علی از زبان علی(ع)

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
علی از زبان علی(ع)

على از زبان على (علیه السلام)

قال على (علیه السلام):
«اَللهُ قَدْ اَعْطانى مِنَ الْعَقْلِ ما لَوْ قُسِّمَ عَلى جَمیعِ حُمَقاءِ الدُّنْیا وَ مَجانینِها لَصارُوا بِه عُقَلاءَ، وَ مِنَ الْقُوَّةِ ما لَوْ قُسِّمَ عَلى جَمیعِ ضُعَفاءِ الدُّنْیا لَصارُوا بِه اَقْوِیاءَ، وَ مِنَ الشُّجاعَةِ ما لَوْ قُسِّمَ عَلى جَمیع جُبَناءِ الدُّنْیا لَصارُوا بِه شَجْعاناً»;
«خداوند به من آن قدر عقل داده كه اگر بین تمام بى عقل هاى دنیا تقسیم كنند، همه آن ها عاقل مى شوند; و آن قدر به من نیرو و توان داده كه اگر بین تمام ضعیفان دنیا تقسیم كنند، همه آن ها توانمند مى گردند; و آن قدر به من شجاعت داده كه اگر بین تمام ترسوهاى دنیا تقسیم كنند، همه آن ها شجاع مى شوند!»(1).
شرح و تفسیر
هنگامى كه دشمنان اسلام در ماجراى «لیلة المبیت»(2) به خانه پیامبر (صلى الله علیه وآله) هجوم بردند و حضرت على (علیه السلام) را در رختخواب پیامبر (صلى الله علیه وآله)یافتند، عدّه اى گفتند: «على را بكشیم!» ابوجهل با لحن گستاخانه اى گفت: «این جوان بیچاره را رها كنید، محمّد او را فریب داده است!» على (علیه السلام) در پاسخ ابوجهل جملات مهمّ بالا را بیان فرمود، تا آن ها بدانند با چه كسى رو به رو هستند و آنچه مى گویند سراسر اشتباه است.
با توجّه به این كه حضرت على (علیه السلام) خودستایى نمى كند و اهل گزافه و مبالغه گویى هم نمى باشد، مى فهمیم كه وجود او مجموعه اى از عقل و علم و شجاعت است، به اندازه یك جهان; یعنى خداوند یك دنیا را در یك انسان جمع كرده است.
مطلب دیگر این كه على (علیه السلام) در سخت ترین لحظات پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله)را تنها نگذاشت. صحنه هاى خطرناك در طول عمر پر بركت پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) كم نبوده است، ولى در سه مورد خطر به اوج خود رسید و على در تمام این سه مورد نقش حیاتى داشت. 1ـ لیلة المبیت. 2ـ جنگ اُحد. 3ـ جنگ خندق.پس از پایان یافتن جنگ اُحد، وقتى على با بدنى مجروح و خون آلود خدمت پیامبر (صلى الله علیه وآله) رسید، عرض كرد: «هنگامى كه گرما گرم دفاع از شما بودم و همانند پروانه اى بر گرد شمع وجودتان مى چرخیدم، ضربات فراوانى بر من وارد شد. كه شانزده ضربه آن سنگین بود، به گونه اى كه چهار بار نقش بر زمین شدم، هر بار كه زمین مى خوردم شخص والایى مى آمد و زیر بغلم را مى گرفت و مرا بلند مى كرد و مى گفت: از پیامبر (صلى الله علیه وآله)دفاع كن! یا رسول الله این شخص كه بود؟».پیامبر (صلى الله علیه وآله) فرمود: بشارت باد بر تو! آن شخص جبرییل امین، امین وحى خداوند بود!».در جنگ خندق، كه داستان مبارزه على (علیه السلام) و عمر بن عبدود بسیار مشهور است، پیامبر (صلى الله علیه وآله) ارزش مبارزه آن حضرت را در آن روز از عبادت تمام جن و انس بالاتر و والاتر مى شمرد، چرا كه هیچ كس آمادگى مقابله با «عمرو بن عبدود» را نداشت و او بود كه با شكست «عمرو»، یعنى بزرگ ترین قهرمان دشمن، لرزه بر اندام آن ها انداخت. آرى على (علیه السلام)در سخت ترین لحظات پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) را ترك نكرد و یار و یاور او بود.ما به این على (علیه السلام)، كه امام اوّل ما شیعیان است، افتخار مى كنیم. امّا آیا فقط افتخار، به فضایل آن حضرت كافى است، و هیچ وظیفه اى در قبال آن نداریم؟ حقیقت این است كه فضایل آن حضرت براى ما ایجاد مسؤولیّت مى كند و ما باید از صفات والاى او بهره بگیریم و لااقل پرتوى از آن را در وجود خویش پیاده كنیم.

منبع:www.mer-at.mihanblog.com