آرایش هنگام نماز

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آرایش هنگام نماز

با سلام!
اگر قبل از نماز آرایش کنیم بعد به نماز بایستیم چه حکمی دارد؟
چون حجاب در نماز واجب می باشد ،آیا آرایش هم در نماز اشکال ایجاد میکند؟

با تشکر!

ya zahra;178003 نوشت:
با سلام! اگر قبل از نماز آرایش کنیم بعد به نماز بایستیم چه حکمی دارد؟ چون حجاب در نماز واجب می باشد ،آیا آرایش هم در نماز اشکال ایجاد میکند؟ با تشکر!

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار ya zahra گرانقدر و تشکر از سئوال شما

آرایش کردن با پوشیدن لباس های تمیز و انداختن گردنبند طلا و حنا کردن دستان، در صورتی که نامحرم نبیند، مستحب است. در روایتی از امام صادق (ع) آمده: شایسته نیست زن بدون زینت، مثل گردنبند، نماز بخواند یا دست او بی خضاب و حنا باشد. (1)
نماز خواندن با صورت آرایش کرده با مواد مصنوعی جدید، اشکال ندارد؛ اما استحباب آن ثابت نشده است. فقط باید طوری باشد که مانع سجده کردن نشود. (2)

پی نوشت:
1. وسائل الشیعة، ج 3، ص 335، ابواب لباس المصلی، باب 58، ح 2.
2. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم .

سجاد;178073 نوشت:
مانع سجده کردن نشود.

سلام

این مانع چه طوری است؟

الان معمولا خانم ها که می خواهند به مهمانی یا عروسی بروند

قبل از اذان وضو می گیرند و ارایش می کنند

که کرم پودر و انواع و اقسام لوازم استفاده می شود

ایا این ها جزء مانع است؟

چه چیز هایی مانع سجده می شود؟:Gol:

mkk1369;178084 نوشت:

سلام

این مانع چه طوری است؟

الان معمولا خانم ها که می خواهند به مهمانی یا عروسی بروند

قبل از اذان وضو می گیرند و ارایش می کنند

که کرم پودر و انواع و اقسام لوازم استفاده می شود

ایا این ها جژء مانع است؟

چه چیز هایی مانع سجده می شود؟:gol:

خب اگه كرم و انواع مواد آرايشي حجمش رو صورت زياد باشه و مانع حساب بشه بين مهر و پيشاني اشكال داره.

در جستجوي درست و غلط;178088 نوشت:
خب اگه كرم و انواع مواد آرايشي حجمش رو صورت زياد باشه و مانع حساب بشه بين مهر و پيشاني اشكال داره.

سلام

مگه در هر صورت مانع نیست؟

بالاخره یه حجمی دارد

مگر خیلی ساده پیشانیشونو ارایش کنند!

mkk1369;178084 نوشت:
این مانع چه طوری است؟ الان معمولا خانم ها که می خواهند به مهمانی یا عروسی بروند قبل از اذان وضو می گیرند و ارایش می کنند که کرم پودر و انواع و اقسام لوازم استفاده می شود ایا این ها جزء مانع است؟ چه چیز هایی مانع سجده می شود؟

mkk1369;178089 نوشت:
مگه در هر صورت مانع نیست؟ بالاخره یه حجمی دارد

با سلام و احترام

اگر مواد آرایشی استعمال شده،جرم داشته باشند و مانع از تماس پیشانی بر مهر یا هر چیزی که سجده بر آن صحیح است،شوند،باید جرم آن را برطرف نمود اما اگر بعد از استعمال،مواد جذب پوست شده و جرمیت نداشته باشند،اشکال ندارد.و در صورتی که جرم دارد،می توان به مقداری که نیاز است پیشانی در سجده بر مهر برسد،آن را برطرف نمود.

استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سجاد;178073 نوشت:
شایسته نیست زن بدون زینت، مثل گردنبند، نماز بخواند یا دست او بی خضاب و حنا باشد.

باسلام.یعنی مکروهه که زن در حال نماز زینت نداشته باشه؟ زینت حتما باید طلا باشه یا هر شی دیگری رو شامل میشه؟ زینت شامل لباس و موارد دیگه میشه؟ مثلا هیچ کدوم از اینا نباشه فقط چادر نماز زینت داده شده پوشیده بشه؟ یا جانماز!

هست هستی;178961 نوشت:
باسلام.یعنی مکروهه که زن در حال نماز زینت نداشته باشه؟ زینت حتما باید طلا باشه یا هر شی دیگری رو شامل میشه؟ زینت شامل لباس و موارد دیگه میشه؟ مثلا هیچ کدوم از اینا نباشه فقط چادر نماز زینت داده شده پوشیده بشه؟ یا جانماز!

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار هست هستی گرانقدر و تشکر از سئوال شما

بله در روایات آمده ، مکروه است که زن در حال نماز از زینت خالی باشد و منظور از زینت تنها طلا نیست بلکه زینت عرفی است و می تواند شامل خیلی موارد مانند لباس یا چادر نماز شود اما بعید است که جانماز نیز زینت زن محسوب شود . (1)

حتی در روایات داریم که در غیر نماز هم مکروه است برای زن که بدون زینت باشد چه زن جوان و چه پیر ، چه مجرد و چه متأهل !

همیشه موفق و پایدار باشید

پی نوشت:
1. حر عاملی ،محمد بن حسن ، وسائل الشیعه ، ج4 ، ص 460

سجاد;179002 نوشت:
ا عرض سلام و احترام خدمت سرکار هست هستی گرانقدر و تشکر از سئوال شما بله در روایات آمده ، مکروه است که زن در حال نماز از زینت خالی باشد و منظور از زینت تنها طلا نیست بلکه زینت عرفی است و می تواند شامل خیلی موارد مانند لباس یا چادر نماز شود اما بعید است که جانماز نیز زینت زن محسوب شود . (1)

سلام

این مثال ها که زده شده مثل طلا

توی خود حدیث است؟

یا شما گفتید؟

mkk1369;179005 نوشت:
سلام این مثال ها که زده شده مثل طلا توی خود حدیث است؟ یا شما گفتید؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب mkk1369 گرامی و تشکر از سئوال شما

طلا در روایت نیامده و حقیر هم عرض نکردم ! تنها در پاسخ گفتم که زینت عرفی است و می تواند علاوه بر طلا شامل چیز های دیگری هم بشود که روشن است .

البته در روایت به مواردی اشاره شده است :

قَالَ الصَّادِقُ علیه السلام :

لَا يَنْبَغِي لِلْمَرْأَةِ أَنْ تُعَطِّلَ نَفْسَهَا- وَ لَوْ أَنْ تُعَلِّقَ فِي عُنُقِهَا قِلَادَةً- وَ لَا يَنْبَغِي لَهَا أَنْ تَدَعَ يَدَهَا مِنَ الْخِضَابِ- وَ لَوْ أَنْ تَمْسَحَهَا بِالْحِنَّاءِ مَسْحاً وَ إِنْ كَانَتْ مُسِنَّةً. (1)

روا نيست که زن خود را بى‏ زيور گذارد گرچه گردن‏ بندی به گردن آويزد و خوش نيست كه دستش بي خضاب باشد گرچه حنا را بر آن بمالد . اگر چه سالخورده باشد !

پی نوشت:
1. همان

با سلام و احترام

حقيقتاً مطالب بسيار زيبا و جالبي در اين تاپيك مطالعه كردم.

از سركار ya zahra كه اين سوال رو پرسيدند و همچنين از پاسخ و توضيحات كامل جناب سجاد بزرگوار بسيار متشكرم :Gol:

سجاد;179002 نوشت:

حتی در روایات داریم که در غیر نماز هم مکروه است برای زن که بدون زینت باشد چه زن جوان و چه پیر ، چه مجرد و چه متأهل!

