مناسبترین کتاب

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مناسبترین کتاب

سلام
یک راننده آزانس امروز بهم گفت که با یک نفر که می گفته حضرت علی (ع) معصوم نیست، بحث کرده. راننده می گفت: آن شخص از اینکه حضرت علی (ع) یکبار موقع نماز زکت میده ولی یک بار دیگه تیر را از پای مبارکش در میارن بدون آنکه متوجه بشه، اشکال گرفته. (این مسأله مورد بحث تفصیلی در تاپیکهای دیگه قرار گرفته).

از من کتاب میخواست برای اثبات عصمت حضرت علی (ع) و حقانیت ایشان در امر جانشینی.

من کتاب شبهای پیشاور را معرفی کردم
اما بعد فکر کردم که این کتاب برای این راننده (که معلم دبستان هم هست) سنگین است.
اگر هم برای خودش سنگین نباشه، برای افرادی که میخواد باهاشون بحث کنه سنگینه.

کسی کتابی در این دو زمینه (اثبات عصمت - اثبات امامت حضرت علی (ع) ) سراغ داره که به درد شخصی با این سطح سواد بخوره؟

اگر سراغ دارین، لطفاً با ذکر نام و شماره تلفن انتشارات آن، معرفی بفرمائید.

خوب است که این مسأله، به مهمترین و محوری ترین عقاید شیعه مربوط است و دوستان اینقدر کم لطفی می فرمایند!
کارشناسان محترم را چه عرض کنم!!

طوفان خورشیدی;185194 نوشت:
خوب است که این مسأله، به مهمترین و محوری ترین عقاید شیعه مربوط است و دوستان اینقدر کم لطفی می فرمایند! کارشناسان محترم را چه عرض کنم!!

سلام

دوست عزیز کتاب شب های پیشاور خوبه

اما کتابی در مورد عصمت حضرت؟!

ایشان باید فکر کنند ببینند این اشکال است؟ که وارد کرده اند؟

عدم شرکت دوستان در این بحث، نشانه چیه؟ کم اطلاعی از کتبی که در این زمینه وجود داره؟ (که به نوبه خودش علامت ضعف کتابخوانی در جامعه ماست)؟ یا بی خیالی و عافیت طلبی؟ ...

مسأله به این مهمی و اینقدر اهمال و کم کاری ما؟

هیچ کس در برابر چنین مسأله مهمی احساس مسئولیت نمی کند؟ (حتی در حد آگاه کردن یک نفر)؟ آنهم در یک سایت مذهبی؟
مگر ما بدهکار اسلام و ائمه اطهار (ع) نیستیم؟

امام صادق عليه السلام :
إِنَّ اللّه لَم يَخُذ عَلَى الجُهّالِ عَهدا بِطَلَبِ العِلمِ حَتّى أَخَذَ عَلَى العُلَماءِ عَهدا بِبَذلِ العِلمِ لِلجُّهالِ، لأَِنَّ العِلمَ كانَ قَبلَ الجَهلِ؛
خداوند از نادانان پيمان نگرفته كه دانش بياموزند، تا آنكه از عالمان پيمان گرفته كه به نادانان بياموزند، زيرا دانش، پيش از نادانى بود.

غررالحكم، ج6، ص441، ح10926

[="seagreen"][="darkslateblue"][="lucida sans unicode"][="magenta"]سلام.
عذر میخوام اما اینکه یه بار زکات بدن سر نماز یا یه بار متوجه درد کشیدن تیر نشن هیچ ربطی به عصمت امام نداره![/]

[="magenta"]«عصمت» از ویژگیها و بلکه ضروریات پیامبر اسلام و امام است، یعنی امام باید معصوم از خطا و اشتباه و گناه باشد
خب حالا به نظر ایشون این خطاست یا گناه؟
این خطا که نیست..چون خلاف دین که عمل نکردن.
در واقع سوال ایشون اینه چرا امام یکبار دردو حس نمیکنن یکبار متوجه میشن و به فقیر زکات میدن.
به نظر من این حالت عرفانی امامه که روحشون سمت خداوند میره و هیچ چیزی جز حضور خدا و عشق به خدا رو متوجه نمیشن ..یعنی از دنیا و تمایلاتش به کل کنده میشن..زکات یه عمل خداییه.جدا ازاون میدونیم که عرفا حالت بقا و فنا دارن و هرزمان که بخوان به بقا برمیگردن...[/]
[/][/][/]

نرگسسسسس;186175 نوشت:
سلام.
عذر میخوام اما اینکه یه بار زکات بدن سر نماز یا یه بار متوجه درد کشیدن تیر نشن هیچ ربطی به عصمت امام نداره!

«عصمت» از ویژگیها و بلکه ضروریات پیامبر اسلام و امام است، یعنی امام باید معصوم از خطا و اشتباه و گناه باشد
خب حالا به نظر ایشون این خطاست یا گناه؟
این خطا که نیست..چون خلاف دین که عمل نکردن.
در واقع سوال ایشون اینه چرا امام یکبار دردو حس نمیکنن یکبار متوجه میشن و به فقیر زکات میدن.
به نظر من این حالت عرفانی امامه که روحشون سمت خداوند میره و هیچ چیزی جز حضور خدا و عشق به خدا رو متوجه نمیشن ..یعنی از دنیا و تمایلاتش به کل کنده میشن..زکات یه عمل خداییه.جدا ازاون میدونیم که عرفا حالت بقا و فنا دارن و هرزمان که بخوان به بقا برمیگردن...

ایشون این دو مسأله را جدا از هم مطرح کرده بودن. نه اینکه مسأله نماز و زکات و تیر، با عصمت ربط داشته باشه.
ایشون منبعی میخواستن جهت پاسخ دادن به این قبیل سئوالات و نیز اثبات عصمت.

با سلام خدمت شما دوست گرامي و پوزش از تاخير در جواب

من تعدادي از كتب را معرفي مي كنم و طبيعتا دوستان ديگر نيز كتب ديگري را نيز مد نظر دارند كه معرفي خواهند كرد.

1-ولایت علی در قرآن کریم و سنت پیامبر/سید مرتضی عسگری

در این کتاب با استناد به برخی آیات قرآنی، احادیث و کتاب‌های شیعه و سنی، نقش و جایگاه امام علی(ع) و ولایت او (و امامان بعد از او) تبیین و بررسی شده است. موضوعات کتاب عبارت‌اند از: "نامه‌های برخی از دانشمندان سنی که شیعه شده‌اند"، "چرا موضوع امامت در قرآن مطرح نشده است"، "چرا نام علی (ع) در قرآن نیامده است"، "امامت اهل بیت (ع) از دیدگاه روایات"، "حفظ و اجرای شریعت توسط اوصیای پیامبر (ص)"، و "جایگاه مهدی (عج) در منابع مکتب خلفا". و بسیاری از سؤالهای بی جواب دیگر.

2-امام علی(ع) از ولادت تا شهادت/ سید محمد کاظم قزوینی/ ترجمه: علی کرمی/ نشر دلیل ما

در اصل به زبان عربی است و به نام "الامام علی من المهد الی اللحد" . در این کتاب شرح حال حضرت علی(ع) از ولادت تا شهادت بازگو شده است. مطالب کتاب با استناد به منابع متعدد شیعه و سنی به رشته تحریر درآمده و حاوی مطالب متنوعی درباره زندگی، فضایل و کرامات حضرت علی (ع) است. در این کتاب ضمن مروری بر مراحل کودکی، نحوه اسلام آوردن آن حضرت بیان می‌شود. سپس این مباحث فراهم می‌آید: ماجرای لیله المبیت، هجرت علی(ع) به مدینه، جنگ‌هایی که علی(ع) در آنها شرکت داشته، روز مباهله، برخی فضایل (یقین,عفو, زهد, حکمت, عبادت و عدل)، حدیث منزلت، روز غدیر، سکوت علی(ع) و حکومت علی (ع)

3-حدیث غدیر سند گویای ولایت، گروه معارف و تحقیقات اسلامی- قم

4-پیام غدیر، محمد باقر انصاری، انتشارات المهدی(ع)

5-کتاب اثبات الهداه بالنصوص والمعجزات نوشته شیخ حر عاملی است در این کتاب همان گونه که از نام آن پیداست روایاتی که دلالت بر امامت ائمه دارد به همراه معجزاتی که از آنان نقل شده جمع اوری شده است وگرایش کتاب روایی است .

5-کتاب المراجعات نوشته علامه سید شرف الدین عاملی است که از علمای نزدیک به زمان خودمان بوده است موضوع این کتاب مباحث مورد اختلاف شیعه وسنی است که عمده در موضوع امامت است , این کتاب مجموعه نامه هایی است که میان ایشان ویک عالم سنی در موضوع امامت وموضوعات مورد اختلاف شیعه وسنی رد وبدل شده است .

به نظر من ترجمه المراجعات براي ايشون مناسب باشد.

اما در مورد پاسخ به سوالات امامت مي توانند به كتب زير مراجعه كنند:

1-كتاب «نقد كتاب اصول مذهب الشيعه» اثر استاد دكتر سيد محمد حسيني قزويني اولين كتاب جامع و استوار ترين پاسخ به مفصل ترين كتاب ضد شيعه وهابيت: «اصول مذهب الشيعه الاماميه الاثني عشريه» نوشته دکتر ناصر القفاري نوشته شده است در اين اثر وزين وتحقيقي به تمامي افترائات اين نويسنده وهابي در رابطه با ادله امامت از منظر قرآن و سنت پاسخهايي دقيق و استوار ارائه و مكر و عوام فريبي او را با زباني كوبنده بر ملا ساخته است .

2-محمّد طبرى ، پاسخ جوان شيعى به پرسش هاى وهابيان

3-حاج شيخ رضا استادى ،شيعه و پاسخ به چند پرسش

4-علي اصغر رضواني ،شيعه شناسي و پاسخ به شبهات 1

5-علي اصغر رضواني ، شيعه شناسي و پاسخ به شبهات 2

6-حضرت آيه الله مکارم شيرازی ، اعتقاد ما

7-علامه جعفر مرتضى حسينى عاملى ، اهل بيت در آيه تطهير

8-علي رباني گلپايگاني ، امامت و افضليت

[=Garamond]با او
[=Garamond]سلام و ادب؛

[=Garamond]دوست عزیز اگر یک وقت شما به دنبال کتبی در مورد مناظرات و تقابل تفکرات شیعه و سنّی باشید کتبی هست از جمله موارد ذیل که بعضیش رو دوستان هم اشاره کردند؛

[=Garamond]الف : معالم المدرستین-علامه عسکری گویا با چاپ اول و دوم این کتاب صد ها نفر شیعه شدند.

[=Garamond]ب : المراجعات-سید شرف الدین عاملی (نامه نگاری با یکی از علمای ازهر)0

[=Garamond]ج : شبهای پیشاوُر-سلطان الواعظین شیرازی که حاصل ده شب مناظره با علمای اهل تسنن پبشاور است در ده شب محرم و کتاب صوتیش هم در نت هست برای دانلود

[=Garamond]د : مناظره ی علمای بغداد-در زمان ملک شاه و خواجه نظام الملک بین علمای شیعه و سنی زمان در دربار مناظره بر پا می شه که متن مناظره توسط ابوالهیجا مقاتل بن عطیه که حنفی مذهب هم بوده نوشته می شه نشر شبر چاپ کرده

[=Garamond]ذ : حُسنيّه در دربار هارون - دختری است از شاگردان امام صادق ، بر روی جونش قرار می زاره و وارد بحث می شه و یک تنه جواب علمای درباري وقت رو می ده-تالیف این کتاب و تنظیمش توسط شیخ ابوالفتوح رازی بوده و نشر بقیة الله چاپ کرده

[=Garamond]ر : ثمّ اهتدیت يا همان (آنگاه هداست شدم) از دکتر تیجانی که معروف ترین کتابش هست و علاوه بر اینکه ضمن نقل ماجرای زندگيش حقانیت رو به طور ضمنی ثابت می کنه آخر این کتاب صريحا بحث هايی علمی مطرح می کنه در اثبات تشیع و البته چندین کتاب دیگر هم در همین راستا داره

[=Garamond]اینها کتبی است که دو تفکر شيعه و سنی در مقابل هم قرار داده شده و در تضارب آراء حقانيت اثبات شده ، ولی اثبات های یکطرفه که مثلا کتبی مشتمل بر اثبات حقانیت شیعه و اعتقاداتش بگید دایره ی کتب خیلی بزرگتر می شه، مثل؛

[=Garamond]&: کتاب درخشش علی ع در قرآن نوشته ی آیت الله عباسعلی اختری
[=Garamond]که مجموعه آیاتی که کاملا اشاره به حضرت دارد را جمع کرده و توضیح داده اند.

[=Garamond]به علاوه سخنرانی های آیت الله دکتر سید حسن عاملی هم هست که ایشون امام جمعه ی اردبیل هست ، شاگرد علامه حسن زاده و آقای بهجت و ... حوزه در حد اجتهاد و دوره ای جزو خبرگان رهبری هم بوده ، و دانشگاه هم مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه تهران و شخصیت عرفانی از شاگردان آیت الله سعادت پرور که بحث هایی دارند در شیعه و سنی که تقریبا هیچ جای دیگر نیست از جمله تفسیر بعضی اعمال معصومین و روایات به ایجاد ادله ی غیر لفظی از سوی ایشان به عنوان سندی غیر قابل خدشه در اثبات تشيع و.... ولی همه سخنرانی صوتی است و به زبان ترکی ، لذا اگر ترکی بلدید می تونید از سی دی هاشون هم استفاده کنید. اینم سایتشونه
[=Garamond]www.darolershad.org

[=Garamond]*************************************************************

[=Garamond]اما در مورد اثبات عصمت و... معمولا ما کتاب مستقل نداریم و باید به کتاب های کلامی رجوع کنید، از جمله کتاب تعالیم اسلام علامه طباطبایی یا شیعه در اسلام از ایشان.

[=Garamond]یک کتاب عالی هم در این زمینه که هم کم حجمه و هم جامع و کامله و هم دليل عقلی و قرآني رو توئم داره ، کتاب منشور عقايد امامیه اثنی عشری در 110 اصل است نوشته ی آیت الله سبحاني.

[=Garamond]در مجموع برای فردی که گفتید من این دو کتاب رو توصیه می کنم، اون وقت شبهات موردی مثل تفاوت عملکرد امام علی در دو نماز رو باید فرد رجوع کنه به اهل فنّ و علما یا جوابی یک صفحه ای داره که براشون کپی کنید بدید بخوننه ایشون. ولی برای مبانی مسائل و ادلّه و... این دو کتاب رو برای ایشون . همه ی دوستان مشتاق این مباحث، توصیه می کنم؛

[=Garamond]1-کتاب تعالیم اسلام(آموزش دین) از علامه طباطبایی که هم انتشارات اسلامی وابسته به جامعه ی مدرسین چاپ کرده و هم نشر بوستان کتاب. چاپ نشر بوستان کتابش بهتره.

[=Garamond]2-منشور عقاید امامیّه ی اثنی عشری در 110 اصل- موسسه ی امام صادق-قم از آیت الله سبحانی

[=Garamond]پیوسته متعادل و متعالی
[=Garamond]یاحق

سلام.
از دوستانی که راهنمایی فرمودند، بسیار متشکرم.

من اخیراً در سرچ اینترنت، با کتاب زیر آشنا شدم:

نام کتاب: امام شناسی
مولف: سیدمحمدحسین حسینی طهرانی
ناشر: موسسه ترجمه و نشر دوره علوم و معارف اسلامی مشهد مقدس

این کتاب بیش از 15 جلد است. مطالب مورد نیاز آن فرد (که کتاب را برای او می خواهم) در جلد اول این کتاب است. می خواهم از طریق پست این کتاب را بخرم و به آن فرد هدیه کنم.

اما مشکل بنده این است که هر چه از اطلاعات تلفن (118) سئوال کردم، شماره تلفنی از این موسسه نداشتند. در اینترنت نیز سایتی یا اطلاعاتی که بتوان با آن تماس گرفت از این موسسه نیافتم.

دوستان عزیز می توانند در زمینه پیدا کردن شماره تلفن این موسسه ( یا یک کتابفروشی که این کتاب را داشته باشد و فروش از طریق پست هم داشته باشد) به بنده کمکی بکنند؟

اجر کارتان با علی ابن ابیطالب (ع)

سلام
دوست عزیز

فکر کنم کتاب (ارشاد القلوب جلد 2 در فضائل امیرالمومنین) کتاب خوبی هست برای اثبات حقانیت امیرالمومنین

با تشکر از شما. کتاب خوبی را معرفی فرمودید.
چون آخرین پست بنده که در مورد اطلاعات ناشر کتابی است که انتخاب کرده ام، در صفحه قبل قرار گرفته، لذا مجدداً آن را در اینجا می آورم تا دوستان اگر می توانند علاوه بر معرفی کتابهای مناسب، در این زمینه هم کمک کنند:

طوفان خورشیدی;188411 نوشت:
سلام.
از دوستانی که راهنمایی فرمودند، بسیار متشکرم.

من اخیراً در سرچ اینترنت، با کتاب زیر آشنا شدم:

نام کتاب: امام شناسی
مولف: سیدمحمدحسین حسینی طهرانی
ناشر: موسسه ترجمه و نشر دوره علوم و معارف اسلامی مشهد مقدس

این کتاب بیش از 15 جلد است. مطالب مورد نیاز آن فرد (که کتاب را برای او می خواهم) در جلد اول این کتاب است. می خواهم از طریق پست این کتاب را بخرم و به آن فرد هدیه کنم.

اما مشکل بنده این است که هر چه از اطلاعات تلفن (118) سئوال کردم، شماره تلفنی از این موسسه نداشتند. در اینترنت نیز سایتی یا اطلاعاتی که بتوان با آن تماس گرفت از این موسسه نیافتم.

دوستان عزیز می توانند در زمینه پیدا کردن شماره تلفن این موسسه ( یا یک کتابفروشی که این کتاب را داشته باشد و فروش از طریق پست هم داشته باشد) به بنده کمکی بکنند؟

اجر کارتان با علی ابن ابیطالب (ع)

ضمناً به دلیل برخی برخوردهای بعضی از مدیران این سایت، ممکن است به زودی از این سایت رفع زحمت کنم.

با او
سلام و ادب؛

دوست عزیز همه ی کتب و آثار علّامه طهرانی را انتشاراتی در مشهد بنام انتشارات علامه طباطبایی چاپ می کند که این انتشارات زیر نظر یکی از آقا زاده های ایشان است. برای خرید پستی یا پرسیدن محل نمایندگی فروش کتبشان در دیگر شهرها از طریق این شماره اقدام کنید.

تلفن انتشارات آثار علامه طهرانی: 0511-5592125

برای خرید اینترنتی این کتاب به لینک زیر رجوع کنید:

----------------------------------------------------------------------------

اما بنده بار دیگر توصیه می کنم، ضمن این کتاب، کتاب منشور عقاید امامیّه اثنی عشری در 110 اصل از آیت الله سبحانی را هم تهیه کنید و هر دو کتاب را با هم برای آن فرد فرستید.
این کتاب، شاید جایگزینی نداشته باشد که همه ی عقاید شیعه ی 12 امامی در کتابی یک جلدی و کم حجم بیان شده باشد و هر عقیده به عنوان یک اصل، با ادلّه ی قرآنی و عقلی و روائی اثبات و معرفی شده باشد.حتّی توصیه می کنم یک نسخه هم برای خودتان از این کتاب تهیه کنید.
این کتاب را موسسه ی آیت الله سبحانی بنام موسسه ی امام صادق(ع) در قم چاپ کرده. برای پیگیری نمایندگی فروش کتبشان در شهرهای دیگر و یا تهیه ی پستی، با این تلفن تماس بگیرید.

تلفن: 0251-7745457
09121519271

پیوسته متعادل و متعالی
یاحق

سلام.
از شما جناب طارق تشکر ویژه دارم.
راهنمایی شما بسیار مفید بود.
انشاء الله از هر دو کتاب، دو نسخه تهیه می کنم، یک سری برای خودم، یک سری برای آن فرد.
و اگر خداوندتوفیق بدهد، چند سری دیگر هم بخرم برای هدیه دادن به دوستان در مواقع مقتضی.
این قبیل کتب، گنج حقیقی هستند. خداوند بر درجات نویسندگان آنها بیفزاید.

موضوع قفل شده است