ورود به عنف ( ماده 694 ق. م. ا )

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ورود به عنف ( ماده 694 ق. م. ا )

با سلام :
از اساتید محترم . استدعا دارم در مورد . ورود به عنف , توضیحاتی بفرمایند .
با توجه به اینکه قانونگذار , ورود به عنف را به منزل و مسکن دیگری , مستحق مجازات مقرر در ماده 694 قانون مجازات اسلامی میداند .

آیا وارد شدن فردی به یک ساختمان در حال احداث , بدون اجازه صاحب آن , با توجه به اینکه دیوار و درب ندارد . و نوع ورود بدون قهر و غلبه و بدون شدت و تهدید صورت گرفته و قصد از ورود , ملاقات با کارگران شاغل در آن ساختمان بوده است . ورود به عنف محسوب میشود یا نه ؟؟؟
به عبارت دیگر آیا ساختمان نیمه کاره و در حال احداث منزل و یا مسکن محسوب میشود ؟؟؟

با تشکر و احترام

سلام بر بقیة الله الاعظم ومنتظرانش

هتك حرمت و ورود به منزل غير بوسيله اشخاص عادي
اركان
ركن مادي
1- موضوع جرم: منزل يا مسكن ؛ محل وقوع اين جرم است منزل در لغت به معناي سراي و خانه است و مسكن به معناي محل سكونت، جاي باش، منزل و مقام آمده است. آقايي نيا، حسين؛ حقوق جزای اختصاصی، جرايم عليه اشخاص، تهران، نشرمیزان، 1385،چاپ اول، ص 189.

2- رفتار مرتكب: عبارت است از ورود به منزل ديگري كه همراه با عنف و تهديد باشد پس ورود تنها با فعل قابل تحقق است و عنف اعم از مادي و معنوي است آقايي نيا، حسين؛ حقوق جزای اختصاصی، جرايم عليه اشخاص، نشرمیزان، 1385،چاپ اول، ص 195.

ركن معنوي
جرم موضوع ماده 694 ق. م . ا بر اساس عمدي بودن جرايم و هم به استناد استفاده قانونگذار از واژه‌هاي عنف وتهديد، عمدي است اجزاء اين ركن عبارتند از:
آگاهي به مسكوني بودن محل- آگاهي به تعلق منزل به ديگري- قصد ورود به منزل غير چون اين جرم مطلق است نيازي به سوء نيت ندارد و انگيزه مرتكب نيز در تحقق جرم موضوع ماده 694 ق. م . ا نقشي ندارد
مجازات:
مرتكب اين جرم به حبس از شش ماه الي سه سال محكوم مي‌شود ولي در صورتي كه مرتكبين بيش از يك نفر بوده و لا اقل يكي از آنها حامل سلاح باشد مجازات آنها حبس از يك تا شش سال خواهد بود
ركن قانوني:
ماده 694 قانون مجازات اسلامي مي‌باشد.

توضیح : وجود منزل متعلق به غير لفظ منزل در موضوع اين جرم شامل هر محل مسكوني اشغال شده بوسيله يك شخص است عنوان حقوقي ساكن در محل مسكوني كه از نظر حرمت منزل مورد حمايت قانوني قرار گرفته است ممكن است مالك منزل مستأجر، مرتهن، حتي كسي كه فارغ از هر قراردادي با اشخاص باشد مي‌باشد محل مسكوني ممكن است خانه، آپارتمان، كلبه چوبي چادر افراد چادر نشين يا كاروان در شرايطي باشد كه مكان مزبور در عمل به محل سكونت اختصاص داده شده باشد. اطاق در هتل با در بيمارستان محل سكونت كسي است كه آن را اجاره كرده و يا در آن مستقر شده است . البته اماكن عمومي مشمول عنوان منزل نمي‌شود طبق ماده 1 آيين نامه اماكن عمومي مصوب 1328
گلدوزيان، ايرج؛ حقوق جزاي اختصاصي، انتشارات دانشگاه تهران، 1386، چاپ 13، ص 245.