فقط چند سوال:

يعني به طور كلي زينت كردن براي جنس مونث مستحب هست؟

در مورد زينت كردن دختران مجرد صراحتاً روايتي داريم؟

آيا بين آراستگي و زينت تفاوتي هست؟

با تشكر

آذر بانو;179795 نوشت:
فقط چند سوال: يعني به طور كلي زينت كردن براي جنس مونث مستحب هست؟ در مورد زينت كردن دختران مجرد صراحتاً روايتي داريم؟ آيا بين آراستگي و زينت تفاوتي هست؟ با تشكر

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار آذربانوی بزرگوار

پاسخ قبلی یعنی استحباب را از میان پاسخ های مرکز نقل کرده بودم و حالا که بیشتر منابع را بررسی کردم از نظر فقهی دقیق تر این است که بگوییم ترک زینت برای زن کراهت دارد.

این کراهت شامل دختران هم می شود و در این زمینه هم روایت خاص داریم .

البته ناگفته نماند که زینت باید در مقابل نامحرم پوشانده شود .

بله آراستگی و زینت تفاوت دارد و زینت به معنای اضافه کردن چیزی به این جهت است در حالی که آراستگی لزوما چنین معنایی ندارد یا به تعبیر علمی تر زینت امری عارضی است که خارج از ماهیت شیِء است از این رو زینت کردن با آراستن متفاوت است و ...

همیشه موفق باشید

بنام خدا.
سلام.
پس من چرا با آرایش زن موقع نماز مخالفم؟:Gig:.
اما من با پاک بودن مخالف نیستم.مثلاً مسواک زدن و عطر زدن و تمیز بودن موقع نماز رو خیلی خوب میدونم.
اما آرایش!!!!! نمیدونم والله!!! ما وضو میگیریم صورت رو پاک از هر نوع جسم خارجی میکنیم بعد بیاییم بهش چندتا چیز اضافه کنیم؟احساس میکنم داریم به خدا میگیم اگه این شکلی بودم زیباتر بودم!!!!
استادان لطفاً روایات و توضیحات رو در پستاتون بیشتر کنید...ممنون:Gol:

آذر بانو;179795 نوشت:
در مورد زينت كردن دختران مجرد صراحتاً روايتي داريم؟

سلام. یعنی اشکال نداره زینت دختران مثل زنها باشه؟ چون تو عرف بعضی جاها خیلی سختگیری دارن.

هست هستی;179988 نوشت:
سلام. یعنی اشکال نداره زینت دختران مثل زنها باشه؟ چون تو عرف بعضی جاها خیلی سختگیری دارن.

با عرض سلام خدمت سرکار هست هستی بزرگوار و تشکر از سئوال شما

زینت کردن دختران به صورتی که زنان زینت می کنند فی نفسه اشکال شرعی ندارد مگر اینکه ایجاد مفسده کند مثلا در مقابل نامحرم باشد یا به حدی از نظر عرف زشت باشد که موجب هتک خود فرد شود و او را انگشت نما کند . (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

حتی در روایات داریم که در غیر نماز هم مکروه است برای زن که بدون زینت باشد چه زن جوان و چه پیر ، چه مجرد و چه متأهل !

همیشه موفق و پایدار باشید

پی نوشت:
1. حر عاملی ،محمد بن حسن ، وسائل الشیعه ، ج4 ، ص 460

چه جالب تاحالا نشنيده بودم
چه دينه قشنگي دارم من دست خدا درد نكنه

بنام خدا.
سلام.
من پست ها را خوانده ام همش هم گفته اید در روایات داریم.اینهمه گفته اید پس روایاتش کجاست؟
من فکر کنم زینت های طلا و جسم های خارجی با آرایش فرق میکند!
زن برای شوهر خود آرایش میکند و برای اینکار خود دلیل هم دارد:
1.برطرف سازی نیازهای خود.
2.برطرف سازی نیاز های همسر.
3.خوشنود کردن خود و خدا و همسر.
4.زیبا جلوه دادن ظاهر خود.
اما برای خدا آرایش میکند:
1.چرا؟
:Gol:

عــــلی;179901 نوشت:
بنام خدا. سلام. پس من چرا با آرایش زن موقع نماز مخالفم؟. اما من با پاک بودن مخالف نیستم.مثلاً مسواک زدن و عطر زدن و تمیز بودن موقع نماز رو خیلی خوب میدونم. اما آرایش!!!!! نمیدونم والله!!! ما وضو میگیریم صورت رو پاک از هر نوع جسم خارجی میکنیم بعد بیاییم بهش چندتا چیز اضافه کنیم؟احساس میکنم داریم به خدا میگیم اگه این شکلی بودم زیباتر بودم!!!! استادان لطفاً روایات و توضیحات رو در پستاتون بیشتر کنید...ممنون

با عرض سلام و احترام خدمت جناب علی گرامی و تشکر از سئوال شما

اگر مخالفت شما با آرایش زن در نماز بر اساس مستندات شرعی باشد ، مشکلی نیست و می توان درباره آن به بحث پرداخت .
اما اگر بر اساس سلیقه شخصی ، احساسات و ... مخالفت می کنید ، لازم است این شیوه نامناسب برای اظهار نظر درباره گزاره های دینی را تصحیح فرمایید .

عــــلی;180090 نوشت:
بنام خدا. سلام. من پست ها را خوانده ام همش هم گفته اید در روایات داریم.اینهمه گفته اید پس روایاتش کجاست؟ من فکر کنم زینت های طلا و جسم های خارجی با آرایش فرق میکند! زن برای شوهر خود آرایش میکند و برای اینکار خود دلیل هم دارد: 1.برطرف سازی نیازهای خود. 2.برطرف سازی نیاز های همسر. 3.خوشنود کردن خود و خدا و همسر. 4.زیبا جلوه دادن ظاهر خود. اما برای خدا آرایش میکند: 1.چرا؟

روایات را که ؛ در پست های قبلی عرض کردم ، هم نمونه آوردم و هم آدرس دادم !

برای بحث گسترده تر درباره روایات لازم است به انجمن حدیث مراجعه فرمایید .

زینت کردن زن شامل آرایش هم می شود و دلیل آرایش کردن در حال نماز و برای خداوند نیز به نظر می رسد همان طور که در روایات آمده است ، این باشد که:

قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع إِنَّ اللَّهَ جَمِيلٌ يُحِبُّ الْجَمَالَ وَ يُحِبُّ أَنْ يَرَى أَثَرَ النِّعْمَةِ عَلَى عَبْدِهِ‌

امام علی علیه السلام فرمودند :

خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد و دوست دارد که اثر نعمتی را که بر بنده اش داده است ، ببیند.

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. کلینی ، محمد بن یعقوب ، الکافی ، ج6 ، ص 438

بنام خدا.
سلام.

سجاد;180193 نوشت:
اگر مخالفت شما با آرایش زن در نماز بر اساس مستندات شرعی باشد ، مشکلی نیست و می توان درباره آن به بحث پرداخت . اما اگر بر اساس سلیقه شخصی ، احساسات و ... مخالفت می کنید ، لازم است این شیوه نامناسب برای اظهار نظر درباره گزاره های دینی را تصحیح فرمایید .

نه استاد سلیقه شخصی نیست.
مثلاً ببینید ما میدونیم که طلا و عطر حرم و اینچیزا خوبه و مواد طلا خوب از فلز هست و مواد عطر هم گل و گیاه.
اما لوازم آرایشی؟!!
آیا هیچکدوم از این خانم ها میدونن چی دارن به سر و صورتشون میزنن؟بیشتر این لوازم از خارج از کشور میاد.
اصلاً معلوم هم نیست این مواد شیمیایی چی هست!
فکر کنم نمیشه گفت حالا که نمیدونیم چیه پاکه.باید در موردش تحقیق کرد.

عــــلی;180195 نوشت:
فکر کنم نمیشه گفت حالا که نمیدونیم چیه پاکه.باید در موردش تحقیق کرد.

با سلام خدمت شما کاربر محترم
شک در نجس بودن چیزی پاک است،تحقیق در نجس بودن شی لازم نیست
رساله مراجع/ج=1/م=123

بنام خدا.
سلام.

اسراء;180310 نوشت:
شک در نجس بودن چیزی پاک است،تحقیق در نجس بودن شی لازم نیست

چه باحال:khandeh!:.
-------------------
البته من احساس خودمو درک میکنم!
اینکه مثلاً با مسواک زدن، با عطر،با زیور آلات و زینت مخالف نیستم.اما چرا با آرایش مخالفم خدا میدونه!
شاید مدرک کافی برای اینکه آرایش کردن مجازه وجود نداره! توی گوگل هم در مورد این موضوع به سختی مطالب پیدا میشه.
طلا و زیور آلات خوب خدا برای زن حلال کرده...عطر هم که خوشبو کنندست و مسواک هم چون کلام قرآن و نام خدا بر زبان میاد دهان تمیز باشه بهتره حتی حدیث هم در مورد مسواک قبل از نماز داریم همینطور در مورد عطر.
اما آرایش:Gig:.
یکی بیاد منو قانع کنه!
چرا باید صورت خودمونو برای خدا دستکاری کنیم؟
لطفاً یکی جواب این سوال منو بده ممنون میشم:Gol:.

با سلام و احترام

عــــلی;180313 نوشت:

احساس میکنم داریم به خدا میگیم اگه این شکلی بودم زیباتر بودم!!!!

!!!
اولا: زينت و آرايش فقط منحصر به لوازم آرايش نيست (زيورآلات ،انگشتر و عطر و لباس تميز و سفيد و....)
و خيلي كم هستند خانم هايي كه فرصت كنند و حوصله داشته باشند براي نماز چهره شون رو آرايش كنند.

ثانيا: واقعا برام عجيبه! به چه دليلي ميگين اگر خانمي در نماز آرايش كنه چنين حسي داره!
اين احساس شما هست، و كاملا اشتباهه.

آذر بانو;180317 نوشت:

با تشکر از جواب اذربانوی گرامی

عــــلی;180313 نوشت:
چرا باید صورت خودمونو برای خدا دستکاری کنیم؟
.

بیچاره خانما کم بدبختی دارن بلکه یکم شاد شه روحیشون

بنام خدا.
سلام.

آذر بانو;180317 نوشت:

ممنون از اینکه متذکر شدید اما جواب سوال من این نبود.
خداوند متعال که نیازی به این کارا ندارد.این ماییم که احساس نیاز میکنیم.پس هرکاری که میکنیم دلیل بر نیازمند بودن ما میکند.
عطر میزنیم.یعنی خدایا دوست داریم خوشبو باشیم.
مسواک میزنیم دوست داریم از کلام و زبانمان جز پاکی حرفی بیرون نیاید.
بنده ترجیحاً موها و محاسن را که شانه میکنم یعنی میخواهم همیشه با نظم و مرتب باشم.
این ها خودش دعا است خدمت پروردگار.
قال رسول الله صلی الله علیه و آله: الخُشوعُ زِینَةُ الصَلوةِ
پیامبر گرامى اسلام صلى الله علیه و آله فرمود: خشوع و فروتنی آرایه و زیبایى نماز است.

قالَ رَسُولّ الله (ص):رَكْعَتَان علي أثَرِ طِيْبٍ أفْضَلّ مِنْ سَبْعِينَ رَكْعَۀً لَيْسَتْ كَذلِكَ.
پيامبر (ص) فرمود:دو ركعت نماز كه بابوي خوش برگزار شود،برتر از هفتاد ركعت نمازي است كه بي بوي خوش انجام شود.

قالَ الرِّضَا (ع):كَانَ يّعْرَفّ مَوْضَعّ جَعْفَرٍ (ع) فِي الْمَسْجِدِ بِطِيبِ رِيحِهِ وَ مَوْضِعِ سّجّودِهِ.
حضرت رضا (ع) فرمود:امام صادق (ع) را در مسجد به خوشبويي وجايگاه سجده اش مي شناختند.

خيثمه گويد: امام حسن مجتبي (ع) چون به نماز بر مي خاست، بهترين لباس خود را مي پوشيد. برخي گفتند: اي فرزند پيامبر! چرا زيباترين لباس را در نماز مي پوشي؟

فرمود: همانا خدا زيباست و زيبايي را دوست دارد. من خود را براي پروردگارم مي آرايم و زيبا مي كنم؛ زيرا خداوند فرموده:«خُذُوا زِينَتَكُمْ عِنْدِ كُلِّ مَسْجِدٍ؛ زينت خود را هنگام رفتن به مسجد، با خود برداريد» از اين رو، دوست دارم كه زيباترين لباسم را بپوشم.
نكته:امام صادق (ع) درباره آيه ي«خُذُوا زِينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ» فرمود:منظور از « زينت» شانه كردن است؛ زيرا شانه كردن، روزي مي آورد، مو را زيبا مي كند، حاجت را برآورده مي سازد، نطفه را افزايش مي دهد و بلغم را از بين مي برد.

رسول اكرم صلى الله علیه و آله :

فِى السِّواكِ اِثنَتَى عَشَرَةَ خَصلَةً: مَطهَرَةٌ لِلفَمِ، و مَرضاتٌ لِلرَّبِّ وَ یُبَیِّضُ السنانَ وَ یَذهَبُ بِالحَفَرِ وَ یُقِلُّ البَلغَمَ وَ یُشَهِّى الطَّعامَ وَ یُضاعِفُ الحَسَناتِ وَ تُصابُ بِهِ السُّنَّةُ وَ تَحضُرُهُ المَلائِكَةُ وَ یَشُدُّ اللِّثَةَ وَ هُوَ یَمُرُّ بِطَریقَةِ القُرآنِ وَ رَكعَتَینِ بِسِواكٍ اَحَبُّ اِلَى اللّه عَزَّوَجَلَّ مِن سَبعینَ رَكعَةً بِغَیرِ سِواكٍ؛
پیامبر صلى الله علیه و آله : مسواك زدن دوازده فایده دارد: دهان را پاكیزه، خداوند را خشنود، دندان ها را سفید، جرم دندان ها را پاك، بلغم را كم، غذا را مطبوع، حسنات را چندین برابر مى كند، به سنت عمل مى شود، فرشتگان حضور پیدا مى كنند، لثه محكم مى شود، بر گذرگاه تلاوت قرآن مى گذرد و دو ركعت نماز با مسواك، نزد خداوند محبوب تر است از هفتاد ركعت نماز بى مسواك.

من هرچی گشتم احادیثی در مورد آرایش زن موقع نماز پیدا نکردم!!!!

سلام

این سوال برام پیش اومده

شاید جاش نباشه اما خوبه بدونیم

وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيوبِهِنَّ وَلَا يبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيرِ أُولِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاءِ وَلَا يضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيعْلَمَ مَا يخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ(النور/31)
و به آنان با ايمان بگو چشمهاي خود را (از نگاه هوس‌آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ کنند و زينت خود را -جز آن مقدار که نمايان است- آشکار ننمايند و (اطراف) روسري‌هاي خود را بر سينه خود افکنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)، و زينت خود را آشکار نسازند مگر براي شوهرانشان، يا پدرانشان، يا پدر شوهرانشان، يا پسرانشان، يا پسران همسرانشان، يا برادرانشان، يا پسران برادرانشان، يا پسران خواهرانشان، يا زنان هم‌کيششان، يا بردگانشان [=کنيزانشان‌]، يا افراد سفيه که تمايلي به زن ندارند، يا کودکاني که از امور جنسي مربوط به زنان آگاه نيستند؛ و هنگام راه رفتن پاهاي خود را به زمين نزنند تا زينت پنهانيشان دانسته شود (و صداي خلخال که برپا دارند به گوش رسد). و همگي بسوي خدا بازگرديد اي مؤمنان، تا رستگار شويد!

سفیه چه کسانی هستند؟

آیا مردانی می باشند که میلی به ان زن ندارند؟

مثلا توانایی جنسی داشته باشه اما تمایل نداشته باشه؟
و اونو به چشم خواهر ببینه؟

زینت منظور موهایشان است درست است؟

مثلا در جایی خوابیدیم شب خانم ها سرشونو باز می کنند تا راحت بخوابند

بعد یکی می گه ان مرد نامحرم حواسش نخواهد بود و..(یعنی نمی بینه)
جزء سفیه محسوب می شود؟

این حکم منسوخ شده است؟

عــــلی;180313 نوشت:
شاید مدرک کافی برای اینکه آرایش کردن مجازه وجود نداره! توی گوگل هم در مورد این موضوع به سختی مطالب پیدا میشه.

باسلام خدمت شما جناب علی اقا
اگر شمادنبال مدرک هستیدجناب سجاد اشاره به سند داشتند چه فرقی داره که سندکم باشه یازیاد باشه!
خیلی از احکام شرعی سندش ی
ک روایت بیشتر نیست
.
عــــلی;180313 نوشت:
طلا و زیور آلات خوب خدا برای زن حلال کرده...عطر هم که خوشبو کنندست و مسواک هم چون کلام قرآن و نام خدا بر زبان میاد دهان تمیز باشه بهتره حتی حدیث هم در مورد مسواک قبل از نماز داریم همینطور در مورد عطر. اما آرایش.

به نظر میرسد که درگیر سلیقه های شخصی خودت شدیدمثل در موارد فوق که ذکرکردید انچه در بالا ذکر کردید همه علتها نیست که اشاره داشتیدمسواک=چون نام خدا یاقران با دهان خوانده می شود فقط این فایده تویش خوابیده نیست
بهتر خودتان رابسپارید به متون دینی که به چه چیزی اشاره دارند وتابع محتوایش باشیدچراکه لازم نیست در همه امور دینی محتوایش در ذهنتان هضم شود بلکه بعضی از مواردبایدتعبداًپذیرفته شود
پیروز وسربلند باشید

بنام خدا.
سلام.
میخواستم به یه نتیجه ای برسم ولی متاسفانه کسی بهش اشاره نکرد.
و اون این بود که بهتره بجای آرایش برای نماز....برای همسرمون آرایش کنیم.
اگر همسرمون خدایی نکرده ببینه شما برای نماز آرایش میکنید و برای اون هیچ....چه اتفاقی میوفته؟
دیدمون رو باید نسبت به خدا عوض کنیم.مثل اون داستان حضرت موسی که طرف به خدا میگفت بیا لباساتو بشورم...!!!!خداوند اون فرد رو دوست داشت نه بخاطر اینکه میگفت بیا کاراتو انجام بدم.بلکه بخاطر اینکه بیاد خدا بود.
اگر بخوایم خدا رو هم مانند همسرمون ببینیم.باید هم همون رفتاری رو با خدا داشته باشیم که با همسرمون داریم و این اشتباست.
یا حق:Gol:.

موضوع قفل شده است