صفحه 22 از 24 نخست ... 2122021222324 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم تغییر جنسیت

نوشته
    5
    حضور
    9 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات:
    1

«آيا تغيير[جنسیت] حقيقى نسبت به كسى كه در يك جنس كامل است[تغییرجنسیت یک مرد کامل یا زن کامل] امكان دارد يا نه؟
    علم پزشكى نه تنها وقوع آن را نفى مى‌كند بلكه آن را ممكن نمى‌داند.»
    منبع: کتاب فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام جلد: دوم،  نويسنده: آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی، عضو فقهای شورای نگهبان و رییس سابق قوه قضاییه، ناشر :موسسه دایره المعارف فقه اسلامی، صفحه 553

http://www.noorlib.ir/View/fa/Book/BookView/Image/6344

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

«نظر جنابعالی در مورد تغییر جنسیت چیست؟
    اگر مقصود از تغییر جنسیت اینست که مرد را واقعا به زن و بالعکس تبدیل کنند،این قطعا حرام می باشد.»
    آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
    منبع (+)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

«ـ بستن لوله ها در مردان يا زنان و يا راه هاى ديگر، اگر موجب عقيم شدن دايمى گردد از آن جهت كه نقص عضو مى شود جايز نيست و زن يا مرد نمى توانند خود را به طور دايم عقيم كنند و پزشك نيز نمى تواند آنان را براى هميشه عقيم نمايد.
    ـ هيچيك از موارد زير نمى تواند مجوز عقيم سازى دايمى زن يا مرد گردد:
    -- ناتوانى از تربيت صحيح اولاد يا ناتوانى از تأمين زندگى آنان;

-- مبتلا بودن به بيمارى روانى

-- انجام مكرر عمل سزارين به نحوى كه اگر زن مجدداً حامله شود، ديگر نتواند عمل سزارين انجام دهد»

منبع: کتاب احکام پزشکان و بیماران، آیت الله محمدفاضل لنکرانی(ره) صفحات 84 و 85

http://lankarani.com/far/bok/view.php?ntx=054004#84

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

«رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم، آيت الله محمد يزدي طي سخناني در اولين كنگره بين المللي پزشكي قانوني ايران، اظهار كرد: در مورد فردي كه دو جنسه است و يكي از جنسيت‌هاي او [در بدن ظاهری] قوي‌تر از ديگري است به عقيده من پزشك حق ندارد بنا به خواسته‌ي پدر و مادر اين فرد و يا حتي خود فرد جنبه جنسي را كه در [بدن ظاهری] اين شخص قوي است تضعيف كرده و جنبه ديگري را كه در [اندام ظاهری و ] وجود اين شخص كمتر است تقويت كند يعني مثلا اگر يك فرد دو جنسه [بلحاظ اندام ظاهر بدن] بيشتر جنبه پسرانه دارد و پدر و مادر او يا خودش از پزشك بخواهند كه اين فرد را با اعمال جراحي يا هورموني به شكل دختر درآورد پزشك حق چنين كاري ندارد.
    رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم آيت الله محمد يزدي در استدلال خود براي اين عدم جواز خاطرنشان كرد: هر ولي در مورد مولاعليه بايد جهت منفعت و سود واقعي او را رعايت كند و حق ندارد در مورد مولا عليه صرفا طبق خواسته خودش عمل كند. در تغيير جنسيت و تقويت جنبه جنسي كه ضعيف تر است نوعي تجاوز به حق تكويني فرد صورت مي‌گيرد و لذا پزشك حق ندارد چنين كاري را انجام دهد.»

سخنرانی رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم آيت الله محمد يزدي در اولین کنگره بین المللی پزشکی قانونی ایران
    منابع:

خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
    و یا ( + )

Answer
    Fatwa Council

If you have a male reproductive system: prostate, penis, and testicles and do not have a female reproductive system: uterus, vagina and vaginal opening, then you are a male. This is confirmed by hormone analysis which will prove the presence or absence of male hormones. For psychological treatment, you can undergo a psychotherapy program which will require a strong will. The western methods of therapy may be not appropriate, because they begin with a primary agreement to the sex reassignment surgery in case therapy is not fruitful. Your case is known in Islamic Jurisprudence as "Al-tinjeer" [En. an effeminate man] and results from an unbalanced upbringing. It has nothing to do with being interse--xual for which it is permissible to have a sex reassignment surgery. Allah knows best.
    پاسخ رسمی شورای فتوای دارالافتاء رسمی الازهر کشور مصر در مورد حکم شرعی تغییرجنسیت از مرد به زن ترنسکشوال [برای اهل سنت]
    اگر شما یک سیستم تولید مثل مردانه مانند غدد پروستات... داشته و فاقد دستگاه تولید مثل زنانه هستید یعنی اندامهایی مانند رحم... را فاقد هستید پس بنابراین شما یک مرد محسوب می شوید، برای تشخیص مرد از زن ترشح طبیعی هورمونهای مردانه را نیز لازم دارد، شما برای معالجه باید تحت یک برنامه روان درمانی قرار بگیرید که اجرای کامل آن نیاز به یک اراده قوی از سوی شما دارد، معمولاً روش های غربی روانپزشکی برای روان درمانی شما مناسب نیستند زیرا در روان پزشکی غربی بطور پیش فرض در نظر گرفته شده است که در صورت عدم موفقیت روان درمانی، حتماً باید جراحی تغییرجنسیت انجام گیرد [بنابراین نظر روانپزشک مبنی بر لازم بودن تغییرجنسیت، هیچ ارزش شرعی در فقه اهل سنت ندارد زیرا طبق ساختار روانشناسی غربی و برمبنای ارزشهای مورد قبول علوم انسانی غربی بوده]، مشکل شما در نتیجه یک تربیت نامتعادل بروز کرده است، و مورد شما ربطی به مسائل فقهی بحث شده در باب «افراد خنثی دو جنسی» در فقه ندارد زیرا جراحی فقط برای افراد دوجنسی خنثا جایز است. و الله اعلم
    منبع(+)
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++

World renowned sex change surgeon, Dr. Stanley Biber, in a letter to the Superior Court of California, County of San Mateo, after performing male-to-female sex change surgery, admitting the resulting genital sex is “neuter” not “female” as he claimed on medical records.
    جراح بین المللی تغییرجنسیت که دارای شهرتی جهانی است، دکتر استنلی
    Stanley Biber
    در نامه ای به دادگاه عالی کالیفرنیا، شهر سان ماتئو
    San Mateo
    اعلام کرد که نتیجه انجام عمل جراحی تغییرجنسیت مرد به زن، تغییرجنسیت از مرد به یک فرد خنثی است [یعنی تغییر مرد به فردی که فاقد هردو جنسیت مردانه و زنانه است زیرا تغییرجنسیت مرد به زن واقعی امکان ندارد]، آنگونه که او در پرونده های پزشکی اعلام کرد
    منبع ( + )

ویرایش توسط این بنده خدا : ۱۳۹۲/۰۱/۲۷ در ساعت ۱۹:۱۵

2. صلوات

نوشته
    5
    حضور
    9 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات:
    1

استفتاء از آیت الله محمدرضا نکونام: ظاهري‌ و صوري‌ است جایز نمی باشد

پرسش :با توجّه‌ به‌ اين‌ كه‌ تغيير جنسيّت‌ از نظر پزشكي‌ در غير از خنثي‌ (دو جنسي‌) تنقيص‌ جنسيّت‌ به‌ شمار مي‌رود، بعضي‌ از پزشكان‌ با مواردي‌ روبه‌رومي‌ شوند كه‌ شخص‌ از نظر ظاهر بدن‌ بدون‌ هيچ‌ شبهه‌اي‌ يا مرد است‌ يا زن‌، ولي‌ داراي‌ تمايلات‌، احساسات‌ و عواطف‌ جنس‌ مخالف‌ است‌. بسياري‌ از اين‌ افراد مي‌گويند: اگر اين‌ تغيير؛ هرچند به‌ طور صوري‌ و ظاهري‌ صورت‌ نگيرد، دست‌ به‌ خودكشي‌ خواهند زد و در برخي‌ موارد، زمينه‌ي‌ عملي‌ آن‌ نيز پيش‌ آمده‌ است‌، و با توجه‌ به‌ اين‌ كه‌ آمارهاي‌ علمي‌ نشان‌ مي‌دهد اين‌گونه‌ افراد بعد از وضعيّت‌ جديد پشيمان‌ خواهند شد، آيا پزشكان‌ در اين‌ گونه‌ موارد كه‌ با تهديد خودكشي‌ مواجه‌ هستند مي‌توانند از باب‌ اين‌ كه‌ حفظ‌ نفس‌ بر حفظ‌ عضو مقدم‌ است‌ اين‌ عمل‌ را انجام‌ دهند؟

پاسخ : تغيير جنسيّت‌ دو صورت‌ دارد: گاه‌ تنها ظاهري‌ و صوري‌ است‌ و اثري‌ از آلت‌ جنس‌ مخالف‌ در فرد نيست‌ و فقط‌ جرّاحي‌ صوري‌ در او انجام‌ مي‌گيرد و چيزي‌ شبيه‌ آلت‌ جنس‌ مخالف‌ ظاهر مي‌گردد، اين‌ كار جايز نمي‌باشد و گاه‌ واقعي‌ است‌؛ يعني‌ با انجام‌ جرّاحي‌، عضو تناسلي‌ مخالف [عضو واقعی که مخفی شده در زیر پوست]‌ ظاهر مي‌شود، اين‌ كار جايز است‌ و منع‌ شرعي‌ ندارد؛ به‌ويژه‌ در مواردي‌ كه‌ آثار جنس‌ مخالف‌ در فرد باشد. البته‌ اگر تغيير جنسيت‌ به‌ تبديل‌ جنسيت‌ بينجامد يا فرد را دو جنسي‌ سازد، خود نقص‌ است‌ و انجام‌ آن‌ جايز نيست‌ و نياز اين‌ جرّاحي‌ به‌ نظر و لمس‌ در موارد ضرورت‌ مانند آنچه‌ ذكر شد مجاز است‌.

استفتاء از آیت الله محمدرضا نکونام
    http://nekoonam.ir/default.php?nampr...=1719&part=545

س938: من و همسرم مسلمانان معتقدی هستیم اما مواردی در سایت های شیعه مطالعه کردیم از مراجع معتبر و معروفی که بسیار رویمان تأثیر گذاشت. سؤالم در مورد مردی است که می خواست عمل جراحی انجام دهد و تبدیل به زن شود. این مرد 100 % صددرصد مرد است و هیچ گونه ایرادی در اعضای بدن او و ارگان های مردانه ی او وجود ندارد، اما در ذهن خود فکر می کند زن است و هیچ راهی برای خوب شدن او وجود ندارد و فقط می تواند مثل یک زن زندگی کند و اگر به او اجازه داده نشود که عمل[جراحی] کند خود را می کشد. خواندم که او می تواند عمل [جراحی] کند. آیا درست است؟ من پزشک هستم و از نظر پزشکی می دانم که این شخص مرد است و تحت هر عمل جراحی مرد باقی می ماند چرا که تمام سلول های او مردانه است و نمی تواند عوض شود و این که او عمل کند و تبدیل به زن شود و بتواند با یک مرد ازدواج کند، آیا از نظر خدا مجاز است؟ آیا همجنس بازی محسوب نمی شود؟ اگر او تبدیل به زن شود، پس در این صورت می تواند دیگر زنان را بدون حجاب ببیند؟

ج: باسمه حلت اسمائه
    شما می دانید که غیر از مرد و زن، صنف سومی داریم به نام خنثی و این صنف سه دسته هستند: یک دسته علامت مرد بودن دارند و یک دسته، علامت زن بودن؛ این دو دسته بر حسب روایات ملحق می باشند به مرد و زن رسمی، دسته سوم هیچ علامتی که بشود ملحقشان نمود به مرد یا زن، ندارند. از این دسته تعبیر می شود به خنثی مشکل. از این دسته می شود که با جراحی می توانند ملحق به زن گردند؛ در آن ها گفته شده جائز است؛ و اما دو دسته اول و دوم سؤال [طرح شده] این است که اگر [ در آینده ] پزشکی به جایی برسد که بتواند با جراحی مرد را زن یا زن را مرد کند آیا چنین عملی جائز است، جواب داده شده است؛ [چون جواب مشروط به امکان پذیری در آینده شده] اشکال شما وارد نیست.

استفتاء از آیت الله سید محمدصادق روحانی
    کتاب استفتائات: پرسش و پاسخ مسائل شرعی/
    صفحات 304 و 305 /جلد ششم/ از آیت الله سید محمدصادق روحانی. - قم: انتشارات مهر امیرالمؤمنین علیه السلام، 1388 شمسی، تعداد صفحات379
    ISBN: 978-964-159-083-5

دانلود کتاب استفتائات: پرسش و پاسخ مسائل شرعی جلد ششم

http://www.rohani.ir/pub-11.htm

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

تغییر جنسیت
    نظرِ شما در مورد عمليات تغيير جنسيت چيست؟ آيا اين اقدام مجاز دارد؟
    پاسخ:
    نه در نظرِ ما و نه دیگر علما و حقوقدانان انجام چنین عملی را هرگز اجازه نمی دهند
    استفتاء از آيت اللہ الشيخ محمد حسين النجفي
    http://sibtain.com/fa/Questions_Answers_Sex_Change.aspx

متن فتوای رسمی مجمع دائمی فتاوا و پژوهشهای فقهی اهل سنت عربستان
    منبع ( + یا + )
    الفتوى رقم ‏(‏2688‏)‏
    و هذه فتوى مفصَّلة لعلماء اللجنة الدائمة للإفتاء ، فأجابوا: إذا ثبتت ذكورتك و تحققت : فإجراؤك عملية لتتحول بها إلى أنثى - فيما تظن - تغيير لخلق الله ، و سخط منك على ما اختاره الله لك، على تقدير نجاح العملية و إفضائها إلى ما تريد من الأنوثة ، و هيهات هيهات أن يتم ذلك؛ فإن لكل من الذكورة و الأنوثة أجهزتها الفطرية الخلقية التي لا يقدر على إنشائها و إكسابها خواصها إلا الله تعالى، و ليست مجرد ذكر للرجل ، و فتحة فرج للمرأة ، بل هناك للرجل جهاز متكامل متناسق و مترابط مركب من الخصيتين و غيرهما ، و لكلٍّ من أجزائه وظيفة و خاصية من إحساس و إفراز خاص و نحوهما ، و كذا المرأة لها رحم و توابع تتناسق معها ، و لكلٍّ خاصية من إحساس و إفراز خاص و نحوهما، و بين الجميع ترابط وتجاوب ، و ليس تقدير شيء من ذلك و إيجاده و تدبيره و تصريفه و الإبقاء عليه إلى أحد من الخلق، بل ذلك إلى الله العليم الحكيم ، العلي القدير ، اللطيف الخبير. و إذن : فالعملية التي تريد إجراءها : ضربٌ من العبث ، و سعي فيما لا جدوى وراءه، بل قد يكون فيه خطر ، إن لم يفض إلى القضاء على حياتك : فلا أقل من أن يذهب بما آتاك الله دون أن يكسبك ما تريد، و يبقى ملازما لك ما ذكرت من العُقَد النفسية التي أردت الخلاص منها بهذه العملية الفاشلة.
    و ارض بقضاء الله ، و اصبر على ما أصابك ؛ إرضاء لربك ؛ و اتقاء لما يخشى من عواقب عملية على غير هدى وبصيرة بحقيقة حالك ، وافزع إلى الله ، واضرع إليه ليكشف ما بك و حل عقدك النفسية؛ فإنه سبحانه بيده ملكوت كل شيء، و هو على كل شيء قدير. و بالله التوفيق، و صلى الله على نبينا محمد و آله و صحبه و سلم‏.‏
    اللجنة الدائمة للبحوث العلمية والإفتاء
    الرئيس‏:‏ عبد العزيز بن عبد الله بن باز
    نائب الرئيس‏:‏ عبد الرزاق عفيفي
    عضو‏:‏ عبد الله بن غديان
    عضو‏:‏ عبد الله بن قعود
    "فتاوى اللجنة الدائمة" ( 25 / 45 - 49 ) .
    و الله أعلم

ترجمه فارسی فتوای بالا که برای اهل سنت است چنین است:

ترجمه فارسی فتوای تفصیلی و پاسخ رسمی مجمع دائمی فتاوا و پژوهشهای فقهی کشور عربستان:
    اگر به لحاظ ظاهر اعضای بدن، شما یک مرد بدون نقص هستید،
    کاری که تصوّر می کنید انجام عمل جراحی برای تغییر جنسیت از مرد به زن می باشد در فرضی که این جراحی تغییر جنسیت امکان پذیر باشد و سبب تغییر جنسیت از مرد به زن گردد سخط و نارضایتی از جنسیتی است که خداوند برای شما برگزیده است.
    در حالی که هرگز و به هیچ عنوان تغییر دادن جنسیت کامل و حقیقی امکان پذیر نیست، زیرا هر کدام از جنس مردان و زنان بطور مادرزادی دارای اعضا و اندامهای اختصاصی خود هستند که تاکنون غیر از خداوند متعال کسی قادر به ایجاد آنها با قرار دادن ویژگی های خاص هرکدام در آنها نشده.
    مرد بودن تنها به داشتن عضو ذَکَر یا جنسیت زن تنها بخاطر داشتن روزنه ای به نام فرج در زنان نیست، بلکه برای بوجود آمدن جنسیت مرد ترکیبی از اندامها و اعضای مختلف وجود دارد که در ترکیب و سازگاری با یکدیگر هستند مانند بیضه ها و عضوهای دیگر مخصوص مردان [نظیر غده پروستات] که هر کدام از این اجزاء دارای وظیفه خاص خود بوده و عملکرد و حس و ترشح ویژه خود دارند، همینطور که در زنان که برای بوجود آمدن جنسیت زن نیاز به وجود رحم و اندامهای مرتبط و سازگار با عملکرد رحم است که هر یک دارای حس و ترشح ویژه و فرآیندی مخصوص خود هستند و در تعامل و ارتباطات این اندامها با یکدیگر و سازگاری و هماهنگی کاملی با دیگر اعضای بدن وجود داردو تاکنون حتی به میزان حداقلی و در کمترین اندازه نیز، هیچیک از امور بالا از ایجاد، تغییر و منسجم کردن اعضا با یکدیگر، در پزشکی امکان پذیر نشده است. و تاکنون تنها خداوند علیم و حکیم قادر به انجام این امور بوده است.
    بنابراین عمل جراحی که شما تصمیم به انجام آن دارید کاری پوچ و بیهوده است[منجر به تغییر جنسیت نمی شود]
    ، زیرا سعی و تلاش برای تغییر دادن جنسیت تاکنون بی ثمر بوده.
    بلکه حتی این اعمال جراحی تغییر جنسیت، بسیار مضر برای سلامتی شماست، زیرا حداقل آن این است که اندام های جنسی طبیعی خدادادی خود را از دست می دهید بدون اینکه بتوانید آنچه را که می خواهید از جنس دیگر را دارا شوید. علاوه بر اینکه به علت ناموفق بودن این جراحی در تغییر دادن جنسیت، مشکلات روحی، روانی که می خواستید با انجام جراحی تغییر جنسیت آن را معالجه و درمان کنید همچنان با شما همراه و ملازم خواهد ماند.
    به قضای الاهی راضی باشید، و نسبت به وضعیتی که دارید صبور باشید و از خواست پروردگار خود خشنود باشید، و این کار را به علت پیامدها و نتایج عملی ناگوار و تبعات منفی عاقبت آن برای حقیقت حال خودتان انجام ندهید، از خدا بترسید و از خدا درخواست و تضرّع کنید که راه حلّی را به شما نشان دهد و مشکلات روحی و روانی شما را شفا بخشد زیرا ملکوت آسمان و زمین در دست خداست و او بر هر چیزی قادر است. توفیق از خداست و صلى الله على نبينا محمد وآله وصحبه وسلم‏.‏
    مجمع دائمی فتاوا و پژوهشهای فقهی عربستان
    رئیس: الشيخ عبد العزيز بن باز،
    نایب رئیس: الشيخ عبد الرزاق عفيفي،
    عضو: الشيخ عبد الله بن قعود،
    عضو: الشيخ عبد الله بن غديان.
    " فتاوى اللجنة الدائمة " ( 25 / 45 - 49 ) .
    و الله أعلم

[برای توضیح بیشتر فتوای فوق دقت کنید که بطور مثال غده پروستات وظیفه کمک در تولید مثل طبیعی را در مردان عهده دار است یا به لحاظ ساختار ژنتیکی، زنان دارای دو کروموزوم جنسی XX و مردان دارای کروموزوم XY می باشند بسیارى از تفاوت هاى زن و مرد تنها به كروموزوم Y بستگى دارد كه تنها مردان داراى آن هستند. یا از ویژگیهای فیزیکی خاص مردان این است که غالباً دارای قدی بلندتر، تراکم استخوانی بیشتر و بدنی عضلانی‌تر هستند، سرطان پروستات یک نوع از سرطان است که فقط مردان به آن مبتلا می‌شوند و سرطان سینه بیماری زنان است یا به طور معمول یک زن بالغ، توانایی بارداری و زادن دارد. منبع (+)]

++++++++++++++++++++++++++++

دکتر محمد المهدی، رئیس دانشکده روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهر دمیاط دانشگاه الأزهر مصر
    منبع ( + و + و + )
    الدكتور محمد المهدى رئيس قسم الطب النفسى– كلية طب دمياط - جامعة الأزهر
    فى الدول العربية والإسلامية غير مسموح على المستوى الطبي وأيضا على المستوى الديني إجراء عمليات تغيير الجنس، ونظرا لما تحمله تلك العمليات من مشكلات هائلة على المستوى الفردي والاجتماعي قد لا يقدرها الأشخاص المصابون بالتخنث في غمرة حماسهم لإجراء عمليات التحول.

قد ثبت من دراسات عديدة أن إجراء عمليات التحول لا ينهى المشكلة بل يظل الشخص في دوامة من المتاعب النفسية والاجتماعية حتى في المجتمعات التي تقبل إجراء مثل هذه العمليات، هذا فضلا عن التشويه الجراحي البالغ في الأجهزة التناسلية وفي الجسد عموما والذي يجعل الشخص غير قادر على الحياة الطبيعية التي يتمناها، ولهذا تكثر نسب الاضطرابات النفسية والانتحار في الأشخاص الذين أجريت لهم عمليات التحول الجنسي. فعملية التحول الجنسي مثلا من أنثى إلى ذكر تتطلب إزالة الرحم والمهبل، وإزالة الثديين وتركيب ما يشبه العضو الذكرى الصناعي الذي ينتصب بمنفاخ أو ببطارية تزرع في أعلى الفخذ ، وتناول هرمونات ذكرية لتغيير شكل الجسم والعضلات ولتغيير نغمة الصوت، وهى أشياء وتغييرات جذرية في تركيب الجسد لا يمكن استدراكها أو استعادتها بعد ذلك، كما أن ذلك لا يمكن الفتاة المتحولة إلى ذكر من أن تمارس الدور الجنسي الطبيعي للذكر...نتائجها محل شك كبير، على الأقل من حيث أنها لا تستطيع أن تمنح الشخص المتحول أجهزة تناسلية تعطيه الفرصة في الحياة الطبيعية، فالفتاة المتحولة إلى ذكر لن تستطيع ممارسة الجنس بشكل طبيعي، والفتى المتحول لأنثى لن يكون له رحم لكي يحمل ويلد وإنما يتم عمل قناة مثل المهبل تسمح بالعلاقة الجنسية بشكل آلي غير مكتمل، وكثير منهن لا يستطعن الاستمتاع بالعلاقة الجنسية نظرا لغياب الأعصاب الجنسية الطبيعية، وهذه القناة لها مشاكل كثيرة مثل الجفاف وانتشار الأمراض الجرثومية بها وضيقها أو اتساعها. كما أن العلاج بالهرمونات له مخاطره من حيث زيادة نسبة حدوث الجلطات وزيادة نسبة الدهون في الدم، وزيادة فرص الإصابة بالسرطان...دراسات أخرى تقول بأن خطر الإنتحار يظل مهددا لهؤلاء المرضى بسبب اضطراب توافقهم مع المجتمع حتى بعد إجراء العملية...بأنها ليست حلا سحريا يؤدي إلى السعادة الكاملة وإنما يكمن خلفها الكثير من المشكلات التي يجب أن توضع في الحسبان . ففي عام 1979م حين كان "بول ماك هو " (Paul McHugh)رئيسا لقسم الطب النفسي في جامعة جونز هوبكنز (Johns Hopkins) طلب من القسم إجراء دراسات تتبعية للحالات التي أجريت لها عمليات تحول جنسي , وكانت النتيجة أن المرضى الذين تم تحويلهم أعلنوا أنهم سعداء بانتمائهم للجنس الذي يرغبونه لكن حالتهم النفسية ككل لم تتحسن، وهنا وصف بول ماك عملية التحول الجنسي بأنها تعاون مع المرض وليس علاجا له.

ترجمه فارسی مقاله دکتر محمد المهدی، رئیس دانشکده روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهر دمیاط دانشگاه الأزهر مصر

در کشورهای عربی و اسلامی جراحی تغییر جنسیت هم از نظر پزشکی و هم از نظر دینی غیرمجاز شمرده می شود زیرا این جراحی مشکلات عظیم فردی و اجتماعی را بر بیماران اختلالات هویت جنسی تحمیل خواهد کرد، مشکلاتی که معمولاً این بیماران در میان شور و شوق انجام فرآیند تغییر جنسیت، فرصت درک این مشکلات پیش رو را نمی یابند.
    پژوهشهای بسیاری ثابت کرده اند که با انجام جراحی تغییر جنسیت، نه تنها مشکل بیمار پایان نمی پذیرد، بلکه بیمار تراجنسی در مارپیچی از مشکلات روانی و اجتماعی گرفتار می شود حتی اگر بیمار تراجنسیتی ساکن کشورهایی باشد که انجام جراحی تغییر جنسیت را مجاز می دانند، علاوه بر آنکه این جراحی، سیستم کلی بدن و بطور خاص اندام تناسلی فرد را دچار اختلال شدیدی می سازد که بدنبال آن اندام های تحت جراحی بیمار نمی تواند دارای یک عملکرد و کارکرد طبیعی در این جنسیت جدید باشد و بیمار به آرزویش یعنی داشتن زندگی طبیعی در جنسیت جدید نخواهد رسید و همین مشکل، دلیل فراوانی اختلالات روانی و خودکشی در کسانی است که اقدام به انجام جراحی تغییر جنسیت کرده اند، بطور مثال برای انجام جراحی تغییر جنسیت از زن به مرد، خوردن هورمون های مخصوص مردان برای تغییر شکل بدن و عضلات و تغییر تن صدا انجام می گیرد و اندام های رحم و مهبل زن برداشته می شوند، سینه های زن نیز حذف می گردند و چیزی شبیه به یک آلت تناسلی مردانه در کشاله ران کاشته می شود که به علّت مصنوعی بودن آن، کارکردها و عملکرد اندام طبیعی مردانه را ندارد، اندامهای طبیعی زنانه حذف شده دیگر قابل برگشت مجدد و بازگردانیدن نیستند، علاوه بر آنکه اندام جدید این زن که به مرد تغییر جنسیت داده نیز در امور مرتبط با ازدواج قادر به ایفای نقش یک شوهر و مرد طبیعی نیست، در اینکه آیا تغییر دادن جنسیت با جراحی امکان پذیر است یا نه تردید جدی وجود دارد ولی این امر مسلّم است شخصی که با جراحی تغییر جنسیت، اندام تناسلی خود را تغییر می دهد، شانسی برای ادامه زندگی همراه با یک اندام طبیعی ندارد و جراحی تغییر جنسیت فرصتی برای زندگی با یک اندام طبیعی را به او نمی دهد، زنی که با جراحی تغییر جنسیت به مرد می دهد، اندام جدید او کارکرد و عملکرد یک شوهر و مردان طبیعی را در مسائل مربوط به ازدواج ندارد، و مردی که به زن تغییر جنسیت می دهد، رحم برای بارداری و حاملگی ندارد و غالباً به دلیل نبود اعصاب جنسی طبیعی در اندام جدید، در امر ازدواج فاقد حس هستند علاوه بر اینکه مصنوعی بودن این اندام جدید، غالباً باعث مشکلات زیاد دیگری می گردد از قبیل متناسب نبودن فیزیکی آن برای امر ازدواج یا انتشار بیماریهای باکتریایی...علاوه بر اینکه مصرف هورمون ها نیز مخاطرات خود را دارد از قبیل افزایش خطر سکته مغزی ناشی از لخته شدن خون و افزایش نسبت چربی در خون، افزایش احتمال ابتلا به سرطان، پژوهشهای دیگری نشان می دهد که به علّت مخالفت جامعه، خطر ارتکاب خودکشی در بعد از انجام جراحی تغییر جنسیت ترنسکشوال ها نیز همچنان در آنها باقی است، جراحی تغییر جنسیت یک نوشداروی شادی بخش جادویی نیست، بلکه در پس آن مشکلات عظیمی نهفته است که باید در نظر گرفته شود، در سال 1979 میلادی
    Paul McHugh
    رئیس بخش روانپزشکی دانشگاه جان هاپکینز آمریکا
    Johns Hopkins
    مطالعه ای برای بررسی افرادی که جراحی تغییر جنسیت انجام داده بودند ترتیب داد، نتیجه آن بود که بیمارانی که جراحی تغییر جنسیت را انجام داده بودند اعلام کردند که اگرچه از اینکه در جنسیت جدید هستند راضی اند ولی تغییرجنسیت وضعیت کلی روحی شان را بهبود نمی بخشد[مشکلات روحی آنها را حل نکرده است]، در نتیجه
    Paul McHugh
    رئیس بخش روانپزشکی دانشگاه جان هاپکیز آمریکا اعلام کرد انجام تغییر جنسیت برای این بیماران همکاری و تسلیم در مقابل بیماری آنان است و نه معالجه و درمان بیماری آنان.

++++++++++++++++++++++++

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي تهران و معاون سازمان پزشکی قانونی ایران
    دکتر محمود عباسی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي تهران، مدير گروه حقوق پزشكي و رييس مركز تحقيقات اخلاق و حقوق پزشكي و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون سازمان پزشکی قانونی ایران: «به اعتقاد برخی از پزشکان تغییر جنسیت در مورد مرد کامل و زن کامل ، که هیچ گونه نقصی نداشته باشند، وجود نداشته و بلکه غیر ممکن است...اغلب این افراد طی ۲۰ سال پشیمان می شوند و تحقیقات نشان داده است که چون امکان بازگشت برای این افراد وجود ندارد اقدام به خودکشی در این بیماران بالاست...».
    منبع ( + )

دکتر محمود عباسی بخشی از سوابق خود را در سایت شخصی و رسمی خود در این لینک زیر

(+) چنین اعلام کرده است:

قاضی دادگستری تهران (قاضی رسیدگی به جرایم پزشکی و دارویی)
    رییس شعبه ویژه پزشکی و دارویی تعزیرات حکومتی استان تهران
    پژوهشگر مرکز مطالعات و تحقیقات اخلاق پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
    مدیر گروه اخلاق پزشکی سازمان پزشکی قانونی کشورهای اسلامی
    مدرس دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران و سمنان
    رییس کمیسیون حقوق پزشکی مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی
    طراحی و تدوین دوره آموزشی دکترای تخصصی حقوق پزشکی

ویرایش توسط این بنده خدا : ۱۳۹۲/۰۲/۰۹ در ساعت ۱۴:۱۲

نوشته
    22
    حضور
    1 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    48

فتوای امام خمینی(ره)در کتاب التعليقة على العروة الوثقى تألیف امام خمینی(ره) بخش النکاح ص970

کتاب «الفقه و مسائل الطبّیّة» تألیف آیت الله محمّد آصف المحسنی
    «المسألة الثالثة عشرة
    تغییر الجنس
    أقول: ربّما یدّعی أنّه فی تغییر الجنس یبقی الجنس هو الجنس و إنّما یتغیّر الشکل فقط.
    إذا تغیّر أکثر الأعضاء و بقی بعضها الآخر؛ ففی ترتیب الأحکام المتعلّقة بالجنسیة الجدیدة علیه نظر، کما یشکل حینئذٍ ترتیب الأحکام المترتبة علی الجنسیة السابقة علیه أیضاً.
    و بالجملة: حیث لاضابط دقیق لنا یفترق به المذکّر عن المؤنّث بصورة واضحة فلابدّ من الیقین بصیرورة أحد من أحد الجنسین جنساً آخر فی ترتیب الأحکام علیه، و فی فرض الشکّ لابدّ من الاحتیاط کما یحتاط فی الخنثی المشکلة و ملاک وجوب هذا الاحتیاط هو العلم الإجمالی بکون الفرد ذکراً أو أُنثی علی ما تقرّر فی أُصول الفقه.»
    کتاب «الفقه و مسائل الطبّیّة» تألیف آیت الله محمّد آصف المحسنی - قم: انتشارات بوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه ی قم)، سال نشر 1382 شمسی. جلد اول، چاپ اول. صفحه 112
    منبع ( + )

ترجمه فارسی فتوای آیت الله محمّد آصف محسنی
    «اگر گفته شود که نتیجه حاصل از انجام جراحی تغییر جنسیت در حال حاضر این است که فرد همچنان بر همان جنسیت قبلی خود باقی مانده است و فقط ظاهرش تغییر کرده است.
    [بطور مثال در سال 1988 مطالعه‌ای بر روی تشخیص صدای دوجنس مخالف انجام شد و مشخص شد فرکانس پایه صدای مردان 160 هرتز یا کمتر است اما فرکانس پایه صدای زنان 160 هرتز به بالا است جمجمه مردان بزرگتر است، همچنین حنجره مردان در حالت عادی پایین‌تر قرار دارد در نتیجه طول مجرای صوتی مردان بیشتر است، منبع ویکی پدیا ( + ) ]
    در هنگامی که با جراحی تغییر جنسیت، اکثریت اندام بدن فرد، تغییر جنسیت یابد، ولی تغییر دادن بعضی از اندامهای بدن وی در عصر حاضر ممکن نباشد، اشکال دارد که حکم کنیم او تغییر جنسیت داده و جنسیتش تغییر یافته است، همچنان که در اینکه بتوان حکم کرد این شخص در جنسیت قبلی خودش باقی مانده است هم اشکال وجود دارد.[باید گفت که تبدیل به یک فرد خنثی مشکل شده]
    بنابراین باید برای اینکه حکم کنیم این شخص با انجام جراحی تغییر جنسیت، واقعاً جنسیتش تغییر یافته و دارای احکام جنسیت تازه شده است باید به تغییر جنسیت یافتن یک فرد از یک جنس به جنس دیگر یقین کرد ولی در صورتی که تردید وجود دارد که مثلاً آیا واقعاً و حقیقتاً با انجام دادن جراحی تغییر جنسیت، تغییر واقعی و حقیقی از زن به یک مرد در عصر حاضر امکان پذیر است یا خیر، باید حکم کرد که فرد با جراحی تغییر جنسیت نیافته و باید مثل افراد خنثی مشکل احتیاط کند دلیل این احتیاط هم قاعده ای که در اصول فقه ثابت شده است که زمانی که علم اجمالی داریم این فرد یا زن است یا مرد تا وقتی یقین نکنیم که کدام یک است مسأله محل جریان احتیاط خواهد بود.»
    ترجمه فتوای آیت الله محمد آصف محسنی در کتاب «الفقه و مسائل الطبّیّة» جلد اول صفحه 112 بخش تغییر الجنس

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

معنای منجّز بودن علم اجمالی در شبهه محصوره:
    «معنای علم اجمالی در شبهۀ محصوره: اگر شبهه در علم اجمالی دارای محتملات(اطراف) اندک باشد، شبهه محصوره گفته می‌شود؛مانند اين‌كه مثلاً اگر در فرضی مكلف در ظهر جمعه شک كند تكليف او نماز ظهر است يا نماز جمعه، در این مثال اطراف شک محدود است(یعنی در این‌جا بین دو چیز شک وجود دارد)، در مقابل جایی که محتملات آن زیاد باشد.
    مشهور علما بر اين باورند كه در شبهات محصوره، علم اجمالى منجّز است و در نتيجه، شخص بايد احتياط نموده و تمام اطراف شبهه را (در واجب) به‏ جا آورده [روز جمعه هر دو نماز جمعه و ظهر را باید بخواند] يا (در حرام)ترك نمايد.»
    (جمعی از مولفین، فرهنگ نامه اصول فقه، ص 502، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، قم، 1389ش.)
    منبع (
    + یا + )

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

فتوای امام خمینی (ره) در کتاب «التعليقة على العروة الوثقى» تألیف حضرت امام خمینی(ره) بخش كتاب النكاح‏ صفحه 970
    «(مسألة 50): إذا اشتبه من يجوز النظر إليه بين من لا يجوز بالشبهة المحصورة، وجب الاجتناب عن الجميع و كذا بالنسبة إلى‏ من يجب التستّر عنه و من لا يجب»
    كتاب: «العروة الوثقى مع تعاليق الإمام الخميني قدس سره»، تألیف حضرت امام خمینی(ره) صفحه 970 ، تحقيق و نشر: مؤسسة تنظيم و نشر آثار الإمام الخميني قدس سره، سنة الطبع: بهار 1380 شمسی- صفر 1422 قمری، الطبعة: الاولى، المطبعة: مطبعة مؤسسة العروج
    منبع ( + )

ترجمه فارسی فتوای امام خمینی (ره) در کتاب «التعليقة على العروة الوثقى» تألیف حضرت امام خمینی(ره)، تنظیم و نشر: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، بخش النكاح‏ صفحه 970
    «مسأله پنجاه:
    در شبهه محصوره که می دانیم فرد مقابل خالی از یکی از این دو فرض نبوده و قطعاً نگاه کردن به این فرد در یکی از دو فرض جایز نیست
    [زیرا زن مقابل یا مذکر است یا مؤنث و اگر این زن مقابل ما با انجام تغییر جنسیت از زن به مرد، تغییر او به مرد حقیقی و واقعی در عصر حاضر امکان داشته پس نگاه مردان به این مرد جدید جایز است ولی اگر با انجام جراحی تغییرجنسیت، تغییر یافتن جنسیت زن به مرد واقعی و حقیقی در نظر عرف جای تردید و شبهه باشد، او هنوز زن باقی مانده و نگاه مردان به بدن او حرام است]، ولی تردید وجود دارد کدام یک از این دو فرض درست است، واجب است احتیاط کرده و نباید به جراحی تغییر جنسیت او از زن به مرد توجّه کرد لذا سایر مردان، نباید او را مرد تلقی کرده و به بدنش نگاه کنند زیرا حکم مسأله در فرض علم اجمالی در شبهه محصوره واجب بودن احتیاط است]،
    همچنین از مورد شبهه محصوره است اگر خانمی قطعاً می داند تکلیف او خالی از یکی از این دو فرض نیست و واجب است در یکی از دو این فرض حجاب اسلامی را رعایت کند، اما تردید وجود دارد که کدام فرض واقع شده، واجب است این خانم مقابل مردان بیگانه حجاب داشته و احتیاط نماید.[زیرا اگر این خانم با انجام تغییر جنسیت از زن به مرد، عرفاً امکان دارد که تبدیل به مرد واقعی و حقیقی بشود، پس لازم نخواهد بود که این مرد جدید در مقابل سایر مردان حجاب را رعایت کند ولی اگر تغییر واقعی و حقیقی جنسیت زن با جراحی تغییر جنسیت به یک مرد واقعی و حقیقی در عصر حاضر محل شبهه باشد و احتمال داشته باشد این زن حتی با انجام جراحی تغییرجنسیت عرفاً همچنان بر جنسیت سابق خود یعنی مؤنث بودن باقی مانده باشد واجب خواهد بود این خانم در مقابل سایر مردان حجاب داشته باشد، اینجا مورد از شبهه محصوره در علم اجمالی است و در هنگام شبهه محصوره واجب است احتیاط کند و بدون اعتنا به جراحی تغییر جنسیت اش از زن به مرد، به مانند یک زن در مقابل مردان دیگر حجاب را رعایت کند].»
    ترجمه فارسی فتوای امام خمینی (ره) در کتاب «التعليقة على العروة الوثقى» تألیف حضرت امام خمینی(ره)

ویرایش توسط haj : ۱۳۹۲/۰۶/۰۲ در ساعت ۱۹:۱۵

نوشته
    5
    حضور
    1 روز 2 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات:
    1

حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره): باقى ماندن بر حرام نيز حرام است

متن فتوای آیت الله السید کمال الحیدری
    تحويل الجنس إلى آخر- 30500
    التاريخ : 12/08/2012 ، الزيارات : 1088
    المسألة :
    هنالك من يقوم بتحويل جنسه من ذكر إلى أنثى أو العكس؛ لمجرد شعور ميله للجنس الآخر, علماً أن كامل أعضائه الجنسية طبيعية, فيقوم بعملية جراحية لتغيير أعضائه التناسلية وحقن نفسه بالهرمونات. فما هو الحكم في هذه الحالة؟
    الــجواب :
    لا مانع من تغيير الجنس إلى جنس آخر بحيث يكون بعد التغيير جنساًً مخالفاًً، هذا فيما لو أحرز عدم حرمة المقدمات وكذا عدم انتهاك كرامته بهذا التغيير، كما هو – أي: الانتهاك- حاصل في البلاد المسلمة.
    منبع سایت رسمی آیت الله سید کمال حیدری ( + )
    http://alhaydari.com/ar/2012/08/30500

ترجمه فارسی فتوای آیت الله سید کمال حیدری
    تغییر دادن به جنسیت دیگری - شماره استفتاء 30500
    تاریخ 2012/08/12
    سؤال:
    کسانی هستند که جنسیت مذکر خود را به مؤنت تغییر می دهند یا بالعکس جنسیت مؤنث خود را به مذکر تغییر می دهند، با توجه به اینکه تمام اندام جنسی این افراد سالم و طبیعی می باشد ولی تنها بخاطر اینکه احساس می کنند تمایل به داشتن جنسیت مخالف دارند با انجام جراحی تغییر جنسیت، اعضای تناسلی خود را تغییر داده و هورمون های جنس مخالف را به خود تزریق می نمایند، چنین مورد چه حکمی دارد؟
    پاسخ:
    تغییر جنسیت از یک جنس به جنسیت دیگر، اگر توسط جراحی کردن، تغییر دادن جنسیت فرد به جنس مخالف امکان پذیر شده باشد، منعی نخواهد داشت، مشروط به اینکه محرز و ثابت شود نیازی به استفاده از مقدمات حرام نبوده و همچنین یقین و احراز شود که پس از انجام جراحی تغییر جنسیت [بعلت اینکه عرف تغییر جنسیت حقیقی را ممکن نمی داند] این فرد در جامعه مورد هتک حرمت واقع نمی شود در حالیکه در حال حاضر این شرط حاصل نشده و [بعلت مخالفت عرف با امکان پذیر بودن تغییر جنسیت واقعی] این افراد پس از جراحی کردن در عرف جوامع اسلامی مورد هتک حرمت هستند.
    ترجمه فارسی فتوای آیت الله سید کمال حیدری

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

احكام پزشكى/فصل دهم
    س «162» ـ اگر پزشكان متخصص به خانمى بگويند كه حامله شدن براى وى خطر جانى دارد، آيا او مى‏تواند لوله‏ هاى خود را ببندد؟ آيا اين مورد از موارد ناچارى است؟
    ج ـ بستن لوله‏ ها در صورتى كه نازايى هميشگى پيش آورد جايز نيست و در صورت مخاطره‏ ى جانى، راه‏هاى پيش‏گيرى بسيار است.

س «165» ـ با توجّه به انجام گرفتن تحقيقات علمى پزشكى معتبر، با شرايط ويژه، حاملگى براى برخى از بانوان با خطرهاى جسمى همراه است يا براى جنين مشكلاتى پديد مى‏آورد، در اين‏گونه موارد، آيا مجاز به بستن لوله‏ هاى رحمى هستند؟
    ج ـ در صورتى كه بستن لوله‏ ها نازايى دايمى پيش آورد، جايز نيست و در صورت لزوم، راه‏هاى پيش‏گيرى بسيار است.

س «170» ـ در مورد بانوانى كه زمينه‏ ى مساعد براى به دنيا آوردن فرزندانى كه نقص دارند؛ بويژه در مواردى كه زايمان‏هاى پيشين نيز اين موضوع را ثابت كند، آيا قطع هميشگى حاملگى جايز است؟
    ج ـ راه‏هاى پيش‏گيرى بسيار است و پيش‏گيرى از افراد ناقص؛ هرچند امر لازمى است، ملازمه‏ اى با قطع هميشگى حاملگى ندارد.
    سایت رسمی آیت اللّه محمدرضا نکونام ( + )

کتاب استفتائات جدید (للتبریزی)، جلد: ٢  ،نويسنده:[آیت الله میرزا جواد آقا تبریزی(ره)] تبریزی، جواد، ناشر:سرور محل نشر:قم سال نشر: ١٣٨۵ ، جلد دوم بخش سؤالات متفرقه صفحه479
    1952 - آیا جایز است مرد و زن در جهت تغییر جنسیت خود به جنس مخالف ( مرد به زن و بالعکس ) اقدام کنند ؟ حکم خنثی چطور ؟
    بسمه تعالی - جایز نیست مگر در مورد خنثی که شرعاً جنسیت او ثابت شده و بخواهد خود را شبیه آن جنس بنماید که فی حدّ نفسه مانعی ندارد، و الله العالم.
    کتاب استفتائات جدید نويسنده: آیت الله میرزا جواد آقا تبریزی(ره)، جلد دوم بخش سؤالات متفرقه صفحه479
    منبع ( + )

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

کتاب: احكام پزشكان و بيماران، تألیف آية الله العظمي الشيخ محمد الفاضل اللنكراني، قم، مرکز فقهی أئمه اطهار (علیهم السلام) بخش حكم عقيم شدن دائمى( صفحه 86 )
    «مرد يا زن اگر خود را عقيم كرد و بعداً متوجه شد كه اين كار حرام بوده، احتياط اين است كه در صورت امكان معالجه نمايد و خود را از عقيم بودن خارج سازد، زيرا باقى ماندن بر حرام نيز حرام است»
    منبع ( + یا + )

++++++++++++++++++++++++++++

فتوای آیت الله محمد ابراهیم جناتی
    «عقيم كردن زن از راه جراحى و يا غير آن جايز نيست»
    سایت رسمی آیت الله محمدابراهیم جناتی
    منبع
    ( + )

+++++++++++++++++++++++++++

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد مَهدی نمایش پست ها
    شما میگین مرجع وارد مباحث پزشکی نمیشه ولی از اون ور میاین میگین اگر الت واقعی بود اگر الکی بود اگر...
    نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها

با تشکر از سؤال شما

اگر بخواهیم پاسخی کافی و با ادله برای این پرسش بیان کنیم مباحث ، طولانی و پیچیده خواهد شد اما برای اینکه از پاسخ هم طفره نرفته باشیم عرض می کنیم تنها وظیفه فقیه و فقه بیان حکم نیست بلکه در موارد زیادی ، تنها فقیه است که می تواند در حیطه موضوع حکم فقهی نظر دهد و راه درست را به مقلدان و مکلفان بنمایاند .

آیت الله مکارم شیرازی :

اینکه در اذهان رفته که تشخیص موضوع کار مقلد است، حرف درستى نیست. امام(قدس سره) هم منظورش این نیست. دیگران هم منظورشان این نیست. به علت اینکه در غالب فروع، موضوع را فقها تشخیص مى دهند. من یک مثالى مى زنم: در باب (مایصح السجود علیه) یک یا دو سه روایت داریم که یجوز السجود على الارض ومایخرج منها الاّ مااُکل ومالُبس عنه. عروه را نگاه کنید. پنجاه تا فرض مى آید. آیا جایز است بر پوست میوه نماز خواند یا نه؟، بر دواجات، گل گاوزبان، تفاله چاى و برگ مو ـ چیزهایى را که در یک شهرى مى خورند و در یک شهر نمى خورند ـ سجده بر آنها جایز است یا نه؟ چیزى در زمانى مأکول است و در زمان دیگر مأکول نیست. در مورد اینها کدام روایت را داریم؟ تمام اینها تشخیص و کارشناسى موضوعى است. نصف توضیح المسائل تشخیص موضوعى است و کار فقیه در فروع، پنجاه درصد کارشناسى موضوعى است و فقیه حق دارد این کار را بکند. به علت اینکه دائماً سروکار با موضوعات گوناگون دارد. عرف با یک مسأله یا دو مسأله سروکار دارد، امّا فقیه شب و روز دارد کارشناسى موضوعى مى کند و فقیه در کارشناسى موضوعى در غالب مسائل اهل خبره است؛ مگر در مسائلى که خبرویّت خاصى لازم دارد.
    من مثالى براى شما بزنم. مرحوم میرزاى شیرازى در داستان تحریم تنباکو مى گوید: الیوم استعمال تنباکو بمنزله محاربه با امام زمان است. این حکم است، ولى این حکم دنبال یک کارشناسى موضوعى بوده که خود میرزا انجام داده است، او دیده است اگر مردم در آن شرایط خاص سیاسى و اجتماعى تنباکو بکشند، باعث تقویت شرکت رژى و انگلستان مى شود و در نتیجه باعث تضعیف مسلمین و تقویت کفر است. و الاّ اگر کارشناسى موضوعى نبود، باید بگوید مردم ببینید آیا کشیدن تنباکو باعث تضعیف اسلام مى شود؟ اگر تشخیص مى دهید که باعث تضعیف است، نکشید؛ و اگر تشخیص نمى دهید، بکشید. ولى مى گوید من تشخیص مى دهم. من کارشناسى موضوعى کردم و تشخیص مى دهم باعث تقویت کفر است و تضعیف اسلام، پس بر همه حرام است. (1)

برای تحقیق و مطالعه بیشتر می توانید به مقاله وزین استاد گرانقدر علیدوست در آدرس زیر مراجعه نمایید :

http://a-alidoost.ir/fa/?p=966

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
    1. آیت الله مکارم شیرازی ، فصلنامه نقد و نظر ش 5 زمستان 74

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2009 Oct
    Association study of gender identity disorder and sex hormone-related genes.
    Ujike H, Otani K, Nakatsuka M, Ishii K, Sasaki A, Oishi T, Sato T, Okahisa Y, Matsumoto Y, Namba Y, Kimata Y,
    Kuroda S.
    Source
    Department of Neuropsychiatry, Okayama University Graduate School of Medicine, Dentistry and Pharmaceutical
    Sciences, Okayama, Japan
    hujike@cc.okayama-u.ac.jp

پژوهش مندرج در مجله روانپزشکی
    Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry
    چاپ شده در اکتبر سال 2009 میلادی
    موضوع تحقیق:
    بررسی وجود ارتباط بین اختلال هویت جنسی (تراجنسی / ترنسکشوالیسم) و ژن های مرتبط با هورمون جنسی
    اسامی دوازده محققی که این پژوهش را انجام داده اند عبارت است از:
    Ujike H,
    Otani K,
    Nakatsuka M,
    Ishii K,
    Sasaki A,
    Oishi T,
    Sato T,
    Okahisa Y,
    Matsumoto Y,
    Namba Y,
    Kimata Y,
    Kuroda S.
    وابسته به بخش روانپزشکی دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی اوکایاما، واقع در شهر اوکایاما، در کشور ژاپن

Abstract
    To investigate the biological mechanism of gender identity disorder (GID), five candidate sex hormone-related
    genes, encoding androgen receptor (AR), estrogen receptors alpha (ERalpha) and beta (ERbeta), aromatase
    (CYP19), and progesterone receptor (PGR) were analyzed by a case-control association study. Subjects were 242
    transsexuals (74 male-to-female patients (MTF) and 168 female-to-male patients (FTM)), and 275 healthy age- and
    geographical origin-matched controls (106 males and 169 females).

خلاصه پژوهش
    به منظور بررسی مکانیزم بیولوژیکی اختلال هویت جنسی (GID) (ترانسکشوالیسم)، پنج ژن مرتبط با هورمون های جنسی مورد بررسی قرار گرفتند که عبارت بودند از:
    آندروژن، استروژن آلفا و بتا، پروجسترون و هورمون های CYP19 ، جامعه مورد پژوهش شامل 242 فرد ترانسکشوال بودند (74 نفر تغییر جنسیت از مرد به زن و 168 نفر تغییر جنسیت از زن به مرد) همچنین 275 نفر افراد سالم بودند که جامعه آماری کنترل بودند (گروهی از افراد کاملاً سالم موسوم به گروه کنترل برای مقایسه وجود تفاوت های احتمالی در بین افراد ترانسکشوال و بین افراد سالم) که این افراد سالم نیز از 106 نفر مرد و 169 نفر زن تشکیل شده بود،

No significant difference in allelic or genotypic distribution of any gene examined was found between MTFs and
    control males or between FTMs and control females. The present findings do not provide any evidence that genetic
    variants of sex hormone-related genes confer individual susceptibility to MTF or FTM transsexualism.

