صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال در مورد تفاوت در خلقت و تاثیر بر گرایش انسانها

علاقه
    خدای خوبم....همسرم.... سوال پرسیدن و فکر کردن و...
    نوشته
    720
    حضور
    15 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    3
    گالری
    42
    صلوات
    4587

پرسش سوال در مورد تفاوت در خلقت و تاثیر بر گرایش انسانها

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

اول با این سوال شروع میکنم بعد میرسم به سوال مهمه.

موقع خلقت انسانها فطرت همه یکی بوده و همه با شرایط یکسان افریده شدند وتبعیضی نبوده،پس چرا انسانها در موقعیت های مختلف روی زمین میان که روی زندگیشون تاثیر داره؟
    این واضحه که محیط اطراف خیلی روی طرز فکر،گرایش دینی ،فرهنگ و ... تاثیر میذاره.
    پس چرا یکی 1000سال پیش به دنیا اومده و یکی الان و یکی هزار سال دیگه؟
    چرا یکی تو یه کشور با اکثریت مسلمان (دین رایج)به دنیا میاد و یکی یه جای دیگه و یا با یه دین دیگه؟
    چرا یکی تو یه خانواده مذهبی و یکی تو یه خانواده ای که بویی از دین و مذهب نبرده اند و هیچ قید و بندی ندارند؟

من میگم تمام اینا روی شخصیت و طرز فکر و گرایش انسان تاثیر میذاره.
    من میگم اگه تو یه دوره ی دیگه ای و شاید در یک خانواده ی خیلی مذهبی تر به دنیا میومدم پذیرش خیلی از وظایف دینی یا مستحبات دینی که از درکشون عاجزم برام اسونتر میشد.

میگم شاید در اون صورت ناخواسته ادم بهتری میشدم که این ارزوی هر انسانیه.
    من الان تا حدی خوبی ها و بدی هام رو از وجودم در این شرایط زندگی دارم.
    هرچند با تمام این تفاسیر نمیشه اختیار رو در نظر نگرفت.اره.من حق انتخاب دارم.حق فکر کردن دارم.اما چند درصد هستن که قدمی بزرگ تو این راه بردارن و تغییر گرایش مثبت بدن؟

چند درصد هستن که امید موفق شدنشان بر ترس نرسیدن به هدفشان غلبه کند؟
    یعنی کسی حق اینو نداره که بگه:

خدایا ، اگه من تو یه شرایط دیگه ای زندگی میکردم ،مسیر زندگیم تغییر میکرد و میشدم بنده خوبه ی تو؟؟

پیشاپیش تشکر

اللهم صل علی محمد وآل محمد

ویرایش توسط maedeh-r : ۱۳۹۰/۱۱/۱۵ در ساعت ۱۷:۳۱
    متن کتاب راهکارهای عملی درمان وسواس

****اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم****

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

اینکه این بحث را مورد تحلیل قرار داده اید و در موردش تفکر و تعقل کرده اید و آنرا به شور گذاشته اید جای تقدیر دارد چراکه عینا تمام این مقاطع و مباحث دستور نص صریح قرآن برای مومنین است.

حکمت الهی در مورد محل بدنیا آمدن انسان و در چه محیطی بدنیا آمدن آن حکمتی دقیق و در عین حال پیچیده ایست/

با این حال پاسخهائی در قرآن کریم وجود دارد که درک این مبحث را برای بندگان کمی سهل میکند

بخش اول :

در قرآن کریم داریم :

ادعونی استجب لکم

مرا دعوت کنید تا دعوتتان را اجابت نمایم.

و لقد خلقنا الانسان فی کبد

و ما انسان را در مشقت و سختی خلق کرده ایم.

حقیر میخواهم با استناد به این دو آیه میسر بودن هدایت برای تمام انسانها در تمام شرایط را مورد تحلیل قرار بدهم.

سختی و مشقت خود بوحده عامل رجوع و پناه بردن مخلوق به خالقی است که در نهاد و ضمیر خود او را بطور خدادادی می شناسد.

اگر تنها یک بار این دعوت با صدق و اخلاص و همیت تمام صورت گیرد پاسخ خداوند همان است که در آیه مذکور ذکر شد.

لذا شرط هدایت برای تمام انسانها وجود دارد و یکسان است با وجود اینکه آنها هر کدام در شرایط مختلف و در محیطها با ادیان و عقاید مختلف بدنیا می آیند.

چنانچه اینان در هر مذهبی به خداوند ایمان بیاورند
    خَلَقَ اللَّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِالْحَقِّ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيةً لِلْمُؤْمِنِينَ(العنکبوت/44)

خداوند، آسمانها و زمين را بحق آفريد؛ و در اين آيتي است براي مؤمنان.
    إِنَّ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَآياتٍ لِلْمُؤْمِنِينَ(الجاثية/3)
    بي‌شک در آسمانها و زمين نشانه‌هاي (فراواني) براي مؤمنان وجود دارد؛

خب برای مومنین وسیله هدایت در تمام احوال و زمانها وجود دارد حتی اگر در زمانی میزیستند که دسترسی برای اسلام که کاملترین دینهاست در طول تاریخ بشریت برایشان میسر نبود
    چراکه در درجه اولی برای هدایت انسان خداوند کفایت میکند و صد البته آیات بسیاری توسط انبیاء مرسل بر انسانها نازل گردید و سپس توسط امامان برحق ( پیامبران غیر اولوالعزم ) پس از انبیاء این آیات حفظ شد که آنها برای مومنین برکتی است عظیم.

بخش دوم محیطها و ادیان و مذاهب مختلف :

بنا بر آنچه که ذکر شد امکان هدایت برای همگان میسر است در صورتی که اصل با صدق و اخلاص پناه بردن به خالق را در وجود خود داشته باشند و بعد از آن ان شاء الله تعالی خداوند ابزار و وسایل هدایت را برایشان میسر مینماید.

چنانچه کسانی بودند در بدترین شرایط محیطی بدنیا آمدند ولی چون در وجود خود چنین کردند که عرض شد هدایت شدند مانند اصحاب کهف و حتی سگ اصحاب کهف که تنها آنها را همراهی کرد.

ماهیت دین اسلام بعنوان کاملترین راه هدایت برایمان مسجل است.

صرف دانستن و پذیرفتن این دیانت در حد یک مسلمان لازم هست ولی کافی نیست.

چراکه مقصود و مطلوب در هدایت
    ایمان به خدا و رسولش و دیانت اوست و میدانیم مسلمینی هستند که اسلام را با ذکر شهادتین پذیرفته اند ولی اصل ایمان در قلوب و باورهایشان وجود ندارد.
    در حقیقت
    درست مانند کسی هستند که در زمان جاهلیت بدنیا آمده باشند و این حقایق چون در قلب و باورشان نیست به گوششان هم نرسیده باشد.

ومن الله التوفیق

یاحق
    علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

5. صلوات ها 3

علاقه
    تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

با سلام و احترام

ان‌شاءالله كارشناسان پاسخ كامل عنايت مي كنند ولي چون دعوت كردين من هم نظرم رو مي نويسم.

درسته موقعيت هاي مختلف در بندگي انسان ميتونه خيلي موثر باشه ولي تضمين كننده نيست.

چه بسيار افرادي هستند كه در بهترين موقعيتها و در بين بهترين بندگان ولي جزء افراد بدبخت و شقاوتمند شدند، و چه بسيار افرادي كه در بدترين شرايط زندگي و خانواده و محيط و... بودند ولي جزء سعدا و بندگان صالح الهي قرار گرفتند.

خداوند متعال براي اينكه انسانها چنين شكايتي رو در قيامت نكنند، نمومنه هاي زيادي داره كه در موقعيت هاي بسيار نامناسب بهترين و پاكيزه ترين بندگان بودند و بالعكس.
    مطالعه‌ي زندگي اين افراد بهترين پاسخگوي اين نوع سوالات هست.

مثلا: آسيه سلام‌الله‌عليها در كنار فرعون طوري بندگي خدا كرد كه جزء چهار زن نمونه عالم قرار گرفت.

از اون طرف، زن لوط پيغمبر، زن نوح پيغمبر، عايشه همسر پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم كساني بودند كه عمري در كنار پيامبران خدا زندگي كردند و حتي معجزات اونا رو هم ديدند ولي ايمان واقعي نياوردند و جزء جهنميان هستند.

و همچنين خداوند متعال پاداش ها و درجات بسيار زيادي براي افرادي كه در موقعيت هاي نامناسب خدا رو فراموش نكردند مهيا كرده كه اميدوار و ثابت قدم باشند و سختي هاي اطرافشون رو در مقابل آن پاداش هاي عظيم حقيقتاً ناچيز ببينند.

موفق باشيد

امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

7. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    720
    حضور
    15 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    3
    گالری
    42
    صلوات
    4587

خیلی ممنون بابت پاسخگوییتون.

اما جوابهاتون برمیگرده به اختیار.یعنی شما همه چیز رو در اختیار خلاصه کردید.که این قسمتش رو من هم قبول دارم.
    اما متاسفانه انسانها همیشه از اختیارشون استفاده نمیکنند.وگرنه همه به هدف والا میرسیدند.که این طور نیست.
    دارم درباره تفاوت شرایط صحبت میکنم.که شما شرط رسیدن به موفقیت رو گذاشتید روی اختیار.که لاشک درسته.
    اما اونی که بویی از دین و دعوت خدا نبرده چطور؟!!!
    ندیدی کسی که در طول روز یک لحظه هم به یاد خدا نیست.
    کسی که حتی یه بار هم نماز نخونده.کسی که با این آیاتی که شما گفتید آشنا نیست و اصلا نمیپذیره.
    که تمام اینا به خاطر شرایط زندگیشه.مثلا تو خانواده ای بزرگ شده که مقید به هیچی نبودن و با اصول و فروع دین هیچ آشنایی ندارن.

شما انتظار دارید دو شخصی که در دو زمان متفاوت و در دو مکان متفاوت و در دو خانواده متفاوت به دنیا اومدن،در نهایت به یه جایگاه (از لحاظ ایمانی)برسن؟؟؟؟
    اللهم صل علی محمد و آل محمد

9. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    720
    حضور
    15 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    3
    گالری
    42
    صلوات
    4587

نقل قول نوشته اصلی توسط آذر بانو نمایش پست ها
    با سلام و احترام

ان‌شاءالله كارشناسان پاسخ كامل عنايت مي كنند ولي چون دعوت كردين من هم نظرم رو مي نويسم.

درسته موقعيت هاي مختلف در بندگي انسان ميتونه خيلي موثر باشه ولي تضمين كننده نيست.

چه بسيار افرادي هستند كه در بهترين موقعيتها و در بين بهترين بندگان ولي جزء افراد بدبخت و شقاوتمند شدند، و چه بسيار افرادي كه در بدترين شرايط زندگي و خانواده و محيط و... بودند ولي جزء سعدا و بندگان صالح الهي قرار گرفتند.

خداوند متعال براي اينكه انسانها چنين شكايتي رو در قيامت نكنند، نمومنه هاي زيادي داره كه در موقعيت هاي بسيار نامناسب بهترين و پاكيزه ترين بندگان بودند و بالعكس.
    مطالعه‌ي زندگي اين افراد بهترين پاسخگوي اين نوع سوالات هست.

مثلا: آسيه سلام‌الله‌عليها در كنار فرعون طوري بندگي خدا كرد كه جزء چهار زن نمونه عالم قرار گرفت.

از اون طرف، زن لوط پيغمبر، زن نوح پيغمبر، عايشه همسر پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم كساني بودند كه عمري در كنار پيامبران خدا زندگي كردند و حتي معجزات اونا رو هم ديدند ولي ايمان واقعي نياوردند و جزء جهنميان هستند.

و همچنين خداوند متعال پاداش ها و درجات بسيار زيادي براي افرادي كه در موقعيت هاي نامناسب خدا رو فراموش نكردند مهيا كرده كه اميدوار و ثابت قدم باشند و سختي هاي اطرافشون رو در مقابل آن پاداش هاي عظيم حقيقتاً ناچيز ببينند.

موفق باشيد
    ممنون از حضور شما

بله.مثال نقض که زیاده.اما بیشتز از اون افراد عادی اند که تغییری نمیکنن.منظورم اون افراده.

11. صلوات ها 2

نوشته
    1,108
    حضور
    19 روز 9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19
    صلوات
    11413

سلام
    شاید کسی نتونه جواب کاملی برای این موضوع بده ،دوستان به موارد خیلی خوبی اشاره کردند..
    من خودم اینطوری خودم رو قانع کردم که:
    خدا عادل هست و در این هیچ شکی ندارم..
    به همون اندازه از بنده اش انتظار داره که بهش داده شده...
    نماز شب بر پیامبر واجب بود و شاید خیلی چیزای دیگه بر پیامبر واجب بوده که بر ما نیست
    چون اون چیزی که خدا به پیامبر داد بیشتر از ما بود و انتظارات هم بیشتر بود،پیامبر که معصوم بودن اما قطعا اگر گناه کوچکی مرتکب میشدند بازخواست اون صد برابر ما بود...
    خدای بزرگ و مهربون به همون اندازه ای از ما حساب میخواهد که به ما داده شده،مطابق آیه قران:
    ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعيم‏ . تکاثر / 8
    سپس در آن روز ( همه شما ) از نعمتهایی که داشته اید بازپرسی خواهید شد!

خب پس خدا بخاطر نعمت هایی ما رو بازخواست میکنه که به ما عطا کرده،ما این نعمت رو داشتیم که در کشوری باشیم که شیعه هست ،پس از ما خیلی سوال میشه..
    مثلا خدا از اون کسی که به قول شما در یک کشور غیر مسلمان و فاسد و با توجه به تبلیغات بسیار بد علیه اسلام هیچ وحی به او نرسید توقعی رو نداره که از من و شمای شیعه داره..
    خدا از هر کسی به میزانی که به اون رزق معنوی داده توقع و ازش سوال میپرسه
    حالا از اون کسی که هیچ حرفی از دین اسلام بهش نرسیده چطور سوال میشه این چیزی هست که جوابش رو هیچ کسی جز خدا نمیدونه...
    اینم یادم اومد بگم توی یه حدیثی دیدم پیامبر خطاب به اصحاب میفرماید که
    شما اصحاب من هستید و برادران من مردمانی هستند در آخر الزمان که مرا ندیده اند اما ایمان آورده اند...
    از این جمله هم میشود برداشت کرد که ما نعمت دیدن پیامبر نورانی خدا رو نداشتیم،اما این نزد خدا گم نمیشه و ارزش ایمان ما بالاتر از اصحاب پیامبر خواهد بود...

"و روی انها ما زالت بعد ابیها معصبه الراس ، ناحله الجسم ، منهده الرکن ، باکیه العین ، محترقه القلب .."

ناحلة الجسم یعنی.... ---------------------
    باکیة العین یعنی ...
    نحیف و دلشکسته میری-------------- بارون غصه ها می باره
    جوونی اما مادر پیری---------------- چشای مادر ما تاره
    بهونه ی سفر می گیری--------------- دیگه علی شده بیچاره

13. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    720
    حضور
    15 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    3
    گالری
    42
    صلوات
    4587

