نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: بنظر شما علت انحراف دختروپسرای ما از دستورات دینیمون ب

رأی دهندگان
114. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • عمل نکردن افراد مذهبی جامعه به دستورات دینی

38 33.33%
  • فیلم های سینمایی وتلویزیونی ایرانی

20 17.54%
  • بها ندادن به ارزشهای دینی در جامعه

31 27.19%
  • عدم توجه خانواده ها به مسایل دینی

40 35.09%
  • کم کاری انواع رسانه در تبلیغ ابعاد مختلف دین اسلام

31 27.19%
  • ازادی بیش از حد به نسل جوان

9 7.89%
  • محدود کردن ازادی جوانان

13 11.40%
  • ماهواره ها

35 30.70%
  • محیط دانشگاه واساتید

21 18.42%
  • طرز برخورد افراد جامعه

23 20.18%
  • بها ندادن به ارزشهای دینی در کتب درسی

18 15.79%
  • هجوم افراد ترسو بیسواد زیر پرجم دین

30 26.32%
  • باور نداشتن به معادو قیامت وسنجش اعمال

14 12.28%
  • شرایط بد اقتصادی وتاخیر در ازدواج

41 35.96%
  • همه موارد

37 32.46%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
صفحه 1 از 36 123112131 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا اکثر جوونای ما دارن از دستورهای دینی‌ منحرف میشن؟!! چاره چیه؟؟؟؟؟؟

علاقه
    حدیث .زبان خارجه. مسافرت
    نوشته
    77
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    428

تعجب چرا اکثر جوونای ما دارن از دستورهای دینی‌ منحرف میشن؟!! چاره چیه؟؟؟؟؟؟

سلام با توجه به اینکه ایران از هرسو مورد تهاجم کشورای غربی قرار گرفته واز طرفی دیگه اسلام دین برتر دنیاست ولی متاسفانه جوونای ما انگار قریب به اتفاقشون دارن از دستورات دینیمون واز هویت خودشون دور میشن واسلام داره روز به روز کمرنگ تر میشه تا جایی که اگه کسی نماز بخونه یا غیبت نکنه وحجابشو رعایت کنه بهش میگن امل یا مامانی یا القابی از این دست. من وظیفه خودم دونستم تا با هم فکری دوستان این مساله رو ریشه یابی کنیم وواسش راه حل پیدا کنیم. خواهش میکنم نظر بدید...
    سلام علی ال یاسین.یامهدی ادرکنی

2. صلوات ها 36

3.  

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

سلام علیکم

اگر جامعه ما سراسر همین جوانانی بود که شما میفرمائید ( که ای کاش اینطور بود ) بنده به شخصه این جامعه را بدون مشکل اعتقادی میدانستم چراکه درست است جوانان در انظار خطا میکنند ولی در عوض نفس های سالمی دارند.

اگر مشکلی هست آنرا باید در جای دیگری جستجو کرد.

یاحق
    علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

5. صلوات ها 19

علاقه
    حدیث .زبان خارجه. مسافرت
    نوشته
    77
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    428

نقل قول نوشته اصلی توسط bina88 نمایش پست ها

سلام علیکم

اگر جامعه ما سراسر همین جوانانی بود که شما میفرمائید ( که ای کاش اینطور بود ) بنده به شخصه این جامعه را بدون مشکل اعتقادی میدانستم چراکه درست است جوانان در انظار خطا میکنند ولی در عوض نفس های سالمی دارند.

اگر مشکلی هست آنرا باید در جای دیگری جستجو کرد.

یاحق
    سلام.خیلی ممنون ازشما که به اینجا اومدید ونظر دادید.اما من منظور شما رو اصلا متوجه نشدم این تاپیک رو گذاشتم که با همفکری مابقی دوستان این مشکل ریشه یابی بشه.اینکه میفرمایید اگر مشکلی هست باید ریشه یابی بشه خب بنظر شما باید کجا ریشه یابی بشه؟چراباید جوونای ما که نفس سالم دارن در انظارودر خفا همه جور خطایی بکنن؟ما قصد ایجاد مدینه فاضله رو نداریم ولی همین کارا راه رو باز کرده که به پیغمبر ما داره توهین میشه وکتاب اسمونیمون به اتیش کشیده میشه.چون کشورای بیگانه چیزی از اجرای قران رو به وضوح تو جامعه ما نمیبینن . لازم به ذکر هستش که من گفتم اکثرجوانان ما نه سراسر جامعه ما.که با این وضعیتی که داره پیش میره همه گیر داره میشه.
    باتشکر

7. صلوات ها 15

علاقه
    مطالعه و تحقیق در زمینه های فرهنگ، رسانه، روانشناسی جم
    نوشته
    244
    حضور
    3 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    1
    گالری
    11
    صلوات
    1134

نقل قول نوشته اصلی توسط ال یس نمایش پست ها
    چراکثر جوونای ما دارن از دستورات دینیمون منحرف میشن؟؟چاره چیه؟؟؟؟؟؟
    با سلام و تشکر از ال یس به خاطر موضوع مهمی که مطرح کردند.

این از مسائل روز جامعه ماست که ذهن خیلی از دینداران رو به خودش مشغول کرده و افراد در سطوح مختلف نظرات متفاوتی دارند و راه های مختلفی رو پیشنهاد میکنند. اما این که چرا این وضعیت پیش اومده به هیچ وجه نباید تک بعدی به قضیه نگاه بشه. عوامل مهمی در داخل و خارج از کشور باعث به وجود آمدن شرایط این چنین در جامعه ما شده که بخشی از اون در اختیار ما بوده و میتونستیم براش چاره اندیشی کنیم و بخشی نه. ما در دوران دشواری زندگی میکنیم که زیر هجمه همه جانبه تبلیغاتی به هویت دین ملی مان قرار گرفته ایم. غربیها خصوصاً در طول تاریخ معاصر کشور ما دشمنی خودشون رو با مردم کشور ما به اثبات رسوندن که از بعد از انقلاب این دشمنی به صورت دشمنی با هویت دینی مردم درآمده است. البته این مسئله به هیچ وجه قصور مسئولین ما رو توجیه نمیکنه ولی من فعلاً با این قسمتش کاری ندارم.

من شما رو توجه میدم به اتفاقاتی که در همین روزها در کشورهای عربی در حال رخ دادن است. اونجا شور اسلامی انقلابی بالا گرفته در حالی که سالهاست که غربیها دارن روی هویت اسلامی اونها کار می کنند و هنوز هم چندین شبکه ماهواره ای فیلم های هالیوودی را با کیفیت بالا برای کشورهای عربی پخش میکنه. اما اونها تو این طوفان غربی زدگی، هویت اسلامی خودشون را حفظ و بلکه احیا کردند. کاری که به نظر میرسه ما نتونستیم به درستی از پسش بر بیایم. چرا؟ چه تفاوتی بین ما و اونها هست؛ شاید جواب این سؤال ما رو به حقیقت موضوع نزدکتر کنه.

به هر حال این مسئله دلایل عدیده تاریخی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی داره که باید کتابها در موردش نوشته بشه ولی به هر حال از دو دیدگاه کلی عوامل داخلی و خارجی و نسبت این دو باهم این مسئله قابل بررسی است.

ویرایش توسط ضرب المثل : ۱۳۹۰/۱۱/۰۲ در ساعت ۱۵:۵۵
    خداوند نزدیکتر از انسان به او و دورترین از ذهن اوست.

9. صلوات ها 16

علاقه
    نقاشی و نویسندگی
    نوشته
    696
    حضور
    62 روز 3 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1608

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

اولین مشکلی که من فهمیدم تا حالا که مربوط به خود افراد هست نه جامعه این است که این جوانان با اینکه به خدا اعتقاد دارند ولی به شیطان خیر ! ...کافیست که براشون بگیم که شیطان در این کارا مارو تحریک می کنه ...شیطان و اجنه و .... آن وقت هست که این جوانان ما به ما می خندند و می گویند که ما بچه کوچولو نیستیم که بیایی با این حرفا مارو بترسونی که مثلا گناه نکنیم !

گناه مثلا رعایت نکردن حجاب ، اینکه با لباس های بد در عروسی ها و جشن تولد ها و خیابون و .... در نظر جوانان ما گناه محسوب نمی شوند بلکه یک کار خوب ، چون که این اعمال را از فرهنگ غربی دیده اند .

در اصل به این شکله ... جوانان ما از غربی ها یه چیزایی می بینند ، بعد بر می گردند به فرهنگ خودمون و مراجع ما و افرادی که دین را ترویج می دهند را می بینند و با بعضی مسائل سیاسی قاطی می کنند و می گویند این است اسلام ؟ بریزش دور ! بریم عشق و حال زندگی !

