بنی اسرائیل

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بنی اسرائیل

سلام :Gol:
چرا قوم بنی اسرائیل با این همه لجاجت و عنادی که داشتند و دارند در قران به عنوان قوم برتر معرفی شده اند؟ :Moteajeb!:

fateme69_sh;182849 نوشت:
سلام :gol:
چرا قوم بنی اسرائیل با این همه لجاجت و عنادی که داشتند و دارند در قران به عنوان قوم برتر معرفی شده اند؟ :moteajeb!:

[="darkgreen"]مَثَلُ الَّذِینَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ یحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ یحْمِلُ أَسْفَارًا بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِینَ كَذَّبُوا بِآیاتِ اللَّهِ وَاللَّهُ لَا یهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ«الجمعة/5»
مثل کسانی که [عمل به] تورات بر آنان بار شد [و بدان مکلف گردیدند] آنگاه آن را به کار نبستند همچون مثل خری است که کتابهایی را برپشت می‏کشد [وه] چه زشت است وصف آن قومی که آیات خدا را به دروغ گرفتند و خدا مردم ستمگر را راه نمی‏نماید
[/]

با سلام

همانطور که جناب بهلول گرامی نوشتند چونکه خدای سبحان با هیچکس تعارف ندارد وملاکش فقط تقوا است هر قوم ونژادی در زمان خودش اگر مطیع خدای سبحان باشد افضل است اگر هم نافرمانی کند از حمار هم پست تر .

جالب است که یهودیان خودشان در عهدین اقرار دارند که خدای سبحان قومی دیگر را جایگزین یهود میکند :

روميان 9-25 يهود قوم خدا نيستند بواسطه گناهانشان وغير يهود نجات خواهند يافت.

چون ظاهر شريعت را چسبيدند وايمان نداشتند و خداي متعال فرمود كه نام من بوسيله مردم غير يهود در سراسر جهان مورد احترام قرارميگيرد...ولي شما نام مرا بي حرمت ميسازيد . ملاكي 1-11

اشعيا گفت : خداوند فرمايد كسانيكه طالب من نبودند مرا يافتند وبه كسانيكه مرا نطلبيدند ظاهر گرديدم اما من همه روز دستانم را دراز كردم بسوي قومي مخالف وعصيانگر بني اسرائيل ! روميان 10-20

ممنونم ولی من هنوز جواب سوالمو نگرفتم :Gig:

fateme69_sh;183036 نوشت:
ممنونم ولی من هنوز جواب سوالمو نگرفتم :gig:

یا بَنِی إِسْرَائِیلَ اذْكُرُوا نِعْمَتِی الَّتِی أَنْعَمْتُ عَلَیكُمْ وَأَنِّی فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِینَ«البقرة/122»
ای فرزندان اسرائیل نعمتم را که بر شما ارزانی داشتم و اینکه شما را بر جهانیان برتری دادم یاد کنید

سلام

در این ایه خداوند به بنی اسرائیل میفرماید به یاد بیاورید نعمتی را که به شما ارزانی داشتم و شما را به وسیله ان بر جهانیان برتری دادم نعمت خداوند بر بنی اسرائیل که انان را بر دیگران برتری میداد در واقع تورات بود و وقتی که انرا پشت سر انداختند دیگر بر دیگران برتری ندارند و در واقع چون خری میمانند که بار کتاب دارد و لذت خداوند به همین واسطه انان را مغضوب نمود مگر در نماز نمیخوانید غیر مغضوب علیهم این چه برتری است که مغضوب واقع شده اند برتری زمانی بود که به فرامین خداوند گوش فرا میدادند نه اینکه نافرمانی کنند .

fateme69_sh;182849 نوشت:
سلام :gol:
چرا قوم بنی اسرائیل با این همه لجاجت و عنادی که داشتند و دارند در قران به عنوان قوم برتر معرفی شده اند؟ :moteajeb!:

با سلام

شايد بعضى تصور كنند كه منظور از" فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعالَمِينَ" اين باشد كه آنها را بر تمام جهانيان در تمام ادوار برترى بخشيده است. ولى با توجه به ساير آيات قرآن روشن مى‏شود كه مقصود برترى آنها نسبت به افراد محيط و عصر خودشان است زيرا در قرآن مى‏خوانيم" كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ ..." شما (مسلمانان) بهترين امتى بوديد كه براى نفع انسانها آفريده شده‏ايد" (آل عمران آيه 110).

در جاى ديگر در باره بنى اسرائيل مى‏خوانيم" وَ أَوْرَثْنَا الْقَوْمَ الَّذِينَ كانُوا يُسْتَضْعَفُونَ مَشارِقَ الْأَرْضِ وَ مَغارِبَهَا" ما اين مستضعفان را وارث مشرق و مغرب زمين كرديم" (سوره اعراف آيه 137) روشن است كه بنى اسرائيل در آن زمان وارث تمام جهان نشدند پس مقصود اين است كه وارث شرق و غرب منطقه خودشان گشتند بنا بر اين فضيلت آنها بر جهانيان نيز برترى نسبت به افراد همان محيط است.(تفسير نمونه، ج‏1، ص: 221)

متأسفانه يهود از اين تفضيل بهره‏بردارى نكردند، با موسى مخالفتها نمودند پس از رفتن موسى به كوه طور، گوساله‏پرستى آغاز كردند، قرآن مى‏خواهد بگويد، اين كه قرآن موضوع تفضيل را برخ آنها مى‏كشد چنان كه در گذشته وسيله هدايت را براى شما فراهم كرديم و با آن برترى يافتيد الان
نيز با پيامبر اسلام وسيله هدايت فراهم شده است به او ايمان بياوريد.(تفسير أحسن الحديث، ج‏1، ص: 123)

موضوع قفل شده است