اول درس یا مسجد نماز جماعت؟؟

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اول درس یا مسجد نماز جماعت؟؟

بنام خدا
سلام

ببخشید یک سوالی برام پیش اومده

من اگر وقت داشته باشم مقیدم که برم نماز جماعت چه ایام امتحانات باشه چه نباشه
چه درس داشته باشم چه درس نداشته باشم

حالا وقتایی که واقعا وقت برای درس خوندن کم هست و یک ساعتم خودش خیلی هست

نماز جماعت واجبه یا درسم؟؟؟؟

مراس دعا رفتن بهتره یا شب نشینی واسه درس؟؟؟

بعضی وقتا گیج میشم که کارم درسته یا نه

ممنون

برچسب: 

عاشورا90;177590 نوشت:

حالا وقتایی که واقعا وقت برای درس خوندن کم هست و یک ساعتم خودش خیلی هست

مسلما نماز جماعت فضیلتش خیلی بالاتر است از نماز فردی
ولی اگر شما مواقع امتحانات زمان هم برایتون اهمیت دارد میتونید در این روزها نماز اول وقت فردی به جای بیاورید
ولی وقتی خداوند از نیت شما آگاه باشد شاید ثوابش را به جماعت حساب کند انشاالله
ما رو هم دعا کن مومن خدا

delete;177596 نوشت:
مسلما نماز جماعت فضیلتش خیلی بالاتر است نماز فرادا
ولی اگر شما مواقع امتحانات زمان هم برایتون اهمیت میتونید در این روزها نماز اول وقت فرادا به جای بیاورید
ولی وقتی خداوند از نیت شما آگاه باشد شاید ثوابش را به جماعت حساب کند انشاالله
ما رو هم دعا کن

بنام خدا
ممنون
آخه من همش به خودم میگم من دارم درس میخونم که نماز به پا داشته بشه اون وقت نرم مسجد و جماعت
در واقع حکم شرعیشو نمیدونم
بین جماعت و درس کدوم؟؟؟

عاشورا90;177599 نوشت:
بنام خدا
ممنون
آخه من همش به خودم میگم من دارم درس میخونم که نماز به پا داشته بشه اون وقت نرم مسجد و جماعت
در واقع حکم شرعیشو نمیدونم
بین جماعت و درس کدوم؟؟؟

سلام

هرچیزی که لازم نیست حکم شرعی داشته باشه! آیا عقل انسان نمیتونه تشخیص بده؟
به قول دوستمون اگه وقت کافی نیست که درس بهتره و نماز رو فرادا بخونید. مگه درس هم برای رضای خدا نیست؟پس اهمیتی کمتر از نماز جماعت نداره...

موفق باشید

بله بنظر بنده هم همینطوره بزرگواران درست فرمودند
درس را برای خدا بخوانید و هر وقت که نمی رسید به نماز جماعت برسید با خدای خود نجوا کنید و عزمتان را برای استفاده این علم در راه خدا جزم کنید
در چنین ایامی هم بهتر است در صورت زیق وقت درس را بخوانید

اما اگر این گنه کار ترین گنه کاران بندگانش باشد نماز جماعت را می پسندد البته فقط برای خودم :Gol:

ســلام:Gol:

از نظرات همه دوستان استفاده کردیم، منتهی دوست عزیز باید توجه داشته باشن که این مسأله

( تقدیم و یا تأخیر نماز جماعت بر درس ) یک مسأله شرعی نیست که انتظار حکمی شرعی رو

داشته باشیم.

من نظر خودم رو میگم.:ok:

اگر در توانتون هست بین این دو رو جمع کنید.

نماز اول وقت به جماعت چندان وقتی از انسان نمیگیره که لطمه ای به درس بخوره.

در مراسمات دعا هم شرکت کنید ولی مختصرتر طوری که به درستون لطمه ای نخوره.

از حضرت آیت الله بهجت نقل کردند که ایشون فرمودند : اگر انسان در انجام عبادات کوتاهی نکند

و مقید به آن باشد، درسی که برای خواندنش 2 ساعت وقت لازم است به 10 دقیقه تمام میشود.

جمع بین هر دو بهتر نیست؟

:Gol:

یک ساعت مطالعه برابر 70سال عبادت است!!!(به شرط و شروطی)

سلام علیکم

با توجه به اینکه کاربر محترم تقاضای حکم شرعی برای سوالشون داشتند(هرچند این مسله اصلا شرعی نیست) از همکاران بخش فقه درخواست میکنم پاسخ کاملی خدمت ایشان بفرمایند.

متشکرم:Gol:

عاشورا90;177590 نوشت:
نماز جماعت واجبه یا درسم؟؟؟؟

با سلام و احترام خدمت شما کاربر گرامی

به لحاظ شرعی هیچ کدام از این دو مورد فی نفسه واجب نیست،مگر این اینکه منظور از درس، یادگیری مسائل دینی و شرعی واجبه باشد،که در آن صورت واجب شود.بنابراین اگر امکان داشته باشد تا جمع هر دو نمایید بهتر است در غیر این صورت بنابر تشخیص خودتان اهم و مهم نمایید.

موفق و موید باشید.

سلام دوست عزیز.
خیلی خوب میشه از روز اول شروع مدرسه گام به گام با استاد درس بخوانیم،چون اگر به موقع رسیدن به امتحانات شویم به راحتی و با خیال راحت میتوانیم درس بخوانیم و راحت به نماز جماعت برسیم.
سعی کنید درستان را انباشته نکنید زیرا جمع کردنش موقع امتحان سخت و نسبت به درس بی تفاوت و زده میشوید و ذوق اولیه را از دست میدهید

زهــره;178112 نوشت:
ســلام:gol:

از نظرات همه دوستان استفاده کردیم، منتهی دوست عزیز باید توجه داشته باشن که این مسأله

( تقدیم و یا تأخیر نماز جماعت بر درس ) یک مسأله شرعی نیست که انتظار حکمی شرعی رو
داشته باشیم.
....
جمع بین هر دو بهتر نیست؟

:gol:

اباالشعیب;178194 نوشت:
یک ساعت مطالعه برابر 70سال عبادت است!!!(به شرط و شروطی)

خدمت دوستان

این مسئله کاملا اخلاقیست و علماء بر سر این مسئله و مسائل مشابه بحث ها کردند:

مثلا یکی از بحث های مطرح در دروس اخلاق و عرفان این است که :

علم آموزی مقدم بر نماز جماعت و یا اعمال اینچنینی است؟
و یا
امر پدر و مادر مقدم بر عبادات مستحبی است؟
و یا
سفری که مورد رضای والدین نیست اما موجب رشد علمی یا مالی یا اجتماعی افراد است؟
و ...

و کلا می توان گفت که:

معیار تقدم دو غیر واجب و یا دو مستحب و یا دو مکروه بر یکدیگر چیست؟

تذکر اینکه ریشه این بحث در مباحث خارج فقه و اصول میباشد و بر اساس مبنایی که ما در آنجا انتخاب نمودیم.

سلام

1-نماز جماعت خیلی خوبه و وقت چندانی هم از تون نمی گیره

2-اگه می خواهید در نماز جماعت و مراسمات مسجد شرکت کنید باید کار جهادی بکنید سعی کنید قبل اذان درس هایتان را بخوانید.

3-بعد از نماز صبح قبل از رفتن به مدرسه حدود یک(بستگی به شهر ها داره)* وقت خوبی برای درس خواندن هست.امام سجاد(ع):من خوابیدن در وقت نماز صبح را دوست ندارم زیرا وقت نزول رحمت و رزق است.

خیلی التماس دعا دارم

مجیر;199142 نوشت:
-نماز جماعت خیلی خوبه و وقت چندانی هم از تون نمی گیره

چرا می گیره منم خیلی وقتا توی این موضوع گیر کردم؟واقعا نمی دونم چی کار کنم

خیلی ببخشید خیلی ببخشید اما متاسفم واسه دوستان کوه رو با سنگ ریزه می شه مقایسه کرد اصلا سنگ ریزه در برابر کوه دیده میشه درس که در برابر نماز جماعت مثل تقابل منفی بی نهایت و مثبت بی نهایته اونم این درسهایی مزخرفی که به جای ختم شدن به خداوند به خیلی جاهای که غربی ها بهش رسیدن میره
پس یک علمی که احادیث گفته آیا واقعا این درسه ماهه؟نه شما بگید واقعا میشه گفت درس می خونید انصافا تا حالا چقدر با درس به خداوند نزدیک شده اید نه انصافا فکر نمی کنید منظور از علم و فکر کردنی که تو احادیث گفته شده علمی که به خداوند برسه

و یه نکته دیگر حرف پدر مادر واجبه پس در برابر مستحبات ارجع تره درسته دوستان

انشا الله دوستان از شروع بحثم ناراحت نشده باشند انشا الله ببخشید

سلام و عرض ادب...

یه حدیثی از امام صادق علیه السلام هست که می گن درس بخونید حتی اگه جونتون به خطر بیفته...

مگه دانشمند هسته ای شدن ما رو به خدا نزدیک می کنه؟

برخی درس می خونن تا پولدار بشن
بعضی درس می خونن مقام بدست بیارن

اینا درسته خدمت به جامعه و از همه مهمتر اسلام هست
ولی رنگ و لعاب اصلی رو نداره

اگه دانشمند هسته ای شدیم مثل شهدای هسته ای
همچون دکتر شهریاری و شهید احمدی روشن

اونوقت می تونیم بگیم درس خوندمون بدرد خورده

حالا قرار نیست اگه ترور نشدیم بگیم راهمون غلط بوده
نه...
به گفته پیامبر اسلام هر کس صادقانه از خدا طلب شهادت کنه خدا مقام شهادت رو بهش می ده هر چند در بستر از دنیا برود...

و بگفته یکی از شهدای نوجوان: خدمت به ایران خدمت به اسلام هست...

یادمون باشه امام زمان عج به سربازانی همانند شهدا نیاز داره...
و پست و مقام و پول ما بدرد امام زمان نمی خوره...

موفق باشید
التماس دعا

montazer al mahdi;199176 نوشت:
چرا می گیره منم خیلی وقتا توی این موضوع گیر کردم؟واقعا نمی دونم چی کار کنم

سلام و عرض ادب...
فکر کنم برنامه ریزی باید بکنید

من خودم نوجوانی رو می شناسم که سه تا چهار راه رو پیاده میاد تا تو نماز جماعت شرکت کنه
و این اتفاق هر روز می افته
از دانش آموزان ممتاز هم هست...
پسری بسیار نورانی که همیشه نسبت به او غبطه می خورم...

پس نتیجه این شد که برنامه ریزی کنیم...

خدا هم مطمئنا" جبران می کنه...

یا علی

آیت الله بهجت:

نماز شب،مفتاح توفیقات است.

مسجد چی داره؟ «فیه رجال یحبون ان یتطهروا و...»

دوست عزیز
نه تنها در این مورد بلکه در سایر موارد ببینید حکم دین چیه! اهم و مهم کدام است
شاید بتوان نماز اول را در اول وقت به جماعت خواند و سپس نماز دوم را فرادی خواند و سریع برگشت منزل
التماس دعا

بنام خدا
بعضی احادیث هستند که از بس شنیدیم فکر میکنیم صحیح هستند در حالیکه در سند و یا مفهومشان اشکال وارد است برای مثال همین روایت ساعتی اندیشه کردن برتر از هفتاد سال عبادت است.
از جمله احادیث بودار دیگر الاعمال بالنیات است که راوی آن عمر بن خطاب است.
خداوند همه مرا هدایت کناد

[="magenta"]چرا همتون اینجا اینقده سخت میگیرین قضیه‌ها رو و با هم مخلوطش می‌کنین و دنبال این میگردین که یکی‌ بهتون حکم بده

خوب اگه وقت داری میری مسجد اگرم نداری که نمیری

به همین آسونی! [/]

سلام منم اگه درس نداشته باشم ميرم نماز جماعت
شب كه ميخوام برم نماز با خودم ميگه فردا امتحان داري نمازجماعتا ميشه يه شبه ديگه هم رفت
چيكار كنم هميشه هم كه طبق برنامه ريزي نميشه پيش رفت گاهي يه اتفاقي مي افته عقب ميموني!
بيشتر تابستونا ميشه رفت نماز جماعت من خودم اينطوريم

د امیدوار;232950 نوشت:
بنام خدا
بعضی احادیث هستند که از بس شنیدیم فکر میکنیم صحیح هستند در حالیکه در سند و یا مفهومشان اشکال وارد است برای مثال همین روایت ساعتی اندیشه کردن برتر از هفتاد سال عبادت است.

با سلام و درود

جناب امیدوار استدلالتان از خدشه در احادیث فقط به شنیدن زیاد احادیث است ؟؟؟
مثالی میزنم اینکه حضرتعالی هر روز با خانواده خودتان در مراوده هستید پس آنها برای شما یک نواخت و خسته کننده میشوند و در نزد شما از نظر وجودی دچار خدشه خواهند گردید ؟؟؟
جناب امیدوار زیاد شنیدن حدیث نه از اعتبارش کم خواهد کرد نه در معنا و مفهومش اثری خواهد داشت
جناب امیدوار این روایات همه اش صحیح است و خدشه ایی هم وارد نخواهد بود من باب نمونه سه حدیث از سه منبع مختلف خدمتتان عرض خواهم کرد
به شما پیشنهاد میکنم تشریف ببرید علم الرجال را بررسی فرمائید ببینید میتوانید خدشه ایی در سلسه اسناد احادیث ذیل پیدا کنید بعد تشریف بیاورید در خدمتتان باشم

أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ الْبَرْقِيُّ فِي الْمَحَاسِنِ عَنْ بُنَانِ بْنِ الْعَبَّاسِ عَنْ حُسَيْنٍ الْكَرْخِيِّ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ أَبَانٍ عَنِ الْحُسَيْنِ الصَّيْقَلِ قَالَ قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع تَفَكُّرُ سَاعَةٍ خَيْرٌ مِنْ قِيَامِ لَيْلَةٍ فَقَالَ نَعَمْ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص تَفَكُّرُ سَاعَةٍ خَيْرٌ مِنْ قِيَامِ لَيْلَةٍ قُلْتُ كَيْفَ يَتَفَكَّرُ قَالَ يَمُرُّ بِالدَّارِ وَ الْخَرِبَةِ فَيَقُولُ أَيْنَ بَانُوكِ أَيْنَ سَاكِنُوكِ مَا لَكِ لَا تَتَكَلَّمِينَ‏

الْعَيَّاشِيُّ فِي تَفْسِيرِهِ، عَنْ أَبِي الْعَبَّاسِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: تَفَكُّرُ سَاعَةٍ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ سَنَةٍ- [قَالَ اللَّهُ‏]- إِنَّما يَتَذَكَّرُ أُولُوا الْأَلْبابِ‏

و همچنین در تفسیر آیه شریفه :
. وَ مِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلَةً لَكَ عَسى‏ أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقاماً مَحْمُوداً- 17/ 80
الضمير راجع الى البعض المستفاد من الليل، و النافلة حال من التهجّد، أى إنّ هذا التهجّد يكون لك من النوافل، و التأنيث باعتبار المدّة و الحالة- راجع النفل.
و ذكر الليل يدلّ على انّ مفهوم الليل غير مأخوذ في المادّة.
و اطلاق التهجّد من جهة المتعلّق: يدلّ على أنّ المطلوب مجرّد التفرّغ، لأىّ برنامج روحانىّ، من ذكر أو صلاة أو فكر أو توجّه. و المناسب بموضوع التفرّغ هو التوجّه و التفكّر، ثمّ العبادة البدنيّة.
و يدلّ على هذا قوله تعالى- عسى أن يبعثك ربّك مقاما محمودا، فانّ تفكّر ساعة في محلّ فارغ و قلب خالص يعادل عبادة سنة، بل و سنوات، لايجابه شهود معارف إلهيّة و حقائق روحانيّة.

92 وَ عَنْ جَمَاعَةٍ عَنْ أَبِي الْمُفَضَّلِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ إِسْحَاقَ بْنِ الْعَبَّاسِ‏
الْمُوسَوِيِّ عَنْ أَبِيهِ عَنْ إِسْمَاعِيلَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْحَاقَ بْنِ مُحَمَّدٍ قَالَ حَدَّثَنِي عَلِيُّ بْنُ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ عَلِيُّ بْنُ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ هَذَا عَنْ أَخِيهِ وَ هَذَا عَنْ أَبِيهِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ ع عَنْ آبَائِهِ ع عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ص فِي حَدِيثٍ قَالَ إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّيَّاتِ وَ لِكُلِّ امْرِئٍ مَا نَوَى فَمَنْ غَزَا ابْتِغَاءَ مَا عِنْدَ اللَّهِ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ مَنْ غَزَا يُرِيدُ عَرَضَ الدُّنْيَا أَوْ نَوَى عِقَالًا لَمْ يَكُنْ لَهُ إِلَّا مَا نَوَى‏

جناب امیدوار شما اسمی از عمر در این حدیث می بینید ؟؟؟

علی فرض المثل روایتی از عمربن خطاب نقل شود آیا بصرف اینکه از ایشان هست باطل خواهد بود
عمر بن خطاب از اصحاب مشافهین بودند معمولا خطابات قرآن و احادیث نبوی را مستقیم از پیامبر می شنیدند آیا این اشکالی در بحث ایجاد خواهد کرد

جناب امیدوار شما را توصیه میکنم در اظهاراتتان جوانب امر را بررسی فرمائید چون روایت از وجود ذی جود امیر المومنین است که میفرماید ان المرء مخبوء تحت لسانه شخصیت انسان در زیر زبانش نهفته است (فتامل)

موفق باشید :Gol:

د امیدوار;232950 نوشت:

با سلام

در کافی و کتب دیگر به نقل از اهل بیت(ع) قریب به مضمون حدیث الاعمال بالنیات احادیثی وجود دارد.

عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ أَبِي إِسْمَاعِيلَ إِبْرَاهِيمَ بْنِ إِسْحَاقَ الْأَزْدِيِّ عَنْ أَبِي عُثْمَانَ الْعَبْدِيِّ عَنْ جَعْفَرٍ عَنْ آبَائِهِ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَا قَوْلَ إِلَّا بِعَمَلٍ وَ لَا قَوْلَ وَ لَا عَمَلَ إِلَّا بِنِيَّةٍ وَ لَا قَوْلَ وَ لَا عَمَلَ وَ لَا نِيَّةَ إِلَّا بِإِصَابَةِ السُّنَّةِ (الكافي ج : 1 ص : 70 )

شیخ حر عاملی در وسائل الشیعه" بَابُ وُجُوبِ النِّيَّةِ فِي الْعِبَادَاتِ الْوَاجِبَةِ وَ اشْتِرَاطِهَا بِهَا مُطْلَقاً " چند روایت به نقل از کافی،تهذیب و بصائر الدرجات ذکر می کند که اگر چه از حیث سند بعضا ضعیفند اما از حیث دلالت موید یکدیگرند و می توانند صحیح باشد

[83] مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ مَالِكِ بْنِ عَطِيَّةَ عَنْ أَبِي حَمْزَةَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ ع قَالَ لَا عَمَلَ إِلَّا بِنِيَّةٍ

این روایت صحیح السند است. (البته بنا بر اینکه ابراهیم بن هاشم را ثقه بدانیم.علامه حلی درباره او می گوید:لم أقف لأحد من أصحابنا على قول في القدح فيه و لا على تعديله بالتنصيص و الروايات عنه كثيرة و الأرجح قبول قوله‏( الخلاصةللحلي/الفصل‏الأول‏في‏الهمزة/الباب‏الأول‏إبراهيم/4)مرحوم خویی نیز او را با دلایلی توثیق کرده است:أقول: لا ينبغي الشك في وثاقة إبراهيم بن هاشم، و يدل على ذلك عدة أمور: 1 - أنه روى عنه ابنه علي في تفسيره كثيرا، و قد التزم في أول كتابه بأن ما يذكره فيه قد انتهى إليه بواسطة الثقات. و تقدم ذكر ذلك في (المدخل) المقدمة الثالثة.
2 - أن السيد ابن طاوس ادعى الاتفاق على وثاقته، حيث قال عند ذكره رواية عن أمالي الصدوق في سندها إبراهيم بن هاشم: و رواه الحديث ثقات بالاتفاق. 3 - أنه أول من نشر حديث الكوفيين بقم. و القميون قد اعتمدوا على رواياته، و فيهم من هو مستصعب في أمر الحديث، فلو كان فيه شائبة الغمز لم يكن يتسالم على أخذ الرواية عنه، و قبول قوله‏(معجم ‏رجال‏ الحديث ج : 1 ص : 318 )

الحسن بن محبوب السراد مولى لبجيلة كوفي ثقة(رجال‏ الطوسي/أصحاب‏ أبي‏ الحسن.../باب‏ الحاء/354)

مالك بن عطية الأحمسي أبو الحسين البجلي الكوفي ثقة(رجال‏ النجاشي/باب‏الميم/422)

ثابت بن أبي صفية أبو حمزة الثمالي و اسم أبي صفية دينار مولى كوفي ثقة (رجال‏ النجاشي/باب‏الثاء/115)

[84] وَ عَنْ عِدَّةٍ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ أَبِي إِسْمَاعِيلَ إِبْرَاهِيمَ بْنِ إِسْحَاقَ الْأَزْدِيِّ عَنْ أَبِي عُثْمَانَ الْعَبْدِيِّ عَنْ جَعْفَرٍ عَنْ آبَائِهِ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَا قَوْلَ إِلَّا بِعَمَلٍ وَ لَا قَوْلَ وَ عَمَلَ إِلَّا بِنِيَّةٍ وَ لَا قَوْلَ وَ عَمَلَ وَ نِيَّةَ إِلَّا بِإِصَابَةِ السُّنَّةِ
وَ رَوَاهُ الشَّيْخُ مُرْسَلًا عَنِ الرِّضَا ع نَحْوَهُ وَ رَوَاهُ الْمُفِيدُ فِي الْمُقْنِعَةِ مُرْسَلًا وَ رَوَاهُ الْبَرْقِيُّ فِي الْمَحَاسِنِ عَنْ أَبِيهِ بِالْإِسْنَادِ

[85] مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ فِي الْخِصَالِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُوسَى بْنِ الْمُتَوَكِّلِ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ جَعْفَرٍ الْحِمْيَرِيِّ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ مَالِكِ بْنِ عَطِيَّةَ عَنْ أَبِي حَمْزَةَ الثُّمَالِيِّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ ع قَالَ لَا حَسَبَ لِقُرَشِيٍّ وَ لَا عَرَبِيٍّ إِلَّا بِتَوَاضُعٍ وَ لَا كَرَمَ إِلَّا بِتَقْوًى وَ لَا عَمَلَ إِلَّا بِنِيَّةٍ (وَ لَا عِبَادَةَ إِلَّا بِتَفَقُّهٍ) الْحَدِيثَ

[86] مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ الصَّفَّارُ فِي بَصَائِرِ الدَّرَجَاتِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْبَرْقِيِّ عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ إِسْحَاقَ الْأَزْدِيِّ عَنْ أَبِي عُثْمَانَ الْعَبْدِيِّ عَنْ جَعْفَرٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَلِيٍّ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَا قَوْلَ إِلَّا بِعَمَلٍ (وَ نِيَّةٍ) وَ لَا قَوْلَ وَ لَا عَمَلَ إِلَّا بِنِيَّةٍ

معين الضعفاء;233008 نوشت:
سلام منم اگه درس نداشته باشم ميرم نماز جماعت شب كه ميخوام برم نماز با خودم ميگه فردا امتحان داري نمازجماعتا ميشه يه شبه ديگه هم رفت چيكار كنم هميشه هم كه طبق برنامه ريزي نميشه پيش رفت گاهي يه اتفاقي مي افته عقب ميموني! بيشتر تابستونا ميشه رفت نماز جماعت من خودم اينطوريم

دوست عزيز اولويت با درس هست و درس خواندن ثوابش از نماز جماعت هم بيشتر است خيلي از ماها نميدونيم كه درس خوندن و مطالعه كردن واجبه ولي نماز جماعت مستحب
قال رسول الله ص :طلب العلم فريضه علي كل مسلم
طلب دانش بر هر مرد مسمان واجب است (بر زن ها واجب نيست)
اينم هديه به شما دوست عزيزم
http://s2.picofile.com/file/7331222468/osafe_momenin.wav.html

د امیدوار;232950 نوشت:
بنام خدا

شما مي گي نيست؟
اصلا سند رو ول كن.....يه كم فكر كن..
اين همه آدم نماز مي خونن. اين همه تو مسجد مي شينن و تسبيح مي زنن.نمي خوم بگم كه ر بديه ها....نه...كار خوبيه اما چقدر ...چند درصد از اين اشخاص تونستن خدا رو با اين كارا بشناسن؟شما بشين هي نماز بخون...شب تا صبح صبح تا شب.....هي نماز بخون...چقدر خدا رو مي شناسي؟؟؟؟ حالا بيا و حقيقت نماز رو بشناس.....حالا چقدر به خدا نزديك مي شي؟
اصلا بيا ببين اين درخت چطور نياز خودش رو بر طرف مي كنه؟چطور درخت جنگل شبيه يك ماشين كامله.....اون عقل نداره....غريزه هم نداره....چطوره كه مثل آدم رشد مي كنه....چرا سلول اي درخت زياد مي شه و سلول هاي آجر زياد نمي شه؟
اين ها به چي بر مي گرده.......
آيا اين بهتر از اون نماز عجله اي (البته مستحبي) نيست؟؟؟؟

[="Tahoma"][="Navy"]باسلام و عرض ادب خدمت دوستان
بعضی از مطالب دوستان پسندیده وجالب بود، در برخی مطالب نیز کمی دقت بیشتر، موجب کامل تر شدن آن می شد.
آنچه که باید گفت این است: اگر بتوان بین نماز جماعت و درس خواندن(آن هم درس خواندنی که سبب معرفت یا گره گشایی از امور مومنین باشد) جمع نمود، باید چنین کرد تا از فضیلت نماز جماعت که این همه بدان سفارش شده، محروم نمانیم، مطلب دیگر این که وقت درس را باید جوری تنظیم نمود که با اوقات نماز، تنافی نداشته باشد، زیرا اگر درس به خاطر خدا باشد، نماز اول وقت،مخصوصا جماعت، باعث توفیق بیشتر و فهم بهتر مطالب درسی خواهد شد و با هم منافاتی نخواهند داشت، بسیاری از بزرگان ما، برای فهم مطالب علمی، متوسل به نماز می شدند.
در آخر حدیث شریفی را امام صادق علیه السلام درباره اهمیت دادن به نماز می آورم که فرمودند: شیعیان ما را با سه چیز بشناسید: هنگام نماز، که چگونه بر آن محافظت می کنند، اسرارشان را که چگونه از دشمنان حفظ می کنند، اموالشان که چگونه برای یاری برادران دینیشان خرج می کنند.
«إِمتَحِنوا شِيعَتَنا عِندَ ثَلاثٍ: عِندَ مَواقِيتِ الصَّلاةِ كَيفَ مُحافَظَتَهُم عَلَيها، وعِندَ أَسرارهِم كَيفَ حِفظُهُم لَها عَنْ عَدُوِّنا وَإِلى‏ أَموالِهِم كَيفَ مُواساتِهِم لإِخوانِهِم عَلَيها».
الخصال: 103/ 62.

[/]

هر چیز به موقع و به اندازه
اینکه میگم هر چیز به موقع، یعنی برنامه ی خودتو طوری تنظیم کن که هم به درس برسی هم به مسجد
و اینکه میگم به اندازه، یعنی نه تو درس شورشو در بیار نه تو مسجد رفتن که ضرر میکنی و از هر دوتاش زده میشی
این جور عبادت کردن هنره

[="Arial Black"][="Blue"]

د امیدوار;232950 نوشت:
بنام خدا بعضی احادیث هستند که از بس شنیدیم فکر میکنیم صحیح هستند در حالیکه در سند و یا مفهومشان اشکال وارد است برای مثال همین روایت ساعتی اندیشه کردن برتر از هفتاد سال عبادت است. از جمله احادیث بودار دیگر الاعمال بالنیات است که راوی آن عمر بن خطاب است. خداوند همه مرا هدایت کناد

با عرض سلام خدمت همه دوستان گرامی
در سند این حدیث شریف که جناب رسول اللّه صلى اللّه عليه و سلم فرمود: «تفكر ساعة خير من عبادة سبعين سنة» یعنی یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت بهتر است هیچ شک و شبهه ای نیست چه اینکه متعاقبا مهمترین اسناد حدیث فوق، و نه تمامی آنها، ذکر می شود:
1-مصباح الشريعة-ترجمه مصطفوى، متن، ص: 423
2-بحار الأنوار ، ج‏66، ص: 293
3-آيات الأحكام (الجرجاني)، ج‏1، ص: 234
4-تفسير روح البيان، ج‏5، ص: 16
5-كشف الأسرار و عدة الأبرار، ج‏2، ص: 387
همچنین اینکه جناب امیدوار گفتند: «روایت الاعمال بالنیات از عمربن خطاب است» اشتباه است زیرا این یک روایت موثق در کتاب امالی و بحار الانوار از امام موسی بن جعفر است که امام از پدران بزرگوار خود عليه السّلام نقل نموده كه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله على عليه السّلام را براى جنگى اعزام فرمود و دستور فرمود كه مسلمين آن حضرت را در اين جنگ همراهى نمايند. مردى از انصار به برادر خود گفت ما با على عليه السّلام در اين جنگ شركت كرديم بمنظور اينكه خدمتگزارى و يا مركبى و يا چيز ديگرى بدست بياوريم.
اين مذاكره به سمع پيغمبر رسيد حضرت فرمود:
إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّيَّاتِ وَ لِكُلِّ امْرِئٍ مَا نَوَى فَمَنْ غَزَا ابْتِغَاءَ مَا عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ مَنْ غَزَا يُرِيدُ عَرَضَ الدُّنْيَا أَوْ نَوَى عِقَالًا لَمْ يَكُنْ لَهُ إِلَّا مَا نَوَى‏(1)
یعنی همانا ارزش اعمال به نيت است و هر كس هر گونه نيتى كه دارد همان هدف نصيبش خواهد بود بنا بر اين هر كس بانگيزه الهى و جلب الطاف خدا در جنگ شركت نمايد پاداش اين شخص بر خدا است كه عنايت خواهد كرد و كسى كه بمنظور دنيوى و بدست آوردن مال حركت كند جز همان چيزى كه در نظر گرفته بهره‏اى نخواهد داشت.
پی نوشت:
ا- بحار الأنوار، ج‏67، ص: 212
[/]

سلام دوست عزیز
به قول هم دوره ای هایی ما 75/19--همون بیسته!اگه مایلی در جماعت نماز بگذاری از خیر چند دقیقه دیر شدن در س بگذر 25/0-- روخود معلمتون میده!
من باب شوخی عرض کردم..!
اگر توفیق نماز جماعت داشتید التماس دعای مریض ها- وگره به کارها------ مراهم به یادآورید.

موضوع قفل شده است