صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حوزه یا دانشگاه؟ (آگاهی نسبت به دروس،سنوات،مدارک،رشته ها و مراكز حوزوی)

علاقه
    چشم و دلی مجاب و کمی پنجره!
    نوشته
    1,219
    حضور
    12 روز 11 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    464
    صلوات
    12347

حوزه یا دانشگاه؟ (آگاهی نسبت به دروس،سنوات،مدارک،رشته ها و مراكز حوزوی)

سلام
    من سال دیگه کنکور دارم.
    رشته ام تجربیه.
    من هدفم قبولی در رشته ی پزشکیه.
    اما یه مدته که ذهنم مشغول شده. من دوست دارم برم حوزه.
    من قبلاً هم که به پزشکی فکر می کردم واسه این بود که بتونم یه موقعیت اجتماعی خوب پیدا کنم ، تا مردم منو به عنوان آدم تحصیل کرده بپذیرند که بعد اگه خواستم حرفی از دین بزنم قبول کنند .
    اگه خواستم تبلیغ دین کنم ، موثرتر باشه.
    (ویژگی های اجتماعی جامعه ای که من توش زندگی می کنم میگه این جور تبلیغ موثر تره)
    اما نگرانم که این تصمیم گیریم احساسی باشه و بعدا پشیمون بشم.
    من توی یکی از مراکز استعدادهای درخشان درس می خونم. قبولی در رشته ی پزشکی توی مدرسه ی ما یه چیز عادیه. یعنی اگر من درست درسمو بخونم انشاءالله می تونم یه دانشگاه خوب پزشکی قبول بشم.
    اما من هدفم از پزشکی ، خود پزشکی نیست.
    و به خاطر همین یه مدته که شک کردم که برم دنبال هدف اصلیم یا به فکر تبلیغ بهتر دین برای جامعه ام باشم؟
    به نظر شما چیکار کنم؟
    ویرایش توسط مشکاة : ۱۳۸۹/۰۶/۰۶ در ساعت ۰۵:۵۱

اِنَّ النّاسَ عَبیدُ الدُّنْیا وَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلى اَلْسِنَتِهِمْ یَحوطونَهُ ما دَرَّتْ مَعائِشُهُمْ فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ قَلَّ الدَّیّانونَ؛

به راستى که مردم بنده دنیا هستند و دین لق لقه زبان آنهاست
    تا جایى گرد دین می گردند که معاش آنها تامین باشد
    و چون در معرض امتحان قرار گیرند، دینداران کم مى‏ شوند

حسین ابن علی علیه السلام
    تحف العقول، ص 245

2. صلوات ها 17

3.  

علاقه
    دینی
    نوشته
    398
    حضور
    25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1738

سلام

شما میخوایید برای خدا و دین خدا سودمند باشید

در هر صورت چه شما پزشک بشید چه حوزوی میتونید برای خدا سودمند باشید ( یا بعبارتی خادم ! ) اما مهم اینه که در کدوم حالت شما مفید ترید !

در نقش یک حوزوی !
    یا یک پزشک !

به نظر من شما که ظرفیت قبول شدن در پزشکی رو دارید ، شک نکنید و به سمت پزشکی برید ! ولی از هدف اصلی تون غافل نشید ! محوریت با کسب علوم دینیه و پزشکی یک نقش یا یک قالب یا یک پوشش کاملاً پذیرفته شده است برای تبلیغ علوم دین !

ببینید ما در حال حاضر حوزوی کم نداریم ! ( که امیدواریم هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی روز به روز بهتر از گذشته شوند چرا که قشر حوزوی متعهد یک نعمت برای این ممکلت هستش )

اما احساس میکنم پزشک مبلغ زیاد نداشته باشیم ! پزشک متعهد در قبال دین و تبلیغ اون !

مطمئناً خیلی از پزشکان دیندار هستن ولی آیا همه شون تبلیغ میکنن ؟؟؟؟
    اونهم با توجه به نفوذ غیر قابل انکار حرفشون در بین مردم !

باز هم میگم ، به نظر بنده شما با محوریت علوم دینی پزشکی را انتخاب کرده و پزشک شوید !

فقط باید بدونید که کارتون هم از بقیه حوزوی ها و هم از بقیه پزشک ها خیلی سخت تره ! واین خیلی جالب و ارزشمنده !

اگه واقعاً میتونید تلاش و همت خودتون رو بکار ببندید تا هم یه پزشک موفق بشید و هم یه مبلغ موفق ، پزشکی رو انتخاب کنید !

ببینید من خودم دانشگاهیم و نفوذ حرفم رو در بین مردم میبینم و به عینه احساس میکنم ! فکر نکنم نیاز به توضیح باشه !

موفق باشید
    ویرایش توسط حمید : ۱۳۸۹/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۹:۲۵
    لیت شعری أین استقرّت بک النّوی . . .

مهدی جان . . .

کاش میدانستم دلها کجا با تو آرام میگیرد . . . ؟

5. صلوات ها 17

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam91 نمایش پست ها
    من هدفم قبولی در رشته ی پزشکیه.

با سلام

ببينيد بزرگوار

هدف گذاري هر كسي بايد نسبت به استعداد و امكانات و شراطي روحي و مادي و خانوادگي و.........باشد
    هزاراتفاق و كار درعالم دست به دست هم مي دهد و رخ مي دهد تا فردي به جايي برسد

خواسته انسان دراين شرايط حرف اول را مي زند اما نه هر خواسته اي
    خواسته اي كه از روي تحقيق باشد و از روي احساسات نباشد و پشتكار ضميمه ان باشد و صبر برمشكلات را همراه داشته باشد

استعداد در رده بعدي قرار دارد شايد فردي در موردي خواسته اي را از روي منطق بخواهد ولي توانايي و استعداد ان را نداشته باشد

هدف خود را معين كنيد شما مي خواهيد به جامعه و مردم خود خدمت كنيد اين خدمت در سنگرهاي متفاوتي مي تواند باشد
    ان طور كه شما بزرگوار از استعداد خود گفتيد مي توانيد در هر دو سنگر موفق باشيد ولي قبول كنيد كه اين دوعرصه هيچ تناسبي باهم در هيچ موردي ندارند

هر چند فردي پزشك مي تواند متدين باشد و تثير در حد منطقه وفاميل خود در عرصه دين داشته باشد ولي فردي حوزوي ميدان اش وسيعتر است و بردش بيشتر

اگر وافعا مي خواهد در عرصه دين خدمت كند
    تدريس و تبليغ و تحقيق سه راه پيش پاي حوزويان است در عرصه خدمت به دين و هركدام با حوزه اي گسترده تر

از اين ها كه بگذريم
    شرايط و محيط خانواده و فاميل در راهي كه انسان انتخاب كرده است تاثير گذار است -- حالابرخي مي گويند براي من فرقي نمي كند با انها كاري نداريم-- فردي كه مي خواهد در اينده طلبه باشد و در اينده دين اسلام را تبليغ كند اگر از خانواده متدين نباشد مردم گوش به حرف او نمي دهند و مشكلات فراوان ديگر.................

تجسم كردن اينده با رشته اي كه انتخاب مي كنيد را بسنجيد اگر دكتر باشيد شرايط مادي ان را در نظر بگيريد و موقعيت اجتماعي ان را
    حتي از زماني كه به تدرسي در ان رشته مشغوليد

ولي درس خواندن در حوزه را در نظر داشته باشيد با شرايط مادي و موقعيت اجتماعي و ..........

مطلب دراين مورد زياد است و دوستان هم مي توانند تصميم سازي براي شما بزرگوار بكنند

ولي به خوبي مي دانيد كه در ميداني كه شما وارد مبارزه مي شويد دوستان در حكم مربي هستند و بازي كردن در اين ميدان و تصميم گرفتن در لحظات حساس با خود شماست
    و خودتان هستيد كه اينده خود را انتخاب ميكنيد و ثمره و خداي ناكرده مشكلات اين تصميم گريبان خودتان را خواهد گرفت

در اخر نظر شخصي بنده :
    شما مي توانيد هر دو رشته را ادامه دهيد پزشكي را بخوانيد و در كنار ان حوزه
    حال اين كه كدام اصلي باشد و كدام به صورت غير حضوري با خودتان
    عمر انسان كفاف مي كند كه دردو رشته متخصص باشد
    در هر دو رشته پس از سپري كردن دوره اموزشي خود هستيد و خود
    و به راحتي مي توانيد در هر دو رشته متخصص شويد

7. صلوات ها 18

علاقه
    دینی
    نوشته
    398
    حضور
    25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1738

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام دوباره

یه موضوعی که فراموش کرده بودم بگم این بود !

شما تو این مسئله با امام زمانتون مشورت کردید یا نه ؟

بنده به شخصه تو مسائلی که واقعاً سر دوراهی میمونم ، یا مسائلی که واقعاً حلش برام خیلی مشکله ، با امام عصر علیه السلام مشورت میکنم !
    فکر نکنم نیاز باشه که بگم حداقل تو همین موارد بهترین تصمیم ها رو گرفتم ، چون با کسی مشورت کردم که از کاملترین عقلها برخورداره و علم به قبل و بعد ما داره و مطمئناً جز صلاح و خیر ما نمی خواد !

در هر صورت این توصیه دوستانه بنده است ، میدونم که میتونه خیلی کمکتون کنه ، منتها کمکش بستگی به خودتون داره که . . .

موفق باشید !
    لیت شعری أین استقرّت بک النّوی . . .

مهدی جان . . .

کاش میدانستم دلها کجا با تو آرام میگیرد . . . ؟

9. صلوات ها 11

نوشته
    47
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    323

یا رئوف
    علاوه بر مطالب دوستان بزرگوار
    من به عنوان یه خواهر فقط یه نکته رو بهتون میگم

انسان در هر مقطعی که باشه مهم تکلیفیه که انجام میده برای رضای خدا شما هم میتونی طلبه موفق ومفیدی باشی هم میتونی پزشک مومنی که با کمک های مالی در راه رضای خدا مردم رو کمک کنی /یک پزشک که گاهی مردم رو به خاطر ایمانش به خدا وکسب رضایت الهی رایگان ویزیت میکنه یا با هزینه کمتر /اونم در جامعه ما که واقعا دوا درمون گرونه /انتخاب با خودتونه /جامعمون نیاز مند افراد تحصیلکرده با ایمانه

همونطوری که نیازمند طلاب تحصیلکرده مومن در هر صورت به شما بستگی داره

از خدا میخوام هر انتخابی کردی کمکت کنه وموفق باشی /یا علی
    ویرایش توسط مهربان رز : ۱۳۸۹/۰۶/۰۴ در ساعت ۲۲:۰۲
    الهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
    یاحق

روز مرگم نفسي وعده ديدار بده
    وانگهم تا به لحد فارغ وازاد ببر

11. صلوات ها 9

علاقه
    تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
    نوشته
    2,166
    حضور
    29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9019

سلام علیکم
    با تشکر از دوستان
    خواهر بزرگوار به چند مطلب دقت کنید
    1- راهی بروید که خداوند راضی باشد
    2- مورد علاقه شما باشد
    3- نیاز جامعه باشد
    4- دین وایمان خود رابهتر بتوانید حفظ کنید

ناگفته نماند ..
    1- برخلاف پندار افراد جامعه که فکر می کنند ما حوزوی و مبلغ دین زیاد داریم ما در این زمینه( مخصوصا مبلغه خواهر) آن هم با این همه شبهات و آفات در مدارس و دانشگاها ... باکمبود شدیدی مواجه هستیم
    لذا مرجع بزرگوار و اگاه به زمانه آیت الله مکارم شیرازی برای کسانی که استعداد و علاقه آمدن به حوزه را دارند ورود به حوزه را واجب کردند

2- یکی از اشکالات ما در ارائه راهکار همیشه این است که به آنچه که باید باشد فکر می کنیم نه آنچه که هست
    شما فکر کنید و بیندیشید که با وضعیت فعلی دانشگاها و بیمارستانها و ..بهتر می توانید دین وایمان خود را حفظ کنید یا با وضعیت فعلی حوزه ها ..
    ویرایش توسط مجید : ۱۳۸۹/۰۶/۰۵ در ساعت ۱۲:۳۸
    حوزه یا دانشگاه؟ (آگاهی نسبت به دروس،سنوات،مدارک،رشته ها و مراكز حوزوی)

13. صلوات ها 14

علاقه
    نوشته
    1,219
    حضور
    12 روز 11 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    464
    صلوات
    12347

نقل قول نوشته اصلی توسط مجید نمایش پست ها
    لذا مرجع بزرگوار و اگاه به زمانه آیت الله مکارم شیرازی برای کسانی که استعداد و علاقه آمدن به حوزه را دارند ورود به حوزه را واجب کردند

2- یکی از اشکالات ما در ارائه راهکار همیشه این است که به آنچه که باید باشد فکر می کنیم نه آنچه که هست
    شما فکر کنید و بیندیشید که با وضعیت فعلی دانشگاها و بیمارستانها و ..بهتر می توانید دین وایمان خود را حفظ کنید یا با وضعیت فعلی حوزه ها ..

سلام
    ممنون از راهنماییتون!
    یعنی از نظر شما از بین دو تا گزینه ی زیر هم یعنی من بهتره اولی رو انتخاب کنم؟
    1) مستقیما به حوزه رفتن
    2) اول پزشکی خوندن بعد بلافاصله حوزه رفتن

ویرایش توسط مشکاة : ۱۳۸۹/۰۶/۰۶ در ساعت ۰۵:۲۳

اِنَّ النّاسَ عَبیدُ الدُّنْیا وَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلى اَلْسِنَتِهِمْ یَحوطونَهُ ما دَرَّتْ مَعائِشُهُمْ فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ قَلَّ الدَّیّانونَ؛

حسین ابن علی علیه السلام
    تحف العقول، ص 245

15. صلوات ها 9

علاقه
    نوشته
    1,219
    حضور
    12 روز 11 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    464
    صلوات
    12347

سلام
    ممنون از همگی دوستانی که نظر دادند.
    و یه مسئله ی دیگه هم اینکه درسهای ما هیچ شباهتی به درسهای حوزه نداره.
    من استعدادم واسه درسهای خودمون خوبه اما این می تونه به این معنی باشه که توی حوزه هم موفق میشم؟!

حسین ابن علی علیه السلام
    تحف العقول، ص 245

17. صلوات ها 7

علاقه
    به کتاب و فکر علاقمندم
    نوشته
    274
    حضور
    10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1372

هیچ کاری بدون شناخت از خود و بدون توکل موثر واقعی نیست.
    علوم مختلف نگاه
    به خداست از پنجره های متفاوت ،
    (اگر مشکلات معنوی خاص دوران دانشگاه را طی کنیم که مثالهایش فراوانند مثلا زندگی کنار حتی مرتد ها را هم تجربه خواهی کرد )
    در پزشکی اصل مشکلات بعد ازفراغت از تحصیل و رو در رویی مرتب با مردم ( بیماران ) است که نمادی از حق الناس است و بسیار بسیار سنگین است!!! و آخرتت را رقم می زند!!
    البته فکر نکن این رشته تجارب معنوی ندارد . چیز هایی که من و همکارنم تجربه کرده ایم بسیار بسیار فراوانند.
    یک موردش را که اخیرا با یکی از همکارانم صحبتش را کردیم می نویسم .
    گاه در مورد برخی بیماران وقتی دست به قلم برای نسخه می بریم انگار ندایی به مامی گوید فلان دارو را ننویس!! در صورتی که تشخیصت آن دارو است ! گاه که من به این ندا توجه نکرده ام بیمار می گوید که این دارو قبلا برایش مشکل ایجاد کرده است . در مورد برخی هم که به این ندای درونی توجه می شود نمی دانم علت واقعی این ندا چیست .. شاید اینها یعنی که ما فقط عاملیم.

19. صلوات ها 9

نوشته
    21
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    101

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam91 نمایش پست ها

سلام
    ممنون از راهنماییتون!
    از بین دو تا گزینه ی زیر هم یعنی من بهتره اولی رو انتخاب کنم؟
    1) مستقیما به حوزه رفتن
    2) اول پزشکی خوندن بعد بلافاصله حوزه رفتن
    شما اگه در مرکز فرزانگان تحصیل میکنید پس تا حدی باید قابلیت تشخیص این مسئله رو داشته باشین هر چیزی در جایگاه خودش، شما میتونی پزشکی متعهد باشی و توانایی های اعتقادی خودتون رو در حین تحصیل در دانشکده پزشکی افزایش دهید حالا پزشکی اونطور هم نیست که دست و پای شما رو ببنده.وقت بیشتری می خواد ولی شدنی ست اگر دنبال مدرک حوزوی نیستیدو صرفا"برای افزایش اطلاعات اعتقادی و آگاهانه عمل کردن می خواهید حوزه برویدراههای متعددی هست که در حین تحصیل در دانشگاه خود را در زمینه ی اعتقادی هم بالا بکشید.

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری