چندتا طبری در تاریخ داریم؟ چه مذهبی داشته اند

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چندتا طبری در تاریخ داریم؟ چه مذهبی داشته اند

چندتا طبری در تاریخ داریم؟ چه مذهبی داشته اند؟

سلام علیکم

خب اهل طبرستان حال چه اهل آمل باشد مثل
محمد بن جرير بن يزيد - أبا جعفر. طبرىّ، من أهل «آمل»
تاریخ ابن یونس مصری

یا اهل گرگان مثل

أَبُو إسحاق إسماعيل بْن سعيد الشالنجي الكسائي الْجُرْجَانِيّ طبري الأصل صنف كتبا كثيرة منها كِتَاب البيان وغيره
تاریخ جرجان

هرچه مورخ و راوی بوده به پسوند اسم طبری و طبری الاصل آمده که
حتی مورخین و علمای رجال و الانساب هم بارها بخاطر تشبیهات و تغئیرات اشتباه کرده اند مثل :
عبد الله بن محمد نا إبراهيم بن سعيد الطبري

عن م وبالاصل: الظفري انظر ترجمته في تهذيب الكمال 1 / 354 وفيه: إبراهيم بن سعيد الجوهري أبو إسحاق البغدادي طبري الاصل
تاریخ دمشق ابن عساکر

حقیر نمونه هائی را از اهل سنت نقل میکنم

محمد بن الورد بن عبد الله أبو جعفر التميمي طبري الأصل وهو أخو يحيى بن الورد
تاریخ بغداد بشار

أَحْمَد بْن صالح أَبُو جعفر المقرئ طبري الأصل
تاریخ بغداد بشار

العلاء بْن سالم، أَبُو الحسن الحذاء الدوري طبري الأصل
تاریخ بغداد بشار

هبة الله بْن الْحَسَن بْن منصور أَبُو القاسم الرازي طبري الأصل ويُعرف باللالكائي
تاریخ بغداد بشار

عبد الرحمن بن أبي بكر أحمد بن علي بن عبد الله الزجاجي
في المشتبه وغيره أن كنيته أبو القاسم وأنه طبري ثم بغدادي وأنه "شيخ لقاضي المرستان" وفي التوضيح "توفي ببغداد سنة إحدى وسبعين وأربعمائة".

الاکمال فی رفع الرتیاب عن موتلف والمختلف فی الاسماء والکنی الانساب

أَبُو بكر الْخَوَارِزْمِيّ طبري الْأَب من آمل طبرستان خوارزمي الْأُم فنسب إِلَى البلدين جَمِيعًا وَهُوَ يذكر ذَلِك فِي رسَالَته وَلَيْسَ من طبرية الشَّام غير أَنه أَقَامَ بِالشَّام
موتلف والمختلف لابن القیسرانی

یاحق

[=&quot]عمر بن فرخان طبری منجم ، مهندس مسلمان عهد منصور عباسی بوده، و ایشان از مردم طبرستان ( مازندران امروزی ) و در بغداد زندگی می‏ کرد و در همان بغداد بود که کسب شهرت نمود. وی آثار متعددی را از زبان فارسی به عربی ترجمه کرده است.
[=&quot]عُمَر بن فَرُّخان طَبَری در آمل چشم به جهان گشود (درگذشته [=&quot]۲۰۰[=&quot] ه./[=&quot]۸۱۵[=&quot]م) ستاره‌شناس و معمار ایرانی و مترجم از زبان پارسی میانه بود. وی را از مهمترین معماران و مهندسان شهر بغداد دانسته اند.

موضوع قفل شده است