آیا گفتگو در مورد افراد مشهور غیبت محسوب می شود؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا گفتگو در مورد افراد مشهور غیبت محسوب می شود؟

آیا اگر در جمع در مورد یک بازیگر یا یک فوتبالیست با این مضمون که بازیگر خوبی نیست یا فوتبالیست خوبی نیست از بازی اش خوشم نمیاد صحبت کنیم
آیا این گونه گفتن ، غیبت محسوب میشود
لطفا توضیح بفرمایید

delete;180843 نوشت:
آیا اگر در جمع در مورد یک بازیگر یا یک فوتبالیست با این مضمون که بازیگر خوبی نیست یا فوتبالیست خوبی نیست از بازی اش خوشم نمیاد صحبت کنیم آیا این گونه گفتن ، غیبت محسوب میشود لطفا توضیح بفرمایید

با سلام و احترام

بطور كلى اگر پُشت سر شخصی، مطلبى گفته شود كه حقيقت دارد لكن اگر او مطلع شود ناراحت مى‌شود و اين مطلب به قصد تنقيص(عیب جویی)گفته مى‌شود يا نزد عرف تنقيص به حساب مى‌آيد، غيبت است و جايز نيست و صِرف مشهور بودن فرد، مجوّز غيبت نيست ولى گفتگو درباره خوبيهاى يک فرد حكم غيبت را ندارد، همچنين در مورد مشاوره نيز اطلاع دادن مانعى ندارد.(1)

برای اطلاع بیشتر مباحث تاپیک زیر را نیز مطالعه بفرمایید:
http://www.askdin.com/thread13654.html

(1)آیت الله خامنه ای ، استفتائات سایت معظم له پیرامون غیبت:
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

واستفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

اگر فردی غیبت کسی دیگری را کند که ما نمیشناسیم غیبت حساب نمیشود
ولی اگر بعدها آن کسی که پشت سرش غیبت میشده ببینیم و بشناسیم تکلیف غیبتهایی فردی که پشت سرش آن کس انجام میداده چه میشود
امیدوارم تونسته باشم مطلب رو برسونم

delete;181162 نوشت:
اگر فردی غیبت کسی دیگری را کند که ما نمیشناسیم غیبت حساب نمیشود ولی اگر بعدها آن کسی که پشت سرش غیبت میشده ببینیم و بشناسیم تکلیف غیبتهایی فردی که پشت سرش آن کس انجام میداده چه میشود امیدوارم تونسته باشم مطلب رو برسونم

با تشکر از سئوال مجدد شما جناب delete گرامی

در فرض سئوال شنونده غیبت وظیفه ای ندارد .

همیشه موفق باشید

سلام

غیبت از کارشناسان سایت به مدیر سایت جهت انتقاد (همان گونه که مدیر می گوید خصوصی مطرح نمایید)

گناه است؟

mkk1369;181470 نوشت:
غیبت از کارشناسان سایت به مدیر سایت جهت انتقاد (همان گونه که مدیر می گوید خصوصی مطرح نمایید) گناه است؟

با سلام و عرض تسلیت شهادت امام رضا(علیه السلام)

اگر درد دل و انتقاد نزد كسى باشد كه مى‌تواند مشكل را حل كند، اشكال ندارد.

آیت الله خامنه ای ، استفتائات سایت معظم له پیرامون غیبت:

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام خدمت شما کارشناس محترم

دیروز برادرم داشت یک آهنگ غیر مجاز گوش میداد بهش رفتم تذکر دادم و چندین بار گفتم که قطع کن و بالاخره قطع شد بعد لابه لای این کار نمیدونم یهو درباره خود اون خواننده (نه درباره خود آهنگ) یه چیزی مانند آدم لا ابالی و یا همچین چیزی گفتم با توجه به اینکه اینجا این آهنگ و آهنگ های دیگر این خواننده در سایت ها پخش هستش و علنی هستش آیا من که به خود اون خواننده این چیزو گفتم مرتکب تهمت یا غیبت شدم؟

با توجه به اینکه تا حالا عکسی از این خواننده ندیده ام و اینکه یک اسم مستعار هم برای خودش دارد و اکثرا با اون اسم مستعار میشناسن.

مرجع: آیت الله خامنه ای

سلام
متسفانه چون تاپیک های مربوط به سوالم قفل بودن مجبورم اینجا مطرحش کنم اگر ممکنه انتقالش بدید.
دوستی در یک شرکت کار میکنه. به تازگی یکی از رییس های اونجا اخراج شده، ارباب رجوع ها میان از این دوست میپرسن که فلانی چرا نیست و چرا اخراجش کردن. این دوست بهشون میگه که بخاطر مشکلات اخلاقی و مثلا کلاهبرداری اخراجش کردن... و برای اونا توضیح میده آیا این میشه مصداق غیبت؟‌خواهش میکنم دقیق جواب بدید... اینکه آبروی اون طرف برده میشه یا نه؟ آخه چاره ای نداره و وقتی ازش سوال میکنن باید جواب بده... چیکار کنه؟
این دوست الان عذاب وجدان گرفته که شاید میتونسته با این جمله که* ایشون دچار مشکلاتی شدن و اخراج شدن *‌ به دیگران توضیح بده اما الان پشیمونه که چرا مصداق مشکلات اون فرد رو برای دیگران بیان کرده... باید چیکار کنه؟‌ حقوقش حرام میشه؟ برای توبه باید چیکار کنه؟ از طرف اون آقا صدقه بده کافیه؟ اگر میشه هم از نظر اخلاقی و هم فقهی جواب بدید. ممنون

5858;634422 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام خدمت شما کارشناس محترم

دیروز برادرم داشت یک آهنگ غیر مجاز گوش میداد بهش رفتم تذکر دادم و چندین بار گفتم که قطع کن و بالاخره قطع شد بعد لابه لای این کار نمیدونم یهو درباره خود اون خواننده (نه درباره خود آهنگ) یه چیزی مانند آدم لا ابالی و یا همچین چیزی گفتم با توجه به اینکه اینجا این آهنگ و آهنگ های دیگر این خواننده در سایت ها پخش هستش و علنی هستش آیا من که به خود اون خواننده این چیزو گفتم مرتکب تهمت یا غیبت شدم؟

با توجه به اینکه تا حالا عکسی از این خواننده ندیده ام و اینکه یک اسم مستعار هم برای خودش دارد و اکثرا با اون اسم مستعار میشناسن.

مرجع: آیت الله خامنه ای

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ به استفتای زیر توجه نمایید:

س1: آيا غيبت شخص متجاهر به فسق جايز است؟
س2: ملاک تجاهر به فسق چيست؟
ج1) نسبت به صفتى كه تجاهر كرده، جايز است.
ج2) عرفى است

اگر درباره همان صفت آشکاری صحبت کردید که همه از آن اطلاع دارند اشکال ندارد و غیبت نیست.

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری به آدرس:

سوگل;634684 نوشت:
سلام
متسفانه چون تاپیک های مربوط به سوالم قفل بودن مجبورم اینجا مطرحش کنم اگر ممکنه انتقالش بدید.
دوستی در یک شرکت کار میکنه. به تازگی یکی از رییس های اونجا اخراج شده، ارباب رجوع ها میان از این دوست میپرسن که فلانی چرا نیست و چرا اخراجش کردن. این دوست بهشون میگه که بخاطر مشکلات اخلاقی و مثلا کلاهبرداری اخراجش کردن... و برای اونا توضیح میده آیا این میشه مصداق غیبت؟‌خواهش میکنم دقیق جواب بدید... اینکه آبروی اون طرف برده میشه یا نه؟ آخه چاره ای نداره و وقتی ازش سوال میکنن باید جواب بده... چیکار کنه؟
این دوست الان عذاب وجدان گرفته که شاید میتونسته با این جمله که* ایشون دچار مشکلاتی شدن و اخراج شدن *‌ به دیگران توضیح بده اما الان پشیمونه که چرا مصداق مشکلات اون فرد رو برای دیگران بیان کرده... باید چیکار کنه؟‌ حقوقش حرام میشه؟ برای توبه باید چیکار کنه؟ از طرف اون آقا صدقه بده کافیه؟ اگر میشه هم از نظر اخلاقی و هم فقهی جواب بدید. ممنون

با سلام و عرض ادب

از نظر شرعی درصورتی که گناهان آن فرد آشکارا و علنی نبوده است و دیگران از آن اطلاع نداشتند اما بیان می شد و درصورتی که طلب رضایت مفسده دارد باید از طرف آن فرد و برای خودش طلب استغفار نماید درهرحال حقوق گرفته شده درقبال کاری که در زمینه تخصصش انجام داده است حلال است.
از نظر اخلاقی می توانید از کارشناسان اخلاق بهره بگیرید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام

جسارتا ما از هر کسی بدی هاشو بگیم قطعا ناراحت میشه. اما...
مثلا فرض کنید من یه گروه سیاسی و افراد اون رو پیش دیگران با ذکر نامشون اشتباهاتشون رو ذکر می کنم (غالبا اشتباهاتی که باعث مشکلات در کشور شده اند و گاهی هم ارتباط با زندگی خصوصی اونها پیدا می کنه مثل رشوه گرفتن از شرکت های خارجی و...) خب قطعا طبیعیه که ایشون از حرف های من ناراحت میشن اگه بفهمن من اینا رو گفتم ولی من این ها رو برای افرادی که اکثرا اطلاعتشون کمتره میگم تا این افراد رو بشناسن تا در آینده برای انتخابات و... آگاه باشند. در این شرایط تکلیف من چیه؟ من چیزی نگم؟ به صورت ناشناس بگم؟ (که تاثیر مثبتی نداره حتی ممکنه ظن به فرد دیگه ببره طرف مقابلم)

EleRam;638414 نوشت:
سلام

جسارتا ما از هر کسی بدی هاشو بگیم قطعا ناراحت میشه. اما...
مثلا فرض کنید من یه گروه سیاسی و افراد اون رو پیش دیگران با ذکر نامشون اشتباهاتشون رو ذکر می کنم (غالبا اشتباهاتی که باعث مشکلات در کشور شده اند و گاهی هم ارتباط با زندگی خصوصی اونها پیدا می کنه مثل رشوه گرفتن از شرکت های خارجی و...) خب قطعا طبیعیه که ایشون از حرف های من ناراحت میشن اگه بفهمن من اینا رو گفتم ولی من این ها رو برای افرادی که اکثرا اطلاعتشون کمتره میگم تا این افراد رو بشناسن تا در آینده برای انتخابات و... آگاه باشند. در این شرایط تکلیف من چیه؟ من چیزی نگم؟ به صورت ناشناس بگم؟ (که تاثیر مثبتی نداره حتی ممکنه ظن به فرد دیگه ببره طرف مقابلم)

با سلام و عرض ادب

نسبت به صفات ظاهره كه همه از آن آگاهی دارند اگر قصد هتك و تحقير نداشته باشد، اشكال ندارد.

پی نوشت:

1.پایگاه اطلاع رسانی آیه الله خامنه ای به آدرس:
2. استفتای شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است