از نظر عرف هر محدوده ای که متعلق به شخص حقیقی ویا حقوقی به عنوان محل سکونت محسوب شود مورد حمایت این قانون میباشد از جمله محدوده ای محصور که دارای سند مالکیت باشد .

البته مورد باید با دقت و ورود به جزئیات بیشتر بررسی شود واحتمال ورود غیر مجاز بدون انطباق لقظ عنف بر این موضوع بیشتر منطبق است .زیرا:

عنف در ماده 694 به معنای آن است كه هنگام ورود به ملك ، مانعی وجود داشته باشد و مرتكب برای برداشتن مانع ، از اعمال خشونت آمیز و غیرعادی استفاده کند شرط تحقق عنف و تهدید ان است كه خشونت و تهدید بر مقاومت مجنی علیه یا مانع ؛ غلبه پیدا کند برخی از مصادیق عنف روشن و آشكار است مانند شكستن در و خراب كردن دیوار و شیشه اما نسبت به برخی مصادیق ابهام وجود دارد ، مثلاً پریدن از روی دیوار و هرگونه ورود غیر عادی مانند گذشتن نردبان و ورود از راه پنجره هم عنف محسوب شده است . اما در موردی كه شخص كلید خانه را با حیله از نوكر خانه گرفته و وارد خانه می شود یا صاحب مهمانخانه در غیاب مسافر وارد اتاق وی شده و اثاثیه او را بیرون می ریزد ابهام وجود دارد

رویه قضایی هم در این زمینه به شدت متزلزل است . یك دیدگاه می گوید : « ورود به منزل و مسكن دیگری بدون رضایت در حدود ماده قانونی مرقوم قابل مجازات می باشد . اعلام نظر به شرح فوق ناشی از تفسیر واژه عنف به عدم رضایت صاحب منزل و مسكن بوده و در مقررات ماده 226 قانون مجازات عمومی سابق نیز كه سالها مورد عمل قرار گرفته است از واژه مزبور همین معنا استنباط شده است . اما وارد شدن به ملكی كه در تصرف دیگری است منحصراً با قیود و شرایط مندرج در ماده 691 قانون مجازات داشته و در صورت فقدان شرایط مزبور عمل واقع شده قابل مجازات نیست»
حق یارتان :Sham: .

با سلام
هر کس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود...

نقل قول:
آیا وارد شدن فردی به یک ساختمان در حال احداث , بدون اجازه صاحب آن , با توجه به اینکه دیوار و درب ندارد . و نوع ورود بدون قهر و غلبه و بدون شدت و تهدید صورت گرفته و قصد از ورود , ملاقات با کارگران شاغل در آن ساختمان بوده است . ورود به عنف محسوب میشود یا نه ؟؟؟

به نظر جقیر
اطلاق منزل مسکونی به ساختمان نیمه کاره به معنای سکونت مصطلح در قانون که مفید حرمت برای صاحب آن است؛ بعید است.
دلیل علاوه بر عرف؛ عدم سکونت فردی در ان است.
یعنی هیچ کس حاضر به سکونت در آن نیست. و این اماره عدم صفت مسکونی برای این ساختمان تلقی می شود.
بله تصرف به طور عنوانی یا غیر ان موجب ضمان است. و این منافاتی با عدم مسکونی بودن این ساختمان نیست.
لذا این حرف که این خانه و ساختمان سند دارد و صاحب حقیقی یا حقوقی مانع از عدم اتصاف قید مسکونی به آن نمی شود.
از طرفی مناسب با لفظ عنف و تهدید؛ بعید به نظر می رسد عنصر معنوی لازم نباشد.

با سلام و تشکر از دوستانی که پاسخ داده اند و با سپاس از دوستان دیگر که با ذکر صلوات پاسخ دهندگان را تشویق نمودند .

اصل موضوع در واقع مبتلا به ، یکی از دوستانم میباشد . که شغل او پیمانکار ساختمانی است .

طرف دعوی او در واقع مالک آن ساختمان در حال احداث است . که این دوست ما حدود 6 ماه پیش برای مالک ، خدماتی در ساختمان مذکور ارائه نموده بود . اما بدلیل بد حسابی مالک ساختمان و امتناع مالک از پرداخت بهای خدمات ارائه شده مجبور شد دادخواستی به خواسته مطالبه وجه با جلب نظر کارشناس تامین دلیل تنظیم نماید . که پرونده آن در شورای حل اختلاف مطرح رسیدگی و در شرف صدور حکم به نفع خواهان ( دوست من ) است .

از طرفی دیگر : دوست من دو ماه پیش با کیفیت ذکر شده . ( به قصد ملاقات با سنگ کار که در ساختمان مذکور در حال نصب پله ها بوده ) وارد ساختمان میشود و پس از مذاکره با سنگ کار آنجا را ترک میکند . حال مالک ساختمان شکوائیه ایی تنظیم نموده و طی آن دوست مرا متهم به ورود به عنف نموده . متاسفانه دادیار محترم مسوول پرونده نیز بدون توجه به اینکه اولا ساختمان نیمه کاره است و هیچ حصاری ندارد و ثانیا خالی از سکنه است . قرار مجرمیت وفق ماده 694 صادر نموده است . پرونده مذکور نیز در یکی از شعب جزایی مطرح رسیدگی میباشد .

الف : حالیه با عنایت و مداقه در مراتب مسطوره بالا ، آیا بنظر اساتید محترم دوست اینجانب محکوم خواهد شد . یا خیر ؟؟؟؟

ب : در هر صورت لایحه دفاعیه پیشنهادی شما چیست ؟؟؟؟

با تشکر و احترام

سید امیر;177213 نوشت:
حال مالک ساختمان شکوائیه ایی تنظیم نموده و طی آن دوست مرا متهم به ورود به عنف نموده . متاسفانه دادیار محترم مسوول پرونده نیز بدون توجه به اینکه اولا ساختمان نیمه کاره است و هیچ حصاری ندارد و ثانیا خالی از سکنه است . قرار مجرمیت وفق ماده 694 صادر نموده است . پرونده مذکور نیز در یکی از شعب جزایی مطرح رسیدگی میباشد .

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

بزرگوار صرف تنظیم شکواییه واحضار دادگاه برای پاسخگویی به این شکوایه دلیل بر مجرمیت نیست .
بلکه فعلا" ایشان فقط متهم میباشند و این اتهام به منزله ی تایید مجرمیت نمی باشد وایشان فرصت دفاع از خود با حفظ حقوقی را دارد . مگر اینکه ایشان در جلسه ی اول حضور در دادگاه دلایل خود مبنی بر رد اتهامات را کتبا" وشفاها" ارایه نکرده باشد . یا اصلا" در دادگاه حضور نیافته باشند.

سید امیر;177213 نوشت:
الف : حالیه با عنایت و مداقه در مراتب مسطوره بالا ، آیا بنظر اساتید محترم دوست اینجانب محکوم خواهد شد . یا خیر ؟؟؟؟ ب : در هر صورت لایحه دفاعیه پیشنهادی شما چیست ؟؟؟؟ با تشکر و احترام

برای صدور حکم از طرف دادگاه باید دلیل کافی ومستند وجود داشته باشد در حدی که دادگاه با استناد به آنها بتواند حکم قطعی صادر نماید . باتوجه به حق محکوم علیه برای تجدید نظر خواهی به نظر نمی رسد که دادرس یا قاضی بدون وجود مدارک مستند کافی اقدام به صدور رای بنماید . زیرا در صورت تقاضای تجدید نظر پرونده برای صحت و سلامت ومطابقت رای صادره با مفاد ومستندات پرونده به افراد با تجربه در امور قضایی سپرده میشود.

اما در مورد سؤال شما اینکه ایشان محکوم میشوند یا نه ؟
بزرگوار نظر نهایی در این باره تنها به عهده ی دادگاه و دادرس پرونده میباشد که البته ایشان هم تنها به استناد مستندات پرونده میتواند این رای را صادر نماید .

وااما وظیفه ی متهم در هر پرونده این است که مستندات پرونده ویا ادعاهای خود مبنی بر رد اتهام بادلیل را قبل از وقت حضور در دادگاه به وسیله ی لایحه وارد پرونده بنماید یا اینکه در وقت حضور تقاضای خود مبنی بر احضار شهود ویا درخواست تعیین کارشناس ویا... را ارایه نماید .
نکته ی یبسیار مهم دراینجا این است که سعی شود از حاشیه روی در پرونده خودداری شده وتمام همت را فقط حول محور اتهام وارده متمرکز کنید تا دادرس وقاضی دچار هجوم مطالب پراکنده نشده وبتوانند موضوع را به طور شفاف وبه دور از هرج و مرج وبه اصطلاح شوک در پرونده رسیدگی نمایند .

واما برای دادن لایحه ی دفاعییه :

معمولا" هر دادسرا ویا شورا ی حل اختلافی موظف است که مکانی را به عنوان دایره ی ارشاد در محل دادسرا برای هدایت مراجعین اختصاص دهد که در این مکان گروهی از کارشناسان قوه ی قضائیه صرفا" جهت راهنمایی افراد مراجعه کننده حضور دارند وبه صورت رایگان افراد را در موارد موضوعات قضایی هدایت وراهنمایی میکنند .

شما میتوانید با در دست داشتن اسناد ومدارک خود به این افراد مراجعه نموده وتقاضای راهنمایی بنمایید ومطمئن باشید که ایشان با تمام توان شما را در نوشتن لایحه وچگونگی دفاع راهنمایی میکنند .

اما در باره ی مطلب شما با توجه به غیر مسکونی بودن مکان ونیمه کاره بودن ساختمان (که شما میتوانید در اولین جلسه ی دادگاه از دادرس محترم کتبا"برای اثبات صحت ادعای خود تقاضای کارشناس بنمایید ) و اینکه احتمالا" درگیری رخ نداده باشد . خود را از اتهام ورود به عنف تبرئه نمایید .

حق یارتان:Sham:

طه;177983 نوشت:
اما در باره ی مطلب شما با توجه به غیر مسکونی بودن مکان ونیمه کاره بودن ساختمان (که شما میتوانید در اولین جلسه ی دادگاه از دادرس محترم کتبا"برای اثبات صحت ادعای خود تقاضای کارشناس بنمایید ) و اینکه احتمالا" درگیری رخ نداده باشد . خود را از اتهام ورود به عنف تبرئه نمایید .

با سلام و تحیات :
حقیر هم به سهم خود و هم از طرف دوستم از راهنمایی های استاد بزرگوار طه کمال تشکر را دارم .
در مورد فوق : با اینحال که عنصر قانونی جرم محرز میباشد .اما در حد اطلاعات اندک خودم از مصادیق ورود به عنف ، و با توجه به عدم وجود عنصر معنوی و روانی جرم ( عدم سوءنیت و قصد مجرمانه ) لایحه ای دست و پا شکسته برای دوستم آماده کرده ام . و با توجه به دو نکته ای که شما امروز اشاره فرمودید . ( غیر مسکونی بودن ملک و عدم درگیری ) . و با مطالعه نظرات دکتر کاتوزیان در مقالات اینترنتی موجود ، در همین باب . انشاالله لایحه را ویرایش میکنم . و تا 1390/10/26 آماده میکنم . انشاالله که دوستم از این پاپوشی که برایش دوخته اند جان سالم بدر ببرد .

با تشکر مجدد و احترام

طه;177983 نوشت:
معمولا" هر دادسرا ویا شورا ی حل اختلافی موظف است که مکانی را به عنوان دایره ی ارشاد در محل دادسرا برای هدایت مراجعین اختصاص دهد

و اما در مورد واحد ارشاد و معاضدت قضایی که فرمودید . متاسفانه این مساله در شهرستانها هنوز از حالت مکتوب در کتابها خارج نشده است . و به فعلیت واقعی نزسیده است . خصوصا در شهرستانها کارمندانی که در اتاق ارشاد و معاضدت قضایی مینشینند . از سواد بالای کافی برای راهنمایی مردم برخوردار نیستند . شاید در تهران این امکان وسیعتر باشد .

نقل قول:
حال مالک ساختمان شکوائیه ایی تنظیم نموده و طی آن دوست مرا متهم به ورود به عنف نموده . متاسفانه دادیار محترم مسوول پرونده نیز بدون توجه به اینکه اولا ساختمان نیمه کاره است و هیچ حصاری ندارد و ثانیا خالی از سکنه است . قرار مجرمیت وفق ماده 694 صادر نموده است . پرونده مذکور نیز در یکی از شعب جزایی مطرح رسیدگی میباشد .
بدون هیچگونه تشکیل جلسه که نمیشه همینطوری قرار صادر کرد!!
یا ایشون به نحوی اقراری کرده که از آن موضوع این ماده استشمام شده یا اصلا در جلسه حضور نداشته
از طرف دیگه این بنده خدا ادعای جبران خسارتی چیزی نکرده؟
یا شاهدی چیزی نیاورده؟
اونطوری که شما تشریح کردید اگه خود بنده خدا با زبان ساده می گفت! بعید می دونم کسی به این زودی قرار مجرمیت صادر می کرد؟
آخه اگر مفهوم عنف و تهدید رو ملاحظه کنید اثبات آن در خصوص یک ساختمان در حال احداث خیلی سخته
حتی اگه قبول کنیم که ساختمان نیمه کاره مسکن محسوب میشه !
به نظرم شما در وهله اول سعی کنید مصداق مسکن بودن ساختمان رو زیر سوال ببرید, اگه وکیل ایشون هستید؟
بعد هم سعی کنید که صاحب خانه ثابت کند که تهدید و ورود به عنف محقق شده است؟ احتمال زیاد شاهد بیاورد! سعی کنید موضوع دعوی مسبوق به این شکواییه رو هم به صورت یک قرینه برای ورود اتهام به دوستون وارد دعوی کنید
از همه مهمتر مواظب حرف هایی که مکتوب میشه باشید مبادا اقراری اماره ایی یا سوء برخوردی توش پیدا بشه که انکاربعدی خیلی سخت خواهد بود؟
انشاءالله علی یارتان خواهد بود
.

ashkan;178184 نوشت:
بدون هیچگونه تشکیل جلسه که نمیشه همینطوری قرار صادر کرد!!

سلام و تشکر از راهنمایی های شما ، و سپاس از اینکه وقت گذاشتید . برای این مطلب .
بله جلسه در یکی از شعب دادیاری تشکیل شده . شاکی دو شاهد آورده که هر دو شاهد گفته اند که دوست من با سلام و احوالپرسی وارد ملک شده و ملاقاتی با یکی از استاد کاران داشته و بعد هم با خوبی و خوشی خارج شده .
در مجموع دادیار بنا به متن قرار ، به اقناع وجدان رسیده که دوستم مجرم است . و قرار مجرمیت صادر کرده .( به همراه قرار کفالت ) . دادیار محترم اظهار نظر ( جانشین دادستان ) هم که طبق روال معمول . هنوز نخوانده ، نوشته «با قرار صادره موافقت میشود» . امضا امضا .!!! و میفرستد جهت ارجاع به دادگاه .
پس از تکمیل تحقیقات ، دوستم با راهنمایی من به دادگاه جزایی مراجعه و کپی از اوراق مهم پرونده گرفته . که الان نزد من است .
من هم واقعا از این تعجب کردم که با توجه به نوع شهادت شهود و نیمه کاره بودن ساختمان و عدم وجود عنف و تهدید و قهر و غلبه در ورود . چطور دادیار محترم قرار صادر کرده است . البته بیشتر استناد دادیار محترم . به احراز عنصر قانونی جرم بوده و تلویحا احراز سوء نیت و .... ( عنصر معنوی و روانی ) جرم را به دادگاه محول نموده است .

ضمنا نه دوست خوبم من وکیل نیستم . فقط چون اطلاعات عمومی در حد خودم در مورد مسائل حقوقی دارم . این است که دوستان لطف دارند و گاهی مشکلات خود را با من در میان میگذارند . منهم خوشحال میشوم اگر بتوانم مشکل ایشان را حل کنم .
من حتی به ایشان وکیل زبر دستی جهت مشاوره پیشنهاد کردم . که ایشان متاسفانه تنبلی میکنند . و نمیروند .

با احترام و تشکر مجدد از اشکان عزیز

سلام
این جور موقع ها که طرف بدون دقت قرار صادر می کنند باید یک پرونده برا خودش دست و پا کنی و یک شکوایه جون دار از تخلف اداری براش بنویسی!
البته ظاهرا اونجا فقط کار طبل رو می کنه! ولی بی تاثیر نیست!
می تونی به خود دادستان هم مراجعه کنی! هر چی باشه رئیسه و دوست نداره آبروی چند ساله قضاوتش زیر سوال بره
ولی یک نکته مهم! سعی کنید با پنبه کارتون رو جلوببرید! یعنی خدایی نکرده به طور صریح تخصص و کار آقایون رو زیر سوال نبرید!
خدا کنه به خوبی حل بشه

سید امیر;178019 نوشت:
.اما در حد اطلاعات اندک خودم از مصادیق ورود به عنف ، و با توجه به عدم وجود عنصر معنوی و روانی جرم ( عدم سوءنیت و قصد مجرمانه ) لایحه ای دست و پا شکسته برای دوستم آماده کرده ام . و با توجه به دو نکته ای که شما امروز اشاره فرمودید . ( غیر مسکونی بودن ملک و عدم درگیری ) . و با مطالعه نظرات دکتر کاتوزیان در مقالات اینترنتی موجود ، در همین باب . انشاالله لایحه را ویرایش میکنم . و تا 1390/10/26 آماده میکنم . انشاالله که دوستم از این پاپوشی که برایش دوخته اند جان سالم بدر ببرد .

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

بزرگوار دونکته در مورد تقدیم لایحه برای الحاق به پرونده ضروری به نظرم رسید که لزوم رعایت این دونکته برای شما خالی از فایده نیست .

اولا" دقت شود در ابتدای متن لایحه ی خود این تیتر را آورده و وضوح در رسم الخط آن را رعایت نمایید.

«موضوع : تقدیم ادله ی رد احراز مجرمیت مدعی علیه »
زیرا در این صورت نظر دادیار والبته در این مرحله دادرس یا قاضی به موضوع اصلی بیشتر معطوف میشود .

ثانیا" ضروری است قبل از تشکیل دادگاه البته بر طبق رویه ی دادسرای محل وقوع پرونده لایحه ی خود را ثبت نموده وبه دفتر شعبه ی مربوطه تحویل دهید . تا مسئول پرونده فرصت قرائت لایحه را داشته باشد وذهنیت ایشان برای دفاع حضوری آماده باشد .
موفق باشید

حق یارتان :Sham:

طه;178583 نوشت:
«موضوع : تقدیم ادله ی رد احراز مجرمیت مدعی علیه »

سلام به همه دوستان :
با تشکر فراوان از دوستان عزیز و بزرگواران محترم : طه ، ashkan و لیلا اوتادی
که با نظرات و رهنمود های خود باعث کسب معلومات بیشتر اینجانب گردیدند .

هم به سهم خودم و هم از طرف دوستم ، صمیمانه سپاسگزارم .

با تشکر و احترام

موضوع قفل شده است