جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شکستن دندان های پیامبر

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  125
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  422

  شکستن دندان های پیامبر
  آیا اويس قرني وقتي شنید که دندان پيامبر در جنگ احد شكسته شدن، او نيز دندان های خود را شكست ؟؟

 2. صلوات ها 8


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 19 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425

  با سلام
  ماجرای شکستن دندان
  اويس قرني هنگامی که دندان مبارک پیامبر توسط کفّار شکسته شد، که به اویس نسبت داده شده، در بیشتر منابع سخنی به میان نیامده و آنچه در برخی تواریخ بدان اشاره شده که "وقتی که بشنید کافران دندان مبارک حضرت رسول صلی الله و علیه وآله را بشکستند، او نیز موافقت کرد و تمامت دندانهای خود بشکست تا با آن یکی که از رسول صلی الله و علیه وآله شکسته بودند موافقت کرده باشد".1
  از لحاظ سند و محتوا جای تردید وجود دارد

  1-تاریخ گزیده، ص۶۳۰.

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 4. صلوات ها 11


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  بنده زمانی مقاله اویس قرنی را نوشتم و در این باره خیلی تحقیق کردم اما این مساله را در تحقیقات تاریخی ندیدم. فقط یادم هست جایی نوشته شده بود هرگاه دندان درد گرفتید، انگشت خود را روی محل درد بگذارید و یک حمد به ثواب اویس قرنی بخوانید تا آرام شود. چرا که او هنگامی که شنید دندان پیامبر شکسته است، پرسید کدام دندانش شکسته است؟ گفتند فلان دندان، او نیز همان دندانش را شکست.

  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 6. صلوات ها 9


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,307
  حضور
  50 روز 11 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  با تشکر از جناب استاد کاوه و استاد رضاکه از مطالبشان استفاده کردم.
  ولی به نظر می رسد بحث شکستن دندان اویس ساخته پرداخته عرفا و صوفیان باشد.
  عطارنیشابوری در تذکره اولیا این جریان را آورده است، که اگر مطلب وی درست باشد باید گفت اویس از حضرت علی علیه السلام بالاتر بوده است که نه تنها شیعه حتی اهل سنت نیز این را نمی پذیرند ، عطار می گوید بعد از پیامبر صلی الله علیه وآله حضرت علی علیه السلام و عمر برای دیدن اویس و عمل به وصیت پیامبر به قرن رفتند و بعد از پیدا کردن اویس از ایشان پرسیدند (پرسیدند:«تو که حتی برای یک بار هم پیغمبر را ندیدی از کجا دانستی که او از دار دنیا رفت و به هنگام رحلت مرقع را به تو بخشید؟»
  اویس که منتظر چنین سؤالی بود سر را بلند کرد و گفت:«آیا شما پیغمبر را دیدید؟» جواب دادند:«چگونه ندیدیم؟ غالب اوقات ما در محضر پیغمبر گذشت و حتی در واپسین دقایق حیات نیز در کنارش بودیم.»
  اویس گفت:«حال که چنین ادعا و افتخاری دارید به من بگویید که ابروی پیغمبر پیوسته بود یا گشاده؟ شما که دوستدار محمد بودید و همیشه درک محضرش را می کردید در چه روز و ساعتی دندان پیغمبر را شکستند و چرا به حکم موافقت، دندان شما نشکست؟» پس دهان خود باز کرد و نشان داد که همان دندانش شکسته است. آن گاه گفت:«شما که در زمرۀ بهترین و عزیزترین اصحاب و پیغمبر بوده اید آیا می دانید در چه روز و ساعتی خاکستر گرم بر سرش ریخته اند؟ اگر دقیقاً نمی توانید تطبیق کنید پس بدانید که در فلان روز و فلان ساعت چنین اتفاقی روی داده است.» پرسیدند:«به چه دلیل؟» گفت:«به این دلیل که در همان ساعت موی سرم سوخت و فرقم جراحت برداشت. آری، پیغمبر را به ظاهر ندیدم ولی همیشه در یمن و نزد من بود و هرگز او را از خود دور نمی دیدم.» فاروق گفت:«می بینم که گرسنه ای، آیا اجازه می دهی که غذایی برایت بیاورم؟» اویس دست در جیب کرد و دو درم درآورده گفت: «این مبلغ را از شتربانی کسب کرده ام. اگر تو و مرتضی ضمانت می کنید که من چندان زنده می مانم که این دو درم را خرج کنم در آن صورت قبول می کنم برای من آذوقه ای که بیش از این مبلغ ارزش داشته باشد تهیه و تدارک نمایید!» آن گاه لبخندی زد و گفت:«بیش از این رنجه نشوید و باز گردید که قیامت نزدیک است و باید بر تأمین زاد راحله و توشۀ آخرت مشغول شویم.»)
  طبق این گفته
  اولا اویس از حضرت علی علیه السلام نیز بالاتر بوده است!!!!!
  ثانیا: اویس نمی گوید من دندانم را شکستم بلکه می گوید دندان من هم شکست ، کما اینکه وفتی موهای سر پیامبر به واسطه خاکستر سوخت موهای من هم سوخت، اگر این داستان افسانه گونه راست هم باشد که نیست اویس خود دندانش را نشکسته است
  تذکرةالاولیاء- تالیف: شیخ فریدالدین عطار نیشابوری- تصحیح و تحشیه: رینولد آلن نیکلسون-انتشارات اساطیر، چاپ دوم،1383
  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۹۰/۱۱/۱۰ در ساعت ۲۰:۲۴ دلیل: غلط تایپی

 8. صلوات ها 7


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  غلو و زیاده گویی درباره اویس قرنی
  یکی از نکات مهم درباره زندگی اویس قرنی احتمال غلو درباره اوست. شاید بتوان گفت این سخن که وی اختصاصی ترین دوست پیامبر بود (سیوطی، 1/608) نمونه ای بر این ادعاست، چرا که در مقابل برخی از منابع چنین بدست می دهند که آن حضرت اویس را دوست خود نامید، (ابن سعد 6/205) نه اختصاصی ترین دوست. به نظر می آید داستانی که به دیدار حضرت علی، عمر و اویس، پس از رحلت پیامبر در محلی به نام «اراک» نزدیک عرفه، اشاره کرده است، (ابن عساکر 9/422) نیز ساختگی است. چرا که می کوشد نوعی برتری برای عمر نسبت به علی (ع) به دست و پا کند. همچنین در حالی درخواست استغفار حضرت علی (ع) از اویس را مطرح می کند که آیات فراوانی از قرآن جایگاه برتر امام علی(ع) را نسبت به دیگر مسلمانان را به اثبات رسانده است. ناگفته نماند اویس پیشوای نحله ای عرفانی به نام اویسیه است. (اسماعیل پاشا 2/406؛ آقا بزرگ 19/294) به گمان همین طرفداران اویس بودند که از وی چهره ای بی بدیل و افسانه ای ساختند.
  بخش هایی از مقاله اویس قرنی، دانشنامه پیامبر اعظم، انشاء الله به زودی چاپ خواهد شد.

  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۹۰/۱۱/۱۰ در ساعت ۲۰:۵۳
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 10. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۱۰/۲۹, ۲۰:۴۶ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود