صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نوشابه های سرخالی!(فقهی)

نوشته
    27
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    177

مقاله نوشابه های سرخالی!(فقهی)

سلام

شاهدیم که از حدود خرداد ماه امسال و بعد از هدفمندی یارانه ها ، تمام شرکتهای نوشابه سازی ، تمامی محصولات خود در همه سایزها رو سرخالی وارد بازار میکنند بدون آنکه قیمتها رو کاهش بدهند.

حال با مشخص بودن مقدار و اندازه هر بطری ( مثلا نوشابه خانواده =1000cc ) ، آیا این کار مصداق بارز " کم فروشی " نیست؟ ( ویل للمطففین : وای بر کم فروشان )
    آیا درآمد حاصله شرکتهای مزبور و کاکنان آنها حرام و شبهه ناک میشود یا نه ؟

نکته: البته این روزها شاهد آن هستیم که شرکتهای زیادی اینگونه کم فروشی میکنند مثلا لبنیاتی ها و ... ولی برای به منظور رسیدن نوشابه به عنوان مثال مطرح شد.

یا علی مدد
    ویرایش توسط مدیر سایت : ۱۳۹۰/۱۱/۱۳ در ساعت ۱۲:۵۹
    شیعه شناسنامه ای
    اومدم اینجا
    که
    بدونم

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط 2012 نمایش پست ها
    سلام شاهدیم که از حدود خرداد ماه امسال و بعد از هدفمندی یارانه ها ، تمام شرکتهای نوشابه سازی در کنار سکوت معنا دار دولت و چراغ سبز سازمان حمایت از مصرف کنندگان ، تمامی محصولات خود در همه سایزها رو سرخالی وارد بازار میکنند بدون آنکه قیمتها رو کاهش بدهند. حال با مشخص بودن مقدار و اندازه هر بطری ( مثلا نوشابه خانواده =1000cc ) ، آیا این کار مصداق بارز " کم فروشی " نیست؟ ( ویل للمطففین : وای بر کم فروشان ) آیا درآمد حاصله شرکتهای مزبور و کاکنان آنها حرام و شبهه ناک میشود یا نه ؟ نکته: البته این روزها شاهد آن هستیم که شرکتهای زیادی اینگونه کم فروشی میکنند مثلا لبنیاتی ها و ... ولی برای به منظور رسیدن نوشابه به عنوان مثال مطرح شد. یا علی مدد
    با عرض سلام و احترام خدمت جناب 2012 گرامی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر حجم و وزن کالایی بر روی بسته آن نوشته شده و خریدار و فروشنده به همان نیت آنرا معامله کنند ولی در واقع کمتر از آن باشد مصداق کم فروشی است و جایز نیست .

موفق باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

5. صلوات ها 7

نوشته
    27
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    177

پرسش

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    با عرض سلام و احترام خدمت جناب 2012 گرامی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر حجم و وزن کالایی بر روی بسته آن نوشته شده و خریدار و فروشنده به همان نیت آنرا معامله کنند ولی در واقع کمتر از آن باشد مصداق کم فروشی است و جایز نیست .

موفق باشید

پی نوشت:
    سلام

ممنون از جناب سجاد عزیز

همانطور که در مثالم عرض کردم اندازه حجمی یک بطری نوشابه خانواده بر اساس استاندارد جهانی 1000 سی سی است و قیمت آن بر حسب همین مقدار ثابت قیمت گذاری شده ولی در عین حال میبینیم این شرکتها این بطریها را با مقدار قابل توجهی کمتر از حد آن به فروش میرسانند که البته همانطور که گفتن کالای نوشابه مشتی از این خروار پر برکت است ماشاءالله.

اما قسمت دوم سوال من رو در مورد درآمد حاصله این شرکتها پاسخ ندادید.

یا علی مددی
    شیعه شناسنامه ای
    اومدم اینجا
    که
    بدونم

7. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

سلام ممنون از جناب سجاد عزیز همانطور که در مثالم عرض کردم اندازه حجمی یک بطری نوشابه خانواده بر اساس استاندارد جهانی 1000 سی سی است و قیمت آن بر حسب همین مقدار ثابت قیمت گذاری شده ولی در عین حال میبینیم این شرکتها این بطریها را با مقدار قابل توجهی کمتر از حد آن به فروش میرسانند که البته همانطور که گفتن کالای نوشابه مشتی از این خروار پر برکت است ماشاءالله. اما قسمت دوم سوال من رو در مورد درآمد حاصله این شرکتها پاسخ ندادید. یا علی مددی

با عرض سلام مجدد

خواهش می کنم

در فرض سئوال در آمد حاصل شده شرکت های مزبور و کارکنان ، حلال است . اما مشتری حق فسخ پیدا می کند و هر وقت خواست شرعا می تواند کالای خریده شده را باز پس دهد و مبلغ خود را دریافت دارد . (1)

موفق باشید

پی نوشت:

9. صلوات ها 7

نوشته
    27
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    177

مقاله

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    با عرض سلام مجدد

خواهش می کنم

در فرض سئوال در آمد حاصل شده شرکت های مزبور و کارکنان ، حلال است . اما مشتری حق فسخ پیدا می کند و هر وقت خواست شرعا می تواند کالای خریده شده را باز پس دهد و مبلغ خود را دریافت دارد . (1)

موفق باشید

پی نوشت:
    سلام و ممنون

عجب از کی تا به حال درآمد حاصله از کم فروشی حلال شده؟!!

از شرایط معامله سالم اطلاع طرفین از موضوع مورد معامله و تعیین قیمت متناسب با اون کالا یا خدمت است.

خوب من نوشابه خانواده رو به نیت 1000 سی سی نوشابه به قیمت 1000 تومان میخرم و به این شرایط راضی هستم نه به 900 و اندی سی سی نوشابه با همان قیمت 1000 تومان . یعنی شرایط کالا و یا خدمت مورد معامله قبل از خرید با شرایط بعد از خرید باید یکسان باشه.

یا باید نخرم که نشدنی است ( البته بدون خوردن نوشابه هم میتوان زنده بود ولی میدانید که اکثر کالاها به این روز دچار شده اند.) و یا باید از شرکتی دیگه بخرم که متاسفانه همانطور که گفتم تمام شرکتهای نوشابه سازی در اقدامی هماهنگ و جهادی !!! این تخلف رو مرتکب شده اند.

شاید درآمد کارمندان و کارگران جزء و بی اطلاع و بی گناه پاک باشه که اونهم بر اثر کاری که انجام میدند ولی هرگز درآمد مدیران و مسببین این تخلف پاک و حلال نیست .
    اونوقت میگیم چرا وضع جامعه مون اینطوره . خوب اینهمه لقمه حروم و شبهه ناک کار خودشو میکنه.

متن استفتائات و رسائل همیشه گویا نیستند. کارشناسان عزیز لطفا" از خودتون مایه بذارید .

موفق باشید.

یاعلی مددی
    شیعه شناسنامه ای
    اومدم اینجا
    که
    بدونم

11. صلوات ها 4

نوشته
    27
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    177

دوستان عزیز من منتظر جوابم .

شیعه شناسنامه ای
    اومدم اینجا
    که
    بدونم

13. صلوات ها 2

نوشته
    27
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    177

دوستان عزیز من منتظر جوابم .

جواب دادن به یه سوال ساده انقدر سخته

شیعه شناسنامه ای
    اومدم اینجا
    که
    بدونم

15. صلوات ها 3

علاقه
    این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
    نوشته
    2,130
    حضور
    2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    197
    صلوات
    13520

سلام

دوست بزرگوار کمی تحمل بفرمایید ، تعداد سوالاتی که در انجمن مطرح شده زیاده واسه همین کمی طول میکشه تا پاسختون رو دریافت کنید

پیروز باشید

التماس دعا دارم

اگه توی مدت محدودی که در خدمتتون بودم، کوتاهی، بدی، توهین و یا ... کردم
    شما به بزرگی خودتون ببخشید و حلال کنید
    بعضی مواقع آدم لبریز می شه و نمی دونه چی کار می کنه و چی می گه
    شما ببخشید :)

17. صلوات ها 4

علاقه
    مقدسات , مطالعه , شکلات و بستنی و لواشک
    نوشته
    1,034
    حضور
    2 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    3
    گالری
    51
    صلوات
    9068

سلام

به اسک دین خوش آمدید

تا آمدن کارشناسان محترم لطفا صبور باشید

شاید تاپیک ها ی زیر هم بتونه کمکتون کنه

وای به حال کم فروشان

علی یارتان

19. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

سلام و ممنون عجب از کی تا به حال درآمد حاصله از کم فروشی حلال شده؟!! از شرایط معامله سالم اطلاع طرفین از موضوع مورد معامله و تعیین قیمت متناسب با اون کالا یا خدمت است. خوب من نوشابه خانواده رو به نیت 1000 سی سی نوشابه به قیمت 1000 تومان میخرم و به این شرایط راضی هستم نه به 900 و اندی سی سی نوشابه با همان قیمت 1000 تومان . یعنی شرایط کالا و یا خدمت مورد معامله قبل از خرید با شرایط بعد از خرید باید یکسان باشه. یا باید نخرم که نشدنی است ( البته بدون خوردن نوشابه هم میتوان زنده بود ولی میدانید که اکثر کالاها به این روز دچار شده اند.) و یا باید از شرکتی دیگه بخرم که متاسفانه همانطور که گفتم تمام شرکتهای نوشابه سازی در اقدامی هماهنگ و جهادی !!! این تخلف رو مرتکب شده اند. شاید درآمد کارمندان و کارگران جزء و بی اطلاع و بی گناه پاک باشه که اونهم بر اثر کاری که انجام میدند ولی هرگز درآمد مدیران و مسببین این تخلف پاک و حلال نیست . اونوقت میگیم چرا وضع جامعه مون اینطوره . خوب اینهمه لقمه حروم و شبهه ناک کار خودشو میکنه. متن استفتائات و رسائل همیشه گویا نیستند. کارشناسان عزیز لطفا" از خودتون مایه بذارید . موفق باشید.
    با عرض سلام مجدد و احترام خدمت جناب 2012 گرامی و تشکر از اظهار نظر شما

حکم شرعی همانی است که عرض شد یعنی درآمد این افراد اشکالی ندارد و حلال است . اگر مشتری به معامله یاد شده ، راضی نباشد می تواند فسخ کند و حق فسخ دارد . اما معامله فی نفسه صحیح است .

اگر در صحت پاسخ ما تردید دارید می توانید از دفتر مرجع تان پرسش فرمایید .

همیشه سالم و موفق باشید

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری