجم، فصل سوم.
[4] در روایات وارد شده است: گرفتن شارب از سنت رسول اسلام (ص) است و شارب بلند جای شیطان است و گرفتن شارب باعث زیادی رزق، رفع غم و وسوسه و امان از خوره است و کسی که شارب نگیرد از ما نیست. حلیة المتقین، باب پنجم، فصل چهارم.
[5]کندن موی بینی باعث زیبایی صورت است. حلیة المتقین، باب پنجم، فصل هفتم.
[6]موی زیر بغل جای شیطان دانسته شده است. البته در باره ی طریقه ی ازاله ی آن آمده است: دارو کشیدن بهتر از تراشیدن و تراشیدن بهتر از کندن است. همان، فصل هفتم.
[7]تراشیدن آن، نشانه ی ایمان و از سنت رسول اسلام است، همان، فصل هشتم.
[8] تراشیدن موهای بدن باعث قوت و فربهی بدن و رفع دلگیری و پریشانی خاطر، باعث پاکی بدن و از اخلاق انبیاء است. همان، فصل نهم.

سلام

موی ساعد و ساق پا

و بین دو ابرو
و سینه و شانه ها و کمر و کتف ها برای اقایان چه طور؟

موی روی انگشتان چی؟

و یه سوال دیگه گونه دقیق منظور کجا است؟

تا چه حدی مجاز است؟
یعنی می شه ریش را با تیغ ارا یش کرد؟

زدن با مزر چه طور؟:Gol:

سلام
ي سوالم از من
از بين بردن موها با وسايلي كه خيلي درد دارد ولي مرسوم است گناه دارد؟؟
ممنون

mkk1369;185581 نوشت:
سلام

موی ساعد و ساق پا

و بین دو ابرو
و سینه و شانه ها و کمر و کتف ها برای اقایان چه طور؟

موی روی انگشتان چی؟

و یه سوال دیگه گونه دقیق منظور کجا است؟

تا چه حدی مجاز است؟
یعنی می شه ریش را با تیغ ارا یش کرد؟

زدن با مزر چه طور؟:Gol:

سلام تراشیدن موهای زائد تمام مواردی که گفتید اشکال ندارد
اما در مورد اصلاح صورت با تیغ اینجا رو کامل مطالعه کنید به پاسختان میرسید
http://www.askdin.com/thread3574.html

شایسته;185590 نوشت:
سلام
ي سوالم از من
از بين بردن موها با وسايلي كه خيلي درد دارد ولي مرسوم است گناه دارد؟؟
ممنون

سلام حالا چه کاریه این همه وسایل راحت و بدون درد و ناراحتی ادم بی خودکی خودش رو اذیت کنه کار منطقی نیست

گمنام;185650 نوشت:
سلام حالا چه کاریه این همه وسایل راحت و بدون درد و ناراحتی ادم بی خودکی خودش رو اذیت کنه کار منطقی نیست

سلام
این که نشد جواب؟

چرا صورت مساله رو پاک میکنید؟

شایسته;185590 نوشت:
سلام ي سوالم از من از بين بردن موها با وسايلي كه خيلي درد دارد ولي مرسوم است گناه دارد؟؟ ممنون

با عرض سلام خدمت کاربر محترم شایسته گرانقدر و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال از بین بردن موها اشکال شرعی ندارد مگر اینکه منجر به ضرر مهمی در بدن شود . (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

با سلام

حکم فقهی را اساتید بیان کردند اما حکم اخلاقی :

از حضرت اميرالمؤ منين عليه السلام منقول است كه موى سفيد را نكنيد، كه آن نور مسلمانى است، هر كه موى سفيد در ريش او پيدا شود در اسلام، نورى باشد براى او در قيامت.

