خواستگاری دختر از پسر!!! (چه جوري به دختر خانم جواب منفي بدم؟)

تب‌های اولیه

31 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواستگاری دختر از پسر!!! (چه جوري به دختر خانم جواب منفي بدم؟)

سلام

آیا خواستگاری دختر از پسر خوبه ؟ (عجب زمونه ای شده :Moteajeb!:)

سلام :Gol:

به اسک دین خیلی خوش آمدید:Gol:

تاپیک های زیر را بررسی کنید

آيا خواستگاري دختر از پسر از لحاظ شرعي و عقلي درست است؟

آیا دختر می تواند به خواستگاری پسر برود؟

خواستگاری خانم از آقا(ی مداح)

سوالی بود در همون جا پیگیری کنید

لطفا قبل از ایجاد تاپیک جدید هم از جستجوگر سایت کمک بگیرید

علی یارتان:Gol:

f با سلام به نظر بنده هیچ اشکال شرعی و عرفی نداره/ این یک تمایلیست که به نوعی طرفین دارند نسبت به یکدیگر و اینکه هر کدام این رو زودتر نشون بده فکر نمیکنم اشکال باشه

با عرض سلام و خیرمقدم

به تمام دختران انجمن اکیداًٌ توصیه میکنم، این کار رو با هر مردی نکنن. چون اون مرد بیچاره به جای اینکه به پیشنهاد شما فکر کنه دچار بحران هویت میشه!
اون پیش خودش فکر میکنه مگه من چی از مردونگی کم داشتم که این خانم اومده پیشنهاد ازدواج بهم میده. یادتون باشد خوب یا بد، درست یا غلط، ابتکار عمل در خیلی امور خصوصاً خواستگاری و ازدواج در دست مردهاست.
پس خیلی احتیاط کنید.

با سلام و تشکر
در مورد این موضوع مطالب زیادی گفته و نوشته شده است اما به طور خلاصه می توان چنین پاسخ داد که به دلایل فرهنگی و گاهی دلایل روان شناختی زن از ابهت و وقار خاصی برخوردار است و معمولا مورد عشق و نیاز مرد قرار می گیرد و معمولا کمتر پیش می آید پسری دختری را بخواهد و از راهی این عشق و علاقه را ابراز نکند اما اگر دختری به پسری علاقه مند شد و این پیوند هم از همه جهات منطقی بود از طرفی این احساس دو طرفه بود به نظر می رسد از واسطه های امین برای شروع مراحل اولیه ازدواج اقدام شود بهتر است موفق باشید.

اميدوار;181247 نوشت:
د قرار می گیرد و معمولا کمتر پیش می آید پسری دختری را بخواهد و از راهی این عشق و علاقه را ابراز نکند اما اگر دختری به پسری علاقه مند شد و این پیوند هم از ه

اگر دختری پیشنهاد بده آیا میشه گفت اون خیلی بی عفته ؟
آیا ممکنه این پیشنهاد را به کس دیگه هم داده باشه یا بده ؟
اگر در مدت کوتاهی بعد آشنایی دید پسر خوبه درخواست ازدواج داد ، در این کمبود پسر و شوهر خوب ، آیا میشه گفت دختر زرنگ و موقعیت سنجیه ؟

رسم روزگار این هست که دختر میشینه خونه پسر میاد خواستگاری اونم کلی فلسفه داره هم بحث طبیعت جنس زن هست که بر اساس ناز و مرد نیاز و کلی مباحث روانشناسی که وقت توضیح نیست(امتحان دارم کلی عقبم)
اما خواستگاری ئختر از پسر دلیل بر چشم سفیدی یا زرنگی طرف نیست فقط خلاف عرف عمل کرده.
و می تونه دلایل زیادی برای کارش داشته باشه.اهدافش تو زندگی و شناخت از طرف مقابلش یا عشق و ..
در کل به نظر من جالب نیست مخصوصا اگه جواب نه بشنوه خیلی ضربه می خوره
خوذم غیر مستقیم پالس مثبت زیاد دریافت کردم اما چون مناسبم نبودن خودمو زدم به نفهمی یا غیر مستقیم فهموندم بیخیال ما شو
پارسال یک مورد مستقیم داشتم حتی می گفت اگه تو زندگی راضی نگهت نداشتم می تونی روم هبو بیاری(فکر کنم سرش خورده بود به جایی:khandeh!:) در ضمن طرف دختر ساده یا احساسی هم نبود.خیلی عاقل با فهم و شعور در ضمن طلبه هم بودن اما متاسفانه به دلایلی فکر کردم مناسب هم نیستیم خیلی منطقی بدون اینکه ناراحت بشه بهش فهموندم مناسب هم نیستیم.(نمی دونم شاید لگد زدیم به بختمون)
ولی خدا خیرش بده دچار کمبود اعتماد به نفس شده بودم :khandeh!:اعتماد به نفس داد بهم.
در کل برای اعتماد به نفس دادن به پسرها بد نیست هر از چند گاهی یه دختری ازشون خواستگاری کنه هههههههه:khandeh!::Kaf:

2 سوال دگه

1- اگر دختر خواستگاری کرد و پسر میخواد بهش جواب رد بده چطوری بهش بگه که که هم دختر قطع امید کنه هم اینکه تو روحیه اش تأ ثیر نزاره
2- اینجا کسی هست که دختر از پسر خواستگاری کزده باشه و کارشون به ازدواج کشیده باشه الان بیاد و تجربه خودشو اینجا بزاره :Gol:

من دختری رو نمیشناسم
ولی رفیق خودم پدر خانمشون، رفیق بنده رو توی مسجد دیده بودن و گفته بودن خیلی دوست دارم شما داماد بنده بشین رفیق بنده هم یه دفعه جا خورده بود :Moteajeb!: ولی وقتی با خانوادشون در میان گذاشتن ، رفتن به خواستگاری و بعد هم اتفاقا رفیقم از اون خانم خوشش آمد و با هم ازدواج کردن
هر چی قسمت باشه همون میشه

سلان عليكم.

اگه پسر روح بزرگي داشته باشه شايد لطمه اي به شخصيت خانوم وارد نشه ولي كاش اين كارو با يه واسطه ي خوب انجام شه..يا حداقل غيرمستقيم آقاپسر و از احساسشون آگاه كنن كه اونم بايد مراقب بود.

c_doost;181693 نوشت:
2
1- اگر دختر خواستگاری کرد و پسر میخواد بهش جواب رد بده چطوری بهش بگه که که هم دختر قطع امید کنه هم اینکه تو روحیه اش تأ ثیر نزاره

با سلام و احترام

چنين مشكلي براي يكي از نزديكان بنده بوجود اومده بود، كه حتي دختر خانم از ايشون بزرگتر هم بودند!

بنده مجبور شدم پادرميوني كنم و با دختر‌خانم در يك امامزاده قرار گذاشتم، و باهاشون خيلي محترمانه صحبت كردم و پيامدهاي منفي اين ازدواج رو عرض كردم، در آخر يك كتاب هم در اين زمينه بهشون هديه كردم و قضيه رو تموم كرديم.

البته هنوز هم گاهي مزاحم ميشن! منتهي كمتر پاسخ داده ميشه، و دختر خانم ديگه اميدي ندارن، چون ميدونن از طرف خانواده ي پسر پذيرفته نشدند.

البته به نظر من در اين موارد قاطعيت و مديريت صحيح مرد هم بسيار مهم هست.

ان‌شاءالله كارشناسان گرامي به زودي دقيقاً راهنمايي تون مي كنند.

ولی دوستان به نظرتون چه چیزی باعث میشه دختر از پسر خواستگاری کنه؟!!

c_doost;181693 نوشت:
2 سوال دیگه
1- اگر دختر خواستگاری کرد و پسر میخواد بهش جواب رد بده چطوری بهش بگه که که هم دختر قطع امید کنه هم اینکه تو روحیه اش تأ ثیر نزاره :gol:

در جواب این مسئله مطالبی هست که باید به سمع شما بزرگواران برسانم

در مورد نحوه خواستگارى و رفتن پسر یا دختر،‌ اسلام هیچ گونه دستور خاصى ندارد و مانند بسیارى از امور دیگر به خود مردم واگذار شده است. استاد مطهرى می‌گوید: این که از قدیم الایام مردان به عنوان خواستگارى نزد زنان مى رفته اند و از آن‌ها تقاضای همسرى مى کرده اند، از بزرگ ترین عوامل حفظ حیثیت و احترام زن بوده است.

