صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خبري از ظهور نيست * کدامیک از علائم ظهور محقق شده؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,899
  حضور
  3 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13008

  خبري از ظهور نيست * کدامیک از علائم ظهور محقق شده؟
  با سلام لطفا بفرمایید کدامیک از علائم حتمی وغیر حتمی ظهور محقق شده؟
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 22


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,645
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11114  الف.در منابع روايي، بسياري از رخداد‌هاي طبيعي و غير طبيعي و دگر‌گوني‌هاي سياسي و اجتماعي به عنوان علائم ظهور، ذكر شده است. بديهي است كه روايات مربوط به اين مسئله، مانند ساير مسایل ديگر، از جهت درستي و اعتبار، يكسان نيستند. در ميان اين روايات، برخي از جهت سند غير قابل اعتمادند و برخي هم از جهت مضمون و مطالبي كه در آن مطرح شده، جاي بحث و تامل دارند. بنابراين، نمي‌توان به صرف ديدن يك روايت و بدون بررسي كارشناسانه از جهت سند و دلالت، به آن اعتماد كرد. در ميان نشانه‌ها، برخي به عنوان "علايم حتمي ظهور" ذكر شده است.
  علائم معروف حتمي، پنج مورد است:

  البته در برخي از روايات، به علائم ديگري نيز اشاره شده است، مانند خورشيد گرفتگي در نيمه ماه رمضان و ماه گرفتگي در آخر آن. (الغيبة، طوسي، ص444) و يا طلوع خورشيد از مغرب(الغيبة، طوسي، ص435).
  ب. عده‌اي بر اين باورند كه بسياري از علائم ظهور اتفاق افتاده است و فقط علايم حتمي نزديك ظهور، باقي مانده است. به نظر مي‌آيد سخن قطعي و كاملي در اين مورد نمي‌توان گفت؛ زيرا منابع اصلي و قديمي شيعه، معمولاً، از نشانه‌هاي خاص و محدود نام برده‌اند، و بسياري از اين نشانه‌هايي كه به عنوان علايم اتفاق افتاده، مطرح مي‌شود يا اصولا در اين منابع ذكر نشده و يا بسيار كم رنگ بيان شده است. اين امر، نشانه آن است كه اخباري كه اين گونه نشانه‌ها را بيان كرده‌اند، چندان مورد اعتناي علماي گذشته نبوده است.
  هم چنين اسناد برخي از روايات، اشكال دارد و نقل آن‌ها در كتب روايي جامع، مانند بحار به دو علت مي‌تواند باشد:


  در مواردي كه سخن از يك علامت و فرج بعد از آن مطرح شده، گويا مراد ظهور امام زمان(علیه السلام)نيست، بلكه يك گشايش و راحتي براي مؤمنان است. از امام باقر(علیه السلام)نقل شده است:"منتظر صدايي باشيد كه از طرف دمشق، ناگهان به شما مي‌رسد. در آن، گشايش بزرگ براي شما خواهد بود.(الغيبة، نعماني، ب14، ح66).
  در برخي روايات، سخن امام، به گونه‌اي است كه خبر از يك اتفاق و واقعه مي‌دهد نه اين كه بخواهد آن واقعه را يكي از علايم ظهور معرفي كند، مانند وقوع گرماي شديد(الغيبة، نعماني، ب14، ح44).
  برخي نشانه‌ها و بيان‌ها، به گونه‌اي است كه مي‌تواند معناي ديگري غير از معناي ظاهري داشته باشد. مانند طلوع خورشيد از مغرب كه شايد كنايه از ظهور حضرت از مكه باشد. از امام علي(علیه السلام)نقل شده است: "و هو الشمس الطالعة من مغربها"(بحار، ج52، ص194، ح26).
  به علاوه معلوم نيست اين حادثه خارجي، واقعا همان نشانه‌اي باشد كه در روايت ذكر شده است، بلكه شايد پديده‌اي مشابه آن باشد. (البته بايد توجه داشت كه شباهت اين حادثه با يك علامت، اين احتمال را ايجاد مي‌كند كه شايد اين واقعه، همان علامت ظهور باشد؛ لذا حالت آمادگي را در خود منتظر ايجاد مي‌كند).
  سخن آخر اين كه اين مقدار كه انسان به صورت كلي در مورد آنها بداند، كافي است و پي‌گيري وقوع يا عدم برخي از آنها فايده و نتيجه‌اي در بر ندارد.
  ج. آن چه از روايات استفاده مي‌شود، اين است كه زمان ظهور امام عصر(علیه السلام)ظلم و ستم، فراگير شده است. در روايات متعدد وارد شده است كه مهدي(علیه السلام)زمين را پر از عدل و داد مي‌كند همان گونه كه پر از جور و ظلم شده است.
  البته اين، به معناي آن نيست كه شرط ظهور يا يكي از نشانه‌هاي آن، فراگير شدن ستم و ظلم باشد، بلكه براي ظهور، شرايط و علايمي ذكر شده كه در جاي خود بيان شده است. محتواي رواياتي كه درباره ظهور است، اين را مي‌رساند كه وقتي زمينه‌هاي ظهور فراهم شد و مردم آمادگي كامل براي پذيرش حجت خدا و دولت عدل او را داشتند، حضرت ظهور مي‌كند. البته ظرف زماني اين قيام الهي، وقتي است كه ظلم هم فراگير شده و استعمار و استثمار، مردم را به ستوه آورده است.
  1. خروج سفياني؛ پيش از قيام حضرت مهدي(علیه السلام)مردي از نسل ابوسفيان، در منطقه شام، خروج مي‌كند و با تصرف بخش‌هايي از سرزمين اسلام، براي يافتن و كشتن شيعيان جايزه تعيين مي‌كند. (بحار الانوار، ج52، ص182). 2. خسف در بيداء؛ خسف، يعني فرورفتن، و بيداء نام سرزميني بين مدينه و مكه است. سفياني كه در آستانه ظهور حضرت مهدي(عجل الله تعالی فرجه الشریف)خروج مي‌كند، هنگامي كه از ظهور ايشان با خبر مي‌گردد سپاهي عظيم به مدينه و مكه مي‌فرستد و چون به سرزمين بيداء مي‌رسند، خداوند آنان را در كام زمين فرو مي‌برد و هلاك مي‌شوند. (كنز العمال، ج14، ص272؛ ينابيع المودة، قندوزي، ص427). 3. خروج يماني؛ سرداري از يمن قيام مي‌كند و مردم را به حق و عدل دعوت مي‌كند. خروج يماني، اجمالاٌ از نشانه‌هاي ظهور است، هر چند جزئيات و چگونگي قيام وي، روشن نيست. 4. قتل نفس زكيه؛ نفس زكيه، يعني انسان پاك و بي گناه. در آستانه ظهور حضرت مهدي، جواني بي گناه، مظلومانه در مسجد الحرام به قتل مي‌رسد. 5. صيحه آسماني؛ منظور از آن، صدايي است كه در آستانه ظهور حضرت مهدي، از آسمان به گوش مي‌رسد و همه مردم آن را مي‌شنوند. محتواي اين پيام آسماني، دعوت به حق و حضرت مهدي است. امام باقر(علیه السلام)مي‌فرمايد:"ندا كننده‌‌اي از آسمان، نام قائم ما را ندا مي‌كند. پس هر كه در شرق و غرب است، آن را مي‌شنود.(الغيبة، نعماني، ص252). 1. حفظ اصل نقل‌ها براي تامل و تدبر ديگران در مورد آنها. 2. روشن شود كه همه گروه‌ها، چه موافق و چه مخالف اهل بيت، در اصل ظهور حضرت مهدي(عجل الله تعالی فرجه الشریف) اتفاق نظر دارند. مرحوم مجلسي در ذيل روايتي مي‌گويد: "اين روايت را كه متن آن تغيير يافته و اشتباه دارد و سند آن به بدترين خلق خدا، يعني عمر بن سعد منتهي مي‌شود، آوردم تا دانسته شود همه، حضرت مهدي(عجل الله تعالی فرجه الشریف)را قبول دارند. (بحار، ج52، ص227، ح90).

 4. صلوات ها 22


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  دین
  نوشته
  11
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  73  رابطه حوادث مصر و علایم ظهور ، امید یا یقین؟


  بسمه تعالی
  چندی است که اتفاقات مهمی در عالم اسلام رخ داده است که با روایاتی که علایم ظهور و حوادث آخر الزمان را گزارش میکنند شباهت های زیادی دارند.
  سوال این است که آیا این اتفاقات را می توان به یقین جزء علایم ظهور دانست یا تنها باید امیدوار باشیم؟
  ابتدا نگاهی به علایم ظهور در روایات می اندازیم :
  این علایم بنا بر توضیحات آیت الله کورانی در کتاب عصر ظهور و روایات بحار الانوار ج 53بررسی میشود.
  1-قیام مردم مصر و کشته شدن حاکم آنها سپس هرج و مرج و از هم پاشیدگی مصر و ورود نیروهای غربی به مصر برای مهار بحران.
  2- قیام مردم یمن و ظهور مردی به نام یمانی .
  3- مرگ عبدالله پادشاه احتمالا عربستان و مخفی نمودن مرگ او از مردم و در گیری بین باز ماندگان او بر سر قدرت و از هم پاشیدن نظام حکومتی عربستان.
  4- ظهور سفیانی در دمشق پس از یک دوره درگیری با گروه های طالب قدرت و هم زمانی این حوادث با ورود نیروهای غربی به مصر.
  5- حرکت سید خراسانی و نیروهای تحت فرماندهی او به فرماندهی شعیب بن صالح به مقابله با سپاه سفیانی.
  و...
  حوادث روی داده
  1-انقلاب مردم ایران به رهبری امام خمینی «ره».
  2- رهبری مقام معظم رهبری پس ارز رحلت امام .
  3- قیام مردم مصر.
  4- آمادگی مردم یمن برای قیام.
  5- خبر های ضد و نقیض از وخامت حال ملک عبد الله.
  و..
  جمع بندی
  به چند نکته مهم در جمع بندی اشاره می شود.
  1- از تعیین دقیق وقت ظهور در روایات نهی شده است.
  2- تعیین مصداق به عنوان احتمال، تعیین دقیق وقت ظهور نیست.
  3-امید داشتن به ظهور در روایات تحسین شده است.
  4- بنابر این ما امیدواریم که حوادث رخ داده همان مصادیق واقعی علایم ظهور باشند اما یقین نداریم و با اینکه در این امرتعجیل نمی کنیم ، نا امید از ظهور هم نیستیم. والله العالم

  شاید این جمعه بیاید شاید

 6. صلوات ها 20


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,428
  حضور
  158 روز 16 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94089  به نام خدا
  با سلام
  تقدير وزرات ارشاد از محتواي اسك دين برای بار دوم(همین تاپیک)
  به نقل از:
  http://www.askdin.com/showpost.php?p...9&postcount=19

  مطلب مزبور هنوز جای بحث از طرف کارشناسان و کاربران دارد

 8. صلوات ها 13


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  125
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  422

  خبري از ظهور نيست
  نشانه هاي حتمي ظهور زمان مشخصي دارند مثلا نداي آسماني در يكي از شبهاي آخر ماه رمضان برميخيزد يا خروج يماني و سفياني و خراساني در ماه رجب است،حال كه در رجب و رمضان گذشته اينها رخ نداد،تا رجب و رمضان آينده خبري از ظهور نيست؟

 10. صلوات ها 15


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  نوشته
  219
  حضور
  2 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  2316  نقل قول نوشته اصلی توسط شبکه1 نمایش پست ها
  نشانه هاي حتمي ظهور زمان مشخصي دارند مثلا نداي آسماني در يكي از شبهاي آخر ماه رمضان برميخيزد يا خروج يماني و سفياني و خراساني در ماه رجب است،حال كه در رجب و رمضان گذشته اينها رخ نداد،تا رجب و رمضان آينده خبري از ظهور نيست؟


  با سلام

  بزرگوار به اسک دین خوش امدید
  مطالبی که فرمودید
  نیاز به تبیین دارد

  برای مناظره و مباحثه و رسیدن به جوابتان می توانید در این تایپک ها مراجعه کنید

  http://www.askdin.com/thread3234.html


  http://www.askdin.com/thread536.html


  http://www.askdin.com/thread12453.html


  http://www.askdin.com/thread9551.html


  http://www.askdin.com/thread4141.html
  ما به تکلیف عمل می کنیم  چهره ها با اشک زیبا می شود
  عشق با تصویر معنا می شود


 12. صلوات ها 14


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  علاقه
  فیزیک
  نوشته
  28
  حضور
  1 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  62  وقتی موسی به مصر اومد ، و مردم رو با بزرگترین معجزه های تاریخ هدایت کرد ، در آخر بیشتر اونها بعد از 40 روز کاملا برگشتن و بت پرست شدند ...

  این برای وقتیه که مردم خیلی ساده بودن ، آیا با جوامع امروزی و این همه ایدیئولوژی و وسایل ارتباطی منجی به این آسونی ظهور میکنه ؟ وظیفه ما از بدو اسلام این بوده که ایمانمون رو تقویت کنیم ؛ امام زمان مثل حضرت موسی نخواهد بود ، او یک پیامبر نیست و ما هم نیازی به پیامبر نداریم ، ما قرآن رو داریم

  بجای اینکه به امید منجی باشیم بهتره به فرامین پیامبران خدا اطاعت کنیم ، مطمئنا" از نعمت بهشت بی دریغ نخواهیم بود ، ما نباید منجی رو بهانه برای کم کاری در گسترش فرامین خدا قرار بدیم ، اصلا هدفم سفسطه نیست ، اینو گفتم چون شما اشاره کردی به نداهای آخر رمضان و ... .
  ویرایش توسط ashkan 261 : ۱۳۹۰/۱۰/۲۸ در ساعت ۲۰:۳۰

 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  125
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  422  ما نفهمیدیم جواب سوال چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اگر کس فهمید لطفا خلاصه وار بیان کنه
  با تشکر


 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  علاقه
  آخرالزمان وظهورمهدی موعود(ع)
  نوشته
  352
  حضور
  1 روز 1 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  95
  صلوات
  1096  سلام برهمه ی شما
  ازآنجایی که من طبق روایات می دانم ظهورمانندقیامت به اراده ی خداست وزمان مشخصی برای آن نیست که همه بفهمند،چون درغیراین صورت ناگهانی بودن وغافلگیرانه بودن ظهورزیرسؤال می رود
  وعرض کنم خدمت همه ی شما،من این راهم فهمیدم که تاوقتی شیعیان فقط به دنبال نشانه ها هستند(مثل صیحه ی آسمانی درماه رمضان و...)ظهورتاوقت معین خودش به تأخیرخواهدافتاد
  ای شیعیان ازهمین بنی اسرائیلی که اینقدرمسخره شان می کنیدیادبگیرید
  آنهابعداز400تا700سال، دردوکمبودخودرافهمیدند،آنه انبودرحمت بزرگ خدارادربین خودشان به خوبی درک کردند
  همه ی آنهاروزهای زیادی هرصبح درمکان مقدس خودشان بامقابله دربرابرفشارهاوظلم های فرعونیان جمع می شدندوازخداوندتعجیل درفرجشان رامی خواستند
  آری همانطورکه خودمی دانیدآنهامدت زیادی سخت زجه زدندوناله وگریه وزاری کردندکه نزدیک دوقرن روزموعودشان زودترفرارسید
  آنهاخودبه سمت منجی شتافتند،آنهاخودباپای خودشان به سمت سرزمین موعود حرکت کردند
  ای کاش ماهم خودمان همه باهم به سمت منجی حرکت کنیم
  آن وقت بی شک روزموعودماهم بزودی زودفرامی رسدحتی قبل ازهمان ماه رمضان و محرمی که می گویید

  چه بهترکه ازگذشتگان همین بنی اسرائیل بیاموزیم که اگرآنهاجاهل بودندماازآنهاجاهل تریم


  چون بین آنهافتنه ای بزرگ افتادکه برخی بت پرست شدندوکلاً کافرگشتندوازدینشان خارج شدندبه دوگروه حق وباطل تقسیم شدند
  ولی بین مسلمانان چه فتنه هاوبدعت هایی که نشدطوری که هنوزهم همینطورادامه دارد
  که همین دینمان رابه شاخه هاوگروه های متعددتقسیم کردندکه انتخاب احکام وسنن درست وواقعی برای همه مابسیارسخت است وچاره ای جزتقلیدازیک شخص عالم نداریم


  آنهادرمقابل ستمکاران وظلم وفشارفرعونیان سخت مقاومت وصبرکردندوهجرت کردندوقاطعانه ازخداتعجیل درفرج می خواستند
  اماماچنان درظلم دیگران غوطه وریم که هنوزهم خودمان نمی دانیم که ازکجاداریم ضربه می خوریم
  به طورمثال
  ای کاش می دانستیدکه اکثریت بیماری های کشورمان که سالیانه جان چندین میلیون نفررامی گیرنددست سازکیست
  واقعاً فکرنکنم فرعونیان این همه ازبنی اسرائیل رامی کشتند
  ای کاش می دانستیدکه اکثریت خوراکی هاوبذرهای کشاورزی کشورمان دستکاری ژنتیکی شده است
  مگرشمانمی دانیدکه چه داروهایی بانام های مختلف سلامتی وآرامش ،به واقع سلامت وآرامش راازجان مردم مامی برند
  ای کاش می دانستیدکه بوسیله ی همین داروهادرایران خودمان چندهزارمردعقیم وچندهزارزن نازاشده است


  بنی اسرائیل گرسنگی خودرافهمیدندوازموسی علیه السلام تقاضای خوراک کردند
  امامادرگرسنگی فرهنگی چنان غرق شده ایم که خودمان ازخودمان هم خبری نداریم
  فکرنکنم کسی بتواند انکارکندکه اکثریت ایرانیان خواستارتقلیدازهرنوع فرهنگ خوراک وپوشاک ومسکن وآداب اجتماعی و... ملل دیگرمی باشند
  درسته این یعنی همان گرسنگی فرهنگی


  همه ی آنهاخوب فهمیدندکه به منجی احتیاج دارندوبااراده ای قوی زندگی دنیایشان رابرای رسیدن به سرزمین موعودبه زمین کوبیدندوهمه چیزرافدای آن کردند
  ولی خیلی ببخشیددردل اکثریت شیعیان این است که
  « مازن وبچه یاپدرومادروزندگی خوبی داریم امام ومنجی دیگربه چه دردمان می خوردحال وحوصله ی جنگ نداریم، نشستیم داریم راحت زندگی می کنیم دیگه »
  خاک عالم برسرمان
  ظلم وستمی که درحق مامی شودبسیارسخت ترازستم بربنی اسرائیل است
  مابیشترازبنی اسرائیل به منجی احتیاج داریم ،اماافسوس که کسی ازمااین رانمی فهمد

  پس شایدواقعاً این قدرت وثروت بزرگ وزیادبنی اسرائیل ازجانب خداحقشان است به پاس صبرواستقامتی که کردندواراده ی قوی که داشتند
  واقعاً آنهاهمه چیزرافدای سرزمین موعودشان کردندکه حال بهترازهرچه که فداکردنددراختیاردارند
  چون همه ی مامی دانیدکه آفرینش خداوندبرپایه های عدالت است
  آن بنی اسرائیل ازاین زمامداری چندین قرنی که دارنداجرشان است ازاینکه اولین منجی خودرایاری دادند
  آنهابرای رسیدن به همین قدرت دنیا،اراده کردندودنیایشان رافداکردند

  وشایداین مظلومیت وگوشه نشینی چندین قرنی ماشیعیان هم به خاطراین باشدکه آن گونه 12منجی ونورورحمت بزرگ خدارایاری دادیم!!!
  که خداوندبه هیچ آیینی این رحمت بزرگ رانازل نکرد

  این بنی اسرائیل جاهل وکافری که می گوییدصدهاقرن پیش بیدارشدنداماافسوس ،که ماهنوزبیدارنشده ایم

  التماس دعا
  ویرایش توسط morteza313 : ۱۳۹۰/۱۰/۲۹ در ساعت ۱۰:۴۶

 18. صلوات ها 7


 19. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  2
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  19  با سلام به همه اعضاي محترم سايت
  درخصوص مطلب عنوان شده و علائم ظهور كتابهاي زيادي وجود دارد
  در بعضي موارد هم ضد ونقيض هاي ديده مي شود
  انچه كه مهم است اين است كه :
  او روزي خواهد امد

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۲/۲۷, ۰۵:۲۸ : 5

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود