suger alcohol----------سوال شرعی

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
suger alcohol----------سوال شرعی

سلام بعضی ادامس های موجود در بازار تو ترکیباتشون ماده ای به نام suger alcohol دارن من نمیدونم چیه! آیا حلاله؟
(مثلا ادامس "[="Red"]5[/]" که فکر میکنم خیلی هم پرطرفداره!)

mohammad.mAhdi;178107 نوشت:
سلام بعضی ادامس های موجود در بازار تو ترکیباتشون ماده ای به نام suger alcohol دارن من نمیدونم چیه! آیا حلاله؟ (مثلا ادامس "5" که فکر میکنم خیلی هم پرطرفداره!)

با عرض سلام و تشکر از سئوال شما کاربر محترم mohammad.mAhdi گرانقدر

به نظر می آید suger alcohol همان شیرین کننده مصنوعی باشد که باید متخصصان در این مورد نظر دهند .

اما حکم شرعی اش این است: در صورتی که الکل مست کننده ای که در اصل مایع است در آدامس یاد شده نباشد ، خوردن آن اشکالی ندارد.(1)

پی نوشت:
1.آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 308

با سلام و احترام

حالا كه اينجا در مورد آدامس سوال شد من هم سوالم رو مطرح مي كنم.

يادمه قبلا دندان پزشكم خيلي توصيه مي كرد آدامس اربيت استفاده كنيد تا از پوسيدگي دندان و... جلوگيري كنه.

مدتي استفاده مي كردم تا اينكه يكي از دوستان گفتند آدامس اربيت مشكل داره و...

همچنين وقتي كلمه :آدامس اربيت" در گوگل سرچ ميشه، اولين موضوعات موارد زير هست:

آدامس اربيت به علت استفاده از فرآورده‌های خوک حرام و نجس اعلام شد

آدامس اوربیت حلال است یا حرام؟

خوردن آدامس اربيت حرام است

البته بنده سالهاست كه هيچ نوع آدامسي استفاده نمي كنم ولي خيلي دوست دارم بدونم حكم خريد و فروش و خوردن اين آدامس چيست؟
با تشكر

یک سوال دیگه
موادغذایی وارداتی مثل پاستیل ها یا سوسیس و کالباس که از جاهایی مثل ترکیه که"ظاهرا"کشور مسلمان هستند وارد میشوند اگر رویش ننوشته باشد حلال،حلال هست یا نه؟یعنی تو یک کشوری مثل ترکیه حلال و حروم و ذبح اسلامی و... رو رعایت میکنن؟میشه از مواد غذایی شون استفاده کرد؟

سلام :Gol:

وقت همه دوستان بخیر

آذر بانو;178219 نوشت:
همچنين وقتي كلمه :آدامس اربيت" در گوگل سرچ ميشه، اولين موضوعات موارد زير هست:

آدامس اربيت به علت استفاده از فرآورده‌های خوک حرام و نجس اعلام شد

سرکار آذربانو ی عزیز ، هر نتیجه ای که در گوگل داده میشه صحت نداره ، من اولین باره که این مساله رو میشنوم و تا حدی هم سرچ کردم ولی خوب مطلبی ندیدم که سندیت داشته باشه :Gig:

البته نمیگم اشتباه س ولی خوب نمیشه با شنیدن یه جمله انقد سریع و قطعی تصمیم گرفت

انشاالله به زودی کارشناسان بزرگوار راهنمایی میکنن :ok:

شاد و پیروز باشید

التماس دعا دارم :Gol:

آذر بانو;178219 نوشت:
با سلام و احترام حالا كه اينجا در مورد آدامس سوال شد من هم سوالم رو مطرح مي كنم. يادمه قبلا دندان پزشكم خيلي توصيه مي كرد آدامس اربيت استفاده كنيد تا از پوسيدگي دندان و... جلوگيري كنه. مدتي استفاده مي كردم تا اينكه يكي از دوستان گفتند آدامس اربيت مشكل داره و... همچنين وقتي كلمه :آدامس اربيت" در گوگل سرچ ميشه، اولين موضوعات موارد زير هست: آدامس اربيت به علت استفاده از فرآورده‌های خوک حرام و نجس اعلام شد آدامس اوربیت حلال است یا حرام؟ خوردن آدامس اربيت حرام است البته بنده سالهاست كه هيچ نوع آدامسي استفاده نمي كنم ولي خيلي دوست دارم بدونم حكم خريد و فروش و خوردن اين آدامس چيست؟ با تشكر

با عرض سلام و احترام خدمت همکار محترم سرکار آذربانو و تشکر از سئوال شما

تا زمانی که یقین ندارید که در آدامس از فرآورده های خوک یا گوشت حرام یا چیز نجسی استفاده شده ، استفاده از آن اشکال شرعی ندارد . (1)

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، توضیح المسائل م 91

سجاد;178215 نوشت:
با عرض سلام و تشکر از سئوال شما کاربر محترم mohammad.mAhdi گرانقدر

به نظر می آید suger alcohol همان شیرین کننده مصنوعی باشد که باید متخصصان در این مورد نظر دهند .

سلام

الکل قندها، یک ماده مشخص نیستند. انواع مختلفی sugar alcohol وجود دارد. یعنی به ازای هر قند و کربوهیدراتی که بشناسید، الکل آن هم وجود دارد.

البته این الکل منظور آن الکل نیست!
البته اضافه شدن گروه شیمیای خاصی است که به نام الکل در بیوشیمی و شیمی آلی شناخته می شود.

بعضی از sugar alcohol های خاص که جنبه دارویی هم دارند و شاید شناخته شده تر باشند شامل سوربیتول (داروی مسهل) و مانیتول هستند.
بعضی از این قند ها توسط سلول های روده اصلا جذب نمی شوند و همانگونه که خورده میشوند دفع می شوند و همراه خود باعث دفع آب می شوند که از همین خاصیت آنها استفاده می شوند. طبیعتا چون جذب نمی شوند هیچ تاثیری بر بدن از جمله مست کنندگی و ... ندارند.

شیرین کننده های مصنوعی هم یک نوع از این مواد هستند.

توضیح بیشتر اینکه به صرف داشتن یک گروه الکلی در ساختار شیمیایی آن ماده تبدیل به الکلی که مست کننده است و ...نمی شود.
قند ها حتی قبل از اینکه به الکل قند تبدیل شوند هم گروه های الکلی دارند.

mohammad.mahdi;178225 نوشت:
سلام ممنون از جوابتون ولی مشکل منم همینه که نمیدونم این ماده چیه؟ توی ادامس هایی که در حدود یک ساعت شیرینی شون میمونه استفاده میکنن مثل 5، تریدنت، یک نوع اربیت و...

با عرض سلام مجدد خدمت شما

نیازی نیست دقیقا از ماهیت این ماده مطلع باشید همینکه نمی دانید یا شک دارید برای حلال شدن استفاده از آن کافی است .

در پناه حضرت حق باشید

mohammad.mahdi;178227 نوشت:
یک سوال دیگه موادغذایی وارداتی مثل پاستیل ها یا سوسیس و کالباس که از جاهایی مثل ترکیه که"ظاهرا"کشور مسلمان هستند وارد میشوند اگر رویش ننوشته باشد حلال،حلال هست یا نه؟یعنی تو یک کشوری مثل ترکیه حلال و حروم و ذبح اسلامی و... رو رعایت میکنن؟میشه از مواد غذایی شون استفاده کرد؟

با تشکر از سئوال مجدد شما

اصل در مواد غیر گوشتی حلال بودن است و نیازی نیست که حتما روی آن نوشته باشد حلال یا از کشور مسلمان باشد مگر اینکه به صورتی ثابت شود که مثلا نجس شده یا از مواد مست کننده در آن استفاده شده و ... که در این صورت خوردن آن جایز نیست .

اما در مواد گوشتی لازم است حلال بودن آن ثابت شود یعنی یا مثلا از بازار مسلمانان تهیه شود یا اطمینان به ذبح شرعی شدن آن داشته باشید و گرنه اگر ندانید یا شک داشته باشید ، خوردن آن جایز نیست. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای،رساله اجوبه الاستفتائات س 333

منجم باشی;178484 نوشت:
سلام الکل قندها، یک ماده مشخص نیستند. انواع مختلفی sugar alcohol وجود دارد. یعنی به ازای هر قند و کربوهیدراتی که بشناسید، الکل آن هم وجود دارد. البته این الکل منظور آن الکل نیست! البته اضافه شدن گروه شیمیای خاصی است که به نام الکل در بیوشیمی و شیمی آلی شناخته می شود. بعضی از sugar alcohol های خاص که جنبه دارویی هم دارند و شاید شناخته شده تر باشند شامل سوربیتول (داروی مسهل) و مانیتول هستند. بعضی از این قند ها توسط سلول های روده اصلا جذب نمی شوند و همانگونه که خورده میشوند دفع می شوند و همراه خود باعث دفع آب می شوند که از همین خاصیت آنها استفاده می شوند. طبیعتا چون جذب نمی شوند هیچ تاثیری بر بدن از جمله مست کنندگی و ... ندارند. شیرین کننده های مصنوعی هم یک نوع از این مواد هستند. توضیح بیشتر اینکه به صرف داشتن یک گروه الکلی در ساختار شیمیایی آن ماده تبدیل به الکلی که مست کننده است و ...نمی شود. قند ها حتی قبل از اینکه به الکل قند تبدیل شوند هم گروه های الکلی دارند.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب منجم باشی

از توضیحات خوبی که دادید تشکر می کنم .

در پناه حضرت حق سالم و موفق باشید

سجاد;178520 نوشت:
با عرض سلام مجدد خدمت شما

نیازی نیست دقیقا از ماهیت این ماده مطلع باشید همینکه نمی دانید یا شک دارید برای حلال شدن استفاده از آن کافی است .

در پناه حضرت حق باشید

تاثیری تو روح و این جور چیزا نداره اگر حروم باشه؟

تو پاستیل هم ژلاتین هست که استخوان گاو تهیه میشه اگر گاوش ذبح اسلامی نشده باشه....

mohammad.mAhdi;182347 نوشت:
تاثیری تو روح و این جور چیزا نداره اگر حروم باشه؟ تو پاستیل هم ژلاتین هست که استخوان گاو تهیه میشه اگر گاوش ذبح اسلامی نشده باشه....

با سلام و تشکر از سوالتان

در این زمینه می توانید به پست های تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread10965-2.html

اگر ابهامی ماند از کارشناسان اخلاق کمک بگیرید.

موفق باشید.

هر گردی که گردو نیست. بی خود شایعه پراکنی و ترس و ابهام بوجود نیارید لطفاً

Sugar alcohol
برخی برچسب های غذایی موادی مانند xylitol ، erythritol ، isomalt ، sorbitol، lactilol و یا mannitol را لیست می کنند که این مواد sugar alcohol نامیده می شوند .این مواد غالباً جهت شیرین کردن شیرینی های فاقد شکر ، آبنبات ، آدامس و مواد غذایی دیگر استفاده می شوند.

واژه sugar alcohol به ساختار شیمیایی این مواد بر می گردد و در واقع این مواد حاوی الکل نمی باشند.به گفته سازمان غذا و داروی آمریکا ، تولیدکنندگان مواد غذایی می توانند ادعا کنند که محصولات حاوی alcohol sugar، باعث پوسیدگی دندان نمی شوند . تحقیقات نشان می دهد که یکی از مواد گروه sugar alcohol به نام xylitol ، حتی باعث حفاظت دندان در مقابل پوسیدگی می شود.

چگونه xylitolطعمی شیرین دارد اما دندان را در مقابل پوسیدگی حفاظت می کند؟

xylitol یک شیرین کننده طبیعی می باشد و در میوه هایی مانند توت فرنگی ،آلو و گلابی یافت می شود.شکل و طمع xylitol شبیه شکر است ،به همین دلیل ،جهت شیرین کردن مواد غذایی و آبنبات استفاده می گردد. Xylitol در آدامس ، آبنبات ،خشبو کننده های دهان ،شربت های داروئی و قرص ،خمیر دندان و دهان شویه مورد استفاده قرار می گیرد .همچنین در غذاهای رژیمی و دیابتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

وقتی باکتری در دهان شما با قند ترکیب می شود باعث تولید اسید می گردد.این اسید باعث آسیب دندان و ایجاد پوسیدگی می گردد . اما باکتری های موجود در دهان نمی توانند xylitol را تجزیه کنند بنابراین هیچگونه اسیدی تولید نمی گردد .از خاصیت های دیگر xylitol این است که شیرینی آن باعث ترشح بزاق میشود که این موضوع خود باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان ها می گردد.

تنها عیب xylitol این است که اگر به مقادیر زیاد مورد استفاده قرار گیرد خاصیت ملین و مسهل دارد به عنوان مثال مصرف 10 تا 20 عدد آبنبات یا آدامس در روز باعث این موضوع می گردد.

سلام به همه دوستان تقریبا توضیح کامل دادن منم چند تا نکته بگم
قند اکل ها جذب کمی در روده دارن نه اینکه جذب نشن، به آرامی و کمتر جذب می شوند
تو خیلی از چیزها الکل یا همون اتانول وجود داره اندازه یک قطره
نکته بعدی اینکه فکر کنم کلا کلاژن خوک به نظر من استهاله شده،اگرم تو آدامس باشه نمی دونم اگه استهاله بشه بازم نجس هست یا نه
هر چیزی که روش یا توش ریز ارگانیسم ها ( مخمر، باکتری و برخی کپک ها) بتونه رشد کنه احتمال زیاد الکل یا همون اتانول به اندازه یک قطره کوچک به وجود می اد

موضوع قفل شده است