آیا عشاق واقعی پس از مرگ به هم می رسند؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا عشاق واقعی پس از مرگ به هم می رسند؟

سلام.راستش من اولین باره که دارم اینجا تاپیک باز می کنم.خیلی فوت و فن کارو بلد نیستم.
یه سوال دارم.
من شنیدم که کسانی که واقعا عاشق هم باشن بعد از مرگ توی جهان دیگری به هم می رسن.
می خوام ببینم حقیقت داره؟
اگه به هم می رسن باید هردو بهشتی باشن؟
نمیشه یکیشون جهنمی باشه و یکی بهشتی و اونی که بهشتیه از خدا اینو بخواد که جهنمیه بیاد پیشش؟

برچسب: 

سوال خوبیه منم میخوام بدونم. من در این حد شنیدم که میتونی همسرت رو در قالب حوریه های بهشتی داشته باشی

کسی جواب نمیده؟
ولی من شنیدم که بهشتی ها نمی تونن جهنمی هارو حتی اگه خیلی دوسشون داشته باشن،بیارن توی بهشت.

niloufar abi;180148 نوشت:
سلام.راستش من اولین باره که دارم اینجا تاپیک باز می کنم.خیلی فوت و فن کارو بلد نیستم. یه سوال دارم. من شنیدم که کسانی که واقعا عاشق هم باشن بعد از مرگ توی جهان دیگری به هم می رسن. می خوام ببینم حقیقت داره؟ اگه به هم می رسن باید هردو بهشتی باشن؟ نمیشه یکیشون جهنمی باشه و یکی بهشتی و اونی که بهشتیه از خدا اینو بخواد که جهنمیه بیاد پیشش؟

سلام

"ولایسئل حمیم حمیما(10)یبصرونهم یودالمجرم لویفتدی من عذاب یومئذ"ببنیه (11)وصاحبته واخیه (12) وفصیلته التی تویه(13)ومن فی الارض جمیعاثم ینجیه(14)کلاانهالظی(15)نزاعه للشوی(16)"

ترجمه:"هیچ آشنایی از آشنا ‏و نزدیکش احوالی نپرسد . آنان را به ایشان نشان می دهند . در آن ‏روز مجرم دوست دارد فرزندان خود را برای دفع عذاب فدای خود ‏کند وهمچنین همسر و برادرش را وبستگان وقبیله اش را که همیشه ‏حمایتش کردند . (بلکه آرزو دارد) هر کس را که در روی زمین است ‏همه را (عوض می داد) و آنگاه خود را رها می کرد . هرگز (چنین ‏آرزوئی محقق نشود) همانا آن ، آتش شعله ورست که پوست بدن را ‏به شدت جدا می کند .‏"

یه سوال دارم.
من شنیدم که کسانی که واقعا عاشق هم باشن بعد از مرگ توی جهان دیگری به هم می رسن.

با سلام و عرض ادب
قرآن مجيد مى‏فرمايد: در روز قيامت به بندگان بهشتى گفته مى‏شود: (ادْخُلُواْ الْجَنَّةَ أَنتُمْ وَأَزْوَجُكُمْ تُحْبَرُون)؛ [1] شما و همسرانتان در نهايت شادمانى وارد بهشت شويد.
در روايت آمده است كه اگر درجه و مقام مرد بهشتى از زن دنيايى‏اش، بالاتر باشد، اختيار با مرد است كه آن زن را براى همسرى برگزيند و اگر درجه و مقام زن بهشتى از شوهر دنيايى‏اش بالاتر باشد، اختيار با زن است ...؛ هم‏چنين در روايت آمده كه ام‏سلمه از پيامبراكرم (صلی الله علیه و آله) پرسيد: زن بهشتى كه در دنيا دو تا شوهر داشته (شوهر اولش مرده و با ديگرى ازدواج كرده) و هر دو شوهرش هم بهشتى باشند، با كدام يك از شوهرانش خواهد بود؟ پيامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: هر كدام را كه اخلاقش نيكوتر و براى همسر و فرزندانش (در دنيا) بهتر بوده، اختيار مى‏كند.[2]
البته قرآن کریم دربارۀ وسعت نعمت بهشت می فرماید: (فِيها ما تَشتَهِيهِ الأنفُس[3] در بهشت هر چه انسان بخواهد هست؛ لذا هر چه که بهشتی تمنا کند برای او ایجاد می شود و محدودیتی در این جهت نیست.منتهی این را هم باد بدانیم که بهشتیان جز کمالات را تمنا نمی کنند و هر آنچه جهت غیر الهی داشته باشد راهی به بهشت و بهشتیان نخواهد داشت.

[1]. زخرف، آيه 70.

[2].عبد على عروسى حويزى، تفسير نورالثقلين، ج 2، 499؛ بحارالأنوار، ج 8، ص 105 و 119.

[3].زخرف، آيه 71.

اگه به هم می رسن باید هردو بهشتی باشن؟
نمیشه یکیشون جهنمی باشه و یکی بهشتی و اونی که بهشتیه از خدا اینو بخواد که جهنمیه بیاد پیشش؟

چون انسان از دنيا ميرود، عالم و نشأه او عوض مي شود.اين عالَم، عالمى است كه در آن سعادت و شقاوت، حقّ و باطل، دروغ و راست، و خلوص و آلودگى در هم آميخته است؛ امّا آن عالم، عالم صدق محض است، واقعيّت محضه است.
تدليس و تلبيسى كه احياناً در اين جهان ميشود، در آنجا راه ندارد و حقيقت اشياء آنطور كه هست در آنجا ظهور پيدا ميكند؛ كسى نمى‏تواند خود را به غير از آنچه كه هست معرّفى كند و جلوه دهد.
ذوات و ملكات و اخلاق و أعمالى كه انسان در دنيا انجام داده است آنجا به صورت واقعى خود جلوه مى‏كنند و ظاهر با باطن در آنجا اختلافى ندارد؛ تو گوئى همه ظاهر است و باطنى نيست يا باطن است و ظاهرى ندارد؛ يعنى يك حقيقت واحده است.
راه سعادت و راه شقاوت براى كسى در اين دنيا تا هنگام موت مشخّص نيست ولى به مجرّد مردن راه انسان يكسره ميشود؛ يا بهشت و يا جهنّم، يا سعادت است و يا شقاوت.
بنابراين، موجوداتى كه در آن عالم مشهود انسان ميگردند، با صورتهاى واقعيّه خود جلوه گرند.
اعمالى كه انسان انجام داده، به صورت‏هاى واقعى ملكوتى برزخى براى انسان جلوه مى‏كنند و مجسّم ميشوند؛ ملكاتى را كه انسان در دنيا كسب كرده و اخلاقى را كه واجد شده است، در آنجا به صورت واقعيّه ملكوتيّه مشهودند.
افراد انسان به صورت‏هاى واقعيّه خود متصوّر ميگردند و شكل‏ ميگيرند و به قالب صورى و مثالى خود در مى‏آيند.[1]

قرآن کریم در این رابطه می فرماید:
«يَوْمَ يَقُولُ الْمُنافِقُونَ وَ الْمُنافِقاتُ لِلَّذِينَ آمَنُوا انْظُرُونا نَقْتَبِسْ مِنْ نُورِكُمْ قِيلَ ارْجِعُوا وَراءَكُمْ فَالْتَمِسُوا نُوراً فَضُرِبَ بَيْنَهُمْ بِسُورٍ لَهُ بابٌ باطِنُهُ فِيهِ الرَّحْمَةُ وَ ظاهِرُهُ مِنْ قِبَلِهِ الْعَذابُ يُنادُونَهُمْ أَ لَمْ نَكُنْ مَعَكُمْ قالُوا بَلى‏ وَ لكِنَّكُمْ فَتَنْتُمْ أَنْفُسَكُمْ وَ تَرَبَّصْتُمْ وَ ارْتَبْتُمْ وَ غَرَّتْكُمُ الْأَمانِيُّ حَتَّى جاءَ أَمْرُ اللَّهِ وَ غَرَّكُمْ بِاللَّهِ الْغَرُورُ فَالْيَوْمَ لا يُؤْخَذُ مِنْكُمْ فِدْيَةٌ وَ لا مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا مَأْواكُمُ النَّارُ هِيَ مَوْلاكُمْ وَ بِئْسَ الْمَصِيرُ».[2] روزى كه مردان و زنان منافق به مؤمنان مى‏گويند: «نظرى به ما بيفكنيد تا از نور شما پرتوى برگيريم!» به آنها گفته مى‏شود: «به پشت سر خود بازگرديد و كسب نور كنيد!» در اين هنگام ديوارى ميان آنها زده مى‏شود كه درى دارد، درونش رحمت است و برونش عذاب!
آنها را صدا مى‏زنند: «مگر ما با شما نبوديم؟!» مى‏گويند: «آرى، ولى شما خود را به هلاكت افكنديد و انتظار (مرگ پيامبر را) كشيديد، و (در همه چيز) شكّ و ترديد داشتيد، و آرزوهاى دور و دراز شما را فريب داد تا فرمان خدا فرا رسيد، و شيطان فريبكار شما را در برابر (فرمان) خداوند فريب داد. پس امروز نه از شما فديه‏اى پذيرفته مى‏شود، و نه از كافران و جايگاهتان آتش است و همان سرپرستتان مى‏باشد و چه بد جايگاهى است.

«وَ نادى‏ أَصْحابُ النَّارِ أَصْحابَ الْجَنَّةِ أَنْ أَفِيضُوا عَلَيْنا مِنَ الْماءِ أَوْ مِمَّا رَزَقَكُمُ اللَّهُ قالُوا إِنَّ اللَّهَ حَرَّمَهُما عَلَى الْكافِرِينَ»؛[3]و دوزخيان، بهشتيان را صدا مى‏زنند كه: « (محبّت كنيد) و مقدارى آب، يا از آنچه خدا به شما روزى داده، به ما ببخشيد!» آنها (در پاسخ) مى‏گويند: «خداوند اينها را بر كافران حرام كرده است!

«وَ نادى‏ أَصْحابُ الْجَنَّةِ أَصْحابَ النَّارِ أَنْ قَدْ وَجَدْنا ما وَعَدَنا رَبُّنا حَقًّا فَهَلْ وَجَدْتُمْ ما وَعَدَ رَبُّكُمْ حَقًّا قالُوا نَعَمْ فَأَذَّنَ مُؤَذِّنٌ بَيْنَهُمْ أَنْ لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمِين»؛[4]و بهشتيان دوزخيان را صدا مى‏زنند كه: «آنچه را پروردگارمان به ما وعده داده بود، همه را حق يافتيم آيا شما هم آنچه را پروردگارتان به شما وعده داده بود حق يافتيد؟!» در اين هنگام، ندادهنده‏اى در ميان آنها ندا مى‏دهد كه: «لعنت خدا بر ستمگران باد».
«إِلاَّ أَصْحابَ الْيَمِينِ (39) فِي جَنَّاتٍ يَتَساءَلُونَ ؛ عَنِ الْمُجْرِمِينَ ؛ما سَلَكَكُمْ فِي سَقَر»...
مگر «اصحاب يمين» (كه نامه اعمالشان را به نشانه ايمان و تقوايشان به دست راستشان مى‏دهند)! (آنها در باغهاى بهشتند، و سؤال مى‏كنند ... از مجرمان: چه چيز شما را به دوزخ وارد ساخت؟!» مى‏گويند: «ما از نمازگزاران نبوديم، و اطعام مستمند نمى‏كرديم، و پيوسته با اهل باطل همنشين و همصدا بوديم، و همواره روز جزا را انكار مى‏كرديم، تا زمانى كه مرگ ما فرا رسيد!» از اين رو شفاعت شفاعت‏كنندگان به حال آنها سودى نمى‏بخشد. چرا آنها از تذكّر روى گردانند؟!

بنابراین با ورود به عالم دیگر حقایق بر انسان مکشوف می شود و اینگونه نیست که شخصی بهشتی عاشق شخصی جهنمی باشد زیرا باطن عمل شخص جهنمی جر نفرت و تنفر چیز دیگری نخواهد بود.

موفق باشید.

[1].معاد شناسی، حسینی تهرانی، ج2،ص284.

[2].الحدید/13.

[3].الاعراف/50.

[=Times New Roman][4].الاعراف/44.

راستش من بعضی وقتها خوابهایی میبینم که در آن قرار است با کسی ازدواج کنم که آن شخص آنقدر زیبا ست ویا من در خواب آنقدر حس خوبی بهش دارم که قابل توصیف نیست.من فکر می کنم به قول کارشناس محترم همسران بهشتی انقدر جذابند که آدم همه کس را فراموش می کند!یادمان باشد هر چه خدا برای ما بخواهد همان بهترین چیز برای ماست.
در عین حال اگر خدا عنایتی به شخص جهنمی داشته باشد بعید نیست که او را با شفاعت مومنی (والبته با وساطت ائمه) ببخشد.

باسلام.
یه سوال برام پیش اومد. تو بهشت ممکنه کسی بخواد مجرد بمونه؟ یا جمعیت مجرد داریم؟یا همه باید ازدواج کنن. طبق اون آیه که همه زوج آفریده شدن؟
کسایی که به مقام لقا الله میرسن اونام ازدواج میکنن؟
مساله زوجیت ابدی هستش؟

هست هستی;181150 نوشت:
باسلام.
یه سوال برام پیش اومد. تو بهشت ممکنه کسی بخواد مجرد بمونه؟ یا جمعیت مجرد داریم؟یا همه باید ازدواج کنن. طبق اون آیه که همه زوج آفریده شدن؟
کسایی که به مقام لقا الله میرسن اونام ازدواج میکنن؟
مساله زوجیت ابدی هستش؟

[="darkred"]باسلام و عرض ادب[/]

کمالی در مجرد بودن نیست که بهشتیان طالب آن باشند، وجذابیتهای بهشت نیز امری ثابت و یکنواخت نیستند که ملال آمیز باشند نعمتی بعد از نعمت دیگر و تنوعی بعد از تنوع دیگر وجود دارد([="darkred"]فیها ما تشتهیه الانفس و تلذ الاعین[/]).

در ادعیۀ ماثوره از اهل بیت علیهم السلام می بینیم که آن بزرگواران به ما تعلیم داده اند که تمامی نعمتهای بهشتی را از خداوند متعال در خواست نمائیم که خود نشاندهندۀ غیر قابل توصیف بودن این نعمتهای بی نهایت است؛ چنانچه در ادعیۀ ماه رمضان(دعای بعد از دعای افتتاح)می خوانیم:

اللَّهُمَّ بِرَحْمَتِكَ فِي الصَّالِحِينَ فَأَدْخِلْنَاوَ فِي عِلِّيِّينَ فَارْفَعْنَا وَ بِكَأْسٍ مِنْ مَعِينٍ مِنْ عَيْنٍ سَلْسَبِيلٍ فَاسْقِنَا [="darkred"]وَ مِنَ الْحُورِ الْعِينِ بِرَحْمَتِكَ فَزَوِّجْنَا[/] وَ [="darkred"]مِنَ الْوِلْدَانِ الْمُخَلَّدِينَ كَأَنَّهُمْ لُؤْلُؤٌ مَكْنُونٌ فَأَخْدِمْنَا[/] وَ مِنْ ثِمَارِ الْجَنَّةِ وَ لُحُومِ الطَّيْرِ فَأَطْعِمْنَا وَ مِنْ ثِيَابِ السُّنْدُسِ وَ الْحَرِيرِ وَ الْإِسْتَبْرَقِ فَأَلْبِسْنَا وَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ وَ حَجَّ بَيْتِكَ الْحَرَامِ وَ قَتْلا فِي سَبِيلِكَ فَوَفِّقْ لَنَا وَ صَالِحَ الدُّعَاءِ وَ الْمَسْأَلَةِ فَاسْتَجِبْ لَنَا وَ إِذَا جَمَعْتَ الْأَوَّلِينَ وَ الْآخِرِينَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَارْحَمْنَا وَ بَرَاءَةً مِنَ النَّارِ فَاكْتُبْ لَنَا وَ فِي جَهَنَّمَ فَلا تَغُلَّنَا وَ فِي عَذَابِكَ وَ هَوَانِكَ فَلا تَبْتَلِنَا وَ مِنَ الزَّقُّومِ وَ الضَّرِيعِ فَلا تُطْعِمْنَا وَ مَعَ الشَّيَاطِينِ فَلا تَجْعَلْنَا وَ فِي النَّارِ عَلَى وُجُوهِنَا فَلا تَكْبُبْنَا [تَكُبَّنَا] وَ مِنْ ثِيَابِ النَّارِ وَ سَرَابِيلِ الْقَطِرَانِ فَلا تُلْبِسْنَا وَ مِنْ كُلِّ سُوءٍ يَا لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ بِحَقِّ لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ فَنَجِّنَا.
منتهی درجات بهشت و بهشتیان متفاوت است و نعمتهای بهشت نیز ظاهری و باطنی دارند«ورضوان من الله اکبر»که خواص علاوه بر بهرمندی از نعمتهای ظاهری بهشت از آن نعمتهای خاص نیز بهره مند هستند.
موفق باشید.

ببخشید.جواباتون خیلی طولانیه.حوصله ندارم بخونم.ممنون که جواب دادین

niloufar abi;182239 نوشت:
ببخشید.جواباتون خیلی طولانیه.حوصله ندارم بخونم.ممنون که جواب دادین

جواب خلاصه:
بلی هردو باید بهشتی باشند.

سلام..هم طولانیست و هم بیشتر عربی !!! این رو همه میدونن که برای ارتباط برقرار کردن با کاربر این اقای مسئول باید با زبان مادری حتی قران کریم را توضیح بدهد. متاسفانه ایشان چون کتاب جلویش باز است سعی کرده است کپی کرده و ان را به شما ارائه نماید تا پاسخ را به وضوح به شما بگوید/ برداشت های همه ی ماها حتی مجتهدین هم امری قطعی نمیباشد کسی که تجربه نکرده است..کرده؟ پس به باور دلت
و ایمانت ربط داره که چطور برداشت کنی و خداوند به مومنان ان چیزی را میدهد که باور دارند. ممنونم

افلاطون;185838 نوشت:
سلام..هم طولانیست و هم بیشتر عربی !!! این رو همه میدونن که برای ارتباط برقرار کردن با کاربر این اقای مسئول باید با زبان مادری حتی قران کریم را توضیح بدهد. متاسفانه ایشان چون کتاب جلویش باز است سعی کرده است کپی کرده و ان را به شما ارائه نماید تا پاسخ را به وضوح به شما بگوید/ برداشت های همه ی ماها حتی مجتهدین هم امری قطعی نمیباشد کسی که تجربه نکرده است..کرده؟ پس به باور دلت
و ایمانت ربط داره که چطور برداشت کنی و خداوند به مومنان ان چیزی را میدهد که باور دارند. ممنونم

دوست عزیز این بدیهیه که ما از کسی که جواب میده سند می خوایم و برای همین اون شخص مجبوره که در کنار توضیحاتش متن اصلی احادیث و ایات قران رو هم بیاره وگرنه همه توضیحات به زبان فارسی هم بوده
شاید شما خیلی اهل دقت نباشی و برات متن عربی احادیث مهم نباشه ولی همه مثل تو نیستن

در ثانی ایات قران و حدیث از زبان خدا و ائمه است که علم جامعی نسبت به این امور داشتن و بنابراین نیاز به تجربه من و تو نیست و با جمع بندی این ایات هم میشه تا حدودی وضعیت زندگی در بهشت رو متصور شد

مگه نمی گن تو اون دنیا آدم هر جور بخواد زندگی می کنه؟ مگه نمی گن به مردا چهار زن دنیایی می دن و پونصد تا حوری! بابا ما نخوایم زن پونصد و پنجم یه مرد بشیم کی رو باید ببینیم؟ آقا اصلا ما می خوایم تو اون دنیا مجرد بمونیم؛ تو بهشت ول بچرخیم. تورو خدا اصلا هیچ راهی نداره؟ ای بابا، گفتیم می میریم راحت میشیم اینجوری دوباره گیر می افتیم که!
اینکه تجرد کمال محسوب نمیشه و آدم باید همه ی نعمتای خدا رو استفاده کنه و... اینا به خودم مربوطه. من می خوام توی بهشت توریست بشم به جای اینکه برم تو یه قصر بست بشینم به شوهرم خدمت کنم. یعنی اونجا هم نمیشه خودمون باشیم و خدای خودمون؟ ای هوااااار

معصومه 5/11 صبح;208230 نوشت:
مگه نمی گن تو اون دنیا آدم هر جور بخواد زندگی می کنه؟ مگه نمی گن به مردا چهار زن دنیایی می دن و پونصد تا حوری! بابا ما نخوایم زن پونصد و پنجم یه مرد بشیم کی رو باید ببینیم؟ آقا اصلا ما می خوایم تو اون دنیا مجرد بمونیم؛ تو بهشت ول بچرخیم. تورو خدا اصلا هیچ راهی نداره؟ ای بابا، گفتیم می میریم راحت میشیم اینجوری دوباره گیر می افتیم که!
اینکه تجرد کمال محسوب نمیشه و آدم باید همه ی نعمتای خدا رو استفاده کنه و... اینا به خودم مربوطه. من می خوام توی بهشت توریست بشم به جای اینکه برم تو یه قصر بست بشینم به شوهرم خدمت کنم. یعنی اونجا هم نمیشه خودمون باشیم و خدای خودمون؟ ای هوااااار

معصومه 5/11 صبح;208230 نوشت:

حرف دل منو زدی...
یعنی ما زنها انقدر بدبختیم که حتی اون دنیا اگه بهشت هم بریم باید زیردست مردها باشیم؟؟؟؟
ازدواج همیشه مایه بدبختی بشره
باز توی دنیا میشه از دست مردها فرار کرد
اگه قرار باشه توی اون دنیا ازدواجی درکار باشه من بهشت رو نمی خوام
من بهشتی رو میخوام که عاری از هرگونه جنس مذکر باشه و همش شادی و خوشی توش باشه.
دنیا و آخرت منهای مردها مساویست با خوشبختی واقعی

موضوع قفل شده است