اما این افراد هرگز آدم نمی کشند ، با دوستانشون بی احترامی نمی کنند و همه ی کار های خوب را می کنند حتی من دیده ام که فردی نماز هم می خواند اما کار های بد از نظر جنسی انجام می دهد و می گوید که طبیعی هست و گناه نیست ! طرفدار این است که آزادی باید باشد می گوید که خدا رو نباید قاطی این موضوعا کرد ..!

بعضی از جوان های ما هم هستن که در کل به خدا هم فوحش می دهند و اعتقاد ندارند چه برسد به شیطان که این افراد باز همبه دو بخش هستند ، افراد خوب که می گویند خدایی نیست اما کار های خوب می کنند و افراد بد این گروه که می گویند خدا نیست و گناه پشت گناه می کنند !

ما افراد بسیار زیادی داریم با عقاید مختلف ...... هر فردی که گناه می کند عقاید مختلفی دارد با دیگر افراد .....! من به خدا اعتقاد دارم و دوستم هم دارد اما فرق بین من و او مثه فرق زمین تا آسمان هست ! ..... خیلی مشکلات زیادی داریم که اصلی ترینش به جامعه خودمان بر می گردد .

سه مشکلی که واضح است :

1- ترویج دین اسلامی ما در ایران بیشتر اوقات به دست افراد نادرستی می افتد و بد ترویج می شود !

2- مشکلات اقتصادی و سیاسی ای که هم اکنون در ایران اوج گرفته تصورات جوانان مارا عوض می کند به دولت و چون دولت هم با نام اسلام بعضی کار های اشتباه می کند ، به اسلام هم بد بین می شوند

3- باور نداشتن جن ، شیطان ، ماورالطبیعت یکی از مشکلات شخصیتی افراد ماست !

این ها مشکلات ما هستند و نباید همه ی این رفتار ها را بنا بر غربی ها و ... بگذاریم بلکه هشتاد درصد مربوط به خود دولت ایران است ! ... این همه فضا های خوب در شمال و بقیه جاهای کشور داریم و این همه مکان های تاریخی داریم اما آیا دولت ایران این مکان ها را به درستی تمیز و معرفی کرده است که ما به آنجا برویم و توریست به کشور بیاید و به اقتصاد کشور و معروفیت کشور کمک شود ؟
    آیا رفتار بیشتر افراد مذهبی با دختران بدحجاب ما درست است ؟ باید بزنیمشون و فوحش بدهیم ؟ آیا پیامبر (ص) این کار را می کرد ؟؟ ناسزا می گفت و می زدشون که چرا حجاب رعایت نکردی ؟ آیا امام ها و پیامبر های قبلی این کار هارا می کردند ؟ خیر !

بیشتر مشکل ما به عکس های مبتذل و کانال های مزخرف و ماهواره و تبلیغات غربی نیست .....! این مشکلات بسیاز کوچیک هستند و مربوط به کل دنیا هست نه فقط ایران .....مشکل اصلی ما بر می گردد به خود دولت و جامعه ایرانی که به خاطر یک سری دلایل که این جا جای گفتنش نیست ، دارد اسلام را خراب می کند !

مشکل اصلی بد ترویج کردن دین اسلام است

وقتی یه نفر که حتی سبک های موسیقی را نمی دوند و می آید و می گوید که تمامی موسیقی ها حرامه به غیر از مثلا فلانی ..... این خشم موسیقی دان ها و افراد عشق موسیقی را بر می انگیزد و نظر اونارو بر آخوند ها بر می گرداند !

اقایون و خانوم ها الگو بودن برای 78 میلیون نفر ایران و بعد برای تمامی مسلمان های جهان بسیار سخت هست و باید به دست افراد بسیار حرفه ای داده شود و افراد معتقد که خشک و افراطی نیستند !
    اگر دقت کنید برای دین مسیحیت هم همین بلا سرش آمد ...با نام مسیح کار های اشتباه می کردند !

پیشنهاد برای رفع مشکل :

به نظر من دولت ایران باید در قدم اول یک آمار بگیرد از اینکه عقاید مردم چیست ، افراد کشور ایران به چه چیز هایی اعتقاد دارند ، می تواند در اینترنت که جامعه مجازی جهانی است این کار را بکند ....یک سایت باز کند و بعد قوانینی بگذارد و بعد بگوید که مردم بیایند با نام اصلیشان نظرشان را بگویند تا افراد مذهبی و دولتی ما بفهمند که با چه افرادی در ایران طرف هستند !

خب بنده نظرم را گفتم ...حال نظر ها و پیشنهاد ها را بگویید که بحث جریان بگیرد ! ممنون
    ویرایش توسط Kamran : ۱۳۹۰/۱۱/۰۲ در ساعت ۱۶:۳۰

11. صلوات ها 23

علاقه
    تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

با سلام و احترام

به نظر من از مهم ترين عوامل انحراف جوانان از دين شخصيت‌زدگي و جمعيت‌زدگي هست.

شخصيت‌زدگي،
    به اين معنا كه فردي رو به عنوان پير، مرشد، استاد به طور مطلق قبول مي كنند! و هر چي گفت قبول مي كنند! و ميشن مريد اون شخص!

در حالي كه در آموزه هاي ديني معصومين عليهم السلام به ما دستور دادند:

قال الصادق علیه السلام :
    ایاک ان تنصب رجلا دون الحجة و تصدقه فی کل ما قال ؛
    بپرهیز از اینکه کسی را (جز حجت معصوم الهی) بدون ‏دليل پیشوا و رهبر خود دانى و او را در هر چه می گويد، تصديق كنى.

قال الصادق عليه السلام
    مَن دَخَلَ فی هذا الدّینِ بالرّجالِ اَخرَجَهُ مِنهُ الرّجال کَما ادخُلُوه فیهِ وَ مَن دَخَلَ فیهِ بِالکِتابِ وَالسُّنة زالَتِ الجِبال قبل اَن یَزول.
    هر کس به اعتبار شخصیت ها وارد دین شود ، به خاطر همین شخصیت ها روزی از دین خارج می شود . اما کسی که به اعتبار کتاب خدا و سنت رسول اکرم و(و ائمه معصومین علیهم السلام) داخل دین شود ، کوه ها از جا کنده می شود ولی تزلزلی در شخص وارد نمی شود.

امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند :
    ان دین الله لایعرف بالرجال بل بآیه الحق، فاعرف الحق تعرف اهله؛
    همانا دین خدا را نمی شود به وسیله ی شخصیت ها شناخت ، بلکه بلکه شناخت آن با نشانه ها و آیات حق است . پس اول حق را بشناسید سپس اهل حق را خواهید شناخت .

راه شناخت حق هم به وسيله ي دو حجت الهي ميسر هست كه امام کاظم (عليه السلام) به هشام بن الحكم اين دو حجت را معرفي مي كنند و می فرمایند:

«يَا هِشَامُ إِنَّ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حُجَّتَيْنِ حُجَّةً ظَاهِرَةً وَ حُجَّةً بَاطِنَةً فَأَمَّا الظَّاهِرَةُ فَالرُّسُلُ وَ الْأَنْبِيَاءُ وَ الْأَئِمَّةُ ع وَ أَمَّا الْبَاطِنَةُ فَالْعُقُول‏»

اى هشام ! خداوند بر تمامي مردم دو حجت قرار داده است: يكى حجت ظاهرى و ديگرى حجت باطنى؛ اما حجت ظاهرى همان رسولان و پيامبران هستند و اما حجت باطنى عقلهاى مردمان است. / کافی ، ج 1 ، ص 16

در مورد جمعيت زدگي هم ان شاءالله بعدا توضيح مختصري ميدم.

موفق باشيد

امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

13. صلوات ها 21

علاقه
    حدیث .زبان خارجه. مسافرت
    نوشته
    77
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    428

سلام از همگی ممنون که نظرات کارساز میدی:ازسرکار اذربانو جناب کامران جناب ضرب المثل عزیز .خب بله جامعه ما هم خیلی مقصره مثلا برگردیم به دومین جایی که بعداز خانواده وارد اونجا میشیم:مدرسه.وقتی که اولین بار وارد مدرسه شدیم خوندیم خداخوبه باید نمازبخونیم لباس وجای نمازگزار باید پاک ومطهرباشه و...ولی همین که وارد نماز خونه میشیم اولا یه محیط بسیار کوچیک وکثیف نظرتوجلب میکنه بعد پوی تعفن پای دانش اموزا بعدنبودن وسایل سرمایشی وگرمایشی مناسب...حالا نتیجه چی میشه؟؟این میشه که اونجامیشه استراحتگاه دانش اموزا تو وقتای بیکاریشون.هیچی به هیچی.مدیرو مدرس اصلا توجه نمیکنن که چی به سر اعتقادات دانش اموز اوردن اون لحظه وخشت اول چون نهد معمار کج تا ثریامیرود دیوارکج..واقعا الان که دارم این چیزا رو تایپ میکنم دارم فکر میکنم کجاها دیگه داره کم کاری میشه که هرجااسم اسلام وبچه مذهبیا میاد بهمون نیش خند میزنن.توروخدا بیایید بیشتر متمرکز بشیم..بیایید یواش یواش وقدم به قدم ریشه یابی کنیم.یعنی از ابتدای ورود به اجتماع.نظرتون چیه؟؟من میخوام به نتیجه برسیم انشاءالله

15. صلوات ها 18

علاقه
    مطالعه و تحقیق در زمینه های فرهنگ، رسانه، روانشناسی جم
    نوشته
    244
    حضور
    3 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    1
    گالری
    11
    صلوات
    1134

من هم از دوستان تشکر میکنم، این مسئله علاوه بر این که باید خوب توصیف بشه یعنی بدونیم جوانهای امروزی چطور با دین برخورد می کنند و چه برداشتی از اون دارند، باید تبیین و ریشه یابی بشه. مثلاً سرکار آذربانو به درستی به دو مورد جمعیت زدگی و شخصیت زدگی اشاره کردند که توصیف خوبی از دلایل این امر است ولی اینها خودشون معلول علتهای دیگه ای هستند.

ما باید بدونیم چرا عده زیادی از جوانهای امروز ما دین گریز شدند؟ مگر جوانهای نسل قبل همانهایی نبودند که با اشتیاق به جبهه ها میرفتند و مگر همینها پدران جوانان امروز ما نیستند؟ چه اتفاقی در این سالها افتاده است؟

خداوند نزدیکتر از انسان به او و دورترین از ذهن اوست.

17. صلوات ها 14

علاقه
    حدیث .زبان خارجه. مسافرت
    نوشته
    77
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    428

احسنت منم دنبال ریشه وعلتم ولی به تنهایی نمیشه علت رو پیدا کرد. شاید یکی از همین علت ها این باشه که افرادی که به علت بی عرضگی از همه جا طرد میشن میان زیر پرچم دین وخودشونو تبرئه میکنن.خب کی میاد با این افراد هم عقیده بشه. اینم میذارن به حساب دین.بطورمثال چرا داخل تیم های پزشکیه قدر کشورمون ما انجمن های دینی تشکیل ندادیم؟ یا بقول جناب کامران ایران ما این همه مناطق ومناظر دیدنی داره چرا اوقات تفریح سالم جوونای ما اونجا نباشه. ترکیه وقتی یه سریالی قراره پخش کنه اینقدر داخل اون فیلم مناطق دیدنی وجذاب میذاره که عده ای چنان شیفته میشن که حداقل یک بار به اونجا سفرمیکنن با کلی هزینه وبرخور بایه فرهنگ وعوارض وعواقبش این ها همه مقدمه میشن واسه انحراف جوونا.واین درصورتیه که ایران هزار بار از ترکیه زیباتره ولی ایران وعده ای از مسئولان عرضه ندارن جوونا رو جذب وشیفته ایران و اعتقاداتش کنن .اینا همه مقدمه ان که دختر پسرای ما منحرف شن...ولی میتونه یکی از دلالیش باشه. الان دارم از اخبار میشنوم که زینب ویوسف اسامی پرطرفدار ترکیه است ...ترکیه داره کلید اسرار میسازه ولائیکیه وایران داره فیلم های سینمایی چرت روابط ازاد دخترو پیر رو میسازه وهمش عشق وعاشقی وسراسر کشک وادعا داره اسلامیه. خدایا خیلی دلم درد میکنه از این همه بی فکری...به کی بگم ..

19. صلوات ها 12

علاقه
    ,traveling,islam
    نوشته
    35
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    118

مشکل امروز جامعه انقلابی ما

اخلاق مشکل ماست.
    امام خمینی میفرمایند اگر تهذیب نباشد علم توحید که بالاترین علمهاست مضرترین علم میشود.
    اگر ملا مهذب نباشد از فسادش از همه کس بیشتر است.
    قرآن هم بعد از اینکه به تعلیم علم کتاب و حکمت میپردازد تهذیب را در آن مهم میشمارد.

مشکلات ما از بی تقواییست. اختلاص.
    بی قانونی, رشوه , دزدی , تجاوز , بی دینی , بی احترامی , بی دقتی در رفتار و احکام اخلاق.

استاد جوادی آملی در جلسه درس فلسفه به شرح مختضری از چکیده حرفهای علامه طباطبائی میپردازند که:

همه حکومتها سه قوه دارند.
    مقننه: قانون گذاری وقانون مردمسالاری وصع میکنند و در اسلام مردمسالاری دینی.
    مجریه : متشکل از دولت و حکومت و مردم برای اجرای صحیح قانون
    قضائیه : که تخلفات مردم و حکومت را قضاوت میکند.

اگر حکومت معصوم بود که سه قوه یکی بود در یک نفر.
    زیرا او از قدرت خود در قوه مقننه برای خود قانون وضع نمیکند و یا در قضائیه به نفع خود تمتم کند.

علامه طباطبایی میفرمایند این اوایل کار است و ضامن اجرا ندارد.اینها لازمند ولی کافی نیست.
    آنچه ضامن است اخلاق است نه ترس از زندان.
    شما برای هر پلیسی که نمیتوانید پلیس دیگری بگذارید و یا برای هر قاضی ,چه؟

مهمترین ضامن مساله اخلاق است.که این مرحله دوم است.
    در مجلس به نفع کسی قانون وضع نکند.
    برای واردات کالایی ماده واحده بیاورند.
    دیگران خبر ندارند بعد از واردات ماده واحده را حذف میکنند.

برای فرد فرد قوه قضائیه و مقننه اخلاق لازم است.
    برای قرد فرد قوه اجرائیه از مردم و دولت اخلاق لازم است.

تکته لطیف اینجاست که میفرمایند اخلاق هم کافی نیست. آنچه مهم است مساله توحید است.
    شما میبینید اگر بر فرض توحید نباشد اخلاق پایگاه علمی ندارد.
    بعضی میگویند ما اخلاق را دوست داریم عدالت را , خدمت به مردم را.

اگر فرضا بعد از مرگ خبری نباشد این چملات باعث زحمت است.
    چه داعیه ایست که خودمان را برای آسایش دیگران به زحمت بیاندازیم؟
    انسان عاقل که خودش را برای راحتی دیگران به زحمت میاندازد اگر با مردن پوسیدن است و پوست انداختن نیست و نابودی است این عقل مورد شماتت است.

اینجاست که بحث این است که توحید و عدل و روز حساب و میزان و این حفظ کردن و احسان کردن آنجا محاسبه میشود.
    یعنی توحید اصل است و اخلاق فرع است و سه قوه فرع در فرع.

در زمان حصرت ولی عصر هم سه قوه بدنه حکومت است و سایه افکن این قوا اخلاق است و سایه افکن اخلاق اعتقاد توحید.

اگر اخلاق به تمتمی تعاریف در جامعه ما کمرنگ است.
    اگر اخلاق در تمامی امورات ما فرع است.
    اگر مفهوم اخلاق از یاد ها رفته است.
    اگر وسایل رواج آن پراکنده است.
    اگر همت برای آن کمرنگ است.
    و اگر توحید و اعتقاد توحید هم یا به دلیل مصلحت یا جدا شدن دین از سیاست یا مسائل جناحی و قومی و خودخواهی هم همین وضعیت را دارد.
    اگر میدانیم با این وضعیت عزای این مردم سالاری را باید بگیریم.
    عزای مملکت و دین و اخلاق و توحید و خدا شناسی را بگیریم .
    شکی از مقصر دانستن فرد فرد ایرانیان و ما مردم تا حکومت و گهگاه حتی علمای واقعی نیست.

هر کس امکانات بیشتری دارد مقصر تر است.
    از قدرت تا مقام و پست و پول جایگاه تا زبان و عمل و حتی کسی که با پلک زدنی میتواند موثر باشد و نیست مقصر است.
    البته شرط موثر بودن شخص بر جای خود باقی است و تلاش هر کس هر چند بی نتیجه با تکیه بر علوم اخلاقی به عنوان یکی از جامعه مقدس و خداوند آنرا موثر میکند.

امروز دیر نیست اگر همزمان با عزا داری ها برای قرآن هم عزاداری کنیم.

روضه قرآن بگیریم و مداحی قرآن کنیم.

که ما در این کتاب اخلاق هم فروگداری کردیم.
    انشا ا.. همه و فرد فرد غیرتمندانه یک لحظه فکر و تا زمان ممکن این مهم را در زندگی جاری کنیم.

21. صلوات ها 11

صفحه 1 از 36 123112131 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)