از حضرت امام جعفر صادق منقول است كه سه كسند كه خداوند عالميان در روز قيامت بايشان سخن نميگويد، نظر رحمت بسوى ايشان نمى افكند، اعمال ايشان را نمى پسندد، براى ايشان عذاب اليم مهيا است: كسيكه موى سفيد خود را بكند و كسيكه با دست خود بازى كند كه او را منى بيايد يا با جاى بدن خود و كسيكه ديگران باو لواطه كنند، دور نيست كه اين حديث محمول بر آن باشد كه براى غرض فاسدى موى سفيد را بكند زيرا كه در حديث صحيح از حضرت امام رضا عليه السلام منقول است كه باكى نيست موى سفيد را بريدن و كندن، اما بريدنش ‍را دوست تر ميدارم، از كندن.
درحديث ديگر هم وارد شده است از آنحضرت كه كندن و بريدن هر دو باكى نيست.
درحديث ديگر فرمود كه حضرت اميرالمؤ منين تجويز بريدن موى سفيد ميفرمودند، اما كندنش را مكروه مى دانست.
از حضرت امام رضا منقول است كه حضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم فرمود كه موى سفيد در پيش سر ميمنت است و مبارك است، در عارضها علامت سخاوت و جوانمردى است، در جاى زلف علامت شجاعتست، و در پشت سر شوم است و ظاهرا مراد ابتداى سفيد شدن است.
فصل هفتم: در كندن موى بينى و بازى كردن با ريش
در حديث معتبر از حضرت رسول منقول است كه بايد هر كس موى شارب و موى بينى را بگيرد و باحوال بدن خود بپردازد، كه اينها باعث زيادتى جمال او است.

از حضرت صادق عليه السلام منقول است كه موى بينى را گرفتن رو را نيكو ميكند.

در حديث صحيح از آنحضرت منقول استكه: موى بدن چون بلند ميشود، آب پشت را قطع ميكند، يعنى فرزند بوجود نمى آيد و بندها را سست ميكند و ضعف و تنبلى مى آورد و نوره كشيدن، آب پشت را زياد ميكند و بدن را قوى ميكند و پيه گرده ها را زياد ميكند و بدن را فربه ميكند.
از حضرت امام موسى عليه السلام منقول است كه: موهاى بدن را از خور بيندازيد، كه نجس و كثيف است.
در حديث صحيح از آنحضرت منقول استكه: موى بدن چون بلند ميشود، آب پشت را قطع ميكند، يعنى فرزند بوجود نمى آيد وبندها را سست ميكند وضعف و تنبلى مى آورد و نوره كشيدن، آب پشت را زياد ميكند و بدن را قوى ميكند و پيه گرده ها را زياد ميكند و بدن را فربه ميكند.
از حضرت امام رضا عليه السلام منقول است كه: چهار چيز است كه از اخلاق پيغمبرانست، بوى خوش كردن و سر تراشيدن و نوره ماليدن و بسيار جماع كردن.
از حضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم منقول استكه: موى شارب و پشت زهار و زير بغل را بلند مگذاريد كه شيطان در آنجا جا مى گيرد و پنهان ميشود.
فصل هفتم: در ازله كردن موى زير بغل
در حديث معتبر از حضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم منقول است كه: دراز مكنيد موى زير بغل را، كه شيطان در آنجا پنهان ميشود.
در حديث معتبر ديگر منقول استكه: حضرت امام جعفر صادق عليه السلام زير بغل را دارو مى گذاشتند و ميفرمودند كه: كندن موى زير بغل دوش ها را سست ميكند.

در حديث ديگر منقول است كه: دارو گذاشتن زير بغل بهتر است از تراشيدن و تراشيدن بهتر است از كندن.

قابل توجه اپیلاسیونرها !

در حديث ديگر وارد شده است كه: بسيار بود كه آنحضرت از براى ازاله موى زير بغل بحمام مى رفتند و همين موضع را دارو ميكشيدند و بيرون مى آمدند.
از حضرت اميرالمؤ منين عليه السلام منقول است كه: موى زير بغل را كندن، گندبغل را برطرف ميكند وپاك كننده است و سنت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم است.

و به سند حسن منقول است كه: از حضرت صادق عليه السلام پرسيدند كه آيا جايز است كه كسى آرد را با روغن زيت مخلوط كند و بعد از نوره بر بدن بمالد براى آنكه بوى نوره ببرد، فرمود كه: باكى نيست.

در حديث ديگر منقول است كه حضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم نهى فرمود از كاكل گذاشتن و مو را در پيش سر گره زدن ونقش ‍خضاب كردن و فرمود كه زنان بنى اسرائيل هلاك شدند بسبب آنكه موى سر را در پيش سر گره ميزدند و نقش خضاب ميكردند و محتمل است كه مراد از نقش خضاب آن باشد كه متعارفست در ميان زنان عرب كه سوزن بدست و بدن ميزنند و سرمه و غير آن در آن ميريزند كه رنگش ميماند و احتمال دارد كه نفشهاى حنا را هم شامل باشد.

در حديث ديگر منقول است كه از حضرت صادق عليه السلام پرسيدند از زنى كه موى بالاى پيشانى راميبرد يا مى كند و موهاى رو را مى كند براى زينت يا آنكه گيس خود را با گيس ديگرى ميبافد فرمود كه باكى نيست.

حِلْيَةِ الْمُتَّقينَ
محمد باقر بن محمد تقى مجلسی رحمه الله

سجاد;185925 نوشت:
با عرض سلام خدمت کاربر محترم شایسته گرانقدر و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال از بین بردن موها اشکال شرعی ندارد مگر اینکه منجر به ضرر مهمی در بدن شود . (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

خیلی ممنون از جناب سجاد

میتونید مطابق مرجع خودم جوابمو بدید
آیت الله سیستانی هستند///؟؟؟

خیر البریه;185954 نوشت:
كندن موى زير بغل دوش ها را سست ميكند.

باسلام
دوش ها ینی چی ؟؟؟
جناب خیره البریه میونید بطور واضح بگید

در نهایت حکم اپیلاسین چیه؟

ینی بهتره استفاده کنیم یا نه؟

شایسته;187968 نوشت:
جناب خیره البریه میونید بطور واضح بگید در نهایت حکم اپیلاسین چیه؟ ینی بهتره استفاده کنیم یا نه؟

با سلام و احترام

در مورد حکم شرعی اپیلاسیون می توانید به تاپیک زیر،پست35 مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread319-4.html

نقل قول:
جناب خیره البریه میونید بطور واضح بگید
در نهایت حکم اپیلاسین چیه؟

یعنی بهتره استفاده کنیم یا نه؟

با سلام

ظاهر اخبار حکایت از بهتر بودن زدن بجای کندن دارند :

در حديث معتبر ديگر منقول است كه: حضرت امام جعفر صادق عليه السلام زير بغل را دارو مى گذاشتند و ميفرمودند كه: كندن موى زير بغل دوش ها را سست ميكند.

در حديث ديگر منقول است كه: دارو گذاشتن زير بغل بهتر است از تراشيدن و تراشيدن بهتر است از كندن.

شاید کندن مو سبب ضرر به پوست در دراز مدت وپیاز مو میشود و مضرات دیگر که بعدا کشف شود ، که امام از سستی دوش سخن گفتند ... والله العالم

شایسته;187966 نوشت:
خیلی ممنون از جناب سجاد میتونید مطابق مرجع خودم جوابمو بدید آیت الله سیستانی هستند///؟؟؟

با عرض سلام و احترام مجدد

نظر آیت الله سیستانی هم همان نظر است یعنی :

از بین بردن موها اشکال شرعی ندارد مگر اینکه منجر به ضرر مهمی در بدن شود . (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم

خیر البریه;188171 نوشت:
كندن موى زير بغل دوش ها را سست ميكند

ممنون ولي نگفتيد
دوش ها يني چي؟

نقل قول:
ممنون ولي نگفتيد
دوش ها يعني چي؟

با سلام

در احادیث کلمه : منکبین : بکار رفته که به معنی شانه ودوش میباشد :

منکب" آن قسمت از روی شانه انسان و حیوان را می‏گویند که استخوان دست و بازو با پشت متصل می‏شود.

کافی : بعض أصحابنا، عن ابن جمهور، عن محمد بن القاسم، عن عبدالله بن أبي يعفور قال: كنا بالمدينة فلاحاني زرارة في نتف الابط وحلقه، فقلت: حلقه أفضل، وقال زرارة: نتفه أفضل فاستأذنا على أبي عبدالله عليه السلام فأذن لنا وهو في الحمام يطلي وقد أطلى إبطيه، فقلت لزرارة: يكفيك؟ قال: لا لعله فعل هذا لما لايجوز لي أن أفعله، فقال: فيما أنتما؟ فقلت: إن زرارة لاحاني في نتف الابط وحلقه، قلت: حلقه أفضل وقال زرارة: نتفه أفضل، فقال: أصبت السنة وأخطأها زرارة حلقه أفضل من نتفه وطليه أفضل من حلقه..

الكافي ـ به نقل از عبدالله بن ابي يعفورـ : در مدينه بوديم كه ميان من و زراره ، بر سر تراشيدن يا كندن موهاي زير بغل ، بحث پيش آمد . من گفتم : تراشيدن آنها بهتر است . زراره گفت : كندن آنها بهتر است . آن گاه از امام صادق (ع) اجازه ديدار خواستم . در حالي كه درحمام ، موزدايي مي كرد و موهاي زير بغل خود را زدوده بود ، به ما اجازه ديدار داد. به زراره گفتم : تو را بس است ؟
گفت : نه ، شايد او اين كار را به جهتي انجام داده است كه انجام دادنش براي من از آن جهت ، درست نيست . پس امام (ع) پرسيد : « درباره چه گفتگو مي كنيد ؟» .
گفتم : زراره در مو كندن يا تراشيدن موهاي زير بغل ، با من مخالفت كرده است . من گفته ام كه تراشيدن و زدودن آنها ، بهتر است و زراره گفته است كه كندن آنها بهتر است .
فرمود : « تو به سنت راه يافته اي و زراره ، بدان ، نرسيده است . تراشيدن آنها از كندنشان بهتر است و زدودن [ به نوره و همانند آن ] ، از تراشيدن نيز بهتر » .

محمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد، عن ابن فضال، عن علي بن عقبة، عن أبي كهمس قال: قال أبوعبدالله عليه السلام: نتف الابط يضعف المنكبين وكان أبوعبدالله عليه السلام يطلي إبطه.

ودر فقیه هم با متن :

262 و " كان الصادق عليه السلام يطلي إبطيه في الحمام ويقول: نتف الابط يضعف المنكبين (تضعیف شانه ها ) يوهي (تضعیف جسم) ويضعف البصر(تضعیف چشم) ".

263 وقال عليه السلام: " حلقه أفضل من نتفه، وطليه أفضل من حلقه ".

امام (ع) فرمود : تراشيدن آنها از کَندَنِشان بهتر است و زُدودَن از تراشيدن نيز بهتراست.

امام صادق (ع): قطع كردن و كندن تار موهاي سفيد ، اشكال ندارد ؛ اما قطع كردن آنها از كندنشان بهتر است .

مي بخشيد سركار شايسته. دوش نمي دونين چيه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟دوش به اون قسمت از بدن مي گن كه محل اتصال استخان بازو و كتف است. به اصتلاح مفصل اين دو استخان. به زبان انگليسي"shoulder"در مورد بحث بزارين يه حكم كلي بدم. البته از نظر رهبر معظم انقلاب. تراشيدن موهاي فك پايين صورت با تيغ يا هر وسيله اي كه صورت را به گونه اي كند كه عر از فاصله حدود 1 متري بگويد شخص ريش ندارد حرام است. در بقيه موارد اشكالي ندارد.

سلام
ممنون از دوستان:Gol:
بله میدونستم جناب
بنظرم بی ارتباط اومد گفتم بپرسم شاید اطلاق ان به چیز دیگر نیز باشد

به نام او

پسری که ریشش در نمی آید ( یعنی این که به سن تکلیف رسیده ولی هنوز ریش در نیاورده ) آیا اگر سبیل خود را که اندکی در آمده بزند اشکال شرعی دارد ؟؟
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

یا حق

[="Tahoma"][="Black"]

عصا;273872 نوشت:
به نام او پسری که ریشش در نمی آید ( یعنی این که به سن تکلیف رسیده ولی هنوز ریش در نیاورده ) آیا اگر سبیل خود را که اندکی در آمده بزند اشکال شرعی دارد ؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی یا حق

با تشکر از سئوال جناب عالی

تراشیدن سبیل مانعی ندارد.(1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات ج 2 ص 244 س 752[/]

يه سوال ، شايد با بحث جور نباشه ولي</p>
<p>تراشيدن موهاي بدن براي مرد و زن چه حكمي دارد؟

زدن موها هیچ اشکالی ندارد ولی بهتره یک فرد مجرد نزنه تا میل جنسی کم بشه
<br />
اگر زدن موهاي بدن براي زن و مرد اشكال دارد ، پس بايد زن ها هم ريش و سبيل داشتند

رشد موهای بدن در مردها با زنها فرقهایی داره
در مردها ریش و سیبیل رشدش سریعتره و رشد موهای سر کندتر
ولی برعکس رشد موهای ناحیه ی ریش و سیبیل برای زنها کند هست و رشد موهای سر سریعتره

سلام

آيا مي شود موهاي زائد را با تيغ تراشيد؟ اشكالي دارد؟

مرجع تقليد آيت الله سيستاني

با تشكر از كليه ي كارشناسان اسك دين:hamdel:

اشک قلم;279949 نوشت:
آيا مي شود موهاي زائد را با تيغ تراشيد؟ اشكالي دارد؟

با سلام و عرض ادب

تراشیدن موهای زائد غیر از ریش،با تیغ اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

سلام من این سوال رو روم نشد از کسی بپرسم ولی چاره ای ندارم!
آیا مو های زائد شکم به پایین رو باید زد؟ممنون از کارشناسان محترم

[="Tahoma"][="Black"]

maahdi;303327 نوشت:
سلام من این سوال رو روم نشد از کسی بپرسم ولی چاره ای ندارم! آیا مو های زائد شکم به پایین رو باید زد؟ممنون از کارشناسان محترم

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی

زدن موهای زائد بدن واجب نیست اما در مورد سئوال توصیه بسیاری در روایات وجود دارد.

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

شما دارید جواب خود را مدهید . وقتی برای بدن زائد است بدانید که باید تراشیده شود

با سلام

من شنیدم زدن موهای دست کفاره داره

[="Tahoma"][="Black"]

یوزارسیف;305006 نوشت:
شما دارید جواب خود را مدهید . وقتی برای بدن زائد است بدانید که باید تراشیده شود

dr.zhivago;305091 نوشت:
با سلام من شنیدم زدن موهای دست کفاره داره

با عرض سلام و احترام خدمت بزرگواران

لطفا به پاسخ های قبلی در همین صفحه توجه فرمایید .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;303426 نوشت:

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی

زدن موهای زائد بدن واجب نیست اما در مورد سئوال توصیه بسیاری در روایات وجود دارد.

همیشه موفق و پیروز باشید

سلام خواستم بپرسم نوره کشیدن که در روایات هست با چه اسمی میشه از عطاری تهیه کرد؟

[="Tahoma"][="Black"]

سرور;356936 نوشت:
سلام خواستم بپرسم نوره کشیدن که در روایات هست با چه اسمی میشه از عطاری تهیه کرد؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

ظاهرا نوره امروزه در اکثر مناطق به نام داروی نظافت یا واجبی شناخته می شود !

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

با سلام.ببخشید مجبور شدم این سوال رو بپرسم. ایا تراشیدن موی زیر شکم گناه است؟ و بعد اینکه تراشیدن ان با ماشین ریش تراش از نظر علمی و شرعی مشکلی به وجود می اورد؟ با تشکر.

[="Tahoma"][="Black"]

ali7;387599 نوشت:
با سلام.ببخشید مجبور شدم این سوال رو بپرسم. ایا تراشیدن موی زیر شکم گناه است؟ و بعد اینکه تراشیدن ان با ماشین ریش تراش از نظر علمی و شرعی مشکلی به وجود می اورد؟ با تشکر.

با عرض سلام و احترام

تراشیدن موی زیر شکم با ماشین ریش تراش یا غیره ، شرعا مانعی ندارد .

در پناه حضرت حق باشید[/]

سلام
در پست اول ديدم زده مستحب است سيبيل را بزنيم. يعني بايد مثل سني ها سبيل هارو بزنيم و فقط ريش بزاريم؟!

seyed.taghavi;390983 نوشت:
سلام
در پست اول ديدم زده مستحب است سيبيل را بزنيم. يعني بايد مثل سني ها سبيل هارو بزنيم و فقط ريش بزاريم؟!

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

بخاطر برخی روایات که در این زمینه وجود دارد تراشیدن سبیل مستحب دانسته شده که البته عمل به آن واجب نیست .

همیشه موفق و سلامت باشید

سجاد;391371 نوشت:

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

بخاطر برخی روایات که در این زمینه وجود دارد تراشیدن سبیل مستحب دانسته شده که البته عمل به آن واجب نیست .