طبیعت مرد را مظهر طلب و عشق و تقاضا آفریده است و زن را مظهر مطلوب بودن و معشوق بودن. طبیعت زن را گُل، و مرد را بلبل، زن را شمع و مرد را پروانه قرار داده است.

این یکى از تدابیر حکیمانه و شاهکارهاى خلقت است که در غریزه مرد نیاز و طلب و در غریزه زن ناز و جلوه قرار داده است و به نظر من خلاف حیثیت و احترام زن است که به دنبال مرد بدود.

براى مرد قابل تحمّل است که از زنى خواستگارى کند و جواب رد بشنود و آن گاه از زن دیگرى خواستگارى کند و جواب رد بشنود تا بالاخره زنى رضایت خود را به همسرى با او اعلام کند
اما براى زن که می‌خواهد محبوب و معشوق و مورد توجه و علاقه باشد و از قلب مرد سر در آورد تا بر سراسر وجود او حکومت کند، قابل تحمل و موافق غریزه نیست که مردى را به همسرى خود دعوت کند و احیاناً جواب رد بشنود و سراغ مرد دیگری رود».

استاد مطهری،‌ نظام حقوق زن در اسلام، ص 15.

just.God;181622 نوشت:

پارسال یک مورد مستقیم داشتم حتی می گفت اگه تو زندگی راضی نگهت نداشتم می تونی روم هبو بیاری(فکر کنم سرش خورده بود به جایی:khandeh!:) در ضمن طرف دختر ساده یا احساسی هم نبود.خیلی عاقل با فهم و شعور در ضمن طلبه هم بودن اما متاسفانه به دلایلی فکر کردم مناسب هم نیستیم خیلی منطقی بدون اینکه ناراحت بشه بهش فهموندم مناسب هم نیستیم.(نمی دونم شاید لگد زدیم به بختمون)
ولی خدا خیرش بده دچار کمبود اعتماد به نفس شده بودم :khandeh!:اعتماد به نفس داد بهم.
در کل برای اعتماد به نفس دادن به پسرها بد نیست هر از چند گاهی یه دختری ازشون خواستگاری کنه هههههههه:khandeh!::Kaf:

ای بابا!!!
حیف کردی که!!!!:Nishkhand:

البته دختر زرنگ هم خوبه هم بد!
خوبه! چون اگه حق با تو باشه، حق رو میده به تو
بده! چون اگه حق با اون باشه، نمیتونی چیزی بگی!!!:khandeh!:

آذر بانو;181741 نوشت:

چنين مشكلي براي يكي از نزديكان بنده بوجود اومده بود، كه حتي دختر خانم از ايشون بزرگتر هم بودند!

delete;181745 نوشت:
ولی دوستان به نظرتون چه چیزی باعث میشه دختر از پسر خواستگاری کنه؟!!

به نظر من تو این موردی که سرکار آذربانو بیان کردند و موارد این چنینی که دختر از پسر خواستگاری میکنه، آقا پسر از سر شیطنت به سمت دختری میره که شرایط خاصی داره، مثل این مورد که احتمالاً سن دختر بالا بوده. پسر به دختر نزدیک میشه یک رابطه صمیمانه ایجاد میشه و دختر که این احساس خطر رو میکنه که سنش داره بالا میره و شاید شوهر گیرش نیاد، این ریسک رو میکنه و به پسر پیشنهاد میده، که به احتمال زیاد پسر هم رد میکنه. کم پیش میاد دختری که خواستگارهای زیادی داره به یک پسر پیشنهاد ازدواج بده.

به نظر من تو این مورد هم دخترها قربانی اند.

آذر بانو;181741 نوشت:
سخ داده ميشه، و دختر خانم ديگه اميدي ندارن، چون ميدونن از طرف خانواده ي پ

در مورد قاطعیت و مدیریت صحیح مرد توضیح بدید
آیا مرد ضامن این می باشد که دختر ضربه روحی نخورد ؟

سلام

وقتي دختركوچكم را براي واكسن زدن مي بردم اول التماسم را كرد. نازش كردم، براش توضيح دادم ولي اصلا قبول نمي كرد براش اسباب بازي دلخواهش را خريدم كمي راضي شد و بعد دوباره با چشماني اشك بار بهم گفت بابا اگه من رو دوست داري؟ اگه خدا رو دوست داري؟ اگه
من دوستش داشتم ولي او باورم نمي‌كرد. هرچي بهش گفتم اون زمان نتونستم بهش بفهمونم كه اين كار به نفع خودش هست. بعد از زدن واكسن ازم دلخورشد و باهم قهر كرد.
بعد از سال‌ها آمد پريد توي بغلم و شروع كرد من را بوسيدن گفت باباجونم ممنون اون روز من را بردي واكسن زدي. تو مدرسه دوستي پيدا كردم اون به خاطر واكسن نزدن فلج شده.

زندگي ما پر است از انتظارات و آرزوها.
تنظيم انتظارات با امكانات و شرايط يكي از مهم ترين عوامل شادكامي است.
گاهي تنظيم به عهده خودمان است و زماني تنظيم با كمك ديگران است.
در واقع خانمي كه نمي داند چه مي‌كند و بر خواسته خود اصرار دارد بايد انتظاراتش تنظيم شود هرچند برايش كمي تلخ باشد، اما دل‌رحمي و قبول ازدواجي كه به جدايي ختم مي‌شود عين قساوت قلب است، هرچند كه دختر متوجه نشود.
اما به هرحال بايد مثل طبيب بود هم مرهم گذاشت و هم تيغ براي درمان كشيد.
برخي شيوه‌ها
1- مرسوم بود مي‌گفتند استخاره مي‌كنيم، استخاره دونوع است مصطلح و عام. يعني طلب خير از خدا( به هرحال مي‌شه با نوعي توريه او را رد كرد كه تو ذوقش هم نخورد.
2- ميشه گفت شرايط ازدواج رو ندارم.
3- ميشه گفتم والدين موافق نيستند من از فلان منطقه همسر بگيريم و نظر آنها برايم خيلي محترم است.
4- ميشه او را نزد مشاور ازدواج برد و در جلسه خصوصي داستان را براي مشاور گفت تا او كمك كند.
5- ميشه از واسطه‌اي خواست غيرمستقيم برخي از عيوب شما را برايش بزرگ جلوه دهد( مثلا او بسيار سخت گير است ولي ظاهري آرام دارد و...)
6- ميشه با سكوت ردش كرد( زياد توضيح و دليل آوردن مناسب نيست او را اميدوارتر مي كند)
7- پسر مي تواند با كنترل محرك زمينه رويارويي و مواجهه دختر با او را به كمترين حد برساند.
8- ميشه گفت ببخشيد كس ديگري تو زندگيم هست( دروغ هم نيست).
9- يكي از دانش جويان مي‌گفت وقتي ديدم چند دختر تو دانشگاه دنبالم هستند يه روز پاكت شيريني اي آوردم و در كلاس به دوستم گفتم تقسيم كند و سر بسته اعلام كند كه من كار خيري كردم( همه چيز تموم شد)

جمیعا سلام ( بگید علیک سلام )

آقا میون صحبتتون ما هم یه جایی رفتیم خواستگاری ، اما به عللی مقبول نیفتاد ... ینی در حقیقت هنوز تصمیم قطعی نگرفته بودم
ولی انگار اون بنده ی خدا خیلی راضی بود و میخواست . پدر شریفشون هم همین طور . بعد من توی رو دریوایسی گیر کردم تا یه سری مراحلم پیش رفتیم

تا اینکه بنا به توصیه بزرگترا من پا پس کشیدم و اینا ...
ولی این بندگان خدا خیلی شاکی شدن . پدرش کلی دیپلماسی کرد . بعد خودشم زنگ زد کلی با مامان صحبت کرد . بعدشم به واسطه مون زنگ زد و گفت چرا نمیخاد ...

این وسط من مونده بودم چیکار کنم . دوس نداشتم اینا رو از خودم برنجونم . کلی ذهنم مشغول بود . استرس داشتم اصلا تحت فشار بودم . مکافاتی داشتیم .

حالا به نظر شما آدم باید چیکار کنه ؟ آخه گاهی با صحبت راضی نمیشن ؟

سلام
فرهنگ، محيط و رسومات و نوع ارتباط و تعامل ابتدايي بسيار مهم است.
در برخي از فرهنگ ها خواستگاري پسر از دختر به اين معني تلقي مي‌شود كه خانواده پسر فكرشون را كرده اند و فقط آمده اند جواب بله را بگيرند به همين دليل خانواده دختر و دختر روي آنها حساب خاص باز مي‌كنند. معلومه در اين شرايط اگر پسر بكشه كنار تو ذوق شون مي‌خوره.
تمثيل
شما يه ماشين يا يه خونه داشته باشيدبراي فروش يه نفر با ذوق و شوق بياد ببينه بعد هم بگه نه نمي خوام چه قدر حالت گرفته ميشه.
بهتر است
قبل از رفتن به خواستگاري واقعا تحقيقات لازم به عمل بيايد به ويژه در فرهنگ هايي كه از آن صحبت شد.
دوم اين كه به محض آشنايي يا حتي قبل از رفتن به خواستگاري به طرف مقابل بفهمانيد كه شما نظر خاصي نداريد و قصدتان اين است كه بسنجيد ببينيد چه قدر با هم تفاهم و تناسب داريد.
به نظر من بايد با خانواده دختر خيلي حساب شده و روان شناسانه برخورد كرد نه زمخت و سنگين.

حامی;182563 نوشت:

در برخي از فرهنگ ها خواستگاري پسر از دختر به اين معني تلقي مي‌شود كه خانواده پسر فكرشون را كرده اند و فقط آمده اند جواب بله را بگيرند به همين دليل خانواده دختر و دختر روي آنها حساب خاص باز مي‌كنند. معلومه در اين شرايط اگر پسر بكشه كنار تو ذوق شون مي‌خوره.

سلام

ممنون اما این حرفتون رو قبول ندارم .
کی گفته خواستگاری رفتن به معنی تصمیم قطعیه ؟
چون اساسا همه میرن خواستگاری برای اینکه ببینند شرایط جور میشه یا نه ؟

اما سوال من اصلا این نبود . من میگم حالا اگه این وضع پیش اومد که طرف خیلی اصرار داره و حتما میخاد قضیه شکل بگیره باید چیکار کرد ؟ شاید شما متوجه منظور بنده نشدید . اخه آدم وقتی اینجوری با اصرار طرف دختر روبرو میشه و نمیخاد ادامه بده ، بد جوری گیر میکنه

موضوع مفيدي است
به نظر من اكر دختري خواستكاري كرد
بسر جوابي نبايد بده اكر به نظرش دختري خوبي بود تحقيق كنه
ولي بد زود جواب منفي را بده
دخترها عاطفي هستند و احتمال دارد اكر با دختر مدتي هم صحبت شويد و شما احتمال مي دهيد دخترمناسبي نباشد و بعد از اين مدت جواب منفي را بدهيد ناراحت شود

ولي اكر از همان اول جواب را بدهيد برايش راحت تر است همان جور كه دوستان جند راه كفت را استفاده كنيد
اسخاره بد بود يا خانواده ام راضي نيستند با كسي در زندكي ام است

اما اكر در ابتدا دختري خوبي به نظر رسيد تحقيق كنيد و اكر خواهري داشتيد از ايشان بخواهيد با او هم صحبت شود و شخصيت دختر را ببيند
و اكر خوب بود به خواستكاري برويد
اميدوارم طريقه فكرم و يا نظرم مورد استفاده شما دوست عزيز باشد
موفق باشيد
ياعلي
التماس دعا

این سوال را کارشناسان محترم پاسخ بدهند لطفا

آیا دختری که به راحتی به یک پسر پیشنهاد ازدواج می دهد میتونه همسر مناسبی باشه طوری که در همه شرایط با همسرش بسازه ؟
آیا دختری که به راحتی به یک پسر پیشنهاد ازدواج می دهد از کجا معلوم به یکی دیگر هم پیشنهاد نداده باشه یا بعد ازدواج ببینه اونی که فکر میکرده شوهرش اون نیست بعد دلش را نزنه

سلام من تو سندیت پیشنهاد حضرت خدیجه به پیامبر (ص)دچار تردید شدم چون منابع مختلف هستن ....کمک؟؟؟؟در مورد پیشنهاد دختر به پسر معتقدم ما ایرانییم و شرقی پسرای سرزمین ما هم همینطور هستن چون رسم بر این بوده که پسر پیشنهاد بده بعید میدونم پیشنهاد دختره تو مراحل بعدی موفقیتی براش حاصل کنه چون تا حالا هرکسی رو دیدم پیشنهاد داده بعدا سرکوفت خورده که آره کشته مرده ی من بودی من نمیخواستمت دلم به حالت سوخت و...البته این در مورد همه ی پسرا صدق نمیکنه...در مورد دخترا هم میتونم بگم اصولا احساسی عمل میکنن ولی اینکه یک دختر انقد جسارت داشته باشه بخودش اجازه پیشنهاد بده مطمئن باشید خیلی سختش بود و امکان اینکه باز این عمل تکرار کنه خیلی کمه چون غرور جزئی از ذات زن.
اگه اینجوری که فرمودین فکر کنیم دخترا هم باید در مورد پسرا این فکر داشته باشن که تا حالا به چند نفر پیشنهاد داده.آیا باز امکان تکرار هست یانه.
من پیشنهاد دختر به پسر به دلیل طرز تفکر حاکم بر جامعه مون قبول ندارم اگر شرایط جامعه غیر از شرایط فعلی بود مطمئنا دخترا رو تشویق میکردم اگر کسی را دوست دارند ابراز علاقه کنند.

به نظر من اگر این دید عوض بشه و فرهنگ عمومی جامعه ما قضیه پیشنهاد دختر خانم ها در خود حل کند و مرد ها هم حرف هایی که گفتن را نزنن و فکر خود را عوض کنند میتواند در پایین آمدن سن ازدواج و اینکه چون دختر داره پیشنهاد میده شاید دیگه بحث مالی و خیلی از مباحث این دستی را به جان بخره .
در حال حاضر اگر به پسری بگی برو ازدواج کن میگه خونه ماشین پول خرج عروسی و ....... و اینکه میگه هیچ دختری حاضر نیست که تا همه اینها را نداشته باشی زنت بشه از طرفی چون تو این دسته افراد ملاک مادی مثل ماشین و .... و جالب اینجاست این تفکر وجود دارد که با داشتن اینها ، خانم بله میگوید پا پیش نمیزارن .
اگر پیشنهاد از طرف خانم ها باشه یعنی آقا من تورو همینطوری که هستی قبول دارم پس میتونه باعث پایین اومدن سن ازدواج بشه

وحیده کواکبی;182613 نوشت:

بگم اصولا احساسی عمل میکنن ولی اینکه یک دختر انقد جسارت داشته باشه بخودش اجازه پیشنهاد بده مطمئن باشید خیلی سختش بود و امکان اینکه باز این عمل تکرار کنه خیلی کمه چون غرور جزئی از ذات زن
.

اگر ین پیشنهاد از سر عشق به پسر باشه میتونه پایه یک زندگی را محکمتر کنه ؟ اگر بعد ازدواج زن به این نتیجه برسه که این مرد اونی نیست که فکر میکرده با اینکه واقعا قبل ازدواج عاشقش بوده قضیه چطور میشه؟(لطفا کسی که روانشناسی زن ها را میداند این بحث را موشکافی کند )

محمدمصطفی;182571 نوشت:
نقل نوشته اصلی توسط : حامی در برخي از فرهنگ ها خواستگاري پسر از دختر به اين معني تلقي مي‌شود كه خانواده پسر فكرشون را كرده اند و فقط آمده اند جواب بله را بگيرند به همين دليل خانواده دختر و دختر روي آنها حساب خاص باز مي‌كنند. معلومه در اين شرايط اگر پسر بكشه كنار تو ذوق شون مي‌خوره.

سلام ممنون اما این حرفتون رو قبول ندارم . کی گفته خواستگاری رفتن به معنی تصمیم قطعیه ؟ چون اساسا همه میرن خواستگاری برای اینکه ببینند شرایط جور میشه یا نه ؟ اما سوال من اصلا این نبود . من میگم حالا اگه این وضع پیش اومد که طرف خیلی اصرار داره و حتما میخاد قضیه شکل بگیره باید چیکار کرد ؟ شاید شما متوجه منظور بنده نشدید . اخه آدم وقتی اینجوری با اصرار طرف دختر روبرو میشه و نمیخاد ادامه بده ، بد جوری گیر میکنه

