اثرات لقمه حرام بر انسان

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اثرات لقمه حرام بر انسان

معصیت‌ها مثل آهن ربا و لقمه حرام مانند ذرّات آهن است، وقتی که انسان در وجودش لقمه حرام نباشد، می‌تواند از کنار معصیت‌ها عبور کند و خود را نگه دارد، امّا وقتی که لقمة حرامی را خورد، از کنار معصیت که می‌گذرد، مجذوب آن می‌شود، این خاصیت درونی نان و لقمه حرام است.
آهن ربا، ذرّه آهن را هر کجا که باشد، به سمت خود می‌کشد. اگر یک مقدار پنبه را از کنار یک آهن ربا عبور دهید، آهن ربا کششی نسبت به پنبه ندارد، امّا اگر مقداری خرده آهن را درون پنبه قرار دهیم، در این حالت پنبه به سمت آهن ربا کشیده شده و جذب آن می‌شود.
در این‌جا خود پنبه جذب نمی‌شود؛ بلکه براده‌های آهنی که با خود آهن ربا هم جنس هستند، به سمت آن کشیده می‌شوند.
معصیت‌ها مثل آهن ربا و لقمه حرام مانند ذرّات آهن است، وقتی که انسان در وجودش لقمه حرام نباشد، می‌تواند از کنار معصیت‌ها عبور کند و خود را نگه دارد، امّا وقتی که لقمة حرامی را خورد، از کنار معصیت که می‌گذرد، مجذوب آن می‌شود، این خاصیت درونی نان و لقمه حرام است.
امّا لقمه صددرصد حلال که انسان کار صحیح درستی را انجام داده است و اجرت طیّب و صحیح و طاهری را در مقابل آن به انسان داده‌اند؛ وقتی که این لقمه را انسان مصرف می‌کند، از کنار عبادات که می‌گذرد، عبادات او را جذب می‌کنند، از کنار امامزاده که می‌گذرد، به زیارت آن میل و گرایش پیدا می‌کند. میل و گرایش به مسجد، روضه و تربت شهدا پیدا می‌کند و این جزو خاصیت و ذات لقمه‌ای است که از همه جهت حلال باشد.
هنگامی که انسان آن را مصرف می‌کند، در او نوری را ایجاد می‌کند. همه طاعات و عبادات، جذابیّت و گیرایی دارند؛ ولی همه آن‌ها با لقمه حلال سنخیّت دارند، نه تنها با لقمه حلال، با مسکن و لباس حلال و امثال این‌ها هم سنخیّت دارند. در محلّی که از راه حلال به دست آورده‌اید، موقع نماز که فرا می‌رسد، نسبت به نماز شوق و رغبت پیدا می‌کنید، امّا اگر از راه حرام به دست بیاید، وقتی که در آن محل غیبت انجام شود، نسبت به غیبت میل پیدا می‌کنید و قوه جلوگیری کم می‌شود. حلال و حرام وقتی مخلوط شود، طاعات و معصیت هم با هم مخلوط می‌شود.
منبع:کتاب «پندها و اندرزها» – آیت الله حائری شیرازی

بسمه تعالی

یکی از امور بسیار مهم برای تهذیت نفس و اخلاق تغذیه مشروع و حلا ل و پرهیز از نجاسات و آلودگیها و حتی دقت نسبت به غذاهای حلال است همچنانکه یکی از موارد آن که تهذیب اخلاق را دشوار می کند تغذیه حرام و رعایت نکردن دستورات خداوند نسبت به غذاهای حرام و همچنین پرخوری حتی از غذاهای حلال است آیه شریفه قران الذین یاکلون الربا لا یقومون الا کما یقوم الذی یتخبطه الشیطان من المس سوره بقره آیه 275

و یا آیه شریفه51 سوره مومنون که میفرماید یا ایها الرسل کلو من الطیبات و اعملوا صالحا که تمام اینها مشعر به این مطلب هست که بین ایمان و در امان ماندن از وساوس شیطان و پر کردن شکم از غذاهای حرام رابطه مستقم وجود دارد

پیامبر فرمود یک لقمه حرام مانع قبول چهل شب نماز می شود
میزان الحکمه حدیث 3660

و با ز از پیامبر نقل است که فرمود مال حرام مانع قبول حج و عمره و صله رحم است و حتی در نطفه اثر میگذارد

میزان الحکمه حدیث 3666

و این را هم باید بدانیم که لذت شکم آن هم حرامش از پست ترین ومذمومترین لذائذ دنیوی می باشد و انسان مدام میان دو گرفتاری دست و پا میزند مدام شکم فریاد میزند پر شدم خالی کن ، خالی شدم پر کن ، و چه حمالی و فعلگی از این بدتر و در لسان اولیاء الهی وارد شده که شکم پرست ارذل الناس است و لذا هیچ عاقلی این مطلب را صفت کمال نمی شمارد
پیامبر فرمود ما من ملاء بن آدم وعاء شرا من بطنه حسب آدم لقیمات یقمن صلبه فان کان هو فاعله لامحاله فثلث لطعامه و ثلث لشرابه و ثلث لنفسه

بحار الانوار علامه مجلسی باب اکل و لواحقها حدیث 33

امیر المومنین علی (ع) نیز در خطبه 151 نهج البلاغه در بر حذر داشتن از گمراهی میفرماید ... و اتقوا مدارج الشیطان و مهابط العدوان و لاتدخلوا بطونکم لعق الحرام فانکم بعین من حرم علیکم المعصیه
... از افتادن در دامهای شیطان و قرار گرفتن در وادی دشمنی ها بپرهیزید و لقمه های حرام را به شکم خود راه ندهید چون شما در برابر دیدگان خداوندی قرار دارید که گناهان را حرام کرده است

و یا در خطبه 183 میفرماید اسهروا عیونکم و اضمروا بطونکم
یعنی بوسیله شب زنده داری و پرهیز از شکم پرستی به عبادت خدا برخیزید

و یا در خطبه 153 میفرماید ان البهائم همها بطونها
یعنی همانا حیوانات در تلاش برای پر کردن شکم هایشان هستند

تمام این احادیث و روایات و در مذمت شکم پرستی هست علاوه براینکه اگر خدای نکرده شکم از حرام و یا شبهه ناک پر شود که کار بسیار خطرناک می شود

مال حرام چیست؟

(آشنایی با حرام‌های مالی -1)

«لقمه حرام»؛ با شنیدن این واژه فوراً غذایی تصور می‌شود که از راه حرام به دست آمده و خوردن آن شرعاً ممنوع است؛ یعنی نباید خورد. اما این تمام داستان نیست. لقمه حرام مدخلیست برای ورود به بحثی گسترده و دامنه دار و البته بسیار مهمی به نام «مال حرام».در فرهنگ تعالی بخش اسلام، لقمه حرام مختص مواد خوراکی نبوده و حرام بودنش هم منحصر در روانه کردن آن به دستگاه گوارش نمی‌باشد. لقمه حرام، اصطلاحاً به مالی گفته می‌شود که از راه غیر شرعی به دست آمده و هرگونه تصرف در آن (نه فقط خوردن) نیز ممنوع است و حرام.
دلیل این گستردگی در عنوان بحث، همترازی واژه‌هایی نظیر «لقمه حرام» و «اللقمة من الحرام» با «أکل مال به باطل» یا «أکل سحت(1)» در آیات و روایات است که این تعابیر را می‌توان با عبارت‌هایی مانند «أکل ... بالباطل» و «أکل السحت» در منابع قرآنی و حدیثی جستجو کرد.

توضیح واژگان

«أکل» بر خلاف تصور عمومی که آن را منحصر در خوردن از راه دستگاه بلع و گوارش می‌دانند؛ در خوردن خلاصه نشده(2) و دامنه معنائیش هر گونه تصرف را شامل می‌شود؛ خواه این تصرف، خوردنی باشد؛ خواه پوشیدنی و خواه هر گونه دخل و تصرف دیگر.(3) به عبارت دیگر این واژه در عربی همان کاربردی را دارد که ما در فارسی داریم. ما نیز وقتی می‌گوییم پول فلانی را خوردند منظورمان وارد کردن آن در دهان نیست بلکه منظورمان از خوردن یک تعبیر عرفی برای هر گونه تصرف و مال خود کردن است.
قرآن کریم هم برای بیان هر گونه تصرف در مال دیگری از واژه «أکل» استفاده کرده است؛ مانند این آیه که می‌فرماید «وَ لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِل»(4)؛ بر اساس این آیه؛ هر گونه تصرف در اموال دیگران از غیر طریق صحیح و به ناحق؛ مورد نهی خداوند متعال قرار گرفته است.(5)
بنابراین لقمه حرامی که با تعابیر گوناگون در آیات و روایات مشاهده می‌شود محدود به چند دانه برنج و لقمه‌ای نان نمی‌شود؛ بلکه مراد از این واژه هر گونه ما لیست که از راهی ناحق و بدون مجوز شرعی به دست آید و مراد از خوردن آن نیز فرو بردن آن به داخل گلو نمی‌باشد بلکه منظور هر گونه تصرف در آن مال، بدون مجوز شرعی و رضایت صاحب آن است.
مال حرام مالی است که از راه نامشروع به دست آید و مطلق تصرّف در آن، حرام است. خواه به مصرف خوردن و آشامیدن برسد، خواه صرف پوشاک و مسکن و نظیر آن شود. و حرام‌خوار علاوه بر اینکه گناه بزرگی مرتکب شده است، از مال حرام که در آن تصرّف نموده، نفع نمی‌برد و آن مال برکت ندارد.

پس اگر کسی پولی را ظالمانه به دست آورد؛ اما آن را خرج خوراک نکرد؛ بلکه لباسی خرید و پوشید یا با آن کرایه ماشین داد او نیز مصداق خورنده مال حرام محسوب می‌شود و این همان تعبیری است که آیات و روایات هماهنگ با فرهنگ محاوره مردم از آن استفاده کرده است و می‌گوید که او پول مردم را خورد در حالی که ریالی از این پول لقمه‌ای نشد و از گلوی او پایین نرفت.
با این مقدمه وارد گستره عظیم و مهمی به نام مال حرام می‌شویم.

مال حرام چیست؟

مال حرام مالی است که از راه نامشروع به دست آید و مطلق تصرّف در آن، حرام است. خواه به مصرف خوردن و آشامیدن برسد، خواه صرف پوشاک و مسکن و نظیر آن شود. و حرام‌خوار علاوه بر اینکه گناه بزرگی مرتکب شده است، از مال حرام که در آن تصرّف نموده، نفع نمی‌برد و آن مال برکت ندارد.(6)
دلیل حرمت

در اسلام، أکل یا همان مطلق تصرف در این‌گونه اموال، حرام است زیرا آیات و روایات فراوانی با صراحت تمام مردم را از هر گونه تصرف در اموالی که از راه نامشروع به دست آمده و مصداق مال حرام شده‌اند باز می‌دارند و اجازه چنین کاری را به آن‌ها نمی‌دهند.
لقمه حرامی که با تعابیر گوناگون در آیات و روایات مشاهده می‌شود محدود به چند دانه برنج و لقمه‌ای نان نمی‌شود؛ بلکه مراد از این واژه هر گونه ما لیست که از راهی ناحق و بدون مجوز شرعی به دست آید و مراد از خوردن آن نیز فرو بردن آن به داخل گلو نمی‌باشد بلکه منظور هر گونه تصرف در آن مال، بدون مجوز شرعی و رضایت صاحب آن است.

نمونه‌ای از آیات و روایات بازدارنده

1. «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَکُونَ تِجارَةً عَنْ تَراضٍ مِنْکُمْ »(7): ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هر گونه تصرف در مال دیگری که بدون حق و بدون یک مجوز شرعی باشد ممنوع است مگر آنکه بر اساس تجارتی از روی خشنودی و رضایت میان خودتان انجام بگیرد.(8)
2. امیر المومنین علیه السلام می‌فرماید: «لَا تُدْخِلُوا بُطُونَکُمْ لُعَقَ الْحَرَامِ»
«لُعَق» جمع «لعقه‌ی» است و لعقة به مقدار کمی از غذا می‌گویند که در یک قاشق یا بین انگشتان جا می‌شود.(9) که اینجا کنایه از نهایت کوچکی آن مال حرام است. امیرالمومنین علیه السلام در این فراز از کلام گهربارشان مردم را از هر گونه تصرف حتی در ذره‌ای از مال حرام هم نهی می‌کند. سپس برای آنکه شنونده از پشتوانه ایمانی بیشتری برخوردار شود و این معصیت را راحت‌تر ترک کند بلافاصله فرمودند: «فَإِنَّکُمْ به عین مَنْ حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَعْصِیَةَ وَ سَهَّلَ لَکُمْ سُبُلَ الطَّاعَةِ »(10)؛ زیرا در برابر مراقبت خداوندی هستید که گناه را بر شما حرام کرده و راه بندگی را بر شما آسان نموده است.

پی نوشت ها:
(1) «کل ما لا یحل کسبه: هر آنچه که به دست آوردن آن حرام باشد. محمع البحرین 2/204؛ مراد از سحت در آیات قرآن کریم، حرام است. قاموس قرآن 3/237
(2) لیس المراد خصوص الأکل بمعناه الحقیقی و هو عن طریق الفم ؛ الفقه، السلم و السلام، ص 197
(3) الأکل: حظّ الرجل و ما یعطاه من الدنیا: هر گونه بهره و هر چیزی که فرد از دنیا می‌برد. مقاییس اللغة به نقل از التحقیق 1/103
(4) بقره /188
(5) تفسیر نمونه ج2 ص4
(6) عصاره دین، آیت الله العظمی مظاهری، مساله 31
(7) نساء/29
(8) ر.ک: تفسیر نمونه 3/355
(9) الشیء القلیل به قدر ما تأخذه الملعقه‌ی أو الإصبع. المعجم الوسیط ص 828
(10) نهج البلاغه خطبه 151

باسمه تعالی
لقمه کامد از طریق مشتبه
خاک خور خاک وبرآن دندان منه
کان تو را در راه دین مغبون کند
نور ایمان از دلت بیرون کند
(شیخ بهایی کتاب نان وحلوا)
پیغمبر گرامی اسلام (ص)فرموده اند کسی که لقمه حرام بخورد نماز او تا چهل شب قبول نمی شود و دعای او تا چهل روز مستجاب نمی گردد
(بحار الانوار ج 66 ص 313)
حضرت علامه حسن زاده آملی در ضمن مقاله ولایت تکوینی می فرماید یکی از اهم مراقبات این است که انسان واردات و صادرات دهانش را مواظب باشد آن لقمه نانی را که به دهان می گذارد اگر از روی حساب نباشد هرزه خوار می شود و انسان هرزه خوار هرزه گو می گرددآن دهانی که وارداتش آلوده است صادراتش هم آلوده است
گر بگیرد خون جهان را مال مال
کی خورد مرد خدا الّا حلال
(شاه نعمت الله ولی)
پیغمبر گرامی اسلام (ص)فرمودند زمانی که لقمه حرامی در شکم بنده ای وارد شد همه ملائکه در آسمان وزمین او را لعن می کنند
وتا زمانی که این لقمه در شکم اوست خدا به او نگاه نمی کند
(مکارم الخلاق ص 150)
در روز عاشورا امام حسین علیه السلام خطبه هایی را برای سپاه عمر سعد ایراد می فرمودند ولی آنها در مقابل فرمایش امام همهمه و هلهله می کردند تا حتی سخنان حجت خدارا نشوند امام یکی از علل گمراهی دشمنانش را پر بودن شکم هایشان از مال های حرام بیان کردند
(ملئت بطونکم من الحرام فطبع الله علی قلوبکم ....)
خطبه دوم روز عاشورا
حرام خوری کار آنها را به جایی رسانده بود که حتی کلام حجت خدا هم اثر نمی بخشید

با سلام

در بين معاصي و گناهان، مال و لقمه حرام از ويژگي هاي خاصي برخوردار است از جمله:

1ـ بر خلاف بعضي گناهان كه انجام آنها موجب ضايع شدن «حق الله» مي شود در ارتكاب لقمه حرام، علاوه بر «حق الله»، مسئله «حق الناس» هم وجود دارد.
2ـ لقمه حرام جزئي از بدن و وجود انسان مي شود و گوشت و پوست و استخوان از آن رشد و نمو مي كند. حضرت علي «عليه السلام» مي فرمايد: «الحرام سحت»(1), مال حرام خبيث و ناپاك است، و لذا كساني كه از خوردن مال حرام ابا و پروايي ندارند، سراسر وجودشان را خباثت و ناپاكي ها فرا مي گيرد.

اثرات لقمه حرام بر روح و جان، دو گونه است، يكي اثراتي كه به كل گناهان تعلق دارد كه همان مخالفت با دستورات خداوند و تجاوز به حريم محرمات الهي است. دوم اثراتي كه مخصوص لقمه حرام است و آن ضايع كردن حق الناس است. در روايات اثرات و مضراتي براي مال و لقمه حرام ذكر شده كه به بعضي از آن ها اشاره مي كنيم:

الف: اثرات عمومي

1ـ از بين رفتن لذت و حلاوت عبادت و ايمان: رسول گرامي اسلام «صلي الله عليه و آله» مي فرمايد: «حرام علي قلوبكم ان تعرف حلاوة الايمان حتي تزهد في الدنيا»(2), ممكن نيست كه قلوب شما شيريني و حلاوت ايمان و عبوديت را درك كند مگر اينكه از گناهان بپرهيزيد و زهد و تقوي پيشه كنيد.

2ـ زنگار زدن و تاريك شدن قلب: از امام صادق «عليه السلام» نقل شده: «ان القلوب لترين كما يرين السيف»(3), همانا قلوب انسانها زنگار مي گيرد، همانطور كه شمشير چنين مي شود، و گناهان عامل مهمي در پيدايش اين آفت، در قلوب انسانهاست.

3ـ از بين رفتن حجب و حيا و كم رنگ شدن قبح گناهان: در فرازي از دعاي كميل مي خوانيم: «اللهم اغفر لي الذنوب التي تهتك العصم», خداوند بر من ببخشاي گناهاني را كه پرده هاي حجب و حيا را مي درند.

4ـ سلب توفيق در انجام مستحبات: امام صادق «عليه السلام» مي فرمايد: «ان الرجل يذنب الذنب فيحرم صلاة الليل»(4), گاهي اوقات، گناهي انجام مي دهد كه باعث محروم شدن از اقامه نماز شب مي شود.

ب: اثرات مخصوص لقمه حرام

1ـ عدم قبولي نماز تا چهل روز: در حديثي از پيامبر «صلي الله عليه و آله» نقل شده: «من اكل لقمة حرام لم تقبل له صلوة اربعين ليلة»(5), كسي كه لقمه حرامي مي خورد تا چهل روز نماز او در درگاه حق تعالي پذيرفته نمي شود.

2ـ مستجاب نشدن دعا: در حديثي قدسي خداوند مي فرمايد: «فمنك الدعاء و علي الاجابة فلا تحجب عني دعوة اِلاّ دعوة آكل الحرام»(6), از شما دعا كردن و از من اجابت آن، پس هيچ كس از اجابت من محروم نمي شود، مگر شخص حرام خوار.

3ـ قساوت قلب و عدم پذيرش حق: در جريان واقعه عاشورا امام حسين «عليه السلام» خطاب به لشكر يزيد چنين فرمود: «فقد ملئت بطونكم من الحرام و طبع علي قلوبكم»(7), شكم هايتان از حرام پر شده و قلب هايتان از پذيرش حق گريزان شده است.

4ـ دوري از خدا: امير بيان علي «عليه السلام» مي فرمايد: «من أدخل بطنه النار فأبعده الله»(8), كسي كه در درون آتش (مال حرام) بريزد، خداوند او را از خود دور مي كند.

5ـ متزلزل شدن عبادات: پيامبر اكرم «صلي الله عليه و آله» مي فرمايد: «العبادة مع اكل الحرام كالبناء علي ارمل»(9), عبادت كردن با حرام خواري، همچون بنا كردن بر روي خاك سست است، و روشن است كه چنين بنايي با اندكي لرزش، واژگون مي شود.

در پايان ذكر اين نكته ضروري است كه اثرات ذكر شده براي خورنده و مال حرام، ممكن است به گناهان ديگري چون دزدي و غيبت و... هم بيانجامد. در هر حال خوردن مال حرام از گناهان كبيره اي است كه هم به حق الله تصرف و تجاوز شده و هم به حق الناس و چون به حق ديگر ظلم و تعدي شده تا صاحبان مال، رضايتشان جلب نشود هرگز خداوند اين چنين انسانهايي را نمي بخشد، اگر چه به ظاهر توبه و استغفار كنند.

پاورقی:
1. آمدي، عبد الواحد، غرر الحكم، مكتب الاعلام الاسلامي، ح8102.

2. مجلسي، محمد باقر، بحار الانوار، دار احياء التراث العربي، ج73، ص 49.
3. عروسي حويزي، عبد علي جمعه، نور الثقلين، اسماعيليان، ج5، ص 513، ذيل آيه 14 مطففين.
4. مجلسي، بحار الانوار، ج70، ص330.
5. همان، ج63، ص 313.
6. ابن فهد حلي، عدة الداعي، مؤسسه معارف اسلامي، چاپ اول، 1420 هـ، ص171.
7. مجلسي، بحار الانوار، همان، ج45،ص8.
8. مجلسي، بحار الانوار، ج40، ص340.
9. مجلسي، بحار الانوار، ج100، ص 16.

با سلام

خب کسی که به مهمانی فامیلش میره و یقین داره مخاطب اون منافق است... که امروزه اکثر مردم هستند... و احتمال میده که به احتمال زیاد مال اونها حرام هست... اون فرد یعنی باید جلوی اینهمه آدم لب به شام مخاطب نزنه؟ یعنی ما اینهمه دعا و نیایش و نماز می خونیم و زحمت می کشیم برای خدا و به راحتی با یک مهمانی رفتن و یا خوردن یک شکلات نظری حرام همه می پره؟ خب این که باعث نا امیدی میشه... اگر اینطور باشه پس همه باید بریم جهنم چون خیلی از نمازهامون قبول نشده...

نظر شما چیست؟

با سلام مجدد

این متن رو از جایی پیدا کردم:

نقل قول:

امروز خیلی روز سختی بود. صبح زود که از خانه بیرون رفتم. از 8صبح کلاس داشتم تا5بعد از ظهر. بعد هم که طبق معمول ماندم در ترافیک و ساعت 7:30 رسیدم خانه به امید استراحت کردن، اما قبل از اینکه لباس هایم را عوض کنم.
مادرم گفت: "دخترم حاضر شو بریم که عموت منتظره" اما من حوصله نداشتم، خسته هم بودم تازه از طرفی هم نمی دانستم که مال عمویم از راه حلال به دست می آید یا نه. دوست نداشتم بروم اما پدرم هم گفته بود: "همه باهم باید بریم." واقعا نمی دانستم چه کار کنم. این بود که به رساله مرجع تقلیدم سر زدم تا تکلیفم را بدانم.

خوردن از مال کسی که پول حرام دارد، چه حکمی دارد؟

آیه الله خامنه ای: اگر یقین به حرام بودن مال دارید، خوردن مال آن حرام است. اگر مالش هم حلال بود و هم حرام و شما نمی دانید این غذا از مال حرام است یا حلال، خوردن آن مشکی ندارد.
آیه الله مکارم شیرازی: اگر مطمئن نباشید که مالش را از راه حلال به دست آورده یا حرام، خوردن از مالش مشکلی ندارد.
آیه الله وحید خراسانی: اگر یقین دارید که مالش حرام است و هیچ درآمد حلالی ندارد، خوردن مال ایشان حرام است اما اگر هم مال حلال داشته باشد و هم حرام، خوردنش اشکالی ندارد.
آیه الله فاضل لنکرانی: اگر هرچه او دارد حرام باشد، نمی توانید از مالش بخورید، اما اگر هم مال حلال دارد و هم حرام، چون نمی دانید که غذا از مال حلالش است یا حرام خوردنش اشکالی ندارد.
آیه الله بهجت: اگر شک دارید که مال حرام است، خوردن آن غذا مشکل ندارد اما اگر یقین دارید که مال حرام است پول غذایی که در آن خانه خوردید به صورت رد مظالم به یک فقیر بدهید.
آیه الله سیستانی: اگر شک دارید مال حرام است اشکال ندارد اما اگر مطمئن هستید که مال فرد حرام است جایز نیست در خانه اش چیزی بخورید.
آیه الله صافی گلپایگانی: اگر کارش حرام است مثلاَ مشروب فروش است و یا فقط نزول می گیرد به هیچ وجه نباید از مالش چیزی بخورید. اگر کار حلال و مال حلال دارد و در این بین گاهی مال حرام هم به دست می آورد به منزلش بروید و از مالش بخورید . بنا را بگذارید بر اینکه مالش حلال است.

اونوقت اگر ما مطمئن نباشیم و بر حسب اتفاق حرام هم بوده باشه... چه خاکی بر سر کنیم؟! یعنی تا 40 روز همه نمازها و کارهای عبادی پریده؟!

[="Green"]

☀ مهدی ☀;302796 نوشت:
با سلام

خب کسی که به مهمانی فامیلش میره و یقین داره مخاطب اون منافق است... که امروزه اکثر مردم هستند... و احتمال میده که به احتمال زیاد مال اونها حرام هست... اون فرد یعنی باید جلوی اینهمه آدم لب به شام مخاطب نزنه؟ یعنی ما اینهمه دعا و نیایش و نماز می خونیم و زحمت می کشیم برای خدا و به راحتی با یک مهمانی رفتن و یا خوردن یک شکلات نظری حرام همه می پره؟ خب این که باعث نا امیدی میشه... اگر اینطور باشه پس همه باید بریم جهنم چون خیلی از نمازهامون قبول نشده...

نظر شما چیست؟

[="SeaGreen"]با سلام:)

از نظر بنده وقتی علم به چیزی داریم>> مسئولیتی هم بر دوشمون هست...

اگر دانسته کار خطایی بکنیم باید جواب پس بدیم...!

بنابراین اگر حتی احتمال میدیم که ممکنه چیزی اشتباه و حرام باشه و رضای خــــدا در اون نیست>> باید پرهیز کنیم.

(70سال عبادت 1شب به باد میره...بیخود نیست دیگه!)

اگر قرار بود این مسائل اهمیت نداشته باشه چون باقی اعمال ما مثل نماز و...درست هست:

پس دیگه اصلا چرا بحث حلال و حرام و ... در دین کامل ما مطرح شده؟؟!

باید محتاط باشیم همیشه...(در همین مواقع هست که تفاوت بنده های خدا مشخص میشه...:ok:)

یادمون نره خــــدامون داره مارو محک میزنه و امتحان میکنه...

پیروز باشید.یا علـــــــی:Gol:[/][/]

سلام
چند وقت پیش از عالمی شنیدم که فرمودند:
روایتست زمان نزدیک به ظهور حضرت حجت (عج) ربا چنان در زندگی مردم جاریست که بوی گند آن، در تمام مردم جامعه استشمام می شود.
حالا باید به وام های بانکی مون نگاه کنیم، تازه اگه بتونیم کلاه شرعی واسش بزاریم با جریمه تاخیر در قسط هاش چه کنیم؟ اینو که همه مراجع فرمودند رباست.
چند نفر رو می شناسید خمس و سهم امام (عج) رو میدهند؟؟
اگه خودمون حرام نخوریم خونه کسانی می رویم و نا خواسته حرام به وجودمان نفوذ می کند...

[="red"]

اللهم عجل لولیک الفرج
[/]

آیا راهی است که متوجه شوم مال حرامی در وجودم هست یا نه!؟:Ghamgin:
مثل آزمایشی!؟ سی تی اسکنی!؟
آیا با استغفار میتونم آثار مال حرام رو در وجودم پاک کنم!؟ با چه اعمالی زودتر میتونم پاکسازی رو انجام بدم؟

no name;185213 نوشت:
اثرات لقمه حرام بر انسان

سلام
تا جایی که در ذهن حقیر است عنوان لقمه در این مورد بکار نمی رود بلکه تعبیر غذای حرام یا رزق حرام بکار می رود
تفاوت در این است که لقمه حرام تقریبا منحصر در غذای مادی است اما غذای حرام اعم از غذای مادی و معنوی است و شامل گناهان که غذای حرام روحند نیز می شود بلکه این معنا با نتایجی که ذکر می شود قرابت بیشتری دارد هرچند معنای دیگر آن یعنی غذای جسمانی حرام هم درست است
والله الموفق

ماه نورد;302796 نوشت:

ماه نورد;302796 نوشت:
اونوقت اگر ما مطمئن نباشیم و بر حسب اتفاق حرام هم بوده باشه... چه خاکی بر سر کنیم؟! یعنی تا 40 روز همه نمازها و کارهای عبادی پریده؟!

باسلام و عرض ادب
هیچ وقت یک انسان مومن، منزل انسان منافق نمی رود و میل رفتن هم ندارد. در ضمن تا می شود نباید به مردم اتهام بست و تا می شود باید حسن ظن داشت. مگر این که نفاق میزبان یا حرام خوریِ او به حدّی است که برای همه آشکار است. در این هنگام یک سوال باقی می ماند که وقتی شخصی چنین است، من و شما با چه مجوزی داخل خانه او می شویم که شکممان به لقمه ی حرامِ او آلوده شود؟! آیا وقتی این شخص شهره ی در حرام خوری است، دیگر جای این می ماند که شما به خانه او بروید؟ فکر نمی کنم اینجا جای خجالت باشد و شما مجبور به رفتنِ به خانه چنین شخصی باشید و مجبور به خوردن غذاهای او باشید. وقتی شخصی چنین پر رو است که از کسب حرامِ خود هیچ خجالتی نمی کشد، دیگر جای این نیست که من و شما از او خجالت بکشیم و به خانه او برویم؛ مگر این که به حرمتِ مال او یقین نداشته باشیم که در اینصورت رفتن به خانه چنین اشخصای اشکالی ندارد و همانطور که عرض کردم باید حسن ظن داشت و الا اصلا با مردم نمی شود ارتباط داشت و تا یقین به حرمتِ مالِ کسی پیدا نکردید می توانید از مال او استفاده کنید و هیچ گناهی برگردنِ شما نیست؛ اگر چه در واقع و نفس الامر این لقمه حرام بوده باشد. زیرا عذاب حرام خواری در موقعی است که علم به حرمت وجود داشته باشد و خداوند متعال کسی را که علم ندارد یا راهی برای کسب علم ندارد، مجازات نمی کند.

majid-torabi;302821 نوشت:
چند وقت پیش از عالمی شنیدم که فرمودند:
روایتست زمان نزدیک به ظهور حضرت حجت (عج) ربا چنان در زندگی مردم جاریست که بوی گند آن، در تمام مردم جامعه استشمام می شود.
حالا باید به وام های بانکی مون نگاه کنیم، تازه اگه بتونیم کلاه شرعی واسش بزاریم با جریمه تاخیر در قسط هاش چه کنیم؟ اینو که همه مراجع فرمودند رباست.
چند نفر رو می شناسید خمس و سهم امام (عج) رو میدهند؟؟
اگه خودمون حرام نخوریم خونه کسانی می رویم و نا خواسته حرام به وجودمان نفوذ می کند...

باسلام و احترام
بله، در آخر الزمان به علت بی مبالاتی مردم و عدم توجه آنها به حلال و حرام، به حرام می افتند و کسب های حرام و متنوع فراهم می شود و بدون کسب علم، دست به تجارت ها می زنند و همه اینها افتادنِ در مهلکه حرام است. اما چون ما علم به حرمت مالِ تک تک افراد نداریم اثر تکلیفی لقمه حرام بر رویِ ما افاقه نمی کند و می توانیم با آنها در ارتباط باشیم.
بلی ممکن است اثرات وضعیِ آن تاثیر کند ولی موجب عدمِ قبولی اعمال و موجبِ کیفر الهی نمی شود چون ما علم به حرمتِ آن نداشتیم. اگر کسی از این اموال شبهه ناک اجتناب کند از اثرات وضعیِِ آن هم به دور خواهد بود و عملِ او مأجور است.
در مورد بانکهای جمهوری اسلامی باید بگویم، تا آنجا که اطلاعات به دست ما رسیده، قانون هایی که برای ایجاد قرار دادهای بانکی گذاشته شده، همه صحیح و اسلامی است، منتها یک نکته وجود دارد و آن این که خودِ مردم با ناآگاهی و عدم توجه به شرایط وامهای بانکی آن را حرام می کنند، مثلا وام لوازم خانگی گرفته اما خرج در ساختمان سازی یا خرید ماشین می کند و این عمل نکردنِ به مضمون قرارد دادِ وام بانکی یا مضاربه ی بانکی، آن را از حلّیت در می آورد و حرام می کند.

m.abdolla;358696 نوشت:
آیا راهی است که متوجه شوم مال حرامی در وجودم هست یا نه!؟
آیا با استغفار میتونم آثار مال حرام رو در وجودم پاک کنم!؟ با چه اعمالی زودتر میتونم پاکسازی رو انجام بدم؟

باسلام
برای این که متوجه شوید مال حرام در اموالتان هست یا نه، می بایست با یک روحانی و کارشناس دینی درارتباط باشید و نوعِ کسب و کار خود را بااو در میان بگذارید و حساب سالِ خسمی داشته باشید، تا او به شما بگوید که مالتان حلال بوده یا حرام. پس نیاز به آزمایش نیست بلکه نیاز به رجوع، به کارشناس دینی است.
اگر کسی مال حرام در زندگیِ او آمده باشد، با استغفار به تنهایی پاک نمی شود، بلکه باید مالِ حرام را برگرداند و صاحبان آن را راضی کند یا اگر خمسی نداده، خمس مالش را بدهد تا توبه اش پذیرفته شود.

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

بنده یک روزگاری در جوانی یک وبسایتی پیدا کردم که این وبسایت به پول ها سود می داد. به همین خاطر به خواهرم گفتم بیا و 3000 دلار بصورت تومن به من بده و من در این سایت خارجی سرمایه گذاری می کنم و کلی سود دارد. که البته سایت هم معتبر بود. بنده این 3000 دلار را سرمایه گذاری کردم و بعد از یکی دو سال این 3000 دلار حدوداً شد 9000 دلار... که بنده 6000 دلار اون رو برداشتم و به خواهرم دادم و 3000 دلار اون بعنوان سرمایه اولیه در اون سایت موند... خلاصه خواهر من کلی ذوق کرد که عجب جاییه :Nishkhand: ... بعد از چند ماه متوجه شدیم که این سایت کلا جمع کرده و رفته و پول خیلی ها هم پریده... اون 3000 دلار اولیه خواهرم هم پرید... ولی در عوض 6000 دلار از این 3000 دلار در آورده بود... و ضرری نکرد...

حالا به نظر شما این پولی که از این راه (از طریق واسطه گری من) وارد زندگی خواهرم شده بوده، این کار اسمش چی هست؟ و اگر گناه بوده آیا راهی برای جبران اون هست؟ :Ghamgin:

یا حسین شهید (ع)

همین بس که تربیت فرزندان سخت میشود!!!

نقل قول:

آیا راهی است که متوجه شوم مال حرامی در وجودم هست یا نه!؟:Ghamgin:

میزان سنجش پاکی نطفه و دور بودن از مال حرام، محبت اهلبیت(ع) است هر کس ببیند چقدر محبت اهلبیت در دلش جا دارد و چقدر سخن حق(قران و کلام معصومین(ع) ) در او تاثیر دارد؟

قال رسول الله صلی الله علیه واله:
یا علی لا یحبک الا طاهر الولاده و لایبغضک لا خبیث الولاده.
پیامبر اکرم صلی الله علیه واله:
ای علی دوست ندارد تو را مگر شخص طاهر الولاده حلال زاده و بغض و دشمنی با تو نداشته باشد مگر خبیث الولاده حرام زاده.

روی ابن عساکر عن النبی صلی الله علیه واله: ان ابن الزنا یعرف ببغضه علیا.
روایت میکند ابن عساکرکه رسول الله(ص) فرمودند : زنا زاده به سبب بغض او به علی علیه السلام شناخته میشود !

قال رسول الله صلی الله علیه واله:
ان الشیطان یزنی بامهات المبغضین لعلی.
رسول الله(ص) فرمودند: همانا شیطان با مادران دشمنان علی علیه السلام زنا میکند.

ابن اثیر در الکامل خود در ج۴ص۵۷ می گوید:
کان مروان بن الحکم ابن زنا من جدته الزرقاء بنت موهب فکان من المعادین لعلی علیه السلام.
مروان بن حکم ابن زنا بود. فلذا از دشمنان علی علیه السلام بود.

حضرت امام صادق(ع) فرمودند: که هر که محبت ما اهل بیت را در دل خود بیابد، مادرش را بسیار دعا کند که به پدرش خیانت ننموده است.

حضرت امام صادق(ع) فرمودند: كه دشمن ما اهل بيت نيست مگر كسى كه ولدالزنا يا مادرش در حيض به او حامله شده باشد.

امام صادق (ع) می فرمایند : ....خداوند تبارک و تعالی موجودی نجس تر از سگ نیافریده است و دشمن ما خانواده از سگ نیز نجس تر است

امام حسین(ع) کلی لشگر یزید را نصیحت کرد و حق را به انها فرمود ولی در انها اثری نکرد و عده ای هیاهو ایجاد کردند که سخن امام(ع) را همه نشنوند پس حضرت خطاب به یزیدیان میفرماید:
فقد ملئت بطونكم من الحرام و طبع علي قلوبكم
شكم هايتان از حرام پر شده و قلب هايتان از پذيرش حق گريزان شده است.

الحمد لله رب العالمین

[="Tahoma"][="Black"]

ماه نورد;358948 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام بنده یک روزگاری در جوانی یک وبسایتی پیدا کردم که این وبسایت به پول ها سود می داد. به همین خاطر به خواهرم گفتم بیا و 3000 دلار بصورت تومن به من بده و من در این سایت خارجی سرمایه گذاری می کنم و کلی سود دارد. که البته سایت هم معتبر بود. بنده این 3000 دلار را سرمایه گذاری کردم و بعد از یکی دو سال این 3000 دلار حدوداً شد 9000 دلار... که بنده 6000 دلار اون رو برداشتم و به خواهرم دادم و 3000 دلار اون بعنوان سرمایه اولیه در اون سایت موند... خلاصه خواهر من کلی ذوق کرد که عجب جاییه ... بعد از چند ماه متوجه شدیم که این سایت کلا جمع کرده و رفته و پول خیلی ها هم پریده... اون 3000 دلار اولیه خواهرم هم پرید... ولی در عوض 6000 دلار از این 3000 دلار در آورده بود... و ضرری نکرد... حالا به نظر شما این پولی که از این راه (از طریق واسطه گری من) وارد زندگی خواهرم شده بوده، این کار اسمش چی هست؟ و اگر گناه بوده آیا راهی برای جبران اون هست؟ یا حسین شهید (ع)

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

برای پاسخ دقیق چند نکته باید مشخص شود

1. نام مرجع تقلید
2. شیوه سود آوری سایت
3. کافر حربی بودن یا نبودن صاحبان سایت

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

سجاد;359199 نوشت:

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

برای پاسخ دقیق چند نکته باید مشخص شود

1. نام مرجع تقلید
2. شیوه سود آوری سایت
3. کافر حربی بودن یا نبودن صاحبان سایت

همیشه موفق و پیروز باشید

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و با تشکر

1. آیت الله مکارم شیرازی
2. احتمالا کلاهبردار بوده و از جدیدها پول می گرفته و به قدیمیها سود میداده و همینطور دست به دست جلو رفته تا جمع کرده (این وبسایتهای کلاهبردار معمولا اینطوری هستند)
3. این هم مشخص نیست ولی به احتمال زیاد نباید کافر حربی باشند بخاطر اینکه اکثر کسانی که با اسلام آشنایی چندانی ندارند خیلی که باشند مخالف اسلامند نه بر ضد آن...

با تشکر از شما

یا حسین شهید (ع)

[=arial]سلام علیکم
1-کم ارزش شدن نماز:
[=arial]نماز ستون دين و وسيله قبولي همه اعمال ما نزد خداوند باري تعالي است که درحديث شريفي از امام محمد باقر عليه السلام آمده است که مي فرمايند :«اِنَّ اَوَّلَ مَا يُحَاسِبُ بِهِ العَبدُ اَلصَّلاةُ فَاِن قُبِلَت قُبِلَ مَا سَوَاهَا» اولين چيزي که(در روز قيامت) از بنده مورد حسابرسي قرار مي گيرد، نماز است. اگر نماز پذيرفته شود، مابقي (اعمال) نيز پذيرفته مي شود.(10)[=arial]و امام صادق عليه السلام نيز در روايتي مي فرمايند: «اَوَّلُ مَا يُحَاسِبُ بّهِ العَبدُ الصَّلاةُ، فَاِن قُبِلَت قُبِلَ سَائِرُ عَمَلِهِ، وَ اِذَا رُدَّت رُدَّ عَلَيهِ سَائِرُ عَمَلِهِ » نخستين چيزي که از بنده حسابرسي مي‏شود نماز است، پس اگر نماز پذيرفته شد اعمال ديگرش نيز پذيرفته مي‏شود، چنانچه نمازش رد شود بقيه اعمال او هم قبول نخواهد شد.(11)[=arial]و نماز، افضل واجبات(12)، بهترين وسيله تقرب به خداوند(13)، معراج مؤمن(14)، نشانه ايمان(15)، نور مؤمن(16)، ستون دين(17)، پرچم اسلام(18)، سيماي دين (19)، وصيت امير المؤمنين علي عليه السلام(20)، کليد بهشت(21)، روشنايي چشم پيامبرصلي الله عليه و آله و سلم(22)، بهترين اعمال در قيامت(23)، روش پيامبران(24)، سفره الهي(25)، رأس اسلام(26)، آخرين سفارش رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم(27)، بهترين عبادت(28)، نيکوترين صورت خلق(29)، باقيات الصالحات(30)، عطيه الهي(31)، وسيله استجابت دعا(32)، عامل رستگاري(33)، عامل علو درجه(34)، زاد و توشه مؤمن(35)، سلاح مؤمن(36)، رحمت الهي(37)، جواز عبور از صراط(38)، و... مي باشد که اگر انسان توجه نکند با لقمه اي حرام تمامي اين فضايل را از دست مي دهد و به جاي آن خود راگرفتار آثار شوم و آينده سوز لقمه حرام مي نمايد.[=arial]رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند: «مَنْ أَكَلَ لُقْمَةَ حَرَامٍ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلَاةٌ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً؛ وَ لَمْ تُسْتَجَبْ لَهُ دَعْوَةٌ أَرْبَعِينَ صَبَاحاً وَ كُلُّ لَحْمٍ يُنْبِتُهُ الْحَرَامُ فَالنَّارُ أَوْلَى بِهِ» نماز کسي که لقمه‌اش حرام است تا چهل روز از ارزش چنداني برخوردار نيست؛ و تا چهل روز دعاي او مستجاب نمي گردد و هر مقدار از بدن که پرورش يافته لقمه حرام باشد سزاوار آتش و سوختن است.(39)[=arial]در حديثي قدسي آمده است که خداوند متعال مي فرمايد: «فَمِنْكَ الدُّعَاءُ وَ عَلَيَّ الْإِجَابَةُ فَلَا تَحْجُبْ عَنِّي دَعْوَةً إِلَّا دَعْوَةَ آكِلِ الْحَرَامِ» بنده من! تو دعا کن؛ من اجابت مي کنم. بدان که تمام دعاها به پيشگاه اجابت من مي رسد؛ مگر دعاي کسي که مال حرام مي خورد .(40)[=arial]شخصي به محضر رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم شرفياب شد و به آن حضرت عرض کرد که دوست دارم دعايم مستجاب شود؛ چه کنم؟ پيامبر خدا صلي الله عليه و آله و سلم به او فرمودند: «طَهِّرْ مَأكَلَكَ وَ لَا تُدْخِلْ بَطْنَكَ الْحَرَامَ» لقمه‌ات را پاک کن [تا مبادا به حرامي آلوده باشد] و مراقب باش هيچ نوع حرامي را مصرف نکني.(41)
2-سنگدلي و قساوت
[=arial]قلب[=arial]:
[=arial]سنگدلي و قساوت قلب، يکي ديگر از آثار شومي است که بر اثر مال و لقمه حرام، وجود انسان را فرا مي گيرد و او را در ورطه شقاوت و بدبختي گرفتار مي کند. روايتي وجود دارد که اگر آن را در کنار اين روايت قرار دهيم نتيجه اي حاصل مي شود که آن را حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام در کربلا و در تحليل جنايات کوفيان بيان فرمودند. آن روايت اين است که امام صادق عليه السلام فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَا يَسْتَجِيبُ دُعَاءً بِظَهْرِ قَلْبٍ قَاسٍ» خداوند متعال دعايي را که از قلبي سخت و بي رحم برخاسته باشد اجابت نمي کند .(42)[=arial]از اين دو روايت اين معنا استنباط مي شود که حرام خواري و قساوت قلب ارتباطي تنگاتنگ با هم دارند که اگر کسي حرام بخورد، قلبش سخت شده و در برابر حق، نرمش نخواهد داشت و اين همان سخني است که امام حسين عليه السلام در روز عاشورا به سپاه کوفه فرمودند. آن حضرت وقتي ديد که کلام حقش، در دل سخت تر از سنگ کوفيان اثر نمي کند علت اين سخت دلي و عدم کرنش در برابر حق را لقمه هاي حرامي برشمرد که شکم هاي کوفيان از آن پر شده بود: «فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُكُمْ مِنَ الْحَرَامِ وَ طُبِعَ عَلَى قُلُوبِكُمْ» شکمهايتان از حرام پر شده و بر قلبهايتان مُهر خورده است.(43) حداقلش اين است؛ غذاي آن چند روزي را که اينها در کربلا مستقر بودند عمر سعد به آنها مي داد. او با کيسه هاي زر اموي يا تصرف حرام در بيت المال مسلمين غذا تهيه مي کرد و در شکم اينها مي ريخت لذا شکم همه از حرام پر بود و چون اينگونه بود هر وقت وليّ خدا و امام عصرشان اراده مي کرد که با اينها سخن بگويد سر و صدا مي کردند و هلهله سر مي دانند و حاضر نمي شدند تا به کلام نوراني آن حضرت گوش فرا دهند تا جايي که امام عليه السلام خطاب به آنها فرمود: «وَيلَکُم مَا عَلَيکُم أن تَنصِتُوا إلَيَّ فَتَسمَعُوا قَولِي»چرا ساکت نمي شويد تا حرفم را بشنويد؟ اينجا بود که خود حضرت علت را بيان کرد و فرمود: «فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُكُمْ مِنَ الْحَرَامِ» شکمهايتان از حرام پر شده .(44)[=arial]3- مشمول لعنت فرشتگان :[=arial] از ديگر آثار مال و لقمه حرام اين است که فرشتگان الهي خورنده اين مال را لعنت مي کنند و از خداي منان محروم شدن از حلال هاي بي شمارش رابراي او طلب مي نمايند .[=arial] رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند: «إِذَا وَقَعَتِ اللُّقْمَةُ مِنْ حَرَامٍ فِي جَوْفِ الْعَبْدِ لَعَنَهُ كُلُّ مَلَكٍ فِي السَّمَاوَاتِ وَ فِي الْأَرْضِ» هرگاه لقمه اي حرام در شکم بنده اي از بندگان خدا قرار گيرد تمام فرشتگان زمين و آسمان او را لعنت مي کنند.(45)[=arial]يعني دوري شخص حرامخوار از رحمت الهي را از خداوند منان درخواست مي کنند. شايد علتش اين باشد که دست به دعا بر مي دارند و به خداوند متعال عرضه مي دارند که خدايا اين شخصي که غرق در نعمت هاي حلال توست اما دست به حرام دراز کرده را از آن حلال هاي بي شمارت محروم کن![=arial]4- ساخت بناي عبادت روي ماسه هاي روان :[=arial]رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند: «اَلْعِبَادَةُ مَعَ أَكْلِ الْحَرَامِ كَالْبِنَاءِ عَلَى الرَّمْلِ» عبادت کسي که حرام خواري مي کند مانند ساختماني است که بر روي شنزاري روان بنا شده باشد.(46)[=arial]بي شک چنين ساختماني آن چنان سست و لرزان است که با اندک حرکتي فرو ريخته و چيزي از آن باقي نمي ماند و اگر هم چيزي از آن بماند يقيناً فايده اي براي صاحبش نخواهد داشت. با توجه به اين روايت شريف و آيه اي از قرآن کريم که خداوند متعال مي فرمايد « مَنْ أَسَّسَ بُنْيانَهُ عَلى‏ شَفا جُرُفٍ هارٍ فَانْهارَ بِهِ في‏ نارِ جَهَنَّمَ» كسى كه بنياد[امورش‏] را بر لب پرتگاهى سست و فرو ريختنى نهاده! آن بنا با بناكننده‏اش در جهنم سقوط مى‏كند.(47) به دست مي آيد که در فرهنگ قرآن کريم چنين کسي که هم عابد است و هم حرام خوار؛ عبادتش سودي به حال او نخواهدکرد و بزودي خودش به همراه ساختمان عبادتش به قعر جهنم سقوط خواهند کرد.[=arial]5- عبادت هايي که براي آن عذاب مي نويسند :[=arial]غفلت از طهارت مال و گرفتار شدن به لقمه حرام باعث مي شود که کارهاي خير را از ما نپذيرند و حتي به عوض آنها ، گناه در نامه اعمال ما ثبت شود.[=arial]رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند: «مَنِ اكْتَسَبَ مَالاً حَرَاماً لَمْ يَقْبَلِ اللَّهُ مِنْهُ صَدَقَةً وَ لَا عِتْقاً وَ لَا حَجّاً وَ لَا اعْتِمَاراً وَ كَتَبَ اللَّهُ بِعَدَدِ أَجْزَاءِ ذَلِكَ أَوْزَاراً وَ مَا بَقِيَ مِنْهُ بَعْدَ مَوْتِهِ كَانَ زَادَهُ إِلَى النَّارِ» کسي که کسبش حرام است خداوند هيچ كار خيرى را از او نمى‏پذيرد، چه آن کار صدقه باشد چه آزاد كردن بنده؛ حج باشد يا عمره و خداوند متعال به عوض پاداش اين كارها، گناه براى او ثبت مى‏كند و آنچه پس از مرگش باقى مى‏ماند توشه دوزخ او خواهد بود.(48)[=arial]امام صادق عليه السلام فرمودند: اگر کسي با مالي که از راه حرام بدست آورده است عازم حج شود هنگامي که لبيک مي گويد جواب رد به او مي دهند که لَا لَبَّيْكَ وَ لَا سَعْدَيْكَ و اين نشان از مردودي عمل اوست اما اگر مال او از راه حلال کسب شده باشد پاسخ مثبت به او داده مي شود که لَبَّيْكَ وَ سَعْدَيْكَ و اين نشان از قبولي عمل ( قبولي و مردودي عمل مبحثي جدا از صحت و بطلان عمل است. صحت و بطلان بر اساس رساله عمليه است اما قبول و رد بر اساس صفاتي است که نوعا به ميزان تقواي عامل برمي گردد. گاهي اين دو با هم جمع هم مي شود يعني هم باطل است و هم مردود گاهي صحيح است اما از مقبوليت چنداني برخوردار نيست مانند کسي که روزه صحيحي مي گيرد اما در طول روز مرتب دروغ مي گويد و غيبت مي کند.) او خواهد بود.(49) [=arial]6- محروميت از دوستي امام علي :[=arial]اميرالمومنين (عليه السلام) مي فرمودند: «لَيْسَ بِوَلِيٍّ لِي مَنْ أَكَلَ مَالَ مُؤْمِنٍ حَرَاماً» کسي که به حرام، مال مومني را بخورد هرگز دوستدار من نيست.(50)[=arial]7- ورود حرام خوار به بهشت ممنوع :[=arial]رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ حَرَّمَ الْجَنَّةَ أَنْ يَدْخُلَهَا جَسَدٌ غُذِّيَ بِحَرَامٍ» همانا خداوند ورود بدني را که از حرام تغذيه کرده به بهشت ممنوع کرده است.(51)[=arial]8- حرام خوار محروم از ديدار و کوثر و شفاعت :[=arial]آلودگي به لقمه حرام انسان را در روز قيامت از مصاحبت پيامبر رحمت صلي الله عليه و آله و سلم و شفاعت خاندان با کرامتش دور مي سازد و در آن لحظات حساسي که جز کرامت اهل بيت عليهم السلام فرياد رسمان نخواهد بود، لقمه حرام ما را از اين نعمت بي بهره مي کند.[=arial]اميرالمومنين عليه السلام در وصيت خود به امام حسن عليه السلام فرمودند: «وَ لَا يَرِدُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ ص مَنْ أَكَلَ مَالاً حَرَاماً لَا وَ اللَّهِ لَا وَ اللَّهِ لَا وَ اللَّهِ وَ لَا يَشْرَبُ مِنْ حَوْضِهِ وَ لَا يَنَالُ شَفَاعَتَهُ » به خدا سوگند، به خدا سوگند، به خدا سوگند کسي که ذره اي مال حرام بخورد در قيامت از رسول خدا صلي الله عليه و آله دور مي افتد و از حوض کوثر نمي نوشد و مشمول شفاعت آن حضرت نمي گردد.
[=arial]_________________
بقره، آيات ۱۸۰ و ۲۱۵، ۲۷۲ و ۲۷۳، کهف، آيه ۹۵، حج، آيه ۱۱
[=arial] آل عمران، آيه ۱۴؛ کهف، آيه ۴۶؛ قصص، آيات ۶۰ و ۷۹؛ احزاب، آيه ۲۸[=arial]بقره، آيه ۱۸۸[=arial] نساء، آيات ۲۹ و ۳۰[=arial]همزه، آيات ۱ تا ۴[=arial] تکاثر، آيات ۱ و ۲[=arial] سوره فجر و ۶ و ۸ سوره عاديات[=arial] همان و نيز نساء، آيه ۱۲۸؛ فصلت، آيه ۴۹؛ معارج، آيه ۱۹[=arial]36 الکافي، ج 3، ص 268، ح 4[=arial]وسائل الشيعه، ج 3، ص 22[=arial]مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 175[=arial] تحت العقول ، ص 455[=arial] کشف الاسرار، ج 2، ص .676 سرالصلوة ، ص 7، اعتقادات مجلسي ، ص 29

یه بچه که هیچی نمیدونه و از کار دنیا سر در نمیاره چی کار باید بکنه؟ اون خبر نداره که داره لقمه حرام میخوره

امیر محمد;359285 نوشت:
یه بچه که هیچی نمیدونه و از کار دنیا سر در نمیاره چی کار باید بکنه؟ اون خبر نداره که داره لقمه حرام میخوره

نمیدونم....نمیدونم.....:Ghamgin:

ریحانه سادات;359387 نوشت:
درسته که تا وقتی از حرمت مالی مطمئن نیستیم تکلیف شرعی نداریم ولی با اثر وضعی مال شبهه ناک چه کنیم؟؟؟

بله دقیقا!
فک میکنم اگر رد مظالم یا هرچی دیگه که اسمشو بذاریم انجام بدیم اون اثر هم از بین میره فقط بدی شاینه که مردم مارو دعوت میکنن ما میفتیم تو خرج!:khaneh:

بصیر;358914 نوشت:
باسلام و عرض ادب
هیچ وقت یک انسان مومن، منزل انسان منافق نمی رود و میل رفتن هم ندارد. در ضمن تا می شود نباید به مردم اتهام بست و تا می شود باید حسن ظن داشت. مگر این که نفاق میزبان یا حرام خوریِ او به حدّی است که برای همه آشکار است. در این هنگام یک سوال باقی می ماند که وقتی شخصی چنین است، من و شما با چه مجوزی داخل خانه او می شویم که شکممان به لقمه ی حرامِ او آلوده شود؟! آیا وقتی این شخص شهره ی در حرام خوری است، دیگر جای این می ماند که شما به خانه او بروید؟ فکر نمی کنم اینجا جای خجالت باشد و شما مجبور به رفتنِ به خانه چنین شخصی باشید و مجبور به خوردن غذاهای او باشید. وقتی شخصی چنین پر رو است که از کسب حرامِ خود هیچ خجالتی نمی کشد، دیگر جای این نیست که من و شما از او خجالت بکشیم و به خانه او برویم؛ مگر این که به حرمتِ مال او یقین نداشته باشیم که در اینصورت رفتن به خانه چنین اشخصای اشکالی ندارد و همانطور که عرض کردم باید حسن ظن داشت و الا اصلا با مردم نمی شود ارتباط داشت و تا یقین به حرمتِ مالِ کسی پیدا نکردید می توانید از مال او استفاده کنید و هیچ گناهی برگردنِ شما نیست؛ اگر چه در واقع و نفس الامر این لقمه حرام بوده باشد. زیرا عذاب حرام خواری در موقعی است که علم به حرمت وجود داشته باشد و خداوند متعال کسی را که علم ندارد یا راهی برای کسب علم ندارد، مجازات نمی کند.

باور کنید به این راحتی نیست. بله اگر واقعا به حرام خوری شهره باشند میشه نرفت اما وقتی فامیل هایی دارید که مطمئنید خمس و زکات نمیدن و اعتقادی هم به دادنش ندارند، و از قضا این افراد خاله و دایی شما هستند یا حتی برادر شما، چه باید کرد؟! میشه قطع رحم کرد؟
من چه کنم با اقوامی که چند ساله دینشون روز به روز کمرنگ تر میشه و هر سال بدتر از پارسال! متاسفانه من نمیتونم وقتی دعوتم می کنند مستقیما بهشون بگم که شما مالتون پاک نیست چون خمس و زکات نمیدید. البته ارتباطم باهاشون خیلی کم شده چون خوشبختانه در یک شهر نیستیم ولی همون سالی یک بار رو چه کنم؟! هربار که باهاشون رفت و آمد می کنیم تا چند روز تاثیرش رو احساس می کنم! واقعا درمونده شدم. در دوران بارداریم خیلی سعی کردم غذای شبهه ناک نخورم اما بعد از به دنیا اومدن فرزندم بارها مجبور شدم به مهمونی هاشون برم.
از طرف دیگه
وقتی جایی میریم و آدمایی که نمی شناسمشون، از روی لطف به دخترم خوراکی میدن باید چیکار کنم؟ متاسفانه اعتقاد به دادن خمس و زکات از ظاهر آدما معلوم نیست و خیلی از کسانی که اهل نماز و روزه هستن هم در این امر سهل انگاری می کنند. من حتی به خیرات و نذوراتی که در مساجد و اماکن مقدسه پخش می کنند هم اعتماد ندارم. درسته که تا وقتی از حرمت مالی مطمئن نیستیم تکلیف شرعی نداریم ولی با اثر وضعی مال شبهه ناک چه کنیم؟؟؟

[="Tahoma"][="Black"]

ماه نورد;359200 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و با تشکر
1. آیت الله مکارم شیرازی
2. احتمالا کلاهبردار بوده و از جدیدها پول می گرفته و به قدیمیها سود میداده و همینطور دست به دست جلو رفته تا جمع کرده (این وبسایتهای کلاهبردار معمولا اینطوری هستند)
3. این هم مشخص نیست ولی به احتمال زیاد نباید کافر حربی باشند بخاطر اینکه اکثر کسانی که با اسلام آشنایی چندانی ندارند خیلی که باشند مخالف اسلامند نه بر ضد آن...
با تشکر از شما
یا حسین شهید (ع)

با عرض سلام و احترام مجدد

اگر سایت متعلق به کشور های آمریکا ، اسرائیل و انگلیس نباشد و سود آن هم بر طبق عقود شرعی بدست نیامده باشد ، استفاده از آن جایز نیست و باید به صاحب آن برگردد. (1)

همیشه سلامت و پایدار باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات جدبد ج 1 ص 345 م 1116[/]

اما وقتی فامیل هایی دارید که مطمئنید خمس و زکات نمیدن و اعتقادی هم به دادنش ندارند، و از قضا این افراد خاله و دایی شما هستند یا حتی برادر شما، چه باید کرد؟! میشه قطع رحم کرد؟

باسلام و احترام
چون شما نمی دانید این غذا یا وسیله ای که در اختیار شما قرار می دهند، از همان اموالی است که خمس به آن تعلق گرفته یا نه، پس می توانید از آن مصرف کنید و با آنها در معاشرت باشید. مگر این که یقیناً بدانید این مال یا غذایی که در اختیارتان گذاشته اند مال غیر مخمس است، در اینصورت بدون تعارف حقِّ تصرف در آن را ندارید.

وقتی جایی میریم و آدمایی که نمی شناسمشون، از روی لطف به دخترم خوراکی میدن باید چیکار کنم؟ متاسفانه اعتقاد به دادن خمس و زکات از ظاهر آدما معلوم نیست و خیلی از کسانی که اهل نماز و روزه هستن هم در این امر سهل انگاری می کنند. من حتی به خیرات و نذوراتی که در مساجد و اماکن مقدسه پخش می کنند هم اعتماد ندارم. درسته که تا وقتی از حرمت مالی مطمئن نیستیم تکلیف شرعی نداریم ولی با اثر وضعی مال شبهه ناک چه کنیم؟؟؟

در این گونه مواقع نیز می توانید مصرف کنید و خودتان خمس آن مال را پرداخت نمایید.

راه از بین بردن اثر لقمه شبهه‌ناک

دوستان مطلبی دیدم از آيت الله قرهی که فکر میکنم تا حدودی تسلی خاطر عزیزانی باشد که دغدغه لقمه های شبهه ناک را دارند.
و خلاصه اش گفتن "بسم الله الرحمن الرحیم" در ابتدای خوردن هر لقمه غذاست.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920508000393

موضوع قفل شده است