پس از انجام تحلیل و آنالیزها در ژنهای این افراد، این نتیجه بدست آمد که
    در ژن های مورد بررسی، هیچ تفاوت معنی داری در توزیع ژنتیکی بین ژنهای مردان سالم و بین ژن های مردان ترنس ( تغییر جنسیت از مرد به زن) وجود نداشت،
    همچنین، هیچ تفاوتی بین ژن های گروه کنترل از زنان سالم و بین زنان تراجنسی (زنان تغییر جنسیت از زن به مرد) مشاهده نشد،
    بنابراین یافته های این پژوهش نشان می دهد که هیچ شواهد و مدارکی وجود ندارد که نشان دهد مؤلفه های ژنتیکی در افراد ترانسکشوالها با افراد سالم متفاوت بوده و تفاوتی ژنتیکی در ژن های مرتبط با هورمون های جنسی در افراد ترانسکشوال وجود دارد (چه در تغییر جنسیت از مرد به زن یا تغییر جنسیت از زن به مرد). [ به عبارت دیگر دلیل بروز اختلال هویت جنسی، مادرزادی نبوده و بدلیل مسائل قبل از تولد نیست بلکه بخاطر تجربیات و مسائلی است که این افراد در بعد از تولدشان تجربه کرده اند]
    منبع ( + و یا + )

+++++++++++++++++++++++++++++++

Article | July 01, 2003
    Psychiatric Comorbidity of Gender Identity Disorders: A Survey Among Dutch Psychiatrists
    Joost à Campo, M.D.; Henk Nijman, Ph.D.; H. Merckelbach, Ph.D.; Catharine Evers, M.Sc.
    Am J Psychiatry 2003;160:1332-1336. 10.1176/appi.ajp.160.7.1332
    مقاله منتشر شده در اول ژوئیه سال 2003
    (هم ابتلایی) بیماری های همراه با ابتلا به اختلال هویت جنسی: بررسی در میان روانپزشکان هلندی
    اسامی و مدرک تحصیلی پژوهشگران
    Joost à Campo, M.D.; دکتری پزشکی
    Henk Nijman, Ph.D.; دکتری
    H. Merckelbach, Ph.D.; دکتری
    Catharine Evers, M.Sc. کارشناسی ارشد

Abstract

The question arises as to what extent gender identity disorder can be reliably distinguished from a cross-gender identification that is secondary to other psychiatric disorders.METHOD:

The authors sent survey questionnaires to 382 board-certified Dutch psychiatrists regarding their experiences with diagnosing and treating patients with gender identity disorder.
    RESULTS:

One hundred eighty-six psychiatrists responded to the survey. These respondents reported on 584 patients with cross-gender identification. In 225 patients (39%), gender identity disorder was regarded as the primary diagnosis. For the remaining 359 patients (61%), cross-gender identification was comorbid with other psychiatric disorders. In 270 (75%) of these 359 patients, cross-gender identification was interpreted as an epiphenomenon of other psychiatric illnesses, notably personality, mood, dissociative, and psychotic disorders.
    CONCLUSIONS:

These data suggest that there is little consensus, at least among Dutch psychiatrists, about diagnostic features of gender identity disorder or about the minimum age at which sex reassignment therapy is a safe option. Therapy options proposed to patients with gender identity disorder appear to depend on personal preferences of psychiatrists. These results underline the need for more specific diagnostic rules in this area.

خلاصه ای از این پژوهش:
    سؤال این است که آیا اختلال هویت جنسی (ترانسکشوالیسم) به شکل قابل اطمینانی از سایر اختلالات روانپزشکی دیگر متمایز و قابل تشخیص است؟ آیا شیوه قابل اطمینانی برای تشخیص اختلال هویت جنسی واقعی از سایر اختلالات روانی که ممکن است آنها ریشه اصلی مشکل فرد بوده و اختلال هویت جنسی بعدها به تبع سایر اختلالات گریبان گیر فرد شده باشد وجود دارد؟
    روش تحقیق:
    پرسشنامه نظر سنجی برای 382 روانپزشکی هلندی که در مورد تشخیص و درمان اختلال هویت جنسی (ترنسکشوال) دارای تجربه بودند ارسال گردید
    نتایج:
    یکصد و هشتاد و شش روانپزشک به نظرسنجی پاسخ دادند، این پاسخ دهندگان گزارش دادند که در 584 نفر بیماری اختلال هویت جنسی تشخیص داده اند که در این 584 نفر 225 نفرشان (39 درصد) اختلال هویت جنسی به عنوان تشخیص اولیه در نظر گرفته شد و در 359 نفر باقیمانده (61 درصد)، این افراد همراه با اختلال هویت جنسی به دیگر اختلالات روانپزشکی نیز مبتلا بودند ( یعنی همزمان هم اختلال هویت جنسی داشتند و هم دیگر اختلالات روانپزشکی را) ، که در دویست و هفتاد نفر از این تعداد (75 درصد) یعنی 270 از این 359 نفر، علّت ابتلا به اختلال هویت جنسی ناشی از ابتلا به بیماری روانی دیگری بود یعنی به سبب ابتلا به بیماری روانی دیگری، شخص بعداً به اختلال هویت جنسی هم مبتلا شده بود و منشأ ابتلا به اختلال هویت جنسی ابتلا به سایر بیماریهای روانی ویژه شخصیت، خلق و خو و اختلالات ذهنی بود.
    نتیجه گیری:
    یافته ها نشان می دهد که حداقل در میان روانپزشکان کشور هلند در مورد ویژگی های تشخیص اختلال هویت جنسی یا در مورد حداقل سنّی که می توان درمان تغییر جنسیت را یک گزینه امن دانست توافق کمی وجود دارد، به نظر می رسد راه حل های درمانی پیشنهادی به افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی به سلیقه های شخصی هر روانپزشک بستگی دارد که نشان می دهد برای تشخیص این اختلال نیازمند راه حل های بیشتری هستیم.
    منبع ( + و یا + )

ویرایش توسط فکر : ۱۳۹۲/۰۶/۰۵ در ساعت ۱۹:۲۳

6. صلوات

نوشته
    5
    حضور
    1 روز 2 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات:
    1

دیدگاه آیت الله شهید سیدمحمدباقر صدر (ره) در مورد رابطه موضوع شناسی در فقه و اجتهاد

دیدگاه آیت الله سیدمحمدرضا گلپایگانی (ره)
    «سؤال. هل یجوز تحویل الجنس من امرأة إلی رجل أو بالعکس عن طریق عملية جراحية کما هو الحاصل فی بعض الدول؟
    جواب. بسمه تعالی - لایجوز ذلک، والله العالم.»
    منبع: کتاب احکام المغتربین وفقاً لفتاوی عشرة من مراجع تقلید، صفحه 439 ، السیدحسین الحسینی، تهران، مرکز الطباعة و النشر للمجمع العالمی لاهل البیت علیهم السلام، 1420 قمری. نقل از کتاب تغییرجنسیت با تأکید بر دیدگاه امام خمینی(ره)ص 244 /محمدمهدی کریمی نیا، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی( + )

ترجمه فارسی:
    «سؤال. آیا تغییر جنسیت از زن به مرد یا برعکس، از طریق انجام جراحی همانطور در بعضی کشورها انجام می گیرد جایز است؟
    پاسخ. جایز نیست. و الله عالم»

سایت رسمی مرکز موضوع شناسی احکام

«اجتهاد، فعالیتی مرکب از موضوع شناسی و حکم شناسی است. نسبت موضوع و حکم، نسبت سبب و مسبب است، موضوع نقش علت و حکم نقش معلوم را ایفا می کند.»

آیت الله سیدمحمدباقر صدر(ره)
    کتاب دروس فی علم الاصول، الحلقة الاولی، صفحه 158
    ( + )

++++++++++++++++++++++++++++++

«سؤال. در تعیین جنسیت، داشتن فیزیک مرد یا زن ملاک است یا وضعیت روحی و روانی؟ اگر وضعیت فیزیولوژی ملاک است، پس چرا تغییر جنسیت با توجه به وضعیت روحی و روانی بیمار صورت می‌گیرد؟ (با توجه به اینکه گفته شده انسان در انتخاب جنسیت خویش مختار است)

پاسخ. این عناوین (مرد یا زن بودن) عرفی و
    واقعی است...وضعیت فیزیولوژی یا روحی دخالت در این جهات ندارد»
    منبع سایت رسمی آیت الله محمدجواد فاضل دام ظلّه
    http://www.fazellankarani.com/persian/qa/3580

«حكم تغيير الجنس
    سؤال. هل یجوز لشخص مذکر سالم ولیس فیه نقص أن یبدل من ذکر إلى أنثى، أو بالعکس أنثى تبدل إلى ذکر، وذلک للرغبة فقط ولیس لأمر ضروری ؟
    جواب. لا يجوز استبدال جنس بجنس، كالرجل يتحول الى إمرأة أو بالعكس»
    منبع سایت رسمی آية الله الشيخ شمس الدين الواعظي ( + )

ترجمه:
    «حکم تغییر جنسیت
    سؤال. آیا بدون اینکه ضرورتی باشد [خنثی دو جنسی نیست] جایز است مردی که سالم بوده و هیچ نقص بدنی ندارد از مرد به زن تغییر جنسیت بدهد یا برعکس زن به مرد تغییر جنسیت بدهد، بدلیل علاقه و تمایل به جنس مخالف؟

جواب. تغییر جنسیت از یک جنس به جنسیت دیگر، مانند تغییر جنسیت از مرد به زن یا برعکس آن جایز نیست.
    »

1,500 Sex Change Regretters Request Surgical Reversals
    The Belgrade Center for Genital Reconstructive Surgery says that they have received 1,500 requests for reversal surgery.
    If sex change regret is so rare, why are so many requesting reversal surgery?
    If sex change regret is so rare, why are surgeons offering reversal surgery?
    These surgeons are known to perform the reversal surgery:

Dr. Sava Perovic, Sava Perovic Foundation Surgery
    Dr. Rados Djinovic, Sava Perovic Foundation Surgery
    Dr. Miroslav Djordjevic, Belgrade Center for Genital Reconstructive Surgery
    Dr. Stan Monstrey, Universitair Ziekenhuis
    Dr. Sherman Leis, The Philadelphia Center for Transgender Surgery

Of course the answer is: sex change regret is not rare at all

منبع ( + و + )

1500 مورد درخواست برای جراحی تغییر جنسیت معکوس ( جراحی تغییر جنسیت مجدد برای بازگشت به همان جنسیت قبلی)
    مرکز جراحی ترمیمی تناسلی شهر بلگراد پایتخت صربستان می گوید که آنها 1500 (هزار و پانصد) مورد درخواست برای عمل جراحی بازگشت به جنسیت اول دریافت کرده اند ( تغییر جنسیت و سپس پشیمانی و تغییر مجدد جنسیت به همان جنسیت نخستین).
    این سؤال مطرح است که اگر آمار پشیمانی از انجام تغییر جنسیت کم و نادر است پس چگونه این تعداد بالای متقاضیان درخواست برای جراحی مجدد تغییر جنسیت جهت بازگشت دوباره به همان جنسیت قبلی قابل توجیه است؟
    اگر تعداد کمی از انجام تغییر جنسیت پشیمان می شوند پس جرا جراحان اقدام به عمل جراحی بازگشت به جنسیت اولیه می کنند؟
    تعدادی از جراحان زبده و متخصص در امر انجام جراحی جنسیت معکوس (تغییر جنسیت و سپس بعد از پشیمانی اقدام به جراحی دوباره برای بازگشت به جنسیت قبلی) عبارتند از:
    Dr. Sava Perovic, Sava Perovic Foundation Surgery
    Dr. Rados Djinovic, Sava Perovic Foundation Surgery
    Dr. Miroslav Djordjevic, Belgrade Center for Genital Reconstructive Surgery
    Dr. Stan Monstrey, Universitair Ziekenhuis
    Dr. Sherman Leis, The Philadelphia Center for Transgender Surgery
    پاسخ این سؤال این است که: پشیمان شدگان از انجام تغییر جنسیت هیچوقت کم تعداد نیستند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Back in 1979, Dr. Charles Ihlenfeld, a close colleague of Dr. Harry Benjamin, the father of the transgender movement in the U.S., reported that 80% of those seeking a sex change should not have one; frequently too many of them committed suicide.
    منبع ( + )

ترجمه:
    در سال 1979 میلادی دکتر
    Charles Ihlenfeld

همکار نزدیک دکتر هری بنجامین که او را پدر جنبش تغییر جنسیت در کشور آمریکا می دانند، نتایج پژوهشهای خود را اینگونه گزارش داد که هشتاد درصد از کسانی که در پی جراحی تغییر جنسیت هستند بر تمایل و علاقه خود به تغییر جنسیت ثبات و ماندگاری ندارند (و بدنبال این پشیمانی) و بسیاری از آنان اقدام به خودکشی می کنند

ویرایش توسط فکر : ۱۳۹۲/۰۷/۱۹ در ساعت ۰۹:۳۲

نوشته
    5
    حضور
    1 روز 2 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات:
    1

«إذا فرض أنّ العملية لاتوجب تغییرالجنسیة من رأس بل توجب العملية أو تزریق بعض المواد تغییرالصورة و القیافة فقط، بحیث یصیر الرجل بصورة المرأة أو بالعکس مع بقاء الجهاز الجنسی بحاله، فأخبار التشبه المنهی عنه تشمل مثل ذلک، و هذا نوع من تأنث الرجل و تذکر الانثی، و مقتضی تلک الاخبار کون ذلک مرغوباً عنه شرعاً، فتدبّر.»
    منبع:
    کتاب دراسات فی المکاسب المحرّمة، ج2، ص 518، حسینعلی منتظری، ناشر:نشر تفکر ،محل نشر:قم، 1417 ق.
    ( + )

ترجمه:
    «اگر انجام جراحی تغییر جنسیت به صورتی است که موجب تغییر جنسیت بطور کلّی نمی شود بلکه با جراحی و تزریق بعضی هورمون ها فقط قیافه و صورت ظاهر تغییر کند بصورتیکه که ظاهر مرد، شکل زنانه گرفته یا برعکس، ولی دستگاه اندام تناسلی او به حال جنسیت قبل باقی مانده [ عرف او را دارای اندام جدید واقعی نمی داند، بطور مثال اندام جدید از نظر حس، اندازه یا عملکرد در حد طبیعی نیست یا تبدیل به مردی شده که غده جنسی پروستات یا بیضه ی واقعی مردانه را فاقد است یا به زنی تبدیل شده که غدد جنسی تخمدان زنانه یا رحم را ندارد] در این صورت این عمل مشمول روایاتی خواهد شد که از تشبه مردان به زنان منع می کند زیرا این مورد از مواردی است که مرد خود را به زنان شبیه کرده است در حالیکه زن واقعی نشده و یا این مورد در واقع زنی است که بدون اینکه به یک مرد حقیقی تبدیل شده باشد خود را شبیه به مردان کرده و مقتضی روایات وارده چنین عملی را غیر شرعی می داند. بنابراین به این نکته ظریف دقّت شود.»

ویرایش توسط فکر : ۱۳۹۲/۰۷/۱۸ در ساعت ۱۸:۴۶

نوشته
    5
    حضور
    9 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات:
    1

پاسخ به استفتای صورت گرفته : تغییر جنسیت حقیقی غیر ممکن است

«سؤال از آیت الله حسین مظاهری اصفهانی حفظه الله؛ تغییر جنسیت از نظر شرع چگونه است ؟
    جواب:جایز نیست.»
    منبع

++++++++++++++++++++++++++++++++

«سؤال از آیت الله سيد محمد صادق حسينى روحانى؛ تغییر جنسیت از نظر شرع چگونه است ؟
    جواب:تغییر جنسیت حقیقی ظاهراٌ غیر ممکن است...»

منبع

تغییر جنسیت
    سئوال 3- نظر اسلام درباره شخصی که جنس خودش را تبدیل می کند چیست؟
    جواب 3- خالی از اشکال نیست.

منبع سایت رسمی آیت الله حاج شیخ محمداسحاق فیاض ( + )

++++++++++++++++++++++++++++++

«گفتگوی یه طلبه در مورد تراجنسی ها
    چندی پیش با یه طلبه ای اشنا شدم که به گفته خودشون حدود 7 سال در مورد تراجنسی ها تحقیق میکنند ایشون از عمل تغییر جنسیت گفتند و اون رو یه نوع بی عدالتی در حق تراجنسی ها دانستند...به نظر این طلبه پزشکان [جراح تغییرجنسیت] دکّان باز کرده اند و سر مراجع رو کلاه گذاشتند و گفتند وقتی [بخاطر جراحی تغییرجنسیت] بیضه از بدن خارج بشه نه تنها میل جنسی از بین میره بلکه عشق و لذت از زندگی میره و طول عمر یک تراجنسی هم بعد عمل جراحی کم میشه و چیزی از مشکلات تراجنسی ها حل نمیکنه [هنگامی که بدلیل جراحی تغییرجنسیت مرد به زن، بیضه از بدن مرد خارج می شود، میل جنسی از بین می رود]»

منبع یا +

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Transgender Suicide Report: Actual
    Laura Amato
    The estimate of transgender suicides in our community is between 31% to 50%
    acknowledge or believe these numbers including Dr Kenneth Zucker and Doctors Blanchard and Baily.
    Here we have 5 suicide prevention crisis rooms in chat that are all busy.
    Our staff both moderators and supervisors are certified in youth suicide prevention.
    The fact is we have actual numbers not just an estimate.

منبع

واقعیاتی در مورد میزان خودکشی در میان افراد تراجنسیتی
    نوشته
    Laura Amato
    برآوردها از میزان نرخ خودکشی در میان افرادی که در جامعه اقدام به جراحی تغييرجنسيت می کنند بین 31 درصد تا 50 درصد می باشد
    که افرادی نظیر دکتر
    Dr Kenneth Zucker
    یا دکتر
    Doctors Blanchard and Baily
    نیز این میزان نرخ خودکشی را در افرادی که تغییرجنسیت داده اند تصدیق و تأیید می نمایند.
    ما در این مرکز 5 اطاق چت تخصصی برای پیشگیری از بحران خودکشی داریم که هر پنج تای آنها فعال و در حال فعالیت هستند. و مدیران و سرپرستان آن همگی دارای گواهینامه گذراندن دوره های تخصصی پیشگیری از خودکشی در جوانان هستند.
    نتایج بدست آمده توسط کارشناسان ما [آمار مشاوره های کارشناسان پیشگیری از خودکشی ما با مراجعان] نشان می دهد آمار فوق در مورد میزان نرخ خودکشی در میان افرادی که اقدام به انجام تغییرجنسیت نموده اند صحیح و واقعی است.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++

Mike Penner, a very talented staff writer for the Los Angeles Times for 25 years, announced he was a female transsexual and began living as Christine Daniels in
    April, 2007
    Except that the transition to female didn't last.
    In mid-October 2008, after a lengthy leave of absence, Penner, then 51, returned to the Los Angeles Times sports pages and the Times newsroom as a man. In
    a shadow of regret, he committed suicide only 13 months later.
    Articles referenced
    Steve Friess, “For some, shadow of regret cast over gender switch”, U.S.A. Today, 2/26/2009

منابع ( + و + و + )

آقای
    Mike Penner
    به مدت 25 سال نویسنده ی بسیار با استعدادِ عضو هیأت تحریریه روزنامه لس آنجلس تایمز آمریکا بود، در آوریل سال 2007 میلادی او اعلام کرد که از مرد به زن تغییرجنسیت داده و با نامش را نیز از مایک به نام زنانه کریستین دانیلز تغییر داد ولی این پایان کار نبود، زیرا او در اواسط ماه اکتبر سال 2008 پس از یک غیبت بخاطر مرخصی طولانی اش به صفحات ورزشی و اطاق خبر روزنامه لس آنجلس تایمز آمریکا بازگشت در حالیکه از انجام دادن جراحی تغییرجنسیت خود پشیمان شده بود لذا نامش را مجدداً به نام سابق بازگرداند، او تنها 13 ماه بعد خودکشی کرد.

منبع مقاله
    “For some, shadow of regret cast over gender switch”
    نوشته شده توسط
    Steve Friess
    مندرج در روزنامه U.S.A. Today در تاریخ 2/26/2009

An article in Metabolism says that the suicide rate among transsexuals was five times greater than was expected when compared to a similar group.
    The number of deaths and morbidity cases in 425 transsexual patients treated with cross-gender hormones were evaluated retrospectively and compared with
    the expected number in a similar reference group of the population. The number of deaths in male-to-female transsexuals was five times the number expected,
    due to increased numbers of suicide and death of unknown cause.
    Articles referenced
    Asscheman H, Gooren LJ, Eklund PL.. Eklund. "Mortality and Morbidity in Transsexual Patients with Cross-Gender Hormone Treatment." Metabolism 38, No. 9 (1989): 869–73.
    Department of Internal Medicine, Free University Hospital, Amsterdam, The Netherlands
    .
    منابع ( + و + )

پژوهشهای منعکس شده در مقاله مندرج در مجله متابولیسم نشان می دهد که نرخ خودکشی در میان افرادی که تغییر جنسیت انجام داده اند پنج برابر بیشتر از افراد دیگر است.
    این مقاله برای تحقیق و مطالعه تعداد مرگ و میر در میان 425 بیمار اختلال هویت جنسی (تغییرجنسیت) که در طی روند انجام دادن تغییر جنسیت، هورمون های مربوط به جنس مخالف خود را مصرف کرده بودند را با تعداد مرگ و میر در گروه جمعیتی از افراد مشابه سالم مقایسه کرد، این مقایسه نشان داد که میزان مرگ و میر در کسانی که ار مرد به زن تغییرجنسیت داده بودند پنج برابر بیشتر بود، دلیل این افزایش پنج برابری در تعداد مرگ افرادی که اقدام به انجام تغییرجنسیت کرده بودند، خودکشی یا مرگ به دلایل ناشناخته بود.
    مقاله مورد اشاره
    نویسندگان مقاله:
    Asscheman H,
    Gooren LJ,
    Eklund PL.
    دپارتمان بیماریهای داخلی بیمارستان دانشگاهی آمستردام پایتخت کشور هلند
    مجله متابولیسم شماره سی و هشت، سال 1989 میلادی صفحات 873-869

ویرایش توسط این بنده خدا : ۱۳۹۲/۰۸/۰۷ در ساعت ۱۲:۴۱

نوشته
    5
    حضور
    9 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات:
    1

تغييرجنسيت براى زنان و مردان
    «سؤال:زنان و مردانى كه آثار مرد يا زن بودن به روشنى در آنها ديده مى شود، ليكن تمايل به تغيير جنسيت و به عبارت روشن تر، تنقيص جنسيّت دارند. (براى اينكه در خود، بعضى از آثار جنس مخالف، از جمله حركات و رفتار و سكنات جنس مخالف را مشاهده مى كنند)، آيا تغيير جنسيّت جايز است يا نه؟ و آيا تنقيص جنسيّت جايز است يا نه؟

جواب:...تغييرجنسيت، معمولاً، اگر نگوييم دائماً، به جهت مسائل حقوقى و مفاسد خارجى، حرام و موجب مشكلات و نابساماني هايى از جهات مختلف است...و به دليل تبعات و مفاسد عظيم آن نمى توان گفت جايز است»
    منبع کتاب استفتائات پزشکی(استفتائات پزشکی صورت گرفته از یوسف صانعی)، ویرایش2، انتشارات میثم تمار،قم، 1387 شمسی، صفحه 129 ، به نقل از کتاب تغییرجنسیت با تأکید بر دیدگاه امام خمینی(س)، صفحه235 ، محمدمهدی کریمی نیا، 1391 شمسی، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، تهران، (+) یا +
    ویرایش توسط این بنده خدا : ۱۳۹۲/۰۸/۰۷ در ساعت ۰۶:۲۶

نوشته
    5
    حضور
    1 روز 2 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات:
    1

سایت رسمی آیت الله حاج سیدموسی شبیری زنجانی: این گونه تغییرات ظاهری برای تغییر جنسیّت کافی نیست

سن بلوغ، رشد و تمییز
    سنّ تکلیف در صورت تغییر جنسیّت

سؤال5. تغيير جنسيّت، كه موجب تغيير در تكاليف شرعى مى‌شود جايز است؟ و اگر دختر 10ساله ای تغییر جنسیت داد انجام تکالیف تا 15 سالگی از او برداشته می شود و نمازهایی را که قبلا نخوانده، قضا ندارد؟

جواب:
    حدوث این گونه تغییرات ظاهری در بدن برای تغییر واقی جنسیّت کافی نیست و شخص باید به وظایفی که قبل از انجام عمل بر عهده اش بوده عمل کند.
    منبع: سایت رسمی دفتر آیت الله حاج سیدموسی شبیری زنجانی(حفظه الله) ( اینجا را کلیک کنید)

+++++++++++++++++++++++++++++++++

حضرت آیت الله ناصرمکارم شیرازی(دام ظلّه): تغيير جنسيت کاذب حرام است
    «گاهی کسی است که از نظر ظاهر مذکر است ولی تمامی روحیات آن‌ها مؤنث است. مثلا علاقه به جنس مخالف ندارد بلکه از نظر جنسی به جنس مذکر علاقه مند است. عکس آن هم وجود دارد که کسی جنسش زنانه است ولی تمایلات مردانه دارد.
    این مشکل در زمان ما مصادیق مختلفی دارد و تمایلات همجنس گرایی در آن‌ها بسیار است. گاه می‌شود آن‌ها را تغییر جنسیت کاذب داد به این گونه که عضو حقیقی او را از بین می‌برند و عضو مصنوعی برای او ایجاد می‌کنند تا اشباع شود.
    این کار حرام است بلکه او باید از نظر روحی و از طریق تزریق هورمون و تلقین‌ها و امثال آن مداوا شود.»
    منبع

+++++++++++++++++++++++++++++

حضرت آیت الله جعفر سبحانی (دام ظلّه): امکان تغيير جنسيت برای ما ثابت نیست
    «آيا تغيير جنسيت جايز است؟
    بسمه تعالى: هرگاه طرف، خنثاى مشكله باشد كه هر دو علامت را دارد ولى روشن نيست كدام اصل است و ديگرى فرع، در اين مورد تغيير جنسيّت به معناى شناختن جنسيّت اين فرد اشكال ندارد و در غير اين مورد اصل امكان آن براى ما ثابت نيست و در صورت امكان، تصرف در آفرينش است، اشكال دارد . والله العالم»
    منبع سایت رسمی حضرت آیت الله جعفر سبحانی (دام ظلّه): ( + )

+++++++++++++++++++++++++++++

مصادیق تغییرجنسیت در خنثی در زمان حیات امامان شیعه علیهم السلام
    «مریم خاتون پورملک آرا ، زني که دوبار هم با دو تا زن ازدواج کرده... يکي از نکات جالبي که مريم خاتون در آن جلسه بيان کرد مساعدت نهاد ديني و خصوصاً امام خميني بود. مريم خاتون با مراجعه مستقيم به امام خميني و بيان مشکل خود از ايشان مي خواهند که نظر فقهي خود را بيان کنند. امام خميني در آن برهه زماني، که مصادف شده بود با جنگ تحميلي، با بيان مصاديقي از زمان حيات امامان شيعه(ع)، مجوز فقهي اين عمل را به مريم خاتون ميدهند و عمل به فرائض يک زن را پس از عمل بر او واجب مي‌دانند.
    اهميت اين امر زماني مشخص مي شود که به گفته مريم خاتون خيلي از متخصصان و حتي پزشکان در آن زمان با زدن انگ اين مسئله را رد مي کردند و حاضر به پذيرش آن نبودند.»

منبع ( + یا + )

[در زمان حیات امامان شیعه
    (علیهم السلام) موردی از مراجعه به امامان شیعه(علیهم السلام) از کسی که از نظر جسمی کاملاً سالم بوده باشد و تنها از نظر روانی مایل به تغییر جنسیت باشد نداشته ایم و لذا برای روشن شدن معنای اینکه در متن گفته شده است امام خمینی (ره) فرموده اند وضعیت جسمی و فیزیکی شما مانند کسانی است که در زمان حیات امامان شیعه(علیهم السلام) به أئمه(علیهم السلام) مراجعه کرده اند، تنها مواردی که در زمان حیات امامان شیعه(علیهم السلام) به امامان شیعه(علیهم السلام) مراجعه کرده اند افراد خنثی بوده اند که همزمان دارای دستگاه تناسلی زنانه و مردانه با هم بوده اند.]

بطور مثال:
    (در زمان امیرالمؤمنین(ع) زنی نزد شریح که قاضی معروف بود رفت و گفت من با تو قاضی دعوا دارم و باید تکلیف مرا روشن کنی! زن گفت باید محکمه را خلوت کنی و قاضی چنین کرد. زن گفت حقیقت این است که من هم جهاز زنانه دارم و هم مردانه...)
    منابع ( + ) یا مقاله «سخنی درباره تغییر جنسیت»، مجله فقه اهل بیت(ع)، شماره 7 ، پاييز 1375 شمسی،صفحه 92

آیت الله محمد یزدی رییس اسبق قوه قضاییه و رییس فعلی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
    «در تغییر جنسیت گفته‌اند باید شخص آن مایه اصلی جنس دیگر را داشته باشد و احساس زنانه یا مردانه در او وجود داشته باشد. [یعنی برای تغییرجنسیت به جنس دیگر لازم است هم دستگاه تناسلی جنس خود و هم دستگاه تناسلی جنس مخالف هر دو را بطور مادرزادی داشته باشد و هم احساس جنس مخالف را داشته باشد].»
    درس خارج فقه استاد آیت الله محمد یزدی دام ظلّه، کتاب القضاء، تاریخ 23 بهمن ماه 1390 شمسی
    منبع

آیت الله محمد مؤمن قمی عضو فعلی فقهای شورای نگهبان
    «فرد مورد عمل جراحی قرار گرفته، به صِرف کُندن آلت تناسلی و بخیه زدن محلی، از صنف[جنسیت] قبلی خارج نمی شود. [زیرا با این نوع جراحی تغییرجنسیت ظاهری، عرفاً جنسیت کسی بطور حقیقی و واقعی تغییر نکرده است]»
    منبع: مقاله «سخنی درباره تغییر جنسیت»، مجله فقه اهل بیت(ع)، شماره 7 ، پاييز 1375 شمسی،صفحه 97.
    ( + یا + )

++++++++++++++++++++++++++

Alan Went Back
    Alan Finch at 19 was a transsexual. At 21 he underwent sex change surgery and became Helen Finch. By the age of 30, Alan returned to his birth gender. He
    Alan now understands what he needed was simple psychotherapy, not sex change surgery.
    You can look up the Australian documentary called Boy Interrupted, seen on Australian Story on September 1, 2003.
    منبع ( + یا + )

آلن کسی که تغییرجنسیت داد و بعد پشیمان شد
    Alan Finch
    در 19 سالگی یک تراجنسی ( ترانس سکشوال ) بود، او در 21 سالگی تحت عمل جراحی تغییرجنسیت از مرد به زن قرار گرفت و به دنبال آن اسم خود را به نام زنانه
    Helen Finch
    تغییر داد، اما او در سی سالگی از تغییرجنسیت خود پشیمان شد و به همان جنسیت نخستین زمان تولدش بازگشت (دوباره از زن به مرد تغییرجنسیت داد)
    آلن در حال حاضر با این تجربه درک کرده است که او تنها به یک روان درمانی ساده نیاز داشته نه انجام جراحی تغییرجنسیت
    شما می توانید این ماجرا را در فیلم مستندی که به نام «پسری که متوقف شد» ساخته شده و در شبکه تلویزیونی «داستان استرالیا» در اول سپتامبر سال 2003 میلادی پخش شد ببینید

+++++++++++++++++++++++++++++++++

Monday, August 29, 2011
    ABC Television Network
    PRESS RELEASE - PRESS RELEASE - ENTERTAINMENT -
    ON WEDNESDAY'S PRIMETIME NIGHTLINE ON ABC(8/31)
    On WEDNESDAY, AUGUST 31 (10:00-11:00 p.m., ET), "Primetime Nightline"
    "Primetime Nightline" also profiles Kim Petras, a burgeoning pop sensation who became the world's youngest person to have a complete sex change operation at the age of 16, and interviews Charles Kane, person in the world to have sexual reassignment surgery twice...going from man to woman and back again. Kane regrets his decision to have sexual reassignment surgery.
    ABC News' "Nightline" is . John Donvan and Juju Chang are correspondents. Jeanmarie Condon is the executive producer.
    ABC News Media Relations:
    Heather Riley / (212) 456-4396 / heather.m.riley@abc.com
    منبع ( + یا + )

دوشنبه 29 آگوست سال 2011 میلادی
    شبکه تلویزیونی ABC
    اطلاعیه مطبوعاتی معرفی برنامه هایی که در برنامه تلویزیونی نایت لاین در روز چهارشنبه 31 آگوست سال 2011 از شبکه تلویزیونی ABC پخش خواهد شد
    در تاریخ چهارشنبه 31 آگوست از ساعت 10 تا 11 بعد از ظهر که ساعت پربیننده نایت لاین بشمار می رود به مصاحبه با
    Kim Petras
    می پردازد او جوانترین فردی در جهان است که در 16 سالگی اقدام به انجام جراحی تغییرجنسیت بطور کامل کرده است، فردی که در تاکنون دوبار جراحی تغييرجنسيت انجام داده است، یکبار تغييرجنسیت از مرد به زن و بار دیگر وقتی که تغییرجنسیت خود پشیمان شد، انجام جراحی تغییرجنسیت معکوس از زن به مرد، او از انجام عمل جراحی تغییرجنسیت اولیه خود ابراز پشیمانی می کند
    شبکه تلویزیونی ABC News برنامه "Nightline" که خبرنگاران این برنامه تلویزیونی عبارتند از:
    John Donvan and Juju Chang
    و
    Jeanmarie Condon
    تهیه کننده برنامه است.
    روابط عمومی شبکه تلویزیونی ABC نیوز
    Heather Riley

When someone elects to start the long difficult process of changing one’s gender presentation from one gender to the other, he or she will have a 40% likelihood of attempting suicide during this extended process. Even the gender surgery will not eliminate the risks of suicide.
    منبع
    وقتی کسی تصمیم به شروع روند طولانی و پرچالش تغییرجنسیت از یک جنس به جنس دیگر می گیرد، [مطابق پژوهشهای علمی صورت گرفته که آدرس این تحقیقات علمی در این کتاب منبع آمده است] به احتمال 40 چهل درصد اقدام به خودکشی در طول انجام این فرآیند طولانی خواهد کرد، و انجام دادن جراحی تغییر جنسیت نیز این حدّ از احتمال خطر خودکشی در این افراد را از بین نمی برد و انجام دادن جراحی تغییرجنسیت این چهل درصد خطر خودکشی در این افراد را کم نخواهد کرد

هیچ کدام در هیچ کجای دنیا از این عمل راضی نیستند و احساس رضایت نمی‌کنند
    «دکتر «مصطفی اقلیما» رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران و استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایران و عضو هيأت علمى دانشگاه ژسيو پاريس در فرانسه؛ در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران؛ در مورد تغییرجنسیت افرادی که دچار اختلالات هویت جنسی هستند، گفت: ‌افرادی که مذکر هستند و با تغییر جنسیت به مونث تبدیل می‌شوند هیچ کدام در هیچ کجای دنیا از این عمل راضی نیستند و احساس رضایت نمی‌کنند.
    این آسیب‌شناس ادامه داد: وقتی که با افراد تغییر جنسیت‌ داده صحبت می‌کنیم می‌گویند وقتی که تغییر جنسیت نداده بودند احساس رضایت بیشتری داشتند.
    به گفته وی؛ در ایران هم عمل تغییر جنسیت جواب نداده است و افرادی که این عمل جراحی را انجام می‌دهند مشکلاتشان چند برابر می‌شود.»
    منبع ( + و + و + )

مقاله «تغيير جنسيت از ديدگاه فقه اسلامى»
    نوشته حضرت آیت الله جعفر سبحانى(حفظه الله)

چكيده:
    نويسنده پس از تعريف تغيير جنسيت به بيان اقسام آن مى‏پردازد و سپس حكم هريك را براساس ادله فقهى بيان مى‏كند:
    1. تغيير جنسيت در افراد سالم يعنى اينكه مرد يا زن كامل و سالمى با عمل پزشكى كاملاً به جنس مخالف تبديل شود اگر چه قابل تصور است ولى عملاً ممكن نيست ولذا بررسى حكم فقهى آن از مدار بحث خارج است.
    2. تغيير جنسيت در ناراضيان جنسى (ترانس سكشوال) در واقع تغيير جنسيت نيست، بلكه تغيير در يك جنس و تبديل آن به همان جنس به طور ناقص و در حقيقت تنقيص جنسيت است. اين نوع تغيير در جنسيت به حكم ادله متعدد شرعى حرام است .
    كليد واژگان: تغيير جنسيت، ناراضيان جنسى

تغيير جنسيت، تبديل جنس مذكر به جنس مؤنث يا بر عكس، با استفاده از روش‏هاى پزشكى مثل جراحى و تزريق داروهاى خاص است. بررسى فقهى موضوع تغيير جنسيت، به بيان انواع تغيير جنسيت بستگى دارد و تا اين اقسام به درستى روشن نشود، نمى‏توان نظر قاطع درباره آن ارائه كرد.
    نوع نخست: تغيير جنسيت افراد سالم
    مقصود اين است كه مرد يا زنى كامل بدون مواجه شدن با مشكل خاصى از نظر جسمى يا روحى تصميم بگيرد جنسيت خود را به جنس مخالف تغيير دهد و فرد مذكر مثلاً به تمام معنى به فرد مؤنث ـ از نظر اندام ظاهرى و اعضاى درونى ـ تبديل شود.
    نوع دوم: تغيير جنسيت ناراضيان جنسى
    ناراضى جنسى فردى است كه جنسيت كاملاً مشخص و معينى دارد، ولى اعتقاد دارد كه متعلق به جنس مخالف است؛ مثلاً فردى كه احساس مى‏كند بايد جنسيت مخالف داشته باشد به همين دليل رفتار و لباس پوشيدنش را همانند فردى از جنس مخالف مى‏كند و سرانجام مى‏خواهد از طريق روش‏هاى پزشكى از جنس مذكر به جنس مؤنث يا برعكس تبديل شود.
    در ادامه به توضيح هر كدام از اين اقسام و حكم آنهااز نظر فقهى مى‏پردازيم:
    1. تغيير جنسيت افراد سالم
    تغيير جنسيت افراد سالم، اعم از مذكر يا مؤنث، بدون داشتن مشكل خاصى از نظر جسمى يا روحى، امكان‏پذير نيست؛ زيرا مقصود اين است كه با روش‏هاى پزشكى تمام اندام‏هاى مردانه به زنانه و يا برعكس تبديل شود و فرد مورد نظر از جنس مذكر به جنس مؤنث تغيير شكل دهد و انقلابى در تمام اندام‏هاى خاص هر دو گروه پديد آيد. اگر مرد بوده، به زن تبديل شود كه داراى اندام‏هاى ظاهرى زنانه، دستگاه تناسلى، مهبل ، رحم و تخمدان است و مى‏تواند صاحب فرزند شود واگر زن است از طريق جراحى و غيره انقلابى در اندام‏هاى ظاهرى و درونى او پديد آيد، مو در صورتش رشد كند، دستگاه تناسلى مناسب مرد داشته باشد و احياناً بتواند توليد مثل كند .
    انقلاب جنسيت به اين معنى كه مرد به صورت زن درآيد چنانكه گويا از اول او زن آفريده شده بود يا زن به صورت مرد درآيد، چنانكه گويى از روز نخست مرد آفريده شده بود، قابل تصور هست؛ ولى جز از طريق اعجاز امكان‏پذير نيست.
    از آنجا كه اين نوع تغيير جنسيت، در حدود دانش‏هاى امروز امكان‏پذير نيست و از آينده نيز با خبر نيستيم، بحث درباره حكم شرعى آن، چندان مفيد نخواهد بود. لذا بهتر است كه به بيان نوع دوم بپردازيم و براى اينكه تفاوت ميان اين دو از نظر عنوان مشخص شود، نوع اول را «تغيير جنسيت» و نوع دوم را «تغيير در جنسيت» مى‏ناميم.
    2. تغيير در جنسيت
    تغيير در جنسيت نسبت به كسانى انجام مى‏شود كه در اصطلاح ناراضيان جنسى ناميده مى‏شوند. ناراضى جنسى فردى است كه جنسيت كاملاً مشخصى دارد، ولى از نظر روانى متمايل به جنس ديگر است. چنين فردى در پوشيدن لباس و آرايش مانند جنس مخالف رفتار مى‏كند. همچنين در ديگر رفتارهاى متغاير با هريك از دو جنس، تغييراتى متناسب با جنسيت مخالف را مى‏پذيرند، يعنى فرد واقعيت جنسى خود را حفظ مى‏كند و تنها دگرگونى‏هايى در ظاهر پيدا مى‏كند؛ مثلاً آلت تناسلى مرد، با جراحى حذف مى‏شود و به جاى آن مهبلى در بدنش ايجاد مى‏شود بدون اينكه در اندام‏هاى درونى او كوچك‏ترين تفاوتى پديد آيد، مثلاً داراى رحم و ديگر اندام و ويژگى‏هاى زنانه شود.
    اين نوع دگرگونى، تغيير جنسيت نيست، بلكه تغيير در جنس است و بايد در فرض وجود، حكم شرعى آن را بيان كرد.
    تغيير در جنس به اين معنى، صرفاً تبديل جنس كامل به جنس ناقص است و در حقيقت بايد آن را تنقيص جنسيت خواند؛ زيرا تبديل دو دستگاه تناسلى به يكديگر يا تزريق داروهايى كه شكل ظاهرى جنسى را عوض مى‏كند، جنس دومى را نمى‏آفريند، بلكه در آن جنس دگرگونى‏هايى ايجاد مى‏كند كه كاملاً سطحى است.
    در اينجا بايد درباره دو موضوع به روشنى سخن گفت:
    1. اين نوع تغيير، تغيير جنس نيست؛
    2. از نظر حكم شرعى، حرام است؛
    در باره موضوع نخست مى‏توان گفت: روشن است كه اگر مردى صورت خود را بتراشد و آرايش زنانه كند و لباس زنانه بپوشد ـ آن گونه كه اگر كسى از حال او آگاه نباشد، او را زن پندارد و در ظاهر مانند زن با او رفتار شود ـ باعث تغيير احكام الهى در باره او نمى‏شود، همچنين صرفاً با تغيير صورى در آلت تناسلى و حذف آلت مردانه، بدون اينكه در اندام‏هاى درونى او تغييرى پيدا شود، مثلاً رحم براى او ايجاد گردد و قدرت باردارى داشته باشد و تغييرات اساسى ديگر در بدن او پديد آيد، به وى زن گفته نمى‏شود. اگر بر فرض با چنين تغييراتى در بقاى عنوان مرد شك شود ـ اگر چه جاى شك هم نيست ـ استصحاب جنسيت سابق بر او حاكم است .
    اگر فرض كنيم با عمل جراحى كارى كنند كه انسان نتواند با قامت راست حركت كند و مجبور باشد چهار دست و پا راه برود، سپس با عمل جراحى دمى براى او درست كنند و با هورمون درمانى همه جاى بدن او ـ مثل ميمون‏ها ـ پوششى از مو پيدا كند، اين كار باعث نمى‏شود كه ما او را حيوان بدانيم و تكاليف انسانى بر وى واجب نباشد. در تغيير جنسيتى كه در پزشكى امروز مطرح است ـ يعنى تبديل مذكر واقعى به يك مؤنث صورى ـ نمى‏توان گفت: عنوان عوض شده است و احكام نيز بايد عوض شود.
    از نظر حكم شرعى، چنين تغييرى به سه دليل حرام است:
    1. تغيير در آفرينش است؛ 2. مصداق تأنث و تخنّث است؛ 3. نقص و ضرر به خود است كه به شرح هر يك مى‏پردازيم:
    1. تغيير در آفرينش
    اين نوع دگرگونى به تصريح قرآن، امرى حرام است. قرآن از قول شيطان آورده است:
    {ولاُضلّنهم ولاَمُنينهم وَلآمرنّهم فليبتكن آذان الأنعام و لآمرنّهم فليغيرنّ خَلق الله و مَن يتخذ الشيطان وَلياً من دُون الله فقد خسر خُسراناً مبيناً؛} (نساء، آيه 119.)
    در اينجا دو سؤال مطرح است:
    سؤال اول: ممكن است گفته شود اخذ به اطلاق آيه مستلزم تخصيص اكثر است؛ زيرا تمدن بشر بر اساس تغيير در موجودات جهان است و همگى آفريده خداوند هستند و به سبب مستهجن بودن تخصيص اكثر بايد گفت آيه اطلاق ندارد و مجمل است و قابل اخذ و استناد نيست .
    پاسخ: به قرينه {فليُبتّكنّ آذان الأنعام} تغيير خلق در جانوران مراد است نه مطلق تغيير كه شامل تغيير در جمادات و نظاير آن نيز مى‏شود، بنابراين تخصيص اكثر پيش نمى‏آيد. مواردى كه در آن جواز تغيير خلق در جانوران ثابت شده، اندك است؛ مثل جواز ناخن گرفتن در انسان يا جواز اخته كردن در حيوانات، بنابراين اخذ به اطلاق آيه مستلزم تخصيص اكثر نيست.
    سؤال دوم: مى‏گويند لسان آيه تخصيص ‏پذير نيست، پس نمى‏توان به ظاهر آن اخذ كرد و الا بايد در هيچ موردى، هيچ نوع تغييرى در خلق خدا جايز نباشد.
    پاسخ: لسان آيه تخصيص ‏ناپذير نيست، بلكه ظاهر آيه اين است كه تغيير در خلق خدا اگر به دستور خدا نباشد به دستور شيطان خواهد بود و حرام است، پس آيه در مقام بيان يك اصل كلى است كه نبايد بدون اذن، در آفرينش خدا تغيير ايجاد كرد، مانند آياتى كه در باره ذبح حيوانات وارد شده است كه اگر ذبح همراه با نام خدا نباشد، حرام است و اگر با ياد و نام خدا باشد اشكال ندارد و آن ذبيحه حلال است.
    همان طور كه مفسران بزرگ شيعه و سنى گفته‏ اند كارهايى نظير اينكه فردى خودش را از مردانگى بيندازد (اخصاء) مورد نظر اين آيه است.
    شيخ طوسى در «تبيان» در تفسير جمله {وَلآمرنّهم فليغيرن خلق الله} مى‏فرمايد: «در معناى آيه اختلاف است، ابن عباس از انس نقل كرده كه مقصود اخته كردن است». (التبيان فى تفسير القرآن، ج3، ص334.)
    علامه طباطبايى نيز در تفسير اين آيه مى‏فرمايد: «آيه بر انواع تصرف‏ها در آفرينش منطبق مى‏شود، مانند اخته كردن، مثله نمودن يا انجام عمل زشت لواط و مساحقه». (الميزان في تفسير القرآن، ج5، ص58.)
    شيخ طوسى در «تهذيب»، از عثمان بن مظعون نقل مى‏كند كه به رسول خدا گفتم:
    «قلت لرسول الله (ص): أردت يا رسول الله أن أختصي؟ قال: « لاتفعل يا عثمان، فإن اختصاء أمتي الصيام... من براى جلوگيرى از شهوت مى‏خواهم خودم را اخته كنم، پيامبر فرمود: اين كار را نكن. به جاى آن روزه بگير». (وسائل الشيعه، ج10، ص410، باب 4 از ابواب صوم مندوب، حديث2.)
    همچنين از پيامبر(ص) نقل شده كه فرمود: «لا اخصاء في الاسلام». (سنن بيهقى، ج10، ص24.)
    2. مصداق تأنث و تخنّث.
    در باره نهى از تخنّث و تأنث در مردان، روايات فراوانى آمده است. مراد از تخنّث اين است كه مرد، در گفتار و رفتار و لباس پوشيدن، خود را چون زنان سازد. در اين نوع تغيير جنسيت، مرد با تمام علم و آگاهى از جنسيت خود، خويشتن را به صورت زنان در مى‏آورد. در تاج العروس آمده است : مخنّث، مردى است كه در نرمى صدا و سخن و لطافت اندام‏هاى بدن، خود را شبيه زنان سازد. (المؤنث نقيض المذكر و المخنّث الرجل المشبه المرأة في لينه ورقة كلامه و تكسير اعضائه.)
    رواياتى كه در آنها از تخنّث و تأنث نهى شده، بسيار است كه فقط به نقل يكى از آنها اكتفا مى‏كنيم:
    لعن رسول الله المتشبهين من الرجال بالنساء و المتشبهات من النساء بالرجال، (كافى، ج8، ص71و ج5، ص550.) جابر از امام باقر(ع) نقل مى‏كند كه رسول خدا(ص) مردانى را كه خود را شبيه زنان سازند و زنانى را كه خود را شبيه مردان سازند، لعن كرده است.
    3. نقص و ضرر به خود
    اين تغيير مستلزم ايجاد نقص و ضرر بر بدن است و اضرار بر نفس مانند اضرار بر ديگران؛ حرام است .
    پيامبر(ص) مى‏فرمايد: «لاضرر و لاضرار» كه اين روايت هر نوع ضرر را در بر مى‏گيرد.
    از اين گذشته اين كار سبب ايجاد نقص در اعضاى بدن است و نوعى اخصا به شمار مى‏رود، چون بيضتين مرد را هنگام تغيير جنسيت بيرون مى‏آورند كه در نتيجه انسان خصى مى‏شود و خصى كردن انسان، حرام است، چنان كه نص و فتوا بر آن دلالت دارند و در گذشته دلايل حرمت آن بيان شد.
    با توجه به دلايل سه گانه گفته شده، تن دادن به اين نوع تغيير جنسيت، تن دادن به كار حرام و مقدمه بسيارى از كارهاى حرام ديگر خواهد بود. كسانى كه در پرتو دانش روز اين كارها را انجام مى‏دهند، از نظر شرعى مرتكب كار حرام مى‏شوند هر چند براى كار خود توجيه مى‏كنند و مى‏گويند: افرادى كه به مرض «ترانس سكشوال» (پور افكارى، كسى كه از جنسيت خود ناراضى است و تمايل به تغيير جنسيت دارد؛ فرهنگ جامع روانشناسى و روانپزشكى، ، ج2، ص1534.) مبتلا مى‏شوند و تشخيص اين بيمارى در آنها قطعى مى‏شود، بايد زير نظر روان پزشك درمان شوند تا جنسيت فيزيكى خود را بپذيرند. اگر اين معالجه به نتيجه نرسيد و پزشك تشخيص داد كه اين شخص درمان‏پذير نيست، در اين حالت خواهند گفت اگر به آنها اجازه تغيير جنسيت داده نشود ممكن است اقدام به خودكشى كنند يا صدمات سنگينى به خود بزنند؛ اين خطر در باره آنها جدى است؛ زيرا در موارد متعددى ديده شده است اين افراد اقدام به خودكشى يا قطع آلت مردانگى خود مى‏كنند كه باعث مرگ مى‏شود و اگر به زندگى ادامه دهند همراه با حرج و مشقت روحى است، بنابراين اضطرار و حرج در باره ايشان صادق است و به حكم قاعده اضطرار و حرج، تغيير جنسيت براى ايشان مجاز است.
    نقد نظريه تغيير جنسيت در باره بيماران «ترانس سكشوال»
    اولاً: اضطرار و حرج شخصى ملاك است نه نوعى ؛ از اين رو حكم داير مدار تحقق اين دو عنوان خواهد بود و نمى‏توان به صرف «ترانس سكشوال» بودن فرد، به ايشان اجازه تغيير جنسيت داد.
    ثانياً: در اين باره حتى بر فرض ثبوت اضطرار و حرج، چنين حرجى نمى‏تواند برطرف كننده حرمت تغيير جنسيت باشد، چون مفسده‏ اى كه در پذيرش چنين تغييرى وجود دارد، بسيار بيشتر و مهم‏تر از مفسده موجود در خودكشى و نابودى فرد است؛ زيرا لازمه تغيير جنسيت، پذيرش زندگى مخفى يك مرد به اسم زن در جامعه است كه قطعاً ملازم با اشاعه فحشا و منكر نظير لواط است. مردم چنين فردى را برخلاف جنسيت واقعى مى‏شناسند و با او ارتباط برقرار مى‏كنند. اين همان اشاعه فحشا و منكر است. نمى‏توان گفت: اهميت حفظ جان يك فرد يا رهايى از حرج، بالاتر از جلوگيرى از انتشار فساد و رواج منكر در جامعه است، بنابراين اضطرار در چنين موردى برطرف كننده حكم نخواهد بود. لازم به ياد آورى است كه تحمل حرج و اضطرار در اينجا متعين است و هرگز نمى‏توان به عنوان اضطرار يا رفع حرج، اين عمل را كه مقدمه اشاعه فساد است، تجويز كرد.
    چون تغيير جنسيت به صورت واقعى ممكن نيست از اين رو نمى‏تواند با تغيير جنسيت صورى خود را ملحق به زن يا مرد كند؛

در پايان، يادآور مى‏شود هر نوع بحث فقهى در اين باره بايد پس از آشنايى با اقسام تغيير جنسيت باشد و از قبل با افراد متخصص در اين فن مشورت شود، زيرا فقيه آنگاه مى‏تواند حكم شرعى را استنباط كند كه با موضوع آشنايى كامل پيدا كند و آشنايى جز از طريق مذاكره با متخصص امكان‏پذير نيست.

منابع و مآخذ
    قرآن كريم.
    1. بيهقى، ابى بكر احمد بن الحسين بن على، السنن الكبرى، ج10، بيروت، دارالكتب العلميه، اول، 1414، هـ . ق، 1994 م.
    2. پورافكارى، نصرت الله، فرهنگ جامع روانشناسى و روانپزشكى، تهران، چاپ فرهنگ معاصر، 1373 هـش.
    3. شيخ طوسى، ابو جعفر محمد بن الحسن، التبيان في تفسير القرآن، ج3، بيروت، داراحياء التراث العربى، بى تا.
    4. شيخ حرّ عاملى، محمد بن الحسن، تفصيل وسائل الشيعة إلى تحصيل مسائل الشريعة، ج7، قم، مؤسسة آل البيت(ع) لاحياء التراث، دوم، 1414 هـ ق.
    5. علامه طباطبايى، سيد محمد حسين، الميزان في تفسير القرآن، ج5، بيروت، مؤسسة الاعلمى للمطبوعات، چاپ دوم، 1349 هـ .ق ـ 1974 م.
    6. كلينى رازى، الفروع من الكافي، ج5، والروضة من الكافي، ج8، تهران، دارالكتب العلمية، 1378 هـ .ق و چاپ دوم، 1389 هـ .ق (1348 هـ .ش).

منبع: مقاله «تغيير جنسيت از ديدگاه فقه اسلامى»، تألیف «آیت الله جعفر سبحانی»، فصلنامه فقه اهل بیت(ع) - سال 18 ،بهار 1391 ،شماره 69 ( + یا + )
    ویرایش توسط فکر : ۱۳۹۲/۰۸/۱۹ در ساعت ۰۰:۳۴

نوشته
    610
    حضور
    6 روز 17 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1951

تغییر جنسیت خیلی کار زشتیه از نظر من آدم باید راضی به رضای خدا باشه
    فضائل و مناقب اهل بیت علیهم السلام (سخنرانی)

13. صلوات

صفحه 22 از 24 نخست ... 2122021222324 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)