همیشه موفق و سلامت باشید

سلام علیکم

پس چرا هیچ کدوم از علمای ما این کار رو نمی کنند؟ بخاطر اینکه مبادا شبیه سنی ها بشوند؟ دلیل این دو دستگی هارو نمیدونم!
خیلی دوست دارم بدونم پیامبر اکرم (ص) ریششون مثل سنی های امروزی بود؟ و همینطور امیرالمومنین (ع)؟

یا علی

[="DarkGreen"]تراشیدن ریش با تیغ ، باعث میشه که آب پوست کشیده بشود و این امر باعث پیری زود رس میشه و ظاهر آدم زشت میشه . در ضمن خدا دوست داره تو را ریشو ببینه نه بدون ریش . همون طور که موی بلند ، زیبایی زن را دو چندان می کنه ، ریش مرد هم زیبایی مرد را دو چندان می کنه .[/]

[="Tahoma"][="Black"]

seyed.taghavi;391458 نوشت:
پس چرا هیچ کدوم از علمای ما این کار رو نمی کنند؟ بخاطر اینکه مبادا شبیه سنی ها بشوند؟ دلیل این دو دستگی هارو نمیدونم!
خیلی دوست دارم بدونم پیامبر اکرم (ص) ریششون مثل سنی های امروزی بود؟ و همینطور امیرالمومنین (ع)؟

یا علی

با تشکر از سؤال مجددتان

عرض کردیم که این کار مستحب است و انجام کار مستحب ، واجب نیست تا بگوییم چرا انجام نمی دهند و اصولا در مستحبات مسائل مختلفی ممکن است مانع انجام آن توسط شخص گردد مثل همین موردی که فرمودید و شباهت پیدا کردن به برخی افراد ، به نظر خیلی مناسب شأن علمای شیعه نباشد .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;391815 نوشت:

با تشکر از سؤال مجددتان

عرض کردیم که این کار مستحب است و انجام کار مستحب ، واجب نیست تا بگوییم چرا انجام نمی دهند و اصولا در مستحبات مسائل مختلفی ممکن است مانع انجام آن توسط شخص گردد مثل همین موردی که فرمودید و شباهت پیدا کردن به برخی افراد ، به نظر خیلی مناسب شأن علمای شیعه نباشد .

همیشه موفق و سلامت باشید

سلام
ممنون از پاسخ خوبتون
از نظر من هم سیبیل در کنار ریش زیباتر است. اصلا آدم این سنی های گرامی که سیبیل مبارکشون رو میزنند و ریش میزارند میبینه میترسه:Nishkhand:

سلام برادران
راستش زدن موهای قسمت.... چی؟
آخه این مو ها از هر جایی که فکر کنید در اومدن...
موهای قسمت ... و....
نزدیک باسن و ...:Narahat:
؟
شرمنده نمیدونستم چجوری بیان کنم!!
زشته خوو...

[="Tahoma"][="Black"]

جویای اسلام;739494 نوشت:
سلام برادران
راستش زدن موهای قسمت.... چی؟
آخه این مو ها از هر جایی که فکر کنید در اومدن...
موهای قسمت ... و....
نزدیک باسن و ...
؟
شرمنده نمیدونستم چجوری بیان کنم!!
زشته خوو...

عرض سلام و احترام

به غیر از تیغ کردن ریش ، زدن موهای سایر قسمت های بدن با تیغ یا غیر آن ، مانع شرعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سلام
آیا زدن موهای بین باسن اشکال دارد ؟
یعنی به بدن آسیب نمی زنه مثل عفونت و. یا رفتن مو. در بدن و...؟

[="Tahoma"][="Black"]

ajbibi65;908386 نوشت:
سلام
آیا زدن موهای بین باسن اشکال دارد ؟
یعنی به بدن آسیب نمی زنه مثل عفونت و. یا رفتن مو. در بدن و...؟

با سلام

پاسخ شرعی سؤال شما در پست قبل داده شده است.

از نظر بهداشتی نیز باید به مراکز بهداشتی و افراد مطلع در این زمینه مراجعه نمایید.

موفق باشید[/]

چرا باید اشکال داشته باشه(:|

موضوع قفل شده است