نقل قول نوشته اصلی توسط تنهاترین سردار نمایش پست ها
    سلام
    شاید کسی نتونه جواب کاملی برای این موضوع بده ،دوستان به موارد خیلی خوبی اشاره کردند..
    من خودم اینطوری خودم رو قانع کردم که:
    خدا عادل هست و در این هیچ شکی ندارم..
    به همون اندازه از بنده اش انتظار داره که بهش داده شده...
    نماز شب بر پیامبر واجب بود و شاید خیلی چیزای دیگه بر پیامبر واجب بوده که بر ما نیست
    چون اون چیزی که خدا به پیامبر داد بیشتر از ما بود و انتظارات هم بیشتر بود،پیامبر که معصوم بودن اما قطعا اگر گناه کوچکی مرتکب میشدند بازخواست اون صد برابر ما بود...
    خدای بزرگ و مهربون به همون اندازه ای از ما حساب میخواهد که به ما داده شده،مطابق آیه قران:
    ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعيم‏ . تکاثر / 8
    سپس در آن روز ( همه شما ) از نعمتهایی که داشته اید بازپرسی خواهید شد!

خب پس خدا بخاطر نعمت هایی ما رو بازخواست میکنه که به ما عطا کرده،ما این نعمت رو داشتیم که در کشوری باشیم که شیعه هست ،پس از ما خیلی سوال میشه..
    مثلا خدا از اون کسی که به قول شما در یک کشور غیر مسلمان و فاسد و با توجه به تبلیغات بسیار بد علیه اسلام هیچ وحی به او نرسید توقعی رو نداره که از من و شمای شیعه داره..
    خدا از هر کسی به میزانی که به اون رزق معنوی داده توقع و ازش سوال میپرسه
    حالا از اون کسی که هیچ حرفی از دین اسلام بهش نرسیده چطور سوال میشه این چیزی هست که جوابش رو هیچ کسی جز خدا نمیدونه...
    اینم یادم اومد بگم توی یه حدیثی دیدم پیامبر خطاب به اصحاب میفرماید که
    شما اصحاب من هستید و برادران من مردمانی هستند در آخر الزمان که مرا ندیده اند اما ایمان آورده اند...
    از این جمله هم میشود برداشت کرد که ما نعمت دیدن پیامبر نورانی خدا رو نداشتیم،اما این نزد خدا گم نمیشه و ارزش ایمان ما بالاتر از اصحاب پیامبر خواهد بود...

خیلی خیلی ممنون.
    اتفاقا نظر منم همینه.
    من قبلا هم خیلی این سوال رو پرسیدم اما همه جلوش قرار میگرفتن و سعی به توضیح و توجیحش داشتن.اما هدف منم همینه که شما گفتین.(البته اگه درست برداشت کرده باشم)
    به نظر من خدا یه جورایی از اعمال ما مشتق میگیره.
    من میگم خدا تغییرات رو میبینه.یعنی میبینه طرف تو چه شرایطیه و چقدر تغییر کرده و بر اساس این تغییرات پاداش میده.
    به نظرتون این حرفم درسته؟؟؟

15. صلوات ها 3

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

بسم الله الرحمن الرحیم و هوالعلی العظیم

نقل قول نوشته اصلی توسط maedeh-r نمایش پست ها
    خیلی ممنون بابت پاسخگوییتون.

اما جوابهاتون برمیگرده به اختیار.یعنی شما همه چیز رو در اختیار خلاصه کردید.که این قسمتش رو من هم قبول دارم.
    اما متاسفانه انسانها همیشه از اختیارشون استفاده نمیکنند.وگرنه همه به هدف والا میرسیدند.که این طور نیست.
    دارم درباره تفاوت شرایط صحبت میکنم.که شما شرط رسیدن به موفقیت رو گذاشتید روی اختیار.که لاشک درسته.
    اما اونی که بویی از دین و دعوت خدا نبرده چطور؟!!!
    ندیدی کسی که در طول روز یک لحظه هم به یاد خدا نیست.
    کسی که حتی یه بار هم نماز نخونده.کسی که با این آیاتی که شما گفتید آشنا نیست و اصلا نمیپذیره.
    که تمام اینا به خاطر شرایط زندگیشه.مثلا تو خانواده ای بزرگ شده که مقید به هیچی نبودن و با اصول و فروع دین هیچ آشنایی ندارن.

شما انتظار دارید دو شخصی که در دو زمان متفاوت و در دو مکان متفاوت و در دو خانواده متفاوت به دنیا اومدن،در نهایت به یه جایگاه (از لحاظ ایمانی)برسن؟؟؟؟

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

منظور شما جبر محیط است که در مورد انسانهای در محیط کفر با محیط دینی تفاوت وجود دارد.

و این جبر محیط باعث میشود عده ای در روز نام و یاد خدا را ببرند و عده ای نیز نبرند.

بله این مساله ای موثر است و تلقین محیط امری واضح ولی پذیرش امر امری جداگانه است.

جعفر کذاب یکی از فرزندان ائمه است و عبدالله و اسماعیل و فرزند نوح و ...

همه اینها در شرایط و محیط جبری عالی ای بودند برای ایمان آوردن ولی میبینیم که نه نها ایمان نیاورندند که بلکه بدترین انسانها شدند.

در عین حال یکی از همسران پیامبر اکرم ( امهات مومنین ) دختر ابوسفیان و خواهر معاویه ابن ابوسفیان است.
    ایشان از انصار و مهاجرین است و شوهرش پس از ایمان کافر شد ولی این خانم بزرگوار از شوهرش جدا شد و نبی اکرم از ایشان خواستگاری کردند ( درست برعکس عائشه که به خواستگاری پیامبر آمدند ) .

لذا با این اتفاقات و حقایق آیا باز میتوانیم جبر محیط را عاملی قطعی بدانیم ؟

بله تاثیر گذار است و بعنوان یک نعمت بزرگ میتوان از آن نام برد
    ولی این جبر محیط یک نعمت است در بین نعماتی که خداوند در بین انسانها تقسیم کرده . مثل فطرت حقیقت جو و عدالت خواه که در وجود هر انسانی هست ولی بعضی این نعمت را از بین میبرند درست مانند جعفر کذاب که نعمت جبر محیط را از بین برد.

و من الله التوفیق

یاحق
    علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

17. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    720
    حضور
    15 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    3
    گالری
    42
    صلوات
    4587

نقل قول نوشته اصلی توسط bina88 نمایش پست ها

لذا با این اتفاقات و حقایق آیا باز میتوانیم جبر محیط را عاملی قطعی بدانیم ؟

بله تاثیر گذار است و بعنوان یک نعمت بزرگ میتوان از آن نام برد
    ولی این جبر محیط یک نعمت است در بین نعماتی که خداوند در بین انسانها تقسیم کرده . مثل فطرت حقیقت جو و عدالت خواه که در وجود هر انسانی هست ولی بعضی این نعمت را از بین میبرند درست مانند جعفر کذاب که نعمت جبر محیط را از بین برد.

و من الله التوفیق

یاحق
    باز هم ممنون.
    با اون قسمت مثال نقضش کاری ندارم.چون همونطور که گفتم اگه بخوایم نسبت بگیریم تعداد افرادی که تغییر نمیکنند خیلی بیشتره.

و این قسمت که فرمودین جبر محیط یه نعمته:
    پس یعنی این نعمت به همه یکسان داده نشده.
    پس نباید انتظار داشت که همه به یه اندازه خوب باشن.چون نعمتها متفاوته.
    درسته؟

19. صلوات ها 3

علاقه
    تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

با سلام و احترام

طبق آيه قرآن: لايكلف الله نفسا الا وسعها
    یعنی خدا هركس رو متناسب با توان و موقعیتش مواخذه و بازخواست می كنه.

همينطور كه جناب تنهاترين سردار هم اشاره كردند، كسي كه در محيط يا در خانواده اي بزرگ شده كه اسم دين رو نشنيده، و براش روشن نشده حساب و كتابش با كسي كه در خانواده اي مذهبي و متدين بزرگ شده فرق ميكنه.

موفق باشيد

امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری