تا ثریا ... در ربا !!! (فقهی )

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تا ثریا ... در ربا !!! (فقهی )

یه سئوال برام پیش اومد من قبلا از روحانیون شنیده بودم که مقدار سود و کم و زیاد شدنش ربطی به ربا شدن یا نشدن نداره و اونی که ربا می کنه گرفتن سود پوله .

اما تو سریال تا ثریا که من بیشتر قسمتاش رو دیدم داره اینجور تبلیغ میشه که سود اگه زیاد باشه رباست نه اگه کم باشه !!

مهران احمدي در ادامه صحبت‌هايش با اشاره به بازتاب سريال «تا ثريا» خاطرنشان كرد: بازتابي كه سريال داشت براي ما خيلي جالب بود. شايد جالب باشد اين مساله را مطرح كنم كه همسرم در بانك با زن و شوهري مواجه شد كه در حالي كه دفترچه حساب در دستشان بود با اشاره به سريال «تا ثريا» مي‌گفتند اشكالي ندارد كه سودمان كمتر شد اما در عوض خيالمان راحت است. اين مساله، تاثيرگذاري سريال «تا ثريا» را نشان مي‌دهد. اگر چندين همايش و خطابه و سخنراني در اين زمينه كه نزول و ربا در انتها به انحطاط كشيده مي‌شود مي‌گذاشتيم فايده‌اي را كه يك سريال مي‌توانست داشته باشد نداشت. تلخي براي جامعه مي‌تواند در حكم يك دارو عمل كند و ما بايد بپذيريم كه جامعه‌مان از لحاظ اجتماعي و اقتصادي ناراحتي‌هايي دارد.

حالا از شما کاربر عزیز یا کارشناسایی که تو این زمینه تخصص دارید می خوایم منو راهنمایی کنید واقعا کدومش رباست و کدوم ربا نیست !؟

اتفاقا من هم شک کرده بودم منتها چون سریال را کامل ندیدم نفهمیدم چی به چی شد. فقط می گفت 3% سود میده و تو قرارداد بود که اگر ضرر کردند از سودشان کم میشه که فکر می کنم این ربا نیست.
کلا تو سریالهای ما هیچ جنبه آموزش دینی نمیبینی که جنبه های منفی اش بیشتر هم هست و اگر هم یک چیز مثبت باشه حواشیح پر زرق و برق منفی اش اونو می پوشونه. همش دروغ و تهمت و بد رفتاری و خیانت و ضعف شخصیت و... . چه فرقی با سریال های فارسی وان داره؟!؟!!!!!!!!!!!!!

سامیه سلطانی;176999 نوشت:
یه سئوال برام پیش اومد من قبلا از روحانیون شنیده بودم که مقدار سود و کم و زیاد شدنش ربطی به ربا شدن یا نشدن نداره و اونی که ربا می کنه گرفتن سود پوله .

اما تو سریال تا ثریا که من بیشتر قسمتاش رو دیدم داره اینجور تبلیغ میشه که سود اگه زیاد باشه رباست نه اگه کم باشه !!

[=Arial Black] سامیه عزیز سلام
اون چیزی که از روحانی محترم شنیدی کاملاً درسته .
ربا یعنی اینکه شما پولی رو بدی و فقط سود اون رو دریافت کنی چه طرف حساب شما با اون پول سود کند و چه ضرر کند چه سود زیاد به شما بده یا کم .
قرارداد ثریا با رضا حلال حلاله امّا اشکال زمانی ایجاد می شه که ثریا با دیدن ضرر رضا تمام پول خودشو درخواست می کنه . یعنی ضرر رو نمی پذیره و این یعنی ربا .
البته به عقیده من این فیلم ممکنه جنبه های مثبتی داشته باشه امّا از جهاتی مخرب هم هست . که ظاهراً سازندگان فیلم ( ان شاء الله ) به اون توجّه نکرده اند .

:Esteghfar:

بحث اینه که قرارداد ثریا، یه شراکت بود که هردو باید با هم در سود و زیان معاملات شریک باشند!
اما حالا که اون تنها به دنبال اصل پوله و حاضر نیست در ضرر شریک بشه، این میشه ربا!

حالا از شما کاربر عزیز یا کارشناسایی که تو این زمینه تخصص دارید می خوایم منو راهنمایی کنید واقعا کدومش رباست و کدوم ربا نیست !؟

با سلام و احترام

ملاک ربوی بودن یا نبودن سود ، مطابقت یا عدم مطابقت قرارداد پرداخت سود با یک معامله تأیید شده شرعی مانند مضاربه ، مشارکت و جعاله است .

اگر سود پولی بر اساس قرارداد شرعی پرداخت گردد حلال و اگر تنها به عنوان سود وام یا قرض پرداخت شود حرام و رباست .پس تنها، مقدار سود و کم و زیاد شدنش ربطی به ربا شدن یا نشدن ندارد.

آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 1619 و 1600

یه سئوال برام پیش اومد من قبلا از روحانیون شنیده بودم که مقدار سود و کم و زیاد شدنش ربطی به ربا شدن یا نشدن نداره و اونی که ربا می کنه گرفتن سود پوله . اما تو سریال تا ثریا که من بیشتر قسمتاش رو دیدم داره اینجور تبلیغ میشه که سود اگه زیاد باشه رباست نه اگه کم باشه !!

باسلام،به همه کاربران وکارشناسان محترم
ربا به هر مقدارباشدچه کم باشدیازیاد حرام است
[=noor_lotus][=noor_lotus]ربا بر دو قسم است [=noor_lotus][=noor_lotus][=noor_lotus]رباى قرضى[=noor_lotus][=noor_lotus] كه در مقابل يك درهم قرض كه مى‌دهى قرض‌گيرنده يك درهم بيش بتو بدهكار نيست و چنانچه با او شرط زياده كنى معامله كلا ربوى و حرام است. و نوع ديگر رباى معاملى است كه دو همجنس را مانند شكر و قند با زيادۀ يكى بر ديگرى مبادله نمائى البتّه در رباى معاملى مادامى ربا محسوب مى‌شود كه مكيل يا موزون باشند و چنانچه معدود (يعنى شمردنى) باشد زياده گرفتن در آن را ربا نمى‌دانند».[=noor_lotus]

[=noor_lotus]من لا يحضره الفقيه - ترجمه؛ ج‌4، ص: 375

[=noor_lotus]

انچه از سوال دوستان بر می اید ربای قرضی است
به استفتاءات زیر توجه کنید
س 1619: رباى قرضى چيست؟ آيا درصدى كه سپرده‌گذاران به عنوان سود از بانكها دريافت مى‌كنند، ربا محسوب مى‌شود؟
ج: رباى قرضى آن مقدار اضافه بر مبلغ قرض است كه قرض گيرنده بخاطر قرضى كه مى‌گيرد به قرض دهنده مى‌دهد و امّا سود حاصل از كار كرد پولى كه به عنوان سپرده به بانك داده شده تا به وكالت از طرف صاحب آن در يكى از عقود صحيح شرعى بكار گرفته شود، ربا نيست و اشكال ندارد.
تبصره :عقود صحیح مثل-مضاربه-جعاله-مشارکةو...که هرکدام شرایطی دارد

ازانجایی که همه کارشناسان وکاربران موفق به دیدن این فیلم نمی شوند لذا سعی شود که سوال وگزارش ازفیلم بطوردقیق و واضح مطرح شود چرا که همه بیننده این فیلم نیستند
اجوبه/س=1619
التحریر/ ج=2القول فی القرض/م=9

ذوالفقار;177170 نوشت:
اتفاقا من هم شک کرده بودم منتها چون سریال را کامل ندیدم نفهمیدم چی به چی شد. فقط می گفت 3% سود میده و تو قرارداد بود که اگر ضرر کردند از سودشان کم میشه که فکر می کنم این ربا نیست.

این کلام به عقد شرعی مضاربه متمایل است که شرایط خاص خودش رادارد که به ادرس زیر می توانید توجه کنیدhttp://www.askdin.com/thread2336.html پست10

سلام دوستان

خوب کارشناسان عزیز در مورد ربا بودن یا نبودن توضییح دادن

اما جا داره من هم گریزی به این سریال از نظر شخصی خودم بزنم

من نمیدونم هدف نویسنده این سریال در قسمتهای اولیه در مورد این قسمت چی بوده

اینکه ثریا دور از چشم دیگران و به طور پنهانی وارد یک خونه بزرگ میشه و خیلی راحت چادرش

از سرش میگیره و در واقع احساس راحتی میکنه

اینکه اولا تو ذهن بیننده این سو ال پیش می اومد که ثریا برای چی به این خونه میاد

آیا احتمال داره همسر دوم رضا باشه ؟ آیا ...................

که این اولین برچسب به ثریا برای مهیج کردن سریال ثریا بوده که در قسمت بعد به همه گفته اون برای

پرستاری یک مریض اومده و از حالت مهیج به حالت درام تبدیل شده و.........

بگذریم در ادامه مریض به هو ش می اد و عاشق پرستارش میشه

حتی یک قسمت ترویج کامل بی حیایی و بی حرمتی را نشان میده که سرهنگ میخواست دست

ثریا را بگیره و ..... ثریا دستش را میکشه

سوال اینجاست اگر برحسب عاطفه پرستاری بوده که با اون ارتباط عاطفی پیدا کرده بود
چرا

سرهنگ عاشق تمام عیار ثریا میشه و با اون در خلوت ازدواج میکنه پس اون دست گرفتن

دقیقا میل به گناه بوده

اما ثریا که نقش هم پدر و مادر را تو این سریا ل داره و مثل این مادران تو کشورمون کم هم نیستن

و ثریا هم به خوبی داره این عملکرد را نشون میده

چرا باید اسیر احساسات یک مرد که مریضش بوده قرار بگیره و حتی در خلوت با اون برو و بیا داشته

باشه و اخرش هم که به خاطر شرعی بودن مسئله بحث ازدواج را وسط میکشن که مثلا گناهی نشه

آیا این بی حرمتی به یک مادر زحمتکش نیست که با اون درد کم و هزار رنج اما به بحث عشق و عاشقی

و را حت تر بگم بوالهوسی فکر میکنه و..............( عشق پیری سر به رسوایی زند)

از طرفی نگاه های ثریا و گیر دادن اون.... به عاشق شدن پسر تازه به دوران رسیده اش شبیه میکنند

که بله یک دخترش که با دوست پسرش ازدواج کرد پسرش هم دوست دختر داره

مادره هم که به نوعی دوست پسر پیرمرد گیرش اومده و....................

جالبه که خواهری پویا میگند چرا ازدواج بکنی همین شکلی ادامه بده ( ترویج ارتباط نا مشروع دختر و پسر)

و هزاران نکته منفی در ماورای این سریال موجود هست که اگر من بیشتر حرف بزنم

شاید محکوم به تهجر و کهنه بودن بشم اما باورکنید

تازه اینکه جامعه پرستاری را هم زیر یک علامت سئوال برد که یک زن پرستار اخرش گرفتار عشق مریضش

میشه و...............

من نمیدونم شاید ذهنیت من نسبت به این سریال اینجوری بوده باشه

و نویسنده و تهیه کننده و کارگردان قصد دیگه ای داشتن که امیدوارم اینطور باشه

اما من میدونم که سریالهای ما بی شباهت به سریال های ................. شبکه های ماهواره ای

نیست و از آینده این سریال های وطنی نگرانم

دوستا به بزرگواریتان منوببخشید

موضوع قفل شده است