سلام
قبول داشتن يا نداشتن شما فرهنگ هايي را كه از آن نام بردم تغيير نمي‌دهد من از خودم حرفي نزدم مي‌گويم برخي فرهنگ‌ها مثلا در بافت‌هاي كوچك و اقوام غالبا اين گونه است كه وقتي خانواده پسر مي‌رود خواستگاري تصور خانواده دختر و اقوام اين است كه خانواده پسر صد در صد مي‌خواهد كه گفتم براي رد اين تصور چه كنند.
قسمت آخر سئوال تان را هم قبلا مفصل پاسخ دادم لطفا رجوع كنيد.( در كل اصرار يا درخواست مستقيم يا غير مستقيم دختر نبايد منجر به ازدواج ناعاقلانه شود)

c_doost;182610 نوشت:
این سوال را کارشناسان محترم پاسخ بدهند لطفا آیا دختری که به راحتی به یک پسر پیشنهاد ازدواج می دهد میتونه همسر مناسبی باشه طوری که در همه شرایط با همسرش بسازه ؟
c_doost;182610 نوشت:

آیا دختری که به راحتی به یک پسر پیشنهاد ازدواج می دهد از کجا معلوم به یکی دیگر هم پیشنهاد نداده باشه یا بعد ازدواج ببینه اونی که فکر میکرده شوهرش اون نیست بعد دلش را نزنه

سلام
در بسياري از موارد در فرهنگ ما خواستگاري دختر از پسر محكوم به ناسازگاري، بدبيني، عدم پذيرش خانواده پسر، سركوفت خوردن دختر و ....مي‌شود و احتياط شرط عقل است. البته ممكن است موارد نادري هم باشد كه دختر خواستگاري كرده باشد و مشكلي هم پيش نيامده باشد.
بله سئوال دوم شما هم مثل خوره است براي مرد كه از كجا معلوم اين دختر اصلاً ارتباطش با مرد بيگانه اين قدر راحت نباشه( البته اگر پسر هم راحت سراغ دختر برود در بسياري موارد اين خوره بدبيني به جان دختر هم مي‌افتد)

c_doost;182621 نوشت:
اگر ین پیشنهاد از سر عشق به پسر باشه میتونه پایه یک زندگی را محکمتر کنه ؟ اگر بعد ازدواج زن به این نتیجه برسه که این مرد اونی نیست که فکر میکرده با اینکه واقعا قبل ازدواج عاشقش بوده قضیه چطور میشه؟(لطفا کسی که روانشناسی زن ها را میداند این بحث را موشکافی کند )

سلام
اين جا مشكل دوبرابر ميشه يعني از يك سو مرد به دليل فرهنگ رائج و مخالفت خانواده و حس بد خودش بعدا با دختر دچار مشگل مي شود از سويي هم دختر سر ناسازگاري مي‌گذارد كه اين هم سبب مي‌شود پسر در برداشت و بدبيني اش نسبت به دختر مصمم تر شود.

هشدار مهم

در مواردي مانند
1- خواستگاري حضرت خديجه از پيامبر - ص -
2- خواستگاري حضرت شعيب از موسي - ع - براي دخترانش.

يك نكته را بايد مد نظر بگيريم
1- حضرت محمد و موسي- عليهماالسلام- مانند ما انسان هاي معمولي نبودند كه كم ظرفيت باشند و بخواهند اين خواستگاري را مايه امتياز خود بدانند و بعد از ازدواج به دختر يا خانواده او سركوفت بزنند.
از سويي دينداري ، قداست و پاكي دختر و خانواده اش در حد اوج و ضرب المثل بوده است كه زمينه شبهه و بدبيني را مي‌بسته است.
بنابراين اين موارد را نبايد با خودمان مقايسه كنيم.
بله اگر شرايطي بود كه خانواده ها بسيار منطقي بودند و خانواده پسر و خود پسر ظرفيت بالايي داشت و واقعا ديندار بود و دختر و خانواده اش در دينداري شهرت داشتند. اين گونه خواستگاري كردن ها ضربه اي به جايي نمي زند و آسيبي نخواهد داشت

به نظرم نگاه جامع به سئوال شد
اما
اگر در خصوص اين تاپيك سئوال يا پيشنهادي بود با پيام خصوصي در خدمت شما خواهم بود.

موضوع قفل شده است