حوزه یا دانشگاه؟ (آگاهی نسبت به دروس،سنوات،مدارک،رشته ها و مراكز حوزوی)

تب‌های اولیه

118 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حوزه یا دانشگاه؟ (آگاهی نسبت به دروس،سنوات،مدارک،رشته ها و مراكز حوزوی)

سلام
من سال دیگه کنکور دارم.
رشته ام تجربیه.
من هدفم قبولی در رشته ی پزشکیه.
اما یه مدته که ذهنم مشغول شده. من دوست دارم برم حوزه.
من قبلاً هم که به پزشکی فکر می کردم واسه این بود که بتونم یه موقعیت اجتماعی خوب پیدا کنم ، تا مردم منو به عنوان آدم تحصیل کرده بپذیرند که بعد اگه خواستم حرفی از دین بزنم قبول کنند .
اگه خواستم تبلیغ دین کنم ، موثرتر باشه.
(ویژگی های اجتماعی جامعه ای که من توش زندگی می کنم میگه این جور تبلیغ موثر تره)
اما نگرانم که این تصمیم گیریم احساسی باشه و بعدا پشیمون بشم.
من توی یکی از مراکز استعدادهای درخشان درس می خونم. قبولی در رشته ی پزشکی توی مدرسه ی ما یه چیز عادیه. یعنی اگر من درست درسمو بخونم انشاءالله می تونم یه دانشگاه خوب پزشکی قبول بشم.
اما من هدفم از پزشکی ، خود پزشکی نیست.
و به خاطر همین یه مدته که شک کردم که برم دنبال هدف اصلیم یا به فکر تبلیغ بهتر دین برای جامعه ام باشم؟
به نظر شما چیکار کنم؟

سلام

شما میخوایید برای خدا و دین خدا سودمند باشید

در هر صورت چه شما پزشک بشید چه حوزوی میتونید برای خدا سودمند باشید ( یا بعبارتی خادم ! ) اما مهم اینه که در کدوم حالت شما مفید ترید !

در نقش یک حوزوی !
یا یک پزشک !

به نظر من شما که ظرفیت قبول شدن در پزشکی رو دارید ، شک نکنید و به سمت پزشکی برید ! ولی از هدف اصلی تون غافل نشید ! محوریت با کسب علوم دینیه و پزشکی یک نقش یا یک قالب یا یک پوشش کاملاً پذیرفته شده است برای تبلیغ علوم دین !

ببینید ما در حال حاضر حوزوی کم نداریم ! ( که امیدواریم هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی روز به روز بهتر از گذشته شوند چرا که قشر حوزوی متعهد یک نعمت برای این ممکلت هستش )

اما احساس میکنم پزشک مبلغ زیاد نداشته باشیم ! پزشک متعهد در قبال دین و تبلیغ اون !

مطمئناً خیلی از پزشکان دیندار هستن ولی آیا همه شون تبلیغ میکنن ؟؟؟؟
اونهم با توجه به نفوذ غیر قابل انکار حرفشون در بین مردم !

باز هم میگم ، به نظر بنده شما با محوریت علوم دینی پزشکی را انتخاب کرده و پزشک شوید !

فقط باید بدونید که کارتون هم از بقیه حوزوی ها و هم از بقیه پزشک ها خیلی سخت تره ! واین خیلی جالب و ارزشمنده !

اگه واقعاً میتونید تلاش و همت خودتون رو بکار ببندید تا هم یه پزشک موفق بشید و هم یه مبلغ موفق ، پزشکی رو انتخاب کنید !

ببینید من خودم دانشگاهیم و نفوذ حرفم رو در بین مردم میبینم و به عینه احساس میکنم ! فکر نکنم نیاز به توضیح باشه !

موفق باشید

maryam91;42865 نوشت:
من هدفم قبولی در رشته ی پزشکیه.

با سلام

ببينيد بزرگوار

هدف گذاري هر كسي بايد نسبت به استعداد و امكانات و شراطي روحي و مادي و خانوادگي و.........باشد
هزاراتفاق و كار درعالم دست به دست هم مي دهد و رخ مي دهد تا فردي به جايي برسد

خواسته انسان دراين شرايط حرف اول را مي زند اما نه هر خواسته اي
خواسته اي كه از روي تحقيق باشد و از روي احساسات نباشد و پشتكار ضميمه ان باشد و صبر برمشكلات را همراه داشته باشد

استعداد در رده بعدي قرار دارد شايد فردي در موردي خواسته اي را از روي منطق بخواهد ولي توانايي و استعداد ان را نداشته باشد

هدف خود را معين كنيد شما مي خواهيد به جامعه و مردم خود خدمت كنيد اين خدمت در سنگرهاي متفاوتي مي تواند باشد
ان طور كه شما بزرگوار از استعداد خود گفتيد مي توانيد در هر دو سنگر موفق باشيد ولي قبول كنيد كه اين دوعرصه هيچ تناسبي باهم در هيچ موردي ندارند

هر چند فردي پزشك مي تواند متدين باشد و تثير در حد منطقه وفاميل خود در عرصه دين داشته باشد ولي فردي حوزوي ميدان اش وسيعتر است و بردش بيشتر

اگر وافعا مي خواهد در عرصه دين خدمت كند
تدريس و تبليغ و تحقيق سه راه پيش پاي حوزويان است در عرصه خدمت به دين و هركدام با حوزه اي گسترده تر

از اين ها كه بگذريم
شرايط و محيط خانواده و فاميل در راهي كه انسان انتخاب كرده است تاثير گذار است -- حالابرخي مي گويند براي من فرقي نمي كند با انها كاري نداريم-- فردي كه مي خواهد در اينده طلبه باشد و در اينده دين اسلام را تبليغ كند اگر از خانواده متدين نباشد مردم گوش به حرف او نمي دهند و مشكلات فراوان ديگر.................

تجسم كردن اينده با رشته اي كه انتخاب مي كنيد را بسنجيد اگر دكتر باشيد شرايط مادي ان را در نظر بگيريد و موقعيت اجتماعي ان را
حتي از زماني كه به تدرسي در ان رشته مشغوليد

ولي درس خواندن در حوزه را در نظر داشته باشيد با شرايط مادي و موقعيت اجتماعي و ..........

مطلب دراين مورد زياد است و دوستان هم مي توانند تصميم سازي براي شما بزرگوار بكنند

ولي به خوبي مي دانيد كه در ميداني كه شما وارد مبارزه مي شويد دوستان در حكم مربي هستند و بازي كردن در اين ميدان و تصميم گرفتن در لحظات حساس با خود شماست
و خودتان هستيد كه اينده خود را انتخاب ميكنيد و ثمره و خداي ناكرده مشكلات اين تصميم گريبان خودتان را خواهد گرفت

در اخر نظر شخصي بنده :
شما مي توانيد هر دو رشته را ادامه دهيد پزشكي را بخوانيد و در كنار ان حوزه
حال اين كه كدام اصلي باشد و كدام به صورت غير حضوري با خودتان
عمر انسان كفاف مي كند كه دردو رشته متخصص باشد
در هر دو رشته پس از سپري كردن دوره اموزشي خود هستيد و خود
و به راحتي مي توانيد در هر دو رشته متخصص شويد

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام دوباره

یه موضوعی که فراموش کرده بودم بگم این بود !

شما تو این مسئله با امام زمانتون مشورت کردید یا نه ؟

بنده به شخصه تو مسائلی که واقعاً سر دوراهی میمونم ، یا مسائلی که واقعاً حلش برام خیلی مشکله ، با امام عصر علیه السلام مشورت میکنم !
فکر نکنم نیاز باشه که بگم حداقل تو همین موارد بهترین تصمیم ها رو گرفتم ، چون با کسی مشورت کردم که از کاملترین عقلها برخورداره و علم به قبل و بعد ما داره و مطمئناً جز صلاح و خیر ما نمی خواد !

در هر صورت این توصیه دوستانه بنده است ، میدونم که میتونه خیلی کمکتون کنه ، منتها کمکش بستگی به خودتون داره که . . .

موفق باشید !

یا رئوف
علاوه بر مطالب دوستان بزرگوار
من به عنوان یه خواهر فقط یه نکته رو بهتون میگم

انسان در هر مقطعی که باشه مهم تکلیفیه که انجام میده برای رضای خدا شما هم میتونی طلبه موفق ومفیدی باشی هم میتونی پزشک مومنی که با کمک های مالی در راه رضای خدا مردم رو کمک کنی /یک پزشک که گاهی مردم رو به خاطر ایمانش به خدا وکسب رضایت الهی رایگان ویزیت میکنه یا با هزینه کمتر /اونم در جامعه ما که واقعا دوا درمون گرونه /انتخاب با خودتونه /جامعمون نیاز مند افراد تحصیلکرده با ایمانه

همونطوری که نیازمند طلاب تحصیلکرده مومن در هر صورت به شما بستگی داره

از خدا میخوام هر انتخابی کردی کمکت کنه وموفق باشی /یا علی

سلام علیکم
با تشکر از دوستان
خواهر بزرگوار به چند مطلب دقت کنید
1- راهی بروید که خداوند راضی باشد
2- مورد علاقه شما باشد
3- نیاز جامعه باشد
4- دین وایمان خود رابهتر بتوانید حفظ کنید

ناگفته نماند ..
1- برخلاف پندار افراد جامعه که فکر می کنند ما حوزوی و مبلغ دین زیاد داریم ما در این زمینه( مخصوصا مبلغه خواهر) آن هم با این همه شبهات و آفات در مدارس و دانشگاها ... باکمبود شدیدی مواجه هستیم
لذا مرجع بزرگوار و اگاه به زمانه آیت الله مکارم شیرازی برای کسانی که استعداد و علاقه آمدن به حوزه را دارند ورود به حوزه را واجب کردند

2- یکی از اشکالات ما در ارائه راهکار همیشه این است که به آنچه که باید باشد فکر می کنیم نه آنچه که هست
شما فکر کنید و بیندیشید که با وضعیت فعلی دانشگاها و بیمارستانها و ..بهتر می توانید دین وایمان خود را حفظ کنید یا با وضعیت فعلی حوزه ها ..

مجید;43253 نوشت:

لذا مرجع بزرگوار و اگاه به زمانه آیت الله مکارم شیرازی برای کسانی که استعداد و علاقه آمدن به حوزه را دارند ورود به حوزه را واجب کردند

2- یکی از اشکالات ما در ارائه راهکار همیشه این است که به آنچه که باید باشد فکر می کنیم نه آنچه که هست
شما فکر کنید و بیندیشید که با وضعیت فعلی دانشگاها و بیمارستانها و ..بهتر می توانید دین وایمان خود را حفظ کنید یا با وضعیت فعلی حوزه ها ..

سلام
ممنون از راهنماییتون!
یعنی از نظر شما از بین دو تا گزینه ی زیر هم یعنی من بهتره اولی رو انتخاب کنم؟
1) مستقیما به حوزه رفتن
2) اول پزشکی خوندن بعد بلافاصله حوزه رفتن

[=Times New Roman]سلام
ممنون از همگی دوستانی که نظر دادند.:Rose:
و یه مسئله ی دیگه هم اینکه درسهای ما هیچ شباهتی به درسهای حوزه نداره.
من استعدادم واسه درسهای خودمون خوبه اما این می تونه به این معنی باشه که توی حوزه هم موفق میشم؟!
:reading:

هیچ کاری بدون شناخت از خود و بدون توکل موثر واقعی نیست.
علوم مختلف نگاه
به خداست از پنجره های متفاوت ،
(اگر مشکلات معنوی خاص دوران دانشگاه را طی کنیم که مثالهایش فراوانند مثلا زندگی کنار حتی مرتد ها را هم تجربه خواهی کرد )
در پزشکی اصل مشکلات بعد ازفراغت از تحصیل و رو در رویی مرتب با مردم ( بیماران ) است که نمادی از حق الناس است و بسیار بسیار سنگین است!!! و آخرتت را رقم می زند!!
البته فکر نکن این رشته تجارب معنوی ندارد . چیز هایی که من و همکارنم تجربه کرده ایم بسیار بسیار فراوانند.
یک موردش را که اخیرا با یکی از همکارانم صحبتش را کردیم می نویسم .
گاه در مورد برخی بیماران وقتی دست به قلم برای نسخه می بریم انگار ندایی به مامی گوید فلان دارو را ننویس!! در صورتی که تشخیصت آن دارو است ! گاه که من به این ندا توجه نکرده ام بیمار می گوید که این دارو قبلا برایش مشکل ایجاد کرده است . در مورد برخی هم که به این ندای درونی توجه می شود نمی دانم علت واقعی این ندا چیست .. شاید اینها یعنی که ما فقط عاملیم.

maryam91;43265 نوشت:

سلام
ممنون از راهنماییتون!
از بین دو تا گزینه ی زیر هم یعنی من بهتره اولی رو انتخاب کنم؟
1) مستقیما به حوزه رفتن
2) اول پزشکی خوندن بعد بلافاصله حوزه رفتن

[="deepskyblue"]شما اگه در مرکز فرزانگان تحصیل میکنید پس تا حدی باید قابلیت تشخیص این مسئله رو داشته باشین هر چیزی در جایگاه خودش، شما میتونی پزشکی متعهد باشی و توانایی های اعتقادی خودتون رو در حین تحصیل در دانشکده پزشکی افزایش دهید حالا پزشکی اونطور هم نیست که دست و پای شما رو ببنده.وقت بیشتری می خواد ولی شدنی ست اگر دنبال مدرک حوزوی نیستیدو صرفا"برای افزایش اطلاعات اعتقادی و آگاهانه عمل کردن می خواهید حوزه برویدراههای متعددی هست که در حین تحصیل در دانشگاه خود را در زمینه ی اعتقادی هم بالا بکشید. [/]

به نام خدا و سلام.
بزرگوار شما که حوزه رو دوست داری حیف نیست برید دانشگاه؟؟!!
شخصیتهایی همانند شما هستند که برن دانشگاه و موفق بشن. نمیخوام بگم دانشگاه بده نه برعکس آدمی که موفقه حتما باید ادامه تحصیل بده اما در صورتی که به هیچ کار و چیزی علاقه نداشته باشه...
حیف شما نیست! چون کم آدمایی هستن که به حوزه علاقه دارن.
اکثرا یا خانواده تحمیل کرده و یا به اجبار بوده و انسان تا به چیزی غلاقه نداشته باشه در اون کار موفق نمیشه...
امیدوارم حرفام کمکی بهتون کرده باشه.
با آرزوی موفقیت.
یک نظر غافل از آن ماه نباشیم-شاید که نگاهی کند آگاه نباشیم
یا علی:hamdel:

نیکی;43305 نوشت:
شما اگه در مرکز فرزانگان تحصیل میکنید پس تا حدی باید قابلیت تشخیص این مسئله رو داشته باشین هر چیزی در جایگاه خودش، شما میتونی پزشکی متعهد باشی و توانایی های اعتقادی خودتون رو در حین تحصیل در دانشکده پزشکی افزایش دهید حالا پزشکی اونطور هم نیست که دست و پای شما رو ببنده.وقت بیشتری می خواد ولی شدنی ست اگر دنبال مدرک حوزوی نیستیدو صرفا"برای افزایش اطلاعات اعتقادی و آگاهانه عمل کردن می خواهید حوزه برویدراههای متعددی هست که در حین تحصیل در دانشگاه خود را در زمینه ی اعتقادی هم بالا بکشید.

سلام نیکی
نه ، من هدفم از حوزه اینی نیست که شما می فرمایید.

maryam91;43395 نوشت:
سلام نیکی
نه ، من هدفم از حوزه اینی نیست که شما می فرمایید.

[="deepskyblue"]سلام متوجه نشدم خطاب شما عزیز ،کدوم بخش صحبته ولی هریک باشه تصور میکنم پاسخ بسنده میکنه باز هم سوالی بود من هستم پیام بدین با هم بیشتر صحبت میکنیم .[/]

سلام

سوال اين تاپيك حسرت منه

من از نظر تحصيلي و دانشگاه موفق بودم و جز فارغ التحصيل هاي خوب دانشگاهمون بودم رشته تحصيلي من هم سخت بود هم كلاس داشت خيلي هم بهش علاقه داشتم و دارم

به هر چي ميخواستم رسيدم به لطف خدا

نميخوام بگم سطح علمي زيادي بالايي دارم هنوز خودم راضي نشدم و با توجه به پيشرفت علم هنوز هيچ جا نيستم اما مورد تشويق و تاييد اساتيد و ... بودم

رشته اي كه تحصيل ميكردم عشق من بود

اما حالا كه حوزوي ها و سطح تحصيلاتشون و آگاهي هاشون ميبينم خوب واقعا دوست داشتم جاي اونا باشم . ديدن اونا حسرت منو هزار برابر ميكنه و به خاطر علمشون براشون خيلي ارزش قائلم

با اينكه ميگم از نظر علمي به جاهايه خوبي رسيده بودم ولي وقتي قرآن و نهج البلاغه صحيفه سجاديه و ... رو ميخونم از لذتش نميدونيد چه حالي دارم همش فكر ميكنم من تا حالا كجا بودم از اين چيزا غافلم . احساس ميكنم عمرمو به باد دادم

الان به فكر حوزه هستم ولي حقيقتي وجود داره

مخصوصا وقتي از رشته هاي سنگين و سخت تر فارغ التحصيل ميشي ديگه شور و حال اوليه رو نداري و خيلي خسته اي
البته اين به زندگي افراد مشكلات و شرايط و علاقشون هم بستگي داره .

يه چيز ديگه هم هست من قبلا هم قرآن و ... ميخوندم اما بعد از تموم شدن درسم واقعا سطح درك و گيرايي من بالاتر رفته و حالا قرآن رو دقيق تر ميفهمم . خود تحصيل باعث رشد و شكوفايي مغز هم ميشه .البته توي اين درك خيلي چيزايه ديگه هم موثر بود مثلا مطالعه بيشتر خودم راجع به مسائل ديني.

يه واقعيت عظيم ديگه از دانشگاه : من 4 سال دانشگاه درس خوندم بعد واسه پروژه پاياني يه پروژه عملي سنگين برداشتم كه خود دانشگاه گفته بود سطح اين پروژه در حد كارشناسي ارشد نه كارشناسي. هيچ كس جز خدا كمكم نكرد . الان هم هر چي بلدم از همون 5 ماه كار كردن خودمه نه 4 سال درس خوندن .
من حوزه نرفتم ببينم چه خبره ولي دانشگاه علم تئوري و مدرك بهت ميده كم پيش مياد چيزي ياد بگيري
البته اين عاميت نداره براي همه ولي در كل اينجوريه .

نميدونم اين حسرت رو چه جوري بيان كنم .سال هاي خوبي از عمر من گذشت ولي اينكه آدم چي بدست مياره خيلي مهمه . تويه مسائل ديني و حوزه فقط قضيه تبليغ نيست واسه زندگيه شخصي آدم هم خيلي موثره .

واسه حوزه بايد بيشتر تحقيق كنيد . اگه مي خوايد چيزي ياد بگيريد تو رشته ما كه اينجوري بود دانشگاه يه ذره مهمه . مطالعه آزاد خود شخص ميتونه موثر تر باشه . پزشكي رو نميدونم.
ميتونيد بريد حوزه در رابطه با رشته مورد علاقتون هم مطالعه جانبي داشته باشيد .

هدف اگه مشخص بشه تعيين مسير و انتخاب راه راحت ميشه

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

بالاخره تصمیم شما چی شد ؟

حوزه ؟

دانشگاه ؟

هر دوش ؟

همزمان ؟ یا نه اولویت داره ؟

میتونید با قاطعیت تصمیم بگیرید یا اینکه هنوز دو دلید ؟؟؟

مشورتا کمکی کرد یا نه ؟؟؟

یا علی

از خصوصیات اصلی حوزه فضای معنوی حاكم بر آن است و همین فضای پاك، زمینه ساز خوبی برای یادگیری معارف دینی و تهذیب نفس بوده است، و این در حالی است كه معمولا دانشگاه از داشتن این فضای معنوی محروم می باشد، از همین روی افرادی كه به دنبال تهذیب نفس و تعلیم معارف دین می باشند، حوزه را انتخاب می كنند.
از جهت محتوای علمی نیز حوزه به دلیل استفاده از منابع اصیل دینی و آثار به جای مانده از بزرگان مذهب، و نیز برخورداری از اساتید مجرب و كاركشته، همواره پیشاپیش نهضت علم آموزی و تولید علوم دینی بوده است، و مباحث علمی مطرح در آن بسیار عمیقتر از همان مباحث در دانشگاه است.
البته نمی توان از بعضی فوائد دانشگا مانند برنامه و روش كلاسیك تعلیم آن و استفاده از وسائل كمك آموزشی چشم پوشی نمود كه جا دارد حوزه نیز در این جهت گام بردارد.

اما من به شخصه، همون شیوه و اسلوب حوزه های قدیم رو خیلی بیشتر میپسندم.
به نظرم بهترین شیوه ی آموزش همون شیوه ی بدون مدرک و امتحان بود، که گاه سالهای سال هم طول میکشید؛
ولی طلبه ی دنبال علم خسته و دلزده نمیشد؛ چون میدونست دنبال چیه و میخواد به کجا برسه!
و فکر حساب سال و ترم و واحدهاش نبود، و برای تموم کردن درسها و دودره کردن کلاسها برنامه ریزی نمیکرد!!
همه چیز از سر عشق و علاقه بود! نه؟!

یعنی کسی نظری نداره؟!
نه حوزوی داریم، نه دانشگاهی؟!

rahiil;177057 نوشت:
اما من به شخصه، همون شیوه و اسلوب حوزه های قدیم رو خیلی بیشتر میپسندم. به نظرم بهترین شیوه ی آموزش همون شیوه ی بدون مدرک و امتحان بود، که گاه سالهای سال هم طول میکشید؛ ولی طلبه ی دنبال علم خسته و دلزده نمیشد؛ چون میدونست دنبال چیه و میخواد به کجا برسه! و فکر حساب سال و ترم و واحدهاش نبود، و برای تموم کردن درسها و دودره کردن کلاسها برنامه ریزی نمیکرد!! همه چیز از سر عشق و علاقه بود! نه؟!

منم واقعا با نظر راحیل عزیز موافقم.
و با این وضعی که الان حوزه ها پیدا کرده دانشگاه را بیشتر میپسندم.اتفاقا بر خلاف نظر جناب فضائل من میگم بعضی از مباحث الان توی دانشگاه خیلی تخصصی تر و بهتر کار میشه.
متاسفانه حوزه ها بیشتر فقط روی فقه کار میکنند و کمتر به علوم عقلی توجه میشه البته این حرف عمومیت نداره و استثناء هم خیلی داره.

سلام

یکی شرایط حوزه رو به طور کامل می گه؟

می شه هم تحصیلات دانشگاهی داشت و هم حوزوی؟

چند سال باید درس خواند؟

می شه ملبس نشد؟

سیستم آموزشی ان چه جوری است؟

چند بخش دارد(رشته تحصیلی)

آشنا1390;178941 نوشت:
متاسفانه حوزه ها بیشتر فقط روی فقه کار میکنند و کمتر به علوم عقلی توجه میشه البته این حرف عمومیت نداره و استثناء هم خیلی داره.

سلام

یعنی الان خوب نیست بریم حوزه؟

توی انجا مباحث عقلی کمتر بحث می شود؟

سبکش چه طوریه؟

شما طلبه هستید؟

mkk1369;178963 نوشت:
سلام یعنی الان خوب نیست بریم حوزه؟ توی انجا مباحث عقلی کمتر بحث می شود؟ سبکش چه طوریه؟ شما طلبه هستید؟

سلام. علامه طباطبایی نمونه بارزی از علوم عقلی در حوزه هستن. وهمچنین آقای مصباح. و خیلی از علمای دیگه.

mkk1369;178963 نوشت:
یعنی الان خوب نیست بریم حوزه؟

من نمیگم خوب نیست!
من میگم یه زمانی حوزه رفتن و تحصیلات حوزوی داشتن کار هر کسی نبود!:kharej:
معمم شدن ارزش داشت و دانشجو، حتی در حد دکتراش هم به پای حوزوی نمیرسید!
اما حالا افتخار آقایون روحانی اینه که بگن حجة الاسلام جناب دکتر فلانی! :reading:
حالا حوزه هم مثل دانشگاه ترم و واحد و کلاس و امتحان داره!
نمیدونم شاید توقع من زیاده یا دارم قدیمی فکر میکنم و ...! :vamonde:

mkk1369;178963 نوشت:
سلام یعنی الان خوب نیست بریم حوزه؟ توی انجا مباحث عقلی کمتر بحث می شود؟ سبکش چه طوریه؟ شما طلبه هستید؟

سلام.
من همون آشنا1390 ام.دیشب اسمم را عوض کردم.:ok:

چرا خوب نیست؟ خیلی هم خوبه.منظور من این بود که الان نمیشه گفت وضعیت حوزه ها هم خیلی بهتر از دانشگاه هاست و چه بسا خیلی علوم تو دانشگاه ها بهتر و قوی تر کار بشه.
اصلا بعضی از حوزه ها الانم مثل قدیما هنوز علوم عقلی را قبول ندارند یا خیلی کم بهشون اعتبار میدن.:Ghamgin:البته دیگه خیلی کم شدنا.

اگه سخنرای مقام معظم رهبری را تو آخرین سفرشون به قم گوش داده باشید خیلی تاکید میکردند رو اینکه باید روی علوم عقلی توی حوزه ها بیشتر کار بشه.

من دانشجو ام.اگه طلبه بودم که این حرفا نمیزدم.:khandeh!:ولی خوب کم و بیش از برنامه های حوزه هم خبر دارم.به خصوص روی موردی که راحیل عزیز گفت من هم خیلی تاکید دارم.
حتی من شنیدم بعضی از مدرسه های علمیه مثل دبیرستان حضور و غیاب و دیرآمدگی و ... هم دارند.خب وقتی مدرک میدند این مشکلات هم پیدا میشه دیگه.

هست هستی;178967 نوشت:
سلام. علامه طباطبایی نمونه بارزی از علوم عقلی در حوزه هستن. وهمچنین آقای مصباح. و خیلی از علمای دیگه.

کاملا درسته.همه ی علمای طراز اول به خصوص تو علوم عقلی و دینی تو حوزه های علمیه درس خوندن.

ولی دوست عزیز بحثِ ما الان روی حوزه های فعلیه.به نظرتون الان شرایط همون جوریه که این علمای بزرگوار درس خوندند؟

البته منکر نمیشم که الانم حوزه های خیلی خوبی به همون روش قدیمی و با سطح علمی ِ بالایی در کشور هستن ولی در مقایسه با بقیه ی حوزه ها تعدادشون خیلی ....:Ghamgin:

فیلسوف معاصر;179034 نوشت:
البته منکر نمیشم که الانم حوزه های خیلی خوبی به همون روش قدیمی و با سطح علمی ِ بالایی در کشور هستن ولی در مقایسه با بقیه ی حوزه ها تعدادشون خیلی ....

سلام

می شه راهنمایی کنید

بنده علاقه مند شدم برم

اما اطلاع کافی ندارم

که متد چه طوری است

می توانم هم تحصیلات دانشگاهی داشته باشم و هم حزوی؟

نحوه تدریس چه طوری است؟

امتحانی است یا علاقه ایی؟

چه طوریه؟

mkk1369;179203 نوشت:
سلام می شه راهنمایی کنید بنده علاقه مند شدم برم اما اطلاع کافی ندارم که متد چه طوری است
می توانم هم تحصیلات دانشگاهی داشته باشم و هم حزوی؟
نحوه تدریس چه طوری است؟
امتحانی است یا علاقه ایی؟
چه طوریه؟

راستش من چون خودم حوزوی نیستم دقیق نمیدونم ولی فکر کنم نمیشه با دانشگاه دولتی هم زمان خوند.البته فکر کنم.:Gig:

دوستانِ حوزوی لطفا راهنمایی کنند.

من هم حوزوی نیستم، یعنی چند ترم غیر حضوری خوندم، دیدم فایده نداره، ادامه ندادم!

الان چندتا از دوستام حوزه دانشجویی میرن، برای شروع بد نیست؛ کلاسهاش روزای چهارشنبه پنجشنبه است!

اما اگه واقعا میخواین درس حوزه بخونید، باید براش وقت بگذارید، اساسی!

دنبال استاد باشید، از نوع عالی اش!

به نمره و اینام فکر نکنید!

با سلام و احترام به دوستان:Gol:
بنده دانشگاهی هستم و به نظر بنده انسان هرجا که باشه اگه هدفش خدا باشه مهم نیست کجا تحصیل میکنه باید ببینه برای چی تحصیل میکنه ...
بنده در دانشگاه تحصیل میکنم ولی چون به شدت به معرفت نفس و نور ولایت علاقه دارم با اینکه دانشگاه هم میرم ولی وقت زیادی از روزم رو هم به این موضوع می پردازم
در مورد فضای دانشگاه هم باید در کنار همجور آدمها بود با همه جور اعتقادات و مراقبه و تزکیه نفس رو انجام بدی اینکه همه مثل من باشند که لطفی ندارد:khaneh:
ولی با بودن بین همه جور افکار و اعتقادات میفهمیم چقدر نقص داریم توی مسلمونیمون و توی شیعه بودنمون ....

ashr;179350 نوشت:
با سلام و احترام به دوستان:Gol:
بنده دانشگاهی هستم و به نظر بنده انسان هرجا که باشه اگه هدفش خدا باشه مهم نیست کجا تحصیل میکنه باید ببینه برای چی تحصیل میکنه ...
بنده در دانشگاه تحصیل میکنم ولی چون به شدت به معرفت نفس و نور ولایت علاقه دارم با اینکه دانشگاه هم میرم ولی وقت زیادی از روزم رو هم به این موضوع می پردازم
در مورد فضای دانشگاه هم باید در کنار همجور آدمها بود با همه جور اعتقادات و مراقبه و تزکیه نفس رو انجام بدی اینکه همه مثل من باشند که لطفی ندارد:khaneh:
ولی با بودن بین همه جور افکار و اعتقادات میفهمیم چقدر نقص داریم توی مسلمونیمون و توی شیعه بودنمون ....

سلام به همه ی دوستان:Gol::Gol::Gol:

بله ، درسته ، منم موافقم .

ashr;179350 نوشت:

درسته، اما فکر نمیکنید قبلش لازمه افکار و اعتقاداتمون رو تحکیم کنیم و بعد امتحان!
هر چند من زیاد با محیط یکدست موافق نیستم!

وقتی بین آدم ها هستیم نا خواسته امتحان میشیم حتی با تحکیم اعتقاداتمون:Gol:

[="Indigo"]منو فقط خدا تو مسیر حوزه قرار داد
و الا معلوم نبود الان کجا بودم:khandeh!:
هم مومن بودن در محیط غالبا ناسالم دانشگاه خیلی با ارزشه
هم برای تقویت و تحکیم و ترویج اسلام به حوزه رفتن
منتها دانشگاه ریسکش بالاتره و تضمینی به سالم موندن نیست
ولی حوزه هم خطرات خاص خودشو داره اما در کل چون راه دینه ادم راحت تر توکل میکنه و جلو میره
شما هم دعا کنید هر طور صلاحتونه اتفاق بیفته[/]

روحانیون خودشان نیز فلسفه میخونند حتما نظرشان در این مورد مثبت مثبته

فیلسوف معاصر;179034 نوشت:
ایها القوم الذی فی المدرسه کلما حصلّتموه وسوسه ذکرکم ان کان فی غیر الحبیب ما لکم فی النشاه الاخری نصیب

من این شعر امضای فیلسوف معاصر رو دوست دارم!
یه جورایی درد امروز ماست!

سید زاهد;179420 نوشت:
روحانیون خودشان نیز فلسفه میخونند حتما نظرشان در این مورد مثبت مثبته

[="Indigo"]روحانیون بستگی داره کدوم مدرسه درس بخونن:vamonde:[/]

rahiil;179346 نوشت:
من هم حوزوی نیستم، یعنی چند ترم غیر حضوری خوندم، دیدم فایده نداره، ادامه ندادم!

سلام

چرا؟

rahiil;179346 نوشت:
الان چندتا از دوستام حوزه دانشجویی میرن، برای شروع بد نیست؛ کلاسهاش روزای چهارشنبه پنجشنبه است!

کجا است؟

چه جوری می شه اطلاعات دقیق گرفت؟

rahiil;179346 نوشت:
اما اگه واقعا میخواین درس حوزه بخونید، باید براش وقت بگذارید، اساسی! دنبال استاد باشید، از نوع عالی اش!

یعنی خیلی سخته؟

rahiil;179346 نوشت:
به نمره و اینام فکر نکنید!

من با نظام نمره جور نیستم

می خواهم بدونم منظورتون چیه؟

سلام علیکم

ببخشید که اینقدر دیر به این تاپیک رسیدم.

ما قبلا مباحث ادامه تحصیل در حوزه و دانشگاه و تفکیک هر کدام رو داشتیم و بارها شرایط ورود به حوزه بری خانم و آقایان در اونجا توضیح داده شده.

جناب mkk گرامی ورود به حوزه شاید کمی راحت باشه ولی بودن در اون و زندگی کردن به صورت حوزوی اصلا کار راحتی نیست که بگید من علاقمند شدم.

من الان از اینکه در حوزه درس میخونم بسیار بسیار خدا رو شکر میکنم ولی واقعا نمیدونستم اینقدر بار روی دوشم خواهد بود.

وقتی کسی روی خودش نام شاگرد امام صادق(ع) رو میگذاره و میره که طلبه بشه یعنی یک دنیای بزرگی از مسولیت ها رو برعهده گرفته.
دیگه اینکه بگه من دلم میخواد این کار رو بکنم و مگه ما طلبه ها چه فرقی با عوام داریم و .... همه ی این فکرها رو باید بذاره کنار.
شما میشید نماینده امام صادق.یعنی هم توجه دوستان به شماست هم توجه دشمنان.

اگر زن یک آدم عادی آرایش میکنه و دست در دست شوهرش بدون توجه به جوانان مجرد توی خیابان حرکت میکنه زن یک طلبه و یا یک زنِ طلبه دیگه نمیتونه این کار رو بکنه.

طلبه ها باید توجه کنند که هرکاری بکنند مردم حداقلش رو عمل میکنند.یعنی عوام پیش خودشون میگند خوب اینکه طلبه است این کار رو کرده ما یک درجه کمترش رو انجام میدیم

شما باید بابت شهریه ای که میگیرید حساب پس بدید.حالا فوقش شهریه نگیرید و بابت کلاس هاتون هزینه پرداخت کنید ولی باید بابت هر رفتاری پاسخگو باشید

طلبه بودن هم در دنیا مسولیت داره هم در آخرت .

نه قم و نه حوزه مدینه فاضله نیست.
خدا حفظ کنه استاد بنده رو حاج اقای حامدی.تجزیه ترکیب که تدریس میکنند و وجوه اعرابی مختلف یک کلمه رو میگند بعد مینشینند روی صندلی و به چیزهایی که نوشتن نگاهی میکنند و میگند میدونید چرا اینقدر وجه اعرابی و نقش برای ایات قرآن داریم؟ چون به امام زمانمون دسترسی نداریم.

شما هم اینطور فکر کنید.یعنی فکر کنید حوزه ها تلاش میکنند که به سمت خوبی برند همانطور که دانشگاه ها سعی میکنند ولی مسلما هیچ وقت نمیتونند.چون در عصر غیبتیم.هر وقت امام ظهور کردند شما توقع مدینه فاضله رو داشته باشید.

اگر اینها رو میپذیرید بسم الله.

در مورد علوم عقلانی هم بله باید گفت که پایه حوزه بیشتر فقه هست و در اون مورد بیشتر کار میشه اما با تلاش علمای بزرگی اولا اصول فقه تا حد خوبی هم بر پایه نقل هست هم بر پایه عقل . استدلال ها هم در کتاب های اصولی موجود هست اگر کسی بخواد رجوع کنه.

دروس علوم عقلی هم در حال تدریس هست اما همانطور که دوست بزرگواری فرمودند و خودم هم قبلا در تاپیکی جداگانه گفتم بستگی داره در چه مدارسی درس بخوانید.

هستند علما و مراجعی که خواندن فلسفه را حرام میدانند و براش هم ادله هایی دارند.که در تاپیک های فلسفی سایت در حال بحث هستند میتونید به اونها مراجعه کنید.

maryam;179539 نوشت:
شما هم اینطور فکر کنید.یعنی فکر کنید حوزه ها تلاش میکنند که به سمت خوبی برند همانطور که دانشگاه ها سعی میکنند ولی مسلما هیچ وقت نمیتونند.چون در عصر غیبتیم.هر وقت امام ظهور کردند شما توقع مدینه فاضله رو داشته باشید.

سلام

مگر برای اصحاب امام زمان (ع) شدن نباید شرایطی داشت؟

آیا می شه بدون حوزه رفتن علم کافی را یافت؟

در هر صورت این سختی را نباید کشید؟

mkk1369;179541 نوشت:
سلام

مگر برای اصحاب امام زمان (ع) شدن نباید شرایطی داشت؟

آیا می شه بدون حوزه رفتن علم کافی را یافت؟

در هر صورت این سختی را نباید کشید؟

منظور بنده چیز دیگه ای بود.
این که توقع نداشته باشید وقتی وارد حوزه میشید همه چیز عالی و خوب باشه و شما فقط زحمت بکشید درس بخونید. خیر اینطور نیست.نقاط ضعف در همه جا هست علتش هم عصر غیبت هست. شما مثل شهید مطهری باشید.کاش همه مثل ایشون بودیم.
یعنی دیدگاه انتقادی و اصلاح گر.

الان خیلی ها منتقدند ولی اصلاح گر نیستند.

بدون حوزه رفتن هم کسب معارف دینی بله ممکن هست ولی توجه کنید که باید استاد خوبی داشته باشید.خصوصا در بحث اخلاق.

یادمه چند سال پیش تلویزیون خلبانی رو نشان میداد که بسیار آدم معتقدی بود و صحبت های عمیق اعتقادی داشت.
این آدم دروس کاملا کلاسیک دانشگاهی رو خونده ولی در کنارش مطالعه دینی داشته.

اگر شما هم میخوایید اینطوری باشید خوب اصلا بد نیست.کتاب های معتبر اخلاقی و عقایدی تهیه کنید و با کمک اساتید مجرب به مطالعه بپردازید.

مثلا کتاب چهل حدیث حضرت امام رو خیلی ها میگند نباید بدون استاد خواند.چون مباحث خاصی داره و ممکنه ایجاد شبه کنه.یا مسایل فلسفی و یا اصلا همین رساله ها که متاسفانه به راحتی در دست مردم هست.الفاظی در اون ها هست که به شدت ایجاد شبه میکنه.و بدتر فرد گیج میشه.خوب یا باید این رساله ها از دست مردم جمع کرد که از اون طرف در مورد احکامشون دچار ایراد و اشکال میشند و یا باید متونشون بازیابی بشه.

fazael;177044 نوشت:
البته نمی توان از بعضی فوائد دانشگا مانند برنامه و روش كلاسیك تعلیم آن و استفاده از وسائل كمك آموزشی چشم پوشی نمود كه جا دارد حوزه نیز در این جهت گام بردارد.

الان بسیاری از اساتید حوزه حداقل در قسمت بانوان ، از وسایل کمک آموزشی جدید استفاده میکنند و برای پربار کردن کلاس هاشون از طلبه ها میخواند که نظری دارند حتما وارد کنند و حتی واحد هایی به نام روش تدریس دارند که بهترین نمره به کسی داده میشه که هم بتونه خوب بیان کنه و هم خوب ارایه بده.یعنی کلام قوی و ابزار و روش های تدریس عالی.

maryam;179544 نوشت:
دون حوزه رفتن هم کسب معارف دینی بله ممکن هست ولی توجه کنید که باید استاد خوبی داشته باشید.خصوصا در بحث اخلاق.

سلام

خوب این اساتید را چگونه می شود یافت؟!
چه دروسی دارد؟

و...

rahiil;177057 نوشت:
ولی طلبه ی دنبال علم خسته و دلزده نمیشد؛ چون میدونست دنبال چیه و میخواد به کجا برسه! و فکر حساب سال و ترم و واحدهاش نبود، و برای تموم کردن درسها و دودره کردن کلاسها برنامه ریزی نمیکرد!! همه چیز از سر عشق و علاقه بود! نه؟!

بله روش خوبی بود ولی وقتی جهان داره به سوی مدرک میره شما از حوزه چه توقعی دارید؟

وقتی یک طلبه حوزوی که تمام اساتیدش شهادت میدند که درسش عالیه و بیان خوبی داره وقتی میخواد بره در محیط دانشگاه خدمت کنه ازش مدرک میخواند و یا جایی مدیریت کنه تا خدمتی بکنه و دین رو وارد سیستم مدیریتی کنه و ازش مدرک میخوان به نظرتون باید چه کرد؟

متاسفانه ما امسال و در همین ترم گذشته تعدادی از بهترین نیروهای عقلی و قلبیمون رو از دست دادیم چون به روش قدیم درس خوانده بودن و مدرک مورد نظر مدیران رو نداشتند.اونها کنار گذاشته شدند و کسانی جای اونها آمدند که دکتر لقب گرفته بودند در حالی که ....

این آسیب ها هست.

پس بهتره که هم مدرک رو گذاشت و هم به عمق کار فکر کرد.

mkk1369;179548 نوشت:
سلام خوب این اساتید را چگونه می شود یافت؟! چه دروسی دارد؟

شما تهرانید. و تهران یکی از بهترین جاها برای یافتن این اساتید هست.

فقط فکر این باشید که با توجه به عرایضم در پست 29 بعدا چیزی دستتون رو بیرون نمیگیره.چون دارید آزاد درس میخونید.

مدارس علمیه فراوانی در تهران هست.میتونید به اونها مراجعه کنید و در مورد این مسایل باهاشون مشورت کنید.

خصوصی خدمتتون معرفی میکنم.

maryam;179549 نوشت:
بله روش خوبی بود ولی وقتی جهان داره به سوی مدرک میره شما از حوزه چه توقعی دارید؟ وقتی یک طلبه حوزوی که تمام اساتیدش شهادت میدند که درسش عالیه و بیان خوبی داره وقتی میخواد بره در محیط دانشگاه خدمت کنه ازش مدرک میخواند و یا جایی مدیریت کنه تا خدمتی بکنه و دین رو وارد سیستم مدیریتی کنه و ازش مدرک میخوان به نظرتون باید چه کرد؟ متاسفانه ما امسال و در همین ترم گذشته تعدادی از بهترین نیروهای عقلی و قلبیمون رو از دست دادیم چون به روش قدیم درس خوانده بودن و مدرک مورد نظر مدیران رو نداشتند.اونها کنار گذاشته شدند و کسانی جای اونها آمدند که دکتر لقب گرفته بودند در حالی که .... این آسیب ها هست. پس بهتره که هم مدرک رو گذاشت و هم به عمق کار فکر کرد.

سلام
پس حوزه مدرکی شده است؟!

حالا کسی نخواد شغل اش روحانیت باشد چه طور؟

فقط برای کسب معرفت باشد؟

فیلسوف معاصر;178941 نوشت:
و با این وضعی که الان حوزه ها پیدا کرده دانشگاه را بیشتر میپسندم.اتفاقا بر خلاف نظر جناب فضائل من میگم بعضی از مباحث الان توی دانشگاه خیلی تخصصی تر و بهتر کار میشه.

بحث های فلسفی شاید بهتر باشه ولی مباحث فقهی بعید میدونم

متاسفانه الان در حوزه برای فلسفه در حد ارشد تنها نهایة تدریس میشه ولی در حوزه در همون حد ارشد کتب بسیار زیادی خوانده میشه و این خیلی تفاوت فاحشی هست.

ولی در بحث فقهی خوب حوزه به کتب دست اول رجوع میکنند و باید از اساتید و طلبه های این مبحث پرسید که آیا این خوب هست یا نه.

mkk1369;179551 نوشت:
سلام
پس حوزه مدرکی شده است؟!

حاا کسی نخواد شغل اش روحنیت باشد چه طور؟

فقط برای کسب معرفت باشد؟

حوزه هایی که زیر نظر «مرکز مدیریت حوزه علمیه » هستند بله مدرکی هستند.مثلا شهریه طلاب بر اساس مدرکشون داده میشه.

کسی که نخواد طلبه بشه و فقط کسب معرفت کنه خوب عرض کردم میتونه از کلاس ها به صورت آزاد استفاده کنه. البته خوب باید با مدیریت مدارس و استادی که پای درسش میشینید قبلا صحبت کنید که مشکل شرعی نداشته باشه. چون بابت برگزاری این کلاس ها هزینه ی در نظر گرفته شده و ...

خاطرم هست وقتی وارد حوزه شدیم میگفتن در حوزه انتخاب استاد آزاد هست ولی دیدیم اینطور نیست.
استاد انتخابی برای آقایون هست اون هم کسانی که آشنایی کامل با اساتید دارند وگرنه برای خانم ها اینطور نیست.

در نظام آموزشی خانم ها واحدهای مشخصی هست که در هر ترم باید بگذرونند و اگر صبر کنند تا استاد مورد علاقه اشون اون واحد رو برداره شدیدا از هم ترمی هاشون دور میشند و اصلا شاید هیچ وقت اون واحد به اون استاد داده نشه.

کاش دروس اخلاقی حوزه مثل قدیم بود.یعنی فرد استاد اخلاقی رو انتخاب میکرد و سیر و سلوکش رو با ایشون پی میگیرفت. اون وقت همانطور که میگن استاد اخلاق امام ، آیة الله شاه آبادی رحمة الله علیه بودند ؛ در مورد بقیه هم همین ها رو میگفتند

mkk1369;178943 نوشت:
می شه هم تحصیلات دانشگاهی داشت و هم حوزوی؟

بله چرا که نه. به حدی که من شنیدم مدرسه علمیه معصومیه آقایان در قم که در ابتدای بلوار امین هست، قسمتی مجزا برای کسانی داره که با مدرک کارشناسی و کارشناسی به بالا وارد میشند و حتی بعضی از مدارس تصحیلات آموزشی خوبی برای کسانی دارند که میخواند هم زمان حوزه و دانشگاه بخونند.

شما اگر میخوایید هم زمان تحصیل کنید به یکی از مدارس علمیه اقایان در تهران که زیر نظر مرکز مدیریت حوزه های علمیه اداره میشند مراجعه کنید و لیست مدارسی که اجازه تحصیل هم زمان رو میدند بگیرید و مراجعه حضوری داشته باشید برای کسب اطلاعات بیشتر.

mkk1369;178943 نوشت:
چند سال باید درس خواند؟ می شه ملبس نشد؟ سیستم آموزشی ان چه جوری است؟ چند بخش دارد(رشته تحصیلی)

در این بخش بارها و بارها به این سوالات جواب داده شده.مراجعه کنید انشالله که پاسخ میگیرید.

maryam;179561 نوشت:
خاطرم هست وقتی وارد حوزه شدیم میگفتن در حوزه انتخاب استاد آزاد هست ولی دیدیم اینطور نیست. استاد انتخابی برای آقایون هست اون هم کسانی که آشنایی کامل با اساتید دارند وگرنه برای خانم ها اینطور نیست. در نظام آموزشی خانم ها واحدهای مشخصی هست که در هر ترم باید بگذرونند و اگر صبر کنند تا استاد مورد علاقه اشون اون واحد رو برداره شدیدا از هم ترمی هاشون دور میشند و اصلا شاید هیچ وقت اون واحد به اون استاد داده نشه. کاش دروس اخلاقی حوزه مثل قدیم بود.یعنی فرد استاد اخلاقی رو انتخاب میکرد و سیر و سلوکش رو با ایشون پی میگیرفت. اون وقت همانطور که میگن استاد اخلاق امام ، آیة الله شاه آبادی رحمة الله علیه بودند ؛ در مورد بقیه هم همین ها رو میگفتند

سلام

الان بهترین حوزه ها کجا هستند؟

توی تهران حوزه خوب داریم؟

موضوع قفل شده است