صفحه 1 از 24 1231121 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم تغییر جنسیت

علاقه
    ورزش،اینترنت گردی،مطالعه درمورد انواع لوازم جنگی،ماش�
    نوشته
    177
    حضور
    2 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    977

حکم تغییر جنسیت

سلام
    من یه استفتا از کردم از سایت رهبر

سوال من:
    سلام
    حکم تغییرجنسیت برای فردی که ازنظر جسمی کاملا سالم است(کاملا زن است یا کاملا مرد)اما از نظر روحی پزشک تایید میکند که وی از لحاظ روانی به جنس مخالف(مثلا اگر جسما زن است از لحاظ روانی مرد است یا بالعکس)تعلق دارد(اختلال هویت جنسی دارد اصطلاحا ترنسکشوال است)چیست؟

حواب:
    اگر عمل جرّاحى براى کشف و آشکار کردن واقعيت جنسى آنان اشکال ندارد به شرطى که اين کار مستلزم فعل حرام و ترتّب مفسده‌‏اى نباشد. ولى مجرد آنچه در سؤال مرقوم شده مجوّز آن نمى‌شود

ولی یه استفتای مشابه تو سایتfarsi.khamenei.ir

س 1279: برخى از افراد در ظاهر مذکر هستند ولى از جهات روحى و روانى ويژگيهاى جنس مونّث را دارند و تمايلات جنسى زنانه در آنان به‌طور کامل وجود دارد و اگر مبادرت به تغيير جنسيت نکنند به فساد مى‏افتند. آيا معالجه آنان از طريق انجام عمل جراحى جايز است؟

ج: عمل جرّاحى مذکور براى کشف و آشکار کردن واقعيت جنسى آنان اشکال ندارد، به شرطى که اين کار مستلزم فعل حرام و ترتّب مفسده‏اى نباشد.

تو این سایت هم پرسیدم گفتین اشکال نداره پس چرا جواب استفتای من اینطوری اومده؟من اخرش به کدوم یکی گوش کنم؟

اگر با طلوع خورشید بیدار شویم،نماز قضاست.

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    مطالعه و تحقیق در زمینه های فرهنگ، رسانه، روانشناسی جم
    نوشته
    244
    حضور
    3 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    1
    گالری
    11
    صلوات
    1134

صدور حكم تاریخی حضرت امام خمینی (ره)، مبنی بر مجاز بودن عمل تغییر جنسیت، ایران را به پایتخت دوجنسه ها در جهان اسلام تبدیل کرده است. در این مدت علاوه بر بیماران دو جنسی (هرموفرودیت), صدها بیمار تراجنسیتی (ترانسكشوال) از تمام کشورهای اسلامی توانسته ‏اند با حمایت شرع و قانون، تحت عمل تغییر جنسیت قرار گیرند.

بیماری تراجنسیتی یا ترنسكشوالیسم، به نوعی اختلال جنسیتی گفته می‏شود كه در آن جنسیت جسمی بیمار با جنسیت روحی او در تضاد است و شخص از پذیرش جنسیت ظاهری خود به شدت ناراضی است. افراد تراجنسیتی (ترانسكشوال) از زمانی كه خود را می‏شناسند, قویاً احساس می‏كنند كه به جنسی مخالف تعلق دارند و در قالب جسمی اشتباه به دنیا آمده‏اند. شیوع این پدیده نادر در جنس مذكر بیشتر از جنس مونث است، به طوری كه طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی, از هر صد هزار پسر متولد شده یك نفر و از هر چهارصد هزار دختر متولد شده یك نفر، دارای این اختلال هستند. بر اساس آمارهای موجود در سطح جهان, بین 40 تا 60 درصد از این بیماران به دلیل فشار ناشی از تضاد جسم و روح خود, دست به خودكشی می‏زنند و بقیه بیماران نیز یا در صورت امكان تغییر جنسیت می‏دهند و یا به انواع بیماری‏های روانی، افسردگی‏های شدید مبتلا می‏شوند.

تراجنسیتی‏ها، از بدو شناخت خود از سنین زیر سه سال, رفتارها و گرایشات جنس مخالف را از خود بروز می‏دهند و با وجودی كه هیچ‏گونه اختلالی در جسم آنها مشاهده نمی‏شود, عمیقاً احساس می‏كنند كه در كالبدی اشتباه متولد شده ‏اند و جنسیت حقیقی آنها با آنچه كه هستند، متفاوت است. بدین ترتیب پسربچه‏های تراجنسیتی گرایش به انجام بازی‏های دخترانه دارند, از پوشیدن لباس‏های پسرانه متنفرند و رفتاری دخترانه را از خود بروز می‏دهند. دختربچه‏ های تراجنسیتی نیز حركات و رفتارهای پسرانه دارند و از انجام كارها و بازی‏های دخترانه امتناع می‏كنند. این در حالی است كه خانواده و جامعه همواره از این كودكان انتظار دارند، نقش‏های متناسب با جنسیت خود را بپذیرند و آنها را به خاطر انجام حركات و رفتارهای جنس مخالف سرزنش كرده و تحت فشار قرار می‏دهند. این فشارهای بیرونی و تضادهای درونی, بحران‏های شدیدی را در بیمار به وجود می‏آورد.

با بالاتر رفتن سن تراجنسیتی‏ها و ورود آنها به مدرسه و اجتماع, این بحران‏ها بسیار مخرب‏تر می‏شوند و در دوران بلوغ و رسیدن به تضادهای خاص این برهه, آسیب‏های ناشی از بیماری به اوج خود می‏رسند. به طوری كه پس از سنین بلوغ، بیشتر این بیماران یا خودكشی می‏كنند و یا به انواع بیماری‏های حاد روانی, دچار می‏شود. در این میان، با توجه به حاكم بودن فرهنگ مردسالاری و انتظاراتی كه در جامعه از پسران می‏رود, فشارهای وارد بر پسران تراجنسیتی بسیار بیشتر است و این بیماران به خاطر فشارها و تضادهای سنگین ناشی از نارضایتی شدید از جنسیت خود و فشار و آزار خانواده اجتماع, دچار آسیب‏های شدیدتری می‏شوند. بیماری تراجنسیتی تا اوایل قرن بیستم از لحاظ علمی تعریف نشده بود و پزشكان و روان‏پزشكان, آن‏را در ردیف هم‏جنس‏گرایی طبقه‏‏بندی می‏كردند؛ اما تحقیقات بیشتر نشان داد كه تراجنسیتی‏ها با وجود گرایش جنسی و عاطفی به جنس موافق و عدم گرایش جنسی به جنس مخالف, با همجنس‏گرایی تفاوت عمده‏ای دارند.

تفاوت این دو گروه نیز در این است كه هم‏جنس‏گرایان از جنسیت خود رضایت كامل دارند، در حالی كه مشكل اصلی تراجنسیتی‏ها جنسیت متضاد آن‏ها است. این تفاوت، محققان را بر آن داشت تا تحقیقات گسترده‏ای را در مورد منشاء این بیماری انجام دهند. آزمایشات ژنتیكی, هورمونی و اورولوژی اختلال خاصی را نشان نمی‏داد و آزمایشات و روش‏های مختلف روان‏كاوی و روان‏درمانی نیز راه به جایی نمی‏برد. تا این‏كه در سال 1996 پزشكان هلندی با كالبد شكافی مغز 6 بیمار ترانسكشوال دریافتند كه در این بیماران بخش قدامی (پایانه bs ) غده هیپوتالاموس مغز كه در برگیرنده خصوصیات جنسیتی انسان است, شبیه به جنس مخالف است. به عبارتی، جنسیت مغز این بیماران با جنسیت فیزیكی آنها در تضاد است. این پزشكان معتقدند كه این اختلال مغزی در دوران جنینی به وجود می‏آید و از آنجا كه نمی‏توان به این بخش از مغز دسترسی پیدا كرده و در آن تغییری به وجود آورد, این اختلال پدیده‏ای مادرزادی و كاملاً طبیعی است كه قابل تغییر نیست و تنها راه نجات بیماران تراجنسیتی از مشكلات ویران‏گر و طاقت‏فرسایشان, این است كه جسم آن‏ها را با روح و مغزشان تطبیق داده و آنها را تحت عمل تغییر جنسیت قرار دهیم.

اما در مقابل، بسیاری دیگر از متخصصان و كارشناسان این نظر را قطعی نمی‏دانند و احتمال این‏كه عوامل محیطی و خارجی در به وجود آمدن اختلال تراجنسیتی موثر باشند را رد نمی‏كنند. به گزارش ایلنا, دكتر كاهانی، كه جدیداً كتاب "اختلال هویت جنسی" را در مورد بیماری تراجنسیتی نوشته، معتقد است؛ منشاء اصلی این پدیده دقیقاً مشخص نیست و به طور قاطع نمی‏توان گفت كه چه عواملی در به وجود آمدن آن دخالت دارند. وی می‏افزاید: عواملی همچون تاثیر خانواده و دریافت‏های حسی فرد در سنین زیر 5 سال، می‏تواند از جمله عوامل بیرونی به وجود آورنده این اختلال به شمار آید. به عنوان مثال والدینی كه از جنسیت فرزندشان راضی نیستند و با سپردن نقش‏های جنس مخالف به فرزندشان به نوعی سعی در پر كردن این خلاء دارند, می‏توانند در او اختلالات هویت جنسی به وجود آورند. به گفته كاهانی، در انسان‏های متعارف جامعه, جنس و هویت جنسی در راستای یكدیگر قرار دارند كه همین, هویتی یگانه را ایجاد می‏كند؛ اما در صورتی كه این دو مقوله در تقابل با یكدیگر قرار گیرند, این امر هویتی ناهمگن و متضاد را به وجود می‏آورد.

وی، با تاكید بر اینكه در حال حاضر تنها راه متعارف درمان این بیماری, تغییر جنسیت از طریق عمل جراحی یا هورمون درمانی است، می‏گوید: كسانی كه امكان این كار برایشان وجود ندارد، چاره‏ای جز كنار آمدن با شرایط موجود و پذیرش وضعیت خود ندارند و سایر راه‏های پیشنهاد شده برای درمان این بیماران, تاكنون راه به جایی نبرده است. كاهانی در عین حال تاكید می‏كند: باید در ارایه مجوزهای عمل تغییر جنسیت دقت و حساسیت فراوانی صورت گیرد؛ چرا كه بسیاری از متقاضیان عمل در واقع تراجنسیتی نیستند و داشتن انحرافات جنسی و سایر اختلالات دیگر، آنان به سمت عمل سوق می‏دهد. وی می‏افزاید‏: ویژگی بارز افراد تراجنسیتی این است كه این بیماران خواستار یك زندگی سالم و طبیعی هستند و برای دور شدن از اختلال هویت جنسی و اجتناب از یك زندگی نامتعارف و غیراخلاقی به عمل تغییر جنسیت روی می‏آورند.

برگرفته از سایت http://www.iranpardis.com
    ویرایش توسط ضرب المثل : ۱۳۹۰/۱۱/۱۳ در ساعت ۲۱:۱۵
    خداوند نزدیکتر از انسان به او و دورترین از ذهن اوست.

5. صلوات ها 8

علاقه
    نوشته
    177
    حضور
    2 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    977

سلام
    کاملا درسته ممنون از مطلبتون اما حکم همه ی مراجع یکی نیست مثلا اقای بهجت صریحا گفتن جایز نیست!
    منم این استفتا رو کردم که به خانواده ام نشون بدم قلبم وایساد وقتی جوابش رو دیدم
    حالا سوالم اینه دوتا استفتا مشابه جوابشون کاملا متضاده کدوم یکی رو عمل کنیم؟

7. صلوات ها 7

علاقه
    نوشته
    177
    حضور
    2 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    977

سلام
    اگر من فقط دوتا عمل تخلیه رو انجام بدم و هورمون بزنم ولی عمل ا ل ت رو انجام ندم و ازدواج نکنم فقط ظاهر هیکلم مردونه بشه و با پوشش مردونه برم بیرون بازم حرومه و گناه داره؟
    بدون حجاب بیرون رفتنم گناه داره؟
    تو اون مقاله هم البته خیل چیز ها رو نویسنده نادیده گرفته بود تحقیقش بی طرفانه نبود

9. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    177
    حضور
    2 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    977

سلام
    یه سوال دیگه:
    منظورمراجع تغییرجنسیت واقعی هست خب به چی میگین تغییر جنسیت واقعی؟یعنی کروموزوم ها رو تبدیل به کروموزوم های جنس مخالف بکنیم؟
    ا ل ت مون خودبه خود وبه طور طبیعی عوض بشه!!!
    بدنمون هورمون تولید کنه؟
    ...
    ممنون میشم زودتر جوابمو بدین

11. صلوات ها 3

علاقه
    تیراندازی با کمان-با اسلحه-رالی-کوهنوردی -دریا
    نوشته
    36
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    226

سلام دوست عزیز// به این سوالت علم جواب میده //اگه بصورت علمی حل بشه چه مانعی هست!!
    شما هم خدایی داری تو وجودت ببین خدای درونت بهت چی میگه این که دیگه نیاز به پرسیدن از من یا من نوعی نیست و چه حکمی در مقابل این موضوع در اسلام هست!!!من که فکر نمیکنم هیچ کدای قران به این موضوع اشاره شده است. موفق باشی

13. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    177
    حضور
    2 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    977

نقل قول نوشته اصلی توسط افلاطون نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز// به این سوالت علم جواب میده //اگه بصورت علمی حل بشه چه مانعی هست!!
    شما هم خدایی داری تو وجودت ببین خدای درونت بهت چی میگه این که دیگه نیاز به پرسیدن از من یا من نوعی نیست و چه حکمی در مقابل این موضوع در اسلام هست!!!من که فکر نمیکنم هیچ کدای قران به این موضوع اشاره شده است. موفق باشی

سلام
    من شیعه هستم وبه غیر از خدای درون و قران تابع مرجع تقلیدم باید باشم
    ضمن اینکه من قبول دارم با عمل هایی که تحت عنوان تغییرجنسیت انجام میشه جنسیت واقعا تغییری نمیکنه یه سری تغییرات ظاهریه میخوام بدونم این تغییرات رو انجام بدم حلاله؟میتونم بعدش از احکام مردها استفاده کنم؟ اگر نه،میخوام بدونم تعریف تغییرجنسیت واقعی از نظر شرع چیه؟
    ممنون از نظرتون یا علی(ع)

15. صلوات ها 7

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad.mAhdi نمایش پست ها
    سلام یه سوال دیگه: منظورمراجع تغییرجنسیت واقعی هست خب به چی میگین تغییر جنسیت واقعی؟یعنی کروموزوم ها رو تبدیل به کروموزوم های جنس مخالف بکنیم؟ ا ل ت مون خودبه خود وبه طور طبیعی عوض بشه!!! بدنمون هورمون تولید کنه؟ ... ممنون میشم زودتر جوابمو بدین
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad.mAhdi نمایش پست ها
    سلام من شیعه هستم وبه غیر از خدای درون و قران تابع مرجع تقلیدم باید باشم ضمن اینکه من قبول دارم با عمل هایی که تحت عنوان تغییرجنسیت انجام میشه جنسیت واقعا تغییری نمیکنه یه سری تغییرات ظاهریه میخوام بدونم این تغییرات رو انجام بدم حلاله؟میتونم بعدش از احکام مردها استفاده کنم؟ اگر نه،میخوام بدونم تعریف تغییرجنسیت واقعی از نظر شرع چیه؟
    با عرض سلام خدمت کاربر محترم mohammad.mAhdi گرانقدر

در مورد سئوالات شما باید عرض کنم که :

آنچه تاکنون در مورد تغییر جنسیت وجود داشته است واقعا تغییر جنسیت نبوده و خود پزشکان نیز معتقد به آن نبودند اما اگر روزی تغییر جنسیت واقعی اتفاق بیفتد یعنی مردی واقعا به زن و یا زنی واقعا به مرد تبدیل شود به صورتی که عرف مردم معتقد به تغییر جنسیت او گردند و با او به عنوان جنس جدیدش برخورد کنند. شرعا نیز باید احکام جنس جدید را رعایت کند ، در غیر این صورت رعایت احکام جنسیت اولش لازم است . (1)

موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

17. صلوات ها 13

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 20 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    آنچه تاکنون در مورد تغییر جنسیت وجود داشته است واقعا تغییر جنسیت نبوده و خود پزشکان نیز معتقد به آن نبودند اما اگر روزی تغییر جنسیت واقعی اتفاق بیفتد یعنی مردی واقعا به زن و یا زنی واقعا به مرد تبدیل شود به صورتی که عرف مردم معتقد به تغییر جنسیت او گردند و با او به عنوان جنس جدیدش برخورد کنند. شرعا نیز باید احکام جنس جدید را رعایت کند ، در غیر این صورت رعایت احکام جنسیت اولش لازم است . (1)
    سلام

اگر با استفاده از دستگاهی رحم مصنوعی تولید شود چه طور؟

و به مرد وصل کنند(نمی دانم الان تکنولوِژی اش هست یا خیر؟)

ایا این موارد می تواند از مصادیق نشانه ی مردان خود را شبیه به زنان و زنان خود را شبیه به مردان می کنند باشد؟

اگر بله وظیفه ما از این دو گانگی چیست؟
    اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

19. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    177
    حضور
    2 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    977

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    با عرض سلام خدمت کاربر محترم mohammad.mahdi گرانقدر

در مورد سئوالات شما باید عرض کنم که :

موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سلام
    ممنون
    ولی من جواب سوالامو نگرفتم!منظور از تغییرجنسیت واقعی چیه؟
    کروموزوم؟
    ا ل ت؟
    هورمون؟
    توانایی تولید مثل...؟
    بعدش اینکه اگر با دوتا عمل تخلیه و هورمون چهره و هیکلم پسرونه بشه میتونم بی حجاب برم بیرون؟برم تو جمع پسرها؟....

در عرف الان هم مردم با فرد تغییرجنسیت داده به عنوان جنس جدیدش برخورد میکنند شاید تغییر جنسیت به نظر مردم درست نباشه اما جنسیت جدید فرد رو قبول میکنند با تجربه ی خودم و دوستام حتی قبل از عمل هم بعضی ها قبول دارن که شخصی که دارن میبینن متعلق به جنس مخالفه نمونه هاش رو میتونم بیارم اولینش هم یه تجربه از خودمه....
    یا علی(ع)
    ویرایش توسط محمد مَهدی : ۱۳۹۰/۱۱/۱۹ در ساعت ۱۳:۴۶

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 24 1231121 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)