صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: از حديث اثني عشر خليفه ، چه نتايجي به دست مي آيد؟(کارشناس:اندیشمند)

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

از حديث اثني عشر خليفه ، چه نتايجي به دست مي آيد؟(کارشناس:اندیشمند)

حديث دوازده خليفه در منابع اهل سنت جاي خدشه ندارد زيرا در دو كتاب مهم آن ها يعني صحيح بخاري و صحيح مسلم آمده است و اهل سنت تمام احاديث اين دو كتاب را قبول دارند و صحيح مي دانند.

حال مي خواهيم ببينيم از دلالت اين احاديث چه نتيجه اي مي توان گرفت؟

من متن و ترجمه اين حديث را اينجا مي آورم تا دوستان راحت تر در مورد آن بحث و بررسي كنند.

در صحیح مسلم از جابر بن سمره نقل شده كه می‏گوید:

«سَمِعْتُ رَسُولَ الله (ص) یَقُولُ لایَزالُ الاِسلامُ عَزیزاً اِلی اِثْنی عَشَرَ خَلیفَهً – ثُمَّ قالَ كَلِمَهً لَمْ اَفْهَمْها! فَقُلْتُ لاَبی ما قالَ؟ فَقالَ كُلُهُمْ مِنْ قُریْشٍ!؛[1]

اسلام پیوسته عزیز خواهد بود تا دوازده خلیفه بر مسلمانان حكومت كنند، سپس سخنی فرمود كه من نفهمیدم ، پس به پدرم (كه در آنجا حاضر و از من به پیامبر(ص) نزدیكتر بود) گفتم پیامبر (ص) چه فرمود؟ گفت، فرمود (تمام آنها از قریشند)»

در همین كتاب با سند دیگری از «جابر» تعبیر دیگری نقل می‏كند و به جای «لایَزالُ هذا الدّینِ عَزیزاً»، «لایَزالُ هذا الاَمْرُ» آمده است.

و در تعبیر سومی با سند دیگری «لایَزالُ هذَا الدّینُ عَزیزاً مَنیعاً» آمده است.

و در تعبیر چهارمی از عامر بن سعد بن ابی‏وقاص نقل می‏كند كه به جابر بن سمره نامه‏ای نوشتم كه بعضی از اخباری را كه خودت از پیامبر(ص) شنیده‏ای برای من بنویس، او چنین نوشت كه من از پیامبر (ص) شنیدم می‏فرمود :

«لایَزالُ الدّینُ قائِماً حَتی تَقُومُ السّاعَهُ ، اَوْ یَكُونُ عَلَیْكُمْ اِثْنی عَشَرَ خَلیفَهً كُلُّهُمْ مِنْ قُرَیْشٍ؛

دین اسلام بر پا است تا قیام قیامت ، یا اینكه بر شما دوازده خلیفه حكومت می‏كنند كه همه از قریشند.

و در طریق دیگری در همان صحیح مسلم از «جابر» آمده است:

«لایَزال هذَا الدّینُ عَزیزاً مَنیعاً اِلی اِثْنی عَشَرَ خَلَیفَهً؛

این دین قدرتمند و شكست ناپذیر خواهد بود تا دوازده خلیفه بر آن حكومت كنند.

و در آخر این حدیث نیز همان جمله «كُلُّهُمْ مِنْ قُریْشٍ» دیده می‏شود.[2]

2 ـ همین حدیث در صحیح بخاری با عبارت مشابهی آمده است، جابر می‏گوید از پیامبر خدا (ص) شنیدم می‏فرمود:

«یَكُونُ اِثْنی عَشَرَ اَمیراً فَقالَ كَلِمَهً لَمْ اَسْمَعْها ، فَقالَ اَبی اِنَّهُ قالَ كُلُّهُم مِنْ قُرَیْشٍ؛[3]

بعد از من دوازده امیر خواهد بود، سپس سخنی فرمود كه آن را نشنیدم ، پدرم گفت فرمود همة آنها از قریشند.

3 ـ همین معنی در صحیح ترمذی نیز با تفاوت جزئی ذكر شده و ترمذی بعد از نقل آن می‏گوید «هذا حَدیثَ حَسَنٌ صَحیحٌ؛[4] این حدیث نیكوی، صحیح است»

4 ـ در صحیح ابی‏ داود نیز همین معنی با تفاوت مختصری آمده است ، و لحن حدیث نشان می‏دهد كه پیامبر (ص) آن را در حضور جمعیت فرموده، زیرا در آن وارد شده است وقتی پیامبر (ص) فرمود :

«همواره این دین نیرومند و عزیز است تا دوازده خلیفه» مردم با صدای بلند تكبیر گفتند.[5]

5 ـ در مسند احمد حنبل نیز در چندین مورد این حدیث ذكر شده است كه بعضی از محققان شماره طرق آن را در این كتاب به جابر، سی و چهار طریق ذكر كرده‏اند![6]

در یك مورد می‏خوانیم كه مسروق می‏گوید:

ما نزد عبداللّه بن مسعود نشسته بودیم، و او برای ما قرآن می‏خواند، كسی از او سؤال كرد آیا از رسول خدا (ص) هرگز سؤال كردید كه چند خلیفه بر این امت حكومت می‏كنند‏؟ عبداللّه بن مسعود گفت از زمانی كه به عراق آمده‏ام، قبل از تو كسی این سؤال را از من نكرده است! سپس افزود آری ما از رسول خدا (ص) سؤال كردیم فرمود :

«اِثْنی عَشَرَ كَعِدَّهً نُقْباءِ بَنی اِسْرائیلَ؛[7]

دوازده نفر به تعداد نقبا و رؤسای بنی اسرائیل

[1]. صحیح مسلم 3/1453.
    [2]. صحیح مسلم 3/1453.
    [3]. صحیح بخاری، ج 3، جزء نهم، ص 101.
    [4]. صحیح ترمذی 4/501.
    [5]. صحیح ابی‏داود/4.
    [6]. منتخب الاثر، ص 12 و احقاق الحق ج 13.
    [7]. مسند احمد، ج 1، ص 398.

ویرایش توسط اندیشمند : ۱۳۹۰/۱۱/۲۱ در ساعت ۲۳:۲۰
    اللهم صل علي محمد و آل محمد

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 20 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

سلام

بنده از این احادیث مفهوم رجعت را درک می نمایم!!!

حفظ اسلام با ژیروی و خلافت این 12 تن است تا روز قیامت
    و وقتی این 12 تن خلیفه نباشند اسلام پایه هایش سست خواهد بود!

ویرایش توسط رستگاران : ۱۳۹۰/۱۱/۱۷ در ساعت ۱۲:۰۲
    اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

5. صلوات

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

نقل قول نوشته اصلی توسط mkk1369 نمایش پست ها
    سلام

بنده از این احادیث مفهوم رجعت را درک می نمایم!!!

حفظ اسلام با ژیروی و خلافت این 12 تن است تا روز قیامت
    و وقتی این 12 تن خلیفه نباشند اسلام پایه هایش سست خواهد بود!
    مي توانيد استدلالتون را شرح دهيد؟
    اينطوري بهتر مي توان در مورد نظر شما سخن گفت.
    با تشكر

7. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 20 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

سلام

اگر بخواهم به طور خلاصه بیان کنم

از مجموع این احادیث فهمیده می شود که 12نفر خلیفه وجود دارند

نقل قول نوشته اصلی توسط اندیشمند نمایش پست ها
    «سَمِعْتُ رَسُولَ اللّهِ (ص) یَقُولُ لایَزالُ الاِسلامُ عَزیزاً اِلی اِثْنی عَشَرَ خَلیفَهً – ثُمَّ قالَ كَلِمَهً لَمْ اَفْهَمْها! فَقُلْتُ لاَبی ما قالَ؟ فَقالَ كُلُهُمْ مِنْ قُریْشٍ!؛[1] اسلام پیوسته عزیز خواهد بود تا دوازده خلیفه بر مسلمانان حكومت كنند، سپس سخنی فرمود كه من نفهمیدم ، پس به پدرم (كه در آنجا حاضر و از من به پیامبر(ص) نزدیكتر بود) گفتم پیامبر (ص) چه فرمود؟ گفت، فرمود (تمام آنها از قریشند)»

و همین طور برداشت می شود که اسلام تا هست این 12 نفر هم خلافت می کنند

ما می دانیم اسلام دین جاودان است و تا قیامت باقی می ماند
    پس بنا بر این حدیث 12 خلیفه هم باید خلافت کنند

اما در عمل مشاهده شد برترین مصادیق این احادیث جز 4 تن از این بزرگواران در حیات صاحب منسبی حکومتی یا به ظاهر حکومتی نشده و نخواهند شد

1.حضرت علی(ع) ---- که به مدت 5 ساب حکومت کردند
    2.امام حسن(ع)
    3امام رضا (ع) و پذیرش ولایت عهدی
    4.حضرت مهدی (ع)

از این 4 بزرگوار تنها امام مهدی(ع) به روشنی و وضوح مشخص است که ان حکومت جهانی که شایسته اسلام است را دارا می شوند

پو اگر امام علی را هم خلافت ایشان را جز این حدیث بیاوریم

و بگوییم ایشان اولین خلیفه هستند

و اخرین ان حضرت مهدی

می ماند 10 امام که خلافت را نتوانسته اند عهده دار شوند و حکومت تشکیل دهند

پس باید تا اسلام هست این حکومت بر برپا شود

پس اینگونه باید رجعت صورت پذیرد تا ای حکومت حق به 12 خلیفه بازگردد !!!

= حال که اسلام دین جاوید است پس 12 خلیفه هم باید حکمرانی کنند

منتظر جواب شما هستیم
    ویرایش توسط صدرا : ۱۳۹۰/۱۱/۱۷ در ساعت ۱۹:۰۶
    اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

9. صلوات ها 4

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

به نظر من اين استدلال شما بايد از نظر دو مبنا بررسي شود:

1-اگر طبق مبناي شيعه پيش برويم مي توان چنين ادعا كرد كه اين 12 خليفه حتما به خلافت مي رسند و چون از نظر ما خلفاي پيامبر(صلي الله عليه و آله) ، ائمه معصومين(عليهم السلام) هستند و از جهتي همه ائمه(ع) به خلافت نرسيدند پس بايد حتما به دنيا بازگردند و خلافت كنند تا صدق سخن حضرت رسول(ص) آشكار شود.

البته باز اينجا سوالي پيش مي آيد كه منظور از خليفه چيست؟ آيا همان خلافت ظاهري است؟يا منظور جانشين واقعي رسول خداست؟چه اين تعداد به حكومت ظاهري برسند و چه نرسند باز هم معناي خليفه صدق مي كند بر آن ها؟اگر منظور خلافت ظاهري نباشد باز هم طبق مبناي شيعه استدلال به اين حديث براي اثبات رجعت داراي اشكال است.

11. صلوات ها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

2-اما اگر بر طبق مباني غير شيعه پيش برويم :ممكن است شخصي بگويد از كجا معلوم اين 12 خليفه به دنيا آمده اند و حكومت نكرده اند؟ممكن است در آينده بيايند و حكومت كنند.(با اين ديد بنگريد كه موضوعي كه مي خواهيم اثبات كنيم رجعت است)

ویرایش توسط اندیشمند : ۱۳۹۱/۱۱/۰۷ در ساعت ۲۱:۳۳

13. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

حدیث دوازده خلیفه در منابع شیعی:

در منابع شیعی ده ها روایت در رابطه با خلفای اثنی عشر با تعیین مصادیق آن آمده که ما به ذکر چند روایت اکتفا می كنيم:

1- شیخ صدوق روایت می کند: حدّثنا جعفر بن محمد بن مسرور، قال: حدّثنا الحسين بن محمد بن عامر، عن المعلى بن محمد البصري، عن جعفر بن سليمان، عن عبد اللّه بن الحكم، عن أبيه، عن سعيد بن جبير، عن عبد اللّه بن عباس قال: قال رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله: «إن خلفائي و أوصيائي، و حجج اللّه على الخلق بعدي اثنا عشر: أولهم أخي و آخرهم ولدي. قيل: يا رسول اللّه و من أخوك؟ قال: علي بن أبي طالب قيل: فمن ولدك؟ قال المهدي الذي يملأها قسطا و عدلا كما ملئت جورا و ظلما، و الذي بعثني بالحق نبيا لو لم يبق من الدنيا إلا يوم واحد لطول اللّه ذلك اليوم حتى يخرج فيه ولدي المهدي، فينزل روح اللّه عيسى ابن مريم فيصلّي خلفه، و تشرق الأرض‏بنوره، و يبلغ سلطانه المشرق و المغرب»؛

«ابن عبّاس مي گويد: رَسُول‏خدا «صلى الله عليه و آله»فرمودند: حقّاً كه جانشينان من بعد از من و اوصياى من دوازده نفرند، اول آنها برادر من است و آخرين آنها فرزند من است. سؤال كردند: يا رَسُول الله برادر شما كيست؟ فرمود: علىّ بن أبى طالب. گفته شد: پس فرزند شما كيست؟ فرمود: مهدى، همان كسى كه زمين را از عدل و داد پر كند همچنان كه از جور و ستم پر شده باشد. سوگند به آن خدائى كه مرا به حقّ بشير و نذير قرار داده است اگر از عمر دنيا نماند مگر يك روز خداوند آن روز را آنقدر طولانى خواهد نمود تا آنكه فرزند من مهدى خروج كند و روح الله عيسى ابن مريم از آسمان پائين آيد و در پشت سر او نماز گزارد، و زمين به نور پروردگار خود درخشان و نورانى گردد، و سيطره مهدى شرق و غرب عالم را فرا گيرد».[1]

15. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

2- امام علي‏«عليه السلام» در حديثي طولاني چنين فرمودند:

«...فانّ لهذه الأمة اثناعشر اماماً هادين مهديين، لايضرّهم خذلان من خذلهم»؛

«... همانا براي اين امّت دوازده امام هدايت‏گر هدايت شده است کسي که در صدد خواري آن‏ها باشد به آنان ضرر نمي‏ رساند».[2]

3- شيخ صدوق به سندش از رسول خدا«صلي الله عليه وآله» نقل کرده که فرمود:

«انا سيّد النبيين وعلي بن ابي طالب سيّد الوصيين، وانّ اوصيائي بعدي اثني عشر، اوّلهم علي بن ابي طالب‏ عليه السلام وآخرهم القائم‏ عليه السلام»؛

«من سيد انبيا وعلي بن ابي طالب سيد اوصيا است. و همانا اوصيای بعد از من دوازده نفرند: اوّل آن‏ها علي بن ابي طالب و آخر آن‏ها قائم است»[3]

4-عن أبي سعيد رفعه عن أبي جعفر عليه السّلام قال: قال رسول اللّه«صلّى اللّه عليه و آله و سلّم»: «من ولدی اثنا عشر نقيبا، نجيبا، محدثون، مفهمون، آخرهم القائم بالحق، يملأها عدلا كما ملئت جورا».[4]

17. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

5- و عن الحسين بن محمد عن معلى بن محمد عن الوشاء عن أبان عن زرارة قال: سمعت أبا جعفر«عليه السّلام»‏ يقول:«نحن‏ اثنا عشر إماما منهم حسن و حسين، ثم الأئمة من ولد الحسين عليه السّلام»؛

«ما دوازده امام هستیم ، حسن و حسین«علیهم السلام» از جملۀ ائمه اند و امامان از نسل حسین علیه السلام اند».[5]

6- حدثنا محمد بن موسى بن المتوكل رضي الله عنه قال : حدثنا محمد بن يحيى العطار ، عن أحمد بن محمد بن عيسى قال : حدثنا الحسن بن العباس بن الحريش الرازي ، عن أبي جعفر محمد بن علي الثاني عليهما السلام أن أمير المؤمنين عليه السلام قال : لابن عباس : «إن ليلة القدر في كل سنة وأنه ينزل في تلك الليلة أمر السنة ، ولذلك الامر ولاة بعد رسول الله صلى الله عليه وآله فقال ابن عباس : من هم ؟ قال : أنا وأحد عشر من صلبي أئمة محدثون»؛

امام علی«علیه السلام» به ابن عباس فرمودند:«به حقیقت شب قدر در هر سال وجود دارد و امر سال در آن شب نازل می شود و به راستی برای آن امر صاحبان امری است بعد از رسول خدا«صلی الله علیه وآله»ابن عباس عرض کرد:آنان چه کسانی هستند؟ فرمود:من و یازده [امام] از نسل من که [همه] امامانی محدث می باشند [که ملائکه را نمی بینند ولی صدای آنها را می شنوند].[6]

7- امام سجاد«عليه السلام» مي‏فرمايد: «انّ اللَّه خلق محمداً وعلياً واحد عشر من ولده من نور عظمته، فاقامهم اشباحاً في ضياء نوره يعبدونه قبل خلق الخلق، يسبحون اللَّه ويقدّسونه وهم الائمة من ولد رسول اللَّه‏صلي الله عليه وآله»؛

همانا خداوند محمّد و علي و يازده نفر از اولاد او را از نور عظمت خود خلق نمود. آنان را در شبه‏هايي در پرتو نور خود قرار داد که خدا را قبل از خلقت خلق، عبادت مي‏کردند. او را تسبيح گفته و تقديس مي‏نمودند، و آنان‏اند امامان از اولاد رسول خداصلي الله عليه وآله».[7]

8- جابر بن عبداللَّه انصاري مي‏گويد: «دخلت علي فاطمةعليها السلام وبين يديها لوح فيه اسماء الاوصياء من ولدها، فعددت اثني عشر احدهم القائم، ثلاثة منهم محمّد واربعة منهم عليّ عليهم السلام»؛

«بر حضرت فاطمه‏عليها السلام وارد شدم در حالي که مقابل او لوحي با اسماي اوصياي از فرزندانش مکتوب قرار داشت، آن‏ها را شمردم دوازده نفر بودند، يکي از آن‏ها قائم‏عليه السلام بود، و سه نفر محمّد و چهار نفر علي»[8]

[1] . كمال الدين: 1/ 280.

[2] . کمال الدین..،صدوق،ص298.

[3] . عیون اخبار الرضا،شیخ صدوق،ج2ص66.به همین مضمون،کمال الدین،صدوق،ص66.

[4] . همان ،ص534.

[5] . الكافي: 1/ 533 ،ح 16.

[6] . الكافي، ج1،ص247،ح2.

[7] .الکافی،ج1،ص531،ح6.

[8] .الكافي،ج1،ص532،ح9؛خصال شیخ صدوق،ص478،ح42،من لا یحضره الفقیه،شیخ صدوق،ج4،ص180،ح5408.

19. صلوات ها 2

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

سلام علیکم

والبته سوالات دیگری نیز هستند مثلا

نقل قول نوشته اصلی توسط اندیشمند نمایش پست ها
    1-اگر طبق مبناي شيعه پيش برويم مي توان چنين ادعا كرد كه اين 12 خليفه حتما به خلافت مي رسند و چون از نظر ما خلفاي پيامبر(صلي الله عليه و آله) ، ائمه معصومين(عليهم السلام) هستند و از جهتي همه ائمه(ع) به خلافت نرسيدند پس بايد حتما به دنيا بازگردند و خلافت كنند تا صدق سخن حضرت رسول(ص) آشكار شود.

اگر خلافت ( به معنای حکمرانی امام بر جامعه ) منظور سخن پیامبر اکرم باشد میتوان این نتیجه را گرفت که حداقل 10 نفر از 12 نفر ائمه مسئولیت خود را نتوانستند انجام دهند ( چون خلیفه نبودند ) و چون چنین شده اسلام شکست پذیر است چراکه دیانت به اکمال لازم نرسیده تا زانی که دوباره به این دنیا رجعت کنند و این بار خلیفه گردند و با خلافت در زمان رجعت مردگان زنده شده و دیگران را هدایت یا معدوم کنند!

یاحق
    علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۲/۲۷, ۲۰:۱۴ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری