مسلمان کیست؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مسلمان کیست؟

با سلام
هر چیزی علامتی دارد ، علامت مسلمانی چند تاست؟ مثلا مومن علائمی دارد که پس از طی مرحله ی اسلام ممکن است ظاهر شوند. یکی از علائم مسلمانی این است که باید دغدغه ی رفع گرفتاری های سایر مسلمانان را در سر داشته باشد . اگر این علامت مسلمانی باشد من در اطرافم مسلمانی نمی بینم اگر شما می شناسید مرا هم خبر کنید .مردم همه به فکر خودشان هستند و همسایه از همسایه خبر ندارد. اگر هم برای کسی گرفتاری پیش بیاید خودش باید آن را رفع کند . من لیستی از علامت های یک مسلمان را می خواستم تا ببینم چند تا از این علائم در من هست و آیا می توانم نام مسلمان بر خودم بگذارم یا نه؟
ممنون

حقیقتجو;179232 نوشت:
یکی از علائم مسلمانی این است که باید دغدغه ی رفع گرفتاری های سایر مسلمانان را در سر داشته باشد . اگر این علامت مسلمانی باشد من در اطرافم مسلمانی نمی بینم اگر شما می شناسید مرا هم خبر کنید .

سلام.
در اطراف من آدم هایی وجود دارن که به فکر مشکلات مردم و رفع اون ها هستن.
کم هم نیستن شما چجوری تا حالا یکیشم اطرافت ندیدی؟

ســلام:Gol:

دوست عزیز اول به این مطلب دقت بفرمایید که

اسلام به ذات خود ندارد هیچ عیب

هر عیب که هست از مسلمانی ماست

اما در مورد ویژگی های یک مسلمان که خواسته بودید، دعای شماره 6 صحیفه سجادیه رو

مطالعه بفرمایید.

حضرت در قسمتی میفرمایند:

" خدایا بر محمد و الش درود فرست و ما را در این روز و شبمان و در تمام ایاممان برای این امور

موفق بدار."

در واقع حضرت دارند یک برنامه روزانه برای فرد معتقد و کسی که اسلام آورده مشخص میکنند.

و اما ان امور:

۱- به كار بستن كار خير.

۲- دورى از شر و گناه .

۳- شكر نعمتها

۴- پيروى از سنت هاى الهى .

۵- پرهيز از بدعتها.

۶- امر به معروف .

۷- نهى از منكر.

۸- طرفدارى از مكتب اسلام .

۹- نكوهش باطل و مبارزه با آن .

۱۰- يارى حق و گرامى داشتن آن .

۱۱- ارشاد و راهنمايى گمراه .

۱۲- معاونت ناتوان (يارى رساندن به ناتوان ).

۱۳- فريادرسى مظلوم .

۱۴- نهايت استفاده از وقت .

حالا شما میتونید مصادیق هریک رو پیدا کرده و به اونها عمل کنید.:ok:

موفق باشید.:Gol:

زهــره;179265 نوشت:
ســلام:gol:

دوست عزیز اول به این مطلب دقت بفرمایید که

اسلام به ذات خود ندارد هیچ عیب

هر عیب که هست از مسلمانی ماست

اما در مورد ویژگی های یک مسلمان که خواسته بودید، دعای شماره 6 صحیفه سجادیه رو

مطالعه بفرمایید.

حضرت در قسمتی میفرمایند:

" خدایا بر محمد و الش درود فرست و ما را در این روز و شبمان و در تمام ایاممان برای این امور

موفق بدار."

در واقع حضرت دارند یک برنامه روزانه برای فرد معتقد و کسی که اسلام آورده مشخص میکنند.

و اما ان امور:

۱- به كار بستن كار خير.

۲- دورى از شر و گناه .

۳- شكر نعمتها

۴- پيروى از سنت هاى الهى .

۵- پرهيز از بدعتها.

۶- امر به معروف .

۷- نهى از منكر.

۸- طرفدارى از مكتب اسلام .

۹- نكوهش باطل و مبارزه با آن .

۱۰- يارى حق و گرامى داشتن آن .

۱۱- ارشاد و راهنمايى گمراه .

۱۲- معاونت ناتوان (يارى رساندن به ناتوان ).

۱۳- فريادرسى مظلوم .

۱۴- نهايت استفاده از وقت .

حالا شما میتونید مصادیق هریک رو پیدا کرده و به اونها عمل کنید.:ok:

موفق باشید.:gol:

دعای ششم صحیفه دعا برای خود امام و یارانش می باشد. اصلا درباره ی ویژگی های مسلمان نبود. ببخشید آیا شما با متون تخصصی عربی آشنایی دارید ؟ متون احادیث و ادعیه متون تخصصی هستند و نمی شود با توهم از آنها استفاده کرد . یعنی حتی یک اعراب ، حرفها دارد . سخن امام معصوم را خیلی آبکی تفسیر کردید . اگر از روی جهل بود که خدا خواهد بخشید در غیر این صورت توبه لازم است. متاسفم .

افلاکیان;179256 نوشت:
سلام.
در اطراف من آدم هایی وجود دارن که به فکر مشکلات مردم و رفع اون ها هستن.
کم هم نیستن شما چجوری تا حالا یکیشم اطرافت ندیدی؟

یا من توی این جامعه زندگی نمی کنم یا شما در بهشت هستید . یه جای کار داره می لنگه. شاید اون آدمهایی که به فکر گرفتاری مسلمونها هستند کاری بلد نیستند بکنند یعنی یه مشت آدم ضعیف هستند که کاری هم ازشون بر نمیاد . نمی دونم . الله اعلم .

ســلام:Gol:

حقیقتجو;179293 نوشت:
دعای ششم صحیفه دعا برای خود امام و یارانش می باشد. اصلا درباره ی ویژگی های مسلمان نبود. ببخشید آیا شما با متون تخصصی عربی آشنایی دارید ؟ متون احادیث و ادعیه متون تخصصی هستند و نمی شود با توهم از آنها استفاده کرد . یعنی حتی یک اعراب ، حرفها دارد . سخن امام معصوم را خیلی آبکی تفسیر کردید . اگر از روی جهل بود که خدا خواهد بخشید در غیر این صورت توبه لازم است. متاسفم .

دوست عزیز، در چند صحیفه سجادیه ای که من نگاه کردم، دعای ششم، دعای حضرت به وقت

صبح و شام است و دعای پنجم مربوط به خانواده و یاران ایشان است.

علی أی حال، متن دعا را اگر مطالعه بفرمایید به فرازی که بالا ذکر کردم خواهید رسید.

ببینید، شما فرمودید به من بگویید مسلمان چه ویژگی هایی دارد، خب یعنی مشخصا وقتی

ویژگی ها بیان شد، یعنی شخص باید اعمالی را انجام دهد که به ان خصایص و ویژگی ها دست

یابد.

حالا من میتونستم به شما بگم : مسلمان نماز میخونه، روزه میگیره، خوش اخلاق هست،

متواضع هست، به فکر هم نوع است و هزار هزار ویژگی که میتونستم بشمرم.

خب بنظرتون وقتی حضرت در دعای صباح از خداوند طلب میکنند که ایشون رو به انجام اموری

موفق کنه، اون امور برترین امور نیست؟ اون امور وظایفی نیست که یک اهل اسلام و ایمان باید

سعی در انجامش داشته باشه؟

خب من چه تفسیر نابجایی کردم؟

شما که نه، هرکسی بخواهد هر ویژگی برای یک مسلمان اهل ایمان برشمرد، مصداقش را

میتوان در عبارت و دعای حضرت یافت.

بـــــله، به خدا پناه میبرم از تفسیر به رأی و گمراه کننده

موفق باشید:Gol:

حقیقتجو;179297 نوشت:
یا من توی این جامعه زندگی نمی کنم یا شما در بهشت هستید .

هیچ کدوم.هر دوتامون تو جامعه هستیم منتها فکر کنم شما از دید عینک بدبینی به جامعه نگاه میکنید.
حقیقتجو;179297 نوشت:
ه جای کار داره می لنگه. شاید اون آدمهایی که به فکر گرفتاری مسلمونها هستند کاری بلد نیستند بکنند یعنی یه مشت آدم ضعیف هستند که کاری هم ازشون بر نمیاد . نمی دونم . الله اعلم .

یعنی به نظر شما هرکی به فکر گرفتاری سایر مسلمونهاست آدم ضعیفیه؟:Gig:

حقیقتجو;179232 نوشت:
با سلام
هر چیزی علامتی دارد ، علامت مسلمانی چند تاست؟ مثلا مومن علائمی دارد که پس از طی مرحله ی اسلام ممکن است ظاهر شوند. یکی از علائم مسلمانی این است که باید دغدغه ی رفع گرفتاری های سایر مسلمانان را در سر داشته باشد . اگر این علامت مسلمانی باشد من در اطرافم مسلمانی نمی بینم اگر شما می شناسید مرا هم خبر کنید .مردم همه به فکر خودشان هستند و همسایه از همسایه خبر ندارد. اگر هم برای کسی گرفتاری پیش بیاید خودش باید آن را رفع کند . من لیستی از علامت های یک مسلمان را می خواستم تا ببینم چند تا از این علائم در من هست و آیا می توانم نام مسلمان بر خودم بگذارم یا نه؟
ممنون

مسلمان واقعی

جوانی با چاقو وارد مسجد شد و گفت : بین شما کسی هست که مسلمان باشد ؟
همه با ترس و تعجب به هم نگاه کردند و سکوت در مسجد حکمفرما شد ،
بالاخره پیرمردی با ریش سفید از جا برخواست و گفت : آری من مسلمانم

جوان به پیرمرد نگاهی کرد و گفت با من بیا ، پیرمرد بدنبال جوان براه افتاد و با هم چند قدمی از مسجد دور شدند،
جوان با اشاره به گله گوسفندان به پیرمرد گفت که میخواهد تمام آنها را قربانی کند و بین فقرا پخش کند و به کمک احتیاج دارد،
پیرمرد و جوان مشغول قربانی کردن گوسفندان شدند و پس از مدتی پیرمرد خسته شد و به جوان گفت
که به مسجد بازگردد و شخص دیگری را برای کمک با خود بیاورد

جوان با چاقوی خون آلود به مسجد بازگشت و باز پرسید : آیا مسلمان دیگری در بین شما هست ؟
افراد حاضر در مسجد که گمان کردند جوان پیرمرد را بقتل رسانده نگاهشان را به پیش نماز مسجد دوختند،
پیش نماز رو به جمعیت کرد و گفت : چرا نگاه میکنید ، به عیسی مسیح قسم که با چند رکعت نماز خواندن کسی مسلمان نمیشود !!!

حقیقتجو;179232 نوشت:
با سلام
ممنون

بله دوست عزیز ....

مسلمان به اسم زیاد هست اما به عمل بسیار اندک ...

البته طرح این موضوعات تو این زمونه طرفدار نداره حقیقتجوی عزیز...

چون اکثریت مثل من از درون ویران هستن ، ولی تا چیزی میگی سریع در مقابلت

جبهه میگیرن ، خب تا زمانی هم که کسی زیر بار حرف حق نره و قبول نکنه ، جامعه هیچ

پیشرفتی فکر نکنم بکنه ، بیاد اون شعر که میگفت..

همه چی ارومه________ ما چقد خوشحالیم و.....

اصلا مسلمانی به کنار ، افلاطون و ارسطو و .....

مگه مسلمان بودن؟؟؟؟؟

شرط اینکه ادم باشی اینه که به دیگران مهر بورزی که این اصلا قبل از همه ی ادیان بوده....

و تمامیه ادیان الهی این مسئله رو قبول دارن......

ولی پای عمل که میرسه !!!!!!!!!!!!!!

نظر خودت چیه؟

الاسلام هو التسلیم
اسلام یعنی تسلیم فقط در برابر خداوند قادر متعال لم یزل و آزاد و رها در برابر طاغوت
و مسلمانی یعنی عمل به این معنی اسلام

delete;179402 نوشت:
پیش نماز رو به جمعیت کرد و گفت : چرا نگاه میکنید ، به عیسی مسیح قسم که با چند رکعت نماز خواندن کسی مسلمان نمیشود !!!

واقعا که با چند رکعت نماز نمیشه مسلمان واقعی شد
ویل للمصلین

حقیقتجو;179293 نوشت:

دوست عزیز

سلام

مومن با مسلم فرق دارد

شما همان ویژگی های مومن را بدانید یعنی همان مسلمان حقیقی

اسلام یک درجه پایین تر از ایمان است

و کسی که شهادتین را می گوید مسلمان شده است و خون و مال اش و هرچه در فقه امده محترم است

و مومن کسی است که ایمان وارد قلبش شده است
و با عمل صالح به ان می افزاید و ایمانش را کامل می کند:Gol:

حقیقتجو;179293 نوشت:

با سلام خدمت شما حقيقتجوي عزيز

اين مواردي كه دوستمون مثال آوردند ويژگي هاي يك مسلمان واقعي است.

دوست عزيز ، شخص با گفتن شهادتين مسلمان مي شود ولي اين شروع كار است و بايد در ادامه پايبند به اصولي باشد مانند :پرهيز از گناه و خطا و انجام واجبات و اموري كه بر يك مسلمان واقعي شايسته است كه آن ها را انجام دهد.

درس هايي كه ائمه (ع) به ديگران مي دهند ، تنها مال همان اشخاص نيست بلكه آن ها راه صحيح را نشان مردم مي دهند تا مزدم با انجام آن ها به كمال بيشتري برسند و مسلماني در جاتي دارد و هركس بهتر باشد در درجه بالاتري قرار دارد.

ویژگی های بسیار زیادی برای یک مسلمان ذکر شده که به برخی از آنها اشاره می شود:

پیامبر(ص) فرمود: "المسلم من سلم المسلمون مِن لسانه و یده؛(1) مسلمان(واقعى) کسى است که مسلمانان دیگر از زبان و دست او در امان باشند".

باز فرمود: "مسلمان برادر مسلمان است. نه به او ظلم مى‏کند و نه دشنام مى‏دهد. چنان که به او خیانت نمى‏کنند و دروغ نمى‏گوید".(2)

در برخى از روایات آمده است: "اساس اسلام حُبّ اهل بیت پیامبر(ص) است".(3)

امام علی (ع) می فرماید: مسلمان کسی است که در برابر خدا تسلیم باشد.(4)

یکی از ویژگی های مهم مسلمان هم دردی با دیگران است. رسول اکرم (ص) می فر ماید: کسی که صبح کند در حالی که نسبت به امور مسلمانان اهتمام نورزد مسلمان نیست.(5)

------------------------------------------------------------------------------------------------------
پى نوشت‏ها:
1. میزان الحکمة، عنوان 1868، حدیث‏هاى 8778 و 8779 و 8780.
2. همان.
3. همان، عنوان 1874، حدیث‏هاى 8804 و 8805.
4.همان عنوان 1876
5.همان عنوان 1881.

پرسش:

با سلام

ممنون

پاسخ:

با سلام خدمت شما

دوست عزيز ، شخص با گفتن شهادتين مسلمان مي شود ولي اين شروع كار است و بايد در ادامه پايبند به اصولي باشد مانند :پرهيز از گناه و خطا و انجام واجبات و اموري كه بر يك مسلمان واقعي شايسته است كه آن ها را انجام دهد.

درس هايي كه ائمه (ع) به ديگران مي دهند ، تنها مال همان اشخاص نيست بلكه آن ها راه صحيح را نشان مردم مي دهند تا مردم با انجام آن ها به كمال بيشتري برسند و مسلماني در جاتي دارد و هركس بهتر باشد در درجه بالاتري قرار دارد.

ویژگی های بسیار زیادی برای یک مسلمان در روایات ذکر شده که به برخی از آنها اشاره می شود: مسلمان(واقعى) کسى است که مسلمانان دیگر از زبان و دست او در امان باشند". [1]

"مسلمان برادر مسلمان است. نه به او ظلم مى‏کند و نه دشنام مى‏دهد. چنان که به او خیانت نمى‏کنند و دروغ نمى‏گوید".[2]
در برخى از روایات آمده است: "اساس اسلام حُبّ اهل بیت پیامبر(ص) است".[3]

امام علی (ع) می فرماید: مسلمان کسی است که در برابر خدا تسلیم باشد.[4]

یکی از ویژگی های مهم مسلمان هم دردی با دیگران است. رسول اکرم (ص) می فر ماید: کسی که صبح کند در حالی که نسبت به امور مسلمانان اهتمام نورزد مسلمان نیست.[5]

مي توان خلاصه اي از ويژگي هاي يك مسلمان را اين چنين ذكر كرد:

در بعد اعتقادی-فکری : اندیشیدن - ایمان - شناخت خدا - حق پذیری - ایمان به پیامبر خاتم - باور به آخرت - ارادت به اهل بیت پیامبر
در بعد عملی-عبادی : نماز خواندن در اول وقت - روزه گرفتن در ماه رمضان - حج - زکات - خمس - اذان و اقامه - نیایش - توبه از گناه - اخلاص- توکل - شرکت در نماز جمعه - عمل صالح
در بعد اخلاقی: تقوا - زهد - صبر- شکر - تزکیه - آزادگی - تواضع - عفت
در بعد اجتماعي :امر به معروف و نهی از منکر -بخشش -قناعت - صدقه - میانه روی - صله رحم - ازدواج - دوستی - مشورت - سلام دادن - پاکیزگی - عیادت بیمار - کمک به همنوع
------------------------------------------------------------------------------------------------------
پى نوشت‏ها:
[1] الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2، ص: 234
[2] میزان الحکمة، عنوان 1868
[3] همان، عنوان 1874، حدیث‏ هاى 8804 و 8805.
[4] همان عنوان 1876
[5] همان عنوان 1881.

موضوع قفل شده است