رد الشمس

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رد الشمس

الحمد لله لذی جعلنا من المتمسکین بولایة علی بن ابیطالب(علیه السلام)
الحمد لله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لولا ان هدانا الله

[="Arial Black"][="PaleGreen"][="Lime"]«رد الشمس» به معنای «بازگشت خورشید» است. در روایاتی نقل شده که چند باری خورشید پس از غروب به خاطر امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) که نماز عصرش قضا شده بوده برگشته تا هوا دوباره روشن شود و حضرت نماز را ادا به جا بیاورند.[/][/][/]
ایا این روایات صحت دارند؟
در صورت صحت روایات ، ایا ردالشمس با عصمت امام در تضاد نیست؟
:Gol:

mohammadkhdm;178652 نوشت:
«رد الشمس» به معنای «بازگشت خورشید» است. در روایاتی نقل شده که چند باری خورشید پس از غروب به خاطر امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) که نماز عصرش قضا شده بوده برگشته تا هوا دوباره روشن شود و حضرت نماز را ادا به جا بیاورند. ایا این روایات صحت دارند؟ در صورت صحت روایات ، ایا ردالشمس با عصمت امام در تضاد نیست؟

اصل قضیه را بعضی از علمای شیعه وسنی گزارش کرده اند مثلا :از علامه طحاوى نقل شده،اين گونه است كه اسماء گويد:به رسول خدا وحى شد و سرش در دامان على بود و على (ع) نماز نخواند تا آنكه خورشيد غروب كرد (1) رسول خدا به على فرمود:اى على نماز خوانده ‏اى؟عرض كرد:نه،رسول خدا دعا كرده گفت: «اللهم انه كان فى طاعتك و طاعة رسولك فاردد عليه الشمس»
[خدايا براستى كه او در راه اطاعت تو و فرمانبردارى پیامبر تو بوده است،پس خورشيد را براى او باز گردان.]

اگر امام از روی فراموشی نماز شان به تاخیر افتاده بود حرف اشکال شما وارد است ، ولی با توجه به متن گزارش سر پیامبر روی زانوی ایشان بوده و وحی نازل می شده لذا علی علیه السلام نمازشان به تاخیر افتاد

1. كتاب مشكل الآثار ج 2،ص 8،ج 4،ص 388

عماد;178684 نوشت:
اصل قضیه را بعضی از علمای شیعه وسنی گزارش کرده اند مثلا :از علامه طحاوى نقل شده،اين گونه است كه اسماء گويد:به رسول خدا وحى شد و سرش در دامان على بود و على (ع) نماز نخواند تا آنكه خورشيد غروب كرد (1) رسول خدا به على فرمود:اى على نماز خوانده ‏اى؟عرض كرد:نه،رسول خدا دعا كرده گفت: «اللهم انه كان فى طاعتك و طاعة رسولك فاردد عليه الشمس» [خدايا براستى كه او در راه اطاعت تو و فرمانبردارى پیامبر تو بوده است،پس خورشيد را براى او باز گردان.]

سلام

من یه جا خوندم(فکر کنم) که امام نشسته نماز خواندند؟
این در تاریخ ذکر شده است؟

[=Verdana]با سلام
دوست گرامی ضمن تشکر ! قبلا در این مورد تاپیک ایجاد شده

http://www.askdin.com/thread1398.html
http://www.askdin.com/thread10972.html

موضوع قفل شده است